Αποστολέας Θέμα: ΑΝΝΑ...  (Αναγνώστηκε 10822 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Spilios

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς...πτωχεύσαμε!!!
    • Προφίλ
ΑΝΝΑ...
« στις: 21/04/06, 10:35 »
ΑΝΝΑ ...

Κατέβαζες  τα  μάτια
σε  κάθε  σκανταλιά  σου
καί  μούδειχνες  την  κούκλα ,
πως  τάχα  έφταιγε  αυτή .
Τσαλίμια  καί  γινάτια
στις  τσέπες  τής  ποδιάς  σου
κι  η  χρυσαφένια  μπούκλα
στο  μέτωπο , γερτή .

Αννα , δεν  άλλαξες .
Εμεινες  η  ίδια .
Κόντρα  στη  λογική
καί  στον  καιρό .
Χίλια  μού  χάλασες
χαράς  παιγνίδια .
Γιά  τον  εαυτό  μου ,
σε  συγχωρώ .

Τόπια  καί  στρατιωτάκια ,
δεν  μ  άφηνες  κανένα
καί  μάλλωνες  την  γάτα ,
πως  τάχα  έφταιγε  αυτή .
Γιά  σένα , παιγνιδάκια
όσα  ήτανε  γιά  μένα ,
όχι  όνειρα  φευγάτα ,
μα  όλη  μου  η  ζωή .

Αννα , δεν  άλλαξες .
Εμεινες  η  ίδια .
Κόντρα  στη  λογική
καί  στον  καιρό .
Χίλια  μού  χάλασες
χαράς  παιγνίδια .
Γιά  τη  ζωή  μου ,
σε  συγχωρώ .



Σ όλους όσους....Με αγάπη !

Σπήλιος
Η ορτανσία μ ένα ιππόκαμπο χορεύει
βαλς στα όνειρά μας, τα λιγότερο τρελά.

Αποσυνδεδεμένος Fusalida

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πως ο πόνος και η συντριβή γίναν τεχνη στην tv?
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #1 στις: 21/04/06, 12:46 »
Αααχ, τόσο τρυφερό, τόσο γλυκό, τόσο παράξενα θλιμμένο....θα μου πάρει στ' αλήθεια χρόνο πολύ αν περιγράψω τις εικόνες, τα συναισθήματα, τις μουσικές που μου έφερε τούτο το τραγουδάκι...

Ίσως αυτό το  "κόντρα στη λογική και τον καιρό" πάντως....ίσως αυτή η τρελή πορεία που πολλοί ζηλεύουν και λίγοι θαυμάζουν να είναι που αναπόφεκτα φέρνει τη συγχώρεση...σα μια θολή ανάμνηση που άλλο δεν μπορεί παρα να σε πλημμυρίσει με κάποια θλίψη μα κυρίως με νοσταλγία και ένα αχνο χαμόγελο...πως να μην συγχωρέσεις μια τέτοια ανάμνηση;;
Για τον εαυτό σου, για την ζωή σου...γιατί αυτή η ανάμνηση είσαι εσύ...

Είναι υπέροχο...
Ευχαριστώ...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/04/06, 12:57 από Fusalida »
Ποιο θρόνο θέλουν να σου δώσουν, που η Άτροπος δε θα τον πάρει;
Φερνάντο Πεσσόα

www.arrwstherinys.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #2 στις: 21/04/06, 12:49 »
Εξοχος ποιητα μου.....Καιρο εχω να σε σχολιασω αλλα σε παρακολουθω (εστω στα κλεφτα)
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #3 στις: 22/04/06, 14:03 »
... εχμμμ ... εγώ έχω δηλώσει ότι τα απλά και κατανοητά σου δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με τα άλλα, τα μαύρα, τα δύσκολα ... και ακριβώς έτσι βλέπω και την "Άννα" σου ...







... αλλά το θέμα της "Άννας" -σύλληψη και υλοποίηση- αξίζουν ΟΛΑ ΤΑ ΜΠΡΑΒΟ !!! ... ;) :o

Πρόσεχε Σπήλιε ... σε παρακολουθούμε ... ;D /nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #4 στις: 22/04/06, 16:31 »
Εγω τωρα τι να πω!!! Σιωπω και σε ξαναδιαβαζω. Αλλωστε ειμαι δηλωμενος θαυμαστης της γραφης σου.
Νασαι παντα καλα!!
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

Αποσυνδεδεμένος Spilios

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς...πτωχεύσαμε!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #5 στις: 02/05/06, 20:54 »
Καλοί μου φίλοι : Fusalida, έρεβος, nEwBiE και  mymood ...Τα απλά και κατανοητά μου, τα "παιδικά", τα "φευγάτα" μου προέρχονται απ το ίδιο σημείο βρασμού με τα "μαύρα" μου, τα δυσνόητα !  Με τη μόνη διαφορά πως "βγαίνουν" δυσκολότερα απ ό,τι τα κυοφορεί ! Ισως γιατί το απλό, εμπεριέχει μιά ντροπαλή, υποκρυπτόμενη πολυπλοκότητα, όταν θέλει να πει -και λέει- κάτι ! Χίλια ευχαριστώ σας και πάλι !
Κι ένα, επαναλαμβανόμενο παράπονο προς όσους μέμφονται τα δυσνόητά μου, κατακρίνοντάς με για..."επιτήδευση" : Που βρίσκονται, άραγε ; Που είναι η όποια κριτική τους ; Η σιωπή τους καταρρίπτει κάθε επιχείρημά τους και όχι μόνο ! Κρίμα !
Η ορτανσία μ ένα ιππόκαμπο χορεύει
βαλς στα όνειρά μας, τα λιγότερο τρελά.

Αποσυνδεδεμένος Κατερινα_

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #6 στις: 03/05/06, 17:18 »
Τρυφερό , απλό και όμορφο χωρίς να του λείπει η προσωπική σου σφραγίδα.

Όσο για τα σχόλια σου Σπήλιο μάλλον έχω χάσει συνέχειες αλλά υποθέτω πως είναι καλύτερα... :)

Αποσυνδεδεμένος Spilios

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς...πτωχεύσαμε!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #7 στις: 03/05/06, 20:19 »
Τρυφερό , απλό και όμορφο χωρίς να του λείπει η προσωπική σου σφραγίδα.

Όσο για τα σχόλια σου Σπήλιο μάλλον έχω χάσει συνέχειες αλλά υποθέτω πως είναι καλύτερα... :)

Καλή μου Κατερίνα
Χαίρομαι γιατί διέκρινες τη "γραφή" μου, στο τραγούδι μου και σ ευχαριστώ απο καρδιάς για τους χαρακτηρισμούς σου ! Οσο για τα σχόλιά μου...απευθύνονται σ όσους ζωγραφίζονται σ αυτά. Στους σιωπούντες σε καρτέρι !
Νάσαι καλά.
Η ορτανσία μ ένα ιππόκαμπο χορεύει
βαλς στα όνειρά μας, τα λιγότερο τρελά.

Αποσυνδεδεμένος super_freak_me

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • i don't try anything,just do it
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #8 στις: 03/05/06, 20:30 »
πολυ τρυφερο + δυνατο.+ γ@μω τα παιδακια η Αννα!χεχ... ;) :)
you'll never see the lonely me at all

Αποσυνδεδεμένος Spilios

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς...πτωχεύσαμε!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #9 στις: 04/05/06, 19:47 »
πολυ τρυφερο + δυνατο.+ γ@μω τα παιδακια η Αννα!χεχ... ;) :)

Οπως τα λες (για την Αννα...), φίλε μου ! Νάσαι καλά !
Η ορτανσία μ ένα ιππόκαμπο χορεύει
βαλς στα όνειρά μας, τα λιγότερο τρελά.

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #10 στις: 04/05/06, 20:14 »

Γιά  τον  εαυτό  μου ,
σε  συγχωρώ .


Στίχοι που , μ' ένα σάλτο, βρέθηκαν στην κορφή της ψυχής μου...
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος Spilios

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς...πτωχεύσαμε!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #11 στις: 06/05/06, 21:40 »

Στίχοι που , μ' ένα σάλτο, βρέθηκαν στην κορφή της ψυχής μου...
Παράθεση

Οι σαλταδόροι μου, πέτυχαν θησαυρό ! Νάσαι καλά !
Η ορτανσία μ ένα ιππόκαμπο χορεύει
βαλς στα όνειρά μας, τα λιγότερο τρελά.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #12 στις: 07/05/06, 00:08 »
Πολύ καλο Σπηλιο...πολύ καλό..και αν μου επιτραπει..διαφορετικο... ;)
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #13 στις: 07/05/06, 00:13 »
Είναι κάτι πείσματα που καμιά φορά τα λατρεύω και τα ασπάζομαι.
Μπράβο Σπήλιο.Ξανά.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #14 στις: 07/05/06, 02:17 »
Κι ένα, επαναλαμβανόμενο παράπονο προς όσους μέμφονται τα δυσνόητά μου, κατακρίνοντάς με για..."επιτήδευση" : Που βρίσκονται, άραγε ; Που είναι η όποια κριτική τους ; Η σιωπή τους καταρρίπτει κάθε επιχείρημά τους και όχι μόνο ! Κρίμα !

