Σελίδες:
  • #1 από Nero στις 25 May 2005
  • Θέλω να ρωτήσω κάτι το οποίο είναι αρκετά γελοιό,κ πιστεύω πως μονο εγω θα το έχω σκεφτεί. ;D :P

    Φαντάζομαι πως όλοι όσοι έχουν λες πολ έχουν παρατηρήσει την ''καμπανίτσα'' ανάμεσα στα κλειδιά που γράφει gibson. Αυτή ξεβιδώνεται και υπάρχουν άλλες που γράφουν Standard, Classic, Custom κ.τ.λ. Υπάρχουν και κάποιες άδειες. Η απορία μου λοιπόν είναι η εξής. Υπάρχει κάποιο μαγαζί, ή μπορείς να κάνεις παραγγελία στην gibson για να γράψεις κάτι πάνω στην ''καμπανίτσα''???(Είναι λίγο μλκια η όλη ιδέα, αλλά το έχω απορία! :P :P)
  • #2 από ερεβος στις 25 May 2005
  • Καντο μονος σου....εγω μολις κολλησα ενα σταυρο στο καμπανακι...
  • #3 από Nero στις 25 May 2005
  • Το έχω σκεφτεί κ αυτό!!! Βασικά εμένα με τρώει το άλλο. Λες αν στείλω μειλ στην εταιρία κ ρωτήσω θα με γράψουνε???
  • #4 από Andon1s στις 25 May 2005
  • Η Gibson τα διαθέτει ως ανταλλακτικά, δες αυτό http://www.gibson.com/Products/Accessories/Gear/Accessories/Replacement%20Parts/Truss%20Rod%20Covers/, οπότε σίγουρα δε θα σε γράψουνε αν τους στείλεις email.  ;)

    Τώρα, αν μπορείς να βρεις truss rod cover της Gibson στην Ελλάδα, δεν ξέρω!

    Οι κοσμηματοπώλες συνήθως κάνουν και χαράξεις. Γιατί η κιθάρα πάνω απ’ όλα πρέπει να είναι κόσμημα  ;D. Φοριέται και στο δεξι  :P .
  • #5 από Acanthor στις 25 May 2005
  • Εγώ το έχω κάνει ήδη... ;D
    Το απόγευμα θα σου στείλω να το δεις.
    Πήρα ένα κενό καμπανάκι και πήγα σε έναν γνωστό μου τυπογράφο και σκάλισε το όνομα μου μέχρι να βγει το άσπρο από μέσα. Είναι πολύ όμορφο πραγματικά απλά θέλει σωστό υπολογισμό να πέσει ευθεία γιατί είναι μικρό και περίεργο σχήμα.
    Πάντως γίνεται. Περιμένεις νέα μου το απόγευμα  ;)
    Το καμπανάκι μου στοίχισε 11€ και το πήρα από το Ζοζέφ.
    Φυσικά και θα βρεις και στο Bon Studio.
    Για τη χάραξη δε μου πήρε τίποτα, ήταν γνωστός και συνεργάτης.
  • #6 από Καρχαρίας στις 25 May 2005
  • Δεν είναι ανάγκη να το χαράξεις. Μπορείς σε να πας σε ένα καλά εξοπλισμένο τυπογραφείο και να σου τυπώσει ότι θες πάνω στο πλαστικό. ;)
  • #7 από Andon1s στις 25 May 2005
  • Εγώ το έχω κάνει ήδη... ;D

    Φίλε σε βρίσκω πολύ σωστό ! ! !  ;)

    Κενό καμπανάκι που βρήκες?  ::)
  • #8 από Luciferis στις 25 May 2005
  • Πήρα ένα κενό καμπανάκι
    Το καμπανάκι μου στοίχισε 11€ και το πήρα από το Ζοζέφ.
  • #9 από Nero στις 25 May 2005
  • Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Achantor, περιμένω τα αποτελέσματα!

    Andon1s > Πράγματι η κιθάρα είναι κόσμημα.  Πάντως έστειλα μειλ στην γκιμπσον, και δεν πιστεύω να με γράψουνε γιατί είχα ξαναστείλει κ μου απάντησαν πάρα πολύ σύντομα.

    Τελικά δεν ήμουν ο μόνος που το είχε σκεφτεί αυτό!!! :P :P
  • #10 από Nero στις 25 May 2005
  • Δεν είναι ανάγκη να το χαράξεις. Μπορείς σε να πας σε ένα καλά εξοπλισμένο τυπογραφείο και να σου τυπώσει ότι θες πάνω στο πλαστικό. ;)

    Α. Επειδή είμαι κλασικός Έλληνας, ο οποίος βαριέται πάντα ;D(και είμαι κ μεσα σε περίοδο εξετάσεων, οπότε βαριέμαι ακόμα περισσότερο!!! :P), μπορείς να μου πεις κανένα τέτοιο καλό τυπογραφείο για να κάνω τη δουλειά μου??? ;D
  • #11 από Καρχαρίας στις 25 May 2005
  • Φυσικά φίλε μου.. εδώ Σέρρες που βρίσκομαι ξέρω 5-6 που θα στο κάνουν γρήγορα και φτηνά. Που κοντά μένεις? ;D ;D ;D ;D ;D ;D
  • #12 από Nero στις 25 May 2005
  • Φυσικά φίλε μου.. εδώ Σέρρες που βρίσκομαι ξέρω 5-6 που θα στο κάνουν γρήγορα και φτηνά. Που κοντά μένεις? ;D ;D ;D ;D ;D ;D

    A!!!! Πολύ ωραία!!! Θα πάρω το ΚΤΕΛ και σε 6-7 ώρες θα είμαι εκεί!!!!  :P :P ;D ;D Δυστυχώς μένω Αθήνα. Ξέρεις εσύ η κανένας άλλος τίποτα εδώ?
  • #13 από ερεβος στις 25 May 2005
  • Mono προσεχε αν εχεις επιφον γιατι τα καμπανακια της Gibson εχουν 2 βιδες ενω τις Epiphone 3...!
  • #14 από Nero στις 25 May 2005
  • Mono προσεχε αν εχεις επιφον γιατι τα καμπανακια της Gibson εχουν 2 βιδες ενω τις Epiphone 3...!

    Ευχαριστώ για την επισήμανση! ;D Φαντάζομαι οτι θα βρω έυκολα καμπανάκια για Epiphone? Ε?
    Εσύ πάνω βρήκες εύκολα?
  • #15 από ερεβος στις 25 May 2005
  • Mono προσεχε αν εχεις επιφον γιατι τα καμπανακια της Gibson εχουν 2 βιδες ενω τις Epiphone 3...!

    Ευχαριστώ για την επισήμανση! ;D Φαντάζομαι οτι θα βρω έυκολα καμπανάκια για Epiphone? Ε?
    Εσύ πάνω βρήκες εύκολα?

    Δεν πηρα καινουριο...Στο παλιο πανω κολλησα τον σταυρο....Ευκολα θα βρεις λογικα...Τσεκαρε το Bon Studio που ειναι η αντιπροσωπια και τον Ζοζεφ.
  • #16 από Nero στις 25 May 2005
  • Οκ. Ευχαριστώ. Θα το ψάξω! Ξέρει κανείς τι τιμές παίζουν για άδειο καμπανάκι? Είχα δει νομίζω γύρω στα 20€. Ισχύει?
  • #17 από ερεβος στις 25 May 2005
  • Αν θυμαμαι καλα στον καταλογο εχει περι τα 15 (της Gibson)
  • #18 από Nero στις 25 May 2005
  • Άρα λογικά της επιφον θα είναι πιο φτηνό. Έτσι? ;D
  • #19 από math2014 στις 25 May 2005
  • Με ενα φυλο πλαστικου νομιζω, λιγη υπομονη , και ενα καλο μοντελιστικο νυστερι και γυαλοχαρτο φτιαχνεις οσα καμπανακια θες σε οτι σχημα θες,  δεν νομιζω οτι η συνθεση του πλαστικου παιζει ρολο ηχητικα, ουτε προκειτε να ακουμπας το χερι σου εκει...

    15-20 ευρω για ενα κοματακι απλου πλαστικου ειναι ΠΟΛΛΑ κατ εμε.
  • #20 από Arg0 στις 25 May 2005
  • Στο www.allparts.com τα πουλανε $5...

    Υπαρχουν καταστηματα στην Αθηνα που φερνουν Allparts κομματια...
  • #21 από Nero στις 25 May 2005
  • Με ενα φυλο πλαστικου νομιζω, λιγη υπομονη , και ενα καλο μοντελιστικο νυστερι και γυαλοχαρτο φτιαχνεις οσα καμπανακια θες σε οτι σχημα θες,  δεν νομιζω οτι η συνθεση του πλαστικου παιζει ρολο ηχητικα, ουτε προκειτε να ακουμπας το χερι σου εκει...

    15-20 ευρω για ενα κοματακι απλου πλαστικου ειναι ΠΟΛΛΑ κατ εμε.

    Μπορεί να είναι πολλά αυτά τα χρήματα, αλλά εγώ δεν έχω την υπομονή, αλλά ούτε κ την μαεστρία να κάτσω να φτιάξω καμπανάκια. Θα παλεύω πάρα πολλές ώρες κ στο τέλος, και δεν θα μου αρέσει το αποτέλεσμα, και θα μου έχουν σπάσει τα νεύρα!!! Γι'αυτό θα προτιμήσω την σίγουρη λύση!
  • #22 από Nero στις 25 May 2005
  • Στο www.allparts.com τα πουλανε $5...

    Υπαρχουν καταστηματα στην Αθηνα που φερνουν Allparts κομματια...


    Μπορείς να αναφέρεις μερικά από αυτά αν ξέρεις?
  • #23 από Acanthor στις 25 May 2005
  • Αυτό είναι το τελικό αποτέλεσμα λοιπόν...



    Επίσης, όντως με 10€ παίρνεις ολόκληρο κομμάτι πλαστικό και κάνεις παπάδες πάνω του, απλά άντε να το ψάχνεις τώρα για να γλυτώσεις 11€ που στοιχίζει το original.
  • #24 από Nero στις 25 May 2005
  • Αυτό είναι το τελικό αποτέλεσμα λοιπόν...



    Επίσης, όντως με 10€ παίρνεις ολόκληρο κομμάτι πλαστικό και κάνεις παπάδες πάνω του, απλά άντε να το ψάχνεις τώρα για να γλυτώσεις 11€ που στοιχίζει το original.


    Τελικά ωραίο το αποτέλεσμα. Να δω αν θα μου βγει κ εμένα! ;D
  • #25 από Arg0 στις 25 May 2005
  • Μπορείς να αναφέρεις μερικά από αυτά αν ξέρεις?

    Xωρις να θελω να κανω διαφημιση, ο μονος που ειμαι σιγουρος οτι φερνει Allparts, ειναι ο Βαρβαντακης, Σοφουλη 27, τηλ. 210-9330296.

    Αν ξερει καποιος καποιο αλλο ας το πει...
Σελίδες: