Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 694811 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να ρωτήσω και γω κάτι επίσης άσχετο? Νομίζω δεν έχει ξανατεθεί το θέμα εδώ πέρα.
Έστω πως φτιάχνει κανείς ( :P ) μια diy πεταλιέρα με od, boost, fuzz, distortion,buffer και γενικά πετάλια τέτοιου τύπου. Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να αλλάζουμε τις σειρές τους στην αλυσίδα? Κάποιο κυκλωματάκι ίσως? Για 2 πετάλια είναι απλό, για περισσότερα περιπλέκεται πολύ το πράγμα.Πως θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο? Να υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί γενικώς που να εναλλάσονται με μια σειρά από διακοπτάκια
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Ειναι αρκετα περιπλοκο το κυκλωμα. Καταρχην θα πρεπει να εχεις μνημες που θα λενε ποια εφε θα ειναι αναμενα και σε ποια σειρα. Οποτε θελεις ενα μικροελενκτη σιγουρα, κατι που κανει το κυκλωμα περιπλοκο ηδη, μην παω παρακατω. Μπορεις να το κανεις και πιο ευκολα χωρις μνημες, αλλα δεν νομιζω να θελεις αναμεσα σε καθε κομματι να αλλαζεις διακοπτακια, ειδικα αν εχεις πολλα πεταλια.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
οπότε βρίσκουμε μια πάγια και σταθερή αλυσίδα και δεν πειράζουμε τη σειρά των εφέ ;D ;D ;D 8)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
οπότε βρίσκουμε μια πάγια και σταθερή αλυσίδα και δεν πειράζουμε τη σειρά των εφέ ;D ;D ;D 8)
βεβαια μπορεις να βαλεις ολες τα in out εξωτερικα και να τα ενωνεις με καλωδιακια....
αντε βρε!και καλο synthesizer! ;D

Αποσυνδεδεμένος comealot

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ



Καλησπέρα παιδιά,καλώς σας βρήκα!


Κατ'αρχήν οφείλω να δηλώσω εντυπωσιασμένος από την γνώση που υπάρχει σε αυτό και στα αντίστοιχα θρεντ σχετικά με την diy κατασκευή πεταλιών!


Εγώ προσωπικά δεν έχω μεγάλη σχέση,πριν από λίγες μέρες έλαβα ένα confidence booster και ένα φέιζερ από byoc και παλεύω με αυτά προς το παρόν...αλλά έχω την αίσθηση πως το vero layout μπορεί να είναι αρκετά διαφορετική διαδικασία.


Λοιπόν...


βρήκα ένα vero layout για το fuzz factory,το οποίο με ενδιαφέρει σαν πετάλι,και λέω να το μοιραστώ,γιατί και πολύ απλό και φθηνό είναι ως προς τα υλικά (ο zachary το χρεώνει 160+),και να πω την αμαρτία μου είναι κάποια πράγματα στο layout που δεν τα καταλαβαίνω και γενικά ίσως θα ήθελαν μια επεξήγηση.













Όπως πχ τι είναι τα b,d,grd κλπ,αλλά και που πάει το ground,πως μπορούμε να συνδυάσουμε μπαταρία και τροφοδοσία με ρεύμα,κλπ.


Μαζί με τα υλικά για το fuzz factory λέω να πάρω υλικά και για το booster που φτιάξατε πέρσι (kudos στον andriano για την τιτανοτεράστια προσπάθεια by the way),καθώς από ότι βλέπω χωράει εύκολα και μέσα σε κιθάρα  >:D


Αυτάααα...Ελπίζω να γίνει μια ενδιαφέρουσα συζήτηση!

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
λοιπον τα a, b και d αναφερονται στις οριζοντιες γραμμες του veroboard, το x ειναι στο κεντρο μαρκαρισμενο (d9) τα c4- και c4+ αναφερονται στον πυκνωτη c4 (ενα για καθε ακρο του, μπορεις να τα βαλεις στα a16 και b16 αντιστοιχα), το grd ειναι η γειωση και παει στην αναλογη επαφη του jack (οχι του αντεροβγαλτη), το input ειναι η εισοδος του σηματος της κιθαρας και το output η εξοδος του εφε. στο παρακατω link θα βρεις πληροφοριες σχετικα με την καλωδιωση. Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;

