Αποστολέας Θέμα: Σωστό Παίξιμο  (Αναγνώστηκε 18000 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Σωστό Παίξιμο
« στις: 28/02/03, 21:29 »
Αυτό είναι ένα θέμα που έπρεπε κατα την γνώμη μου να  υπάρχει στο "Θεωρία και πράξη".
Είμαι αρχάριος κιθαρίστας(μάλλον δεν είμαι καν κιθαρίστας ακόμα :P).Εχω κάποιοιες πιστεύω βασικές ερωτήσεις.
α)Ποια είναι η σωστή στάση για να παίζεις κιθάρα?Διαφέρει ανάλογα με το είδος της κιθάρας,την φυσιολογία του καθενός?
β)Ποια είναι η σωστή στάση του καρπού?
γ)Πως συντηρείς μια κιθάρα(Ηλεκτρική,κλασική κτλ)?
δ)Πως χορδίζεις σωστά την κιθάρα?
Είναι στοιχειώδη και αν αρχίσεις στραβά θα το μάθεις στραβά και άντε να ξεμάθεις(όπως με κάθε πράγμα στην ζωή).
Τα παραπάνω είναι και ερωτήσεις μου που θα ήθελα να μου απαντήσετε αλλά και πρόταση προς τους Admins να τα συντάξουν και να τα έχουν κάπου.Καλό θα είναι πιστεύω.

Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Re:Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #1 στις: 02/03/03, 17:25 »
as prospathisw na apantisw

a)ontws yparxei swsti stasi alla einai kai proswpiko thema opote den kserw
b)tou aristerou i deksiou xeriou?
c)iparxoun ta analoga proionta
d)me ena kourdistiri...
an kai auta ligo poli einai perifereiaka

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #2 στις: 03/03/03, 00:05 »
   καλυτερα να πας σε ενα δασκαλο! Γιατι οχι μονο οτι μαθεις λαθος ειναι δυσκολο να το ξε-μαθεις αλλα απο λαθος τεχνικη μπορει να παθεις τετοια ζημια που οχι κιθαρα δε θα μπορεις να ξαναπαιξεις, αλλα ουτε πιρουνι για να φας δε θα μπορεις να κρατησεις!


Παράθεση
ΜΕΓΑΣ
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος savarel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Stay Heavy!!!
    • Προφίλ
Re:Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #3 στις: 06/04/03, 16:51 »
Συμφωνω μαζι σου φιλαρα .Εγω πριν αρχισω μαθηματα με καθηγητη ειχα παρει ενα βιβλιο αλλα ....Κοντεψα να παθω τενοντιτιδα
Oταν κοιτω κατω βλεπω το παρον , οταν κοιτω πισω βλεπω παρελθον οταν κοιτω μπροστα βλεπω μονο χαμενα ονειρα και καμενες ελπιδες

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #4 στις: 07/04/03, 14:47 »
   Ακομα και τα εικονογραφημενα βιβλια ή οι βιντεοκασσεττες δεν μπορουν να αντικαταστησουν ενα καλο δασκαλο! Ακομα και αν αυτος ο "καλος" δασκαλος εχει συμετασχει στα παραπανω! Αλλο ειναι το "ζωντανο" μαθημα πως να το κανουμε!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος cadm8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #5 στις: 09/04/03, 04:04 »
Εδω αυτοδιδακτος επισης  ;D ;D

1) Διαφερει, αρκει να ειναι τα κλειδια στο επανω μερος στο υψος του ωμου

2) Δεν ξερω, η φυσιολογικη προφανως

3) Σκουπισμα μετα το παιξιμο ( των χορδων ε :P :-[ ) με ειδικο πανακι και το καλοκαιρι ολων των υπολειμματων ιδρωτα

4) Με διαπασον και αφου βρεις τη λα (5η) απ΄αυτο συνεχιζεις κουρδιζοντας και τις υπολοιπες

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #6 στις: 10/04/03, 03:19 »
   Επιτελους! Για να επανελθουμε!



