Αποστολέας Θέμα: Κι ένα δικό μου: "Πάλι θα ζήσω" mp3  (Αναγνώστηκε 7513 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leftezi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • Με ρόζους στα δάχτυλα
    • Προφίλ
  Ακούστε το. Περιμένω τη γνώμη σας.
Ήταν "στο συρτάρι" από το '90! Απλώς το συμμόρφωσα τώρα τελευταία ενορχηστρωτικά και το τραγούδησα κάπως βιαστικά.
  Δε μου βγαίνει καλά το όταν τραγουδάω στο σπίτι - τι κακό κι αυτό - ενώ live τη βρίσκω πολύ πιο εύκολα. >:(
  Κάποια στιγμή θα το συμμορφώσω και ερμηνευτικά αλλά προς στιγμή πάρτε το όπως έχει. :)
  Παρ' όλα αυτά, δεκτά τα σχόλια και για την ερμηνεία.

  Οι στίχοι και οι συγχορδίες είναι διαθέσιμες στη σελίδα μου που μόλις ανέβασα: http://www.geocities.com/leftezi . Αν και δεν νομίζω ότι προσφέρεται εύκολα για εκτέλεση με μια κιθάρα μόνο.  ::)

  Ωχ! παραλίγο να ξεχάσω το link: :D

http://www.websamba.com/leftez/Lefteris_Z_Pali_tha_zhso.mp3

« Τελευταία τροποποίηση: 10/08/04, 02:27 από Λευτέρης Ζ »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Κι ένα δικό μου: "Πάλι θα ζήσω" mp3
« Απάντηση #1 στις: 07/08/04, 15:31 »
Το πρωτο πραγμα που παρατηρω ειναι οτι επιτελους ο server του websamba εχει βελτιωθει αρκετα ;D.
Το κομματι οντως ειναι λιγο δυσκολο να αναπαραχθει μονο με μια κιθαρα..Τουλαχιστον μετα απο αυτην την εκτελεση που εχεις ανεβασει, θα ειναι πολυ αδειο σαν ακουσμα μονο με μια κιθαρα.
Εχει ωραια ενοχρηστρωση.Ειναι "γεματο" κομματι..Δηλαδη χορταινεις να το ακους.Σε καποια σημεια ισως να χρειαζοταν λιγο παραπανω reverb καποιο οργανο ( πχ το οργανο που "σολαρει" στα 2:05 ) ωστε να δενει με το συνολο.Αλλα αυτο ειναι θεμα της παραγωγης και οχι της συνθεσης.
Η φωνη ειναι πολυ καλη.Ταιριαζει με το κομματι και ουσιαστικα δινει το υφος του.Εδω βεβαια θα προτεινα λιγοτερο reverb ( με ακουστικα που το ακουσα αφηνει μια "λωριδα" ηχου στα "σ" και στα "π" ).Οι στιχοι γινονται κατανοητοι, πραγμα σημαντικο για τραγουδι.
Ειναι πολυ ωραιο κομματι.Ισως με πιο "ζωντανα" οργανα ( γιατι καποια ακουγονται αρκετα midi ) να μια τελεια παραγωγη, γιατι σαν συνθεση ειναι τελειο. ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Κι ένα δικό μου: "Πάλι θα ζήσω" mp3
« Απάντηση #2 στις: 07/08/04, 16:28 »
Δεν κατεβένει... :(
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Κι ένα δικό μου: "Πάλι θα ζήσω" mp3
« Απάντηση #3 στις: 07/08/04, 16:35 »
Δεν μου άρεσε η φωνή.. πολύ κοφτή.. ο τρόπος που τραγουδούσε..
Η σύνθεση είναι καλή μου θύμησε ελληνική ταινία... ;D ::) Disko καταστάσεις.. :)
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος leftezi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • Με ρόζους στα δάχτυλα
    • Προφίλ
Re:Κι ένα δικό μου: "Πάλι θα ζήσω" mp3
« Απάντηση #4 στις: 08/08/04, 17:09 »
  Αμάν ρε, ψάρι. Αν δε γράψεις πριν το σχόλιο ένα μήνυμα ότι "Δεν κατεβαίνει" κάτι θα πάθεις!
  Θα πω στους "μπάτσους" να σου σβήσουν όλα τα "δεν κατεβαίνει". Επίτηδες το κάνεις... Έτσι κι αλλιώς σ' έχουν στη μπούκα. ;D ;D
  Ρε, τώρα το παρατήρησα. Δεν έχει μπάτσο αυτό το topic! Α! γι αυτό πουλάκι μου... :P

  Ένσταση:
...μου θύμησε ελληνική ταινία... ;D ::) Disko καταστάσεις.. :)

  Με κούφανες! Αλλά τι να περιμένει κανείς απο ένα χεβυμεταλά σαν του λόγου σου. Εσένα κι οι Pink Floyd, disco θα σου φαίνονται.
  Άκου "ελληνική ταινία"!! ???
  Δεν παίζεσαι!! ;D ;D

  Παρά την ένσταση και πέρα από την πλάκα πάντως, παραγματικά ευχαριστώ για τα σχόλιά σου (είναι πάντα ευπρόσδεκτα) και ιδιαίτερα για την παρατήρηση για τη φωνή, θα το κοιτάξω. ;)

  Έλα, σου βρήκα και απασχόληση:  ;D ;D Μιας και τα ..ξύνεις όλη μέρα στη δουλειά, ρίξε και μια ματιά στη σελίδα μου. Θα σκοτώσεις κάνα εικοσάλεπτο. Σήμερα την ανέβασα:

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:Κι ένα δικό μου: "Πάλι θα ζήσω" mp3
« Απάντηση #5 στις: 08/08/04, 18:20 »
Πολύ περίεργη ενορχήστρωση ! Θυμίζει κάτι από 80's στο σύνολο. Ειδικά το synth που μπαίνει στο 2:03. Όχι πολύ του γούστου μου, αλλά είναι καλά δουλεμένο.

Αποσυνδεδεμένος leftezi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • Με ρόζους στα δάχτυλα
    • Προφίλ
Re:Κι ένα δικό μου: "Πάλι θα ζήσω" mp3
« Απάντηση #6 στις: 08/08/04, 21:18 »
  Ναι, free. Έχεις δίκιο. Όπως γράφω και στη σελίδα με τους στίχους και τις συγχορδίες του κομματιού (στην προσωπική μου σελίδα), αυτός ο ήχος του synth δεν με ικανοποιεί. Είχα έναν άλλο παλιότερα πολύ πιο fat αλλά δεν μπορώ να τον ξαναβρώ. :'( Ήταν από ένα Technics KN 800! :-\
  Λες με πιο πολύ reverb να φιάξει; Θα το δοκιμάσω. Έτσι κι αλλιώς η αγαπημένη μου ασχολία (όταν έχω χρόνο) είναι να διορθώνω τα κομμάτια που έχω γράψει. Πάντα τα θεωρώ μισοτελιεωμένα. :P
  Το άλλο που δε με ικανοποιεί ακόμα είναι η γέφυρα μετά το τελευταίο σόλο και πριν απο την τελευταία επανάληψη του ρεφρέν (στο 5:30). Δεν το παίδεψα ιδιαίτερα αλλά κάποια στιγμή θέλω να κάνω μια σύντομη γέφυρα με ένα ταιριαστό γύρισμα με drums (μου φαίνεται πως λείπει). :-\
  Ή μήπως στέκεται κι έτσι; (αυτό το σημείο εννοώ).  ???

  Στα εφέ και γενικά στο στάδιο της παραγωγής έχω πολλές ελλείψεις (αυτοδίδακτος γαρ) αλλά το παιδεύω πολύ, γι' αυτό και μ' ενδιαφέρουν οι γνώμες πάνω στο θέμα. :D

  Ευχαριστώ, bluechild. Κάτι από '80 ε; Μάλλον δίκιο έχεις. Αν σκεφτείς πότε γράφτηκε το κομμάτι! ;)

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Κι ένα δικό μου: "Πάλι θα ζήσω" mp3
« Απάντηση #7 στις: 09/08/04, 13:12 »
Αφού δεν κατέβενε τι ήθελες να γράψω?

