Αποστολέας Θέμα: Και τωρα τι κανω;  (Αναγνώστηκε 4468 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Και τωρα τι κανω;
« στις: 24/01/08, 16:34 »
Λεω να σας πριξω για αλλη μια φορα με της ερωτισεις μου...
Λοιπον, τελικα ενω ειχα καταλιξει στην dime'o'flame, αποφασισα οτι δεν αξιζει τα λευτα της και ειπα να κοιταξω κατι αλλο.  Περασα λοιπον απο τα μαγαζια της Ροδου και κοιταξα μερικες κιθαρες.
Εχει δοκιμασει λοιπον μια ltd με emg μαγνητες,Licensed Floyd Rose,  πολυ βολικη ταστιερα, πολυ ωραιο ηχο, ο ενας μαγνητης splitαρετε κλπ. Νομιζω πρεπει να λεγετε m-400 το μοντελο η κατι τετιο. Μια Jacson σαν της RR αλλα δεν ητανε RR... Η οπια μαλιστα ειχε ενα χτυπιματακι και την εδινε με 25% εκπτωση. Και στο μαγαζι που δοκιμασα αυτες (δοκιμασε και αλλες που δεν μου κανανε) μου ειπε οτι μπορει να μου φερει και αλλα, μου εδειξε καπια και το μονο που με ενδιεφερε ειναι καπια μοντελα της jackson (RR, Kelly κλπ) τα οπια μου τα αφηνει πιο φτηνα απο οτι τα κοστολογει ο αντιπρωσοπος στην αθηνα.
Σημερα πηγα σε ενα αλλο μαγαζι, δοκιμασα αρκετες κιθαρες. Μεταξυ αυτων και μια Peavey Rotor Limited Edition, στην οπια πραγματικα μπορουσα να παιξω οτι ηθελα! Το μανικη και η ταστριερα ητανε πραγματικα απεκτες...! Πραγματικα μου ερχοτανε να του πω του τυπου "Την περνω τωρα". Ωστωσω εχει ενα μεγαλο -....  Εχει σταθερη γεφυρα...!  Και οι μαγνητες δεν ξερω τι ειναι αλλα μου ακουστικαν καλοι.  Δεν καταφερα ομως να βρω και τπτ για αυτην στο ιντερνετ, εκτος απο μια κουβεντα σε ενα φορουμ οπου καπιος λεει οτι αρχισε σαν limited edition reissiue μιας signature κιθαρας του vanderberg (η καπος ετσι... δεν τον εχω ακουσει καν τον τυπο) και ειχε τετια εμπορικη επιτυχια που αποφασισαν να το κανουν μονιμο μοντελο...
Τωρα το θεμα ειναι, αξιζει να παρω μια κιθαρα χωρις τρεμολο; Μου την αφηνει 600 ευρο, με αρχικη τιμη 900+ (αλλα ξερω οτι την εχει καιρο στο μαγαζι, και μαλλον θελει να την ξεφορτωθει) Το συγκεκριμενο μοντελο αξιζει γενικοτερα η μονο η ταστιερα του και το χαμηλο action ειναι τα +; Για τις αλλες κιθαρες τι εχετε να πειτε;
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Και τωρα τι κανω;
« Απάντηση #1 στις: 24/01/08, 16:38 »
  Εσυ θες κιθαρα με τρεμολο ή χωρις???Γιατι να μην αξιζει να παρεις κιθαρα μ σταθερο καβαλαρη???
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Και τωρα τι κανω;
« Απάντηση #2 στις: 24/01/08, 16:43 »
Θεμα καθαρα προσωπικου γουστου αν θες τρεμολο ή οχι... Αν το θες και το χρησιμοποιεις τοτε προφανως δεν κανει για σενα αυτη η κιθαρα... Αν δεν το χρησιμοποιεις, μην το σκεφτεσαι αν κατα τα αλλα σου κανει η κιθαρα...
Γενικα να ξερεις οτι με σταθερη γεφυρα χανεις τα εφφε του τρεμολο αλλα κερδιζεις σε ευκολια κουρδισματος/σεταρισματος, σε sustain και σε "ογκο"... Απο κει και περα ειναι καθαρα θεμα δικο σου.
Γνωμη μου, να παρεις μια κιθαρα που καταρχην θα νιωθεις ανετα να παιζεις και κατα δευτερον να σου αρεσει εμφανισιακα. Απο κει και περα αν δεις οτι και μελλοντικα σου παει μια χαρα στο χερι, δεν εχεις παρα να της αλλαξεις μαγνητες, κλειδια , ηλεκτρικα για να την φερεις εκει που θες οταν θα εχεις καταληξει στο τι ακριβως ηχο θες.
Κατα τα αλλα το θεμα τρεμολο ή οχι, ειναι καθαρα δικο σου θεμα... Εγω ας πουμε δεν μπορω να παρω κιθαρα χωρις floyd rose... Γιατι ετσι συνηθισα... Και ας μου βγαζει την πιστη λιγο οταν αλλαζω χορδες και το σεταρω και ας μου τρωει λιγο sustain κτλ... Αλλοι ομως δε θελουν ουτε να ακουσουν για τρεμολο και ειδικα για floyd rose... Οποτε ειναι οπως σου ειπα καθαρα δικη σου επιλογη...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Και τωρα τι κανω;
« Απάντηση #3 στις: 24/01/08, 16:53 »
http://www.thomann.de/gr/peavey_rotor_ex_bk.htm

Aφου θες και τρεμολο...