Οσο για τα σχόλιά μου...απευθύνονται σ όσους ζωγραφίζονται σ αυτά. Στους σιωπούντες σε καρτέρι !

Ακολουθούμε πλέον τη σιωπή Σπήλιο γιατί δεν αξίζει να μιλάμε μόνοι μας χωρίς απάντηση, τακτική που ακολούθησες εσύ πρώτος όταν έγινε το θέμα με το Ελπίς! Σε παρακαλώ σταμάτα να δυναμιτίζεις και να δημιουργείς εντυπώσεις, αυτό το κατάφερες σε κάποιους μέσω των ποιημάτων σου! Εχουμε και με άλλα να ασχοληθούμαστε στο φόρουμ, δεν είσαι το κέντρο της γης εδώ μέσα!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #15 στις: 07/05/06, 02:30 »
Σπιλιο..Καλυτερα να παραμεινεις στο ποιημα, παρα να αναζητας μεσω ειρωνιων και σποντων να ανοιγεις παλιες συζητησεις ( οι οποιες μαλιστα διαχωριστηκαν, ωστε να "καθαρισουν" ενα απο τα ποιηματα σου..αν θυμαμαι καλα το Ελπις ), οι οποιες θα οδηγησουν παλι στα ιδια αποτελεσματα. Απλα αυτο..παρεμεινε στο ποιημα και στη κριτικη που κανουν, οσοι ενδιαφερονται να το διαβασουν και να το κρινουν...Εκτος αν θελεις να ισχυσει αυτο που λεει ο σοφος λαος μας "τα θελει ο ποπος σου" ( με το συμπαθειο, αλλα ο λαος μας, χρησιμοποιει απλες εκφρασεις για να μπορεσει να εξηγησει τα πραγματα..δεν χρειαζονται δυσκολες λεξεις παντα );D
« Τελευταία τροποποίηση: 07/05/06, 03:12 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #16 στις: 07/05/06, 02:39 »
Κι ένα, επαναλαμβανόμενο παράπονο προς όσους μέμφονται τα δυσνόητά μου, κατακρίνοντάς με για..."επιτήδευση" : Που βρίσκονται, άραγε ; Που είναι η όποια κριτική τους ; Η σιωπή τους καταρρίπτει κάθε επιχείρημά τους και όχι μόνο ! Κρίμα !

Τα θες κι εσύ.. Την προηγούμενη φορά είδες τι χαμός έγινε και σαν να μου δίνεις την εντύπωση ότι συνεχίζεις να προκαλείς.. Εντάξει,ποστάρες το τραγουδάκι σου για τους δικούς σου λόγους,πήρες κάποια ωραία σχόλια αλλά το παραπώνω τι το θες;;Προσωπικά είμαι από τους πολλούς που δεν καταλαβαίνουν την γλώσσα που χρησιμοποιείς.Εντάξει.Το παραδέχομαι.Μπορεί να έιμαι πεζός τελικά.Τι να κάνουμε;Αλλά επειδή δεν καταλαβαίνω δεν εκφέρω και γνώμη για την δουλειά σου.Για τον ίδιο λόγο και δεν πήρα θέση στην τελευταία διαμάχη.Τώρα όμως...με προκαλείς...
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Spilios

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς...πτωχεύσαμε!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #17 στις: 07/05/06, 08:57 »
Αγαπητοί φίλοι Symeon και  FSL : Πάντα υπόχρεος για τα σχόλιά σας ! Με ευχαριστίες...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/05/06, 09:12 από Spilios »
Η ορτανσία μ ένα ιππόκαμπο χορεύει
βαλς στα όνειρά μας, τα λιγότερο τρελά.