Εννοώ τις ελληνικές ταινίες disko στυλ.. Αυτό είναι μπαλάντα.. Βόγλης... Μύγδαλα... Πάρε μύγδαλα..

Οι Pink Floyd είναι μια από τις αγαπημένες μου μπάντες...

Δεν πτωούμε από μπάτσους αγαπητέ μου.. ειδικά αν έχεις κάνει και μέσα δεν τους υπολογίζεις ποια...

 :-* :-* :-*
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Κι ένα δικό μου: "Πάλι θα ζήσω" mp3
« Απάντηση #8 στις: 09/08/04, 16:27 »
Δεν εχω την δυνατοτητα να σου πω τι αλλαγες μπορεις να κανεις στο τομεα της ενορχηστρωσης ( αναφερομαι στο σημειο που λες για το γυρισμα στα ντραμς ), ομως το συγκεκριμενο lead synth θελει λιγο βαθος.Θα σου προτεινα να κοιταξεις και τα lead synths απο τη σειρα Jupiter..Ειναι κατεξοχην τα καλυτερα lead και σαν samples εχουν παρει 10αρια με τονο.Εκτος βεβαια αν εχεις το jupiter 80 στο σπιτι σου ( τοτε πρεπει να κλεισουμε ραντεβου για να ερθω λιγο να "παιξω"  ;D..εστω μια νοτα να πατησω )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος leftezi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • Με ρόζους στα δάχτυλα
    • Προφίλ
Re:Κι ένα δικό μου: "Πάλι θα ζήσω" mp3
« Απάντηση #9 στις: 10/08/04, 01:55 »
  Χμ! Θα ψάξω. Αφού έχω Kontakt και Halion (Cubase SX δουλεύω) δεν έχω και πολλές επιλογές στα φορμά: Εκτός από τα ομώνυμά τους (σπάνια βρίσκεις) έχω και τη δυνατότητα να φορτώσω Sf2 (που κάνω συνήθως) και άντε και κανένα Giga (που δεν βρήκα πουθενά). Δυστυχώς δεν βλέπω να έχουν δυνατότητα για Akai import.  :-\
  Hammersound και Google ως συνήθως ή θυμάσαι τίποτα συγκεκριμένο; Πράγμα απίθανο αν ακολουθείς τη δικιά μου πρακτική: Βρίσκω έναν ήχο και μετά άμα με ρωτήσεις από πού... ανάθεμα κι αν θυμάμαι. :P

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Κι ένα δικό μου: "Πάλι θα ζήσω" mp3
« Απάντηση #10 στις: 10/08/04, 02:12 »
Για soundfonts το πιο καταλληλο ειναι το hammersound ( αν και οπως ειπε ενα μελος που ασχολειται με αυτα, δεν υπαρχει ανανεωση μεγαλη μετα το 2000 ).Για Giga δεν ειχα ψαξει ποτε, επειδη δεν ειχα ακουσει θετικα σχολια για το τροπο με τον οποιο δημιουργουνται.
Το Halion 2 ( και προφανως και το 1 ) ειχε την δυνατοτητα να δεχεται δειγματα AKAI.Τα δειγματα ΑΚΑΙ μου εχουν λυσει τα χερια, μιας και ειναι πολυ καλα ποιοτικα και επισης εχουν την σφραγιδα μιας εταιριας που τα sampler της ειναι ειναι τρομερα.Το JP80 το ειχα δει σαν δειγμα ΑΚΑΙ, αλλα το πιο ωραιο ειναι οτι το ειδα απο κοντα σε μια παρουσιαση παλιων μοντελων synths.Οποτε δεν υπαρχει λογος να πιστευω οτι τα samples θα αντικαταστησουν ενα τετοιο υπεροχο μηχανημα ::)
Δυστυχως και εγω εχω ορισμενες πηγες απ'οπου αντλω samples.Και δεν νομιζω οτι θα σε βοηθησουν πολυ για τον ηχο που αναζητας.Παντως στο hammersound εχει καποια καλα lead synths.Εαν αναζητας περισσοτερους ηχους, δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω..Καλυτερα να περιμενεις και τον newbie, που ειναι το "Αστερι" σε τετοια προγραμματα και samples.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος leftezi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • Με ρόζους στα δάχτυλα
    • Προφίλ
Re:Κι ένα δικό μου: "Πάλι θα ζήσω" mp3
« Απάντηση #11 στις: 10/08/04, 02:22 »
Για soundfonts το πιο καταλληλο ειναι το hammersound ( αν και οπως ειπε ενα μελος που ασχολειται με αυτα, δεν υπαρχει ανανεωση μεγαλη μετα το 2000 )

 ;D ;D Εγώ το είχα πει αυτό, και όντως έτσι είναι. ;)

  Έχει Akai import το Halion; (Το 2.0 έχω) πού είναι; Στο import εκεί που λέει "Browse for audio samples"; ???

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Κι ένα δικό μου: "Πάλι θα ζήσω" mp3
« Απάντηση #12 στις: 10/08/04, 12:40 »
Για soundfonts το πιο καταλληλο ειναι το hammersound ( αν και οπως ειπε ενα μελος που ασχολειται με αυτα, δεν υπαρχει ανανεωση μεγαλη μετα το 2000 )

 ;D ;D Εγώ το είχα πει αυτό, και όντως έτσι είναι. ;)

  Έχει Akai import το Halion; (Το 2.0 έχω) πού είναι; Στο import εκεί που λέει "Browse for audio samples"; ???
Στο import εχει διαφορες επιλογες..Καποια απο αυτες ειναι "Import AKAI samples" αποκλειεται να μην το εχεις δει ???
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Κι ένα δικό μου: "Πάλι θα ζήσω" mp3
« Απάντηση #13 στις: 17/08/04, 20:38 »
Μπράβο, πολύ καλό! έχει μια ατμόσφαιρα που με ταξιδεύει. Μ'αρέσει και το κομματάκι από 2:53 έως 3:28. Στην αρχή σκέφτηκα οτι η φωνή δεν χρειάζεται τόσο reverb, αλλά μετά σκέφτηκα οτι αν έχει λιγότερο μπορεί να το τραγούδι να χάσει την ατμοσφαιρικότητά του.
Επίσης, βρες καλύτερα samples για τα drums...

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Re:Κι ένα δικό μου: "Πάλι θα ζήσω" mp3
« Απάντηση #14 στις: 18/08/04, 00:42 »
Λευτέρη πράγματι πολυ καλο και οπως είπες ασυνήθιστο.

μην ακους τον παλιό ψαρο   :P  ειναι κολλημενος (χεχεχε)

ειδα και την σελιδα σου. να την εμπλουτισεις επειγόντως  :)
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος leftezi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • Με ρόζους στα δάχτυλα
    • Προφίλ
Re:Κι ένα δικό μου: "Πάλι θα ζήσω" mp3
« Απάντηση #15 στις: 23/08/04, 03:16 »
 Χαίρομαι που σου άρεσε, Βασίλη. :D Όταν λές καλύτερα drums τι εννοείς; πιο φυσικά ή κάτι άλλο; Έχω μικρή πείρα σ' αυτά γι' αυτό ρωτάω. :-\
 Ευχαριστώ για τα καλά σου λογια holliday. :D
 Εκεί που νομιζα ότι έχω χρόνο, έπεσαν πάλι δουλειές. Να δούμε τώρα πότε θα φτιάξω και τα υπόλοιπα (και τη σελίδα) ελπίζω να μη με πάει στ' άλλο καλοκαίρι! ::)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
12961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/03, 10:59
από bartatilas
26 Απαντήσεις
13765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/03, 16:19
από kain
30 Απαντήσεις
17441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
21 Απαντήσεις
10382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/04, 14:46
από pink floyd
0 Απαντήσεις
2069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/04, 15:09
από vangelis
0 Απαντήσεις
2317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/04, 21:00
από vangelis
22 Απαντήσεις
9311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/04, 18:54
από jazzer_n_rocker
1 Απαντήσεις
4262 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
43 Απαντήσεις
13088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/05, 22:32
από Bάγια
8 Απαντήσεις
4160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/08, 17:29
από morrigoth