Αποστολέας Θέμα: Punk  (Αναγνώστηκε 32622 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos4657

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Punk
« Απάντηση #25 στις: 21/07/06, 15:02 »
Να διευκρινησω πως ειπα αστειευομενος οτι οι Green Day δεν ειναι punk. Αν τωρα ειναι εμπορικοι, ειναι μοδα,τους παιζει συνεχεια το Μt v ειναι το ενα ειναι το αλλο ειναι γουστα του καθενα. Δικαιωμα μου να γουσταρω καποια κομματια τους, και Spio δε το ειπα για να στο παιξω εξυπνος ;)

Αποσυνδεδεμένος panos4657

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Punk
« Απάντηση #26 στις: 21/07/06, 17:28 »
puppet=μουμια? δεν το πιασα... ???

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Απ: Punk
« Απάντηση #27 στις: 21/07/06, 19:21 »
Spio δε το ειπα για να στο παιξω εξυπνος ;)


Πες το βρε άνθρωπε πιο νωρίς.
puppet=μουμια? δεν το πιασα... ???


Ελα ντε. Ακόμα και στο in έψαξα αλλά τίποτα.
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος Stelios Sovolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Punk
« Απάντηση #28 στις: 21/07/06, 21:34 »
Δεν ήξερα ότι το ανιψάκι του ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗ ακούει METALLICA

Χχχμμμ ενδιαφέρων

Επίσης δεν γνώριζα ότι έχεις σχέση και με την δασκάλα μου τις τρίτης δημοτικού.

Λοιπόν … πολύ ενδιαφέρων …

Κα άμα θες άλλαξε και το MASTER OF PUPPETS σε ΑΦΕΝΤΗ ΤΩΝ ΜΑΡΙΟΝΕΤΩΝ  ( ΑΛΛΑ ANYWAY ….

Και γενικά γιατί ασχολούμαι με 15χρονα


JESUS!!!!!!!! LORD   !!!!!!11MOTHER f**k*r !!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος *mustaine*

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: PUNK 8EMA
« Απάντηση #29 στις: 22/07/06, 02:08 »
Πιστευω πως το πανκ ειναι η εκφραση της αναρχιας στη μουσικη...
Δεν εχω ασχοληθει σοβαρα,αλλα μ'αρεσουν οι Sex Pistols και οι Sum41.Ειχα παρει το Rock Against Bush Vol1,φοβερη συλλογη με συγκροτηματα που τα χωνουν στον Bush!
are we just a moment in time?

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Απ: Punk
« Απάντηση #30 στις: 22/07/06, 11:02 »
Τέσπα, ο καθένας έχει τη γνώμη του. Ας επιστρέψουμε στο αρχικό θέμα. Παρακάτω κομματιάζω το πρώτο μήνυμα και σιγά-σιγά απαντάω. Αφού δεν ευαισθητοποιήθηκε κανείς να κάνει την αρχή.  :( >:( ;) ;) (πλάκα κάνω, μη παρεξηγηθείτε)

Ποια είναι τα καλύτερα συγκροτήματα

Για μένα sex pistols, clash και sum 41, nofx από τα νέα συγκροτήματα. Από ελληνικά Αντίδραση.

Παράθεση
ποια τα είδη του

Δε θυμάμαι καλά αλλά πρεπει να είναι new wave, old school, αμερικάνικο, αγγλικό, ελληνικό, punk rock, pop punk και άλλα. Ας επαληθεύσει/διορθώσει/προσθέσει κάποιος

Παράθεση
ποιες οι κιθάρες του είδους

Χωρίς να έχω κάνει έρευνα πιστεύω ένα ταυράκι θα έβγαζε καλή παραμόρφωση με τους διπλούς του.

Παράθεση
ποιο το αγαπημένο σας τραγούδι

Δύσκολο. Θα έλεγα το makes no difference των sum 41 για την φοβερή εισαγωγή του και όχι μόνο.

Παράθεση
το αγαπημένο σας άλπμουμ

Θα έλεγα με δυσκολία το war on errorism των nofx.

Παράθεση
ο αγαπημένος καλιτέχνης/συγκρότημα

Μάλλον sex pistols.

Παράθεση
ποια τα εφέ

Οποιοδήποτε overdrive/distortion. Αρκεί να μη γίνεται κατάχρηση.

