Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για σωστό Setup σε Stratocaster!!!  (Αναγνώστηκε 6111 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hoakin1981

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους. Χρειάζομαι βοήθεια για να σετάρω σωστά μία Squier Strat που έχω. Το έχω ψάξει πολύ το θέμα αλλά μετά από πολλές δοκιμές συνεχίζω να έχω μεγάλο πρόβλημα άρα ίσως κάτι κάνω λάθος.  ???
Βασικά το θέμα είναι πως έχω πολύ buzzing το οποίο λύνεται μόνο αν ανεβάσω τα saddles αρκετά, πράγμα που δεν το θέλω γιατί όντας αρχάριος προτιμώ χαμηλό action στις χορδές.
Άν μπορεί κάποιος να απαντήσει στις παρακάτω ερωτήσεις θα βοηθούσε πολύ
1. Ποιό είναι ένα σωστό neck relief σε mm στο 7ο τάστο έχοντας καποτάστο στο 1ο και πατώντας το τελευταίο?
2. Ποιό είναι ένα σωστό ύψος στο πίσω μέρος της γέφυρας από το σώμα?
3. Ποιός συνδυασμός των 2 παραπάνω θα επιτρέψει ένα χαμηλό action στις χορδές?
Αντιλαμβάνομαι πως όλα αυτά είναι άκρως υποκειμενικά αλλά χρειάζομαι μία σωστή βάση για να μπορέσω μετά να κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις όπως τις προτιμώ εγώ.
Αυτή τη στιγμή το neck relief που έχω στο 7ο τάστο είναι 1mm και το ύψος της γέφυρας από το σώμα είναι περίπου 2mm. Έτσι όπως είναι δεν μπορώ να κατεβάσω καμία χορδή κάτω από 2mm στο 17ο τάστο χωρίς να έχω τρελό buzzing. Δεν θέλω να τις κατεβάσω στο 1mm αλλά τουλάχιστον στα 1,5-1,6mm.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την κάθε βοήθεια!!!!  :)
Υ.Γ. Σόρρυ για τους αγγλικούς όρους αλλά δεν γνωρίζω τους αντίστοιχους στα Ελληνικά
 
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για σωστό Setup σε Stratocaster!!!
« Απάντηση #1 στις: 18/09/13, 11:37 »
Φίλε μου καλημέρα,

Είμαι σίγουρος πως θα σου απαντήσουν και οι υπόλοιποι πιο εμπεριστατωμένα, αλλά να σου πω λίγα 'χοντρικά' (άσχετα αν έτσι γίνεται τέλειο setup και δεν χρειάζεσαι ακριβή mm).  Γενικότερα, όλα είναι υποκειμενικά, οπότε δεν υπάρχουν κάποια standard πέραν των βασικών που προτείνει η fender.
1. Βάζοντας κάπο στο 1ο τάστο και πατώντας το τελευταίο, θα πρέπει να χωράει να περάσει 'ίσα ίσα' μία business card στο 7ο. Δηλαδή όταν προσπαθείς να την περάσεις κάτω από την χορδή, ίσα που θα την σηκώνει. Γενικότερα, αν κοιτάξεις το μπράτσο από πάνω (tuners) προς τα κάτω, από το  headstock δηλαδή προς το σώμα της κιθάρας (την έχεις σε όρθια στάση προφανώς), τότε θα πρέπει να παρατηρείς μία πολύ ελαφριά κυρτότητα προς τα μέσα. Βλέπεις ένα πολύ ελαφρύ τόξο δηλαδή. Δεν πρέπει να είναι τέλεια ευθεία, αλλά 'τα κύλα προς τα μέσα' που λέγαμε και στο Λύκειο.
Truss rod adjustment: how to adjust the truss rod - frudua.com


2. Δεν υπάρχει σωστό ύψος. Αν μιλάς για tremolo bridge (που προφανώς γι'αυτό μιλάς) υπάρχουν δύο λύσεις. Η μία είναι να είναι floating tremolo (δηλαδή μπρος πίσω) και η άλλη να είναι flushed (με άλλα λόγια κολλημένο στο σώμα της κιθάρας). Το καθένα έχει τα + και - αλλά τίποτα από τα δύο δεν επηρεάζει το action. Είναι θέμα δικής σου προτίμησης. Για τους αρχάριους προτείνεται γενικότερα το τρέμολο να είναι κολλημένο στο σώμα (flushed) αν κι εγώ είμαι αντίθετος σε αυτό. Εξαρτάται πως παίζεις και τί σου αρέσει. Μιας και ρωτάς για απόσταση από το σώμα της κιθάρας όμως, πολλοί (συμπεριλαμβανομένου κι εμού) προτιμούν να είναι σε τέτοιο ύψος ώστε η G χορδή ν'ανεβαίνει 1+1/2 τόνο πάνω όταν σηκώσεις το τρέμολο τέρμα πίσω. Αλλά αυτό δεν σχετίζεται με το action. Για το τρέμολο γράφεται ολόκληρο βιβλίο, οπότε μην σε απασχολεί ακόμα. :)

3. Στη γέφυρα, ρυθμίζεις από τα saddles (αυτά τα βαγωνάκια) το ύψος της εκάστοτε χορδής. Κι εδώ πάλι, είναι θέμα δικής σου προτίμησης. Ο κανόνας λέει απλά πως θα πρέπει οι χορδές να σχηματίζουν μία καμπύλη. Δηλαδή, η e θα πρέπει να είναι χαμηλά, η b λίγο πιο ψηλά, οι επόμενες δύο (g, d) στο ίδιο ύψος και λίγο πιο ψηλά από την b, η a λίγο πιο χαμηλά από την d και τέλος η Ε ελαφρώς πιο χαμηλά από την Α.
Για την εμπειρική ρύθμιση, ξεκινάς από την e. Την ρυθμίζεις σε τέτοιο ύψος ώστε όταν κάνεις bends (σηκώματα) στα 12-14 τάστα, να μην 'τρίζει'. Κατόπιν συνεχίζεις στις υπόλοιπες. Ένα καλό video είναι αυτό
Perfect Stratocaster setup: Setting strings height action - frudua.com


Για να έχεις χαμηλό action, ξεκινάς από το truss rod adjustment. Στη συνέχεια πας στα saddles στη γέφυρα κι όλα αυτά στο βαθμό που να μην τρίζει η κιθάρα σου.
ΠΡΟΣΟΧΗ. Δεν έχει σημασία αν 'τρίζει' όταν παίζεις χωρίς ενισχυτή, αρκεί να μην περνάει το buzz στον ενισχυτή.

Τέλος, ακόμα κι αν κάνεις όλα τα παραπάνω στη συνέχεια χρειάζεται να δεις το intonation. Αυτό δηλάδη
Perfect stratocaster guitar intonation | Get perfect guitar intonation


Καλή μελέτη!
 
« Τελευταία τροποποίηση: 18/09/13, 16:12 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για σωστό Setup σε Stratocaster!!!
« Απάντηση #2 στις: 18/09/13, 17:16 »
Η μέτρσηση γίνεται από το πρώτο μέχρι εκεί που θα επιρεαστεί το μανίκι από την βέργα.

Τι εννοώ το μανίκι δένει με βίδες(μλάω για την συγκεκριμένη) με το σώμα οπότε από το σημείο της πρώης βίδας(από την μεριά του headstock)μέχρι και την τελευταία το μανίκι δεν επιρεάζεται αλλά μένει ίσιο.

Ο λόγος είναι ότι οι βίδες κάνουν το μινίκι με το σώμα  "ένα" και δεν μπορεί να πάρει καμπούρα από την βέργα το σημείο 17ο τάστο μέχρι το  21ο.

Οπότε τα σημεία που θα πατίσεις θα είναι το πρώτο και το 17ο τάστο από την 6η(μπασάτη) χορδή.

Τα σημεία που μετράς το relief μπορεί να αλλάξει αν π,χ, πας σε 24 τάστα και είναι κατασκευασμένη έτσι ώστε το μανίκι να είναι πιό πίσω π,χ, η βίδα που λέγαμε πιό πάνω να βρίσκεται στο 19ο τάστο.

Υ,Γ η δικιά μου κιθάρα έχει 22 τάστα και η δικιά σου 21 δεν νομίζω να έχουν διαφορές όσο αφορά το πάτιμα στο 17ο τάστο αλλά ρίξε μιά ματιά.

Στην συνέχεια αφού είσαι κουρδισμένος και εχεις κρατίσει 1ο και 17ο τότε σημείο κέντρο σε αυτά τα δύο σημείο είναι το 8ο τάστο όπου και θα μετρίσεις και συνίθως τα ρεγουλάρουν στο ένα δέκατο του χιλιοστού με ενάμισι αλλά  η fender δείνει τα μέτρα γιατί και από radius  σε radius αλλάζουν.

Οι αποστάσεις είναι αυτές

http://www.fender.com/news/how-to-measure-neck-relief/
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/13, 11:30 από kbasilis »

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για σωστό Setup σε Stratocaster!!!
« Απάντηση #3 στις: 18/09/13, 17:17 »
Για το action οι αποστάσεις

http://www.fender.com/support/articles/stratocaster-setup-guide/

Στο actoin θα δεις ότι λεει bass side και treble side οπότε μετράς την 6η χορδή στην απόσταση που σου λέει(bass side) μετά μετράς την κατίνι(treble side)τις δύο άκρες με λίγα λόγια και τις υπόλοιπες τις ρεγουλάρεις με το εργαλείο για radius που είναι αυτό


                                                                        και μετράει (αφού έχει τις ακριανες αποστάσεις) έτσι



Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για σωστό Setup σε Stratocaster!!!
« Απάντηση #4 στις: 18/09/13, 17:18 »
Υπάρχει και αυτό


το όποίο το τοποθετείς πάνω από τις χορδές για να μετρίσεις και μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου.

Και τα βογονάκια θα γίνουν έτσι



Και αν θα έχεις σωστό fret level τότε θα έχεις πολύ ωραίο σεταπ χωρίς να σου τρίζουν οι χορδές και αν τρίζουν θα είναι ανεκτικό τα υπόλοιπα φαντάζομαι τα γνωρίζεις intonation κτλ και αν δεν εδώ είμαστε

Αποσυνδεδεμένος rapkeeper

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για σωστό Setup σε Stratocaster!!!
« Απάντηση #5 στις: 21/10/13, 20:05 »
Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με την ηλεκτρική κιθάρα μου. Το Σαββατοκύριακο της άλλαξα χορδές και τώρα η γέφυρα έχει σηκωθεί από το σώμα. Τι μπορώ να κάνω για να φέρω την γέφυρα στα "ίσια" της; Δεν έχω αλλάξει τις χορδές της ξανά και τώρα έβαλα 10ρες της d'addario. Η κιθάρα είναι μια fender squier deluxe stratocaster crt hsh.
Ευχαριστώ εκ΄των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για σωστό Setup σε Stratocaster!!!
« Απάντηση #6 στις: 21/10/13, 21:57 »
Προφανώς φορούσε 9άρες και τώρα με τις 10άρες αύξησες την τάση...

δοκίμασε να παίξεις με τις βίδες των ελατηρίων στο πίσω μέρος της κιθάρας...αλλιώς μπορεί να χρειαστεί να βάλεις κι άλλο ελατήριο για να αντισταθμίσεις την αύξηση του πάχους των χορδών....

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/a/aa/Fender_Stratocaster_tremolo_bridge_rear_view.jpg

Αποσυνδεδεμένος rapkeeper

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για σωστό Setup σε Stratocaster!!!
« Απάντηση #7 στις: 23/10/13, 19:23 »
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Θα απαντούσα και εγώ γρήγορα αλλά έπεσαν κάτι διαγωνίσματα μαζί >:( . Δοκίμασα τις βίδες και όντως κατέβηκε αλλά δεν την κατέβασα τελείως την άφησα 4-5 χιλιοστά πιο πάνω. Υπάρχει ή θα υπάρξει πρόβλημα αν μείνει για καιρό έτσι;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για σωστό Setup σε Stratocaster!!!
« Απάντηση #8 στις: 23/10/13, 22:29 »
Δε πιστεύω πως θα χεις πρόβλημα...
ίσα ίσα που κάποιοι σετάρουν το τρέμολό τους έτσι ώστε να χουν και λίγο χώρο για κίνηση προς τα "πίσω" σε στυλ Floyd Rose...

αλλά ας μας το επιβεβαιώσει και κάποιος που να έχει ασχοληθεί αρκετά με τρέμολα

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για σωστό Setup σε Stratocaster!!!
« Απάντηση #9 στις: 23/10/13, 23:37 »
Το τρέμολο σε στρατ σετάρεται με δύο τρόπους. Ο ένας είναι ο λεγόμενος (flushed), σφίγγεις δηλαδή τις βίδες μέχρι να κολλήσει η γέφυρα στο σώμα της κιθάρας. Με τον τρόπο αυτό η κίνηση του τρέμολο γίνεται μόνο προς τα εμπρός και (λένε) ότι έχεις καλύτερο sustain.
Ο δεύτερος τρόπος είναι το λεγόμενο 'floating' τρέμολο. Δηλαδή έχεις κίνηση μπρος πίσω. Εδώ όμως μπλέκουν τα πράγματα καθώς με βίαιες κινήσεις (συνήθως) έχεις έντονα ξεκουρδίσματα.

Το θέμα είναι τί αρέσει στον καθένα, δεν υπάρχει προφανώς καλύτερο - χειρότερο. Για το floating tremolo τώρα μία καλή λύση είναι να βρίσκεται σε τέτοιο ύψος η γέφυρα, ώστε όταν 'σηκώνεις' το tremolo bar προς τα πίσω (μέχρι να κολλήσει η γέφυρα στο σώμα δηλαδή) τότε η G χορδή να ανεβαίνει 1+1/2 τόνο πάνω, η b 1 τόνο και η e αντίστοιχα μισό. Για να μην μπλέξουμε όμως με το πώς θα το κάνεις αυτό, θα σου πρότεινα να βιδώσεις τέρμα μέχρι η γέφυρα να κολλήσει στο σώμα (flushed). Παίξε και όταν έρθει η ώρα να πειραματιστείς θα το καταλάβεις.

Φυσικά, αν σεταριστεί η κιθάρα σωστά ΔΕΝ έχεις ξεκουρδίσματα με το floating tremolo. Απλά θέλει λίιιιιιιγη δουλειά το setup. Πλέον στη δικιά μου έχω floating tremolo και μάλιστα δεν αντέχω στην ιδέα να είναι flushed ;) Ό,τι χρειαστείς, εδώ είμαστε. :)

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βοήθεια για σωστό Setup σε Stratocaster!!!
« Απάντηση #10 στις: 24/10/13, 11:22 »
Τα βαγονάκια ρυθμίζονται ανάλογα και με την καμπύλη της ταστιέρας, άλλες ταστιέρες έχουν μεγάλη καμπύλη, άλλες μικρή, και άλλες καθόλου.

Κι εγώ έχω floating tremolo. Αν βιδώνοντας τις βίδες αυτές τερματίζουν πριν έρθει το τρέμολο στην επιθυμητή θέση, τότε θα χρειαστεί αναδιάταξη των ελατηρίων ή προσθήκη έξτρα ελατηρίου. Στο τρέμολό μου, τα ελατήρια δεν είναι παράλληλα (σχήμα: Ξ) αλλά το πάνω και κάτω είναι διαγώνια (και άρα λίγο πιο τεντωμένα). Με λίγη φαντασία, κάπως έτσι:
\
-
/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
18030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/07, 10:33
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
4 Απαντήσεις
5419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 15:56
από Μαρμελακι
17 Απαντήσεις
7107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/09, 19:05
από Alex_Under
2 Απαντήσεις
3608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/10, 12:24
από marathon
51 Απαντήσεις
11407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/10, 20:53
από kostas80
5 Απαντήσεις
3084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/11, 15:09
από mackay
10 Απαντήσεις
4176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/11, 12:30
από Υπνοβάτης...
3 Απαντήσεις
2823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 14:17
από gas-13
8 Απαντήσεις
5427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/12, 17:22
από STEFANOS604
1 Απαντήσεις
2118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/20, 00:08
από panixgr