προσοχη με τις κοκκινες βουλες..εκει πρεπει να διακοψεις την γραμμη, αν ψαξεις στις πρωτες σελιδες του thread θα βρεις πολυτιμες πληροφοριες.
επισης οταν παραγγειλεις εξαρτηματα φροντισε το Q1 να ειναι 60-70hfe και το Q2 120-130hfe (το εχω φτιαξει σε pcb layout και στο part list δινει αυτες τις τιμες).
ενημερωτικα θα σου πω οτι μετα απ Α/Β δοκιμη που εκανα σε σχεση με το κανονικο η μονη (και δυσκολο να την καταλαβεις) διαφορα ηταν οτι το original ηταν ελαχιστα πιο πριμαριστο.
αυτα... λογικα θα σου δωσουν πληροφοριες και οι εγκεφαλοι του κυκλωματος που ονομαζεται DIY
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος comealot

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
...μάλιστα! Πολύ ενημερωτικός!


Το έχω διαβάσει το θρεντ,το έχω ξεκοκκαλίσει θα λεγα τον καιρό που πέρασε..


Τόνοι πληροφοριών!


Φχαριστώ ε

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Καλώς ήρθες φίλε comealot στην παρέα μας και καλές κατασκευές, εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε σε ότι χρειαστής.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
σωστά τα λέει ο Χάρης

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
λοιπον τα a, b και d αναφερονται στις οριζοντιες γραμμες του veroboard, το x ειναι στο κεντρο μαρκαρισμενο (d9) τα c4- και c4+ αναφερονται στον πυκνωτη c4 (ενα για καθε ακρο του, μπορεις να τα βαλεις στα a16 και b16 αντιστοιχα), το grd ειναι η γειωση και παει στην αναλογη επαφη του jack


Να ρωτήσω 2-3 πράματα :)
Τα a,b,d μπορούν να μπούν σε οποιαδήποτε στήλη του vero ή μόνο στα a1, b1, d1?
Το c4- δεν θα έπρεπε να μπει στο b16 και το c4+ στο a16?
Οι C1 και C3 είναι κι αυτοί ηλεκτρολυτικοί με πολυκότητα?
Και κάτι τελευταίο :P : σύμφωνα με αυτό:

Uploaded with ImageShack.us

το grd που βγαίνει απ το volume πάει στο mono jack έτσι?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Τα a,b,d μπορούν να μπούν σε οποιαδήποτε στήλη του vero ή μόνο στα a1, b1, d1?
Ναι, αρκεί να είναι στον ίδιο αγώγιμο διάδρομο, δηλαδή να μην μεσολαβεί κόψιμο.

  το grd που βγαίνει απ το volume πάει στο mono jack έτσι?
 
Ναι.

  Το c4- δεν θα έπρεπε να μπει στο b16 και το c4+ στο a16?
  Οι C1 και C3 είναι κι αυτοί ηλεκτρολυτικοί με πολυκότητα?
 
Δεν έχω δεί ακόμα το σχηματικό για το συγκεκριμένο κύκλωμα και δεν ξέρω καν εάν είναι verified.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αυτό το σχηματικό φαίνεται να ισχύει:


..και αυτό το layout είναι πιο επεξηγηματικό αναφορικά με τις συνδέσεις, αν και λίγο μεγαλύτερη η πλακέτα σε μήκος:
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/11, 16:56 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευχαριστώ :) :up

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Tube Town Vanilla_Overdrive - The Basics: Tone Stack

Πρόσφατα αποφάσισα να φτιάξω ένα λαμπάτο πετάλι, για να το χρησιμοποιώ μπροστά από καλούς λαμπάτους, σε μόνιμη βάση.
Ασχολήθηκα με το Vanilla_Overdrive από το Tube Town και παρήγγειλα το κιτ μαζί με το κουτί, τροφοδοτικό και τα λοιπά παρελκόμενα, για να το φτιάξω.



Υπάρχoυν αρκετά θέματα που κατά την γνώμη μου θέλουν προσοχή σε αυτό το πετάλι, και τα οποία θέλω να διορθώσω.
Αποφάσισα λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας την πλήρη διαδρομή, νοητική και πρακτική, ώστε να δείτε και εσείς αν σας ενδιαφέρει να ακολουθήσετε.

Σε πρώτη φάση, το πετάλι από το Tube Town, παρουσιάζεται με ένα Tone Stack που υλοποιείται πάνω στα BMT ποτενσιόμετρα, όπως φαίνεται στην επόμενη φωτογραφία.
Αυτό δεν μου αρέσει, διότι εάν υπάρξει ανάγκη για κάποια αλλαγή τιμών (κάτι που είναι πολύ κοινό για μένα, καθώς επιμένω να κάνω fine-tune διάφορες τιμές έως ότου πετύχω το αποτέλεσμα που θέλω) δεν μπορεί να γίνει εύκολα κάποια μετατροπή.