Παράθεση
ποια η γνώμη σας

Η γνώμη μου γι' αυτή τη μουσική είναι πως φτιάχτηκε από ανθρώπους που δεν ήταν τόσο καλοί μουσικοί και βιτουόζοι αλλά είχαν ένα συναίσθημα άγριο κι αναρχικό το οποίο έβγαινε μέσα από την απλή μουσικη τους.
Δυστυχώς αυτό το εκμεταλλεύονται πολλοί τη σήμερον ημέρα.

Υ.Γ. Δεν είναι ανάγκη να απαντήσετε σε όλα. Σε όποια ξέρετε.
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Απ: Punk
« Απάντηση #31 στις: 24/07/06, 10:03 »
Μπα;; Μπα;; Μπα;;;
Γιατί δεν απαντάνε οι παντογνώστες;; Είπαν τη εξυπνάδα τους και την έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια;;Ε;;; Κατα τ'άλλα εγώ το παίζω έξυπνος.
Αφού κάποιοι τα ξέρουν όλα.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/07/06, 11:30 από spio »
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Punk
« Απάντηση #32 στις: 24/07/06, 11:33 »
Εγώ δεν ασχολούμαι με την πανκ. Και απαξιάω να απαντήσω σε ερωτήσεις που ούτως ή άλλως είναι gtp. Να στο πω έτσι ωμά, έχω και καλύτερα πράγματα να ασχολούμαι παρά με τις μαλ***ες σου, γιατί, ούτως ή άλλως, ότι και να πω, ό,τι θες εσύ θα καταλάβεις.

Α και, οι Αντίδραση είναι π@π@ρες.

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Απ: Punk
« Απάντηση #33 στις: 24/07/06, 12:55 »
Εγώ δεν ασχολούμαι με την πανκ.

Τότε πώς είχες γνώμη; Το στόμα μας το ανοίγουμε όταν είμαστε σίγουροι για το τι λέμε και πώς το λέμε.

Και απαξιάω να απαντήσω σε ερωτήσεις που ούτως ή άλλως είναι gtp.

Βρές καλύτερες και απάντησε στις δικές (σοβαρά μιλάω όχι ειρωνικά). Αν μπορείς ειλικρινα θα ήθελα να το έκανες. Αλλά να είναι σοβαρές και κρίσεως οι ερωτήσεις σου.

Να στο πω έτσι ωμά, έχω και καλύτερα πράγματα να ασχολούμαι παρά με τις μαλ***ες σου,

Το ξέρω πως δεν ασχολήσε. Το είδα και πριν.


Α, και οι Αντίδραση είναι τζαμάτοι.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/07/06, 11:31 από spio »
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Punk
« Απάντηση #34 στις: 24/07/06, 16:12 »
Είσαι πολύ αστείος. Το ότι δεν ασχολούμαι πολύ με την punk δε σημαίνει πως δεν έχω άποψη. Έχω ασχοληθεί με την punk επαρκώς (μόνο και μόνο επειδή η μουσική με την οποία ασχολούμαι πολύ κατάγεται απ'την πανκ), ώστε να ξέρω τουλάχιστον τι εκεί μέσα αξίζει τον κόπο να ακούσει κανείς. Εγώ απλά σου εξήγησα τον λόγο για τον οποίο δεν απαντώ στις ερωτήσεις σου. Κατ'αρχάς έχεις απαντήσει ήδη στις ερωτήσεις σου οπότε γιατί να γράψω κάτι. Πάντως στα είδη του πανκ ξέχασες κάμποσα. Το  post-punk (Joy Division, Billy Idol, Siouxsie and the Banshees, κλπ.), Gothic Punk (Misfits, Cramps, Samhain), Death Rock (Christian Death, Gitane Demone, 45 Grave, Gun Club, Specimen κλπ.), και New Wave of American Gothic Punk (AFI, και άλλοι, δεν το'χω ψάξει πολύ).