  3.γιατι "ειδικο" πανακι! Εγω με απλο ξεσκονοπανω τις καθαριζω!
  4.Για να χορδισουμε τη Σι απο τη Σολ, παταμε το 4ο ταστο!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος savarel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Stay Heavy!!!
    • Προφίλ
Re:Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #7 στις: 18/04/03, 11:48 »
Gia na kourdiseis tin kithara arxika prepei na einai kourdismenh h 5h xordh.Apo kei kai pera me armonikes kourdizeis kai tis upoloipes.Akoma an eisai neos kitharistas(san ki emena) kai to auti den einai bioniko perneis ena kourdistiri - metronomo kai katharizeis . Swsth thesh toulaxiston gia thn klassikh einai :
Bazeis thn kithara panw sto aristero sou podi
Den skubeis , kai oso anebaineis tasta anoigeis kai thn masxalh sou metakinwntas etsi olo to xeri
Kata thn metakinhsh auth prepei na frontizeis o karpos na mhn lugizei polu kai an proekteineis ton braxiona na einai kathetos sto mpratso ths kithara.
Oson afora thn sunthrhsh den kserw tipota.
Oταν κοιτω κατω βλεπω το παρον , οταν κοιτω πισω βλεπω παρελθον οταν κοιτω μπροστα βλεπω μονο χαμενα ονειρα και καμενες ελπιδες

Αποσυνδεδεμένος Clapton

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • GET WIND
    • Προφίλ
    • Αναβάιλαμπλ πρός το παρόν
Re:Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #8 στις: 01/03/04, 04:25 »
Κατα την γνωμη μου (απο ο,τι με εχει διδαξει η εμπειρια μεχρι τωρα)

α) Καθιστος η κιθαρα ακουμπα στον μηρο οποτε η σταση ειναι δεδομενη. Ορθιος θα βρεις την θεση μονος σου μιας και οσα ειπες παιζουν ρολο. Επισης βασικο ειναι τι θελει κανεις να παιξει στην κιθαρα, εξ'ου και οι διαφορετικες στασεις που βλεπουμε σε κιθαριστες. Πχ. ως προς το υψος αλλοτε ψηλα στο στηθος σε στυλ Αδερφοι Κατσαμπα και αλλοτε κρεμασμενη λιγο πανω απο το γονατο (υπερβαλλω αλλα βλεπε Sheinker κλπ). Μπαρε παντως δεν πιανεις με την κιθαρα κρεμασμενη λιγο πανω απο τα γονατα  ;D ;D ;D

β) Δεν ξερω αν εννοεις αριστερο ή δεξι χερι

γ) Η καλυτερη μεθοδος ειναι οι επισκεψεις σε εναν καλο μαστορα (και οργανοποιο κατα προτιμηση).

δ) Με το αυτι πρωτον για να το εξασκεις με την ευκαιρια αυτη καθε φορα και δευτερον για να ξερεις ποτε χρειαζεσαι αλλαγμα χορδων ή να πας την κιθαρα σου για σερβις.
Λοιπον....Κουρδιζεις την Λα κατα προτιμηση με διαπασων ή ηλεκτρονικο κουρδιστηρι και μετα τις υπολοιπες με αρμονικες στο 5ο, 7ο ταστο. Στην συνεχεια ελεγχεις καθε χορδη πατημενη στο 5ο ταστο με την αμεσως απο κατω της ελευθερη και την αμεσως απο πανω της πατημενη στο 10ο ταστο (εξαιρεση ειναι η σι οπου πατας 4ο και 9ο ταστο αντιστοιχα). Στην συνεχεια ελεγχεις την αρμονικη στο 12ο ταστο της καθε χορδης ξεχωριστα με τον τονο που δινει η ιδια χορδη οταν την χτυπας ελευθερη. Τελος ελεγχεις παιζοντας μια συγχορδια Μι ματζορε στο πρωτο ταστο και το ιδιο με μπαρε στο 7ο. Συνεχιζεις τον ελεγχο με μπαρεδες λα στο 5ο ταστο και στο 12ο, ντο στο 8ο ταστο και στο 15ο.

Σορρυ για την επεκταση αλλα εσυ ζητησες πως κουρδιζεται ΣΩΣΤΑ η κιθαρα και για μενα αυτος ειναι ο μονος τροπος για να ξερεις οτι η κιθαρα σου παιζει σωστα σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ την ταστιερα. Τωρα για γρηγορα κουρδισματα σε live χρησιμοποιησε απλα ενα ηλεκτρονικο κουρδιστηρι η το πρωτο μονο βημα απο τα παραπανω.


CU...=Clapton=

GET WIND  "We shall defend our music, whatever the cost may be. We shall play on the beaches, we shall play in the clubs, we shall play in the stadiums, we shall play in the fields and in the streets; we shall play in the hills; we shall never surrender!"

Αποσυνδεδεμένος alanis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #9 στις: 05/04/04, 13:58 »
γεια σας παιδια...ειμαι καινουρια εδω κ επισης αυτοδιδακτη...δεν ξερω αν ειναι σωστος ο τροπος που παιζω αλλα ξερω πως τα τραγουδια μου ακουγονται καλα ;D θελω ομως να ρωτησω αν μπορω να βρω μια ιστοσελιδα που να με βοηθησει να βρω καποια tabs που δεν ξερω...υπαρχει?????   ???

Αποσυνδεδεμένος Clapton

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • GET WIND
    • Προφίλ
    • Αναβάιλαμπλ πρός το παρόν
Re:Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #10 στις: 06/04/04, 00:20 »
Καλως ορισες συναδελφισα!
Τι τραγουδια (ειδος) ειναι αυτα που ακουγονται ωραια? ;)
Αυτην την στιγμη δεν εχω προχειρα καποια sites αλλα αν κανεις μια βολτα στα forum του kithara θα βρεις..

Καλες σολιες ;)

CU...=Clapton=
GET WIND  "We shall defend our music, whatever the cost may be. We shall play on the beaches, we shall play in the clubs, we shall play in the stadiums, we shall play in the fields and in the streets; we shall play in the hills; we shall never surrender!"

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #11 στις: 08/04/04, 00:17 »
για ξενο:
mx tabs
olga
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος kostis88

  • Ο γραντζουνιστής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Φύλο: Άντρας
  • τι αλλο να πω πια??
    • Προφίλ
    • rigorous_rifle
Re:Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #12 στις: 13/04/04, 01:37 »
Επισης πολυ καλο κι με ποικιλια ειναι το http://www.guitaretab.com
Ειμαι ενας φασιστοκουμουνοσοσιαλιστικοκαπιταλιστης οικολογος

Αποσυνδεδεμένος Idefix

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #13 στις: 17/01/07, 23:01 »
Ξεθαύουμε το τόπικ!!
 
Εδώ και κανά 7μηνο, έχω ξεκινήσει κλασσική , alone, χωρίς δάσκαλο. Μέχρι τώρα, έχω βγάλει πολλά τραγούδια, χρησιμοποιώντας ταμπς (www.ultimate-guitar.com). Επειδή ακούω αρκετά πανκ, βγάζω τραγούδια κυρίως από εκεί.

Έχω παρατηρήσει λοιπόν, πως σχεδόν σε όλα τα τραγούδια, παίζεται μία συγκεκρημένη συγχοδία, που απλά ανεβοκατεβαίνει  στα τάστα:

Η ερώτηση μου (επιτέλους!) είναι η εξής: Πως την παίζουμε? Εγώ χρησιμοποιώ μόνο τον δείκτη κ τον παράμεσο, αλλά δίλοι που κάνουν μάθημα μ λένε πως πρέπει να χρησιμοποιώ και το μικρό.

    1ο    2ο      3ο    τάστο
  -----|-----|-----|
  -----|-----|-----|
  -----|-----|-----|
  -----|-----|--ο--|
  -----|-----|--ο--|
  --0--|-----|-----|


Με κυκλάκι έχω σημειώσει, τα τάστα των χορδών που πρέπει να παίζουμε. (παίζουμε μόνο τις 3 τελευταίες χορδές)


    1ο    2ο      3ο    τάστο
  -----|-----|-----|
  -----|-----|-----|
  -----|-----|-----|      <---Έτσι παίζω εγώ (αριθμοί: δάκτυλο, 1: δείκτης, 2 μέσος κλπ)
  -----|-----|--3--|
  -----|-----|--3--|
  --1--|-----|-----|



    1ο    2ο      3ο    τάστο
  -----|-----|-----|
  -----|-----|-----|
  -----|-----|-----|
  -----|-----|--4--|   < Έτσι μου λένε να παίζω.
  -----|-----|--3--|
  --1--|-----|-----|


Ποιο είναι το "σωστό" (ή το αποδεκτό, τεσπα...)

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #14 στις: 17/01/07, 23:12 »
Ξεθαύουμε το τόπικ!!
 
Εδώ και κανά 7μηνο, έχω ξεκινήσει κλασσική , alone, χωρίς δάσκαλο. Μέχρι τώρα, έχω βγάλει πολλά τραγούδια, χρησιμοποιώντας ταμπς (www.ultimate-guitar.com). Επειδή ακούω αρκετά πανκ, βγάζω τραγούδια κυρίως από εκεί.

Έχω παρατηρήσει λοιπόν, πως σχεδόν σε όλα τα τραγούδια, παίζεται μία συγκεκρημένη συγχοδία, που απλά ανεβοκατεβαίνει  στα τάστα:

Η ερώτηση μου (επιτέλους!) είναι η εξής: Πως την παίζουμε? Εγώ χρησιμοποιώ μόνο τον δείκτη κ τον παράμεσο, αλλά δίλοι που κάνουν μάθημα μ λένε πως πρέπει να χρησιμοποιώ και το μικρό.

    1ο    2ο      3ο    τάστο
  -----|-----|-----|
  -----|-----|-----|
  -----|-----|-----|
  -----|-----|--ο--|
  -----|-----|--ο--|
  --0--|-----|-----|


Με κυκλάκι έχω σημειώσει, τα τάστα των χορδών που πρέπει να παίζουμε. (παίζουμε μόνο τις 3 τελευταίες χορδές)


    1ο    2ο      3ο    τάστο
  -----|-----|-----|
  -----|-----|-----|
  -----|-----|-----|      <---Έτσι παίζω εγώ (αριθμοί: δάκτυλο, 1: δείκτης, 2 μέσος κλπ)
  -----|-----|--3--|
  -----|-----|--3--|
  --1--|-----|-----|



    1ο    2ο      3ο    τάστο
  -----|-----|-----|
  -----|-----|-----|
  -----|-----|-----|
  -----|-----|--4--|   < Έτσι μου λένε να παίζω.
  -----|-----|--3--|
  --1--|-----|-----|


Ποιο είναι το "σωστό" (ή το αποδεκτό, τεσπα...)


Δεν υπάρχει απόλυτα σωστός και απόλυτα λάθος τρόπος. Πάντως ο δικός σου τρόπος έχει ένα πλεονεκτημα.Αφήνεις ελεύθερο το μικρό δάκτυλο το οποίο μπορεί να πατήσει σε άλλο τάστο και να αλλάξει το είδος της συγχορδίας. Αυτό θα το δείς όταν αρχίσεις να παίζεις και άλλα ακόρντα εκτός απο power chords.

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Απ: Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #15 στις: 18/01/07, 14:42 »
εγώ συχνά τις power chords τις παίζω έτσι:


        4
        4
    1


για μένα είναι πολύ πιο άνετο και ποζεράδικο

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #16 στις: 18/01/07, 21:12 »
Ξεθαύουμε το τόπικ!!
 
Εδώ και κανά 7μηνο, έχω ξεκινήσει κλασσική , alone, χωρίς δάσκαλο. Μέχρι τώρα, έχω βγάλει πολλά τραγούδια, χρησιμοποιώντας ταμπς (www.ultimate-guitar.com). Επειδή ακούω αρκετά πανκ, βγάζω τραγούδια κυρίως από εκεί.
[...]
Ποιο είναι το "σωστό" (ή το αποδεκτό, τεσπα...)


Δεν υπάρχει απόλυτα σωστός και απόλυτα λάθος τρόπος. Πάντως ο δικός σου τρόπος έχει ένα πλεονεκτημα.Αφήνεις ελεύθερο το μικρό δάκτυλο το οποίο μπορεί να πατήσει σε άλλο τάστο και να αλλάξει το είδος της συγχορδίας. Αυτό θα το δείς όταν αρχίσεις να παίζεις και άλλα ακόρντα εκτός απο power chords.

   δεν υπαρχει πλεονεκτημα στη συγκεκριμενη περιπτωση, διοτι η φυση της "συγχωρδιας" ειναι τετοια που δεν μπορει να κανει τιποτε το 4ο δακτυλο, αλλα ακομα και να κανει κατι συγουρα δεν μπορει να παιξει την 3η βαθμιδα ωστε να αλλαξει το ειδος της συγχωρδιας, αφου και αυτο γινεται με το πατημα ή οχι του 2ου δακτυλου που ουτως ή αλλως ο φιλος μας δεν χρησιμοποιει στην συγκεκριμενη περιπτωση!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #17 στις: 18/01/07, 21:35 »

Με το 4ο δάκτυλο μπορείς να κάνεις εναλλαγή από ματζόρε σε τετάρτης όταν το ματζόρε το παίζεις μπαρέ με την τονική στη λα χορδή.Για το power chord όντως δεν παίζει ρόλο,δεν αναφερόμουν σε αυτο. Παρεπιπτώντος, η λέξη συγχορδια γιατί σε εισαγωγικά;;;;;

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #18 στις: 19/01/07, 11:53 »
    ...διοτι συγχωρδια εννοουμε την συνηχηση Ι-ΙΙΙ-V οπου η V μπορει και να παραλειφθει, οταν παραλειπεται  η ΙΙΙ εχουμε απλα ενα διαστημα 5ης και οχι συγχωρδια! Εχουμε ηχο "κουφιο" οπως λεγεται και στην ορολογια! Η "υφη" της συγχωρδιας δινεται με την ΙΙΙ (maj ή min).  ;)
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #19 στις: 19/01/07, 17:02 »
    ...διοτι συγχωρδια εννοουμε την συνηχηση Ι-ΙΙΙ-V οπου η V μπορει και να παραλειφθει, οταν παραλειπεται  η ΙΙΙ εχουμε απλα ενα διαστημα 5ης και οχι συγχωρδια! Εχουμε ηχο "κουφιο" οπως λεγεται και στην ορολογια! Η "υφη" της συγχωρδιας δινεται με την ΙΙΙ (maj ή min).  ;)

Δηλαδή η τετάρτης (I-IV-V) δεν είναι συγχορδία;;;; Συγχορδία είναι όταν ακούγονται δύο η περισσότερες νότες ταυτόχρονα,ανεξάρτητα από τα διαστήματά τους. Και I-II να παιχτεί,πάλι συγχορδία θα είναι κτλ.

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #20 στις: 19/01/07, 17:43 »
Δηλαδή η τετάρτης (I-IV-V) δεν είναι συγχορδία;;;; Συγχορδία είναι όταν ακούγονται δύο η περισσότερες νότες ταυτόχρονα,ανεξάρτητα από τα διαστήματά τους. Και I-II να παιχτεί,πάλι συγχορδία θα είναι κτλ.

Αντιγράφω από το βιβλίο του Γ. Φακανά "Οι Κλίμακες Της Σύγχρονης Μουσικής":

Ακόρντα είναι ομάδες από 3 τουλάχιστον νότες, που συνηχούν (ηχούν ταυτόχρονα) και υποστηρίζουν τη μελωδία, η οποία αποτελείται από μία νότα (δηλαδή δε συνηχεί μαζί της καμία άλλη την ώρα που ηχεί εκείνη).
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #21 στις: 19/01/07, 23:32 »
Οι power chords είναι απλώς διαστήματα...
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #22 στις: 20/01/07, 17:03 »
Δηλαδή η τετάρτης (I-IV-V) δεν είναι συγχορδία;;;; Συγχορδία είναι όταν ακούγονται δύο η περισσότερες νότες ταυτόχρονα,ανεξάρτητα από τα διαστήματά τους. Και I-II να παιχτεί,πάλι συγχορδία θα είναι κτλ.
   Συγχωρδιες ειναι ΜΟΝΟΝ αυτες που περιεχουν την 3η! Μη ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε τωρα! Το I-IV-V που λες πρεπει να λυθει στο Ι-ΙΙΙ-V το γνωστο ως καθυστερηση της 3 απο την 4. Αν η 4 ειναι προετοιμασμενη απο την προηγουμενη συγχωρδια λεγεται καθυστερηση και αν οχι λεγεται γειτονικος θφογγος που και παλι λυνεται στη 3!

Αντιγράφω από το βιβλίο του Γ. Φακανά "Οι Κλίμακες Της Σύγχρονης Μουσικής":

Ακόρντα είναι ομάδες από 3 τουλάχιστον νότες, που συνηχούν (ηχούν ταυτόχρονα) και υποστηρίζουν τη μελωδία, η οποία αποτελείται από μία νότα (δηλαδή δε συνηχεί μαζί της καμία άλλη την ώρα που ηχεί εκείνη).

