Αποστολέας Θέμα: MXR  (Αναγνώστηκε 6830 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
MXR
« στις: 21/11/08, 09:43 »
Γεια σας.

Τι γνωμη εχετε για τα πεταλακια της σειρας MXR ( ειναι της dunlop σωστα? ) θα αξιζε μερικα απο αυτα οσα χρειαζομαι δηλαδη? παιζω hard rock και heavy metal! δηλαδη κανα Guns n Roses,Metallica,Iron maiden,Black label society,Γενικα σε αυτο το φασμα...

απο distortion μου αρεσε του zakk wylde αλλα και το απλο της σειρας...εχω δει και τον compressor!


Για πειτε γνωμες...


οριστε και το site!

http://www.jimdunlop.com/index.php?page=products/p_and_e_detail&cat=16

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: MXR
« Απάντηση #1 στις: 21/11/08, 10:32 »
Έχω το carbon copy (analog delay) και το stereo chorus και μπορώ να πω ότι είμαι τρελά ικανοποιημένος από τον ήχο και την ποιότητά τους. Πολύ καλές κατασκευές αυτά τα δύο τουλάχιστον
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: MXR
« Απάντηση #2 στις: 21/11/08, 11:35 »
Έχω δοκιμάσει αρκετά πετάλια της MXR και είμαι κάτοχος του EVH Phase 90.Τα θεωρώ γενικά στις 3 κορυφαίες μάρκες εξοπλισμού (μαζί με Boss και TC Electronic) και ηχητικά και κατασκευαστικά.Όπως είπε και το παιδί είναι πολύ καλές κατασκευές,στιβαρές.Απο κει και πέρα γι'αυτό το είδος που θες να πάιξεις θα σου πρότεινα το Distortion+,Zakk Wylde Overdrive,Dimebag Distortion.Αν θες απο κει και πέρα να στολίσεις τον ήχο σου είναι καλά τα Stereo Chorus,EVH Flanger,EVH Phase,10-Band Equalizer,Dynacomp

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: MXR
« Απάντηση #3 στις: 21/11/08, 11:40 »
Έχω δοκιμάσει αρκετά πετάλια της MXR και είμαι κάτοχος του EVH Phase 90.Τα θεωρώ γενικά στις 3 κορυφαίες μάρκες εξοπλισμού (μαζί με Boss και TC Electronic) και ηχητικά και κατασκευαστικά.Όπως είπε και το παιδί είναι πολύ καλές κατασκευές,στιβαρές.Απο κει και πέρα γι'αυτό το είδος που θες να πάιξεις θα σου πρότεινα το Distortion+,Zakk Wylde Overdrive,Dimebag Distortion.Αν θες απο κει και πέρα να στολίσεις τον ήχο σου είναι καλά τα Stereo Chorus,EVH Flanger,EVH Phase,10-Band Equalizer,Dynacomp


απο τα distortion που ειπες παραπανω πιο πιστευεις βγαζει τους ηχους που θελω?

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: MXR
« Απάντηση #4 στις: 21/11/08, 12:06 »
Πες μας και λοιπο εξοπλισμο...(τι ενισχυτη χρησιμοποιεις κοκ)
Το Distortion+ & Wylde Overdrive χρησιμοποιουνται κυριως ως μπουστερ...πανω απο καθαρο καναλι εμενα μου ακουγονται μουντα...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: MXR
« Απάντηση #5 στις: 21/11/08, 12:15 »
Εγώ θα έπαιρνα το Dimebag Distortion.Το θεωρώ πολύ ευέλικτο.Όντως μερικά χρησιμοποιούνται σαν booster,όπως το Zakk Wylde.Αλλά έχε υπόψιν σου ότι ο Wylde το χρησιμοποιεί έτσι και λόγω της κεφαλής του και λόγω των ηχείων του (EV EVM).Στο άλλο θέμα που ρώτησες ο εξοπλισμός μου είναι μια Ibanez moded,Peavey Valve King Royal 8,και τα βασικά πετάλια μου BOSS SD-1,DS-1,MT-2,TC Elctronic SCF,EVH Phase 90

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: MXR
« Απάντηση #6 στις: 21/11/08, 18:59 »
to booster τι ειναι?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: MXR
« Απάντηση #7 στις: 26/11/08, 17:07 »
to booster τι ειναι?