Αποσυνδεδεμένος RBnikos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 324
  • Φύλο: Άντρας
  • we're becoming .... Hostile!!
    • Προφίλ
Απ: Punk
« Απάντηση #35 στις: 24/07/06, 17:46 »
Emena apo ta liga kai vasika pu exo akusei gustaro poli ramones..exun grapsei poli oraia tragudia...episis dead kennedys to kill the poor,california ubber alles kai apo clash to london calling ton disko..tora i punk genika itan ena fainomeno pu stis meres mas eite exafanizete eite dimiurgei diafora parakladia me groups pu exoun megales epirooes apo pun sigkrotimata..



ah kai oi antidrasi skizun ;D

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Απ: Punk
« Απάντηση #36 στις: 25/07/06, 10:53 »
Εγώ απλά σου εξήγησα τον λόγο για τον οποίο δεν απαντώ στις ερωτήσεις σου.Κατ'αρχάς έχεις απαντήσει ήδη στις ερωτήσεις σου οπότε γιατί να γράψω κάτι.

Μα όλες οι ερωτήσεις είναι κρίσεως.

Παράθεση
Το  post-punk (Joy Division, Billy Idol, Siouxsie and the Banshees, κλπ.), Gothic Punk (Misfits, Cramps, Samhain), Death Rock (Christian Death, Gitane Demone, 45 Grave, Gun Club, Specimen κλπ.), και New Wave of American Gothic Punk (AFI, και άλλοι, δεν το'χω ψάξει πολύ).

+ hardcore punk. Αλλά αυτά θα μπορούσες να τα έγραφες σαν απάντηση στο αρχικό.   
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Punk
« Απάντηση #37 στις: 25/07/06, 11:51 »
Παιδιά μη γίνει και το θέμα για την πανκ πεδίο μάχης φανατικών όπως γίνονται οι συζητήσεις για το metal! Έλεος! Νόμιζα οτι αυτοί που ακούνε πανκ έχουν μια σχετικά καλή ιδεολογία και δεν προσπαθούν να περάσουν φασιστικά την άποψή τους...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Punk
« Απάντηση #38 στις: 25/07/06, 19:06 »
Παιδιά μη γίνει και το θέμα για την πανκ πεδίο μάχης φανατικών όπως γίνονται οι συζητήσεις για το metal! Έλεος! Νόμιζα οτι αυτοί που ακούνε πανκ έχουν μια σχετικά καλή ιδεολογία και δεν προσπαθούν να περάσουν φασιστικά την άποψή τους...
Μαλλον δεν εχεις δει πως εχει καταντησει το πανκ στις μερες μας :-[
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Pierot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Punk
« Απάντηση #39 στις: 27/07/06, 04:12 »
Το πανκ ειναι μια μορφή εκφρασης η οποια παρερμηνευτικε (οπως οι περισσοτερες παρερμηνευοντε με τα χρονια) ως αναρχική..
Στην ουσία αντιπροσωπευει την ελευθερια κ το δικαιωμα να εκφράζεσε να ντυνεσε κ να κανεις αυτο που θέλεις στον εαυτό σου χωρις να κατακρίνεσε..
Εφόσον το πανκ ειναι κατι δημοκρατικό δεν καταλαβαίνω για τη ο ένας τη λέει στον αλλο και εξευτελιζετε η συζητηση (μιλαω για το spio κ τον Alexander, prepei epitelous na stamatisete ή να τα πείτε prive)

Ακουσα τα απιστευτα για τους Green Day, Τι πάει να πει τους παίζει η TV κ ειναι εμπορικοί κ πουλάνε? αυτος δεν είναι ο σκοπός ενός μουσικού σχήματος? να ακουστεί δηλαδή οσο το δυνατο περισσοτερο?

Τους Green Day τους ηξερα απο την αρχή τους κ ήταν απίθανοι
Το γεγόνος οτι εγιναν τωρα πασιγνωστοι ειναι αποτέλεσμα καλης δουλείας κ ορίμανσης των ίδιων .. Την εποχή που ακουγα Green day με πάθος ήταν εμπορικοί οι Offspring k oi prodigy κ έλεγα γιατι δεν ακουγοντε κ οι Green day? δηλαδή τωρα που εγίναν εμπορικοί τι πρεπει να πω? α πρεπει να ψαξω περισσοτερο κ να βρω κατι αλλο ? αφου το εχω κανει ηδη στο παρελθόν και το μελλον με δικαιωσε...

Λοιπον για να μη λεμε ανοησιες οι Green Day ειναι αρχοντες στο ειδος τους κ δεν γινανε απο τη μια μερα στην αλλη , Είναι πολυ εύκολο να τα χώνεις στη κυβερνηση στο συστημα στο μπους ετσι χύμα χωρις να εχεί ο λογος σου καποια ποιητικη ιδιοτητα , ομως ειναι πολυ ταλαντούχο αυτο που κανουν οι γκριν ντει κ θα επρεπε να νιωθουμε ευχαριστημενοι που μια τετοια μπαντα κατορθωσε να γινει εμπορικη γιατι ειναι ταυτοχρονα κ ποιοτικη (στο ειδος της)
Δεν ξέρω αν ειναι πανκ η οτι αλλο θέλει ξερω να πω οτι εχουν μια αληθινη σοβαροτητα στη τρελα τους (και αυτο για μενα σημαινει πανκ) κ τους αξιζει αυτη η θεση κ ευχομε να δουμε περισσοτερα απο αυτους
Αφηστε τα σχολια τυπου ειναι ψευτικοι κ οτι κανουν το κανουν για να πουλανε , στο μυαλο του μουσικου δεν μπορειτε να μπειτε κ για ποιο λογο κανει οτι κανει δε μπορειτε να το μαντεψετε!

Τωρα αλλα συγκροτηματα απο πανκ μου αρεσουν οι new found glory
και αυτο για τις κιθάρες νομιζω οτι όλες εκτος απο τις ibanez κλπ κανουν , κ μπασο οποιοδήποτε με πένα (αν και πολλοι ειναι αυτοι που παιζουν με δαχτυλα)
Ας ακουστουν κ αλλες αποψεις περι πανκ χωρις να κανουμε τοση κριτικη στα λογια του αλλου , ας φερθούμε σε ενα θέμα με πανκ διαθεση ;)

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Απ: Punk
« Απάντηση #40 στις: 27/07/06, 10:04 »
 Κι εμένα μου αρέσουν οι green day. Κάνουν ωραίο τραγουδάκια, έχουν καλή σκηνική παρουσία, βρίζουν τους αμερικάνους . Δε νομίζω όμως να είπε κανείς πως είναι καλοί ή κακοί. Είναι εμπορικοί (πράγμα που δεν αρέσει στους σημερινούς ακροατές), ψεύτικοι και απλώς δεν είναι το Α και το Ω στη μουσική/punk. Είναι καλοί αλλά υπάρχουν και καλύτεροι.

Υ.Γ. Pierot μη μιλάς για εμπορικότητα γιατί είναι ένα μεγααααλο κεφάλαιο το οποίο καθένας το καταλαβαίνει διαφορετικά. Αστο να πλανιέται.
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος SESILIO

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Punk
« Απάντηση #41 στις: 27/07/06, 14:04 »
erwthsh h green day 8ewroynte punk sugrothma h ena pseytiko punk to opoio kanei ta panta gia na ferei thn eikona tou koitakste me eimai kai egw edw ama 8elete na agorasete a8lia gratzoynismata  ki8aras kai stixoys poy toys leme gia na toys leme...kai akoma otan vrizeis kati h to pas kontra to pisteyeis kai den to kaneis gia na poylhseis se kapoioys poy nomizoyn oti green day einai punk...
epishs ama nomizete oti opoios vrizei toys amerikanoys h ta upoyrgeia 8ewrhte punk tote as akoysei GΟΙΝ ΤΗROUGH kai ayth me aythn thn logikh punk einai... kai telos opws anafer8hke kai o alexander the gray >>H PUNK συνεχίζει ακόμα και τώρα να είναι ένα underground κίνημα<<
 
