Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 364223 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1525 στις: 04/01/11, 13:58 »
Freemind δεν νομίζω ότι είναι δυνατών να γίνει κάτι τέτοιο. Και η θρησκεία και η επιστήμη έχουν ένα ισχυρό έρισμα στην κοινωνία. Δεν μπορούν απλά να συμβιβάσουν τις ιδέες τους για ένα ανώτερο καλό καταρχάς γιατί οι ιδέες τους έρχονται σε σύγκρουση και κατά δεύτερον γιατι έχουν άλλη αντίληψη του τι είναι το ανώτερο καλό τελικά.

Επίσης, καλώς ή κακώς ανέκαθεν η θρησκεία κρατούσε σκήπτρα εξουσίας γιατί ένας από τους σκοπούς της είναι ο έλεγχος του κόσμου και του μυαλού του κόσμου, κάτι που δεν μπορείς να ισχυριστείς για την επιστήμη (τουλάχιστον όχι πάντα).

Σε τι ακριβώς θα κάνει πίσω η μια και σε τι πίσω η άλλη ώστε να συμβιβαστούν? Στο ζήτημα της φιλοσοφικής αναζήτησης δεν χρειάζεσαι απαραίτητα μια θρησκεία για να σου υπαγορεύει τους κανόνες και αντίστοιχα μια θρησκεία δεν χρειάζεται πειράματα και έρευνα για να αποδείξει τις απόψεις της για την καταγωγή του ανθρώπου λόγου χάρι αλλά αποτελούν για αυτήν αξιώματα. Οπότε πως θα συμβιβάσουν τους ρόλους τους ακριβώς τι στιγμή που αναπόφευκτα έρχονται σε σύγκρουση, τόσο θεωριτικη όσο και κοινωνική?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1526 στις: 04/01/11, 14:04 »
Freemind δεν νομίζω ότι είναι δυνατών να γίνει κάτι τέτοιο. Και η θρησκεία και η επιστήμη έχουν ένα ισχυρό έρισμα στην κοινωνία. Δεν μπορούν απλά να συμβιβάσουν τις ιδέες τους για ένα ανώτερο καλό καταρχάς γιατί οι ιδέες τους έρχονται σε σύγκρουση και κατά δεύτερον γιατι έχουν άλλη αντίληψη του τι είναι το ανώτερο καλό τελικά.


Δυστυχως θα συμφωνησω! Οχι επειδη το ειπες εσυ ( ;D ), αλλα επειδη ειναι η αληθεια αυτο! Εξαλλου και η δικη μου ιδεα παραμενει ουτοπικη και δε βλεπω κανεναν τροπο να καλυφτει το χασμα μεταξυ ορθολογισμου και ρομαντισμου! ;)

Επίσης, καλώς ή κακώς ανέκαθεν η θρησκεία κρατούσε σκήπτρα εξουσίας γιατί ένας από τους σκοπούς της είναι ο έλεγχος του κόσμου και του μυαλού του κόσμου, κάτι που δεν μπορείς να ισχυριστείς για την επιστήμη (τουλάχιστον όχι πάντα).

Και σε αυτο θα συμφωνησω κι εκει ειναι που χαλαει πλεον η καθαρη εννοια της θρησκειας και περιπλεκεται με την ανθρωπινη κοινωνια ( και βεβαια ποσο καθοριζει τελικα την ανθρωπινη κοινωνια η παρεμβαση της ανθρωπινης εκφρασης μια θρησκειας )!


Εκει που μπορουν να κανουν υποχωρηση ειναι στο τι τομεα πρεπει να καλυπτει ο καθενας!

Δυστυχως δεν εχω τωρα το χρονο να το αναλυσω πληρως, ομως η επιστημη πρεπει να συνεχισει να μελεταει τον υλικο μας κοσμο ( καθως και οσα μυστηρια ακομα κρυβει, που πολλες φορες καποιοι τα αναγουν ως "θαυματα", με την κακη εννοια ) και να αποκτησει περισσοτερη αξιοπιστια στον κοσμο πως επιτελει ειρηνικο εργο ( κατι που δεν ισχυει παντα...χρηματοδοτησεις και χρησεις.. ).

Αντιθετως η θρησκεια πρεπει να επικεντρωθει στην ανακουφιση της ψυχης του ανθρωπου και τη δημιουργια μιας διδαχης που δε θα κρυβει φοβο και δεος για οτιδηποτε μυστηριο, αλλα αγαπη ( οχι ματς μουτς,ε; ) και κατανοηση για τον ανθρωπο ως υπαρξη!


Ε, οσο η μια μπαινει στα μονοπατια της αλλης κι ακυρωνει την υπαρξη της....δε προκειται να βρουμε ακρη :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1527 στις: 04/01/11, 14:22 »

Αντιθετως η θρησκεια πρεπει να επικεντρωθει στην ανακουφιση της ψυχης του ανθρωπου και τη δημιουργια μιας διδαχης που δε θα κρυβει φοβο και δεος για οτιδηποτε μυστηριο, αλλα αγαπη ( οχι ματς μουτς,ε; ) και κατανοηση για τον ανθρωπο ως υπαρξη!
Ε, αυτό είναι κάτι που μπορεί να κάνει και η φιλοσοφία χωρίς τους δογματικούς περιορισμούς μιας θρησκείας. Ούτως ή άλλως για την επικράτηση οποιουδήποτε δόγματος οφείλει αυτό να εμπναίει και κάποιο φόβο και κάποιο δέος, αλλιώς δεν μπορεί να επικρατήσει πάνω στα υπόλοιπα. Επομένως ας μείνουμε και στο φιλοσοφικό κομμάτι των θρησκειών και όχι στις θρησκείες καθεαυτές.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1528 στις: 04/01/11, 15:33 »
Δε ξερω το κατα ποσο ενα κειμενο με κρυμενα νοηματα μπορει να ειναι το απολυτο μεσο για να αντιπαραβαλλουμε τη θρησκεια με την επιστημη.


Ποιό νάναι άραγε το "κρυφό νόημα" της αιμομιξίας, της ομοφυλικής αγάπης, της εκπόρνευσης και του μισογυνισμού.......χμ........

"Ο Ιουδαι-χριστιανισμός, προσπαθεί να περάσει στον ελληνικό λαό, μια  φανταστική θρησκεία  που καμιά σχέση δεν έχει με την ηθική που κηρύττουν στα βιβλία τους!
Μιλάνε για ήθος και δηλώνουν εχθροί της πορνείας!! Ας δούμε λοιπόν  μέσα από τα βιβλία τους αν όλα αυτά ευσταθούν

Ο Αβραάμ που τον αποκαλούν φίλο θεού, παντρεύτηκε την... "αδελφή" του Σάρρα και κατόπιν την εξέδιδε στου βασιλιάδες της Αιγύπτου και Χαναάν, (Γένεσις ΙΒ΄13.15 και Γένεσις Κ΄ 2.24) για να παίρνει ανταλλάγματα, χρυσάφι, ασήμι, πρόβατα και δούλους! Το ίδιο κάνει και ο Ισαάκ (Γένεσις ΚΣ΄7, 9)

Πάμε στον Λώτ, που ενώ σώθηκε απ' τα δήθεν ανήθικα Σόδομα, κι αυτός ήρθε σε σεξουαλική επαφή  με τις κόρες του και απόκτησε και παιδιά από αυτές!

HENDERIK GOLΤΖIUS - Lot and his Daughters


Διαβαζουμε στο θεοπνευστο κειμενο Γενεσις,κεφαλαιο ΙΘ',εδαφια 31-38 
 
Αποδοση :   
" Ειπε η μεγαλυτερη στη μικροτερη: Ο πατερας μας ειναι μεγαλος και   δεν υπαρχει κανενας πανω στη γη για να μπει μεσα μας οπως αρμοζει σε   καθε γυναικα.Ελα να ποτισουμε τον πατερα μας κρασι και να πλαγιασουμε μαζι του και να γεννησουμε απογονους απο το σπερμα του πατερα μας.Εποτισαν λοιπον τον πατερα τους κρασι εκεινη τη νυχτα και αφου μπηκε η μεγαλυτερη πλαγιασε με τον πατερα της και δεν καταλαβε ο Λωτ οτι πλαγιασε διπλα του και σηκωθηκε.Και   συνεβη την αλλη μερα και ειπε η μεγαλυτερη στη νεωτερη:να εγω που   πλαγιασα χθες με τον πατερα μας.Να τον ποτισουμε και αυτη τη νυχτα και   να μπεις να κοιμηθεις μαζι του και να γεννησουμε απο το σπερμα του   πατερα μας.Εποτισαν λοιπον και εκεινη τη νυχτα κρασι τον πατερα τους και   αφου μπηκε η νεωτερη κοιμηθηκε με τον πατερα της και δεν καταλαβε ο Λωτ   οτι πλαγιασε διπλα του και σηκωθηκε.Και συνελαβαν οι διο   κορες του Λωτ απο τον πατερα τους.Και γεννησε η μεγαλυτερη γιο και τον   ονομασε Μωαβ λεγοντας: απο τον πατερα. Αυτος υπηρξε ο πατερας των   Μωαβιτων μεχρι την σημερινη ημερα.Γεννησε και η νεωτερη αγορι και το   ονομασε Αμμαν,λεγοντας,γιος απο το γενος μου.Αυτος ειναι ο πατερας των   Αμμανιτων μεχρι την σημερινη ημερα." 
 
Γιατί λοιπόν τον γιορτάζουμε αυτόν τον θυγατρόγαμο Λωτ: «Αβραάμ και του ανιψιού αυτού Λωτ» στις 9 Οκτωβρίου;
 Άλλη παράξενη περίπτωση που παραμένει ανερμήνευτη είναι η σφοδρή αγάπη μεταξύ Δαβίδ και Ιωνάθαν. "Ο Ιωνάθαν ηρείτο (επιθυμούσε) τον Δαβίδ σφόδρα". (Ο΄ Βασιλ. 1 19.1.3) Και ο Δαβίδ έκλεγε γι αυτόν λέγοντας: "Ιωνάθαν, προσφιλέστατος εστάθης εις εμέ, η προς εμέ αγάπη σου ήτο εξαίσιος. Υπερέβαινε την αγάπην των γυναικών". Β Σαμουήλ 1.26

Όλη η παλαιά διαθήκη είναι γεμάτη από παρόμοια γεγονότα! Να αναφερουμε και τις αποδεκτες απ' τον θεο αυτον ανθρωποθυσίες:
Βλέπε:  Ιεφθάε - Καραμπινάτη ανθρωποθυσία στην Βίβλο!
Μήπως τις βρεφοκτονίες, που πρόσταξε ο πατήρ του Ιησού Γιαχβέ...και φυσικά μαζί του και ο Ιησούς ως ισότιμο μέλος της αγίας τριάδος;
«θανάτωσον άνδρα και γυναίκα και παιδίον θηλάζον»! Α΄ Σαμουήλ 15.3 «θανατώστε νήπια και θηλάζοντα» (Ο΄) Β΄ Βασιλειών 15.3
«θανατώσατε εκ των παιδίων πάντα τα αρσενικά»! Αριθμοί 31.15-17
«Βαβυλώνα, η μέλλουσα να ερημωθής… Μακάριος όστις πιάση και ρίψη τα νήπιά σου επί την πέτραν»! Ψαλμ.137.9."


« Τελευταία τροποποίηση: 04/01/11, 15:37 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1529 στις: 04/01/11, 15:36 »
...συνέχεια


"Και η καινή διαθήκη έχει τα σκοτεινά της σημεία. Και πρωτ' απ' όλα   γιατί ο Γιαχβέ κατέστησε έγκυο, έστω με το "πνεύμα" του μια δωδεκάχρονη   μικρούλα: Γιατί και ο γιο του Γιαχβέ ο Γιάχσους, προτρέπει τους   ανθρώπους του να "ευνουχιστούν" για την βασιλεία του; "Διότι είναι   ευνούχοι, οίτινες εκ κοιλίας μητρός εγεννήθησαν ούτω, και είναι   ευνούχοι, οίτινες ευνουχίσθησαν υπό των ανθρώπων, και είναι ευνούχοι,   οίτινες ευνούχισαν εαυτούς διά την βασιλείαν των ουρανών. Όστις δύναται   να δεχθή τούτο, ας το δεχθή". Ματθ.19.12

Ακόμα  εντύπωση    προκαλεί ο μισογυνισμός του Σαούλ, που προτρέπει τους άνδρες να μην   έχουν ερωτική επαφή με γυναίκα: "καλόν είναι εις τον άνθρωπον να μη   εγγίση εις γυναίκα· διά τας πορνείας όμως, (;!) ας έχη έκαστος την   εαυτού γυναίκα, και εκάστη ας έχη τον εαυτής άνδρα". Α΄ Κορινθ. 7.1.
Ο   ίδιος ο Ιησούς, στην αποκάλυψη λέει τα εξής απαράδεκτα: "Ούτοι (οι   144.000 άγιοι) είναι οι μη μολυνθέντες με γυναίκας" Αποκάλ. 14.4
Τι είναι η γυναίκα, μολυσματικός ιός, ακαθαρσία, ή πετρελαιοκηλίδα για να μολυνθούν; Δεν είναι πλάσματα του θεού αυτές;
Γιατί δεν δίδεται καμία εξήγηση για τον γυμνό νεανίσκο κατά την σύλληψη του Ιησού!!
Και φτάνουμε φυσικά στις μέρες μας, που όλος τόπος  έχει  αηδιάσει από τα σεξουαλικά σκάνδαλα των χριστιανών ρασοφόρων!!
Μετά   από όλα αυτά τα λίγα που παράθεσα μέσα από το πλήθος σκανδάλων που   υπάρχουν στα χριστιανικά βιβλία, αναρωτιέται κανείς, είναι δυνατόν αυτοί   οι άνθρωποι να πουλάνε ηθικότητα με τόσο θράσος;!
Ο   ιουδαιο-χριστιανισμός δεν φτάνει που είναι απαράδεκτος σε θέματα ηθικής…   από πάνω παραγγέλλει με θειο στόμφο, μια ηθική που δεν ανταποκρίνεται   καν στην φυσική μας κατασκευή.
Δεν είναι η ανθρωπινή φύση σεβαστή;

Βεβαίως   παραγγέλνοντας έναν ατελεύτητο πόλεμο με τις φυσικές μας ανάγκες, κρατά   τα θύματα του απολύτως απασχολημένα, και κυρίως υπόλογα και εξαρτώμενα   απ' τους κερδοφόρους μηχανισμούς συγχώρεσης και άφεσης αμαρτιών. Έτσι   και οι αντιπρόσωποι του "θεού" έχουν λόγο ύπαρξης, και ένα κερδοφόρο   επάγγελμα, και εμείς τα πρόβατα δεν πρόκειται να βγούμε απ' τον   λαβύρινθο της καθυπόταξης των φυσικών μας σωματικών λειτουργιών και της   συγχωρητικής τους στάνης!

Μ. Καλόπουλος"

Υ.Γ. Ξέρω ότι πολλοί θα "ξινίσουν" στην όψη του ονόματος "Καλόπουλος".   Δεν μπορώ να πω και εγώ ότι συμφωνώ σε ότι έχω διαβάσει από τον εν λόγω   συγγραφέα.
Φυσικά, όλα μπορούμε νατα αμφισβητήσουμε, όχι όμως και τις παρατεθιμένες πηγές.
Πάρτε μια βίβλο και αναζητήστε τα συγκεκριμένα εδάφια ώστε να τον διαψεύσετε.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/01/11, 15:38 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1530 στις: 04/01/11, 16:59 »
Alex_Under,
Η παρούσα συζήτηση έχει ως θέμα ένα αόριστο ερώτημα "Πιστεύετε στον Θεό". Δεν έχει συγκεκριμένο και αποκλειστικό θέμα τον χριστιανισμό και την εκκλησία του. Αρκεί να πεις "Δεν πιστεύω στον Θεό (ούτε χριστιανικό ούτε άλλο)" και, αν επιμένεις, να δώσεις τον σύνδεσμο για να διαβάσει όποιος θέλει το συγκεκριμένο άρθρο.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1531 στις: 04/01/11, 17:35 »
Συγνώμη, αλλά δεν κατάλαβα το παράπτωμά μου.
Αν η επιχειρηματολογία είναι αποδεκτή μόνο από τους "πιστεύοντες" και από όλους εμάς τους "άπιστους" αρκεί η δήλωση απιστίας μας και όλα τα άλλα είναι περιττά, να με συμπαθάτε αλλά δεν μου κατέστει φανερό.
Εδώ βλέπω ότι γίνεται ωραία συζήτηση. Δεν βλέπω να μπαίνουν ξεχωριστά άτομα και να δηλώνουν αν πιστεύουν "αόριστα" και να μην ξαναγράφουν.

Αν ενόχλησα, συγνώμη. Δεν πρόκειται να ξανασυνεισφέρω στο συγκεκριμένο topic.

Και στο αόριστο ερώτημα "Πιστεύετε στον Θεό" απαντάω ΟΧΙ.
Μη με ρωτάτε γιατί... Δεν μ' αφήνουν να σας πω.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1532 στις: 04/01/11, 18:33 »
Ε, αυτό είναι κάτι που μπορεί να κάνει και η φιλοσοφία χωρίς τους δογματικούς περιορισμούς μιας θρησκείας. Ούτως ή άλλως για την επικράτηση οποιουδήποτε δόγματος οφείλει αυτό να εμπναίει και κάποιο φόβο και κάποιο δέος, αλλιώς δεν μπορεί να επικρατήσει πάνω στα υπόλοιπα. Επομένως ας μείνουμε και στο φιλοσοφικό κομμάτι των θρησκειών και όχι στις θρησκείες καθεαυτές.

Δε προκειται να διαφωνησω σε αυτο γιατι στην ουσια κι εγω πιστευω αρχικα στην προωθηση της βαθυτερης φιλοσοφιας του Χριστιανισμου ( που δε νομιζω να ειναι διαφορετικη ως προς την ιδεα μιας ισης κι αγαπημενης κοινωνιας ). Ομως υστερα, για μενα τουλαχιστον, ερχεται η αναγκη να πιστεψω στον Θεο ως Δημιουργο, διοτι η επιστημη χωλαινει σε αυτο το θεμα και η φιλοσοφια απλως δε με καλυπτει ;)

Ομως αυτο δε σημαινει πως πρεπει να αναγκασω τον καθενα να πιστεψει σε ο,τι πιστευω, αλλιως θα αλλοιωνει τη μορφη της αγαπης που διδασκομαι στο Χριστιανισμο. Εξαλλου οι πραξεις πρεπει να αποτελουν παραδειγμα κι οχι τα λογια ( που στις πραξεις ιδιαιτερα, ειμαι ετοιμος για κολαση με οσα κανω εδω μεσα ;D ).

Δυστυχως ο προσηλυτισμος ( ιδιαιτερα την εποχη του Μεσαιωνα ) του Χριστιανισμου ( κυριως του Καθολικου ) κατεστρεψε την εικονα του απλου, συνετου και μαζεμενου Χριστιανου...


Alex, δε προκειται να συζητησω για Καλοπουλο. Καποτε, σε φασεις μεγαλων αναζητησεων, ημουν fan του. Ευτυχως στην πορεια ανακαλυψα πως ο ανθρωπος εχει μενος κυριως κατα των Εβραιων και λιγοτερο κατα του ιδιου του Χριστιανισμου!
Η Διαθηκη ειναι ενα βιβλιο αρκετα μπερδεμενο που σκεπτικιστες ( κακοτροποι μαλιστα ) οπως ο Καλοπουλος το εκαναν φτερο και πουπουλο μονο και μονο για να αποδειξουν πως ο Χριστος δεν ηταν θεανθρωπος και πως τα γραφομενα ( τα οποια θυμιζω πως αλλοιωνονται εν καιρω ) δεν αποδεικνυουν την αγιοτητα του Χριστιανισμου!

Απο εκει και περα, απο μενα προσωπικα που πιστευω, εχεις το ελευθερο να καλυπτεσαι απο τις αποψεις του και να μην πιστευεις. Αρκει να μην προσβαλεις τη δικη μου θρησκεια και πιστη ( που ομολογω πως με τον Καλοπουλο μπορει να εκανες, αλλα παντα ο Καλοπουλος προκαλει και χωρις να....γραφει :D )!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1533 στις: 04/01/11, 19:40 »
Ναι
See our Mother put to death, see our Mother die...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1534 στις: 04/01/11, 20:07 »
Και μια που έχει επανέρθει το θέμα, ορίστε ένα βιντεάκι (5 λεπτά), πρόκειται για μια εβδομαδιαία εκπομπή από έναν τύπο στο escapist magazine, που ασχολείται με διάφορα ζητήματα γύρω από την κοινότητα των comix video games και λοιπά nerd things. Αυτή τη βδομάδα λοιπόν το θέμα του είναι Nerd Gods. Δεν το παραθέτω για να γίνει σοβαρή συζήτηση γύρω από αυτό ούτε συμφωνώ απαραίτητα με όλα όσα λέει αλλά είναι αρκετά ενδιαφέρον

http://www.escapistmagazine.com/videos/view/the-big-picture/2601-Nerd-Gods
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1535 στις: 04/01/11, 20:22 »
Ενδιαφερον!


Αν δε ξαναβαλεις στην υπογραφη σου τον μοναδικο Κθουλου, δεν προκειται να συμφωνησω ποτε μαζι σου :D ( ξανα )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1536 στις: 28/03/11, 15:28 »
Κλασσική αυτή η παράθεση χωρίων από τη Παλαιά Διαθήκη για να "κατατροπωθεί" ο Χριστιανισμός. Σε αυτά υπάρχουν απαντήσεις, αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Ενδεικτικά απλά θα αναφέρω μιά γενική αρχή η οποία λέει ότι "εκείνη ήταν η Παλαιά Διαθήκη , δηλαδή η παλιά συμφωνία ανάμεσα στον (γιατί όχι...παλαιό) άνθρωπο και στον Θεό και η Καινή Διαθήκη είναι η καινούργια συμφωνία που έγινε μέσω της θυσίας του Χριστού" . Η Παλαιά διαθήκη είναι ο ιστορικός πρόγονος και πρόδρομος του Χριστιανισμού. Παραμένει βέβαια ως η μεγάλο κομμάτι της εβραικής Θρησκείας, αλλά ο Χριστιανισμός υπάρχει από τον Χριστό και μετά. Άλλωστε τον Χριστό τον σταυρώσαν χρησιμοποιώντας τον μωσαικό νόμο...

Το ζητούμενο λοιπόν του θέματος είναι ο Θεός , είτε είναι των Χριστιανών, είτε των Μωαμεθανών, είτε είναι ο ...Δίας !
« Τελευταία τροποποίηση: 28/03/11, 15:30 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος hummingbird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1537 στις: 30/03/11, 21:36 »
θα ήθελα να μιλήσουμε για τις σχέσεις κράτους εκκλησίας... έχει ξανασυζητηθεί? υπάρχει ήδη θέμα? ή να το αναπτύξουμε εδώ ?

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1538 στις: 01/04/11, 01:30 »
θα ήθελα να μιλήσουμε για τις σχέσεις κράτους εκκλησίας... έχει ξανασυζητηθεί? υπάρχει ήδη θέμα? ή να το αναπτύξουμε εδώ ?
Δεν έχει ξανασυζητηθεί άμεσα, αλλά έμμεσα αρκετές φορές έχουμε πει για τον διαχωρισμό του κράτους από την εκκλησία (που για μένα θα έπρεπε να είναι αυτονόητος)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος dinosavros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1539 στις: 05/05/11, 23:11 »
Πιστεύετε στο Θεό;(για των ορθοδώξων μιλάμε!)
Δέχεστε το όλο τυπικό της υπόθεσης;
Γιατί πιστεύετε;
Πραγματικά;
Γιατί κι εγώ μπορεί να βαφτήστηκα αλλά άλλο το να το έχεις εκ γενετίς και ασυζυτητι και άλλο να το θες και να το πιστεύεις
Πιστεύω πως οι περισσότεροι από όσους έχουν βαφτιστεί το "παίζουν" πιστοί.
Έχετε απόδείξεις για την ύπαρξη Θεού ή δεν χρειάζονται;
Γιατί ξέρετε...Η απάντηση που πήρα από έναν πιστό (όχι ειρωνικά)ήταν ότι στην πίστη δεν χρειαζεσαι αποδείξεις.Ή πιστεύεις ή όχι.
Δηλαδή τι;Να πιστεύω σε κάτι που θα μπορούσε και να μην υπάρχει;
Γιατί και ο πόλεμος της Τροίας κατα τον Ευριπήδη ("Ελένη") έγινε για ένα είδωλο...
Και εάν πιστεύετε σας έχει βοηθήσει αυτο; Που σημαίνει αν υπάρχουν " αποδείξεις"...

Το θέμα αυτό με απασχολεί εδώ και πολύ καιρο και γενικά το ψάχνω...
Βοηθήστε please !!!!.....
Το θέμα δεν είναι αν πιστεύεις εσύ στο θεό αλλά αν πιστεύει ΑΥΤΟΣ σ' εσένα... :ο)

Αποσυνδεδεμένος dinosavros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε;;;
« Απάντηση #1540 στις: 05/05/11, 23:24 »
Αν υποθέσουμε ότι καταφέρνω να φτιάξω 2 ρομποτάκια.. Γιατί ρομπότ? Γιατί αυτά έχει καταφέρει να κάνει η ανθρωπότητα κατ' ομοίωσης της...
Λοιπόν τους δώσω μορφή, ζωή και βούληση. Είναι τόσο μικροσκοπικά όμως ώστε θα μπορώ να τα βάλω μέσα σε ένα χαρτοκούτι το οποίο θα βρίσκετε σε μια αποθήκη. Μέσα στην αποθήκη θα υπάρχουν και άλλα πολλά χαρτοκούτια.

Λοίπον κάποτε θα πολαπλασιαστούν αυτά, θα γίνουν και ποιο έξυπνα. Που και που θα παρακαλουθώ να δω πως τα πάνε. Αν δεν μπορώ εγώ θα το κάνει κανένας άλλος, αφού το πείραμα δεν το κάνω μόνος μου.

Ξαφνικά ανακαλήπτουν ότι δεν υπάρχει μόνο ένα χαρτοκούτι γύρο τους αλλά και άλλα πολλά!! Μάλιστα σε ένα από αυτά όταν θα καταφέρουν να πάνε θα βρουν και άλλα ρομποτάκια, λιγότερα εξεληγμένα και σε άλλη μορφή διότι τα δημιούργησα ποιο πρόσφατα και είχα άλλη έμπνευση εκείνη την ώρα!
Στο παραδίπλα χαρτοκούτι ο βοηθός πειράματος θα δημιουργίσει, γιατί όχι, τον δικό του κόσμο!

Τότε θα ανακαλύψουν ότι δεν είναι μόνοι μέσα στην αποθήκη!!! Θα με φοβούνται διότι θα τρέμουν την οργή μου, να μην τα δω να βρέχονται και χαλάσει το υλικό που είναι φτιαγμένα. Αντιθέτος ο βοηθός μου θα ήθελε να δει τι αποτέλεσμα θα έχει το νερό πάνω τους...

Να μην το συνεχίσω... Σας λέει κάτι αυτό?
Διαβασε το βιβλίο: "ΚΥΒΕΡΙΑΔΑ" του Στανισλαβ Λεμ, εκδόσεις Κάκτος, μετάφραση Ροζίτα Σώκου αν δεν απατώμαι. Σε ...πρόλαβε άλλος !!! 

Αποσυνδεδεμένος dinosavros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1541 στις: 05/05/11, 23:33 »
...συνέχεια


"Και η καινή διαθήκη έχει τα σκοτεινά της σημεία. Και πρωτ' απ' όλα   γιατί ο Γιαχβέ κατέστησε έγκυο, έστω με το "πνεύμα" του μια δωδεκάχρονη   μικρούλα: Γιατί και ο γιο του Γιαχβέ ο Γιάχσους, προτρέπει τους   ανθρώπους του να "ευνουχιστούν" για την βασιλεία του; "Διότι είναι   ευνούχοι, οίτινες εκ κοιλίας μητρός εγεννήθησαν ούτω, και είναι   ευνούχοι, οίτινες ευνουχίσθησαν υπό των ανθρώπων, και είναι ευνούχοι,   οίτινες ευνούχισαν εαυτούς διά την βασιλείαν των ουρανών. Όστις δύναται   να δεχθή τούτο, ας το δεχθή". Ματθ.19.12

Ακόμα  εντύπωση    προκαλεί ο μισογυνισμός του Σαούλ, που προτρέπει τους άνδρες να μην   έχουν ερωτική επαφή με γυναίκα: "καλόν είναι εις τον άνθρωπον να μη   εγγίση εις γυναίκα· διά τας πορνείας όμως, (;!) ας έχη έκαστος την   εαυτού γυναίκα, και εκάστη ας έχη τον εαυτής άνδρα". Α΄ Κορινθ. 7.1.
Ο   ίδιος ο Ιησούς, στην αποκάλυψη λέει τα εξής απαράδεκτα: "Ούτοι (οι   144.000 άγιοι) είναι οι μη μολυνθέντες με γυναίκας" Αποκάλ. 14.4
Τι είναι η γυναίκα, μολυσματικός ιός, ακαθαρσία, ή πετρελαιοκηλίδα για να μολυνθούν; Δεν είναι πλάσματα του θεού αυτές;
Γιατί δεν δίδεται καμία εξήγηση για τον γυμνό νεανίσκο κατά την σύλληψη του Ιησού!!
Και φτάνουμε φυσικά στις μέρες μας, που όλος τόπος  έχει  αηδιάσει από τα σεξουαλικά σκάνδαλα των χριστιανών ρασοφόρων!!
Μετά   από όλα αυτά τα λίγα που παράθεσα μέσα από το πλήθος σκανδάλων που   υπάρχουν στα χριστιανικά βιβλία, αναρωτιέται κανείς, είναι δυνατόν αυτοί   οι άνθρωποι να πουλάνε ηθικότητα με τόσο θράσος;!
Ο   ιουδαιο-χριστιανισμός δεν φτάνει που είναι απαράδεκτος σε θέματα ηθικής…   από πάνω παραγγέλλει με θειο στόμφο, μια ηθική που δεν ανταποκρίνεται   καν στην φυσική μας κατασκευή.
Δεν είναι η ανθρωπινή φύση σεβαστή;

Βεβαίως   παραγγέλνοντας έναν ατελεύτητο πόλεμο με τις φυσικές μας ανάγκες, κρατά   τα θύματα του απολύτως απασχολημένα, και κυρίως υπόλογα και εξαρτώμενα   απ' τους κερδοφόρους μηχανισμούς συγχώρεσης και άφεσης αμαρτιών. Έτσι   και οι αντιπρόσωποι του "θεού" έχουν λόγο ύπαρξης, και ένα κερδοφόρο   επάγγελμα, και εμείς τα πρόβατα δεν πρόκειται να βγούμε απ' τον   λαβύρινθο της καθυπόταξης των φυσικών μας σωματικών λειτουργιών και της   συγχωρητικής τους στάνης!

Μ. Καλόπουλος"

Υ.Γ. Ξέρω ότι πολλοί θα "ξινίσουν" στην όψη του ονόματος "Καλόπουλος".   Δεν μπορώ να πω και εγώ ότι συμφωνώ σε ότι έχω διαβάσει από τον εν λόγω   συγγραφέα.
Φυσικά, όλα μπορούμε νατα αμφισβητήσουμε, όχι όμως και τις παρατεθιμένες πηγές.
Πάρτε μια βίβλο και αναζητήστε τα συγκεκριμένα εδάφια ώστε να τον διαψεύσετε.
.... γιατί αγαπητά μου παιδιά τότε δεν υπήρχε Internet, TV, DVD, mobile-phone και οι άνθρωποι διασκέδαζαν σχεδον αποκλειστικά με τα γεννητικά τους όργανα. Σήμερα τα γενν. όργανα έχουν υποκατασταθεί από κινητά, τζιπ, gadgets και μπορείς να τα παίζεις δημοσίως επιδεικτικά χωρίς φόβο. Τότε, συνέγραφαν τέτοιες μα****ίες οι οποίες πέραν της παλαιότητας, απλά αντικατοπτρίζουν την άγνοια αμόρφωτων ανθρώπων.
Ο ίδιος ο "προφήτης" Μωάμεθ, παντρεύτηκε 12χρονη, όχι πως ήταν και σπουδαίο αν σκεφτείς οτι στα 40 ήσουν με το'να πόδι στον τάφο τότε αλλά αν διαβάσετε αγίους και προφητείες με το νου σας σε ένα φοβισμένο ανθρωπάκι που βγάζει τις προσωπικές του εμμονές και φοβίες σαν ...ευαγγέλιο, θα καταλάβετε πλήρως. Ας πούμε ότι έφαγα μια φορά χοιρινό και μ'έπιασε γαστρεντερίτιδα και προσπαθώ να πείσω όλο τον κόσμο να μην ξαναφάει χοιρινο. (Προφ. Μωάμεθ). Ας πούμε ότι έχω σεξουαλικά προβλήματα, με ειρωνεύτηκε μια γυναίκα και γίνομαι μισογύνης διδάσκοντας την απέχθεια ως επιθυμία κάποιου θεού τον οποίο αντιπροσωπεύω (Αποστολος Παύλος). θέλετε κι άλλα? γεμάται αι γραφαί...