Για να το ξεκαθαρίσουμε για όλους τους ενδιαφερόμενους φίλους:
(Τα video clips έχουν επιλεγεί ειδικά για να έχουν πολύ καλή ηχογράφηση, ακούστε τα με καλά μεγάφωνα ή ακουστικά και θα καταλάβετε πολύ περισσότερα από όσα περιγράφω κατωτέρω..)

Booster: Μία συσκευή που αυξάνει το σήμα του οργάνου χωρίς να αλλοιώνει την χροιά και χωρίς (συνήθως) να παραμορφώνει. Βασικά ένας καθαρός ενισχυτής σήματος. Χρησιμεύει για να αυξάνει την παραμόρφωση που προέρχεται από τον κύριο ενισχυτή. Παράδειγμα: Seymour Duncan SFX-01 Pickup Booster http://www.proguitarshop.com/product.php?ProductID=442&CategoryID=15

Overdrive: Πετάλι που αυξάνει το σήμα του οργάνου και προσθέτει λίγη παραμόρφωση, όμως διατηρεί την αρχική χροιά του οργάνου (εν πολλοίς) ανέπαφη. Χρησιμεύει για να δίνει λίγη παραμόρφωση κυρίως στο καθαρό κανάλι, ή για να αυξάνει την παραμόρφωση από τον κύριο ενισχυτή.
Παραδείγματα:
Light Overdrive: Barber LTD Overdrive http://www.proguitarshop.com/product.php?ProductID=719&CategoryID=9
Overdrive: Fulltone Fulldrive 2 MOSFET http://www.proguitarshop.com/product.php?ProductID=261&CategoryID=9
(εξαιρετικά και τα δύο.)

Distortion: Πετάλι που προσθέτει παραμόρφωση στο σήμα του οργάνου και διαμορφώνει σε μεγάλο βαθμό την δική του χροιά. Χρησιμεύει για να δίνει πολύ παραμόρφωση με ιδιαίτερη χροιά κυρίως στο βρώμικο κανάλι.
Παραδείγματα:
Distortion: Fulltone GT-500 Distortion / Overdrive Pedal http://www.proguitarshop.com/product.php?ProductID=203&CategoryID=11
Metal Distortion: Electro Harmonix Metal Muff Distortion Pedal 

Distortion με λυχνία: Radial Tonebone Tri-Mode Distortion Pedal http://www.proguitarshop.com/product.php?ProductID=149&CategoryID=11

Πως καταλαβαίνουμε αν ένα πετάλι είναι Overdrive ή Distortion: Εκτός από την ποσότητα της παραμόρφωσης που είναι μεγαλύτερη στο πετάλι Distortion και έχει την δική του χροιά, υπάρχει ένας απλός τρόπος: Εάν όταν κλείνουμε την ένταση από το volume της κιθάρας μας η παραμόρφωση μειώνεται πολύ, ο ήχος "καθαρίζει" και σε χαμηλές εντάσεις το πετάλι προσεγγίζει την λειτουργία του "Booster" (δηλαδή καθαρή ενίσχυση χωρίς αλλοίωση της βασικής χροιάς) τότε το πετάλι μπορούμε να πούμε ότι είναι της κατηγορίας Overdrive. Αντίθετα εάν η παραμόρφωση επιμένει και δεν αναιρείται, ενώ η χροιά είναι η ίδια, τότε είναι της κατηγορίας Distortion.