 
SESILIO

Αποσυνδεδεμένος Pierot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Punk
« Απάντηση #42 στις: 28/07/06, 03:49 »
Καλά τωρα το θέμα μας ειναι τι ακριβως είναι η green day η τι ειναι πανκ?
οι green day δεν ειναι ακριβως πανκ grunge ειναι και αυτά ειναι γούστα του καθενός ,
Αυτο που δεν καταλαβαίνω ειναι πως ειστε μεσα στο κεφάλι του μουσικου οπως ειπα κ πιο πανω
Δεν μπορειτε να ξερετε για ποιο λογο κανει ο καθενας , οσο για την εμπορικότητα κ τα underground που αναφερθηκαν , ολα τα συγκροτηματα οτι κ να λενε θελουν να ακουστουν σε περισσοτερο κοσμο ποσο μαλλον τα πανκ που ο στιχος (τις περισσοτερες φορες) εχει σκοπο να επηρεασει συνειδησεις..
Αλλα μπορουμε για μια φορά να μη ξεφεύγουμε απο το θέμα κ να μη κριτικαρουμε τι λεει ο καθένας?
Spio αν κοιταξεις καθε φορα που μιλαει ενας μετα μιλας εσυ .. κ ρωτάω γιατι εβαλες το θεμα κ γιατι ρωτησες τη γνωμη μας ? για να μας κριτικαρεις ?
Ημουν απο τους λίγους (αν οχι ο μόνος) που ανέφερε τι είναι πανκ κ αντι να σταθείτε σε αυτο κ να πειτε κ εσείς την αποψη σας για το πανκ κανετε κριτικη στα γουστα του αλλου...
Θα μου πείτε κ εσυ μιλησες για τους Green Day κ ξεφυγες απο το θέμα
Συμφωνω αλλα με αφορμη τους green day μιλησα για την εμπορικότητα ή οποια ειναι μερος της μουσικής και πιστεύω καθε πανκ συγκροτημα θέλει να παιζει σε περισσοτερο κοσμο χωρις να γινετε αυτοσκοπος βεβαια..
Θερμη παρακληση σε ολους κ ειδικοτερα στο Spio που το εχει παρακανει με τα σχολεια κ τις παραθέσεις να ασχοληθούμε με το πανκ κ οχι με το τι πιστευει ο ενας κ ο αλλος
Μια ωριμη συζητηση παρακαλω αυτος που δε συζηταει κ απλα θέλει να διαβάσει για το πανκ δεν εχει ωρεξη να διαβάζει τα σχολια μας για τα λόγια του αλλου κ να βλέπει στις 10 αποψεις τη μια να ειναι χρησιμη και αν... Σοβαρευτειτε!

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Απ: Punk
« Απάντηση #43 στις: 28/07/06, 10:12 »
Spio αν κοιταξεις καθε φορα που μιλαει ενας μετα μιλας εσυ .. κ ρωτάω γιατι εβαλες το θεμα κ γιατι ρωτησες τη γνωμη μας ? για να μας κριτικαρεις ?

Δε χρειάζεται να απαντήσω σε κάποιον που δε διάβασε το πρώτο ποστ και λέει βλακείες μόνο για να τις λέει.

Ακόμα κι όταν μάλωνα με τον Mama Sama είχα κάποιο νόημα. Για παράδειγμα εγώ έμαθα πως η gothic βγαίνει από την punk και πολλά άλλα γιατί μιλούσαμε με στοιχεία και όχι "τι λες ρε", "αντε φύγε απο 'δω ρε βλάχε", "αει χάσου"  κλπ κοσμιτικά.
Και ναι ,μας νοιάζουν οι green day γιατί είναι πάνκ και έμεσα φαίνονται δύο πλευρές και δύο απόψεις: του εμπορικού και του αντιεμπορικού (ανθρώπου ενοείται) και καταλαβαίνεις πώς σκέφτεται μια ομάδα ανθρώπων. Κι εσύ ο ίδιος το είπες.

Παράθεση
Ημουν απο τους λίγους (αν οχι ο μόνος) που ανέφερε τι είναι πανκ

Θέλω να γελάσω. Δε μπορώ να πιστέψω πως δε διάβασες ούτε καν τα τελευταία δέκα ποστς. Και λες οτι εσύ μίλησες για την εμπορικότητα. Εμείς για τι μιλήσαμε;

Και στο κάτω κάτω εσύ μας (με) κριτικάρεις. Εγώ την άποψή μου λέω.

Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος Pierot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Punk
« Απάντηση #44 στις: 28/07/06, 18:25 »
Kαλά τραγούδα 1 στα 3 ποστ είναι δικα σου 
και ολο κριτική στη γνώμη των αλλων κανεις κ εγω εκανα αλλα γενικα για οσα ειπαν ολοι για τους green day δεν πηρα λεξουλα λεξουλα τα λογια του αλλου, αλλα μπορουμε επιτέλους να το σταματήσουμε αυτό?
Οπως είπα ο αναγνωστης θελει να διαβάσει για το πανκ κ οχι να διαβασει ποστ στα οποια τη λεει ο ενας στον αλλο..
Ελεος πια εκανες quote σε καθε προταση του alexander
Εβαλες ενα καλό θεμα το οποιο εσυ ο ιδιος το κατεστρεψες! :-[
Πως δε διαβασα το πρωτο ποστ? αν δε το διαβασα πως απαντησα στο τι ειναι πανκ κ το τι κιθάρες παιζοντε? αλλα βεβαια μονο το σημειο με τους green day διαβασες τα σημαντικα δεν τα διαβασες..