Αποσυνδεδεμένος Spilios

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς...πτωχεύσαμε!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #18 στις: 07/05/06, 09:09 »
Αγαπητοί μου κι άσπονδοι :
parlats on the edge
freemind
και
pa...
Η ταύτιση ώρας αποστολής της...κριτικής σας (2 και 18, 2 και 30, 2 και 39, αντίστοιχα), θυμίζει κάτι σα "βολή κατά ριπάς" κληρωτών ! Εύχομαι και "καλοί πολίτες" !
Η ορτανσία μ ένα ιππόκαμπο χορεύει
βαλς στα όνειρά μας, τα λιγότερο τρελά.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #19 στις: 07/05/06, 10:01 »
Δεν εκανα κριτικη, απλα επεσημανα κατι το οποιο θα βοηθουσε στην αποφυγη επιπλεον αρνητικων κριτικων προς τα ποιηματα σου. Κριτικη ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα, που αμα διαβασεις καλυτερα το post μου, θα δεις πως δεν κανω.
Οσο για τους pa και parlats, μπορω να πω οτι εσυ αναζητησες αυτη τη κριτικη. Οταν προκαλεις, τι περιμενεις? Να σου πουνε ευχαριστω και να σιωπησουν? :-\ Ισα ισα που πριν γραψεις αυτο το περιφημο
Παράθεση
Κι ένα, επαναλαμβανόμενο παράπονο προς όσους μέμφονται τα δυσνόητά μου, κατακρίνοντάς με για..."επιτήδευση" : Που βρίσκονται, άραγε ; Που είναι η όποια κριτική τους ; Η σιωπή τους καταρρίπτει κάθε επιχείρημά τους και όχι μόνο ! Κρίμα !
κανεις απο αυτους δεν ειχε απαντησει.
Γι'αυτο καλυτερα να μην γραφουμε τετοιες προκλητικες δηλωσεις, αμα δεν θελουμε στη συνεχεια να περασουμε σε σταση αμυνας ( και μαλιστα ειρωνικης, που μετα απο το βρισιμο, θεωρω οτι ειναι οτι χειροτερο σε ενα forum..ιδιαιτερα αμα γινεται συνεχομενα ). Ας εμενες απλα στο "ευχαριστω" αυτων που εγραψαν καλες κριτικες στο ποιημα σου.
Τωρα αν αναζητας μια κριτικη απο μενα, ωστε να μπορεσεις να δικαιολογησεις και την επιθεση εναντιον μου,μπορω να σου πω οτι τα ποιηματα σου γενικα δεν με γεμιζουν, γιατι περα απο τις δυσκολες λεξεις, τα βαθυτερα νοηματα ειναι τοσο απλα, που θα μπορουσαν να αποδοθουν και αλλιως ( οπως εχει γινει εδω και δεκαετιες απο αναγνωρισμενους ποιητες ). Παρολαυτα, ισως να ειναι η πολιτικη των μοντερνων Ελληνων ποιητων, να παιζουν τοσο πολυ με τις λεξεις, πανω σε τοσο κλασσικα συναισθηματα, ωστε να μπορεσουν να ισορροηπησουν την ελλειψη νεων θεματων για τα ποιηματα τους. Οπως και να εχει, σιγουρα ξερεις να χειριζεσαι καλα τη γλωσσα, αλλα περαν αυτου, προσωπικα τα ποιηματα απλα μου δινουν ενα μονοτονο και ιδιο παλμο.."λεξικου"...Με ολη τη καλη διαθεση αυτα..Ελπιζω να μην εξαφανιστει ομως και αυτο το ποιημα :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 07/05/06, 10:11 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Spilios

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς...πτωχεύσαμε!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #20 στις: 07/05/06, 11:11 »
Αγαπητέ freemind
Θα ήμουνα ευτυχής αν όλοι οι επικριτές μου είχαν την αξιοπρέπεια του λόγου σου ! Τα επιχειρήματα που παραθέτεις, τα εντελώς προσωπικά -τι άλλο ;- μου είναι και κατανοητά και σεβαστά, με τον τρόπο που τα υποστηρίζεις ! Και, ασφαλώς, δεν πρόκειται να σε πείσω -κι ούτε τόχω σκοπό, σαν ανέφικτο- γιά τις δικές μου απόψεις. Πέραν αυτού, θα με χαροποιούσε το γεγονός, κάποια απ τα πονήματά μου να σ ακράγγιζαν ή κάτι να σου πρόσφεραν. Αν δε συμβαίνει, έχω μεγάλη ευθύνη γι αυτό. Και την αναλαμβάνω !
Φίλε μου, δεν επιζητώ την καλή κριτική, αλλά την επικοινωνία ! Κι η θέση του όποιου συν-ναυαγού, όταν δεν είναι αποτέλεσμα εμπάθειας, μου είναι απόλυτα σεβαστή !
Νάσαι πάντα καλά !
Η ορτανσία μ ένα ιππόκαμπο χορεύει
βαλς στα όνειρά μας, τα λιγότερο τρελά.