Και αν δε θελεις "σχημα"

http://www.thomann.de/gr/peavey_vandenberg_v_type_ntb_tr.htm

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Και τωρα τι κανω;
« Απάντηση #4 στις: 24/01/08, 17:01 »
Δεν ξερω ρε παιδια... θελω τρεμολο αλλα μηπος αμα τελικα παρω κιθαρα χωρις τρεμολο να συνιθισω ετσι και να μην μου λειπει;... Επειτα ειναι και αη δυσκολια με τις χορδες... Δεν ειναι και να πω οτι εχω ηδη μια με floyd, ας δοκιμασω και μια με σταθερο καβαλαρη... Αυτη που εχω τωρα εχει πολυ σαπιο τρεμολο που δεν κανει σχεδων καθολου δουλεια...

@blackie η πρωτη ειναι πολυ φτηνη, οποτε φανταζομαι δεν θα εχει καμια σχεση με αυτην που δοκιμασα, εκτος απο την εμφανιση. Οσο για την δευτερη, και μονο το χρωμα με κανει να μην θελω να την πλησιασω ποτε μου....
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Και τωρα τι κανω;
« Απάντηση #5 στις: 25/01/08, 02:04 »
αν πας για καινούργια χτύπα vandenberg!!! να ακούσουμε και εμπειρίες!!!   :P :P :P :P :P
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Και τωρα τι κανω;
« Απάντηση #6 στις: 25/01/08, 15:25 »
Για καινουργια παω με χιλια (εκτος απο μια μεταχειρισμενη που παιζει και ψηνομαι) Αλλα με προβληματιζει πολυ το οτι δεν εχει τρεμολο... Θα κοιταξω και σε αλλα δυο μαγαζια αν παιζει καμια και αναλογος θα δω... 
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Και τωρα τι κανω;
« Απάντηση #7 στις: 25/01/08, 18:29 »
Παράθεση
vanderberg (η καπος ετσι... δεν τον εχω ακουσει καν τον τυπο) και ειχε τετια εμπορικη επιτυχια που αποφασισαν να το κανουν μονιμο μοντελο...


....ως πανευτυχης κατοχος μιας καταλευκης Vandenberg (ποζερας χα,χα,χα) εχω να πω οτι θα την ξανααγοραζα παλι...απλα δεν καταλαβα αν ειναι η original Vandenberg που κυκλοφορησε στα τελη του '80 (εβγαιναν δυο εκδοσεις.Μια set-neck,με εβενο ταστιερα και μια bolt-on),η αν ειναι καποια επανεκδοση (αν νομιζω σωστα ΕΧΡ τις ελεγε η Peavey)....καλα η τιμη ειναι ''πτωμα''....και με κλειστα ματια.... :) :) :) :) :) :) :)....και για να γουσταρουμε..


......



From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Και τωρα τι κανω;
« Απάντηση #8 στις: 27/01/08, 14:37 »
Έχει βγάλει επανέκδοση η Peavey πάντως, την έχει και στο toman
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Και τωρα τι κανω;
« Απάντηση #9 στις: 27/01/08, 17:20 »
Ναι....απλα ρωταω αν αυτη που ειδε ο Kronos ηταν original η καποια επανεκδοση... ???
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Και τωρα τι κανω;
« Απάντηση #10 στις: 27/01/08, 17:44 »
Επανεκδοση πρεπει να ειναι.
Ειναι ακριβος αυτη εδω
http://serif.pp.fi/images/rotor.jpg


Πιστευω τα λευτα της τα αξιζει και με το παραπανω, αλλα δεν θα αντεξω χωρις τρεμολο... θα παρω αλλη τωρα και ελπιζω να μεινει για πολυ καιρο ακομα στο μαγαζι ωστε να μπορεσω αν την παρω αργοτερα...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Και τωρα τι κανω;
« Απάντηση #11 στις: 28/01/08, 17:16 »
Το χρώμα στη φωτό είναι κάπως, από κοντά φαντάζομαι είναι καλύτερη. Αυτή είναι η Rotor, e? Η vanderbergenburger πιο πάνω μου φαίνεται πιο ok πάντως και έχει και tremolo.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Και τωρα τι κανω;
« Απάντηση #12 στις: 28/01/08, 22:11 »
Καλα και στην πραγματικοτιτα ειναι καπως, οχι οσο στης φοτο βεβαια, τρογετε ομως.  Ναι η Rotor ειναι, τωρα αυτη παραπανω, δεν το ρισκαρω.. κιθαρα που δεν την εχω δει και παιξει... αλλωστε εχω επιλογες που μου αρεσουν
Pure f**k**g Metal From Texas

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
141 Απαντήσεις
66649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/06, 12:11
από Neuron
36 Απαντήσεις
14247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/04, 13:50
από Holy Diver
14 Απαντήσεις
17542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/11, 20:06
από BlackCatXIII
23 Απαντήσεις
17008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/03, 15:23
από ikatsoun
78 Απαντήσεις
32683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/06, 03:18
από Marios Demigod
14 Απαντήσεις
5115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/08, 22:48
από Jezus
38 Απαντήσεις
13054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/11, 11:33
από marathon
2 Απαντήσεις
2928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/08, 21:25
από fenderiarhs
6 Απαντήσεις
3990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/08, 21:47
από Giorgos K.
49 Απαντήσεις
17154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/08, 16:40
από adr1anos