GarvinFromBlackout

  • Επισκέπτης
Απ: Punk
« Απάντηση #45 στις: 11/08/06, 05:44 »
όλοι οι άσχετοι γρατζουνάνε.αυτό είναι η punk.συγκροτηματάκια με μία μικρή ακμή και μία τεράστια παρακμή.και προς θεού,σιγά μην υπάρχει και προτεινόμενo μοντέλο κιθάρας για την punk. Γιατί είναι πάρα πολύ δύσκολα αυτά που παίζονται στην punk και ο punk κιθαρίστας χρειάζεται και διαφορετική κιθάρα για κάθε κομμάτι...έλεος....

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Απ: Punk
« Απάντηση #46 στις: 11/08/06, 09:38 »
Kαλά τραγούδα 1 στα 3 ποστ είναι δικα σου 
και ολο κριτική στη γνώμη των αλλων κανεις κ εγω εκανα αλλα γενικα για οσα ειπαν ολοι για τους green day δεν πηρα λεξουλα λεξουλα τα λογια του αλλου, αλλα μπορουμε επιτέλους να το σταματήσουμε αυτό?
Οπως είπα ο αναγνωστης θελει να διαβάσει για το πανκ κ οχι να διαβασει ποστ στα οποια τη λεει ο ενας στον αλλο..
Ελεος πια εκανες quote σε καθε προταση του alexander
Εβαλες ενα καλό θεμα το οποιο εσυ ο ιδιος το κατεστρεψες! :-[
Πως δε διαβασα το πρωτο ποστ? αν δε το διαβασα πως απαντησα στο τι ειναι πανκ κ το τι κιθάρες παιζοντε? αλλα βεβαια μονο το σημειο με τους green day διαβασες τα σημαντικα δεν τα διαβασες..


Δεν είχα σκοπό να σού απαντήσω αλλά μιας και το 'φερε στο προσκήνιο ο Garvin θα σου απαντήσω.
Αφού μαλώναμε, πώς να μη του κάνω κριτική; Κι επιπλέον έκανα quote συνέχεια για να δείξω πού απαντάω. Για σκέψου (όπως τώρα) να έριχνα ένα κατεβατό κείμενο. Ο καθένας θα έβγαζε τα συμπεράσματά του. Το πρώτο ποστ δε το διάβασες γιατί εκεί βρσκόταν η απάντηση στην ερώτησή σου (απάντηση #42, στη μέση περίπου) και μου την έδωσε που πετάχτηκες και φώναζες χωρίς να έχεις (καλό)διαβάσει το πρώτο πόστ.
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Punk
« Απάντηση #47 στις: 12/08/06, 02:18 »
Συγκροτηματα που αξιζουν ειναι Bad religion, iggy pop, dead kennedys, milencolin, ramones, pennywise, smashmouth, sex pistols, clash, cure αντε και offspring.Αγαπημενα τραγουδια american jesus και bored and extremely dangerous (για να μη λεμε και πολλα).Οσο για τα ειδη και τις "διακλαδωσεις" της πανκ, πλεον δε νομιζω οτι εχει νοημα να το ψαχνουμε, διοτι η πανκ απο εκει που ηταν ενα αυτοτελες ειδος μουσικης εχει πια ενταχθει στη σφαιρα του rock - grudge.Η εμπορευματοποιηση και η μοδα την σμπαραλιασαν ουσιαστικα ως κινημα αλλα η μουσικη της παρακαταθηκη διανθισε τη ροκ σε ολες τις τασεις.Αποδειξη των παραπανω ειναι οτι υπαρχουν ελαχιστα νεοϊδρυθεντα συγκροτηματα αμιγως πανκ(και οταν λεω νεα εννοω με καλλιτεχνες που δεν ειχαν ξεκινησει οταν η πανκ ηταν στα ντουζενια της), ενω αντιθετα τα περισσοτερα συγκροτηματα - παλια και καινουργια - εχουν ειτε αμεσα ειτε εμμεσα επηρρεαστει απο τους ηχους της.Με αυτη την ευρυτερη εννοια ως και οι Rage against the machine θα μπορουσαν καλλιστα να ειναι πανκ.
Τωρα οσο για το φλεγον ζητημα της συζητησης, οι Green day ειναι καλοι, εχουν στο "ενεργητικο" τους πολυ καλα κομματια και θα αναφερθω στα παλια τους basket case, minority, time of your life αλλα δεν μπορω με τιποτα να δεχθω οτι αυτοι θεωρουνται σημερα οι frontmen και οι θεοι της πανκ.Ελεος!Δηλαδη οι παραπανω τι ειναι?Απλως η μουσικη βιομηχανια τους προωθει περισσοτερο γιατι ψαχνει για "καινουργια" προσωπα, γιατι κανουν πιασαρικα τραγουδακια ευπεπτης πανκ, γιατι κραζουν καπως το συστημα και για 1000 αλλους λογους που δεν μπορω καν να φανταστω.Εχουν αξια αλλα εαν ολοι οσοι προανεφερα ειχαν την ιδια μεταχειρηση δε θα ηταν τοσο "ψηλα".Τα ιδια δεν ειχαν γινει και με Dandy warholes, jimmy eat world _ και καλα ψευτονεοπανκ συγκροτηματακια του ενος σουξε?Απλως οι Green day δεν εμφανιστηκαν ξαφνικα, ειχαν μια καποια πορεια και για αυτο διαρκουν.Προβλεπω ομως οτι ως frontmen δε θα κρατησουν πολυ...

