Ψηφοφορία

Τί θα προτείνατε για τον ήχο που θέλω στις εντάσεις που θέλω?

1. Λαμπάτος ενισχυτής με καλό καθαρό κανάλι με κάποιο πετάλι για την παραμόρφωση. π.χ. Fender Blues JR + MXR Dime
12 (15%)
2. Λαμπάτος ενισχυτής με καλό βρώμικο, για χρήση μαζί με overdrive. π.χ Laney LC15 + Tubescreamer
11 (13.8%)
3. Λαμπάτος ενισχυτής με Effects Loop, για χρήση του τελικού του σταδίου σε συνδυασμό με κάποια προενίσχυση/πεταλιέρα. π.χ.  Windsor Studio/LC15R + PodXT Live
8 (10%)
4. Καλός tranzistor ενισχυτής π.χ. Peavey Bandit
2 (2.5%)
5. Κάποιος καλός μεταχειρισμένος ενισχυτής, π.χ. ENGL Thunder (ξέροντας όμως ότι δεν θα ακούσω ποτέ αυτό το μηχάνημα για τις εντάσεις που είναι φτιαγμένο)
15 (18.8%)
6. Rack, προενίσχυση + τελικό + καμπίνα π.χ. Rocktron Gainiac + Velocity
7 (8.8%)
7. Κράτα τα λεφτά και συνέχισε να μαζέυεις για να πάρεις κάτι καλύτερο π.χ Koch Studiotone
8 (10%)
8. Άλλαξέ/ Βελτίωσε καλύτερα την κιθάρα σου
3 (3.8%)
9. Δεν πάμε να φάμε κανα σάντουιτς ρε παιδιά?
14 (17.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 80

Αποστολέας Θέμα: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..  (Αναγνώστηκε 26937 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #25 στις: 06/06/08, 13:33 »
Αξιολογο προενισχυτη και καμπινα και τελικο με ποσα; Με 500; Ξεχνα το...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #26 στις: 06/06/08, 13:47 »
Θα σου πω ποσο πηρα τα δικα μου:ADA mp1 250 ευρω,crate powerblock τελικος 200 ευρω,καμπινα marshall 1936 2x12 350 ευρω.To εφε μου το ειχα παρει σε δραχμες,αλλα σημερα αν το βρεις θα το βρεις 150-200 ευρω,ισως και πιο φθηνα.(Alesis quadraverb).Συνολο δηλαδη γυρω στο χιλιαρικο.Το κακο ειναι οτι ολα ειναι δυσευρετα πλεον,εκτος απο την καμπινα.Αλλα το τελικο αποτελεσμα σκοτωνει!!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #27 στις: 06/06/08, 14:01 »
Jimi, το powerblock δεν υπάρχει πλέον καινούριο?

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #28 στις: 06/06/08, 15:15 »
Θα σου πω ποσο πηρα τα δικα μου:ADA mp1 250 ευρω,crate powerblock τελικος 200 ευρω,καμπινα marshall 1936 2x12 350 ευρω.To εφε μου το ειχα παρει σε δραχμες,αλλα σημερα αν το βρεις θα το βρεις 150-200 ευρω,ισως και πιο φθηνα.(Alesis quadraverb).Συνολο δηλαδη γυρω στο χιλιαρικο.Το κακο ειναι οτι ολα ειναι δυσευρετα πλεον,εκτος απο την καμπινα.Αλλα το τελικο αποτελεσμα σκοτωνει!!
Λαμπάτο είναι και το ADA και το Crate?
Κάποιο καλό λαμπάτο τελικό σε λογικά watt για συνδυασμό ας πούμε με τον ENGL 530 ? Τί θα προτείνατε?

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #29 στις: 06/06/08, 16:39 »
Θα σου πω ποσο πηρα τα δικα μου:ADA mp1 250 ευρω,crate powerblock τελικος 200 ευρω,καμπινα marshall 1936 2x12 350 ευρω.To εφε μου το ειχα παρει σε δραχμες,αλλα σημερα αν το βρεις θα το βρεις 150-200 ευρω,ισως και πιο φθηνα.(Alesis quadraverb).Συνολο δηλαδη γυρω στο χιλιαρικο.Το κακο ειναι οτι ολα ειναι δυσευρετα πλεον,εκτος απο την καμπινα.Αλλα το τελικο αποτελεσμα σκοτωνει!!
Λαμπάτο είναι και το ADA και το Crate?
Κάποιο καλό λαμπάτο τελικό σε λογικά watt για συνδυασμό ας πούμε με τον ENGL 530 ? Τί θα προτείνατε?

Το ADA ειναι λαμπατο,το crate οχι.Το crate ειναι ενας πολυ καλος μικρουλης τελικος,ο οποιος παιρνει το σημα του ada και το μεγενθυνει χωρις να το αλλοιωνει,τουλαχιστον στα δικα μου αυτια.Ενας λαμπατος τελικος,εκτος του οτι ειναι πολυ-πολυ βαρυς(και πιστεψε με το κουβαλημα ειναι ενα πολυ σημαντικο μερος καθε λαιβ-οσο μπορεις να το ελλατωσεις τοσο το καλυτερο) πρεπει να παιζει τσιτα για να παραξει καλο ηχο.Θα μου πεις υπαρχουν και τα attenuators,εχω ακουσει ομως-δεν ξερω κατα ποσο ισχυει-οτι παιζοντας με attenuators,επειδη οι τελικες λαμπες ειναι τσιτα,καθε εικοσι ωρες παιξιματος θα θελουν αλλαγη.Αντιθετα,ενας τελικος οπως το crate,σε συνδυασμο με εναν καλο λαμπατο προενισχυτη και μια κιθαρα με παχυ ηχο (βλεπε lp) εκτος του οτι ειναι παναλαφρος,παιζει καλα και σε χαμηλες εντασεις.Βεβαια,οσο δυναμωνεις το συστημα και "αρπαζουν" τα μεγαφωνα της καμπινας,παιζει ακομα καλυτερα.

Αν εχεις στρατ,θεωρω πως ειναι καλυτερα να εχεις λαμπατο τελικο,επειδη γενικα σαν κιθαρες ειναι λιγο thin,και ο τελικος "παχαινει" και στρογγυλευει τον ηχο οταν ειναι λαμπα.

