Αποστολέας Θέμα: Νεα πεταλακια !!! Help!!  (Αναγνώστηκε 6308 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george.dede

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Νεα πεταλακια !!! Help!!
« στις: 10/01/15, 20:01 »
παιδια καλησπέρα!!! Ειμαι καινούργιος στα πεταλακια και θελω λιγο βοήθεια... Θελω να πάρω διάφορα πεταλακια χωρις να ξοδέψω αρχικά πολλα λεφτά (~200€ συνολικά) και θα ήθελα να εχω τα βασικά για Classic rock -blues αλλα να μπορω να συνδέω και την ακουστική μου πάνω.  ??? ???

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Νεα πεταλακια !!! Help!!
« Απάντηση #1 στις: 10/01/15, 20:27 »
http://www.donnerdeal.com/

Tσέκαρε, Biyang, Joyo, Mooer είναι γνωστές κι αξιόπιστες μάρκες και σε πολύ καλά λεφτά. Joyo φέρνει επίσης κι ο Thomann (τα κάνει rebrand σε Harley Benton). Επίσης, θα βρεις πάρα πολλά πράγματα σε αγγελίες.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Νεα πεταλακια !!! Help!!
« Απάντηση #2 στις: 11/01/15, 08:24 »
Επίσης, θα βρεις πάρα πολλά πράγματα σε αγγελίες.

Εκεί θα σου έλεγα και εγώ να κοιτάξεις πρώτα. Υπάρχουν επιλογές για όλα τα βαλάντια...

Σχετικά με τα joyo εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος (έχω το 6-band EQ) και τώρα περιμένω και το caline orange burst που είναι κλώνος του xotic BB preamp, οπότε θα έχω άποψη σύντομα...
Γενικά νομίζω αξίζει να επενδύσει κανείς στα low budget πετάλια και για λόγους πειραματισμού. Αν κάτι σου κάτσει καλά αργότερα ψάχνεις και την top shelf εκδοχή...

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Νεα πεταλακια !!! Help!!
« Απάντηση #3 στις: 11/01/15, 11:43 »

Σχετικά με τα joyo εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος (έχω το 6-band EQ) και τώρα περιμένω και το caline orange burst που είναι κλώνος του xotic BB preamp, οπότε θα έχω άποψη σύντομα...
Γενικά νομίζω αξίζει να επενδύσει κανείς στα low budget πετάλια και για λόγους πειραματισμού. Αν κάτι σου κάτσει καλά αργότερα ψάχνεις και την top shelf εκδοχή...
Αυτά τα δύο τα γλυκοκοιτάζω κι εγώ.. ;D
Αναμένουμε παρουσίαση!
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Νεα πεταλακια !!! Help!!
« Απάντηση #4 στις: 11/01/15, 11:46 »
Παιδια απο που το παιρνουμε αυτο?
 caline orange burst
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Νεα πεταλακια !!! Help!!
« Απάντηση #5 στις: 11/01/15, 11:48 »
Eγώ δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς όταν λες ότι ψάχνεις πετάλια για hard rock και blues, αλλά θέλεις να τα χρησιμοποιείς και με ακουστική κιθάρα. Υπάρχουν κάποια εφφέ που μπορούν να χρησιμοποιηθούν και με ακουστικά όργανα, π.χ. reverb, chorus, delay, κλπ. Καταλαβαίνεις όμως ότι μια ακουστική κιθάρα συνδεδεμένη σε ένα overdrive ή distortion (ή τέλος πάντως σε οποιοδήποτε πετάλι προκαλεί παραμόρφωση) το οποίο στη συνέχεια συνδέεται σε ενισχυτή ηλεκτρικής κιθάρας, μόνο καλό ήχο δεν θα σού δώσει. Ίσως θα βοηθούσε αν μάς έλεγες ακριβώς τι κιθάρες και εξοπλισμό έχεις αυτή τη στιγμή, ώστε να έχουμε κάποια ιδέα για τι συζητάμε.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Νεα πεταλακια !!! Help!!
« Απάντηση #6 στις: 11/01/15, 12:16 »
Παιδια απο που το παιρνουμε αυτο?
 caline orange burst

