Αποστολέας Θέμα: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα  (Αναγνώστηκε 17197 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #25 στις: 09/04/12, 14:55 »
για να σου προτείνει κάποιος κάτι...προφανώς και το εκτιμάει....

όσο για τη σύγκριση πεταλακίων/ενισχυτών....γιατί δεν καταλαβαίνεις τον παράγοντα της αναλογικότητας?
ανάλογα το ΠΟΙΟ πεταλάκι συγκρίνεις με ΠΟΙΟΝ ενισχυτή θα πάρεις και διαφορετικό αποτέλεσμα....

σαφώς και ένα πεταλάκι των 20Ε δεν θα έχει καλύτερη βρώμα από το MESA του ενός στούντιο και ένας ενισχυτής των 60Ε δεν θα έχει καλύτερη βρώμα από ένα πεταλάκι των 400Ε...εκτός και αν βάλεις αυτό το πεταλάκι σε αυτόν τον ενισχυτή οπότε και δεν θα ακούσεις και τίποτα...

αλλά όλα αυτά είναι υποκειμενικά...γιατί αν βγει ένας και μου πει πως προτιμώ τη βρώμα του Metal Zone σε σχέση με αυτή του Mark IV ας πούμε...τι θα του πω εγώ? κάνεις λάθος?

Αποσυνδεδεμένος ChrisJP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #26 στις: 09/04/12, 15:01 »
μμμ... οκ...
απλα ρωταω γιατι θελω να ξερω καλα τι γινεται με αυτο το θεμα που απασχολει σχεδον τους περισσοτερους.
δεν θελω να αγορασω ενα πεταλακι στα 120 ευρο και μετα να πω, "τελικα δεν επρεπε να διαλεξω αυτο, αλλα το αλλο"
και να εχω ξοδεψει τσαμπα τα λεφτα μου. οσο γινεται δηλαδη.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #27 στις: 09/04/12, 15:14 »
και μετα να πω, "τελικα δεν επρεπε να διαλεξω αυτο, αλλα το αλλο"

και ποιος θα το αποφασίσει αυτό?...εσυυυυυ.....
γι'αυτό σου λέω...επέλεξε με τ'αυτιά σου και όχι με γνώμες άλλων....εκτός αν την ατάκα που έγραψες την πεις όταν κάποιος σου πει πως δεν του αρέσει ΕΚΕΙΝΟΥ και ξενερώσεις εσύ....

όσο για το:

και να εχω ξοδεψει τσαμπα τα λεφτα μου. οσο γινεται δηλαδη.

όπως σου έγραψα και αλλού:

@xZilean
καθαρά και ξάστερα (αν και το χουν ξαναπεί έτσι)...
αυτό που έχεις λέγεται άγχος μην παν τα λεφτά σου χαμένα....δυστυχώς...επειδή στο χορό που πας να μπλέξεις τα πράγματα είναι απολύτως ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΆ....δεν υπάρχει λύση μέσω άλλων

η λύση που χρειάζεσαι είναι η εμπειρία...αλλά επειδή ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να στην μεταλαμπαδεύσει...
βάλε ένα budget...σκέψου ΤΙ θα ήθελες να έχεις μαζί σου όταν θα πας σε ξένο ενισχυτή (που δεν έχει της παναγιάς τα μάτια όπως ο δικός σου) και χτύπα το από τις αγγελίες (ώστε να το πάρεις φτηνά)

πεταλιέρα θα σου πρότεινα να πάρεις για να εξοικειωθείς με τα εφέ....αφού έχεις κάτι αντίστοιχο...σκέψου τι θέλεις....
θέλεις κάτι ανάλογο? δηλαδή όλα σε ένα-νυκοκοιρεμένα? πάρε πεταλιέρα...

θες ένα-δύο συγκεκριμένα εφέ? μπες στο μακρύ δρόμο του χτισίματος pedalboard....

και για να επανέλθω...σίγουρη αγορά δεν υπάρχει....ΘΑ ΧΆΣΕΙΣ ΛΕΦΤΆ! ;D
όπως όλοι μας....οπότε με αυτό στο μυαλό....πορεύσου...

Αποσυνδεδεμένος ChrisJP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #28 στις: 09/04/12, 17:54 »
τελοσπαντων.. αυτη τη βδομαδα λογικα θα κατευω Αθηνα... τα χρηματα για να αγορασω κατι δεν τα εχω μαζεωψει ακομα  :)
θα παω σε οσα μαγαζια ξερω ή βρω μπροστα μου, θα δοκιμαζω και θα ξαναδοκιμαζω τα ιδια πεταλακια... μην σας πω οτι θα τα κανω και ηχογραφιση για να τα ξανακουω οταν γυρισω  :) ... θα δοκιμασω ολα τα πεταλακια που αναφερθηκαν στο forum αυτο και αυτα που θα μου προτινει ο ιδιος και θα ξαναγραψω να σας πω εντιπωσεις, ναι... σαν γυριζω απο αλλη χωρα ενα πραμα...  :)

Αποσυνδεδεμένος ChrisJP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #29 στις: 10/04/12, 01:21 »
α, και κατι τελευταιο ελπιζω  :) :) :)
ο ηχος distortion που θελω να ειναι, ειναι classic rock, οχι τυπου hardrock, metal. θελω ενα καθαρο distortion (αλλα το θελω και για σολα, γιαυτο μην μου προτινετε overdrive) θελω ενα distortion, που να μην κανει βαβουρα λες και καλπαζουν αλογα, ενα ωραιο καθαρο μελωδικο distortion, λοιπον τι προτινεται?

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #30 στις: 10/04/12, 01:31 »
Τι εννοείς "το θέλεις για σόλα, οπότε να μη προτείνουμε overdrive"? Αν σκέφτεσαι να πάρεις 2 πετάλια, ένα για ρυθμικά κι ένα για σόλο, δε πάει έτσι...Το ντραιβ θα το παίρνεις από ένα πετάλι κι αν θες να βγαίνεις μπροστά για κάποιο σόλο, είτε θα πάρεις κάποιο booster σαν αυτό

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sfx01_pickupbooster.htm

είτε κάποιο overdrive (ή distortion) με ενσωματωμένο boost switch, σαν αυτό

http://www.thomann.de/gr/carl_martin_plexitone.htm

Αποσυνδεδεμένος ChrisJP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #31 στις: 10/04/12, 02:41 »
το πρωτο πεταλακι που θελω να παρω θελω να με καλυπτει οσο γινεται ως ρυθμικη κιθαρα και σε σολο... απλα δεν θελω καποιο distortion που στις συνχορδιες για ρυθμο να ακουγεται βαβουρα, να μην καταλαβενεις τι παιζει... αλλα και στα σολα δεν θελω να ειναι σαν metal, πολυ σκληρο δηλαδη, αλλα ουτε και στεγνο  :) ισως ζηταω πολλα αλλα τι να κανουμε...
γενικα δεν θελω να ακουγεται σαν να τριζει η κιθαρα οταν παιζω ακορντα κυριως.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #32 στις: 10/04/12, 11:37 »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #33 στις: 10/04/12, 14:40 »
 Εφόσον δεν έχεις κατασταλάξει ακόμα στο ποιο πεταλάκι/α θες, πιστεύω καλύτερη επιλογή θα είναι να δεις/προτιμήσεις μια πεταλιέρα/πολυεφέ δαπέδου, όπως η Digitech RP-255 ή η Zoom G2.1NU, τις οποίες και πιο εύκολα θα βρεις στο κέντρο για να ακούσεις, και θα σου χρησιμεύσουν σε πολλές άλλες εφαρμογές (όπως πχ για ηχογράφηση στο PC σου ως κάρτες ήχου), και θα σου προσφέρουν τον «δικό» σου ήχο όπου και αν τις συνδέσεις (συνήθως στο fx return των κεφαλών αλλά και κατευθείαν στην κονσόλα), και είναι από μόνες τους «σχολείο» για τα κιθαριστικά εφέ και τέλος έχουν πολύ καλό ήχο. Πιστεύω ότι, ακόμα και από τα presets/έτοιμους ήχους τους, θα βρεις κάποιους ως βάση για να φτιάξεις τους ήχους που θες.
http://www.thomann.de/gr/digitech_rp_255.htm
http://www.thomann.de/gr/zoom_g21nu.htm

 
Αν τώρα επιμένεις να πας σε πεταλάκια – pedalboard, εγώ θα σου πρότεινα να ακούσεις (αν το βρεις...) το AKAI deluxe distortion  ως ένα πολύ ευέλικτο πετάλι distortion.


http://www.thomann.de/gr/akai_deluxe_distortion.htm
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος ChrisJP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #34 στις: 10/04/12, 15:41 »
το περισσοτερο μεχρι 130 ευρω μπορω να δωσω, για να βρω παραπανο θα κανω κανα χρονο να τα μαζεψω...
τα tc electronic μου αρεσαν αρκετα αλλα και το ocd fulltone.
αν και το tc electronic ηταν καπως psilometalistiko... τελοσπαντων.
τα πεταλακια πρεπει να ταιριαζουν μεταξι τους? δηλαδη, μια μαρκα distortion μπορει να μην ταιριαζει καθολου με μια αλλη μαρκα reverb?
αν μου αρεσει ενα reverb πεταλακι συγκεκριμενο και δεν ακουγεται καλα με το distortion που ειδη θα εχω? ή μπορει καποια μαρκα distortion να μην ακουγεται γενικα καλα με κανενα ρεβερμπ πεταλακι, να πω στον μαγαζατορα να μου δωσει να το δοκιμασω με ενα reverb και ενα delay καλυτερα?

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #35 στις: 10/04/12, 15:44 »
Sorry κιόλας, αλλά από το όλο θέμα φαίνεται ότι δεν έχεις ιδέα από πετάλια κλπ, γιατί δεν παίρνεις ένα πολυεφέ που σου πρότεινε κι ο Kosthrash να εξοικειωθείς πρώτα?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #36 στις: 10/04/12, 15:57 »
Αν τώρα επιμένεις να πας σε πεταλάκια – pedalboard, εγώ θα σου πρότεινα να ακούσεις (αν το βρεις...) το AKAI deluxe distortion  ως ένα πολύ ευέλικτο πετάλι distortion.
http://www.thomann.de/gr/akai_deluxe_distortion.htm

Αυτό δεν το είχα δεί, είναι ίδιο ακριβώς με το Biyang Metal End King που έχω πάρει από τον Μιχαλη!..
Μάλλον αγόρασε τα δικαιώματα η ΑΚΑΙ?..

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #37 στις: 10/04/12, 16:02 »
Φίλε ChrisJP,
ως συνέχεια όσων είπαν τα παιδιά από πάνω εγώ, σου προτείνω, αν έχεις κάποια αξιοπρεπή κάρτα ήχου να εγκαταστήσεις στο pc σου το guitar rig και να μελετήσεις εκεί πως λειτουργούν τα διάφορα εφέ.. Είναι εφαρμογή προσομοίωσης ενισχυτών και εφέ με πάρα πολλές δυνατότητες. Είναι εύκολη και ανέξοδη λύση και θα σου μάθει πολλά για τα εφέ, την αλυσίδα με τα πετάλια και τις αλληλεπιδράσεις μεταξύ τους.. Μετά νομίζω ότι θα κινηθείς για αγορά πεταλιού με περισσότερες γνώσεις και θα ξέρεις κάπως καλύτερα τι και πως θα ζητήσεις.. Γνώμη μου πάντα, και με τη προυπόθεση ότι η κάρτα ήχου σου δεν είναι μάπα :P  και ότι έχεις χρόνο να ασχοληθείς με το πως θα φτιάξεις τον ήχο σου.

Αποσυνδεδεμένος ChrisJP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #38 στις: 10/04/12, 16:40 »
ολα αυτα που ειπατε τα εχω δοκιμασει... εχω δοκιμασει και πεταλιερα, (εχω δυο μαλιστα), εχω και ενα πεταλακι distortion ( οχι δικο μου αλλα το χρεισιμοποιω συνεχεια) και επεισης εχω ασχολιθει και φτιαξει ηχους με το amplitube... οποτε.... ?
ασχετα απο τον ηχο αυτο που θελω να μαθω ειναι ποια πεταλακια αξιζουν, απο θεμα κατασκευης, χρηματων, ποσο γνωστα ειναι, και ποσο καλα ειναι.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #39 στις: 10/04/12, 17:06 »
ολα αυτα που ειπατε τα εχω δοκιμασει... εχω δοκιμασει και πεταλιερα, (εχω δυο μαλιστα), εχω και ενα πεταλακι distortion ( οχι δικο μου αλλα το χρεισιμοποιω συνεχεια) και επεισης εχω ασχολιθει και φτιαξει ηχους με το amplitube... οποτε.... ?
ασχετα απο τον ηχο αυτο που θελω να μαθω ειναι ποια πεταλακια αξιζουν, απο θεμα κατασκευης, χρηματων, ποσο γνωστα ειναι, και ποσο καλα ειναι.
Οπότε από τις απαντήσεις μας μέχρι τώρα, και με δεδομένο ότι έχεις μέχρι 130€ για ένα πετάλι, που έχεις καταλήξει?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #40 στις: 10/04/12, 17:11 »
ολα αυτα που ειπατε τα εχω δοκιμασει... εχω δοκιμασει και πεταλιερα, (εχω δυο μαλιστα), εχω και ενα πεταλακι distortion ( οχι δικο μου αλλα το χρεισιμοποιω συνεχεια) και επεισης εχω ασχολιθει και φτιαξει ηχους με το amplitube... οποτε.... ?
ασχετα απο τον ηχο αυτο που θελω να μαθω ειναι ποια πεταλακια αξιζουν, απο θεμα κατασκευης, χρηματων, ποσο γνωστα ειναι, και ποσο καλα ειναι.

1. Έχεις πάρει ήδη πολλές απαντήσεις για πετάλια, δε μένει παρά να δοκιμάσεις
2. Ένα πεταλάκι αξίζει αν σου αρέσει ο ήχος του. τελεία και παύλα. Από πλευράς ποιότητας κατασκευής, αν εξαιρέσεις κάποια πετάλια από πλαστικό της behringer και της danelectro που μετά από βάρβαρη χρήση ίσως πάθουν κάτι, τα υπόλοιπα πολύ-πολύ σπάνια έχουν θέματα κατασκευής (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος εμπειρότερος)
3. Το "πόσο γνωστά είναι" που λες μου έβγαλε το μάτι! Καλά, είναι κριτήριο αυτό για μια αγορά;;;

Αποσυνδεδεμένος ChrisJP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #41 στις: 10/04/12, 17:25 »
1. εκει που εχω καταλιξει ειναι οτι θα παω θα ακουσω διαφορα πεταλακια και θα διαλεξω πιο μου αρεσει περισσοτερο και θα το αγορασω      ( αφου πρωτα ρωτισω την γνωμη σας  για το συγκεκριμενο)
2. απλα ρωταω διαφορα για να ειμαι σιγουρος, να μην χαλασω τσαμπα λεφτα... οσο γινεται να το γλιτωσω !!!
3. το αν εινα γνωστο δεν ειναι κριτηριο αγορας, απλα λογικα κατι θα σημενει και αυτο για καπιο πεταλακι.

δεν μου απαντισατε ακομα, μπορει καποια μαρκα απο ενα παταλακι να μην τεραριαζει με κανενα ή ελαχιστα διαφορετικα εφφε αλλης μαρκας?
π.χ. το Hardwire Distortion μπορει να μην ταιριαζει ΣΧΕΔΟΝ με κανενα αλλο εφφε, να μην ακουγεται ωραια δηλαδη, και να πρεπει να βρω καποια συγκεκριμενη μαρκα για το καθε διαφορετικο εφφε (reverb,delay)

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #42 στις: 10/04/12, 17:33 »
Όχι, διαφορετικά εφέ κατά κανόνα ταιριάζουν μεταξύ τους. Αυτό που σου είπε ο Ανδριανός παραπάνω είναι ότι αν πάρεις 2 οverdrive/distortion τα οποία θές να έχεις ταυτόχρονα ενεργοποιημένα, πρέπει να προσέξεις να ταιριάζουν μεταξύ τους. Το μπάτζετ των 130€ που ανέφερες για πόσα πετάλια το θες; Επίσης, θεωρώ άσκοπο το να πάρεις reverb, το 99,9% των ενισχυτών έχουν επάνω, χώρια που μπορείς να παράγεις το συγκεκριμένο εφέ και με ένα πετάλι delay (με τις κατάλληλες ρυθμίσεις).

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #43 στις: 10/04/12, 17:37 »
ολα αυτα που ειπατε τα εχω δοκιμασει... εχω δοκιμασει και πεταλιερα, (εχω δυο μαλιστα), εχω και ενα πεταλακι distortion ( οχι δικο μου αλλα το χρεισιμοποιω συνεχεια) και επεισης εχω ασχολιθει και φτιαξει ηχους με το amplitube... οποτε.... ?
ασχετα απο τον ηχο αυτο που θελω να μαθω ειναι ποια πεταλακια αξιζουν, απο θεμα κατασκευης, χρηματων, ποσο γνωστα ειναι, και ποσο καλα ειναι.

Μετά από την εμπειρία σου με όλα αυτά, το βρίσκω περίεργο που ακόμα δεν είσαι σε θέση να προσδιορίσεις τι πετάλι θα σού κάνει ή έστω να περιγράψεις πιο διεξοδικά τον ήχο που ψάχνεις. Και σού είπαμε ήδη ότι τα λεφτά που θα δώσεις δεν θα είναι "τζάμπα" από τη στιγμή που θα σού αρέσει το πετάλι. Πολύ πιθανόν τα λεφτά να πάνε χαμένα αν τελικά αγοράσεις πετάλι με κριτήρια "άσχετα από τον ήχο". Τι άλλο θέλεις να ακούσεις δηλαδή...; (και τι άλλο θα ακούσουμε εμείς... ::))


Από πλευράς ποιότητας κατασκευής, αν εξαιρέσεις κάποια πετάλια από πλαστικό της behringer και της danelectro που μετά από βάρβαρη χρήση ίσως πάθουν κάτι, τα υπόλοιπα πολύ-πολύ σπάνια έχουν θέματα κατασκευής (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος εμπειρότερος)

Συγκεκριμένα για τα Danelectro, έχω δοκιμάσει αρκετά από τη σειρά Cool Cat, όπως το Distortion, το Drive και το Transparent Overdrive, καθώς επίσης και το παλιότερο Wasabi Overdrive. Μπορώ να πω ότι όλα με εντυπωσίασαν με την ποιότητα του ήχου τους. Aπό τα δύο τα οποία έχω ακόμα, το Transparent Overdrive είναι αυτό ακριβώς που λέει το όνομα, δηλαδή ένα overdrive το οποίο υπεροδηγεί τον ενισχυτή χωρίς να χρωματίζει τον ήχο και είναι ιδανικό ως boost ή low gain overdrive. Το Wasabi είναι πολύ ευέλικτο, καθώς έχει ξεχωριστές και ανεξάρτητες επιλογές για overdrive ή boost και πολλές δυνατότητες για μεγαλύτερη παραμετροποίηση. Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για την αντοχή ή την μακροβιότητά τους (αν και το Wasabi που το πήρα μεταχειρισμένο είναι κάποιων χρόνων και ακόμα δουλεύει άψογα), αλλά προς το παρόν μού δίνουν πολύ περισσότερα απ' ό,τι περίμενα με βάση την τιμή τους. Εφόσον λοιπόν ο προϋπολογισμός σου είναι μόνο 130 Ευρώ, μπορείς να ξεκινήσεις με 2-3 από αυτά ώστε να αποκτήσεις μια βάση για περαιτέρω αγορές.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ChrisJP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #44 στις: 10/04/12, 18:33 »
τελοσπαντων... θα δω διαφορα πεταλακια και οποιου μου αρεσει ο ηχος θα παρω.
τα 130 ευρω μπορω να διαθεσω για το ενα πεταλακι, στην συνεχεια αλλα 130 ευρω για δευτερο και παει λεγοντας, μεχρι να χτισω τον δικο μου "παραδεισο" :)

Αποσυνδεδεμένος Gary1976

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #45 στις: 10/04/12, 19:06 »
kalitei petaliera ine to BOSS GT 10

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #46 στις: 10/04/12, 19:39 »
kalitei petaliera ine to BOSS GT 10

"giai to es auto?"

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #47 στις: 10/04/12, 22:24 »
δεν μου απαντισατε ακομα, μπορει καποια μαρκα απο ενα παταλακι να μην τεραριαζει με κανενα ή ελαχιστα διαφορετικα εφφε αλλης μαρκας?
π.χ. το Hardwire Distortion μπορει να μην ταιριαζει ΣΧΕΔΟΝ με κανενα αλλο εφφε, να μην ακουγεται ωραια δηλαδη, και να πρεπει να βρω καποια συγκεκριμενη μαρκα για το καθε διαφορετικο εφφε (reverb,delay)

Όχι, δεν παίζει τέτοιο θέμα.. Συνήθως τα προβλήματα "ασυμβατότητας" είναι:

1) ένα πεταλάκι overdrive/distortion/fuzz να μη συνδυάζεται τόσο καλά με έναν ενισχυτή..
2) δύο πεταλάκια παραμόρφωσης (συνήθως overdrive-overdrive ή overdrive-distortion χρησιμοποιούνται) να μη συνδυάζονται καλά μεταξύ τους.. Μιλάμε πάντα αν θες ενεργοποιημένα και τα δύο, έτσι?
3) Πιο σπάνια, μπορεί να μη σου αρέσει κάποιο wah στην πεταλιέρα σου, να μη συνδυάζεται καλά με την παραμόρφωσή σου (είτε κάποιου πεταλιού είτε του ενισχυτή).. Επίσης σπάνια, compressor με κάποια πετάλια παραμόρφωσης (π.χ. fuzz)..

Από κει και πέρα, εφέ όπως delay, reverb, tremolo κλπ, αν σου αρέσουν σε ένα A set-up, λογικά θα είναι το ίδιο καλά και σε ένα B set-up...

Γενικά δοκίμαζε και βγάζε συμπεράσματα..

Αποσυνδεδεμένος ChrisJP

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #48 στις: 11/04/12, 00:55 »
οπα.. με την ατυχια που με δερνει δεν προκειται να ταιριαζει με τον ενισχυτη μου :)
τι εννοεις ακριβως, σπανια μπορει να υπαρξει τετοιο προβλημα ετσι? δεν πιστευω να το αγορασω και μετα να μην ταιριαζει ?

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Θέλω να φτιαξω την δικη μου πεταλιερα
« Απάντηση #49 στις: 11/04/12, 01:34 »
Να ξεκαθαρίσουμε σε αυτό το σημείο οτι όταν λέμε δεν ταιριάζει προφανώς δεν εννοούμε συνδεσμολογικα, αλλά ηχητικά και πάντα σε σχέση με το γούστο του καθένα. Ο συνδυασμός του χ πεταλιού με τον ψ ενισχυτή σε άλλους μπορεί να αρέσει και σε άλλους όχι. Και πίστεψέ με, για την ώρα δύσκολα θα καταλάβεις τη διαφορά. Δοκίμασε διάφορους συνδυασμούς και ότι σου κάτσει καλύτερα στο αυτί πάρε.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
19703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/06, 21:28
από Panagiotis K
4 Απαντήσεις
2109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/06, 06:56
από Ektor_S
0 Απαντήσεις
1483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/06, 14:14
από sonata
24 Απαντήσεις
8429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/08, 15:18
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
5 Απαντήσεις
2564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/09, 19:57
από ilianthos-Kanlis
0 Απαντήσεις
1914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/09, 13:55
από Maestros
0 Απαντήσεις
2214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/10, 20:21
από gkou
13 Απαντήσεις
4575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/12, 09:05
από rage
0 Απαντήσεις
3773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/16, 12:01
από Kosthrash
2 Απαντήσεις
9226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/16, 16:21
από Ioannis Anastassakis