Σε πρώτη φάση λοιπόν, έφτιαξα ένα VeroLayout με το Tone Stack αποκλειστικά, για όσους θέλουν να ακολουθήσουν το υπόλοιπο layout από το Tube Town.

Παράλληλα, έκανα το  Tone Stack Switchable, ώστε κάποιος που θέλει να μπορεί να το απομονώνει:



Στο επόμενο ποστ:
Tube Town Vanilla_Overdrive - The Basics: New all-in Layout
« Τελευταία τροποποίηση: 14/07/11, 13:11 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ωραίος ο Ανδριανός με το παραπάνω ποστ.Πολύ ωραία πρόταση φαίνεται...Θα προσπαθήσω να την υλοποιήσω.

Στα άλλα πάλι.Αρχίζω τώρα με το amz booster.Τα έχω όλα στα χέρια μου αυτήν την στιγμή και πρέπει να αρχίσω να τα υλοποιώ σιγά σιγά.Το μόνο που μου λείπει είναι ένα τρυπάνι μικρό για να τρυπήσω το κουτί αλλά και να μπορώ να βάλω κοπτικό δίσκό ώστε να κόβω.Έχετε να προτείνετε κάτι για αυτήν την δουλεία;Μιλάμε για αγορά πάντα.Τρυπανάκι και κοπτικό δίσκο και ότι άλλο χρειάζεται...

Έπειτα.Είχα την πρώτη εμπειρία με κολλήσεις όταν έβαλα επιτυχημένα ένα Red Fasel στο Cry Baby μου που μάλλον θα γίνει σούπερ με τις μόντες που σκέφτομαι...


Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Tube Town Vanilla_Overdrive - The Basics: New all-in Layout

Πριν φτιάξω το πετάλι, ξεκίνησα να μελετήσω το layout του Tube Town. Σκέφτηκα ότι εάν το έφτιαχνα εγώ, θα ήθελα και μερικά επιπλέον χαρακτηριστικά που πίστευα ότι θα μπορούσα να ενσωματώσω στην σχεδίαση.
Μετά από πολύ σκέψη κατέληξα ότι ήθελα:

  • Το Tone Stack να ενσωματωθεί πάνω στην υπάρχουσα πλακέτα, και όχι σε άλλη πλακέτα και σίγουρα όχι κατ'ευθείαν πάνω στα ποτενσιόμετρα.
  • Το Tone Stack να είναι Switchable, δηλαδή να μπορώ να το παρακάμψω από έξω από το κουτί εάν θέλω, με ένα διακόπτη.
  • Να μπορώ να αλλάζω τις τιμές των πυκνωτών σε όλα τα RC φίλτρα που έχει το βασικό κύκλωμα. Πρόσφατα σε μία συζήτηση με τον alterego πρότεινα κάποιες αλλαγές, για να βγάζει το πετάλι περισσότερα μπάσα. Σκέφτηκα ότι με το νέο layout θέλω οπωσδήποτε να κάνω χώρο, για να βάλω κάποια sockets και να μπορώ να πειραματιστώ με τις τιμές των πυκνωτών.
  • Τα καλώδια να αρχίζουν από το κάτω μέρος της πλακέτας και όχι από την μέση της, και να είναι όσο το δυνατόν τακτοποιημένα για να είναι αξιόπιστα.

Με όλες αυτές τις παραμέτρους στο μυαλό και μετά από πολλές ώρες πειραματισμών και ελέγχων, κατέληξα σε ένα νέο, συνολικό layout για το Vanilla_Overdrive, το οποίο επιτυγχάνει όλους τους ανωτέρω στόχους:



Παράλληλα, φρόντισα να ξεχωρίσω να καλώδια που θα τοποθετηθούν πάνω στην πλακέτα από την μεριά των sockets (Component Side), από τα υλικά που θα τοποθετηθούν από την μεριά των tracks (Solder Side).

Κατωτέρω, η πλακέτα απεικονίζεται τουμπαρισμένη, από την πλευρά που μπαίνουν τα βύσματα και τα sockets των λυχνιών. Από αυτή την πλευρά είναι καλό να κάνουμε τις "γεφυρώσεις" ώστε να μην έχουν κίνδυνο να ακουμπάνε σε άλλα tracks που βρίσκονται ενδιάμεσα.



Παράλληλα, τα πορτοκαλί tracks που αφορούν μικρές γεφυρώσεις, καλύτερα και πιο εύκολα θα γίνουν από την πλευρά των υλικών (Solder Side) και έτσι μπορούμε να τα παραλείψουμε από αυτή την πλευρά.

Εϊμαστε έτοιμοι για την υλοποίηση!.

Επόμενο ποστ:
Tube Town Vanilla_Overdrive - The Construction: Kit Contents
« Τελευταία τροποποίηση: 14/07/11, 14:35 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Το μόνο που μου λείπει είναι ένα τρυπάνι μικρό για να τρυπήσω το κουτί αλλά και να μπορώ να βάλω κοπτικό δίσκό ώστε να κόβω.Έχετε να προτείνετε κάτι για αυτήν την δουλεία;Μιλάμε για αγορά πάντα.Τρυπανάκι και κοπτικό δίσκο και ότι άλλο χρειάζεται...

Για το κουτί θέλεις κανονικό τρυπάνι, αλλά για πλακέτα σε κοπή και τρύπημα, το καλύτερο εργαλείο που ξέρω και χρησιμοποιώ εγώ για όλες αυτές τις μικροδουλειές σε PCB είναι το Dremel. Έχω ένα παλιό πάνω από 20 χρόνια!..
Μικρό, πολύστροφο τρυπάνι, που παίρνει και δίσκους κοπής (μαζί με άλλα πάρα πολλά εξαρτήματα για άλλες δουλειές, όπως ακόνισμα, γυάλισμα, χάραξη κλπ). Πάρε το βασικό και με ελάχιστα λεφτά πρόσθεσε ότι εξάρτημα χρειαστής ανά περίπτωση.
Σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα:

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Tube Town Vanilla_Overdrive - The Construction: Kit Contents

Να λοιπόν τα εξαρτήματα που παράγγειλα για την υλοποίηση του Vanilla Overdrive:

1. Το βασικό kit του πεταλιού, με την πλακέτα, τα υλικά, τα βύσματα και τις λυχνίες:




2. Το μικρό kit για την τροφοδοσία, το οποίο ενσωματώνεται και μέσα στο ίδιο το πετάλι, και μαζί του το αντίστοιχο τροφοδοτικό των 14V:




3. To ειδικό κουτί, για τα συγκεκριμένα kit με δύο λυχνίες, το οποίο είναι προ-τρυπημένο ως επί το πλείστον (θα κάνουμε ακόμα 1-2 αλλαγές):




Επόμενο ποστ:
Tube Town Vanilla_Overdrive - The Construction: Component Side
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Tube Town Vanilla_Overdrive - The Construction: Component Side

Έχουμε λοιπόν την πλακέτα του Vanilla Overdrive και της περνάμε τα 2 sockets για input και output μαζί με τα sockets για τις λυχνίες:



Τουμπάρουμε την πλακέτα και κολλάμε τα sockets:



Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα, με την έννοια ότι κάθε βήμα θέλει πολύ προσοχή!.. Το σχέδιο είναι δικό μου και δεν είναι verified, οπότε στην διαδικασία αυτή, ίσως γίνουν λάθη, αλλά επίσης είναι ευκαιρία να φανούν λάθη στην καλωδίωση, ή αστοχίες στην τοποθέτηση (όπως πχ κάτι που θεώρησα ότι μπαίνει κάπου εύκολα, παρακωλύεται από άλλα πλαϊνά υλικά):



Κάθε καλώδιο που τοποθετούμε θέλει διπλούς και τριπλούς ελέγχους, ότι είναι στις σωστές τρύπες, ότι δεν ακουμπάει κάτι άλλο και ότι είναι κολλημένο σωστά και κάνει καλή και αξιόπιστη επαφή. Ελέγχουμε τα πάντα:



Αυτό το στάδιο εχει τελειώσει!. Το ιδιάζον του συγκεκριμένου kit είναι ότι τοποθετούμε τα υλικά ανάποδα, δηλαδή στο Solder Side.

Οπότε, επόμενο ποστ:
Tube Town Vanilla_Overdrive - The Construction: Solder Side
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/11, 11:01 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Tube Town Vanilla_Overdrive - The Construction: Solder Side

Με μεγάλη προσοχή λοιπόν, διαλέγουμε μία-μία και τοποθετούμε στην θέση τους τις αντιστάσεις. Καλό είναι να αναφερόμαστε και στις τιμές των υλικών από το διάγραμμα του Tube Town, ώστε να είμαστε διπλά σίγουροι:



Έτοιμοι τώρα για τους πυκνωτές!. Το kit έχει πολύ καλής ποιότητας πυκνωτές, Mallory για τα στάδια ενίσχυσης και ERD για το Tone Stack!.. Πολύ προσοχή θέλουν οι 3 ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές, που πρέπει να μπούν με την σωστή φορά!.:



Μία-δύο αστοχίες στον σχεδιασμό, έχουν ήδη φανεί!.. ΠΧ: Έβαλα τον C4 πάνω από την τρύπα που χρειάζεται για να μπεί η βίδα που θα στερεώσει την πλακέτα!. Μετακινήθηκε λοιπόν μία θέση αριστερά. Τα υπόλοιπα φαίνοται οκ.. να δούμε, η δοκιμή θα δείξει..

Τώρα χρειαζόμαστε την τροφοδοσία, οπότε στο επόμενο ποστ:
Tube Town Vanilla_Overdrive - The Construction: Power Supply
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/11, 11:10 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Tube Town Vanilla_Overdrive - The Construction: Power Supply

Το τροφοδοτικό του kit είναι σχετικά απλό, και οι θέσεις των υλικών είναι ευκρινώς μαρκαρισμένες πάνω στην πλακέτα. Τοποθετούμε απλά τα υλικά με προσοχή και τάξη και τα συγκολλούμε, προσέχοντας πάρα πολύ τις σωστές πολικότητες των δύο ηλεκτρολυτικών πυκνωτών και σαφώς των 5 διόδων:



Δεν υπάρχουν θέματα εδώ, το θέμα είναι εύκολο, απλά προσέχουμε όπως πάντα τις κολλήσεις. Το τροφοδοτικό αυτό τοποθετείται μέσα στο κουτί και βιδώνεται πάνω στο αλουμίνιο με μία βίδα μέσα από την ψυκτρούλα του voltage regulator, ώστε να ψύχεται σωστά καθώς οι λυχνίες τραβούν αρκετό ρεύμα (πολύ περισσότερο από τα απλά πεταλάκια solid state).



Τώρα που έχουμε την τροφοδοσία, είναι ώρα να καλωδιώσουμε τα pots και τους διακόπτες και να δοκιμάσουμε όλο το κύκλωμα στην πράξη:..

Οπότε στο επόμενο ποστ:
Tube Town Vanilla_Overdrive - The Construction: Cabling
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/11, 11:14 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Tube Town Vanilla_Overdrive - The Construction: Cabling

Πάμε λοιπόν να καλωδιώσουμε την πλακέτα με τα ποτενσιόμετρα και τα λοιπά περιφερειακά.
Σε πρώτη φάση περνάμε καλώδια στην βασική πλακέτα. Όπου θέλουμε περνάμε διαφορετικά χρώματα για να ξεχωρίζουμε καλύτερα τα καλώδια και να αποφύγουμε τυχόν λάθη:



Στο κουτί τώρα, περνάμε πρώτο το τροφοδοτικό. Ίσως αναρωτηθείτε γιατί έχω δύο ίδια άσπρα καλώδια στην είσοδο?..Απάντηση: δεν έχει σημασία η πολικότητα (!!), καθώς το συγκεκριμένο τροφοδοτικό, έχοντας γέφυρα ανόρθωσης και voltage regulator, παίρνει εναλλασόμενο (AC) ή συνεχές (DC) με οποιαδήποτε πολικότητα και βγάζει ένα υγιέστατο 12,6v όπως φαίνεται και από το πολύμετρο:


 
Δίνουμε λίγο χώρο στην πλακέτα και αρχίζουμε να καλωδιώνουμε τα ποτενσιόμετρα. Βοηθάει πολύ εάν με ένα μικρό μαρκαδοράκι σημειώσουμε από πίσω από τα ποτενσιόμετρα, ποιό είναι ποιό:



Περνάμε και τον διακόπτη που απομονώνει το Tone Stack:



Ώρα να καλωδιώσουμε και το footswitch και το LED:



Έτοιμα όλα:



Και να λοιπόν το δημιούργημα μας έτοιμο στο κουτί (που ετοίμασα στο μεταξύ!!..μην ζηλεύετε, επιτέλους πήρα φωτογραφίες από την διαδικασία και θα ποστάρω την άλλη εβδομάδα το πιο πολυ-ζητημένο θέμα: Οδηγός DIY με Φωτο: Decor Κουτιών με Water Slide Decals στην πράξη!!!..):



Οι λάμπες ανάβουν και όλα φαίνονται εντάξει.. αλλά είναι? η δοκιμή θα δείξει!..