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1542 στις: 06/05/11, 02:15 »
μιας και το θεμα μας εινα "πιστευετε στον Θεο" και οχι "θρησκειολογιες-αναλυση ιερων κειμενων" θα ηθελα να διαχωρισουμε την εννοια "θεος" απο τις θρησκειες,παρολο που αυτες τον επικαλουνται.

αρχικα θα πρεπει να προσδιορισει ο καθενας τι εννοει λεγοντας "θεος".
τι ειναι δηλαδη αυτο(ς) που πιστευει-δεν πιστευει!
ειναι ο θεος μια οντοτητα?ενα πνευμα μηπως?

προσωπικα πιστευω στον θεο,απαλλαγμενος απο θρησκευτικες ερμηνιες.αναζητω τον θεο περισσοτερο μεσω της επιστημης και της προσωπικης μου σκεψης που εχει φιλοσοφικες τασεις.

για να μην αραδιασω κανα σεντονι θα κανω μια λιτη αναφορα της πεποιθησης μου,ωστε να αναπτυχθει ο διαλογος και να ακουσω τις αποψεις σας σε σχεση με  την οπτικη που σας δινω.

ο θεος για μενα ειναι τα παντα,ειναι δηλαδη μια πανσυμπαντικη συνειδηση.κατα τη γνωμη μου,ο ανθρωπος εμπεριεχει αλλα και περιεχεται απο τον θεο,μιας και ειμαστε αναποσπαστο κομματι του Ολου.ακριβως το ιδιο ισχυει για το μυρμιγκι,την πετρα,τον ηλιο.
θεωρω πως η αισθηση της ατομικοτητας που εχουμε ειναι παραπλανητικη και γεννιεται απο την μειωμενη αντιληψη μας σε συναρτηση με τα "φτωχης αποδοσης" αισθητηρια οργανα μας.

*καθως γραφω,διαπιστωνω οτι ειναι αδυνατο να σας περιγραψω τις σκεψεις μου σε λιγες σειρες,οποτε θεωρω αυτονοητο οτι θα σας δημιουργησω μεγαλα κενα.

αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν τα υποατομικα σωματιδια που μας αποτελουν-και βρισκονται σε συνεχεια με το Ολον-εχουν τη δυνατοτητα της συνειδησης,τοτε γιατι να μην εχει αυτη τη δυνατοτητα και ενα αστερι,ενας πλανητης,το συνολο του συμπατος?

γενικοτερα δεν πιστευω στην τυχαιοτητα αλλα στην επιλογη.θεωρω πως καποιος-κατι, επελεξε να ειναι το συμπαν αυτο που ειναι και κατ'επεκταση και εμας.αυτη τη συνειδητη επιλογη του Ολου ειναι που ονομαζω Θεο!!

Αποσυνδεδεμένος dinosavros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1543 στις: 06/05/11, 14:42 »
Κλασσική αυτή η παράθεση χωρίων από τη Παλαιά Διαθήκη για να "κατατροπωθεί" ο Χριστιανισμός. Σε αυτά υπάρχουν απαντήσεις, αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Ενδεικτικά απλά θα αναφέρω μιά γενική αρχή η οποία λέει ότι "εκείνη ήταν η Παλαιά Διαθήκη , δηλαδή η παλιά συμφωνία ανάμεσα στον (γιατί όχι...παλαιό) άνθρωπο και στον Θεό και η Καινή Διαθήκη είναι η καινούργια συμφωνία που έγινε μέσω της θυσίας του Χριστού" . Η Παλαιά διαθήκη είναι ο ιστορικός πρόγονος και πρόδρομος του Χριστιανισμού. Παραμένει βέβαια ως η μεγάλο κομμάτι της εβραικής Θρησκείας, αλλά ο Χριστιανισμός υπάρχει από τον Χριστό και μετά. Άλλωστε τον Χριστό τον σταυρώσαν χρησιμοποιώντας τον μωσαικό νόμο...

Το ζητούμενο λοιπόν του θέματος είναι ο Θεός , είτε είναι των Χριστιανών, είτε των Μωαμεθανών, είτε είναι ο ...Δίας !
ο Δίας είναι σε άλλη κατηγορία. Ο των εβραίων/μωαμεθανών/χριστιανών είναι ο ίδιος σε παραλλαγές. Μην ανακατεύετε τους αλλοδαπούς με τους ημεδαπούς, δεν εχουν καμμία σχέση. Ποτέ ο Δίας δεν έδωσε κανόνες συμπεριφοράς, εντολές, τιμωρίες ή νόμους, ούτε υποσχέθηκε ζωη μετα θανατον ουτε έβαλε κανέναν να σκοτώσει τους αλλόθρησκους. Μπορεί να έκανε ό,τι του κάπνιζε αλλά το έκανε για τα κέφια του και όχι για άλλους λόγους.  Οι ελληνικοί θεοί είναι αντικατοπτρισμος των ανθρώπινων ικανοτήτων και αδυναμιών ενώ οι εβραικές θεότητες είναι η προσωποποίηση του πειθαναγκασμού και της στρατολόγησης. καμμία σχέση. μην τα μπερδεύετε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1544 στις: 11/05/11, 14:07 »
Εντάξει καταλάβαμε ότι είσαι υπέρ του Δία, αλλά εξηγησέ μου και εμένα από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι τους μπερδεύω;
Μιλάς για εβραικές θεότητες. Φαντάζομαι ότι είναι λάθος διατύπωση γιατί είναι γνωστό ότι η θρησκεία των Εβραίων είναι μονοθεϊστική.
Και τέλος ξέρω ότι υπάρχει μιά "μόδα" τελευταία να "κατηγορείτε" ο Χριστός ως Εβραίος και αυτό από μόνο του να πρέπει να κάνει όλους εμάς να είμαστε ενάντιοι απέναντί Του. Ο Δίας λοιπόν μόνο και μόνο επειδή είναι πατριωτάκι, είναι σε καλύτερη διαπραγματευτική θέση...
Τέλος πάντων το θέμα είναι η πίστη στο Θεό, όπως ο καθένας την αντιλαμβάνεται, σε όποιον ή όποιους θεούς πιστεύει.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1545 στις: 11/05/11, 15:12 »
ο Δίας είναι σε άλλη κατηγορία. Ο των εβραίων/μωαμεθανών/χριστιανών είναι ο ίδιος σε παραλλαγές.