Το παρήγγειλα από ebay...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Νεα πεταλακια !!! Help!!
« Απάντηση #7 στις: 11/01/15, 12:18 »
Μιας και είσαι νέος με το όλο θέμα των pedals/stompboxes, θα πρότεινα να πας σε κάτι πιο "ασφαλές". Δυστυχώς ή ευτυχώς, το να χρησιμοποιήσεις 4-5 πεντάλ ταυτόχρονα απαιτεί μια κάποια εξοικείωση με την σειρά που πρέπει να τοποθετηθούν όσο αφορά το σήμα από την κιθάρα προς τον ενισχυτή.

Επομένως καλύτερα θα ήταν να μαζέψεις λίγα ακόμα χρήματα και να κοιτάξεις κάποια από τα πολυ-εφέ της BOSS ή της Line 6. Πρόκειται για μονάδες οι οποίες περιέχουν πολλά διαφορετικά εφφέ, όλα σε ένα και προσφέρουν πολλές επιλογές για να συνθέσεις τον ήχο που θες. Παλαιότερα μοντέλα τα οποία έχουν ακόμα αξιοπρεπέστατη ποιότητα, βρίσκονται πιστεύω σε τιμές που ικανοποιούν το budget σου.

Ελπίζω να βοήθησα.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεα πεταλακια !!! Help!!
« Απάντηση #8 στις: 11/01/15, 13:29 »
Εχω το joyo vintage overdrive, εξαιρετικη αντιγραφη του ts9 και φθηνο.
civilbill για πες λεπτομεριες για το eq(στο ιντερνετ δεν εχει καλα βιντεο)το εχεις στην λουπα η μπροστα;;;εχει θορυβο;;
Joyo,donner και λοιπες μαρκες καλα ειναι να τα περνεις απο ebay,τζαμπα μεταφορικα(απο Κινα) και πιο φθηνα,ερχονται ομως σε 20 μερες περιπου Ελλαδα.
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος civilbill

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • επιστροφή!
    • Προφίλ
    • MSKAT Civil Works
Απ: Νεα πεταλακια !!! Help!!
« Απάντηση #9 στις: 11/01/15, 13:38 »
Επομένως καλύτερα θα ήταν να μαζέψεις λίγα ακόμα χρήματα και να κοιτάξεις κάποια από τα πολυ-εφέ της BOSS ή της Line 6. Πρόκειται για μονάδες οι οποίες περιέχουν πολλά διαφορετικά εφφέ, όλα σε ένα και προσφέρουν πολλές επιλογές για να συνθέσεις τον ήχο που θες. Παλαιότερα μοντέλα τα οποία έχουν ακόμα αξιοπρεπέστατη ποιότητα, βρίσκονται πιστεύω σε τιμές που ικανοποιούν το budget σου.

Να πω την αλήθεια εγώ δεν συμφωνώ με αυτή τη προσέγγιση, ίσως επειδή δεν είχα ποτέ πεταλιέρα πολυεφφέ...
Πιστεύω πως με τα 200€ που έχει ως budget το παλικάρι άνετα βρίσκει ένα μεταχειρισμένο wah, καθώς και ενα distortion / overdrive και ενα delay επιπέδου joyo...

Δεν χρειαάζεται να αγοράσει κανείς τα πάντα απο την αρχή για να παίξει classic rock και blues...
Επίσης το να βάλει κανείς 3-4 πεταλάκια στη βέλτιστη (για τον καθένα) σειρά δεν είναι δα και πυρηνική φυσική  :) :)

Βέβαια δεν γνωρίζουμε τίποτα άλλο για το rig του παιδιού, επομένως μιλάω ολίγον υποθετικά..

civilbill για πες λεπτομεριες για το eq(στο ιντερνετ δεν εχει καλα βιντεο)το εχεις στην λουπα η μπροστα;;;εχει θορυβο;;

Το έχω πρώτο στη λούπα. Το χρησιμοποιώ και σαν boost, αλλά κυρίως σαν EQ για να κόβω λίγο από τα μεσσαία του mini rectifier...
Απο θόρυβο δεν κάνει τίποτα, εκτός αν τερματίσεις τα πρίμα οπότε και τζιτζικίζει συνεχώς...

