Αποστολέας Θέμα: Εθνικιστική πορεία με προτροπή του Μητροπολίτη Άνθιμου!!!  (Αναγνώστηκε 34721 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ρε παιδιά έλεος το κοινό μυστικό του πλανήτη.
Μας έχουνε βάλει σε ένα τρυπάκι της τάξης ποσο παίρνεις?΄ τι αμάξι έχεις?  πόσο την έχεις? ::)
Έτσι ήμασταν? Αυτό πρεσβεύει ο Ελληνισμός και η ιστορία μας?
Διδάξαμε αυτόν το πλανήτη απο επιστήμες μέχρι διαφθορά, και απο θέατρο μέχρι ιατρική, και καταντήσαμε να πλακωνόμαστε μεταξύ μας για για το πασοκ και τη νδ και τους υπόλοιπους με τα ροζ dvd?
Που είναι οι εθνικοί ευεργέτες ο Σίνας ο Σκουφάς κλπ  και πότε θα εμφανιστούν οι νέοι μεγάλοι Έλληνες?
Μάλλον ΠΟΤΕ αν συνεχίσουμε να ασχολύμαστε μα παπα...ς
Μη το δείτε και καλά εθνικιστικά, γιατί πιο εθνικιστής είναι ο Γάλλος και τα Αμερικανάκια (πιστέψτε με)
απο οτι εμείς.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
η μήπως ξέχασαν οι Αμερικάνοι οτι οι Τούρκοι, Αλβανοί, πολέμησαν στο πλευρό των Γερμανών στο β΄παγκόσμιο πόλεμο και απλά τους συγχώρεσαν? ,  απλά δεν τους εξυπηρετεί σε παρούσα φάση και σε άλλη φάση μπορεί να το θυμηθούν όπως θυμήθηκαν τον Οσάμα που ήταν και δημιούργημα τους.
Επίσης οφείλω να επισημάνω οτι ο πραγματικός σύμμαχος σε τέτοιες καταστάσεις έιναι η μόνο η  ιστορία και η αντίσταση.
Δέστε γιατί λέω ιστορία, οι Βρετανοί έφαγαν πόρτα στην προσπάθεια εισόδου στην Ε.Ε σαν Μ.Βρετανία απο τους Γάλλους απλά και μόνο γιατί υπάρχει περιοχή Βρετάνη στην Γαλλία.  Να  μάνι μάνι ένα επιχείρημα στο πλευρό μας και ένας  σύμμαχος..... οι Γάλλοι.
Η δείτε ένα κοντινό παράδειγμα ποιοί λαοί πρόσφατα τους προπαγανδίζουν ανελέητα? Οι Αμερικάνοι και οι Σκοπιανοί γιατί? Δεν έχουν ιστορία!!

Logo toy oti h istoria einai o pragmatikos symaxos as tin thimithoyme...  Oi Toyrkoi itan oydeteroi ston B' Pagkosmio polemo. An den exeis xrono na diavaseis des tin tainia " Oi kynigoi tis xamenis kivotoy"
H Alvania episis kataleifthike apo toys Italoys. Opos kai i Ellada apo toys Germanoys alla ayto den simainei oti symaxisan.
Episis i M. Vretania den efage porta stin EOK. Isa isa apo to 1949 Galloi Vretanoi kai Ollandoi eixan idrysei tin prodromi EE!

Alla gia pia istoria milame? Tha me trellanete! Den exoyme pei oti i istoria kai genika oi enoies exoyn ypokeimeniki shmasia kai ajiologisi? Pos tha eiselthoyme sto istoriko vioma toy kathenos na to antikeimenikopoiisoyme? Mathete epiteloys na kratate statheres tis ypokeimenikes sas alitheies!

Symfona me ton ypokeimenismo kai ton sxetikismo poy oi perissoteroi presveyete h lysh toy zitimatos einai apolitos apli:
 H Athina ypokeimenika pisteyei oti i Makedoniki istoria einai Elliniki, ta Skopia ypokeimenika pisteyoyn oti h Makedoniki istoria toys anikei opote den vlepo logo tsakomoy. Thn lysi tha tin dosei o sxetikismos. To mono sxetiko stin perioxi einai o sysxetismos ton dynameon, opoy dynami = i diki soy + ton symmaxon soy. Apla pragmata kai lymena symfona me tin kratoysa kosmotheoria. Pros ti loipon ta sil allitiria?

Vevaia thelo na po pos akoma kai i ipokeimenikotita einai dynaton na sas voithisei.Arkei na deite pos prosdiorizan ton eayto toys oi Arxaioi Makedones. Loipon, o Kavafis (apo toys simantikoteroys Ellines poiites) to anaferei kathara sto poiima "plin Lakedemonion" opoy anaferetai stin epigrafi poy afise o M Alejandros prin tin ejtratia toy gia na ejeftelisei toys Lakedemonioys: "Alejandros o toy Filipoy kai oi Ellhnes plin Lakedemonion". Kai poy na ijere o kakomoiris oti oi Lakedemonioi tha esozan gia mia akoma fora tin Ellada.
Alla jexasa! eseis den diavazete toys strifnoys poihtes!

Episis o Aristotelis enas ap' toys megalyteroys arxaioys Ellines filosofoys poy itan kai arxaios Makedonas me poian Ethniki taytotita aytoprosdiorizotan? Brite to! Min ta perimenete ola masimena!

Ayta ta dyo kai mono arkoyn gia na aneraisoyn tin penintaxroni propaganda ton Skopion stoys skeptomenoys polites toy kosmoy. Alla jexasa! Eseis apexthaneste tin filosofia!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καταρχας για να μάθεις να συζητάς, πρέπει  να μάθεις να σέβεσαι....αυτό στο λέω γιατί ομολογώ οτι με εκνεύρισαν ιδιαίτερα οι εκφράσεις του τύπου...αν δεν έχεις χρονο να διαβάσεις....βρείτε το...μη τα περιμένετε όλα μασημένα,απεχθάνεστε τη φιλοσοφία, και τέλος..... γράψε Ελληνικά....μην είναι σωστό να υποχρεώνεις κανένα να διαβάσει ορινιθοσκαλίσματα greglish.
Τώρα για τα επιμέρους ζητήματα... η Τουρκία στο Α παγκόσμιο ηταν  στο πλευρό του Καιζερ (βλεπε τη μάχη  της  Άκαμπα)
και στο β΄ παγκόσμιο ήταν θεωρητικά ουδέτερη .. όπως αυτή μόνο ξέρει, αλλά απλά καρδοκούσε για τα πετρέλαια του Β.Ιρακ ανάλογα με την έκβαση του πολέμου και εν πάσει περιπτώσει σε περίπτωση πολέμου
Να σε ενημέρώσω οτι το μεγαλύτερο αριθμό νεκρών οι Αυστραλοί σύμμαχοι τον είχαν στην Καλλίπολη κατα τη διάρκεια της απόβασης-μετάβασης  (130.000 νεκρούς)  πάρε και λινκ  http://www.iht.com/articles/2007/01/09/features/gallipoli.php
Τώρα οι Αλβανοί...απλά πέρασαν οι Ιταλοί μέσα...δε νομίζω γιατί και εδώ θέλαν να περάσουν μέσα αλλά τους πήρε ο διάολος....η  μάλλον ξέχάσαμε γρήγορα...... τους τσάμηδες και τον συμμαχικό ρόλο με τους Γερμανούς... και τις σφαγές ,  την κουκούλα στο κεφάλι, η μήπως την επίσημη αλλήλογραφία του ηγέτη των τσάμηδων με τη Γερμανική υγεσία κλπ κλπ γιαυτό τά μάζεψαν και ...δρόμο. μετά τη λήξη του πολέμου,  και αφού την ιστορία τη μαθαίνεις απο Βιβλία και ταινίες διάβασε το  βιβλίο το μαντολίνο του λοχαγού κορρέλι (οχι την ταινία) να δείς πως οι ''κατακτημένοι αλβανοί εκπαιδευόντουσαν απο τους αλπινιστές και πως πριν τις αψιμαχίες με τους Έλληνες έκαναν καταδρομικές επιχειρήσεις σε χωριά αμάχων για να αποδείξουν οτι είναι άξιοι δολοφόνοι και δες επίσης και τον λώρενσ της αραβίας..
Τώρα την νίκη του Μ.Αλεξάνδρου καλώς την αφιέρωσε πλήν Λακεδαιμονίων, γιατί απλά δεν βοήθησαν καθόλου,οχι οτι δεν βοήθησαν σημαντικά στουε Ελλήνοπερσικούς πολέμους.
Η Μ.Βρετανία δεν έφαγε πόρτα με την έννοια που κατάλαβες αλλά υποχρεώθηκε απο τουσ Γάλλους στην ονομάσια στην Ε.Ε σαν Ηνωμένο Βασίλειο....
Τώρα σε θεωρητικολόγια του τύπου υποκειμενικής σχετικότητας και σχετισμό των έννοιων......μάλλον η έννοια διάρροια...έιναι πιο σοβαρή και αξίζει περοσσότερης ανάλυσης....
Τώρα για τον Αριστοτέλη μάλλον δεν ξέρεις πως ήταν μαθητής  του Πλάτωνα και μάλιστα απο τους αγαπημένους (το παρατσούκλι του ήταν ''Νους΄΄) και έτσι έλαβε Έλληνική παιδεία και γαλουχήθηκε με την αγάπη για όλη την Ελλάδα (Γεννήθηκε Μακεδονία, μεγάλωσε μετά την ορφάνια του στην Ατάρνεα της μικρασιατικής αιολίδας, (απένταντι απο τη Λέσβο) και σπούδασε στην αθήνα.
Το 323 π.Χ. με την είδηση του θανάτου του Μ. Αλεξάνδρου οι οπαδοί του αντιμακεδονικού κόμματος νόμισαν ότι βρήκαν την ευκαιρία να εκδικηθούν τους Μακεδόνες στο πρόσωπο του Αριστοτέλη. Το ιερατείο, με εκπρόσωπό του τον ιεροφάντη της Ελευσίνιας  κατηγόρησαν τον Αριστοτέλη για ασέβεια ("γραφή ασεβείας"), επειδή είχε ιδρύσει βωμό στον Ερμία, είχε γράψει τον ύμνο στην Αρετή και το επίγραμμα στον ανδριάντα του Ερμία, στους Δελφούς. Ο Αριστοτέλης όμως, επειδή κατάλαβε τα πραγματικά κίνητρα και τις αληθινές προθέσεις των μηνυτών του, έφυγε για τη Χαλκίδα, προτού γίνει η δίκη του (323 π.Χ.).
Αυτά ;D

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
papou καλυτερα να μιλας οταν εισαι περισσοτερο σιγουρος γι'αυτα που λες..γιατι οτι ειπες ιστορικα ηταν ημιαληθες
sweet-string respect...  απλα εκανες μαθαματα ιστοριας 2000 χρονων 8)

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
papou καλυτερα να μιλας οταν εισαι περισσοτερο σιγουρος γι'αυτα που λες..γιατι οτι ειπες ιστορικα ηταν ημιαληθες
sweet-string respect...  απλα εκανες μαθαματα ιστοριας 2000 χρονων 8)
που'σαι φιλαράκι? μας το 'κοψαν το άλλο θέμα?

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
χεχε...εδω ;)
ο admin μου τα χωσε για την συμπεριφορα μου και μου δωσε δικαιωμα τριων απαντησεων την μερα για εκεινο το θεμα...καλα δεν λεω και γω το παρακανα με την συμπεριφορα μου αλλα αυτο που εγινε ηταν φασιστικο και του το στειλα σε pm γιατι την δημοσια απαντηση μου την ειχε εμμεσα στερησει...επισης εσβησα και το θεμα γιατι αν εχω δικαιωμα 3 απαντησεων καταλαβαινεις οτι συζητηση δεν γινεται... ::)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
χεχε...εδω ;)
ο admin μου τα χωσε για την συμπεριφορα μου και μου δωσε δικαιωμα τριων απαντησεων την μερα για εκεινο το θεμα...καλα δεν λεω και γω το παρακανα με την συμπεριφορα μου αλλα αυτο που εγινε ηταν φασιστικο και του το στειλα σε pm γιατι την δημοσια απαντηση μου την ειχε εμμεσα στερησει...επισης εσβησα και το θεμα γιατι αν εχω δικαιωμα 3 απαντησεων καταλαβαινεις οτι συζητηση δεν γινεται... ::)
Αν δεν κάνω τεράστιο λάθος, το limitation των 3 απαντήσεων ανά θέμα, οφείλεται στο γεγονός ότι το συγκεκριμένο topic πήγε στο Κάδο Ανακύκλωσης.. Κανένας χρήστης δεν έχει δικαίωμα να ποστάρει πάνω από 3 απαντήσεις σε "καδοθέματα".. Νομίζω ότι ο λόγος είναι εμφανής.. Τα "καδοθέματα" είναι flame topics, και για να αποφεύγονται προσωπικές αντιπαραθέσεις, μπαίνει αυτός ο περιορισμός.. Δεν νομίζω να είναι κάτι προσωπικό ;)..

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
α δεν το ηξερα αυτο...μαλλον τοτε πρεπει να postarw μονο στον καδο ανακυκλωσης γιατι ειμαι ολιγον flame τυπος... ;D ;D κυριως οταν ορισμενοι μου τα κανουν inflamed ;)

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
α δεν το ηξερα αυτο...μαλλον τοτε πρεπει να postarw μονο στον καδο ανακυκλωσης γιατι ειμαι ολιγον flame τυπος... ;D ;D κυριως οταν ορισμενοι μου τα κανουν inflamed ;)
+10000 ;D

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
καταρχας για να μάθεις να συζητάς, πρέπει  να μάθεις να σέβεσαι....αυτό στο λέω γιατί ομολογώ οτι με εκνεύρισαν ιδιαίτερα οι εκφράσεις του τύπου...αν δεν έχεις χρονο να διαβάσεις....βρείτε το...μη τα περιμένετε όλα μασημένα,απεχθάνεστε τη φιλοσοφία, και τέλος..... γράψε Ελληνικά....μην είναι σωστό να υποχρεώνεις κανένα να διαβάσει ορινιθοσκαλίσματα greglish.

Δεν υποχρέωσα κανέναν, ελπίζω ότι τα διάβασες αυτοβούλως. Συγγνώμη αλλά δεν μου επιτρεπόταν να κατεβάσω Ελληνικά fonts. Παρόλα αυτά μην νομίζεις ότι η φρασεολογία μου υποδηλώνει έλλειψη σεβασμού, απλά προσπάθησα να σας βοηθήσω ως Έλληνας πολίτης διαφορετικής βέβαια εθνικότητας από εσάς.
Και δεν νομίζω ότι υποδηλώνει έλλειψη σεβασμού αν σου υποδείξω τα κραυγαλέα λάθη σου. Που μοιάζουν πάρα πολύ με τις ανακρίβειες που πετάνε διάφορα sites όπως το bulgarmak που ακόμα κι ένας τυφλός αντιλαμβάνεται ότι πρόκειτε για Τούρκικη προπαγάνδα και όχι για Βουλγαρική.

Παράθεση
Τώρα για τα επιμέρους ζητήματα... η Τουρκία στο Α παγκόσμιο ηταν  στο πλευρό του Καιζερ (βλεπε τη μάχη  της  Άκαμπα)
και στο β΄ παγκόσμιο ήταν θεωρητικά ουδέτερη .. όπως αυτή μόνο ξέρει, αλλά απλά καρδοκούσε για τα πετρέλαια του Β.Ιρακ ανάλογα με την έκβαση του πολέμου και εν πάσει περιπτώσει σε περίπτωση πολέμου
Να σε ενημέρώσω οτι το μεγαλύτερο αριθμό νεκρών οι Αυστραλοί σύμμαχοι τον είχαν στην Καλλίπολη κατα τη διάρκεια της απόβασης-μετάβασης  (130.000 νεκρούς)  πάρε και λινκ  http://www.iht.com/articles/2007/01/09/features/gallipoli.php

Αν είχες διαβάσει το κείμενο που παράθεσες θα γνώριζες ότι η μάχη της Καλλίπολης έλαβε χώρα στον Α' Παγκόσμιο.
Επίσης να σε ενημερώσω ότι οι Ιταλοί ήταν σύμμαχοί μας στον Α' Παγκόσμιο και αντίπαλοι στον Β' Παγκόσμιο. Δεν σημαίνει και τίποτα η συμμαχία και η αντιπαλότητα, οδεύει κατά τα συμφέροντα συνήθως!

Παράθεση
Τώρα οι Αλβανοί...απλά πέρασαν οι Ιταλοί μέσα...δε νομίζω γιατί και εδώ θέλαν να περάσουν μέσα αλλά τους πήρε ο διάολος....η  μάλλον ξέχάσαμε γρήγορα...... τους τσάμηδες και τον συμμαχικό ρόλο με τους Γερμανούς... και τις σφαγές ,  την κουκούλα στο κεφάλι, η μήπως την επίσημη αλλήλογραφία του ηγέτη των τσάμηδων με τη Γερμανική υγεσία κλπ κλπ γιαυτό τά μάζεψαν και ...δρόμο. μετά τη λήξη του πολέμου,  και αφού την ιστορία τη μαθαίνεις απο Βιβλία και ταινίες διάβασε το  βιβλίο το μαντολίνο του λοχαγού κορρέλι (οχι την ταινία) να δείς πως οι ''κατακτημένοι αλβανοί εκπαιδευόντουσαν απο τους αλπινιστές και πως πριν τις αψιμαχίες με τους Έλληνες έκαναν καταδρομικές επιχειρήσεις σε χωριά αμάχων για να αποδείξουν οτι είναι άξιοι δολοφόνοι και δες επίσης και τον λώρενσ της αραβίας..

Μπορείς κι εσύ, αν σου επιτρέπει η γλώσσα, να διαβάσεις το μυθηστόρημα του Μενέλαου Λουντέμη "Ένα παιδί μετράει τ' άστρα". Εκεί θα δεις περιγραφές, από πρώτο χέρι, για το πως οι Ναζί προσπαθούσαν να εξαλβανίσουν τους Τσάμηδες (κάτι που όλως περιέργως προσπαθούν να το επιτύχουν και οι "Έλληνες" Νεοναζί) καθώς και για την αντίσταση των Τσάμηδων.
Επίσης να σου θυμίσω ότι τα Τσάμικα τραγούδια (δηλ τα τραγούδια των Τσάμηδων) τα τραγουδάει όλη η Ελλάδα, καθώς επίσης και το ότι οι Τσάμικοι χοροί θεωρούνται Ελληνικοί και πολύ περήφανο είδος.

Και κάτι άλλο: Η ταινία "Ο Λώρενς της Αραβίας" αναφέρεται στον Α' Παγκόσμιο. Για να το καταλάβεις, ακόμα κι αν δεν γνωρίζεις το στόρυ, μπορείς να παρατηρήσεις τις ενδυμασίες, τα τρένα (ατμομηχανές), καθώς και το ότι δεν βλέπεις αερομαχίες.

Παράθεση
Τώρα σε θεωρητικολόγια του τύπου υποκειμενικής σχετικότητας και σχετισμό των έννοιων......μάλλον η έννοια διάρροια...έιναι πιο σοβαρή και αξίζει περοσσότερης ανάλυσης....
Τώρα για τον Αριστοτέλη μάλλον δεν ξέρεις .........

Aυτά μπορεί ο καθένας να τα δει στο Βικιπαιδεια. Κάτι άλλο πιο ουσιαστικό?






Το πιο σημαντικό το είχε πει ο Βραζίλης κάπου: "Η παγκόσμια κοινή γνώμη έχει την εντύπωση πως οι Έλληνες είναι τύρανοι, ρατσιστές και βίαιοι" Πράγμα το οποίο μερικώς ισχύει.Εκεί πρέπει να εστιαστείτε αν θέλετε κάποια λύση.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καταρχας για να μάθεις να συζητάς, πρέπει  να μάθεις να σέβεσαι....αυτό στο λέω γιατί ομολογώ οτι με εκνεύρισαν ιδιαίτερα οι εκφράσεις του τύπου...αν δεν έχεις χρονο να διαβάσεις....βρείτε το...μη τα περιμένετε όλα μασημένα,απεχθάνεστε τη φιλοσοφία, και τέλος..... γράψε Ελληνικά....μην είναι σωστό να υποχρεώνεις κανένα να διαβάσει ορινιθοσκαλίσματα greglish.

Δεν υποχρέωσα κανέναν, ελπίζω ότι τα διάβασες αυτοβούλως. Συγγνώμη αλλά δεν μου επιτρεπόταν να κατεβάσω Ελληνικά fonts. Παρόλα αυτά μην νομίζεις ότι η φρασεολογία μου υποδηλώνει έλλειψη σεβασμού, απλά προσπάθησα να σας βοηθήσω ως Έλληνας πολίτης διαφορετικής βέβαια εθνικότητας από εσάς.
Και δεν νομίζω ότι υποδηλώνει έλλειψη σεβασμού αν σου υποδείξω τα κραυγαλέα λάθη σου. Που μοιάζουν πάρα πολύ με τις ανακρίβειες που πετάνε διάφορα sites όπως το bulgarmak που ακόμα κι ένας τυφλός αντιλαμβάνεται ότι πρόκειτε για Τούρκικη προπαγάνδα και όχι για Βουλγαρική.

Παράθεση
Τώρα για τα επιμέρους ζητήματα... η Τουρκία στο Α παγκόσμιο ηταν  στο πλευρό του Καιζερ (βλεπε τη μάχη  της  Άκαμπα)
και στο β΄ παγκόσμιο ήταν θεωρητικά ουδέτερη .. όπως αυτή μόνο ξέρει, αλλά απλά καρδοκούσε για τα πετρέλαια του Β.Ιρακ ανάλογα με την έκβαση του πολέμου και εν πάσει περιπτώσει σε περίπτωση πολέμου
Να σε ενημέρώσω οτι το μεγαλύτερο αριθμό νεκρών οι Αυστραλοί σύμμαχοι τον είχαν στην Καλλίπολη κατα τη διάρκεια της απόβασης-μετάβασης  (130.000 νεκρούς)  πάρε και λινκ  http://www.iht.com/articles/2007/01/09/features/gallipoli.php

Αν είχες διαβάσει το κείμενο που παράθεσες θα γνώριζες ότι η μάχη της Καλλίπολης έλαβε χώρα στον Α' Παγκόσμιο.
Επίσης να σε ενημερώσω ότι οι Ιταλοί ήταν σύμμαχοί μας στον Α' Παγκόσμιο και αντίπαλοι στον Β' Παγκόσμιο. Δεν σημαίνει και τίποτα η συμμαχία και η αντιπαλότητα, οδεύει κατά τα συμφέροντα συνήθως!

Παράθεση
Τώρα οι Αλβανοί...απλά πέρασαν οι Ιταλοί μέσα...δε νομίζω γιατί και εδώ θέλαν να περάσουν μέσα αλλά τους πήρε ο διάολος....η  μάλλον ξέχάσαμε γρήγορα...... τους τσάμηδες και τον συμμαχικό ρόλο με τους Γερμανούς... και τις σφαγές ,  την κουκούλα στο κεφάλι, η μήπως την επίσημη αλλήλογραφία του ηγέτη των τσάμηδων με τη Γερμανική υγεσία κλπ κλπ γιαυτό τά μάζεψαν και ...δρόμο. μετά τη λήξη του πολέμου,  και αφού την ιστορία τη μαθαίνεις απο Βιβλία και ταινίες διάβασε το  βιβλίο το μαντολίνο του λοχαγού κορρέλι (οχι την ταινία) να δείς πως οι ''κατακτημένοι αλβανοί εκπαιδευόντουσαν απο τους αλπινιστές και πως πριν τις αψιμαχίες με τους Έλληνες έκαναν καταδρομικές επιχειρήσεις σε χωριά αμάχων για να αποδείξουν οτι είναι άξιοι δολοφόνοι και δες επίσης και τον λώρενσ της αραβίας..

Μπορείς κι εσύ, αν σου επιτρέπει η γλώσσα, να διαβάσεις το μυθηστόρημα του Μενέλαου Λουντέμη "Ένα παιδί μετράει τ' άστρα". Εκεί θα δεις περιγραφές, από πρώτο χέρι, για το πως οι Ναζί προσπαθούσαν να εξαλβανίσουν τους Τσάμηδες (κάτι που όλως περιέργως προσπαθούν να το επιτύχουν και οι "Έλληνες" Νεοναζί) καθώς και για την αντίσταση των Τσάμηδων.
Επίσης να σου θυμίσω ότι τα Τσάμικα τραγούδια (δηλ τα τραγούδια των Τσάμηδων) τα τραγουδάει όλη η Ελλάδα, καθώς επίσης και το ότι οι Τσάμικοι χοροί θεωρούνται Ελληνικοί και πολύ περήφανο είδος.

Και κάτι άλλο: Η ταινία "Ο Λώρενς της Αραβίας" αναφέρεται στον Α' Παγκόσμιο. Για να το καταλάβεις, ακόμα κι αν δεν γνωρίζεις το στόρυ, μπορείς να παρατηρήσεις τις ενδυμασίες, τα τρένα (ατμομηχανές), καθώς και το ότι δεν βλέπεις αερομαχίες.

Παράθεση
Τώρα σε θεωρητικολόγια του τύπου υποκειμενικής σχετικότητας και σχετισμό των έννοιων......μάλλον η έννοια διάρροια...έιναι πιο σοβαρή και αξίζει περοσσότερης ανάλυσης....
Τώρα για τον Αριστοτέλη μάλλον δεν ξέρεις .........

Aυτά μπορεί ο καθένας να τα δει στο Βικιπαιδεια. Κάτι άλλο πιο ουσιαστικό?






Το πιο σημαντικό το είχε πει ο Βραζίλης κάπου: "Η παγκόσμια κοινή γνώμη έχει την εντύπωση πως οι Έλληνες είναι τύρανοι, ρατσιστές και βίαιοι" Πράγμα το οποίο μερικώς ισχύει.Εκεί πρέπει να εστιαστείτε αν θέλετε κάποια λύση.


Ναι μικρούλη αν δεν σου αρέσει η Ελλάδα η οι Ελλήνες τι κάνεις εδω? 
Και να διαβάζεις καλύτερα πριν απαντήσεις στον Α΄παγκόσμιο αναφέρθηκα......όσο για τους τσάμηδες αν δεις κανένα ζήτα καμιά κουκούλα μπορεί να σου χρειαστεί  ;)

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
α ρε ανοιχτομυαλοι νεοελληναραδες...που ειναι ο οθωνας να σας σωσει εσας τους δυτικοφρονες ::)

ρε παπου εγω απο ολα αυτα που με ρητορικο υφος ειπες εχω καποιες αποριες...

γιατι οι γερμανοι ηθελαν εξαλβανισουν τους ελληνες και οχι να τους εκγερμανισουν...?? μηπως γινεσαι εθνικι μαυτα που λες? γιατι εμενα μου ακουγεται σαν να λες τους αλβανους τσιρακια των γερμανων και λαο φερεφωνο χωρις ποιοτητα...δεν θα διαφωνησω παντως να ξερεις...η ιστορια κρινει την ιδιοσυγκρασια μας στο περασμα του χρονου και θετει καποια ελαχιστα ξεπεσμου στην ιδιοσυγκρασια μας στο παρον και στο μελλον...σου καθεται καλα να ανοιξουν οι ελληνες τα ποδαρακια τους στον καθενα? γιατι υπαρχουν γειτονες μας που αυτο το κανουν για εκατονταδες χρονια συστηματικα... απο το ιδιο "νερο" των βαλκανιων δεν πινουμε? η μηπως στην ελλαδα ανακαλυψαμε τα εμφιαλωμενα νωριτερα και δεν κολλησαμε το μικροβιο? για σοβαρευτειτε λιγο ορισμενοι ρε

καλα αυτο που ειπες για το δευτερο παγκσμιο πολεμο ΜΕΓΑ ΑΚΥΡΟ...δεν ειναι το ιδιο να συμμαχεις με το πιο αρρωστο μυαλο στην παγκοσμια ιστορια με το να συμμαχεις με τον οποιοδηποτε...ξανακοιτα τι εκανε ο χιτλερ και μετα πες μου για συμμαχιες...

η αληθεια παντως οτι αφου θεωρουμαστε βαρβαροι απο τους πιθηκους της αναγεννησης(και δεν μιλαω για ολους ανεξαιρετως τους ξενους αλλα για αυτους μας κρινουν ετσι)...γιάυτους εχω να πω...

ας μην ερχονται εδω τα καλοκαιρια τους να κανουν τα οργια τους, ας παραμενουν στις χωρες τους ολο το χρονο με αποτερο στοχο την αυτοκτονια
ας μην παιρνουν τα καλυτερα μυαλα μας για τα πανεπιστημια τους που ολως τυγχαιως γινονται οτι καλυτερο εχουν να επιδειξουν αυτοι μετα
και ας μην συμμστεχουν στους ολυμπιακους αγωνες αλλα ας κανουν κατι πιο δυτικοευρωπαικο... ΑΡΕΝΕΣ ( μεχρι εκει τους εκοβε?)
ΟΣΟ ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΕΙ

στους τσαμηδες απο οτι ειδες δεν αρεσαν και πολυ και μια βροχερη μερα φορεσαν τις κουκουλες τους και εφυγαν :-X

« Τελευταία τροποποίηση: 31/03/08, 23:02 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ζητώ συγνώμη για το τελευταίο αλλά papous στον Α΄παγκόσμιο αναφέρθηκα, τώρα για τις κουκούλες ξανά συγνώμη αλλά μου ανέβηκε η πίεση με τους ρατσιστικούς χαρακτηρισμούς σου.
Πάντως δεν είναι έτσι όπως  τα λές και όλοι οι μετανάστες είναι και μια απόδειξη του ισχυρισμού πως ακόμα και αν δεν είναι η Ελλάδα η γη της επαγγελίας, και να δεχθώ πως και οι Έλληνες δεν είναι και οι καλύτεροι οικοδεσπότες, μερικά εκατομμύρια μεταναστών έχουν φτιάξει τη ζωή τους εδώ, έχουν διμιουργήσει οικογένεια και καλώς η κακώς για να βρίσκονται εδώ μάλλον τους αρέσει περισσότερο απο εκεί απο όπου ήρθαν, βρίσκω εξαιρετικά αχάριστο να λές πως είμαστε ρατσιστές και απο πάνω. Γι' αυτό τα πήρα, και μη ξεχνάμε πως η Ελλάδα έχει  ένα απο τα μεγαλύτερα ποσοστά μεταναστών στην Ευρώπη (αναλογικά πάντα) όπου κακά τα ψέμματα οι συνέπειες δεν είναι μόνο θετικές.....
Επίσης πρέπει να πάψεις να επικαλείσαι γνώμες άλλων γιατί απλά είναι γνώμες.....και ως γνωστό οι γνώμες είναι σαν τους κ....ς  όλοι έχουν.
Γειά σου amylo

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ

Γειά σου amylo
γεια σου και σε σενα ???
 :P
η αληθεια ειναι οτι δεν εχω παρακολουθησει το θεμα και δεν μπορω να φερω αποψη...
απλα με ενοχλει πολυ οταν ο συνομιλητης ειναι προσβλητικος και εριστικος
με ενοχλει πολυ να συναντω κατι τετοιο στο φορουμ..ειτε συμφωνω με τον συνομιλητη που εχει αυτην την σταση ειτε οχι.
αυτον τον τελευταιο χρονο που ειμαι στο φορουμ ,μαλλον δυο, εχω διαπιστωσει οτι θα τσαντιστω με καποιον που ειναι εριστικος και προσβλητικος και ας συμφωνω..εχω απειρα παραδειγματα να σας δειξω...και οχι μονο απο μενα... ::)
νταξ μην βαρατεε ηταν οφ τοπικ... :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
SWEET*STRINGS, γιγνώσκεις τι αναγιγνώσκεις?
Έγραψα:
Το πιο σημαντικό το είχε πει ο Βραζίλης κάπου: "Η παγκόσμια κοινή γνώμη έχει την εντύπωση πως οι Έλληνες είναι τύρανοι, ρατσιστές και βίαιοι" Πράγμα το οποίο μερικώς ισχύει.Εκεί πρέπει να εστιαστείτε αν θέλετε κάποια λύση.

Το οποίον σημαίνει ότι ισχύει μερικώς η πρόταση του Βραζίλη. Και ποιά είναι η πρόταση του Βραζίλη? Ότι η παγκόσμια κοινή γνώμη έχει την κακή εντύπωση για τους Έλληνες.
Αν οποιοσδήποτε θέλει να εθελοτυφλεί και να αμύνεται με πρακτικές απομόνωσης τύπου Χότζα στην εποχή του ελευθεριασμού της γνώμης, είναι δικαίωμά του.

Αδιαφορώ για τις εκτός θέματος επιθέσεις. Αναφέρω όμως ότι προσέχω πάρα πολύ αυτά που γράφω. Αναφέρθηκα στους Ναζί και όχι στους Γερμανούς. Τέτοιου τύπου ιδεολογίες δεν έχουν Εθνικότητα.

Τέλος λόγω του ότι ακούω πολύ συχνά την γνώμη κλισέ για τις γνώμες και τους κώλους, θυμίζω ότι οι τελευταίοι δεν είναι όλοι ίδιοι. Υπάρχουν και δυσκοίλιοι! Επίσης, εκ των πραγμάτων συνάγεται ότι τα στρινγκ απαιτούν επιδέξιους κώλους!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
papous, δεν ξέρω πως ακριβώς συνέλαβες τα λόγια μου. Επειδή ίσως να μην έγινα πλήρως κατανοητός σε σένα ή/και σε άλλους, να παραθέσω ότι σε άλλο θέμα (για τη "Μακεδονια") είχα πει αυτό:
Αυτό που τελικά έχει περάσει στη κοινή γνώμη στον πλανήτη είναι ότι η Ελλάδα κατέχει εδάφη που ανήκαν στην Αλβανία, στη "Μακεδονία", στη Τουρκία, ότι σφάξαμε και διώξαμε τις ξένες φυλές, και όσους έμειναν τους "βασανίζουμε" και δεν τους αναγνωρίζουμε ανθρώπινα δικαιώματα!
και εννοούσα ότι αυτή η γνώμη σχηματίστηκε από την υπερφίαλη (και δυστυχώς αποτελεσματική) προπαγάνδα των ξένων κρατών/λαών/κέντρων εξουσίας εις βάρος της Ελλάδας.
Δεν θεωρώ ότι είμαστε εξαιρετικά ρατσιστές και βίαιοι. Υπάρχουν και χειρότερα (που δεν αποκλείω ότι μπορεί αργά ή γρήγορα να έρθουν κι από εδώ. Η παγκοσμιοποίηση τα ισοπεδώνει όλα)

Και προς όλους: προσοχή στις εκφράσεις σας!
« Τελευταία τροποποίηση: 01/04/08, 13:54 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
SWEET*STRINGS, γιγνώσκεις τι αναγιγνώσκεις?
Έγραψα:
Το πιο σημαντικό το είχε πει ο Βραζίλης κάπου: "Η παγκόσμια κοινή γνώμη έχει την εντύπωση πως οι Έλληνες είναι τύρανοι, ρατσιστές και βίαιοι" Πράγμα το οποίο μερικώς ισχύει.Εκεί πρέπει να εστιαστείτε αν θέλετε κάποια λύση.

Το οποίον σημαίνει ότι ισχύει μερικώς η πρόταση του Βραζίλη. Και ποιά είναι η πρόταση του Βραζίλη? Ότι η παγκόσμια κοινή γνώμη έχει την κακή εντύπωση για τους Έλληνες.
Αν οποιοσδήποτε θέλει να εθελοτυφλεί και να αμύνεται με πρακτικές απομόνωσης τύπου Χότζα στην εποχή του ελευθεριασμού της γνώμης, είναι δικαίωμά του.

Αδιαφορώ για τις εκτός θέματος επιθέσεις. Αναφέρω όμως ότι προσέχω πάρα πολύ αυτά που γράφω. Αναφέρθηκα στους Ναζί και όχι στους Γερμανούς. Τέτοιου τύπου ιδεολογίες δεν έχουν Εθνικότητα.

Τέλος λόγω του ότι ακούω πολύ συχνά την γνώμη κλισέ για τις γνώμες και τους κώλους, θυμίζω ότι οι τελευταίοι δεν είναι όλοι ίδιοι. Υπάρχουν και δυσκοίλιοι! Επίσης, εκ των πραγμάτων συνάγεται ότι τα στρινγκ απαιτούν επιδέξιους κώλους!
μπα!  στο είπαν και άλλοι?    ??? Μήπως πρέπει να αρχίσεις να προβληματίζεσαι?    Και μάλλον και στην περίπτωση σύληψης λόγων απο τρίτους μάλλον τα έκανες μαντάρα, και εντελώς φιλικά μην το κάνεις ξανά για πολούς λόγους.Κοντολογίς προσπαθείς να στερεώσεις τις απόψεις σου σε αυτά και σε δικές σου θεωρίες που δεν σημαίνει πως αξίζουν για να τις υιοθετήσουμε οσο και καλόπιστοι και να είμαστε, τέλος πάντων στη δημοκρατία όλοι έχουμε άποψη. Πάντως ειλικρινά μου άφησες κακή εντύπωση για τη γνώμη σου για τους Έλληνες, και είναι πολύ κρίμα οι φιλοξενούμενοι απο μια όχι πλούσια χώρα, να μην έχουν δικαίωμα επιλογής να φύγουν να ξαναπάνε στον τόπο τους που αγαπάνε τόσο πολύ δυστηχώς για άλλη μια φορά επιβεβαιώνεται η αρχαία ρήση οτι ουδείς ασφαλέστερος εχθρός εκ του ευεργεντηθέντος φίλου.
Πάντως σαν απλή κατάθεση εμπειρίας να  αναφέρω πως οι κατεξοχήν αγνώμονες φιλοξενούμενοι του τόπου αυτού προέρχοναι απο κοντινά βόρεια σύνορα.

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Πάντως σαν απλή κατάθεση εμπειρίας να  αναφέρω πως οι κατεξοχήν αγνώμονες φιλοξενούμενοι του τόπου αυτού προέρχοναι απο κοντινά βόρεια σύνορα.

γιατι ρε βαγγελη ειναι αγνωμονες? επειδη ζουμε στην χωρα τους? ;D
ας τα παιδια να εκφραστουν ελευθερα τα πνιγει το δικιο τους :o

ΥΓ δεν υπαρχουν συνορα...ζουμε στην βαλκανιαδα :-\

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πάντως σαν απλή κατάθεση εμπειρίας να  αναφέρω πως οι κατεξοχήν αγνώμονες φιλοξενούμενοι του τόπου αυτού προέρχοναι απο κοντινά βόρεια σύνορα.

γιατι ρε βαγγελη ειναι αγνωμονες? επειδη ζουμε στην χωρα τους? ;D
ας τα παιδια να εκφραστουν ελευθερα τα πνιγει το δικιο τους :o

ΥΓ δεν υπαρχουν συνορα...ζουμε στην βαλκανιαδα :-\
και για να ίμαστε και πιο δημοκρατικοί κατά τη δική τους αρέσκεια μπορούμε και να φύγουμε απο εδω και να πάμε στο τιμπουκτού η που άλλου... ;D

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ

Πάντως σαν απλή κατάθεση εμπειρίας να  αναφέρω πως οι κατεξοχήν αγνώμονες φιλοξενούμενοι του τόπου αυτού προέρχοναι απο κοντινά βόρεια σύνορα.

Nα και τα ρατσιστικα αρχιζουν να βγαινουν παλι... Και μετα λετε γιατι τσαντιζομαι...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser

Πάντως σαν απλή κατάθεση εμπειρίας να  αναφέρω πως οι κατεξοχήν αγνώμονες φιλοξενούμενοι του τόπου αυτού προέρχοναι απο κοντινά βόρεια σύνορα.

