Αποστολέας Θέμα: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια  (Αναγνώστηκε 11423 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Οκ, άπειρα άτομα σκέφτονται να κάνουν τη μετάβαση από πεταλιέρα, έστω και πολύ καλή, σε πεταλάκια. Το θέμα είναι πως με τα λεφτά που μπορεί να πιάσει μια τέτοια πεταλιέρα, τουτέστιν γύρω στα 300-400 max., οι περαιτέρω επιλογές στην αγορά πεταλιών είναι περιορισμένες, μια και με αυτά τα χρήματα μπορείς απλά να πάρεις ένα distortion κι ένα compressor της προκοπής.

Τώρα οι ερωτήσεις:

- Ποιά πεταλάκια πραγματικά χρειάζονται για ένα επιθυμητό αποτέλεσμα σε κάποιον που έχει συνηθίσει την "ποικιλία" και τις πολλές και διάφορες επιλογές της πεταλιέρας? Διαφορετικά distortion, chorus, reverb, delay κλπ. Και πόσα διαφορετικά?

- Πόσα (στο περίπου) χρήματα πρέπει να επενδυθούν για μια τέτοια ενέργεια?

- Ποιά είναι τα προτεινόμενα πεταλάκια για κάποιον που παίζει metal, blues ή thrash π.χ.

- Ποιά τα προτερήματα έναντι μιας πεταλιέρας? (πέραν της σαφώς ανώτερης ποιότητας ήχου) - Και ποιά τα μειονεκτήματα?

- Χρησιμεύουν πραγματικά περισσότερο όταν δεν έχεις έναν -δικό σου- μεγάλο ενισχυτή για τα live κλπ.?


Ξέρω, είναι πολλές οι ερωτήσεις και ακόμα περισσότερα τα "ανάλογα", αλλά ελπίζω πως το θέμα θα εξελιχθεί σε κάτι τύπου FAQ, και θα βοηθήσει αρκετό κόσμο (συμπεριλαμβανομένου κι εμού) στις επιλογές του.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/11/07, 05:04 από Tony G. »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #1 στις: 15/11/07, 09:33 »
Θα έλεγα ότι η μετάβαση αυτή είναι το βήμα που θα κάνει ένας κιθαρίστας ο οποίος έχει πειραματιστεί επαρκώς με διάφορα εφφέ και έχει βρει τον ήχο ή τους ήχους που θέλει να πετύχει. Επομένως δεν τον ενδιαφέρουν πλέον οι εκατοντάδες διαφορετικές επιλογές που προσφέρει μια πεταλιέρα (και πόσους αλήθεια από αυτούς τους ήχους χρησιμοποιεί κανείς, έστω και σποραδικά;), αλλά οι λίγες και πιο "προσωπικές" δυνατότητες που θα τού δώσουν 3-4 σωστά επιλεγμένα πετάλια. Οπότε θυσιάζεις την ποικιλία της πεταλιέρας, αφού την έχεις εξερευνήσει και έχεις καταλήξει στο τι ψάχνεις, για να έχεις την πιο περιορισμένη αλλά και πιο ποιοτική λύση των πεταλιών.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #2 στις: 15/11/07, 11:00 »
Οκ, άπειρα άτομα σκέφτονται να κάνουν τη μετάβαση από πεταλιέρα, έστω και πολύ καλή, σε πεταλάκια. Το θέμα είναι πως με τα λεφτά που μπορεί να πιάσει μια τέτοια πεταλιέρα, τουτέστιν γύρω στα 300-400 max., οι περαιτέρω επιλογές στην αγορά πεταλιών είναι περιορισμένες, μια και με αυτά τα χρήματα μπορείς απλά να πάρεις ένα distortion κι ένα compressor της προκοπής.

Τώρα οι ερωτήσεις:

- Ποιά πεταλάκια πραγματικά χρειάζονται για ένα επιθυμητό αποτέλεσμα σε κάποιον που έχει συνηθίσει την "ποικιλία" και τις πολλές και διάφορες επιλογές της πεταλιέρας? Διαφορετικά distortion, chorus, reverb, delay κλπ. Και πόσα διαφορετικά?

- Πόσα (στο περίπου) χρήματα πρέπει να επενδυθούν για μια τέτοια ενέργεια?

- Ποιά είναι τα προτεινόμενα πεταλάκια για κάποιον που παίζει metal, blues ή thrash π.χ.

- Ποιά τα προτερήματα έναντι μιας πεταλιέρας? (πέραν της σαφώς ανώτερης ποιότητας ήχου) - Και ποιά τα μειονεκτήματα?

- Χρησιμεύουν πραγματικά περισσότερο όταν δεν έχεις έναν -δικό σου- μεγάλο ενισχυτή για τα live κλπ.?


Ξέρω, είναι πολλές οι ερωτήσεις και ακόμα περισσότερα τα "ανάλογα", αλλά ελπίζω πως το θέμα θα εξελιχθεί σε κάτι τύπου FAQ, και θα βοηθήσει αρκετό κόσμο (συμπεριλαμβανομένου κι εμού) στις επιλογές του.


Εγώ θα έλεγα πως αν δεν έχεις κατασταλλάξει στο ποια πεταλάκια χρειάζεσαι, τότε μάλλον δεν πρέπει να πουλήσεις την πεταλιέρα.
Γιατί, άλλο να ανοίξεις πχ το phaser στην πεταλιέρα σου για να δεις αν σου αρέσει, και πως σε βοηθάει, κι άλλο να αγοράσεις ένα phaser και μετά να το πουλήσεις αν δε σου κάνει...

Προσωπικά, μπροστά στην ευκολία του να τοποθετώ με όποια σειρά θέλω τα effects, να αποθηκεύω διαφορετικές ρυθμίσεις για το καθένα σε presets και όλες αυτές τις ευκολίες που παρέχει μια πεταλιέρα, κάνω μια υποχώρηση στην ποιότητα.
Έχω μια gt8 και δεν την αλλάζω με τίποτα. Απίστευτα ευέλικτη. Έχω όμως και 2 OD pedals  :P. Το overdrive ήταν το μόνο που έπρεπε να υπάρχει ξεχωριστά. Αλλά τα έχω στο fx loop της gt8, και ως εκ τούτου, τα  μετακινώ και αυτά στην αλυσίδα όπως θέλω, ανάλογα το preset και ανάλογα τα γούστα....

Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #3 στις: 15/11/07, 12:14 »
συμφωνω με τον προλαλησαντα
αφου τα fx της gt-8 ειναι κατα ομολογια πολυ καλα (ειδικα delay, phaser, chorus, flanger λιγο τα reverb την χαλανε :() γιατι δεν κρατας την gt-8 για post fx και απλα να προσθεσεις μονο μερικα od-dist πεταλια και ενα καλο wah και να εισαι αρχοντας  ???

εχεις βρει τι σε χαλαει στην ''ποιοτητα'' της??
Γιατι πολυ απλα φανταζομαι οτι σε χαλανε οι παραμορφωσεις της κ οχι τα fx της
Οποτε απλα προσθεσε μερικα πεταλακια (η ενα preamp ακομα καλυτερα) στην gt-8 και μην την πουλησεις

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #4 στις: 15/11/07, 13:37 »
συμφωνω με τον προλαλησαντα
αφου τα fx της gt-8 ειναι κατα ομολογια πολυ καλα (ειδικα delay, phaser, chorus, flanger λιγο τα reverb την χαλανε :() γιατι δεν κρατας την gt-8 για post fx και απλα να προσθεσεις μονο μερικα od-dist πεταλια και ενα καλο wah και να εισαι αρχοντας  ???

εχεις βρει τι σε χαλαει στην ''ποιοτητα'' της??
Γιατι πολυ απλα φανταζομαι οτι σε χαλανε οι παραμορφωσεις της κ οχι τα fx της
Οποτε απλα προσθεσε μερικα πεταλακια (η ενα preamp ακομα καλυτερα) στην gt-8 και μην την πουλησεις

+1

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #5 στις: 15/11/07, 13:49 »
Θα βγώ λίγο εκτός θέματος για να ρωτήσω κάτi...
Πιστεύετε ότι για πρώτη πεταλιέρα μια GT-8 είναι υπερβολικά "πολύ" ?Καλύτερα ένα POD2/xt και οτι άλλο εφφέ χρειάζομαι ξεχωριστa;? ή μήπως podxt live?

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #6 στις: 15/11/07, 13:58 »
Θα συμφωνήσω κατ'αρχήν με τον Απόλλωνα. Πάντως τα ερωτήματα που θέτεις είναι 100% υποκειμενικά και έχουν να κάνουν με το είδος της μουσικής που παίζεις και, συνεπώς, με τον ήχο που θέλεις να βγάλεις. Για παράδειγμα, εγώ παίζω σχεδόν αποκλειστικά blues και rockabilly. Χρησιμοποιώ μόνο ένα blues overdrive και ένα compressor. Είχα αγοράσει chorus και cry baby και τα έχω και κάθονται.
Αν όμως παίζεις μουσική που απαιτεί πολλά διαφορετικά εφφέ, για μένα το βασικό θέμα που μπαίνει, για να είμαστε ρεαλιστές, είναι το budget.
Και αν το budget σου δεν είναι τεράστιο, και έχεις ήδη τη GT8, τότε όπως προαναφέρθηκε
απλα προσθεσε μερικα πεταλακια (η ενα preamp ακομα καλυτερα) στην gt-8 και μην την πουλησεις
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #7 στις: 15/11/07, 14:31 »
Οκ, άπειρα άτομα σκέφτονται να κάνουν τη μετάβαση από πεταλιέρα, έστω και πολύ καλή, σε πεταλάκια. Το θέμα είναι πως με τα λεφτά που μπορεί να πιάσει μια τέτοια πεταλιέρα, τουτέστιν γύρω στα 300-400 max., οι περαιτέρω επιλογές στην αγορά πεταλιών είναι περιορισμένες, μια και με αυτά τα χρήματα μπορείς απλά να πάρεις ένα distortion κι ένα compressor της προκοπής.

Τώρα οι ερωτήσεις:

- Ποιά πεταλάκια πραγματικά χρειάζονται για ένα επιθυμητό αποτέλεσμα σε κάποιον που έχει συνηθίσει την "ποικιλία" και τις πολλές και διάφορες επιλογές της πεταλιέρας? Διαφορετικά distortion, chorus, reverb, delay κλπ. Και πόσα διαφορετικά?

- Πόσα (στο περίπου) χρήματα πρέπει να επενδυθούν για μια τέτοια ενέργεια?

- Ποιά είναι τα προτεινόμενα πεταλάκια για κάποιον που παίζει metal, blues ή thrash π.χ.

- Ποιά τα προτερήματα έναντι μιας πεταλιέρας? (πέραν της σαφώς ανώτερης ποιότητας ήχου) - Και ποιά τα μειονεκτήματα?

- Χρησιμεύουν πραγματικά περισσότερο όταν δεν έχεις έναν -δικό σου- μεγάλο ενισχυτή για τα live κλπ.?


Ξέρω, είναι πολλές οι ερωτήσεις και ακόμα περισσότερα τα "ανάλογα", αλλά ελπίζω πως το θέμα θα εξελιχθεί σε κάτι τύπου FAQ, και θα βοηθήσει αρκετό κόσμο (συμπεριλαμβανομένου κι εμού) στις επιλογές του.


Kατ αρχην το κοστος θα ειναι σιγουρα μεγαλυτερο.....το ποσο μεγαλυτερο θα ειναι εξαρταται απο τι ποιοτητας πεταλακια θα βαλεις.......αλλο κοστος θα εχει αν βαλεις πεταλακια της behringer και αλλο αν διαλεξεις πεταλια boutique του Peter Cornish.

To ποια πεταλια θα χρησιμοποιησεις δεν μπορει να στο πει κανεις....Προσωπικα για αυτα που παιζω χρησιμοποιω 13 (!!!!!!) πεταλια, αλλα υπαρχουν καποιοι που με ενα ενα wah και ενα distortion ειναι οκ, κατα συνεπεια ειναι θεμα προσεγγισης και νοοτροπιας.  Τα προτερηματα ειναι περαν της ποιοτητας που ανεφερες, η δυνατοτητα να τα τοποθετησεις οπουδηποτε στην αλυσιδα του ηχου σου, οτι συνηθως παιρνεις ακριβως αυτα που χρειαζεσαι χωρις να παρεμβαλονται "αχρηστα και περιττα κυκλωματα αναμεσα σε εσενα και τον ηχο σου. Μειονεκτηματα??Το βαρος, η αδυναμια πολλαπλων ρυθμισεων on the fly (σε περιπτωση που θελεις δυο η και περισσοτερα διαφορετικα settings απο το καθε πεταλι) και το γεγονος οτι θα πρεπει να γινεις tap dancer προκειμενου να αλλαζεις ηχους μεσα σε ενα κομματι, πραγμα που σε μια πεταλιερα γινεται με το πατημα ενος κουμπιου.

Αν θες πεταλακια, πρεπει να εχεις και δικο σου ενισχυτη......(γενικα πρεπει να εχεις δικο σου ενισχυτη και να μην βασιζεσαι αποκλειστικα στην πεταλιερα σου αν θελεις πραγματικα καλο ηχο)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #8 στις: 15/11/07, 15:17 »
Κατά την γνώμη μου, ο κιθαρίστας που έχει κατασταλάξει στους ήχους που θέλει μπορεί να αρκεστεί σε ένα καλό rack unit για τα post-fx του (delay, reverb, phaser, κ.λπ), ένα καλό Wah - Wah και ένα booster ή overdrive ίσα-ίσα για να δίνει μια τόνωση στα solos του ή στα σημεία όπου θεωρεί αυτός πως πρέπει να υπεροδηγήσει τον ενισχυτή του.. Άλλωστε με ένα καλό eq, μπορεί να πετύχει άπειρους συνδυασμούς ήχων (σε καμία περίπτωση βέβαια δεν μπορεί να έχει τους διαφορετικούς preamp που προσφέρει μια GT8 για παράδειγμα, αλλά είπαμε, έχει κατασταλάξει στους ήχους που του αρέσουν ;D).. Πέραν τούτου δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι άλλο για τα επίπεδα ενός live.. Αυτή η λύση βέβαια μπορεί να αποδειχθεί αρκετά κοστοβόρα (το G-force μόνο του κοστίζει € 1000) αλλά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο ;)..
 

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #9 στις: 15/11/07, 17:28 »
Τώρα για τα extra overdrive/distortion στην GT8. Δεν είναι κι αυτό ένα πρόβλημα? Που πάλι η GT8 θα θέλει περισσότερη ώρα στήσιμο απ'ότι ένα έτοιμο στημένο pedalboard που απλά το "αραδιάζεις", συνδέεις και παίζεις, και οι ρυθμίσεις είναι μπροστά σου με την απλή μορφή knobs κλπ. Δεν λέω ότι με χαλάει η GT8 και η πολυπλοκότητά της, αντιθέτως, απλά είναι πρόβλημα όταν θέλω για πολλά presets που χρησιμοποιώ, να ρυθμίζω κάθε φορά levels, EQs, compressors κλπ κλπ κλπ.

Γιατι δεν βλεπεις την 8 απλα σαν πεταλακια
Βαλτην στο manual Mode και απλα χειρισου την σαν να ανοιγοκλεινεις πεταλακια (κατι τετοιο δεν θα εκανες αν ειχες πεταλια  ???)
Μην παρασυρεσαι απο την ''ευκολια'' που σου προσφερουν τα  πολλα presets και μεινε με κανα 2 presets και μπαινε σε manual mode
Εξαλλου στην 8 μπορεις να εχεις εως και 13 fx παραλληλα...περισσοτερα απο καθε αλλη πεταλιερα (μεσα σε αυτα  τα 13 βεβαια ειναι preamps και od-dist)

Δεν καταλαβαινω γιατι η gt-8 με εξωτερικα πεταλακια να θελει περισσοτερη ωρα απο ενα pedalboard...πιστευω το αντιθετο μαλιστα

Ειτε με την gt-8 μεινεις ειτε με πεταλακια το tweaking οταν αλλαζεις απο εναν ενισχυτη σε αλλον δεν το γλυτωνεις  ;)

Πέραν αυτού, το θέμα είναι ότι ακόμα και με δικό μου ενισχυτή, δεν μπορώ να κουβαλάω κεφαλή και καμπίνα σε κάθε live που παίζω, ή κάθε φορά που πάω στο στούντιο, και η πεταλιέρα είναι ρυθμισμένη ανάλογα με τον δικό μου ενισχυτή, κι όχι του εκάστοτε ενισχυτή που μου τυχαίνει, το οποίο σημαίνει ότι πρέπει να περνάω ώρες πάνω από τη GT8 για να μην έχω τον ατέλειωτο μικροφωνισμό π.χ., ή εντελώς διαφορετικά EQ ανάλογα τον ενισχυτή, ενω πιστεύω με τα πεταλάκια δεν θα χρειαζόταν να ρυθμίζω δα και τόσο πολύ.

Το gt-8 και ολα τα Modelers αποδιδουν καλυτερα σε Flat range ηχοσυστηματα
Ο καλυτερος τροπος για να φτιαξεις ηχο κ να ειναι παντου ο ιδιος με ελαχιστες ρυθμισεις ,λογω χωρου μονο, ειναι να ριχνεις το gt-8 κατευθειαν στο P.A
Στο θέμα εφφέ ξέρω ποιά χρειάζομαι, και ναί, η GT8 έχει πολύ καλά εφφέ, και να πω και την αλήθεια ούτε η παραμορφώσεις/προσομοιώσεις ενισχυτών με χαλάνε (εκτός του ότι στερούνται γενικώς presence).

Αν σου λειπουν presence απο το gt-8 βαλε δοκιμασε ενα sonic maximizer μετα το gt-8

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #10 στις: 15/11/07, 17:37 »
...looper έχει η GT-8?

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #11 στις: 15/11/07, 17:54 »
...looper έχει η GT-8?
loop εχει  :D
looper δεν εχει...

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #12 στις: 15/11/07, 18:36 »
Βασικά ο ήχος μέσω PA δεν μου πολυαρέσει, έχω συνηθίσει και ενισχυτές οπότε με βολεύει περισσότερο. Και θα βγώ λίγο off topic, αλλά ο μικροφωνισμός δεν παλεύεται πλέον! Μόνο με υπερβολικά λίγο gain φεύγει! Τι γίνεται?!?

τα χουμε ξαναπει μεσω πμ βεβαια...
αν δοκιμασεις με αλλες κιθαρες???
δοκιμασε να μειωσεις το output volume απο το πισω μερος του 8
Βαλτο στην μεση κ λιγο πιο πανω
Επισης το preset volume δεν πρεπει να το εχεις πανω απο 100
Τελος χαμηλωσε κ το input volume κατα μερικα db

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο  :-\

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #13 στις: 15/11/07, 19:26 »
Απλότητα πάνω απ' όλα. Κατάργησα τα πάντα όταν αντιλήφθηκα ότι περισσότερο ασχολούμουνα με τα πόδια, παρά με τα χέρια μου.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #14 στις: 15/11/07, 19:51 »
Απλότητα πάνω απ' όλα. Κατάργησα τα πάντα όταν αντιλήφθηκα ότι περισσότερο ασχολούμουνα με τα πόδια, παρά με τα χέρια μου.
νομιζω οτι ο μαν εδω τα ειπε οπως πρεπει ;)
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #15 στις: 15/11/07, 21:07 »
...looper έχει η GT-8?
loop εχει  :D
looper δεν εχει...


Τεσπα ναι εκείνο που παίζες ένα ριφφάκι και μετά από πάνω το έχει και το ποντ εξτη λάηβ? 

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #16 στις: 15/11/07, 21:51 »
...looper έχει η GT-8?
loop εχει  :D
looper δεν εχει...


Τεσπα ναι εκείνο που παίζες ένα ριφφάκι και μετά από πάνω το έχει και το ποντ εξτη λάηβ? 

Auto Riff ονομάζεται το συγκεκριμένο function που περιγράφεις, αλλα τα 2,8 δευτερόλεπτα που μπορεί να αποθηκεύσει, στην δική μου περίπτωση αποδείχθηκαν πολύ λίγα..  :(

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #17 στις: 15/11/07, 23:06 »

Auto Riff ονομάζεται το συγκεκριμένο function που περιγράφεις, αλλα τα 2,8 δευτερόλεπτα που μπορεί να αποθηκεύσει, στην δική μου περίπτωση αποδείχθηκαν πολύ λίγα..  :(

Μόνο 2,8 δευτερόλεπτa? στο ποντ e? και στο BOSS?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #18 στις: 16/11/07, 09:13 »

Auto Riff ονομάζεται το συγκεκριμένο function που περιγράφεις, αλλα τα 2,8 δευτερόλεπτα που μπορεί να αποθηκεύσει, στην δική μου περίπτωση αποδείχθηκαν πολύ λίγα..  :(

Μόνο 2,8 δευτερόλεπτa? στο ποντ e? και στο BOSS?

Στο Boss αναφερόμουν.. Για το pod δεν ξέρω.. Αν θέλει κάποιος κάτοχος μπορεί να μας διαφωτίσει επί του θέματος..

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #19 στις: 16/11/07, 12:19 »
καλημερα
Τοny G.

ο δρόμος που θα ακολουθήσεις να βρεις τον ήχο σου για τον καθένα ειναι διαφορετικός
Για σπίτι...΄πολύ καλή λύση είναι ένας καλός ενισχυτής και μία αξιόλογη πεταλιέρα ωστε να μπορείς να πειραματίζεσε με ήχους κτλ κτλ. Είναι αρκετα εύχρηστη η πεταλιέρα.
(την Tonelab την τσέκαρες??? Είναι πολύ καλή)
Το σημαντικότερο όμως είναι να σου αρέσει ο ενισχυτής σου και η κιθαρα σου...

Τώρα αν αποφάσισες να παίξεις με πεταλάκια...ξεκίνα με ένα καλό dist, ενα delay αν χρησιμοποιείς κτλ κτλ Γενικά πάρε μόνο αυτά που θεωρείς απαραίτητα και βλέπεις τι θα χρειαστείς κατα την πορεία σου.

Η δική μου επιλογή είναι...για στουντιο και live ...ενισχυτής που με υπερκαλύπτει ο ήχος του...ένα πεταλάκι wha...ένα delay.
Για το σπίτι...ενισχυτής...και πεταλίέρα Korg. για σπίτι είναι οκ...αφού πολύ σημαντικό είναι η χρηστικότητα.

Πάντως αν μπεις στον χωρό των αναλογικών.....σου εύχομαι από τωρα περαστικά...γιατί σίγουρα θα καψουρευτείς  ;D

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #20 στις: 16/11/07, 12:55 »
Εγώ προσωπικά αν και παραδέχομαι την ευχρηστία της πεταλιέρας (το ισχυρότερο ατού της πεταλιέρας είναι αυτο που είπε κ ο fenderiarhs, οτι σου δίνει τη δυνατότητα να αλλάζεις αμέσως ρυθμιση σε ένα εφέ) ωστόσο βρίσκω υπερβολική αυτή την πληθώρα ήχων, ενισχυτών, καμπίνων.. Δε λέω, σε κάποιους είναι χρήσιμα όλα αυτά, απλά εμένα μου φαίνεται λίγο "χαζο" πχ. να έχεις μια προσομοίωση ενισχυτή και μια προσομοίωση καμπίνας πριν τον ενισχυτή και την καμπίνα που παίζεις..
Παρ'ολα αυτα, μια που έχεις ήδη την gt8, κράτα την απλά για κάποια εφέ που δε πολυχρησιμοποιείς όπως ας πούμε το octaver, flanger η ξερω γω τι άλλο γιατί δεν αξίζει τον κόπο να αγοράσεις ποιοτικά πετάλια για να τα αντικαταστήσεις
Εγώ παίζω με ένα 2-κάναλο distortion (bulldog) και ένα delay (dd-6), χρησιμοποιόντας το reverb του ενισχυτή και πιστεύω οτι δε χρειάζομαι τίποτα άλλο (ένα wah βέβαια είναι απαραίτητο γι'αυτούς που το χρησιμοποιούν)
Πιστεύω πως η γκάμα ήχων που πετυχαίνω με τα 2 καναλια του bulldog και τις αλλαγές μαγνητών και tone knob με καλύπτουν...

Φυσικά, αν παίζεις διασκευές στα live (εννοώ αν δε παιζετε μονο δικά σας κομμάτια), δε πιστεύω οτι τα πεταλάκια θα σε βολέψουν περισσότερο απο την πεταλιέρα, αφού οι διασκευές καλύπτουν ένα μεγάλο ηχητικό εύρος και η πεταλιέρα σου λύνει τα πόδια κυριολεκτικά όταν πρέπει να αλλάζεις στυλ ήχου ανάλογα με το κάθε κομμάτι..

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #21 στις: 24/11/07, 22:52 »
παιδιά πρέπει να σας αναφέρω (επειδή έχω κάνει 3-4 φορές τον κύκλο πεταλάκια - πολυεφφέ!) οτι σίγουρα θα σας χρειαστεί και ένα πολυεφέ!
μιλάω για κάποιους που δεν θέλουν να χαλάνε μια περιουσία!
πιστεύω οτι ένα pitch shifter, ένα flanger, phaser, octaver και ένα reverb δεν είναι άσχημο να τα έχει κάποιος σε κάποιο πολυεφέ!

τώρα με την άνεσή του κάποιος μπορεί να πάρει όσα overdrive, distortion , wah θέλει άντε και κανένα delay και να το βάλει στο fx loop!
μην είστε απόλυτη

δεν υπάρχουν μόνο τα πεταλάκια ή μόνο τα πολυεφέ! υπάρχει και η μέση οδός!
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #22 στις: 25/11/07, 01:11 »
παιδες, προσωπικα πιστευω οτι ειναι αναγκαια και καποια πεταλια οπως και μια καλη πεταλιερα ταυτοχρονα στο set up ενος κιθαριστα. καποιοι την "βρισκουν" μονο με πεταλακια και δεν θελουν καθολου πεταλιερες. ομως αν η πεταλιερα κανει πραγματικο bypass και δεν αλλιωνει τον ηχο ειναι η καλυτερη επενδυση. με μια τετοια πεταλιερα μπορεις να βαλεις μπροστα της ενα αγαπημενο σου dist/overdrive χωρις να του αλλιωνει τον ηχο ή ακομα και αλλα διαφορετικα εφφε pedals. προσωπικα αυτο το true bypass το βρηκα στην tonelab se. ειλικρινα αφηνει τον ηχο αναλειωτο να περασει μεχρι τον ενισχυτη σου. πολλους τους ξυνιζει το οτι η tonelab δεν εχει καλα high gains, αλλα αν βαλεις ενα πεταλακι μπροστα που θα δινει το distortion που γουσταρεις, ελυσες το προβλημα σου. Δεν πιστευω οτι μεχρι τωρα εχει ανακαλυφτει η απολυτη πεταλιερα. καποιες δινουν αλλα πραγματα πολυ καλα που δεν δινει καποια αλλη και το αντιθετο... ;)

Αποσυνδεδεμένος tasouil

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #23 στις: 25/11/07, 08:39 »
πολλους τους ξυνιζει το οτι η tonelab δεν εχει καλα high gains, αλλα αν βαλεις ενα πεταλακι μπροστα που θα δινει το distortion που γουσταρεις, ελυσες το προβλημα σου

Ναι βαζεις ενα distortion πεταλακι μπροστα κ αμεσως αμεσως χανεις ολα τα pre-fx (compressor,wah, κτλ κτλ)
Αρα την χρησιμοποιεις μονο για post-fx η αγοραζεις κ αλλα μονοπεταλα
Με πολυ λιγοτερα λεφτα χτυπας ενα g-major για τα post-fx και σου περισσευουν αμεσως αμεσως κ καποια λεφτα για πεταλακια  ;)

Εγω παντως ακομα δεν εχω ακουσει το distorion πεταλι που θα με αφησει μακακα
Ενω μπορεις με λιγο παραπανω λεφτα να αγορασεις ενα προενισχυτη που να τα σπαει

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η μετάβαση: Πεταλιέρα -> Πετάλια
« Απάντηση #24 στις: 25/11/07, 10:16 »
G major? τι λέει ? το έχεις δοκιμάσει?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/02, 15:36
από D@ve Murray
9 Απαντήσεις
5418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/03, 19:36
από Θοδωρής
29 Απαντήσεις
13317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/05, 14:03
από Σιδηρόπουλος
63 Απαντήσεις
37538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/08, 14:26
από Evangelos 123
14 Απαντήσεις
8173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 04:50
από dellas
27 Απαντήσεις
11740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/11, 20:41
από Απόλλων
23 Απαντήσεις
10459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 03:53
από Sbiblerubleb
18 Απαντήσεις
7920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/09, 19:46
από rolandboy
7 Απαντήσεις
2809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/12, 17:03
από dio21
14 Απαντήσεις
24192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/13, 01:48
από bassakos