Αποστολέας Θέμα: Βινυλια (μαιμου) και αριθμοι καταλογων  (Αναγνώστηκε 3316 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rain9

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Παιδια καλησπερα σας, ειμαι 24 χρονων και απο μικρη ηλικια ασχολουμαι με το βινυλιο που παντα με γοητευε.Εχω μπερδευτει λιγο και ζητω απο εσας και απο εμπειρους συλλεκτες η ατομα εξοικειωμενα να μου λυσουν καποιες αποριες.Εχω μια μικρη συλλογη απο βινυλια κυριως rock trip hop alternative.Πρωτον υπαρχουν μαιμου βινυλια? αν ναι τα ξεχωριζεις ευκολα? Δευτερον Θα ηθελα να μαθω τι γινεται με τους αριθμους καταλογων ιδια βινυλια εχουν διαφορετικους αριθμους ποιο ειναι το αυθεντικο? Τριτον Εχω βινυλιο με διαφορετικο αριθμο εξωφυλλου και διαφορετικο αριθμο πανω στο δισκο, εχω μπερδευτει πολυ και οσο ψαχνομαι μπερδευομαι ολο και πιο πολυ.Καθε απαντηση σας θα την υπερεκτιμησω.  Σας ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος gmayo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Βινυλια (μαιμου) και αριθμοι καταλογων
« Απάντηση #1 στις: 09/02/12, 11:28 »
Παιδια καλησπερα σας, ειμαι 24 χρονων και απο μικρη ηλικια ασχολουμαι με το βινυλιο που παντα με γοητευε.Εχω μπερδευτει λιγο και ζητω απο εσας και απο εμπειρους συλλεκτες η ατομα εξοικειωμενα να μου λυσουν καποιες αποριες.Εχω μια μικρη συλλογη απο βινυλια κυριως rock trip hop alternative.Πρωτον υπαρχουν μαιμου βινυλια? αν ναι τα ξεχωριζεις ευκολα? Δευτερον Θα ηθελα να μαθω τι γινεται με τους αριθμους καταλογων ιδια βινυλια εχουν διαφορετικους αριθμους ποιο ειναι το αυθεντικο? Τριτον Εχω βινυλιο με διαφορετικο αριθμο εξωφυλλου και διαφορετικο αριθμο πανω στο δισκο, εχω μπερδευτει πολυ και οσο ψαχνομαι μπερδευομαι ολο και πιο πολυ.Καθε απαντηση σας θα την υπερεκτιμησω.  Σας ευχαριστω πολυ!


Καταρχάς καλό κουράγιο το hobby της συλλογής βινυλίου είναι χρονοβόρο και ψυχοφθόρο μερικές φορές :).


α) "μαϊμού" βινύλια φυσικά και υπάρχουν αλλά είναι πολύ σπάνιο και κυρίως σε μορφή bootleg, σαφές τρόπος να τα ξεχωρίσεις δεν υπάρχει εκτός από το να συγκρινεις το label του δίσκου με το γνήσιο και κυρίως τα χαραγμένα μηνύματα που υπάρχουν επάνω στο βινύλιο (στο σημείο που τελειώνουν τα grooves πριν το label) ένας καλός οδηγός είναι το discogs.com που είναι μια πολύ καλή βάση δεδομένων για μουσικές κυκλοφορίες.


β) Υπάρχουν πολλές φορές πολλαπλές εκδόσεις μια κυκλοφορίας, Οι λόγοι είναι κυκλοφορίες του ίδιου δίσκου από διαφορετικές χώρες (ιδίως σε πολυεθνικές), κυκλοφορίες απο θυγατρικές μιας δισκογραφικής, επανακυκλοφορίες του ιδίου δίσκου κλπ. Αυθεντικοί είναι όλοι απλά η αξία τους αλλάζει ανάλογα με τη ζήτηση συγκεκριμένων εκδόσεων στους συλλεκτικούς κύκλους, ο γενικός κανόνας εδώ είναι ότι οι πρώτες εκδόσεις έχουν μεγαλύτερη αξία και συλλεκτικές εκδόσεις που έχουν κάποια διαφορά με τις γενικές εκδόσεις (π.χ. άλλο εξώφυλλο, κάποια πρόσθετα κομμάτια η υλικό στη συσκευασία, κλπ).     


