Αποστολέας Θέμα: The Dillinger Escape Plan - Miss Machine  (Αναγνώστηκε 3076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
The Dillinger Escape Plan - Miss Machine
« στις: 29/11/06, 02:45 »
Λοιπόν παιδιά, σε αυτό τον δίσκο ορίζεται ο ήχος του μέλλοντος... Από το πρώτο τραγούδι μέχρι το τελευταίο καταλαβαίνεις ότι σε 1 μήνα και κάτι θα έχουμε 2007... Άκρως επηρεασμένοι από τους Meshuggah, οι Dillinger Escape Plan θέτουν καινούρια δεδομένα στο που πάει η μουσική.. Πραγματικά αυτός ο δίσκος δείχνει το μέλλον, σε λίγα χρόνια θα θεωρείται υπερκλασσικός...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/06, 02:53 από Fys »
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: The Dillinger Escape Plan - Miss Machine
« Απάντηση #1 στις: 01/12/06, 02:22 »
Από τα πιο ακραία albums που έχω ακούσει....και δεν εννοώ ακραίο επειδή πχ έχει blastbeats και όλα τα τραγούδια κυμαίνονται στα 250 bpm όπως κάνουν κάποια συγκροτήματα (του death/grind συναπαντήματος) και νομίζουν ότι είναι ακραίοι.. Το αντίθετο, εννοώ ότι το album είναι ακραίο σαν σύληψη, μουσική και φυσικά τεχνική.... Για μένα είναι το Control and Resistance των 90's και ας το θεωρήσουν κάποιοι υπερβολή.. Όσοι το έχουν πάρει πρέφα, ξέρουν γιατί album μιλάμε..... ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: The Dillinger Escape Plan - Miss Machine
« Απάντηση #2 στις: 01/12/06, 02:33 »
Βασικά, εδώ και πολύ καιρό λέω ότι το καλύτερο άλμπουμ των 00's είναι το Lateralus των Tool με μεγάλη διαφορά από όλα τα υπόλοιπα.. Το Miss Machine μπορώ να πω ότι είναι το μόνο που το πλησιάζει.. Ο δίσκος είναι το 2004 και έκανα βλακεία που δεν το άκουσα τότε.. Απίστευτος δίσκος... Κάποιος μου είχε πεί εδώ μέσα ότι το progressive πέθανε στις αρχές του 90.. Αυτό είναι άλλο ένα άλμπουμ που αποδεικνύει ότι είχε άδικο..
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: The Dillinger Escape Plan - Miss Machine
« Απάντηση #3 στις: 01/12/06, 11:58 »
Βασικά, εδώ και πολύ καιρό λέω ότι το καλύτερο άλμπουμ των 00's είναι το Lateralus των Tool με μεγάλη διαφορά από όλα τα υπόλοιπα.. Το Miss Machine μπορώ να πω ότι είναι το μόνο που το πλησιάζει.. Ο δίσκος είναι το 2004 και έκανα βλακεία που δεν το άκουσα τότε.. Απίστευτος δίσκος... Κάποιος μου είχε πεί εδώ μέσα ότι το progressive πέθανε στις αρχές του 90.. Αυτό είναι άλλο ένα άλμπουμ που αποδεικνύει ότι είχε άδικο..

Καλά δεν παίζομαι... :o Μάλλον ήμουν πολύ κομμάτια από τη δουλειά όταν έγραψα τα παραπάνω και δεν πήρα πρέφα τι έγραφα..... ::) Το post που έγραψα παραπάνω αναφερόταν στο Calculating Infinty (του 1999) αλλά επειδή ήμουν αποβλακομένος απο τις τόσες ώρες στο PC χαμπάρι δεν πήρα ότι το thread ήταν για το Miss Machine....
Anyway, και το Miss Machine είναι πάρα πολύ καλό χωρίς αμφιβολία... Εδώ φαίνονται και οι επιρροές τους από ένα άλλο, αρκετά παρεξηγημένο group (αλλά πολύ σπουδαίο), τους Faith No More (στο EP Irony Is A Dead Scene τραγουδάει ο Patton).. Ακόμη, αυτό το album έχει και μερικά πιο "ήρεμα" κομμάτια, σε αντίθεση με το Calculating Infinity που ήταν όλο χώσιμο.... Είναι ίσως και πιο ώριμοι σε αυτό το album.... Ακούστε το αλλά να ξέρετε ότι γενικά η μπάντα αυτή θέλει γερά αυτάκια..... ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος om

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • [...]
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: The Dillinger Escape Plan - Miss Machine
« Απάντηση #4 στις: 01/12/06, 16:38 »
Αν προσεξω καλα τι παιζει σε αυτο το δισκο θα πηδηξω απο το παραθυρο! Δεν μπορω να τους ακουσω μου $%&#$%^@ τον εγκεφαλο!!!! χαχαχαχαχα
Πρεπει να κοψουν τα ναρκωτικα! :Ρ
Αν εξαιρεσεις ολα τα παραπανω τα σπανε.

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: The Dillinger Escape Plan - Miss Machine
« Απάντηση #5 στις: 02/12/06, 00:06 »
Κατά τη γνώμη μου είναι πάρα πολύ επηρεασμένοι από King Crimson και Meshuggah...ειδικά για τους πρώτους είμαι σίγουρος...δε φαίνεται με τα πρώτα ακούσματα αλλά οσοι δώσουν το χρόνο που χρειάζεται ο δίσκος θα το καταλάβουν...απο εκεί και πέρα θεωρώ οτι το συγκεκριμένο συγκρότημα ορίζει τον ήχο του μέλλοντος αλλά πολύ λίγοι στην Ελλάδα το έχουν πάρει χαμπάρι...ο δίσκος βέβαια αγγίζει τα όρια της σχιζοφρένειας (και απο άποψη δομής κομματιών και από τα ίδια τα κομμάτια και τη σειρά με την οποία διαδέχονται το ένα το άλλο) και δεν είναι άκουσμα για όλους αλλά θεωρώ οτι πρέπει να τους δοθεί μια ευκαιρία...είχα διαβάσει κάποτε σε ένα περιοδικό οτι αν οι Watchtower αποφάσιζαν να το γυρίσουν στο ακραίο θα έπειζαν σαν τους Dillinger Escape Plan...συμφωνώ απολύτως...

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: The Dillinger Escape Plan - Miss Machine
« Απάντηση #6 στις: 02/12/06, 00:18 »
Είμαι πολύ περίεργος να δώ τι παίζουν αυτοί όταν τζαμάρουν...
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος om

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • [...]
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: The Dillinger Escape Plan - Miss Machine
« Απάντηση #7 στις: 02/12/06, 05:04 »
 ;D Για σκεψου το αυτο!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/04, 14:51
από psomas
1 Απαντήσεις
2446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/09, 11:11
από Symeon
1 Απαντήσεις
2370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 22:22
από newGuitarMan
2 Απαντήσεις
2077 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/10, 12:30
από flea
8 Απαντήσεις
3470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/10, 13:00
από Eagle Of Kamelot
11 Απαντήσεις
4002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/10, 11:40
από vagtanplan
6 Απαντήσεις
2558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/10, 11:24
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
6 Απαντήσεις
4037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/11, 04:00
από kostas80
7 Απαντήσεις
3748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/11, 18:30
από kostas80
18 Απαντήσεις
5395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 01:51
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος