Η σελίδα της Κιθάρας > Λάθη και προτάσεις

Επισημάνσεις ελλείψεων

(1/8) > >>

Απόλλων:
Μια ερώτηση στην οποία μάλλον είναι αρμόδιοι να απαντήσουν οι admin.  Υπάρχει τρόπος από τον κατάλογο τραγουδιών στο site της Κιθάρας να επιλεγούν ή να επισημανθούν τα τραγούδια στα οποία λείπουν τα ονόματα του ερμηνευτή, συνθέτη ή στιχουργού;  Έτσι ίσως κάποιος μπορέσει να μας δώσει τις πληροφορίες αυτές.  Διαφορετικά αυτό μπορεί να γίνει μόνο κατά τύχη ή μετά από μεθοδικό και επίπονο ψάξιμο στον κατάλογο κάθε καλλιτέχνη ξεχωριστά.

Σπύρος:
Ναι είναι έυκολο να βρούμε ποια τραγούδια δεν έχουν Συνθέτη/στιχουργό και να κάνουμε μια λίστα.
Θα το δοκιμάσω σήμερα και άν τα καταφέρω θα ανεβάσω τη λίστα.
Ενδιαφέρεται κανείς να βοηθήσει;

Επίσης υπάρχει η σκέψη να προσθέσουμε ολόκληρο το ονοματεπώνυμα στους συνθ/στιχ αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό (τουλαχιστόν για τους όχι τόσο γνωστούς)

sourwtiri:
nomizw oti exei ksanaginei afto...steile mou ti lista opote to kaneis.. ;)

Viennezos:
Ναι, Σπύρο, πολύ χρήσιμο και σημαντικό θα ήταν να αναφέρεται επιτέλους ολόκληρο το ονοματεπώνυμο στους συνθέτες/στιχουργούς. Είχα στείλει (εδώ στο Φόρουμ) πριν από μερικές εβδομάδες μια σχετική λίστα που κάλυψε τουλάχιστον τα πιο γνωστά ονόματα αλλά μου φαίνεται πως σβήστηκε  :( :(.

Πάντως - αν γίνεται - κάντε μια τέτοια προσπάθεια. Θα βοηθήσω με μεγάλη χαρά.    

Όποιος δεν ξέρει το μικρό όνομα κάποιου δημιουργού ας στείλει το τραγούδι όπως μέχρι τώρα, δηλαδή μόνο με το επίθετο. Ίσως στη συνέχεια θα βρεθεί κάποιος άλλος που μπορεί να προσθέσει και το μικρό όνομα. Έτσι πιστεύω πως δεν υπάρχει πρόβλημα.

Πολύ καλή, νομίζω, είναι και η ιδέα του Απόλλωνα. Βέβαια θα βοηθούσα και εδώ.  :)

Σπύρος:
Λοιπόν σε χρόνο ρεκόρ έφτιαξα(???) το προγραμματάκι που βγάζει τα τραγούδια (χωρις συνθ/στιχ ή το ένα από τα δύο)
Εμφανίζει τα τραγούδια στη μορφή :
Τίτλος - Ερμηνευτής ανα ερμηνευτή.
Έτσι πρώτα πρώτα εμφανίζονται τα τραγούδια με άγνωστο ερμηνευτή, οπότε αν τον ξέρετε βοηθήστε.

Όσοι γνωρίζετε κάτι στείλτε τα όλα μαζί στο mail Μου και μην κάνετε post στο forum (μην γίνει χαμός από διορθώσεις)

Το link
http://www.kithara.gr/songs/credits.php

(προειδοποίηση: τα τραγούδια είναι αρκετές εκατοντάδες)

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View