Αποστολέας Θέμα: Muse  (Αναγνώστηκε 16520 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ashcroft

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Muse
« στις: 23/09/06, 02:28 »
Ποια η γνωμη σας για τους muse? εγω πιστευω πως ειναι χαλαρα απο τα κορυφαια "καινουρια" συγκροτηματα αν οχι το κορυφαιο αυτη την στιγμη.

Οταν λεω καινουρια εννοω της τελευτεας δεκαετιας...

Επισης δινει πολλα points στους muse το γεγονος οτι ολοκληροι dream theater παιξανε διασκευη muse σε συναυλια τους.

Αν το ψαξετε υπαρχει και video στο youtube.com που διχνει αυτη την διασκευη αλλα θελει λιγο ψαξιμο και εγω κατα τυχη το βρηκα.

εσεις τι γνωμη εχετε για το συγκροτημα?
Hate to say I told you so...

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Muse
« Απάντηση #1 στις: 23/09/06, 05:23 »
Χμ... πρόκειται για ενα κλιπακι 42 δευτερολεπτων με το φιναλε απο το Stocholm Syndrome. Σιγα το cover, που παιρνουν σβαρνα και καλύπτουν οτι βρουν. Σιγα μην υπολογίσουμε την αξία των Muse από το αν τους εκαναν cover οι Dream Theater...
Tους muse τους θεωρώ εξαιρετικούς, φρέσκους, με ωραίες (αν και λίγο επαναλαμβανόμενες δομικά) ιδέες, αλλά με φανερή διάθεση για εξέλιξη. Όντας νέοι, βελτιώνονται και στις γνώσεις τους, και είναι ωραίο να βλέπεις μια μπάντα να μεγαλώνει μαζί σου. Εγώ τους ακούω πολύ και ελάχιστα τους βαριέμαι και ας χώνουν αρκετά.
Μου αρέσει το όλο concept Και με πιάνο και λούπες και βαριές κιθάρες και falsetto φωνητικά αν και διαφωνώ με την υπερβολική χρήση παραμόρφωσης. σε ΟΛΑ ομως. Απο μπασο και κιθάρα μεχρι drums και φωνητικά. (Νομιζω οτι τους ξεφυγαν τα δευτερα φωνητικα και δεν εχουν παραμορφωση...:P).
Mου αρέσει και το όλο trio concept, αν και σιγά μη παράγουν ή προγραμματίζουν Live όλες αυτές τις λούπες και τα εφέ.. Οπότε φαίνεται ψιλοψέμμα, αλλά τα υπόλοιπα οκ.

Βρε ας έρθουν Ελλάδα και ας παίξουν όπως να'ναι..:P
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Muse
« Απάντηση #2 στις: 23/09/06, 23:42 »
einai ko-ry-fi.................................o bellamy ine eksairetikos,opws kai oi ypoloipoi alloi.grafoun kai kommatares.

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Muse
« Απάντηση #3 στις: 24/09/06, 01:39 »
και εμενα μου αρεσουν!
και απο τα πρωτα τους cd που πειραματιζοντουσταν!
πραγματικα απο τους ποιο αξιολογους τωρα!
και το τελευταιο album εχει αρκετα καλα δυνατα κομματια!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος Ashcroft

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Muse
« Απάντηση #4 στις: 24/09/06, 06:08 »
εχουν παιξει μια φορα live ελλαδα το 99 νομιζω η το 2000...Επισης τωρα πια στα live τους εχουν αλλον εναν που παιζει πληκτρα και κανει δευτερα φωνητικα...
Hate to say I told you so...

jagmaster

  • Επισκέπτης
Απ: Muse
« Απάντηση #5 στις: 29/09/06, 13:45 »
Επιτελους και μια μπαντα που κοντραρει μεγαλα ονοματα προηγουμενων ετων, με ανεση. Απιστευτοι μουσικοι, τρελη ερμηνεια απο τον Bellamy και το ενα χιτακι μετα το αλλο χωρις να γινονται ευπεπτοι. Για μενα ειναι ο ιδανικος συνδυασμος μελαγχολιας αλλα και γκαζιου. Τι να πω, τωρα που εχω ωριμασει καπως μουσικα, ξαναγυρισα στην Ελλαδα...Αντε να δεις τετοιες μπαντες τωρα στην Ευρωπαικη Επαρχια της Ζιμπαμπουε (βελεπε Ελλαδα...) :'(

Αποσυνδεδεμένος pan-The_gunslinger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • Gallagher's Dreamer
    • Προφίλ
    • blues lovers
Απ: Muse
« Απάντηση #6 στις: 29/09/06, 16:06 »
Κορυφαίοι κι επιτέλους ανεξάρτητοι. Ανεξάρτητοι απο τη σκιά των Radiohead. Τους έχουν ξεπεράσει πιστεύω και είναι σε μονοπάτια πολύ καλά και εξελήσημα. Ένα πάντρεμα ηλεκτρονικής pop με τη μέταλ και αστήρευτη ενέργεια από τα 3(κάντε τα 4,γιατί παίζει τεράστιο ρόλο ο πληκτράς που δεν φένεται πουθενά το ονομά του) άτομα που αποτελούν τη μπάντα. Ίσως οι παραμορφώσεις να είναι όντως υπερβολικές αλλά δεν παύουν να είναι κι ένα αναγνωριστικό τους στοιχείο.
Μετά την κυκλοφορία του ΤΡΟΜΕΡΟΥ δίσκου τους "Black Holes And Revelations" θα καταξιωθούν ακόμα περισότερο στις συνειδήσεις των ανθρώπων που γουστάρουν progressive φάσεις.

A.Ο.Ξ - RORY - ΘΑΝΑΤΟΣ +ΤΕΛΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος Ashcroft

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Muse
« Απάντηση #7 στις: 29/09/06, 17:09 »
να προσθεσω πως ο bellamy ειναι και απιστευτος πιανιστας...και στα album αυτος τα παιζει...αλλα στα live οντως τα παιζει αλλος για ευνοητους λογους αν και ο bellamy καθετε στο πιανο αρκετες φορες στα live σε μερικα τραγουδια
Hate to say I told you so...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Muse
« Απάντηση #8 στις: 29/09/06, 17:54 »
Έχουν ξεπεράσει οι Muse τους Radiohead?! Ούτε κατά διάνοια...περισσότερο για ύβρη μου κάνει ένα τέτοιο συμπέρασμα. Ο Bellamy έχει ακόμα να φάει ψωμί πριν φτάσει σε σημεία ωριμότητας τέτοια που να συγκρίνεται φωνητικά με τον Yorke ή τον Buckley.

Χαιρετίζω τη διάθεσή τους να πειραματιστούν λίγο παραπάνω και να ξεφύγουν από τις κατακτήσεις τους.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Muse
« Απάντηση #9 στις: 30/09/06, 01:34 »
Έχουν ξεπεράσει οι Muse τους Radiohead?! Ούτε κατά διάνοια...περισσότερο για ύβρη μου κάνει ένα τέτοιο συμπέρασμα. Ο Bellamy έχει ακόμα να φάει ψωμί πριν φτάσει σε σημεία ωριμότητας τέτοια που να συγκρίνεται φωνητικά με τον Yorke ή τον Buckley.

Χαιρετίζω τη διάθεσή τους να πειραματιστούν λίγο παραπάνω και να ξεφύγουν από τις κατακτήσεις τους.

oxi kai yvri....

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Muse
« Απάντηση #10 στις: 30/09/06, 02:04 »
Όταν αρχίσουν να αποτελούν οι ίδιοι επιρροή, θα καταλάβεις πως έχουν φτάσει στο σημείο που βρίσκονται ήδη οι Radiohead. Έχουν να αποδείξουν ακόμα πολλά σε βάθος χρόνου οι Muse, πριν φτάσουμε να τους θεωρούμε καταξιωμένους. Είναι σε καλό δρόμο και με κάθε δουλειά κάνουν και το βήμα τους. Οποιεσδήποτε όμως συγκρίσεις με τους Radiohead τη δεδομένη στιγμή είναι άτοπες...οι τελευταίοι έχουν κερδίσει το σεβασμό και την αναγνώριση ακόμα και των ομότεχνών τους και τους μνημονεύουν πλείστοι όσοι σε συνεντεύξεις συνήθως με τα καλύτερα (και δε μιλάω για τον κάθε χλέμπουρα που δίνει συνέντευξη στη Μανίνα και τη Super Κατερίνα). Πόσοι άλλοι στ' αλήθεια απέφυγαν το σκόπελο της mainstream αποδοχής χωρίς να υποπέσουν σε υπαναχωρήσεις; Πόσοι είναι εκείνοι που στο ζενίθ της δισκογραφικής τους επιτυχίας, κυκλοφόρησαν ένα δίσκο που έμοιαζε αντιεμπορικός κι αντισυμβατικός παίζοντας με την electronica και την idm;

Είναι νωρίς για να υποκλιθούμε στους Muse...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Muse
« Απάντηση #11 στις: 30/09/06, 02:07 »
Moυ απαντας λες και υποβαθμισα τους radiohead. Οι radiohead είναι μια καθαρή -κατα τη γμωμη μου- επιρροή των Muse.
Aλλά εσύ τους υποβάθμισες πολύ τους muse. Για να υποκλιθείς σε ένα συγκρότημα δε χρειάζεται να είναι πολλά χρόνια συγκρότημα,αν και αποτελεί παράγοντα σημαντικό. Φτάνει να περνάς αυτό που θέλεις στο κοινό.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Muse
« Απάντηση #12 στις: 30/09/06, 02:19 »
Δεν υποβάθμισα, ούτε αναβάθμισα κανέναν. Είμαι ο τελευταίος που θα απαξιώσει οποιαδήποτε "νέα" προσπάθεια και θα εκθειάσει το παρελθόν. Έχω ξεχάσει πόσα σχετικά post ¨εχω γράψει που καταφέρομαι ενάντια στην προγονοπληξία που μας ταλανίζει. Δεν μου επιτρέπω όμως να υποκλιθώ σε κανέναν καλλιτέχνη/συγκρότημα αν δεν έχει αναμετρηθεί με τον εαυτό του, το έργο του και το κοινό του σε βάθος χρόνου, αποδεικνύοντας την διαχρονικότητά του. Αυτό ως ιστορική καταγραφή της προσφοράς του καθενός, γιατί μπορεί να προτιμάω στη ζωή μου να ακούω περισσότερο Muse από Radiohead. Δεν έχω μάθει όμως να εκτιμάω όσο πιο αντικειμενικά μπορώ το έργο κάποιου, βασιζόμενος αποκλειστικά σε όσα αγαπώ και μόνο. Έτερον εκάτερον. Μπορεί να είμαι γαύρος, αλλά αν η Πανάθα παίξει καλύτερα θα το παραδεχθώ για να σου κάνω την αναλογία.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Muse
« Απάντηση #13 στις: 30/09/06, 02:23 »
Έχω ξεχάσει πόσα σχετικά post ¨εχω γράψει που καταφέρομαι ενάντια στην προγονοπληξία που μας ταλανίζει.

ειναι βράδυ ρε schizm ελεος δηλαδη....προγονοπληξια....υπήρχαν κάποιοι άνθρωποι που ξεκίνησαν αυτή τη μουσική....πώς πολέμησαν οι ελληνες για να είμαστε ελευθεροι και να καθομαστε να λεμε μαλακιες...ενα τετοιο πραγμα.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Muse
« Απάντηση #14 στις: 30/09/06, 02:36 »
Καλά δε σε υποχρεώνει κανείς και με το ζόρι να κάθεσαι βραδιάτικα να συζητάς για πράγματα που δεν αντέχεις. Όπως φυσικά δε με υποχρεώνει κανένας κι εμένα τον ίδιο να κατεβάσω κανένα Ευαγγέλιο βραδιάτικα...με ιδία βούληση θα το κάνω όμως, αν συνεχίσουμε να συζητάμε σε αυτή τη βάση.

Διότι πέρα από την προγονοπληξία, υπάρχει κι η αυνανοπληξία, που έτσι που πάει θα μας πνίξει.

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Muse
« Απάντηση #15 στις: 30/09/06, 07:57 »
βλέποντας τον τίτλο ήμουν σίγουρος πως το topic θα περιείχε πολλές φορές την λέξη radiohead...είχα δίκιο!

τους muse τους γνώρισα από κάτι φιλαράκια που έσκιζαν τα ρούχα τους οτι αυτά τα τραγούδια δεν λέγονται (φωνητικά). Αν και φυσικά είχαν εντελώς άδικο το όλο στόρυ μου βγήκε σε καλό μια και γνώρισα μια νέα μπάντα που προσωπικά λάτρεψα. Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω σε όλα με τον φίλο Κώστα με την διαφορά οτι οι παραμορφώσεις τους δεν με χαλάνε καθόλου. Άλλωστε και ποιος δεν χρησιμοποιεί πλέον εφφεδάκια στις φωνές...
Οι radiohead είναι από τις αγαπημένες μου μπάντες και νιώθω τους muse σαν φυσική συνέχεια τους...φυσικά στο πάνθεον της μουσικής δεν τους έχουν φτάσει και ίσως να μη τους φτάσουν ποτέ...

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Muse
« Απάντηση #16 στις: 30/09/06, 10:03 »
Χωρίς ιδιαίτερες φαμφάρες - για να μην πληθύνουν και οι ρητορειες στο thread , να ρίξω άλλο ένα άκυρο στο Muse>Radiohead και "ψωλεω σε ξεπερασα"..
Το μόνο που θυμίζει Radiohead είναι η έντονη χρήση κλασικου falsetto φωνητικών κι η μελαγχολία. Ενώ ο Bellamy θέλει να εκφράζει αυτή τη μελαγχολία με ποζερισμούς και ως άλλη Monserat Caballet (νομίζοντας ίσως ότι γράφει συμφωνικό ροκ - βλεπε πχ..Dark Shines όπου εχει και μια κάποια πολυπλοκοτητα η αλλαγή του μέτρου και οι αλληλουχίες φέρνουν κλασική μουσική / κυριοι που ξερουν αρμονία ας με διορθώσουν),ο Yorke είναι πρώτα απ'ολα σεμνός κ ταπεινός τραγουδοποιός με ουσία - δομές εξαιρετικές, ποικιλία (μα ποικιλία!) ήχων (και ουχι ποικιλία παραμορφώσεων..).

Ας μη μιλήσουμε και για τη διαφορά στο στίχο.. ( στην άποψη περί αγάπης και έρωτα και μπλαμπλα λουλούδια οκ, ειναι και υποκειμεικός ο στίχος θα μου πεις - δικιο έχεις, θα απαντήσω).
Καθ'ολα ωριμότεροι οι Radiohead και ο Yorke. Τς Τς Τς..

Οκ, ωραίο να τραγουδάς και για το Θα Μπω Στην Πρίζα σου Μπάμπη, αλλά διαφορετικά ωραία η συνειδητοποίηση οτι Ζω Σε Γυάλινο Κόσμο ;)
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Απ: Muse
« Απάντηση #17 στις: 30/09/06, 10:23 »
Τί δίσκο προτείνετε?