   ...αναθεμα με και αν καταλαβα! Ο καθενας βγαζει και απο ενα βιβλιο στην Ελλαδα τωρα πια...  :-\
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #23 στις: 20/01/07, 20:08 »
Δηλαδή η τετάρτης (I-IV-V) δεν είναι συγχορδία;;;; Συγχορδία είναι όταν ακούγονται δύο η περισσότερες νότες ταυτόχρονα,ανεξάρτητα από τα διαστήματά τους. Και I-II να παιχτεί,πάλι συγχορδία θα είναι κτλ.
   Συγχωρδιες ειναι ΜΟΝΟΝ αυτες που περιεχουν την 3η! Μη ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε τωρα! Το I-IV-V που λες πρεπει να λυθει στο Ι-ΙΙΙ-V το γνωστο ως καθυστερηση της 3 απο την 4. Αν η 4 ειναι προετοιμασμενη απο την προηγουμενη συγχωρδια λεγεται καθυστερηση και αν οχι λεγεται γειτονικος θφογγος που και παλι λυνεται στη 3!

Αντιγράφω από το βιβλίο του Γ. Φακανά "Οι Κλίμακες Της Σύγχρονης Μουσικής":

Ακόρντα είναι ομάδες από 3 τουλάχιστον νότες, που συνηχούν (ηχούν ταυτόχρονα) και υποστηρίζουν τη μελωδία, η οποία αποτελείται από μία νότα (δηλαδή δε συνηχεί μαζί της καμία άλλη την ώρα που ηχεί εκείνη).

   ...αναθεμα με και αν καταλαβα! Ο καθενας βγαζει και απο ενα βιβλιο στην Ελλαδα τωρα πια...  :-\

Δε θεωρώ πρέπον να χαρακτηρίζεις ένα άτομο σαν το Φακανά ώς "ο καθένας", ούτε να κρίνεις την ποιότητα ενός βιβλίου από μία πρόταση που συντακτικά σου είναι δυσνόητη (αν και στα μάτια μου είναι πεντακάθαρη), ούτε να τοποθετείς στο "τώρα πια" ένα βιβλίο 17 ετών. Το συγκεκριμένο βιβλίο προσωπικά με άνεση θα το χαρακτήριζα "βίβλο" και την οποιαδήποτε ένστασή σου θα τη δεχόμουν αφού πρώτα το εξέταζες και εσύ με σοβαρότητα. Φιλικά, πάντα. :)

Στο θέμα των συγχορδιών, είναι γεγονός ότι η ΙΙΙ είναι πολύ βασική, εφ' όσον καθορίζει την ποιότητα της συγχορδίας και δεν παραλείπεται σχεδόν ποτέ. Τα ακόρντα sus, όπου η IV αντικαθιστά την ΙΙΙ, χρησιμοποιούνται "περαστικά", όπως είπε και ο sotriani. Η V, αντιθέτως, δε χαρακτηρίζει το ακόρντο, αλλά απλώς συμπληρώνει την τρίφωνη κατασκευή του και παραλείπεται πολύ συχνά, εκτός των περιπτώσεων όπου έχουμε b5 ή #5, όπου και επιβάλλεται να ακουστεί.
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Σωστό Παίξιμο
« Απάντηση #24 στις: 21/01/07, 10:33 »
   Ευχαρηστω για την επισημανση, μα επετρεψε μου να θεωρω τον Φακανα περισσοτερο τυχοδιωκτη παρα μουσικο, και το ωδειο του "μαγαζι" παρα σχολη μουσικης! Δεν θελω να ανοιξω αντιπαραθεση αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου...
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
8663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/09, 01:47
από a7xjoey
17 Απαντήσεις
7101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/09, 19:05
από Alex_Under
8 Απαντήσεις
4270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/09, 13:20
από m@ster k@frer
2 Απαντήσεις
3594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/10, 12:24
από marathon
19 Απαντήσεις
7184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/09, 17:22
από heineken
5 Απαντήσεις
3080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/11, 15:09
από mackay
10 Απαντήσεις
4170 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/11, 12:30
από Υπνοβάτης...
8 Απαντήσεις
5420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/12, 17:22
από STEFANOS604
10 Απαντήσεις
6106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/13, 11:22
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/20, 00:08
από panixgr