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #21 στις: 07/05/06, 13:58 »

Σπηλιο αδυνατώ να κατανοησω το ποιημα σου ειναι πολύ απλά γραμμενο και με προκαλει να σκεφτώ μηπως και κρυβονται περισσοτερα απο τα εμφανή νοηματα ....μπορεις να μου εξηγησεις τι παραπανω εννοεις με αυτους σου εδώ τους στιχους και, να μου εξηγησεις καποιες λεξεις που περιεχει ?

τι ειναι τσαλιμι?
τι ειναι γινατι?
τι ειναι ζωη?
και τι παιγνιδι??
και τελος ποια ειναι η Αννα?






Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #22 στις: 07/05/06, 15:14 »
Αγαπητέ Σπήλιο,δεν έκανα καμία κριτική πάνω στο ποίημα σου.Αν διάβαζες πιο προσεκτικά...
Προσωπικά είμαι από τους πολλούς που δεν καταλαβαίνουν την γλώσσα που χρησιμοποιείς.[...]Αλλά επειδή δεν καταλαβαίνω δεν εκφέρω και γνώμη για την δουλειά σου.
Εγώ απλά έδωσα το παρών όταν είδα ότι με έψαχνες!
Κι ένα, επαναλαμβανόμενο παράπονο προς όσους μέμφονται τα δυσνόητά μου, κατακρίνοντάς με για..."επιτήδευση" : Που βρίσκονται, άραγε ; Που είναι η όποια κριτική τους ; Η σιωπή τους καταρρίπτει κάθε επιχείρημά τους και όχι μόνο ! Κρίμα !
« Τελευταία τροποποίηση: 07/05/06, 15:27 από pa... »
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #23 στις: 07/05/06, 15:20 »
Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο θες να αρχίσουν αντιπαραθέσεις. Εγραψες ένα ποίημα/τραγούδι, το ανέβασες προφανώς για να πουν όσοι το διαβάσουν τη γνώμη τους. Ποιος ο λόγος να αναφέρεσαι σε άλλα άτομα και μάλιστα με προκλητικό τρόπο? Λοιπόν δεν έχω όρεξη για τσακωμούς, θα σου πω κάποια πράγματα και αν θες διάβασε τα χωρίς προκατάληψη για να λήξει το θέμα.

Δεν έχω κάτι εναντίον σου προσωπικό, ούτε με τα ποιήματα σου. Αναγκάστηκα να μιλήσω άσχημα τη προηγούμενη φορά γιατί έχεις μια κακή τάση να μιλάς ειρωνικά σε όσους δεν συμφωνούν μαζί σου. Βλέπω ότι στο freemind μίλησες επιτέλους κανονικά αν και διαφωνεί μαζί σου. Αν αυτή τη στάση κράταγες και έναντι των υπολοίπων δεν θα χρειαζόταν να γίνει χαμός ούτε στο Ελπίς ούτε και ο προβλεπόμενος χαμός που πάει να γίνει εδώ. Χωρίς να σε προκαλέσω είτε εγώ είτε κάποιος άλλος ξεκίνησες να προκαλείς. Δεν μπορώ να το εξηγήσω ούτε να το κατανοήσω, μάλλον δεν έχω το μυαλό και την κοφτερή σκέψη. Το θέμα είναι ότι η συμμετοχή σου 2 χρόνια τώρα είναι στη κατηγορία των ποιημάτων. Εδώ είσαι ενεργός και προφανώς θα θες και άλλα άτομα που έχουν τις ίδιες ή παρόμοιες ανησυχίες με σένα να συμμετέχουν σ'αυτή την κατηγορία. Αν θες και άλλους να ασχολούνται μαζί σου, καλύτερα να το κάνεις μέσω των ποιημάτων σου και όχι μέσω αντιπαραθέσεων που ξαναλέω, εσύ τις ξεκίνησες με τη στάση σου! Οπως προείπα, διαβάζω τα ποιήματα ολονών σας αλλά δεν απαντάω, γιατί ένα ποίημα μπορεί να έχει εκατοντάδες νοήματα και επιπλέον δεν με αγγίζει κάτι για να το καταγράψω. Αν δεις στο ποίημα "Αναχώρηση" έγραψα ένα σχόλιο γιατί πραγματικά κάτι μου έκανε κλικ και το ανέφερα. Χωρίς ειρωνείες και με απόλυτη ειλικρίνεια. Συνεχίζοντας να σου πω ότι αν από κάποιο δικό σου ποίημα δω κάτι παρόμοιο που θα με αγγίξει, θα το γράψω και πάλι, δεν έχω τέτοια κολλήματα. Απλά δεν καταλαβαίνω τη γραφή σου, αυτό δεν με κάνει ούτε βλάκα ούτε πτωχό τω πνεύματι. Ισως κάποια πράγματα που θες να περάσεις να μην είναι τόσο εύκολο να περάσουν σε όλους. Ισως αυτή να είναι και η μαγεία του εκάστοτε ποιητή, η περίεργη σε κάποιους γραφή του, ίσως να αποτελεί μέρος μιας διαφορετικής σκέψης και άποψης. Δεν το απορρίπτω αυτό, ούτε το μέμφομαι. Ομως όπως το αποδέχομαι εγώ, πρέπει και συ να αποδέχεσαι την αντίθετη άποψη την οποία όμως δεν έκφερα ποτέ σε ποίημα σου. Μια φορά μόνο απόρησα γιατί δεν απάντησες σε κάποιον αντίθετο από σένα (αν και με προφανή το σκοπό του) και άρχισες τις επιθέσεις.