Πως χρησιμοποιούνται κάθε ένα από τα ανωτέρω:
1. Αν έχουμε καλό ενισχυτή και μας αρέσει το distortion του μπορεί να θέλουμε κάτι πρίν για να "κλωτσάει"  χωρίς να αλλάζει ιδιαίτερα τον τόνο μας, οπότε θέλουμε booster ή overdrive. Επίσης είναι καταπληκτικά για το "κλώτσημα" που χρειάζεται όταν περνάμε από rythm σε solo μέρη, ειδικά σε ενισχυτές που δεν προσφέρουν solo boost λειτουργία.
2. Εάν θέλουμε κάτι να διαμορφώνει τον τόνο μας και να προστίθεται στην χροιά της παραμόρφωσης του ενισχυτή χρειαζόμαστε ένα distortion.
3. Τέλος αν ο ενισχυτής μας είναι τρανζιστοράτος και δεν μας αρέσει καθόλου η παραμόρφωση του, υπάρχει μεγάλη γκάμα από distortion και ειδικότερα αρκετά με με λάμπες προενίσχυσης που κάνουν καλή δουλειά για να βγάλουμε σεβαστό ήχο ακόμα και χωρίς λάμπες τελικού σταδίου.
Και ένα τελευταίο σχόλιο: Εάν έχετε έναν ενισχυτή με γερή παραμόρφωση που σας αρέσει ήδη αλλά παίζετε metal και θέλετε περισσότερο "γκάζι", μην κάνετε το λάθος να υποθέσετε ότι χρειάζεστε απαραίτητα ένα metal distortion. Μπορεί ένα καλό booster ή overdrive να σας δώσει τα πολύ καλά αποτελέσματα που ψάχνετε, χωρίς να αλλοιώσει την χροιά του ενισχυτή σας που σας αρέσει..

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: MXR
« Απάντηση #8 στις: 04/03/09, 15:42 »
ρε παιδια θελω να ρωτησω και εγω κατι...αρκει να χρησιμοποιω ενα distοrsion,ή πρεπει να χρησιμοποιω και το overdrive; απλα επειδη στο συγκροτημα υπαρχει μια κιθαρα,θελουμε να δωσουμε ογκο. οποτε εγω τι να κανω;

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: MXR
« Απάντηση #9 στις: 04/03/09, 15:45 »
αν βαλεις κ distortion k overdrive θα εχεις το απολυτο ξεψυχισμενο fuzz ήχο :P.

αμα θες να νομιζεις πως εχεις ογκο κ βαθος παρε σπλιτερ  κ στειλε το ιδιο σημα στα δυο πεταλια ξεχωριστα κ μετα σε δυο ενισχυτες διατηρώντας αντίστοιχα τον κάθε ήχο.

αμα θες ογκο με ευκολότερο τρόπο  βάλε ωτοασπίδες ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: MXR
« Απάντηση #10 στις: 04/03/09, 15:50 »
αν βαλεις κ distortion k overdrive θα εχεις το απολυτο ξεψυχισμενο fuzz ήχο :P.

αμα θες να νομιζεις πως εχεις ογκο κ βαθος παρε σπλιτερ  κ στειλε το ιδιο σημα στα δυο πεταλια ξεχωριστα κ μετα σε δυο ενισχυτες διατηρώντας αντίστοιχα τον κάθε ήχο.

αμα θες ογκο με ευκολότερο τρόπο  βάλε ωτοασπίδες ;D

να ξανακανω πιο σωστα την ερωτηση τοτε! για ογκο και γκαζια, distorsion ή overdrive ;

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: MXR
« Απάντηση #11 στις: 04/03/09, 16:10 »
ογκο δινει το overdrive καθως τσιτωνει ολες ,σχεδόν,τις συχνότητες της κιθάρας
γκάζι  δινει το distortion γιατι παραμορφώνει συγκεκριμένες μπαντες συχνοτήτων   :P

οποτε ψάχνεις για overdrive με καλό φιλτρο που επιλέγει ποιες μπάντες συχνοτήτων πανε για υπεροδήγηση (πς πως τα λεω στα ελληνικά :P)
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: MXR
« Απάντηση #12 στις: 06/03/09, 03:01 »
δυσκολα μου τα ειπες...δεν πειραζει....θα συνεχισω με την ακουστικη...καλη ειναι κ αυτή...γιατι οχι..μπορω να παιξω ολη τη δισκογραφια του καζουλη..εστω κ unplugged!  ;D ;D ;D

thanx φιλε!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: MXR
« Απάντηση #13 στις: 06/03/09, 11:22 »
δυσκολα μου τα ειπες...δεν πειραζει....θα συνεχισω με την ακουστικη...καλη ειναι κ αυτή...γιατι οχι..μπορω να παιξω ολη τη δισκογραφια του καζουλη..εστω κ unplugged!  ;D ;D ;D


Ναι αλλά πρέπει και να κουνιέσαι έντονα πάνω κάτω και μπρός πίσω ταυτόχρονα όπως ο Καζούλης, όταν βγήκε πρόσφατα στο Ράδιο Αρβύλα, κυλιόμασταν κάτω από τα γέλια...

Τελος πάντων για να βοηθήσω λίγο, δεν είναι θέμα αν το overdrive ή το distortion θα σου δώσει περοσσότερο όγκο...
(τα γκάζια είναι άλλο πράγμα, εδώ είναι ξεκάθαρο, ότι τα περισσότερα γκάζια τα δίνουν τα πετάλια distortion με το μεγαλύτερο gain)
... αλλά έχει σημασία τι πετάλι χρησιμοποιείς.
Για παράδειγμα αν έχεις πετάλι overdrive που διατηρεί την χροιά σου και έχεις αρκετό όγκο χωρίς το πετάλι, είναι λογικό ότι θα διατηρήσεις αρκετό από τον όγκο αυτό και μετά το overdrive.
Αντίθετα, αν χρησιμοποιείς πετάλι distortion, τότε αυτό θα δώσει την δική του χροιά και θα επιβάλει τον δικό του όγκο, οπότε είναι θέμα να ακούσεις μόνος σου το πετάλι και να αποφασίσεις αν σου κάνει.

Πάντως καλά κανεις και θίγεις το θέμα του όγκου, γιατί πολλά πετάλια, ειδικά πολλά distortion πετάλια, με την πολλή παραμόρφωση αδυνατίζουν τον όγκο που ίσως χρειάζεται κάποιος. Γι αυτό πρέπει να ακούσεις μόνος σου το πετάλι και να δείς αν η παραμόρφωση του αφαιρεί όγκο.

Υπάρχουν δύο άμεσες λύσεις γενικά στο θέμα του όγκου:
1. Να επιλέξεις πετάλι που έχει ρυθμιστικό EQ που αυξάνει τα μπάσα, ή κάνει μία αυξομείωση μπάσα/πρίμα όπως πχ έχει το Barber LTD Overdrive
2. Να βάλεις ένα MRX-άκι EQ το οποίο θα ενεργοποιείς όταν θέλεις λίγα περισσότερα μπάσα και όγκο, που τό έχεις ρυθμίσει όπως σου ταιριάζει καλύτερα.
Εγώ έχω επιλέξει και τις δύο λύσεις και δουλεύουν πολύ ικανοποιητικά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: MXR
« Απάντηση #14 στις: 06/03/09, 16:18 »
εχω και eq και overdrive και dist απο την boss (τα κλασικα). χρησιμοποιω το ds-1 το οποιο το χω φτιαξει και τωρα εχει μπλε φωτακι  ;D,και πραγματικα εχω δει τεραστια διαφορα. αυτο ομως που δεν μου ακουγεται καλα στο αυτι ειναι πως οταν εναλλασω τον ηχο απο καθαρο σε βρωμικο,ο βρωμικος ακουγεται πολυ χαλια,δηλαδη στις ψηλες συχνοτητες δεν ακουω τι παιζω.και αυτο δεν ξερω αν ειναι επειδη εγω δεν το εχω ρυθμισει σωστα. βαζω πχ το tone λιγο πανω απο τη μεση και το dist στο κεντρο ή το αντιστροφο και ενώ ο πρώτος ήχος είναι καλός για τα ρυθμικά,ο δεύτερος ειναι καλός για τα ψηλά,και δε βρισκω τη μεση οδο. μαλλον καταλαβες οτι ειμαι ψιλοασχετος οσον αφορα το hardware part  :P

