Αποστολέας Θέμα: SPICY RICE @ MAD DAY LIVE  (Αναγνώστηκε 5231 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
SPICY RICE @ MAD DAY LIVE
« στις: 20/05/09, 23:20 »
Γεια χαρά. Ανέβηκε σε βιντεακι η χθεσινή μας εμφάνιση στο Mad Day Live, όπου παίξαμε 5 δικές μας συνθέσεις. Περιμένουμε τα σχόλιά σας!! (η υπερβολική συμπίεση χάλασε τον ήχο αρκετά, αλλά τι να κάνεις..)

http://www.mad.tv/video/?cID=38325


Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: SPICY RICE @ MAD DAY LIVE
« Απάντηση #1 στις: 20/05/09, 23:36 »
Φωνάρα η κοπέλα ,έτσι;Με εντυπωσίασαν πολύ και οι συνθέσεις σας...μπράβο σας παιδάκια, ωραίο ύπνο θα κάνω, ευχαριστήθηκαν τα αυτάκια μου ωραία μουσικούλα!!! :clap :clap :clap :clap :hug

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: SPICY RICE @ MAD DAY LIVE
« Απάντηση #2 στις: 20/05/09, 23:45 »
Thnx gkou!! Ελπίζω πάντως να μη σου προκάλεσε υπνηλία η μουσική μας... χεχε

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: SPICY RICE @ MAD DAY LIVE
« Απάντηση #3 στις: 20/05/09, 23:57 »
Δεν το ηξερα για την εμφανιση στο MAD αλλα σας ειχα δει στο LAZY πριν απο κανα μηνα και εχω σχηματισει αποψη.
Παιζετε πολυ καλα- ειστε αξιοι μπραβο!
Και καλη σας τυχη σε οτι και αν ακολουθησει.


Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: SPICY RICE @ MAD DAY LIVE
« Απάντηση #4 στις: 22/05/09, 20:36 »
Δεν το ηξερα για την εμφανιση στο MAD αλλα σας ειχα δει στο LAZY πριν απο κανα μηνα και εχω σχηματισει αποψη.
Παιζετε πολυ καλα- ειστε αξιοι μπραβο!
Και καλη σας τυχη σε οτι και αν ακολουθησει.

Έλα ρε, πως και μας είχες δει στο Lazy, γνωρίζεις κάποιον από μας? Θυμάμαι ήταν ωραία βραδιά πάντως.
Ευχαριστούμε για τα σχόλια, όντως θα μας χρειαστεί και η τύχη!

Υ.Γ. Να πω ότι μεθαύριο (Κυριακή) παίζουμε στο Lazy για όποιον θέλει να μας τσεκάρει κι από κοντά.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: SPICY RICE @ MAD DAY LIVE
« Απάντηση #5 στις: 22/05/09, 20:55 »
Παλίκαρε σου είχα κάνει comment για το it's all over now........και σου είχα πει πως είχα εντυπωσιαστεί.....

Χωρίς δόσεις υπερβολής....θελω να σου πω ότι είστε ότι πιο ωραίο έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό....η μουσική σας μου βγάζει κάτι...κάτι....δεν ξερω πως να το περιγράψω....

p.s. το it's all over now δεν περιγράφεται......ειναι τρομερο κομμάτι.....προχθες....(χωρις να το έχω ακούσει το τελευταιο καιρό) έπιασα τον εαυτό μου να το τραγουδάει......

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: SPICY RICE @ MAD DAY LIVE
« Απάντηση #6 στις: 22/05/09, 21:37 »
Δεν το ηξερα για την εμφανιση στο MAD αλλα σας ειχα δει στο LAZY πριν απο κανα μηνα και εχω σχηματισει αποψη.
Παιζετε πολυ καλα- ειστε αξιοι μπραβο!
Και καλη σας τυχη σε οτι και αν ακολουθησει.

Έλα ρε, πως και μας είχες δει στο Lazy, γνωρίζεις κάποιον από μας? Θυμάμαι ήταν ωραία βραδιά πάντως.
Ευχαριστούμε για τα σχόλια, όντως θα μας χρειαστεί και η τύχη!

Υ.Γ. Να πω ότι μεθαύριο (Κυριακή) παίζουμε στο Lazy για όποιον θέλει να μας τσεκάρει κι από κοντά.

Γνωριζω τον Alex απο τη μπαντα που σας εκανε support...
Και μια χαρη...Θαλω review για τον 5:50. Ακουγοταν τελεια...


Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: SPICY RICE @ MAD DAY LIVE
« Απάντηση #7 στις: 25/05/09, 14:39 »
Παλίκαρε σου είχα κάνει comment για το it's all over now........και σου είχα πει πως είχα εντυπωσιαστεί.....

Χωρίς δόσεις υπερβολής....θελω να σου πω ότι είστε ότι πιο ωραίο έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό....η μουσική σας μου βγάζει κάτι...κάτι....δεν ξερω πως να το περιγράψω....

p.s. το it's all over now δεν περιγράφεται......ειναι τρομερο κομμάτι.....προχθες....(χωρις να το έχω ακούσει το τελευταιο καιρό) έπιασα τον εαυτό μου να το τραγουδάει......


Πραγματικά όταν ακούς κάτι τέτοιο από κάποιον που δε γνωρίζεις προσωπικά λες ότι άξιζαν οι κόποι σου. Δεν έχω λόγια παρά μόνο ευχαριστούμε και stay tuned για το ντέμο μας!!

@G K
   Έλα ρε, με τον Αλεξ ήμασταν συμμαθητές στο σχολείο... Λοιπόν απ'τον 5 50 είμαι ΠΑΡΑ πολύ ευχαριστημένος. Εχει πολύ πλούσιο ήχο, μ'αρέσει που στο burn κανάλι fuzzάρει λίγο. Τα καθαρά του είναι κρυστάλλινα ('ντάξει δεν έχω παίξει με lonestar, αλλά όταν ακούω καθαρά τύπου μαρσαλ με πιάνουν γέλια), ενώ στο crunch mode βγάζεις απίστευτο βιντατζ ήχο (τελείως 70ς). Το ριβερμπ επίσης ΠΑΡΑ πολύ καλό (λάμπα), όπως και η λούπα, ενώ στα πολύ + ότι τα 2 κανάλια έχουν εντελώς ξεχωριστές ρυθμίσεις. Μόνο μειονέκτημα ότι απ' το σουιτς μπορείς να αλλάξεις μόνο μεταξύ 2 απ'τα 4 μοουντς. Α, επίσης έχε υπ όψιν ότι επειδή δεν έχει πολλή ατάκα και επειδή ο ήχος είναι τόσο "λεπτομερής" τα λάθη δε συγχωρούνται, αλλά αυτό θα σε κάνει να γίνεις πολύ καλύτερος στο παίξιμό σου. Η ρύθμιση για τα 5 βατ είναι μια χαρά αλλά δεν την πολυχρησιμοποιώ γιατί και στα 50 μια χαρά παίζει ακόμα και σε εντάσεις δωματίου (προφανώς χάνει αλλά και πάλι είναι αξιοπρεπέστατος)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: SPICY RICE @ MAD DAY LIVE
« Απάντηση #8 στις: 25/05/09, 15:10 »
Να σαι καλα ρε Jimmy!
Λοιπον οντως ο Mesa Lonestar ειναι o ''my dream'' ενισχυτης, τα καθαρα του δεν υπαρχουν.
Αλλα και ο 5:50 φανταζει πολυ συμφερουσα επιλογη..!

Παντως το φιλαρακι ο Alex μη σου πω ποσο τυχερος ηταν να πετυχει τετοια κιθαρα σε τετοια τιμη...Για την ασπρη MM λεω!


Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: SPICY RICE @ MAD DAY LIVE
« Απάντηση #9 στις: 26/05/09, 22:58 »
Παντως το φιλαρακι ο Alex μη σου πω ποσο τυχερος ηταν να πετυχει τετοια κιθαρα σε τετοια τιμη...Για την ασπρη MM λεω!

Καλά είσαι, δεν τον χάλασε καθοοοοοοοοοοοόλου, πρόλαβε κ τη χρησιμοποίησε τότε και στο live  ;)

(όσο κι αν δε συμπαθώ τις ΜΜ, έρχομαι στη θέση του  8) )

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: SPICY RICE @ MAD DAY LIVE
« Απάντηση #10 στις: 31/05/09, 14:50 »
Παρότι μεγάλος fan των Spicy Rice, δεν είχα αφήσει κανένα σχόλιο μέχρι τώρα, φοβούμενος ότι ο ενθουσιασμός που δείχνω όταν κάτι μου αρέσει θα ξενερώσει κάποιον που μπορεί να μην σας έχει ακούσει ποτέ. Με αφορμή όμως το βίντεο αυτό θα ήθελα να θέσω μερικούς προβληματισμούς.

Προσωπικά συχνάζω περισσότερο στον πίνακα "δικοί μας στίχοι και ποιήματα", όπου κατά καιρούς έχουν ξεσπάσει τσακωμοί, ξεκατινιάσματα, συζητήσεις σχετικά με την εξέλιξη της σελίδας. Τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο χώρος εκείνος, αφορούν στον τεράστιο όγκο νέων θεμάτων, στο αν κάποιοι κάνουν κατάχρηση με συνεχείς δημοσιεύσεις, το αν κάποιοι κάνουν δημόσιες σχέσεις κλπ. Και συζητούσαν τα παιδιά στον πίνακα εκείνο ξανά και ξανά τι μπορούν να κάνουν για τη βελτίωση της σελίδας, και ανάμεσα στις πολλές ιδέες προέκυψαν και κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες (Ποίημα της χρόνιας, έκδοση ποιητικής συλλογής κλπ). Στη διάρκεια όλων αυτών των συζητήσεων πολλοί χρησιμοποιούσαν ως παράδειγμα τη στήλη "δικές μας συνθέσεις και τραγούδια", θεωρώντας πως λειτουργεί με ένα πιο "υγιή τρόπο".