Επόμενο ποστ:
Tube Town Vanilla_Overdrive - The Construction: Testing
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Vasmar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Καλησπέρα,

Διαβάζω καιρό το thread και πραγματικά ευχαριστώ τον adriano που μου έδωσε το έναυσμα να ασχοληθώ με ένα τόσο συναρπαστικό hobby!
Αφού τελείωσα με τις πανελλαδικές ,έκανα αλλεπάλληλες παραγγελίες από banzai με αποτέλεσμα να ολοκληρώσω εύκολα το booster και το barber overdrive! :D Ωστόσο αντιμετωπίζω(μάλλον) πρόβλημα με το clipping mod του overdrive.Πιο συγκεκριμένα,με το διακόπτη του mod σε μία θέση έχω εκπληκτικό ήχο.Στις άλλες δύο θέσεις αφενός ο ήχος "τζιτζικίζει" κάπως κι αφετέρου δεν υπάρχει καμία ηχητική διαφορά μεταξύ των δύο αυτών θέσεων.
Σκέφτηκα μήπως έχω κάνει λάθος στα leds και τα έχω τοποθετήσει με την ίδια πολικότητα.Έτσι ξεκόλλησα και ανέστρεψα το ένα led.Αποτέλεσμα?Το πρόβλημα στις 2 θέσεις παραμένει και ο ήχος δεν άλλαξε καθόλου,σαν να μην παρεμβαίνουν καθόλου τα leds στην πορεία του σήματος!!
Ίσως έχω κάψει τα leds?

Θα ήθελα τη βοήθειά σας,
Thanks in advance!

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Σε ποια θέση έχεις εκπληκτικό ήχο? Σ'αυτή που κλιπάρει με τρανζίστορ και διόδους γερμανίου υποθέτω, σωστά?

Οπότε μένουν οι άλλες 2 θέσεις, η μεσαία και αυτή με τα LEDs. Είχα κι γω το ίδιο πρόβλημα, έχω την εντύπωση ότι μου είχαν καεί τα LED. Στην αρχή που λειτουργούσαν η διαφορά ακουγόταν (στη θέση με τα LED η ένταση χαμήλωνε ελαφρώς σε σχέση με τη μεσαία θέση, λογικό αφου κλιπάραν τα LED) αλλά και φαινόταν (δοκίμασα να παίξω με σβηστά φώτα και παρατήρησα πως τα λεντάκια ανάβαν πολύ λίγο όταν χτύπαγα δυνατά τις χορδές!) Λίγο καιρό μετά έπαψα να ακούω διαφορές στον ήχο και η ένταση μεταξυ των δυο θέσεων παρέμενε η ίδια οπότε υπέθεσα ότι κάηκαν τα LED και μετά τα αντικατέστησα τα με τις διόδους που έχει η stock βερζιόν.

Θα μπορουσες να ξεκολλήσεις τα LED και να βάλεις 2 καινούργια, να παρατηρήσεις τη συμπεριφορά του πεταλιού, και άμα δεις ότι παραμένει αναξιόπιστο, να αντικαταστίσεις τα 2 LED με 2 διόδους, ή με 4 όπως έκανα εγώ.

Πάντως με τον καιρό παρατήρησα ότι σε μεγάλες εντάσεις κυρίως το κλιπάρισμα με τις διόδους έιναι κάπως σκληρό. Αυτή τη στιγμή το πετάλι το χρησιμοποιώ με το διακόπτη στη μεσαία θέση, volume 3:00, gain 1:00 - 3:00, tone 9:00-12:00, με απαραίτητη προυπόθεση ο ενισχυτής να έχει πολύ πολύ λίγη παραμόρφωση, το λεγόμενο slight break up.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com



Kαταπληκτικη δουλεια και με το κουτακι, πολυ ομορφο!!! Επαγγελματικοτατο!
Μονο που με βλεπω να κανω επιδρομη στην καταψυξη για παγωτο βραδυατικα!  ;D
Να βαλω και εγω μια φωτο που απο ενα κυκλωμα που βρηκα ενδιαφερον!  :D

χεχεχε ειναι μπουτικ το κυκλωμα!  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)