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Muse
« Απάντηση #18 στις: 30/09/06, 15:07 »
To Absolution με χίλια.
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος Ashcroft

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Muse
« Απάντηση #19 στις: 30/09/06, 17:09 »
Και το καινουριο...black holes and reveletions...
Hate to say I told you so...

Αποσυνδεδεμένος pan-The_gunslinger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • Gallagher's Dreamer
    • Προφίλ
    • blues lovers
Απ: Muse
« Απάντηση #20 στις: 30/09/06, 20:12 »
Δεν έχουν βγάλει πολλά CD's καθώς εμφανίστηκαν στις μεγάλες σκηνές το '99 με το "Showbiz" έκτοτε πρόσθεσαν άλλα 4 album's στη συλλογή τους. Το "Origin Of Symmetry" ήταν η επιβεβαίωση της επιτυχίας τους και βγήκε τον Ιούνιο του 2001. Την επόμενη χρονιά τον Ιούνιο έβγαλαν το "Hullabaloo". To Σεπτέμβρη του 2003 έβγαλαν μια ακόμη ΔΙΣΚΑΡΑ καθώς το "Hullabaloo" δεν συγκέντρωσε και τις καλύτερες κριτηκές. Το Cd είναι αυτό που σου πρότεινε ο φίλος Ommadawn το "Absolution". Φέτος τον Ιούλιο μας έκαναν να ξαναπαραμιλάμε με την πάρτυ τους γιατί το "Βlack Holes And Revelations" είναι πραγματικά ΚΑΤΑΙΓΙΣΤΙΚΟ.
Κοιταξέ τα όλα, εγώ δεν μπορώ να ξεχωρίσω για να σου προτείνω κάτι. Άντε και καλό ψάξιμο. ;)

A.Ο.Ξ - RORY - ΘΑΝΑΤΟΣ +ΤΕΛΟΣ!

jagmaster

  • Επισκέπτης
Απ: Muse
« Απάντηση #21 στις: 03/10/06, 12:13 »
Ειναι τελικα καταρα? Μηπως απλως ειμαι γκαντεμης? Δεν ξερω... Παντως τρεις παρατηρησεις που τις συναντω πολυ συχνα και με εκνευριζουν εινα: 1. Ειναι οι Rammstein φασιστες? 2. Ειναι οι Alice in Chains grunge? 3. Ποιοι ειναι καλυτεροι, οι Muse η οι Radiohead? Εμενα προσωπικα ποτε δεν μ' αρεσαν οι Radiohead για τον λογο οτι στα δικα μου αυτια ακουγονται ψοφιοι. Μην αρχισουμε παλι θεματα επι θεματων, παραθετω απλως την δικια μου αποψη, την καθαρα υποκειμενικη. Προσωπικα το στιχουργικο μεγαλειο του Bellamy αγγιζει σχεδον ποιητικες σφαιρες και κατα εμε τον ταπεινο λιγο απεχει απο το να συγκριθει με τον ΜΑΓΟ Morissey. Οσον αφορα δε την μουσικη προσωπικα κανεις δεν εφτασε κανεις τετοια ισορροπια μεταξυ ογκου και μελαγχολιας. Εγω προσωπικα πιστευω οτι οι Muse δεν εχουν να αποδειξουν τιποτα σε κανενα, δεν περιμενουν απο κανενα να υποκλιθει και πολυ περισσοτερο δεν αποτελουν προεκταση κανενος συγκροτηματος. Αν εχουν ξεπερασει οι Muse τους Radiohead?Γιατι να αναλωμαστε με τετοια ερωτηματα και δεν ευχαριστουμε την καλη μας τυχη που εχουμε καποιες μπαντες (μαζι με τους Queen of the Stone Age) να κρατανε την σημαια του ροκ ηχου ψηλα? Δεν ειναι καλυτερο? ;)

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Muse
« Απάντηση #22 στις: 03/10/06, 12:51 »
Να προσθέσω κι ο ίδιος μια παράμετρο που συναντώ συχνότατα κι με ενοχλεί εξίσου...δεν είμαστε συνήθως ικανοί να διαφοροποιήσουμε αυτό που μας αρέσει, από αυτό που είναι αξιολογότερο ή σημαντικότερο στα μουσικά πράγματα. Γι' αυτό πχ θα βρεις άτομα που θα θεωρήσουν καλύτερο συνθέτη τον Φοίβο από το Χατζιδάκι, διότι από τη στιγμή που τους αρέσει, αυτομάτως ανεβαίνει πρώτος και στην κλίμακα της αξιολογικής ιεραρχίας. Ποιος αλήθεια θέλει να πιστεύει πως του αρέσει το λιγότερο καλό; Ποιος θα παραδεχθεί πως η ψυχούλα του μπορεί και να προτιμά κάτι περισσότερο ευτελές; Άντε μετά να αποδεχθείς πως ο Κατσαρός δεν είναι παγκόσμιας κλάσης, συγκρινόμενος με τον Miles Davis, αν ξημεροβραδιάζεσαι με τα cd του.

Γενικότερη διαπίστωση που δεν αφορά κάποιον προσωπικά.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Muse
« Απάντηση #23 στις: 03/10/06, 14:39 »
Να προσθέσω κι ο ίδιος μια παράμετρο που συναντώ συχνότατα κι με ενοχλεί εξίσου...δεν είμαστε συνήθως ικανοί να διαφοροποιήσουμε αυτό που μας αρέσει, από αυτό που είναι αξιολογότερο ή σημαντικότερο στα μουσικά πράγματα. Γι' αυτό πχ θα βρεις άτομα που θα θεωρήσουν καλύτερο συνθέτη τον Φοίβο από το Χατζιδάκι, διότι από τη στιγμή που τους αρέσει, αυτομάτως ανεβαίνει πρώτος και στην κλίμακα της αξιολογικής ιεραρχίας. Ποιος αλήθεια θέλει να πιστεύει πως του αρέσει το λιγότερο καλό; Ποιος θα παραδεχθεί πως η ψυχούλα του μπορεί και να προτιμά κάτι περισσότερο ευτελές; Άντε μετά να αποδεχθείς πως ο Κατσαρός δεν είναι παγκόσμιας κλάσης, συγκρινόμενος με τον Miles Davis, αν ξημεροβραδιάζεσαι με τα cd του.

Γενικότερη διαπίστωση που δεν αφορά κάποιον προσωπικά.

den nomizw pws na yparxei an8rwpos poy na kserei ton xatzidaki kai na 8ewri to foivo kalytero sin8eti.

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Muse
« Απάντηση #24 στις: 03/10/06, 17:10 »
Εγω τους εμαθα απο το muse που ετυχε να δω τυχαια το βιντεοκλιπ στη τηλεοραση...
Κατ εμε πολυ "δυνατο" συγκροτημα, και πολυ καλα ριφς..
Αγαπημενος δισκος... μμμ... μαλλον το origin of symmetry...

Ο john leckie δεν προωθησε κι εναν δισκο των radiohead η κανω λαθος;;..
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2556 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/06, 02:42
από pan-The_gunslinger
2 Απαντήσεις
2924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/03, 17:09
από echo
0 Απαντήσεις
1610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/06, 16:09
από Mana Sama
2 Απαντήσεις
3289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/09, 13:06
από Mrs Brightside
16 Απαντήσεις
6559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 13:05
από Mrs Brightside
14 Απαντήσεις
4767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 11:54
από Ammon Jerro
9 Απαντήσεις
3053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/12, 21:28
από Mrs Brightside
2 Απαντήσεις
3780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/15, 17:15
από AnimaPura
2 Απαντήσεις
3068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/18, 16:18
από davemurrayaris
2 Απαντήσεις
2472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/21, 17:56
από Yiannis Papadopoulos