Nα και τα ρατσιστικα αρχιζουν να βγαινουν παλι... Και μετα λετε γιατι τσαντιζομαι...
Θα συμφωνήσω με τον Roufus (αν και δεν το κάνω συχνά :D) περί ρατσισμού.. Ρατσισμός δεν είναι μόνο η περίπτωση όπου όταν βλέπουμε ένα μαύρο στον δρόμο τον βρίζουμε, τον χτυπάμε και τον κακομεταχειριζόμαστε, αλλά και όταν κρίνουμε ολόκληρα έθνη από 2-3 προσωπικές εμπειρίες..

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
15 χρονια συμβιωσης δεν ειναι 2-3 εμπειριες...εγω προσωπικα στην καθημερινοτητα μου δεν εχω υπαρξει ουτε μια φορα με ρατσιστικη διαθεση απεναντι στον οποιοδηποτε...και γενικα δεν εχω προβλημα με τους μεταναστες...ειδικα εχω προβλημα με δυο πραγματα παρολα αυτα...με τον αριθμο τους που πλεον αρχιζει και γινεται ενοχλητικος ακομα και σε αισθητικο επιπεδο (κατεβαινεις ομονοια και ξεχνας οτι εισαι στην χωρα σου)...και με τους βορειους γειτονες μας που απλα κοιταζουν να δαγκωσουν το χερι που τους ταιζει...και οποιος μου πει οτι θα υπαρξει εστω και ενας αλβανος (αν ποτε παρουσιαστει αναγκη να πολεμησει κατα της ελλαδας)  να πει "οχι εγω ζουσα τοσα χρονια αναμεσα τους και τους χρωσταω" ΠΛΑΝΑΤΑΙ...ξαναλεω δεν ειναι σωστο να εχουμε ρατσιστικη διαθεση απεναντι τους...απλα να μην ξεχνιωμαστε...οπως και αυτοι ουτε ξεχνιουνται ουτε ξεχνανε

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
15 χρονια συμβιωσης δεν ειναι 2-3 εμπειριες...εγω προσωπικα στην καθημερινοτητα μου δεν εχω υπαρξει ουτε μια φορα με ρατσιστικη διαθεση απεναντι στον οποιοδηποτε...και γενικα δεν εχω προβλημα με τους μεταναστες...ειδικα εχω προβλημα με δυο πραγματα παρολα αυτα...με τον αριθμο τους που πλεον αρχιζει και γινεται ενοχλητικος ακομα και σε αισθητικο επιπεδο (κατεβαινεις ομονοια και ξεχνας οτι εισαι στην χωρα σου)...και με τους βορειους γειτονες μας που απλα κοιταζουν να δαγκωσουν το χερι που τους ταιζει...και οποιος μου πει οτι θα υπαρξει εστω και ενας αλβανος (αν ποτε παρουσιαστει αναγκη να πολεμησει κατα της ελλαδας)  να πει "οχι εγω ζουσα τοσα χρονια αναμεσα τους και τους χρωσταω" ΠΛΑΝΑΤΑΙ...ξαναλεω δεν ειναι σωστο να εχουμε ρατσιστικη διαθεση απεναντι τους...απλα να μην ξεχνιωμαστε...οπως και αυτοι ουτε ξεχνιουνται ουτε ξεχνανε
Τι να σου πω Harrucci; Αυτό που λες το έχω ακούσει από πολλούς και δεν μπορώ φυσικά να το αγνοήσω.. Απλά στην καθημερινότητα μου παρατηρώ ότι όσο αγενής μπορεί να είναι ένας ξένος, τόσο αγενής μπορεί να είναι και ένας Έλληνας.. Δεν νομίζω να πιστεύει κανείς ότι είμαστε αρνάκια :D..

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
καλα αυτο δεν το συζηταμε...και θα επρεπε η συμπεριφορα μας να ειναι αλλιως σε πολλα καθημερινα θεματα... αλλα σε γενικες γραμμες δεν θεωρω οτι οι ελληνες ειναι ρατσιστες.... οπως και να χει η συμπεριφορα στην καθημερινοτητα ειναι μονο επιφανεια... και οταν μιλαω για κακοβουλους γειτονες μιλαω για πιο βαθος... για νοοτροπια εθνους...πως αυτοι αυτοπροσδιοριζονται στον παγκοσμιο χαρτη και τι ρολο τελικα βαραμε εμεις για αυτους... το οτι ειμαστε η μοναδικη χωρα στα βαλκανια που ειναι αρκετα πιο μπροστα απο τις γειτονες χωρες ειναι λογικο να δημιουργει "ζηλια" στους γυρω...και για τα ματια τους πολλες φορες να ειμαστε το ο ηθικος αυτουργος της δικης τους "καταντειας"... δεν ειναι το ιδιο οταν οι ελληνες πηγαν στην γερμανια μεταναστες... οπως δεν μας βλεπει το ιδιο σαν οικοδεσποτη ενας πακιστανος και ενας αλβανος... να ξερεις τι να περιμενεις απο τον καθενα που βαζεις μες στην χωρα σου δεν νομιζω οτι ειναι ρατσισμος...απλα ειμαι της αποψης φυλαγε τα ρουχα σου χωρις να φαινεσαι επιφυλακτικος απεναντι στον οποιοδηποτε

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Πάντως σαν απλή κατάθεση εμπειρίας να  αναφέρω πως οι κατεξοχήν αγνώμονες φιλοξενούμενοι του τόπου αυτού προέρχοναι απο κοντινά βόρεια σύνορα.

Nα και τα ρατσιστικα αρχιζουν να βγαινουν παλι... Και μετα λετε γιατι τσαντιζομαι...
ποιά ρατσιστικά εννοείς?  σε ποιόν νομίζεις οτι αναφέρεσαι?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
19597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/07, 22:27
από sakisarabatzis
11 Απαντήσεις
4283 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/06, 14:21
από Fusalida
35 Απαντήσεις
13686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:02
από HeavyHead
1 Απαντήσεις
2333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/06, 17:53
από voulitsa
22 Απαντήσεις
6279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 02:05
από Stel Andre
27 Απαντήσεις
11732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/17, 22:17
από kkmspm (φλουτσ)