Punk Alive!

GarvinFromBlackout

  • Επισκέπτης
Απ: Punk
« Απάντηση #48 στις: 12/08/06, 21:59 »
Συγκροτηματα που αξιζουν ειναι Bad religion, iggy pop, dead kennedys, milencolin, ramones, pennywise, smashmouth, sex pistols, clash, cure αντε και offspring.Αγαπημενα τραγουδια american jesus και bored and extremely dangerous (για να μη λεμε και πολλα).Οσο για τα ειδη και τις "διακλαδωσεις" της πανκ, πλεον δε νομιζω οτι εχει νοημα να το ψαχνουμε, διοτι η πανκ απο εκει που ηταν ενα αυτοτελες ειδος μουσικης εχει πια ενταχθει στη σφαιρα του rock - grudge.Η εμπορευματοποιηση και η μοδα την σμπαραλιασαν ουσιαστικα ως κινημα αλλα η μουσικη της παρακαταθηκη διανθισε τη ροκ σε ολες τις τασεις.Αποδειξη των παραπανω ειναι οτι υπαρχουν ελαχιστα νεοϊδρυθεντα συγκροτηματα αμιγως πανκ(και οταν λεω νεα εννοω με καλλιτεχνες που δεν ειχαν ξεκινησει οταν η πανκ ηταν στα ντουζενια της), ενω αντιθετα τα περισσοτερα συγκροτηματα - παλια και καινουργια - εχουν ειτε αμεσα ειτε εμμεσα επηρρεαστει απο τους ηχους της.Με αυτη την ευρυτερη εννοια ως και οι Rage against the machine θα μπορουσαν καλλιστα να ειναι πανκ.
Τωρα οσο για το φλεγον ζητημα της συζητησης, οι Green day ειναι καλοι, εχουν στο "ενεργητικο" τους πολυ καλα κομματια και θα αναφερθω στα παλια τους basket case, minority, time of your life αλλα δεν μπορω με τιποτα να δεχθω οτι αυτοι θεωρουνται σημερα οι frontmen και οι θεοι της πανκ.Ελεος!Δηλαδη οι παραπανω τι ειναι?Απλως η μουσικη βιομηχανια τους προωθει περισσοτερο γιατι ψαχνει για "καινουργια" προσωπα, γιατι κανουν πιασαρικα τραγουδακια ευπεπτης πανκ, γιατι κραζουν καπως το συστημα και για 1000 αλλους λογους που δεν μπορω καν να φανταστω.Εχουν αξια αλλα εαν ολοι οσοι προανεφερα ειχαν την ιδια μεταχειρηση δε θα ηταν τοσο "ψηλα".Τα ιδια δεν ειχαν γινει και με Dandy warholes, jimmy eat world _ και καλα ψευτονεοπανκ συγκροτηματακια του ενος σουξε?Απλως οι Green day δεν εμφανιστηκαν ξαφνικα, ειχαν μια καποια πορεια και για αυτο διαρκουν.Προβλεπω ομως οτι ως frontmen δε θα κρατησουν πολυ...

Punk Alive!

που κολλάνε οι οφσπρινγκ???????? όλα τα κομμάτια τους ίδια είναι.μόνο το πρώτο τους αξίζει . όλοι αυτοί οι πανκάδες ήταν είναι και θα είναι άσχετοι σαν μουσική. αυτό που μετράει στην πανκ είναι περισσότερο ο στίχος παρά η μουσική. Δεν θα άκουγες το god save the queen των sex pistols για να βρεις τις τεχνικές του μπασίστα(!)(ο θεος να τον κάνει τον κακομοίρη τον κουλό),θα το ακούσεις περισσότερο για να αναλύσεις τους στίχους του.οι rage against the machine κατατάσσονται ως πανκ. ο morello είναι μία από τις καλύτερες ριφομηχανές του κόσμου. Ειδικά τώρα που έφυγε ο delarocha και ήρθε ο τραγουδιστής τωνsoundgarden και γίνανε audioslave,οι τύποι είναι θεοί.θα συμφωνήσω μαζί σου δεν μπορω με τιποτα να δεχθω οτι αυτοι θεωρουνται σημερα οι frontmen και οι θεοι της πανκ οι gd.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Punk
« Απάντηση #49 στις: 13/08/06, 00:13 »
Κοιτα Γκαρβιν, το θεμα εχει ως εξης: Πραγματι οι offspring δεν ειναι και οτι καλυτερο, απο πανκ αποψη, δεν παυουν ομως να ειναι πανκ.Και κατα τη γνωμη μου ειναι πιο "πανκ' απο τους Green day .Στο κατω κατω, δεν ξερω αν προσεξες οτι τους εβαλα χαριστικα στη λιστα μου.Οντως δεν εχουν εμφανισει κατι καινουργιο για καποιο διαστημα, και απο οτι φαινεται αρχιζουν να "πεφτουν".Ας μας διαψευσουν με νεα τραγουδια.Εκφραστηκα καπως λανθασμενα πριν λεγοντας "συγκροτηματα που αξιζουν", σαφεστατα και υπαρχουν και αλλοι αξιολογοι, απλα θελησα να δωσω ενα στιγμα για το που κινουμαστε.Ο Tom Morrello αποτελει, ισως, το προτυπο του πανκ κιθαριστα σημερα αλλα οι RATM - μιλαω για την αρχικη συνθεση της μπαντας... - δεν ειναι πανκ, ειναι ΚΑΙ πανκ!Δεν ξερω αν με πιανεις, αλλα πιστευω οτι οι RATM απετελεσαν ενα συγκροτημα φαινομενο, αφου συνδυασαν στοιχεια απο πολλα ειδη μουσικης με εναν ιδιαιτερα ποιοτικο τροπο.Υφος αναρχομεταλλαδικο, μουσικη πανκ ροκ με καποια στοιχεια χιπ χοπ και ηλεκτρονικης μουσικης, στιχος πολιτικοποιημενος με "ριζες" σε τραγουδια ρεγκε και ραπ δωσμενος απο μια φωνη newmetal (de la rocca).Συνεπως δεν μπορω να τους προσδιορισω ως ενα τυπικο πανκ συγκροτημα.Τωρα οσον αφορα το στιχο, εξαρταται απο το συγκροτημα.Πχ εγω προτιμω τη μουσικη των DK απο το στιχο τους.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
8050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/08, 22:51
από Giorgos K.
8 Απαντήσεις
4945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/08, 02:45
από woodaki
2 Απαντήσεις
8945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/08, 01:27
από zebric
13 Απαντήσεις
4788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/09, 16:59
από delus
2 Απαντήσεις
3250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/10, 09:08
από RON14
15 Απαντήσεις
5231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/11, 19:48
από Γιάννης Σ.
0 Απαντήσεις
1554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/11, 01:05
από Γιάννης Σ.
2 Απαντήσεις
2527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/11, 14:56
από Γιάννης Σ.
2 Απαντήσεις
2773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/11, 19:43
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/11, 22:04
από Γιάννης Σ.