Δεν είναι ίδιος, ο 'δικός' μας είναι Τριαδικός!  :P
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος dinosavros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1546 στις: 12/05/11, 20:40 »
Εντάξει καταλάβαμε ότι είσαι υπέρ του Δία, αλλά εξηγησέ μου και εμένα από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι τους μπερδεύω;
Μιλάς για εβραικές θεότητες. Φαντάζομαι ότι είναι λάθος διατύπωση γιατί είναι γνωστό ότι η θρησκεία των Εβραίων είναι μονοθεϊστική.
Και τέλος ξέρω ότι υπάρχει μιά "μόδα" τελευταία να "κατηγορείτε" ο Χριστός ως Εβραίος και αυτό από μόνο του να πρέπει να κάνει όλους εμάς να είμαστε ενάντιοι απέναντί Του. Ο Δίας λοιπόν μόνο και μόνο επειδή είναι πατριωτάκι, είναι σε καλύτερη διαπραγματευτική θέση...
Τέλος πάντων το θέμα είναι η πίστη στο Θεό, όπως ο καθένας την αντιλαμβάνεται, σε όποιον ή όποιους θεούς πιστεύει.
Συγγνώμη για την καθυστέρηση... όχι δεν είμαι υπερ του Δια, είμαι άθρησκος και πιστεύω ότι οι άνθρωποι φτιάχνουν το θεό (τους θεούς) και όχι το αντίστροφο. Απλως εξηγώ ότι οι θεοί των ελλήνων καθρεφτίζουν τις ανθρώπινες αδυναμίες και επεμβαίνουν στην ανθρώπινη ζωή για να ερμηνευτούν οι αφηγήσεις (θύμωσε ο Ποσειδώνας, έστειλε τρικυμία και βούλιαξε το πλοίο του Οδυσσέα) ενώ ο θεός των εβραίων ο Γιαχβέ ή Γιεχωβά ο οποίος είναι ο ίδιος θεός με των μωαμεθανών - κάτι που είναι πολύ λογικό, η ΄εταιρεία' έγινε πολυεθνική τον καιρό εκείνο, είναι 'πατέρας-καθοδηγητής-τιμωρός' με βάση κανόνες και νόμους.
Οι θεοί των ελληνων δεν επιβάλλουν νόμους (ου κλέψεις κλπ) αλλά καθένας έχει τις συνήθειες και ορέξεις του και αναλογα με αυτές κινείται.
Εννοείται ότι δεν 'πιστεύω' ούτε στον ένα ουτε στον άλλον και ομολογώ ότι θεωρώ ισάξιο τον Απόστολο Παύλο με τον Μπομπ Σφουγγαράκη. Απλά και μόνο διότι αυτή η βιομηχανία παρήκμασε πριν από 2000 χρόνια και οι διδασκαλίες του Χριστού κατάντησαν σαν κι αυτές του Μαρξ... ξεκίνησε από την παγκόσμια αγάπη και ειρήνη και ισότητα και κατέληξε στην παπαρήγα, τον παπαρούπα και τους λοιπούς 'τηλεμαιντανούς'.

Ο Χριστός ήταν εβραίος, σύμφωνα με τις γραφές και το ληξιαρχείο, τι εννοεις ....κατηγορείται? δεν το βρίσκω κακό. Το ότι η εβραική θρησκεία του χριστιανισμού βρήκε υποστηρικτές στους έλληνες τότε που εξαπλώθηκε παντού, με τη βοήθεια της ελληνικής γλώσσας, δεν είναι κάτι κακό για μένα - έτσι κι αλλοιώς οι προηγούμενες θρησκείες είχαν ήδη παρακμάσει τότε, όπως σήμερα έχει παρακμάσει και ο χριστιανισμός. Οσο για την κακή απομίμησή του, τον μωαμεθανισμό, τι να σας πω... Οι ίδιοι είναι. Σαν την κόκα με την πεπσι, μόνο που οι μουσουλμάνοι δεν εχουν κεντρική διοίκηση. δεν εχουν 'πάπα' ή 'αρχιεπίσκοπο' και έτσι κάθε καραγκιόζης μουφτής (παπας) ερμηνεύει τις γραφές όπως του καπνίσει και τα ζώα απο κάτω εφαρμόζουν τις τοπικές νομοθεσίες που γνωρίζουμε καλά (πόσα εκατοστά η κελεμπία, πόσες βουρδουλιές παίρνεις όταν κλασεις δημόσια και λοιπά).
Με λίγα λόγια, μια παρηκμασμένη βιομηχανία καταπίεσης με μοχλό μια αόρατη απειλή που είναι ψηλά στον ουρανό και θα σε πετύχει όταν τα κακαρώσεις οπότε κανείς δεν μπορεί να αποδείξει την ύπαρξή της...
ευχαριστώ, δεν είμαι φίλος. Σέβομαι την πίστη των προγόνων μου αλλά δεν την ασπάζομαι κιόλας και αυτά που γράφω τα έχω συνειδητοποιήσει 25 χρόνια πριν. 
Στη διάθεσή σας για απορίες.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1547 στις: 13/05/11, 15:54 »
Συγγνώμη για την καθυστέρηση... όχι δεν είμαι υπερ του Δια, είμαι άθρησκος και πιστεύω ότι οι άνθρωποι φτιάχνουν το θεό (τους θεούς) και όχι το αντίστροφο. Απλως εξηγώ ότι οι θεοί των ελλήνων καθρεφτίζουν τις ανθρώπινες αδυναμίες και επεμβαίνουν στην ανθρώπινη ζωή για να ερμηνευτούν οι αφηγήσεις (θύμωσε ο Ποσειδώνας, έστειλε τρικυμία και βούλιαξε το πλοίο του Οδυσσέα) ενώ ο θεός των εβραίων ο Γιαχβέ ή Γιεχωβά ο οποίος είναι ο ίδιος θεός με των μωαμεθανών - κάτι που είναι πολύ λογικό, η ΄εταιρεία' έγινε πολυεθνική τον καιρό εκείνο, είναι 'πατέρας-καθοδηγητής-τιμωρός' με βάση κανόνες και νόμους.
Οι θεοί των ελληνων δεν επιβάλλουν νόμους (ου κλέψεις κλπ) αλλά καθένας έχει τις συνήθειες και ορέξεις του και αναλογα με αυτές κινείται.
Εννοείται ότι δεν 'πιστεύω' ούτε στον ένα ουτε στον άλλον και ομολογώ ότι θεωρώ ισάξιο τον Απόστολο Παύλο με τον Μπομπ Σφουγγαράκη. Απλά και μόνο διότι αυτή η βιομηχανία παρήκμασε πριν από 2000 χρόνια και οι διδασκαλίες του Χριστού κατάντησαν σαν κι αυτές του Μαρξ... ξεκίνησε από την παγκόσμια αγάπη και ειρήνη και ισότητα και κατέληξε στην π**αρήγα, τον π**αρούπα και τους λοιπούς 'τηλεμαιντανούς'.

Ο Χριστός ήταν εβραίος, σύμφωνα με τις γραφές και το ληξιαρχείο, τι εννοεις ....κατηγορείται? δεν το βρίσκω κακό. Το ότι η εβραική θρησκεία του χριστιανισμού βρήκε υποστηρικτές στους έλληνες τότε που εξαπλώθηκε παντού, με τη βοήθεια της ελληνικής γλώσσας, δεν είναι κάτι κακό για μένα - έτσι κι αλλοιώς οι προηγούμενες θρησκείες είχαν ήδη παρακμάσει τότε, όπως σήμερα έχει παρακμάσει και ο χριστιανισμός. Οσο για την κακή απομίμησή του, τον μωαμεθανισμό, τι να σας πω... Οι ίδιοι είναι. Σαν την κόκα με την πεπσι, μόνο που οι μουσουλμάνοι δεν εχουν κεντρική διοίκηση. δεν εχουν 'πάπα' ή 'αρχιεπίσκοπο' και έτσι κάθε καραγκιόζης μουφτής (παπας) ερμηνεύει τις γραφές όπως του καπνίσει και τα ζώα απο κάτω εφαρμόζουν τις τοπικές νομοθεσίες που γνωρίζουμε καλά (πόσα εκατοστά η κελεμπία, πόσες βουρδουλιές παίρνεις όταν κλασεις δημόσια και λοιπά).
Με λίγα λόγια, μια παρηκμασμένη βιομηχανία καταπίεσης με μοχλό μια αόρατη απειλή που είναι ψηλά στον ουρανό και θα σε πετύχει όταν τα κακαρώσεις οπότε κανείς δεν μπορεί να αποδείξει την ύπαρξή της...
ευχαριστώ, δεν είμαι φίλος. Σέβομαι την πίστη των προγόνων μου αλλά δεν την ασπάζομαι κιόλας και αυτά που γράφω τα έχω συνειδητοποιήσει 25 χρόνια πριν. 
Στη διάθεσή σας για απορίες.
Κι αφού ξεκαθαρίσαμε ότι το πρόβλημα δεν είναι "το ανακάτεμα μεταξύ των ¨ημεδαπών¨και των ¨αλλοδαπών" θεών , αλλά και ούτε στην εβραϊκή καταγωγή του Χριστού, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι δεν πιστεύεις , γιατί πιστεύεις ότι ο Θεός είναι ανθρώπινο δημιούργημα που ανάλογα με την περιοχή και τις ιδιαιτερότητες του κάθε λαού, έχει και αυτός ιδιότητες και ιδιομορφίες. Αυτή λοιπόν είναι η άποψή σου περί Θεού.
 
Τα υπόλοιπα είναι θρησκειολογικές παρατηρήσεις και σκεπτικισμός απέναντι στις Θρησκείες.
 
Η δική μου άποψη διαφέρει. Εγώ πιστεύω στο Θεό, δεν πιστεύω στη τυχαία δημιουργία της ζωής  γιατί θεωρώ πολλές και "σατανικές" τις συμπτώσεις. Επίσης έχω γνωρίσει τις καλές συνέπειες της πίστης μου αυτής στη καθημερινότητά μου. Με απλά πράγματα και όχι τίποτε χολυγουντιανά θαύματα... Πράγματα προσωπικά που αν ανοίξεις τη καρδιά σου στο θείο και στο παραπέρα, σου συμβαίνουν.
 
Ο τρόπος που μου ταιριάζει να λατρεύω το Θεό είναι αυτός της Χριστιανικής θρησκείας και μάλιστα του Ορθόδοξου δόγματος. Εδώ να σημειώσω ότι η Ορθόδοξη Εκκλησία έχει κοσμική εξουσία και έχει ασκήσει ανά τους αιώνες πολιτικές, άλλες φορές σύμφωνες με την πνευματική της αλήθεια και άλλες φορές εντελώς αντίθετες. Εμένα όμως αυτό που με ενδιαφέρει είναι η πνευματική αλήθεια, έτσι όπως εκφράζεται από τα λόγια του Ιησού. Η εκκλησία αποτελείτε από ανθρώπους άρα ατελείς.
 
Πιστεύω ότι με αυτή τη θρησκεία έρχομαι σε επαφή μαζί Του καλύτερα και βελτιώνω τη ψυχή μου. Όταν λέμε έρχομαι σε επαφή μαζί Του εννοείτε ότι δεν πίνουμε καφέδες, ούτε παίζουμε τάβλι. Επικοινωνούμε. Εγώ του λέω τα δικά μου και πιστεύω ότι Εκείνος με ακούει γιατί πολλές φορές μου το έχει δείξει. Τα πράγματα που μου συμβαίνουν με κάνουν να το πιστεύω κάθε μέρα και περισσότερο.
 
Αυτά λοιπόν,  να είσαι καλά, να πιστεύεις ότι θέλεις, άλλωστε ελεύθερη ανθρώπινη βούληση ακριβώς αυτό σημαίνει. Να έχεις δικαίωμα να αρνηθείς το Θεό. Εγώ σου εύχομαι κάποια στιγμή ( εν ζωή εννοείτε...) να τον βρεις.
 
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1548 στις: 13/05/11, 19:36 »

Πως γινεται εδω να ειναι κατα βαση αριστεροι και παραλληλα να πιστευουν σε πνευματα? Τι αλλο θα δουμε? Αναρχικους Προσκοπους?
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1549 στις: 13/05/11, 20:03 »

Πως γινεται εδω να ειναι κατα βαση αριστεροι και παραλληλα να πιστευουν σε πνευματα? Τι αλλο θα δουμε? Αναρχικους Προσκοπους?


Δεν έχω ιδέα τι λέει το υπόλοιπο thread αλλά το παραπάνω post το γούσταρα  ;D
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
63603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
6881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
22736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
6782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)