Φιλε μου Gers,ναι απ οσο ξερω δεν βγαινει πια καινουριο.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #30 στις: 06/06/08, 16:51 »
Δεν χρειαζεται ενας λαμπατος να παιζει τσιτα για να αποδωσει. Μονο αν ειναι ενισχυτης χωρις master volume και θες να βγαλεις παραμορφωση το κανεις αυτο. Αρα με τελικο σε rack αυτο δεν παιζει. Απο κει και περα, το ιδιο ισχυει και με attenuator. Δηλαδη και τσιτα να εχεις εναν ενισχυτη συνεχεια, ειτε τον εχεις πανω σε attenuator ειτε οχι, φθειρεις τις λαμπες πιο γρηγορα (σε καμια περιπτωση καθε 20 ωρες να θελουν αλλαγη. Αν με normal παιξιμο θα θελαν καθε χρονο, με τσιτα γκαζια καθε φορα που παιζεις θα θελουν καθε 7 μηνες πχ, χωρις αυτο να ειναι απαραιτητο).
Το attenuator δεν αλλαζει κατι στον ενισχυτη, απλα ενα ποσοστο της ισχυς που βγαζει ο ενισχυτης προς το ηχειο, το μετατρεπει απλα σε θερμοτητα και το διοχετευει στο περιβαλλον, δινοντας μικροτερο φορτιο στα ηχεια και ετσι ακουγονται χαμηλοτερα οσα παιζεις, ενω ο ενισχυτης συνεχιζει και παιζει κανονικα τερμα και ετσι μπορεις να εκμεταλλευεσαι τα καλα του τσιτωμενου λαμπατου σε λογικες εντασεις.
Το βαρος ναι, ειναι μεγαλυτερο σε λαμπατα μηχανηματα, αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις. Επειδη χρειαζονται καλυτερο hardware και μεταλλα κτλ λογω κατασκευης καθως και μετασχηματιστες αλλα και οι ιδιες οι λαμπες, ολα αυτα προσθετουν βαρος. Το θεμα ειναι κατα ποσο σε ενοχλει αυτο σε σχεση με την ποιοτητα ηχου που θα εχεις. Εμενα πχ δεν με ενοχλει.
Παντως και λαμπατα μηχανηματα αν εχουν master volume (σε rack αυτο ειναι αυτονοητο) παιζουν μια χαρα και χαμηλα... Εγω εχω εναν Mesa Studio Pre amp (ιδιο κυκλωμα ουσιαστικα με Μark IIC) και εναν τελικο Mesa Boogie 50/50. Μαλλον θα τα πουλησω γιατι θελω να παω σε κατι αλλο, αλλα μπορω να πω οτι σκοτωνουν και σε χαμηλες και σε ψηλες εντασεις. Μαλιστα ο 50/50 εχει και λειτουργια που ριχνεις τα watt στην μεση...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #31 στις: 06/06/08, 17:06 »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά..
Το θέμα είναι ότι είναι κάπως δύσκολο να δοκιμάσω συνδυασμούς προ-τελικού-καμπίνας...
Jimi πιστεύεις δηλαδή ότι με τον tranzistor τελικό δεν χάνεις και πολύ από τον.. λαμπάτο ήχο.?.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #32 στις: 06/06/08, 17:31 »
Εννοειται οτι χανεις... Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα ναι το αποτελεσμα αυτο που θες...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #33 στις: 06/06/08, 19:51 »
faser, μήπως ξέρεις τίποτα για τα weber? Μόνο ebay παίζουν? Ρωτάω εσένα γιατί είσαι.. ο ειδικός των attenuator εδώ..
Για τη λύση χωριστού προ/τελικού κλπ κλπ τί λέτε? Υπερβολικό για έναν 17χρονο ε? Είχε περάσει όμως από το μυαλό μου κάποιο πετάλι/προενίσχυση όπως πχ tubeman (?) +κάποιο τελικό αλλά το παράτησα γιατί δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για τον τελικό και γενικά ότι έχει να κάνει με ρακ..
Κοίταξε να δεις.. Υποτίθεται ότι το ΤΗD είναι ελαφρά καλύτερο από το Weber υπό την έννοια ότι χρησιμοποιούν άλλη τεχνική για να σιγάσουν τον τελικό.. Το πρώτο μετατρέπει τα "περίσια Watt" σε θερμότητα, ενώ το δεύτερο έχει ένα πραγματικό ηχείο (χωρίς βέβαια τον κώνο παρά μόνο το πηνίο και το μαγνήτη, άρα είναι και πιο ογκώδες σαν συσκευή).. Συγκρίσεις αναφέρουν ότι το THD ακούγεται πιο όμορφα και πιο φυσικά ενώ αναφέρεται επίσης ότι οι ρυθμίσεις του THD (bright switch και deep switch) είναι καλύτερες από τις αντίστοιχες του Weber mini-mass.. Βέβαια το μειονέκτημα του THD είναι ότι χρειάζεται τα ohms της εξόδου του ενισχυτή σου να κουμπώνουν με τα ohms του attenuator, πράγμα που σημαίνει ότι αν έχεις 2 ή παραπάνω ενισχυτές (με διαφορετικά ohms εξόδου) θα χρειαστείς 2 ή και περισσότερα THD.. Με το Weber απλά ισχύει ότι πρέπει να πάρεις την έκδοση με περισσότερα watts απ' όσο είναι ο ενισχυτής σου (αν έχεις ένα 50w και ένα 100w, απλά παίρνεις το Weber 100W).. Γενικά το θέμα είναι πολύ χάσιμο.. Υπάρχουν πολύ καλύτερα attenuators στην αγορά, αλλά επειδή είναι ψιλο-custom φάση, είναι και πανάκριβα.. Το THD είναι μια καλή και δοκιμασμένη λύση (απλά να μην το κατεβάσεις στην τελευταία σκάλα [-16db], εκεί πέρα sucks tone).. Weber θα βρεις λογικά στο ebay.. Ευρώπη δεν έχει πέσει κάτι στην αντίληψη μου..

Τώρα όσον αφορά το rack, αν έχεις χώρο (όχι πολύ αλλά κάποιον) συμφέρει κατά τη γνώμη μου το rack διότι:
1) Έχεις άπειρη ευελιξία για το τι θα διαλέξεις (preamp, power amp)..
2) Συνήθως τα preamps των racks είναι midi compatible, πράγμα που σημαίνει ότι μπορείς με ένα midi foot controller να αλλάζεις όλες τις παραμέτρους (σε ένα πρόσφατο post βρέθηκε ότι το αντίστοιχο σε combo ή κεφαλή είναι δύσκολο)..
3) Αν δεν σου αλλάζει ο τελικός για παράδειγμα τον αλλάζεις.. Αν δεν σου αρέσει ο combo όμως;...
4) Πραγματικά ανοίγεται ένας καινούργιος κόσμος μπροστά σου.. Από fx processor units σε 1/3 octave eqs, μέχρι compressor και noise gate.. Kυριολεκτικά άπειρες επιλογές gear και φυσικά δεν συγκρίνεται σε δυνατότητες ένα pedal compression της Boss για παράδειγμα με ένα rack unit της DBX..

Γιατί δεν συμφέρει:
1) Το "χάσιμο" δεν είναι αρεστό σε όλους.. Μερικοί αποθαρρύνονται από το γεγονός ότι μια ρύθμιση σε ένα rack unit επιφέρει αλλαγές σε όλα τα άλλα, τα οποία πρέπει να ρυθμίσεις εκ νέου και τα οποία θα σου επηρεάσουν πάλι το αρχικό rack unit, κ.ο.κ..
2) Θέλει αρκετά χρήματα και αρκετό ψάξιμο.. Αν είσαι διατεθειμένος να τα καταβάλεις και τα δύο τότε go for it..

Γενικά τη λύση rack τι συστείνω ανεπιφύλακτα για κάποιον είτε που έχει πολλά χρήματα η οικογένεια του, είτε δουλεύει και τα διαθέτει εκεί.. Το να ζητάς χρήματα από τον μπαμπά για να αγοράσεις ένα BBE είναι δύσκολο, καταρχάς γιατί άντε να του εξηγήσεις τι κάνει ένα BBE :D, και κατά δεύτερον γιατί είναι awkward να ζητάς κάθε λίγο και λιγάκι χρήματα από κάποιον που δεν συμμερίζεται τον ενθουσιασμό σου..
« Τελευταία τροποποίηση: 06/06/08, 19:55 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #34 στις: 07/06/08, 03:43 »
preamp: Marshall JMP (αν και ειχα δει κατι μοντελα triaxis με 700 δολλαρια στο ebay και καλα παλαιων versions η κατι τετοιο) , τελικος: Mesa Boogie 20/20 or 50/50, καμπινα: Mesa Boogie 1x12 η 2x12 (μην τις υποτιμας, ειναι αρκετα μεγαλες καμπινες και λιγοτερο κουραστικες στην μεταφορα απο τις 4χ12)
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #35 στις: 07/06/08, 20:39 »
preamp: Marshall JMP (αν και ειχα δει κατι μοντελα triaxis με 700 δολλαρια στο ebay και καλα παλαιων versions η κατι τετοιο) , τελικος: Mesa Boogie 20/20 or 50/50, καμπινα: Mesa Boogie 1x12 η 2x12 (μην τις υποτιμας, ειναι αρκετα μεγαλες καμπινες και λιγοτερο κουραστικες στην μεταφορα απο τις 4χ12)
Βγαίνω ΠΑΡΑ πολύ έξω. Δεν έχω πρόβλημα να περιμένω λίγο καιρό ακόμα και να περιμένω κάποια ευκαιρία για μεταχειρισμένο αλλά με αυτά πάω 1500+ οπότε παίρνω και τον ENGL που λέγαμε και attenuator καινούριο και εφφέ κλπ..

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #36 στις: 07/06/08, 22:49 »
Δευτερο αλλα εξισου σημαντικο ειναι η καμπινα,η οποια ειναι καλο να ειναι χωριστη,και κατα προτιμηση closed back.Με ανοιχτη καμπινα,απλα ξεχνας αυτο τον ηχο που θες!
Μεγα λαθος! Μια χαρα παιζουν και οι ανοιχτες και για ροκ και μεταλ! Αρκει να ειναι καλες καμπινες. Επισης, αμα δεν σου αρεσει την κολλας στον τοιχο και γινεται κλειστη  ;D

(μιλαω παντα για το hard rock κομματι,αφου για μεταλ παιρνεις μια ψηφιακουρα και μια κιθαρα των 100 ευρω με γκαζωμενους μαγνητες και βαρας μεχρι τελικης πτωσεως!!)

Και μετα σε βαραει και εσενα το ακροατηριο  :P
 ;)

Raz, μεχρι ποσα 8ελεις να διαθεσεις δηλαδη?

Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #37 στις: 07/06/08, 23:00 »
Θα μου πεις υπαρχουν και τα attenuators,εχω ακουσει ομως-δεν ξερω κατα ποσο ισχυει-οτι παιζοντας με attenuators,επειδη οι τελικες λαμπες ειναι τσιτα,καθε εικοσι ωρες παιξιματος θα θελουν αλλαγη.

Για λαμπες ενισχυτη μιλαμε οχι για χορδες  ;)
Αν ηταν ετσι ποιος θα εδεινε 300-500 ευρω για ατενουειτορ + 100-150 ευρω καθε 20 ωρες για λαμπες? Συν τα σκουπιδια που δα δημιουργουσε  ;D
Να προσθεσω οτι υπαρχει και το μαρσαλ παουερ-μπρεικ, το οποιο ειναι οκ ατενουειτορ σε προσιτη τιμη.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #38 στις: 07/06/08, 23:01 »
Προς το παρόν κανα 600-650άρι, αλλά δεν έχω και πρόβλημα να μαζέψω κάποια παραπάνω. Το θέμα είναι όμως μπέρδεμα γιατί κοιτάω και στα μεταχειριεμένα. Οπότε αμα είναι για καινούριο, κοιτάω μέχρι τα λεφτά ενός ENGL Thunder (αντε κανα 800αρι).
Και βέβαια όσο περνάει ο καιρός ανεβαίνει κ το μπατζετ  8)

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #39 στις: 08/06/08, 00:15 »
Α, και κάτι άλλο..
Όταν λέει για παράδειγμα στον marshall 20/20 ή στον mesa 20/20 2x20 watt, πόσα βαττ θα είναι ο τελικός ολοκληρωμένος ενισχυτής? Άμα παίζω με μια καμπίνα με ένα ηχείο?

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #40 στις: 08/06/08, 01:54 »
Α, και κάτι άλλο..
Όταν λέει για παράδειγμα στον marshall 20/20 ή στον mesa 20/20 2x20 watt, πόσα βαττ θα είναι ο τελικός ολοκληρωμένος ενισχυτής? Άμα παίζω με μια καμπίνα με ένα ηχείο?
αν παιζεις με μια μονοφωνικη καμπινα θα εχεις 20watt

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #41 στις: 08/06/08, 03:22 »
σου απαντησε ο Plus , και επισης να τονισω οτι αν εχεις υπομονη και ψαχνεσαι βρισκεις αρκετα μεταχειρισμενα σε αψογη κατασταση. Πηρα 600 ευρω τον τελικο μου 50/50 Boogie μεταχειρισμενο, και 400 περιπου την καμπινα καινουρια απο Θωμα. Που απο Αμερικη ειναι σιγουρα πιο φθηνα και τα 2. Θα προτεινα να μην βιαστεις , να φτασεις το 1000αρικο ισως και κατι παραπανω και με ψαξιμο θα παρεις εξοπλισμο που θα τον εχεις παρα πολλα χρονια εγγυημενα!
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #42 στις: 08/06/08, 03:57 »
Δευτερο αλλα εξισου σημαντικο ειναι η καμπινα,η οποια ειναι καλο να ειναι χωριστη,και κατα προτιμηση closed back.Με ανοιχτη καμπινα,απλα ξεχνας αυτο τον ηχο που θες!
Μεγα λαθος! Μια χαρα παιζουν και οι ανοιχτες και για ροκ και μεταλ! Αρκει να ειναι καλες καμπινες. Επισης, αμα δεν σου αρεσει την κολλας στον τοιχο και γινεται κλειστη  ;D