Παρακολουθώ όμως και αυτόν τον πίνακα. Και έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν 3-4 άτομα που ο λόγος τους είναι Ευαγγέλιο και δε νοείται αμφισβήτηση από κανένα. Υπήρχαν ταυτόχρονα 3 threads για τις προσωπικές συμμετοχές κάποιων στο guitar idol με 30 απαντήσεις το καθένα. Τα περισσότερα τραγούδια είναι ατομικές δουλειές, συγκροτήματα υπάρχουν ελάχιστα και συχνά έχουν πολύ κακό ήχο και αισθητική. Έχουμε ακούσει διασκευές σε τραγούδια που είναι εγκλήματα προς την ανθρωπότητα και το φοβερό ήταν ότι σε ορισμένα διαβάσαμε και 5-6 μπράβο από κάτω. Άπό αυτούς που γράφουν μόνοι τους, ελάχιστοι γράφουν στίχους ή δανείζονται στίχους από τον άλλο πίνακα του κιθάρα, τα περισσότερα παλεύουν να αποτελέσουν ένα instrumental κακέκτυπο Vai, Satriani ή Malmsteen. Και γενικώς, το forum αυτό, παρά τη δημοφιλία του, δεν έχει καταφέρει να βρει μισό τρόπο να στηρίξει και να ενθαρρύνει την καλή μουσική, την οποία δεν ακούμε συχνά στη χώρα μας.

Και κάπως έτσι, οι πολύ αξιόλογοι Spicy Rice με τα πιασάρικα αλλά προσεγμένα και φινετσάτα τραγούδια τους, μετα βίας κερδίζουν 2-3 επαινετικά σχόλια. Προσωπικά πιστεύω πως όποιος ασχολείται με μουσική, ιδίως κιθάρα, οφείλει να ρίξει μια πιο προσεκτική ματιά σε αυτό το συγκρότημα και στις συνθέσεις. Κάτι θα κερδίσει.

Θα ήθελα να πω μερικά λόγια παραπάνω για μερικά από τα τραγούδια σας, αλλά θα περιμένω το demo, έγραψα ήδη πολλά εδώ. Πολλά μπράβο πάντως από εμένα!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: SPICY RICE @ MAD DAY LIVE
« Απάντηση #11 στις: 31/05/09, 21:21 »
Πολύ ωραία μουσική!!! Μου αρέσει πολύ ο τρόπος που γκρουβάρετε και αναμιγνύετε pop, rock και funk. Καλή συνέχεια!!!

Αποσυνδεδεμένος ioannisperakopoulos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Έναν Άνδρα Τον Αλλάζεις Μόνο Αν Φοράει Πάνες!
    • Προφίλ
Απ: SPICY RICE @ MAD DAY LIVE
« Απάντηση #12 στις: 02/06/09, 12:07 »
Και γ**ώ μάγκες... Πολύ ωραία φωνή και ωραία τραγούδια.... Give us more of this!!!

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: SPICY RICE @ MAD DAY LIVE
« Απάντηση #13 στις: 09/06/09, 18:42 »
@ Kg: Ναι, κι εγώ το'χω παρατηρήσει αυτό, αλλά είναι αρκετά λογικό μιας και υπάρχουν μέλη που ΄χουν κάνει φίλους μέσα απ'το φόρουμ και είναι θεμιτό να τους στηρίζουν με αυτό τον τρόπο. Κυκλοφορεί όντως αρκετή "πεντάστερη" σαβούρα, αλλά και πολλά αξιόλογα πράγματα, εκ των οποίων άλλα αναγνωρίζονται κι άλλα όχι.

@Fteo: Ευχαριστούμε πολύ φίλε, όντως αυτό που λες προσπαθούμε να κάνουμε!

@ioannisperakopoulos: Ευχαριστούμε, θα έχουμε ηχογραφημένη δουλειά σύντομα!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/06, 01:28
από Ορεστης99
3 Απαντήσεις
2175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/07, 21:13
από kain
0 Απαντήσεις
1697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/07, 21:42
από kain
28 Απαντήσεις
12667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/08, 16:13
από Ikaros
1 Απαντήσεις
2352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/08, 02:51
από Neikos
GT-8 Vs GT-10 Vs POD X3 Live

Ξεκίνησε από JimiDS « 1 2 » Εφέ

43 Απαντήσεις
15274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/08, 09:36
από katatonia
6 Απαντήσεις
3590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/09, 19:47
από Adno
4 Απαντήσεις
2310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/09, 20:39
από jimmy 1916
12 Απαντήσεις
3932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/10, 18:55
από jimmy 1916
2 Απαντήσεις
2661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/10, 00:09
από Beyond the sun