Δυστυχώς δεν είχα κάποιο άλλο EQ και κυρίως το αντίστοιχο MXR για να κάνω σύγκριση, αλλά αυτό που παίρνω σαν αποτέλεσμα με ικανοποιεί...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Νεα πεταλακια !!! Help!!
« Απάντηση #10 στις: 11/01/15, 23:02 »
Πες μας ακριβως το rig σου και τι θελεις να κανεις και θα σου ετοιμασω ενα σετακι στο Budget σου  8)

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Νεα πεταλακια !!! Help!!
« Απάντηση #11 στις: 12/01/15, 12:11 »
Επομένως καλύτερα θα ήταν να μαζέψεις λίγα ακόμα χρήματα και να κοιτάξεις κάποια από τα πολυ-εφέ της BOSS ή της Line 6. Πρόκειται για μονάδες οι οποίες περιέχουν πολλά διαφορετικά εφφέ, όλα σε ένα και προσφέρουν πολλές επιλογές για να συνθέσεις τον ήχο που θες. Παλαιότερα μοντέλα τα οποία έχουν ακόμα αξιοπρεπέστατη ποιότητα, βρίσκονται πιστεύω σε τιμές που ικανοποιούν το budget σου.

Να πω την αλήθεια εγώ δεν συμφωνώ με αυτή τη προσέγγιση, ίσως επειδή δεν είχα ποτέ πεταλιέρα πολυεφφέ...
Πιστεύω πως με τα 200€ που έχει ως budget το παλικάρι άνετα βρίσκει ένα μεταχειρισμένο wah, καθώς και ενα distortion / overdrive και ενα delay επιπέδου joyo...

Δεν χρειαάζεται να αγοράσει κανείς τα πάντα απο την αρχή για να παίξει classic rock και blues...
Επίσης το να βάλει κανείς 3-4 πεταλάκια στη βέλτιστη (για τον καθένα) σειρά δεν είναι δα και πυρηνική φυσική  :) :)

Βέβαια δεν γνωρίζουμε τίποτα άλλο για το rig του παιδιού, επομένως μιλάω ολίγον υποθετικά..
Καταλαβαίνω τι λες. Απλά το πρότεινα γιατί αποτελεί μια αξιοπρεπή λύση που κρατάει για αρκετό καιρό πριν ξεκινήσει κανείς το χτίσιμο ενός pedalboard και επειδή έχουν πολλά τα μάτια μου (πχ παιδί να αναρωτιέται γιατί το delay του δεν ακούγεται τόσο όταν ανοίξει το DS-2 του, το οποίο DS-2 το έχει "μπροστά" από το delay κτλ).
Excuse me while I kiss the sky!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
πεταλάκια MXR

Ξεκίνησε από petros1992 Εφέ

10 Απαντήσεις
5328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/08, 03:27
από groovymood
16 Απαντήσεις
6894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 03:11
από brian
10 Απαντήσεις
4620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 18:49
από edgar_jp ♫
πεταλάκια

Ξεκίνησε από PossessedB.E. Εφέ

11 Απαντήσεις
3664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/10, 22:36
από Jezus
2 Απαντήσεις
25400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/13, 13:55
από andy I
10 Απαντήσεις
4129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/13, 11:28
από adr1anos
51 Απαντήσεις
14273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/15, 21:15
από saved
11 Απαντήσεις
6576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/15, 01:17
από george.dede
21 Απαντήσεις
5046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/15, 10:30
από neeckos
16 Απαντήσεις
6154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/21, 12:42
από Απόλλων