γ) Για ποιον αριθμό αναφέρεσαι; ο αριθμός κυκλοφορίας του εξωφύλλου πρέπει να ταιριάζει με το label μέσα, σε γενικό κανόνα (το barcode όμως είναι άλλη ιστορία). Πολλές φορές μπορεί να είναι και mispress από την ίδια την εταιρεία είναι ένα συχνό φαινόμενο να γίνονται τέτοια λάθη.


Πάντως ψάξου με το dıscogs είναι (για μένα) το νούμερο ένα μέρος για τέτοιου είδους πληροφορίες. Μετά μέσα από έρευνα στο διαδίκτυο σίγουρα θα βρεις πληροφορίες για τα βινύλια που σε ενδιαφέρουν.






Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Βινυλια (μαιμου) και αριθμοι καταλογων
« Απάντηση #2 στις: 09/02/12, 15:15 »
Αριθμός στο εξώφυλλο μου κάνει περισσότερο για αρίθμηση αντιτύπου. Πολλές εκδόσεις βγαίνουν σε περιορισμένα - αριθμημένα αντίτυπα.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος rain9

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Βινυλια (μαιμου) και αριθμοι καταλογων
« Απάντηση #3 στις: 09/02/12, 19:27 »
Καταρχην gmayo σε ευχαριστω πολυ για το χρονο που αφιερωσες και μου απαντησες, και συμφωνω απολυτα στο οτι ειναι χρονοβόρο και ψυχοφθόρο μερικές φορές. Οσο για τον αριθμο αναφερομαι οτι αλλο αριθμο εχω στο εξωφυλλο δεν εννοω το barcode αλλα για αριθμο καταλογου και αλλο αριθμο εχει πανω στο δισκο χτυπημενο. O δισκος συγκεκριμενα ειναι τον aphrodites chlid-666 στο χαρτονι πανω δηλαδη στο εξωφυλλο εχω 6673001 και με λιγη ερευνα ειδα οτι αυτος ειναι  original, και μεσα εχω προσεξε, πανω στον δισκο ωπου υπαρχει και το αυτοκολλητο που λεει τα κλασικα side a stereo 33 και τα τραγουδια της πλευρας εχω αριθμο 6641 220 και πανω στο δισκο στο πλαισιο το μαυρο εχω παλι αλλο αριθμο. μπορεις να μου δωσεις λιγο τα φωτα σου? σε ευχαριστω και παλιι

Αποσυνδεδεμένος rain9

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Βινυλια (μαιμου) και αριθμοι καταλογων
« Απάντηση #4 στις: 09/02/12, 19:30 »
με λιγα λογια εξω εχω 6673001 και μεσα εχω 6641 220 τι παιζει?

Αποσυνδεδεμένος gmayo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Βινυλια (μαιμου) και αριθμοι καταλογων
« Απάντηση #5 στις: 09/02/12, 22:38 »
Μέσα στα grooves τι νούμερο έχεις; το 6641 δείχνει ότι είναι επανακυκλοφορία του '77 ή '76 με κωδικό στα grooves 9286 688 και [/size]9286 689. Καμία ημερομηνία έχει στο label επάνω;


Τα original του 72 έχουν αυτά τα ids
[/size]6673 001
[/size]
    • Other (Cat. nr. disc 1): 6333 500
    • Other (Cat. nr. disc 2): 6333 501

    • [/size]Αυτά από τα λίγα που έψαξα, ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

     

    Σχετικά θέματα

      Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
    24 Απαντήσεις
    11709 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 24/07/07, 16:18
    από Veron
    13 Απαντήσεις
    4259 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 20/02/09, 01:26
    από zeromancer
    5 Απαντήσεις
    2268 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 27/07/09, 12:28
    από gkou
    0 Απαντήσεις
    4290 Εμφανίσεις
    Τελευταίο μήνυμα 24/10/18, 13:54
    από master of puppets