Αυτά είχα να σου πω Σπήλιο, ειλικρινά και με καμία διάθεση προστριβής

Καλό απόγευμα

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΝΑ...
« Απάντηση #24 στις: 07/05/06, 15:32 »

Σπηλιο αδυνατώ να κατανοησω το ποιημα σου ειναι πολύ απλά γραμμενο και με προκαλει να σκεφτώ μηπως και κρυβονται περισσοτερα απο τα εμφανή νοηματα ....μπορεις να μου εξηγησεις τι παραπανω εννοεις με αυτους σου εδώ τους στιχους και, να μου εξηγησεις καποιες λεξεις που περιεχει ?

τι ειναι τσαλιμι?
τι ειναι γινατι?
τι ειναι ζωη?
και τι παιγνιδι??
και τελος ποια ειναι η Αννα?








τσαλιμι επιδεξια κινηση χορου ή παλης, το ναζι (ετσι το λεμε ακομη στο χωριο μου)
γινατι το πεισμα η ισχυρογνωμοσυνη ( ετσι το λεμε και στο γινατι βγαζει ματι)
ζωη1. γενικη κατασταση που χαρακτηριζει τα ενοργανα οντα διαφοροποιωντας τα απο τα αψυχα αντικειμενα. 2.Το χρονικο διαστημα απο τη γεννηση καποιου μεχρι το θανατο του. 3.Η συνολικη διαρκεια υπαρξης. 4. Ο ανθρωπος σαν ζωντανο ον.5. Το συνολο των εμπειριων και των βιωματων
παιγνιδι ετσι λεει ο Μπαμπινιωτης λεγεται και παιχνιδι εξ ου παιγνιο
Αννα. 1. Η μητερα της Θεοτοκου. 2. Γυναικειο ονομα. 3. Ονομα αγιων γυναικων καθως και σημαντικων γυναικων της Βυζαντινης και ευρωπαικης ιστορίας.

Συγγνωμη για την παρεμβαση αλλα η γνωση πρεπει να μοιραζεται ελευθερα απο τους εχοντες και κατεχοντες στους μη. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/05/06, 15:34 από mymood »
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/05, 13:04
από maria
Αγία Άννα! (βοήθεια μας!)

Ξεκίνησε από delfinaki « 1 2 » Συναντήσεις

42 Απαντήσεις
13568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/03, 14:28
από Σπύρος
2 Απαντήσεις
2192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/04, 16:54
από kalwdia
6 Απαντήσεις
6571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/05, 05:42
από Candlemass
2 Απαντήσεις
2238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/06, 14:07
από akarayan
2 Απαντήσεις
2269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/08, 13:44
από Υπνοβάτης...
4 Απαντήσεις
2117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/09, 14:47
από Gambi1986
3 Απαντήσεις
2328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/13, 18:58
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
0 Απαντήσεις
1308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/20, 13:43
από ConstantineKyr
0 Απαντήσεις
975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/20, 13:43
από ConstantineKyr