Αποστολέας Θέμα: mp3 - stin idia taxi (demo)  (Αναγνώστηκε 3428 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vst@vros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Σταύρο... είμαι Ταύρος και Γαύρος ...1χαχα
    • Προφίλ
mp3 - stin idia taxi (demo)
« στις: 23/04/05, 19:01 »
Ενα ζεϊμπεκικο... σε παλαιο στυλ...

οποιος δεν εχει κατι καλυτερο να κανει...ας το ακουσει και να πει τη γνωμη του...
(εξαιρείται η φωνή... ;D)

http://www.soundclick.com/bands/5/vstavrosmusic.htm

Αποσυνδεδεμένος Nada

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: mp3 - stin idia taxi (demo)
« Απάντηση #1 στις: 24/04/05, 05:37 »
Αφού "δεν είχα κάτι καλύτερο να κάνω"...

Χμ, αν εξαιρείται η φωνή που είναι και το καλύτερο στοιχείο εδώ... ;)
Μου αρέσει, συμπαθητικό είναι, αλλά δεν είμαι αρμόδια καθόλου να κρίνω ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/04/05, 05:39 από Nada »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: mp3 - stin idia taxi (demo)
« Απάντηση #2 στις: 25/04/05, 09:16 »
Η φωνή φαλτσάρει πολύ :(

Με παραξένεψε ο τρόπος που παίζουν τα ντραμς, δεν παίζουν κλασικό ζεϊμπέκικο, δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλα τραγούδια με το ίδιο παίξιμο

Αν είχε μπουζούκι θα'ταν πιο ενδιαφέρον. Φαντάζομαι το πιάνο ήταν ένας συμβιβασμός, έτσι;

Αποσυνδεδεμένος vst@vros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Σταύρο... είμαι Ταύρος και Γαύρος ...1χαχα
    • Προφίλ
Απ: mp3 - stin idia taxi (demo)
« Απάντηση #3 στις: 25/04/05, 20:53 »
Nada...
δεν χρειαζεσαι να εχεις καποια αρμοδιότητα... αν σου αρεσε σε ευχαριστω!


Βασίλη...

για τη φωνη το ξερω.. ;D
ο ρυθμος των ντραμς δεν ειναι ο κλασσικος ζεϊμπεκικος αλλα ο πιο συχρονος με καποια
παραλλαγη σε καποια σημεια ...
δεν ξερω ισως επειδη ειναι γρηγορο το τεμπο ???
τωρα που το λες οταν βρω χρονο θα του το αλλαξω να δω πως ακουγεται...   

για το πιανο ...οντως συμβιβασμός αφου ειναι midi

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: mp3 - stin idia taxi (demo)
« Απάντηση #4 στις: 26/04/05, 08:34 »
Η φωνή φαλτσάρει πολύ. Από μουσικής πλευράς... ;D ;D ;D ;D ε... τι να πω?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος vst@vros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Σταύρο... είμαι Ταύρος και Γαύρος ...1χαχα
    • Προφίλ
Απ: mp3 - stin idia taxi (demo)
« Απάντηση #5 στις: 12/05/05, 18:44 »
Λοιπόν παιδάκια ας απαντήσω γενικά και αόριστα με όσο χιούμορ μπορώ να διαθέτω:

Είμαι νέο μέλος του forum (Ιαν. 2005) και επειδή ψιλο-ασχολούμαι με τη μουσική και χαζο-γράφω κάνα τραγουδάκι, είπα ‘Α... ωραία εδώ ανεβάζουν τραγούδια και τα ακούν και σχολιάζουν.....Δεν ανεβάζω και εγώ κανένα να ακούσω γνώμες;...’
 Κι έτσι έκανα... Γνωρίζοντας τις δυνατότητες μου αφού είμαι ερασιτέχνης στη μουσική και πλήρως αυτοδίδακτος θεώρησα ότι στα σχόλια θα άκουγα μουσικές γνώμες και ιδέες μιας και τα άτομα που μπαίνουν εδώ αγαπούν τη μουσική... Τελικά άκουσα εκτός ολίγων εξαιρέσεων τις κοινότυπες απαντήσεις ... και μάλιστα μου έκανε εντύπωση όταν έδειξα με το ‘γρατσουνισμένο’ δάκτυλο το δάσος η αναφορά στο γρατσουνισμένο δάκτυλο....και όχι στο δάσος (που ίσως να ήταν καμένο) ;D.
Ποιο το συμπέρασμά μου; Ότι τελικά δεν κρίνονται τα τραγούδια σαν τραγούδια αλλά οι φωνές... οι τεχνικές παιξίματος και όλα τα σχετικά...Οπότε δεν υπάρχει και λόγος ουσιαστικός να ανεβάσεις ένα τραγούδι... Γιατί αν κάποιος φτιάξει ένα καλό τραγούδι που ξεχωρίζει από όλα τα υπόλοιπα, δηλαδή κάνει ένα νέο μουσικό ρεύμα ε...πιστεύω θα το έχει καταλάβει και ο ίδιος και δεν θα θέλει γνώμες από διάφορους και πιστεύω ακόμη πως αν το παει σε μια δισκογραφική εταιρία θα προχωρήσει κι αν όχι στην πρώτη ε... στη δεύτερη στη τρίτη κάτι θα γίνει...  (χωρίς βέβαια να έχω ιδέα τι παίζει με τις δισκογραφικές).
Τώρα όσον αφορά τα 2-3 τραγουδάκια που ανέβασα ε... εντάξει τελικά λίγα πράγματα κέρδισα γιατί από ότι κατάλαβα εδώ μέσα υπάρχουν παιδιά που είναι καλοί μουσικοί με θεωρητικό και τεχνικό υπόβαθρο οπότε ένιωσα σαν ένα παιδί της δευτέρας δημοτικού να παρουσιάζει κάτι σε τελειόφοιτο γυμνασίου ή λυκείου... χαχαχα....
βέβαια αυτό δεν με πτοεί καθόλου και θα συνεχίσω να κάνω αυτό που κάνω και θα προσπαθώ να βελτιώνομαι...αλλά ένα πιτσιρικά ίσως τον γονάτιζε για λίγο.....
Θα ήθελα λοιπόν στα σχόλια ( μιλάω γενικά) να βλέπω απαντήσεις μουσικού περιεχομένου και όχι μόνο του τύπου ‘μου άρεσε, δεν μου άρεσε’ ...γιατί τέτοιες απαντήσεις μπορούν να τις  δώσουν άτομα που δεν ‘παίζουν’ μουσική. Από τους μουσικούς θα ήθελα περισσότερες ιδέες εξάλλου εκεί φαίνεται και ο μουσικός ... αυτό δεν βοηθά μόνο αυτόν που έχει στείλει το κομμάτι αλλά και τους υπολοίπους μουσικούς που το έχουν ακούσει ...
βέβαια θα μου πει κάποιος :‘ρε φιλαράκο τι ζητάς τώρα’ και με το δίκιο του:   
‘έχω τα προβλήματά σου θα μου φορτώσεις και τα δικά μου’ χαχαχα...   

Σταματάω εδώ για να μην σας πρήξω...
Χαίρεστε.....         

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: mp3 - stin idia taxi (demo)
« Απάντηση #6 στις: 14/05/05, 00:23 »
Χμμμ ... φίλτατε vstavre, ας το κουβεντιάσουμε λιγάκι ...  ::)
Κατ αρχήν σημείωσε τα εξής ...
Στο Kithara.gr, τα ροκ (ίσως και οι μπαλάντες) ακούσματα υπερτερούν όλων των υπολοίπων, και κυρίως των λαϊκών... :( Δυστυχώς είναι μια πραγματικότητα, είτε μας αρέσει είτε όχι, και έχει διαμορφωθεί από τα μέλη ... κατά συνέπεια, υπάρχουν πολύ λίγα μέλη τα οποία μπορούν να σχολιάσουν (ουσιαστικά) ένα λαϊκό τραγούδι, και στην πραγματικότητα ένα μέτριο ροκ τραγουδάκι θα αποσπάσει πολύ καλύτερα σχόλια από ένα λαϊκό αριστούργημα ...

Δεύτερον, όταν βγάζεις κάτι σε δημόσια θέα, το πρώτο πράγμα που κάνει εντύπωση είναι ο ήχος (χροιές, παραγωγή) μετά οι ερμηνείες και στο τέλος η ποιότητα της σύνθεσης ... πάντως, πολύ συχνά ένας ακροατής δεν φτάνει στη σύνθεση αν δεν τον κερδίσουν τα υπόλοιπα ... πόσο μάλλον αν δεν ακούει και το συγκεκριμένο είδος μουσικής ... έτσι, απόλυτα φυσιολογικά περιορίζεται σε : "χμμμ .. μ' άρεσε". Εδώ αυτό το σύστημα μάλλον χρειάζεται βελτίωση, και σκέφτομαι να κοινοποιήσω κάτι τις επόμενες ημέρες ...  ::) 

Τρίτον, υπάρχει και το εξής φαινόμενο ... μόλις κάποιος δημιουργός σκαρώσει μια ιδέα, την ηχογραφεί σε 5 λεπτά και σε άλλα 5 τη βγάζει και περιμένει γνώμες ... χμμμ  ::) ... και σωστό και λάθος !!! Σωστό από την άποψη του αυθόρμητου/ ερασιτεχνισμου/ παιχνιδιού  ;D ... αλλά ΛΑΘΟΣ από την άποψη ότι ακόμα και ο πιο καλοπροαίρετος ακροατής, έχει αρχίσει να κουράζεται από ημιτελή  κομμάτια και προχειρότητες ... οπότε αντί να μελετήσει το κομμάτι και να γράψει τι δεν του άρεσε, απλά προσπερνάει χωρίς απάντηση ... :(

Πάντως ομολογώ ότι δεν έχω προλάβει να ακούσω το τραγούδι σου (όπως και τα άλλα που έχεις ανεβάσει) αλλά επιφυλάσσομαι ...  ;)

Πάντως να ξέρεις ότι η πραγματική χαρά της δημιουργίας υπάρχει εδώ μέσα, όπως υπάρχουν και οι ειλικρινείς καταθέσεις ψυχών, και τα κότσια να εκτίθεται κανείς .... απλά μένει να τα εκτιμήσουμε εμείς οι υπόλοιποι ...

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
7266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/03, 15:55
από Jo.
3 Απαντήσεις
3233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/06, 10:19
από tziambaz71
10 Απαντήσεις
4468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/04, 20:07
από *Ελένη*
19 Απαντήσεις
6427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/04, 18:34
από Arg0
13 Απαντήσεις
4729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/05, 16:42
από blooded roses
16 Απαντήσεις
6755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/05, 00:52
από Simon Georgiou
17 Απαντήσεις
6273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/05, 13:52
από taylor gtr
99 Απαντήσεις
31550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/12, 18:43
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
1996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/10, 08:30
από Spartan Amplifications
0 Απαντήσεις
1655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/12, 18:13
από savvaschristou9