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: MXR
« Απάντηση #15 στις: 06/03/09, 16:38 »
Μου ακούγεται ότι έχεις τερματίσει τις δυνατότητες των πεταλιών σου και έχει φτάσει η ώρα να ανέβεις κατηγορία.
Ξεκίνα αν θέλεις μία έρευνα και ακρόαση για κάποιο καλύτερο πετάλι distortion.
Μόνο να θυμάσαι ότι από τα πετάλια δεν θα βγάλεις (σχεδόν) ποτέ τον ήχο (και τον όγκο που σε ενδιαφέρει) που θα σου δώσει ένας λαμπάτος.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: MXR
« Απάντηση #16 στις: 06/03/09, 16:43 »
εχω και eq και overdrive και dist απο την boss (τα κλασικα). χρησιμοποιω το ds-1 το οποιο το χω φτιαξει και τωρα εχει μπλε φωτακι  ;D,και πραγματικα εχω δει τεραστια διαφορα. αυτο ομως που δεν μου ακουγεται καλα στο αυτι ειναι πως οταν εναλλασω τον ηχο απο καθαρο σε βρωμικο,ο βρωμικος ακουγεται πολυ χαλια,δηλαδη στις ψηλες συχνοτητες δεν ακουω τι παιζω.και αυτο δεν ξερω αν ειναι επειδη εγω δεν το εχω ρυθμισει σωστα. βαζω πχ το tone λιγο πανω απο τη μεση και το dist στο κεντρο ή το αντιστροφο και ενώ ο πρώτος ήχος είναι καλός για τα ρυθμικά,ο δεύτερος ειναι καλός για τα ψηλά,και δε βρισκω τη μεση οδο. μαλλον καταλαβες οτι ειμαι ψιλοασχετος οσον αφορα το hardware part  :P

 Και εγώ όπου έβαλα μπλε φωτάκι είδα φοβερές διαφορές  ;D ;D (πλάκα κάνω  ;)). Προφανώς του έχεις πειράξει και το κατιτίς παραπάνω... Όσα DS1 πάντως έχω δοκιμάσει (μονταρισμένα, για το original ούτε λόγος) είχαν πάρα πολλά πρίμα. Δοκίμασε το tone στο 3-4 και βάλε λίγη παραμόρφωση παραπάνω για να σε καλύπτει στα σόλο. Μια καλή λύση είναι να χαμηλώνεις στο 6-7 την κιθάρα σου για τα ρυθμικά. Έτσι δεν μειώνεις την ένταση αλλά έχεις την παραμόρφωση ένα ''κλικ'' παρακάτω για ρυθμικά και στα σόλο έχεις τον ήχο που θέλεις... Μπορείς επίσης να ρυθμίσεις το DS1 για ρυθμικά και με το overdrine (πριν από το DS1) να του δίνεις το κάτι παραπάνω για το σόλο. Με αντίστοιχο τρόπο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το EQ. Γενικά πειραματίσου, με τα πετάλια που έχεις μπορείς άνετα να έχεις 3-4 αξιοπρεπέστατους ήχους ανά πάσα στιγμή και χωρίς να πειράξεις τίποτα. Θέμα ρυθμίσεων είναι :)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero