Αποστολέας Θέμα: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?  (Αναγνώστηκε 39682 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kk.roukou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #25 στις: 01/07/08, 20:05 »
Χμμμ... παρακολουθώ την εξέλιξη της συζήτησης με απορία.

Προσωπικά, πιστεύω ότι η ρεφλεξολογία είναι ένα αναποτελεσματικό γιατροσόφι του οποίου η "λογική" είναι σκιώδης και η αποτελεσματικότητα δεν στηρίζεται σε καμία μελέτη ή -εν πάσει περιπτώσει- άλλη συστηματική παρατήρηση. (Για να προλάβω κάποιους: Αν ο ξάδερφος του κουμπάρους σας σας είπε ότι ένας γνωστός του ένοιωσε καλύτερα,  αυτό δεν σημαίνει ότι τον βοήθησε η ρεφλεξολογία. Αυτό είναι περιπτωσιολογία που είναι γνωστό ότι είναι ο πρώτος σύμμαχος της ψευδοεπιστήμης (και των θρησκειών - βλ. θαύματα))

Πιστεύω λοιπόν ότι η ρεφλεξολογία είναι ένα αναποτελεσματικό γιατροσόφι το οποίο κάποιοι επιμένουν να ντύνουν με έναν επιστημονικοφανή μανδύα προκειμένου να το καταστήσουν ευκολότερα εμπορεύσιμο και να εκμεταλλευθούν όσο το δυνατόν περισσότερους πάσχοντες από κάθε λογής ασθένεια. Το επιχείρημα ότι "κάποιους μπορεί να τους βοηθήσει", απλά δεν στέκει. Γιατί απλά (όπως είπε και ο βραζίλης) αυτοί οι ίδιοι θα μπορούσαν να είχαν βοηθηθεί και από μια καλή κουβέντα ή ένα κατοικίδιο. Εσεις πως θα βλέπατε όμως κάποιον που πουλάει κατοικίδια τα οποία υποτίθεται ότι έχουν ιαματικές ιδιότητες (θετική ενέργεια κλπ)?

Επίσης.... τα επιχειρήματα περί "ανοιχτόμυαλων" που "δεν είναι απόλυτοι" και που "κρατάνε μια πισινή για πράγματα που δεν γνωρίζουν" ΔΕΝ στέκουν.
Κύριοι: η άνευ όρων (και η κατ' αρχήν) αποδοχή της κάθε "θεωρίας" μέχρι αποδείξεως του εναντίου, δεν δείχνει ευρύτητα πνεύματος αλλά μαλθακότητα, έλλειψη κριτικής σκέψης και (πολλές φορές) κοινής λογικής. Δεν είναι αυτός ο τρόπος με τον οποίο έχει πάει μπροστά η ανθρωπότητα μέχρι τώρα.

Κάποιος (εν προκειμένω κάποια) λοιπόν, ξεκινάει ένα thread με αμφιλεγόμενο περιεχόμενο και απροσδιόριστη πρόθεση. Αν ήμουν mod, μάλλον θα το έσβηνα γρήγορα-γρήγορα.

Εισπράττει λοιπόν τον ελαφρύ χαρακτηρισμό "όλα αυτά είναι χαζομάρες".
Και αντί άλλης κριτική σκέψης δέχομαι έμμεσες αιχμές για trolling από ένα παλιό μέλος, έναν mod και τον admin. (Γειά σου Βραζίλη  :) )

Θα το ξαναπώ: Σαφώς, όποιος το θέλει, είναι ελεύθερος να πάει να κάνει ρεφλεξολογική μάλαξη πατούσας. Απλά εύχομαι, τα λεφτά που θα χάσει στη διαδικασία, να μην τα ζητήσει πίσω  από το Βραζίλη επειδή "διάβασε την αγγελία στο kithara.gr" και ήταν τελικά απάτη.  :)

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #26 στις: 02/07/08, 02:56 »
συγνωμη βραζιλη μπορεις να μου εντωπισεις τα σημεια που η συζητηση δεν γινεται πολιτησμενα....καταρχιν δεν ειναι συζητηση γιατι το ξαναλεω η κοπελα ειπε αυτα που ηθελε κ απο τοτε δεν ασχοληθηκε...τουλαχιστον αντιλογος δεν υπαρχει....ισως πηγε διακοπες παλι..κανεις δεν ξερει...


. Αλλά αν επιμένετε, μπορώ να εκφράσω την ταπεινή άποψη ότι ένα μασάζ σχεδόν οπουδήποτε θα με έκανε να νιώσω καλύτερα, όπως και λίγη γυμναστική και μια αγκαλιά και ένα κατοικίδιο, κλπ.

αν αυτο το μασαζ που λες κ μαλλον αναφαιρεσαι στην ρεφλεξολογια(αλλιως δεν εχει νοημα)σου ταζει θαυματα...οχι τοτε ειναι κοροιδια..κ οταν στο τελος σου πουν δεν ησουν ετοιμος για να γιατρευτεις γιατι δεν το ηθελες πολυ τοτε θα καταλαβεις οτι ειναι κοροιδια....προσωπικη μου συμβουλη αν θες μασαζ πηγαινε σε επαγγελματιες μασερ...αν θες να υπαρχει κ καποια βελτιωση σε καποιο προβλημα σου πηγαινε σε φυσιοθεραπευτη...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/07/08, 03:00 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #27 στις: 02/07/08, 08:26 »
Δεν θα κάνω τον δικηγόρο κανενός, ιδίως για κάτι που δεν γνωρίζω. Ζητώ λιγότερο επιθετικό ύφος στη συζήτηση, τίποτε άλλο.

Υποθέτω ότι αν έκανα ένα μασάζ στο σώμα, στα άκρα, στο κρανίο, στο πρόσωπο, θα ένιωθα καλύτερα, αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω επιστημονικά, ούτε ξέρω τι διαπιστευτήρια πρέπει να έχει ένας "επαγγελματίας μασέρ".

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #28 στις: 02/07/08, 10:10 »
οκ εχεις δικιο οσον αφορα τον τονο..τεσπα για μενα το θεμα μπορει να τελειωσει εδω...ισως οταν μπει η σοφια κ αναλυσει τις αποψεις τις να συνεχισουμε...
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος sof1a

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/SummerCampTheBand/
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #29 στις: 02/07/08, 10:44 »
Οι λόγοι για τους οποίους δεν μπήκα στην διαδικασία να απαντήσω είναι αρκετοί και δυστυχώς ένας από αυτούς δεν είναι ότι πήγα διακοπές….

1ον Η απάντησή μου εμένα με κάλυψε και δεν θεώρησα ότι πλέον υπάρχει κάτι χρήσιμο να πω ώστε να βοηθήσω στη συνέχιση της συζήτησης,

2ον Δεν μου ζήτησε κανένας περαιτέρω διευκρινήσεις ή ενημέρωση για να μπορώ να συνεχίσω το θέμα,

3ον Απαντήσεις όπως αυτές:
Παράθεση
Και μονο που βλεπω σωματειο ελληνων ρεφλεξολογων κοντευω να κανω εμετο......

Παράθεση
Εκτός αυτού.... απατεώνες είναι.  Γιατί να τους σεβαστώ? Αυτοί σέβονται την ασχετοσύνη (και πολλές φορές το πρόβλημα υγείας) των "πελατών" τους?

Παράθεση
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι είναι για τα πανηγύρια.

Παράθεση
Εγώ ξέρω ότι είναι απατεώνες.


Το μόνο που μου προκαλούν είναι να τις αγνοήσω για τον πολύ απλό λόγο ότι ποτέ δεν θα έκανα ΚΑΜΙΑ συζήτηση με ΚΑΝΕΝΑΝ από τη στιγμή που θα έπαυε να μου μιλάει με τον ανάλογο σεβασμό.

Πριν συνεχίσω την απάντησή μου θα ήθελα να αναφερθώ στις παρακάτω φράσεις:
Παράθεση
εβγαλε ενα αρθρο διαφημιζοντας αυτο που κανει

Α
Παράθεση
πλά εύχομαι, τα λεφτά που θα χάσει στη διαδικασία, να μην τα ζητήσει πίσω  από το Βραζίλη επειδή "διάβασε την αγγελία στο kithara.gr" και ήταν τελικά απάτη.


και να πω ότι στην πρώτη μου απάντηση είπα ότι «δεν έχω τον χρόνο να ενασχοληθώ με την Ρεφρεξολογία…»
που σημαίνει ότι δεν ψάχνω για πελάτες… Το άρθρο μου ζητήθηκε από κάποια μέλη προς ενημέρωσήν τους και εδώ μπορείτε να το δείτε : ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ

Μια «αναγνωρισμένη» σχολή από το κράτος είναι η Natural Health Science από την οποία αποφοίτησα κι εγώ.
Εγώ έχω κάνει πρακτική στο νοσοκομείο «ΩΝΑΣΕΙΟ», αναλαμβάνοντας 4 ασθενείς προ και μετεγχειρητικά, για τους οποίους έχω κάνει αναφορά για την κατάσταση της υγείας τους πριν και μετά την ρεφλεξολογία στο τέλος της φοίτησής μου.

Παράθεση
ΛΥΠΑΜΑΙ καποιον που θα γυρισει την πλατη του στην κλασσικη ιατρικη κ θα στραφει σε τετοιου ειδους τεχνασματα..


Καταρχήν να ΞΑΝΑπώ ότι η Ρεφλεξολογία δεν είναι ΠΑΡΑιατρική αλλά Εναλλακτική ιατρική και έχει γίνει πια αποδεκτή ακόμα και από τους γιατρούς της κλασικής Ιατρικής, κάποιοι εκ των οποίων έχουν αρχίσει ήδη να συνεργάζονται με εναλλακτικούς θεραπευτές. Η Εναλλακτική Ιατρική λοιπόν δεν παραμερίζει την κλασική Ιατρική αλλά κατά κάποιον τρόπο την συμπληρώνει.

Στα βασικά θέματα των εξετάσεων υπήρχαν οι εξής «παρατηρήσεις»:
1ον Ένας Ρεφλεξολόγος δεν κάνει ποτέ διάγνωση,
2ον Δεν δίνει φάρμακα και φυσικά
3ον Με την παραμικρή υποψία ότι είναι απαραίτητο για τον ασθενή , ο ρεφλεξολόγος πρέπει να τον παραπέμψει
στον γιατρό του.

Παράθεση
σκεπτικο που λενε/λετε οι ρεφλοξολογοι πως οι παλαμες κ τα πελματα ειναι ο καθρεφτης της ψυχης


Όχι, οι παλάμες και τα πέλματα δεν είναι «ο καθρέφτης της ψυχής» απλώς έχουν «αντανακλαστικά σημεία» από όλο το σώμα και αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο κάνοντας πιέσεις σε κάποιο σημείο της παλάμης μπορείς να βοηθήσεις το ανάλογο σημείο του σώματος.

Η ρεφλεξολογία, καλώς ή κακώς (για κάποιους) πολύ σύντομα θα εξαπλωθεί και θα την χρησιμοποιεί πολύς κόσμος (κάτι το οποίο ήδη γίνεται), αν λοιπόν έχετε αντίρρηση πάνω σ’ αυτό εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να την εκφράζετε και ας είναι αντίθετη με τη δική μου ιδεολογία, όπως όμως έχω ξαναπεί, βρείτε τον σωστό τρόπο χωρίς να προσβάλλετε και να ισοπεδώνετε τα πάντα. Προσωπικά σας καλώ σε μια συνάντηση να μου πείτε τις αντιρρήσεις σας, να σας πω γιατί εγώ το πιστεύω και να κάνουμε μια πολιτισμένη συζήτηση και φυσικά να μου απευθύνετε τον λόγο με τον ανάλογο σεβασμό που μου αξίζει.

zeromancer: Αν πιστεύεις ότι «εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!» γιατί δεν σκέφτεσαι και το ενδεχόμενο «εκατομμύρια άνθρωποι κάνουν ρεφλεξολογία ,δεν μπορεί να κάνουν λάθος, κανε κι εσύ…» ??

Αυτά από μένα, η πρότασή μου για συζήτηση είναι πάντα ανοιχτή.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #30 στις: 02/07/08, 12:16 »
τωρα σοφακι μου τι περιμενεις να απαντησω...εγω δεν εχω προβλημα με οσους θελουν να κανουν ρεφλεξολογια...απλα μη προσπαθεις να το περασεις σαν ΙΑΤΡΙΚΗ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΑΤΡΙΚΗ γιατι δεν εχεις γνωσεις ΙΑΤΡΙΚΕΣ...δεν εχεις γνωσεις παθολογιας,ανατομιας,φισιολογιας,φαρμακογνωσιας οπως εχει ενας γιατρος...ειναι σαν ενας γιατρος να λεει πως ειναι κ ρεφλεξολογος...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ γιατι δεν εχει τις δικες σου γνωσεις(τις οποιες τις σεβομαι)ο ορος εναλλακτικη ιατρικη μπορει να σταθει μονο αν μπορεις να παρεις εναν ασθενη κ να τον γιατρεψεις. εσυ η ιδια λες πως αν δεν το κανεις εσυ θα το κανει ενας γιατρος...αρα ποιος ο λογος να παω σε ρεφλεξολογο...δλδ σοβαρα δεν το λεω ειρωνικα πιστευεις πως μπορει ενας ρεφλεξολογος μπορει να χρησιμοποιει τον ορο γιατρος εστω κ σαν εναλλακτικος...παιδια η ιατρικη εχει καποια στανταρντ μη τρελαθουμε τελειος...κ για να σε προλαβω δεν ειμαι γιατρος ....αλλα δεν μπορω να μη δω την δουλεια τους...

το ξαναλεω δεν εχω προβλημα με τα εκατομμυρια που κανουν ρεφλεξολογια...ΚΑΝΕΝΑ...εχω προβλημα με την ταμπελα εναλλακτικης ιατρικης γιατι οσο και αν σου φαινεται περιεργο εχω δει ατομα να πεθαινουν.κατ εμε ο ορος εναλλακτικης ιατρικης ειναι ΜΟΝΟ για προσεγγισει πελατων...τιποτα παρα πανω....για αυτο σου ειπα οτι αν γυρισουν την πλατη τους στην κλασσικη ιατρικη τους λυπαμαι...ισως να μην ηταν σωστοι επαγγελματιες αλλα οταν  ταζουν παραμυθια σε απαλπισμενα ατομα τοτε θα ειμαι απολυτος....

Υγ...δεν εχω το παραμικρο προβλημα με σενα...δες το σαν φαση αναρχικων μπατσων...εχω προβλημα με την στολη σου...ελπιζω τα προβληματα που δεν σ αφιναν να μπεις να μην ηταν σοβαρα η εστω να λυθηκαν
« Τελευταία τροποποίηση: 02/07/08, 12:22 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #31 στις: 20/01/10, 18:56 »
Η ερωτηση ειναι πολυ σοβαρη το ιδιο και αρκετες απο τις απαντησεις, βλεπω οτι σε σοβαρα θεματα υπαρχει μια ταση προσβολων και ασκοπων αντιπαραθεσεων. Η δικη μου αποψη χωρις να προβαλω καμμια ιδιοτητα μου, ειναι διαβαστε, υπαρχουν πολλα σοβαροτατα βιβλια στην αγορα οπως και μεταφρασεις αρχαιων κειμενων, τα βιβλια του Κιτρινου Αυτοκρατορα ας πουμε δινουν ολες τις απαντησεις πανω σε αυτα τα θεματα, αρκει να εχει κανεις το χρονο να τα μελετησει, δεν βγαινει τιποτα με χλευασμους και αντιπαραθεσεις. Ανοιχτος νους και προθυμος να μαθει, νομιζω ειναι η λυση, μπορει να κανω και λαθος.
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος mdare

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΦΛΕΞΟΛΟΓΙΑ?
« Απάντηση #32 στις: 15/07/10, 15:22 »
τα αποτελεσματα τις ειναι αμφιλεγομενα ουτος η αλλως....αλλα το μασαζ καλο ειναι
http://www.rotise.gr/erotisi/ti-einai-i-reflexologia.html

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
142 Απαντήσεις
76572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 19:40
από Lo.Lee.Ta
12 Απαντήσεις
5659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/06, 03:35
από Jose
12 Απαντήσεις
4485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/06, 17:43
από Stergios Kourou
5 Απαντήσεις
10736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/08, 16:43
από gers
6 Απαντήσεις
2677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/06, 12:52
από GIORGOS KANLIS
58 Απαντήσεις
18066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/07, 16:47
από Zeppelin
0 Απαντήσεις
1666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/06, 01:18
από louloudenia
47 Απαντήσεις
16393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/06, 10:43
από parlats
18 Απαντήσεις
4905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/07, 20:30
από Arcturus
14 Απαντήσεις
5131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/07, 17:58
από Neikos