(μιλαω παντα για το hard rock κομματι,αφου για μεταλ παιρνεις μια ψηφιακουρα και μια κιθαρα των 100 ευρω με γκαζωμενους μαγνητες και βαρας μεχρι τελικης πτωσεως!!)

Και μετα σε βαραει και εσενα το ακροατηριο  :P
 ;)

Raz, μεχρι ποσα 8ελεις να διαθεσεις δηλαδη?


Καλα,τιποτα δεν ειναι απολυτο.Ο κανονας ομως ειναι πως με ανοιχτη καμπινα δεν παιρνεις το punch που απαιτει ο ροκ ηχος,για τον απλουστατο λογο οτι δεν ειναι κλειστη!Αλλα ακομα και αν γινεται αυτο,ποιος ο λογος να δωσεις τα τριπλασια για να παρεις μια κορυφαια ανοιχτη,αν γουσταρεις μονο γκαζια και παραμορφωση?

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #43 στις: 08/06/08, 04:10 »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά..
Το θέμα είναι ότι είναι κάπως δύσκολο να δοκιμάσω συνδυασμούς προ-τελικού-καμπίνας...
Jimi πιστεύεις δηλαδή ότι με τον tranzistor τελικό δεν χάνεις και πολύ από τον.. λαμπάτο ήχο.?.


Φυσικα και χανεις!!Αλλα μπορεις να αντισταθμισεις ως ενα βαθμο με καλη κιθαρα,καλη καμπινα και κυριως καλη λαμπατη προενισχυση.Πιστεψε με,αν καποια στιγμη στο μελλον κανεις συχνα λαιβ,το βαρος παιζει τεραστιο ρολο!!Δυστυχως,το να εχεις κορυφαιο ηχο και ταυτοχρονα λογικο βαρος,δε γινεται.Απο κει και περα,ειναι θεμα προσωπικης προτιμησης του καθενος.Κι εγω θα γουσταρα να παιζω σε δυο κλειστες 4χ12 στερεο τα βρωμικα,και για τα καθαρα να γυρναω σε δυο αλλες ανοιχτες.Απο τη στιγμη ομως που δεν ειμαι ο petrucci και δεν εχω δεκα ατομα να μου τις κουβαλανε,προτιμω να ανεβαινω στη σκηνη ξεκουραστος,χωρις να ποναει η μεση μου και να τρεμουν τα χερια μου απο το κουβαλημα! ;D

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #44 στις: 08/06/08, 14:24 »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά..
Το θέμα είναι ότι είναι κάπως δύσκολο να δοκιμάσω συνδυασμούς προ-τελικού-καμπίνας...
Jimi πιστεύεις δηλαδή ότι με τον tranzistor τελικό δεν χάνεις και πολύ από τον.. λαμπάτο ήχο.?.

To θέμα είναι τι ήχο στοχεύεις.. Είσαι σίγουρος ότι έχεις κατασταλάξει ποιος ήχος σε ικανοποιεί; Δυστυχώς, απ'όσο γνωρίζω δεν υπάρχει ενισχυτής (εκτός των sim) που να σου δίνει όλο το φάσμα των ήχων.. Αν δεν έχεις αποφασίσει ακόμα ποιος ήχος σε ικανοποιεί θα έλεγα να τσεκάρεις κάτι σε sim.. Μην τους υποτιμάς επειδή και καλά δεν είναι λαμπάτοι όπως κάνουν μερικοί.. Θα μου πεις, γιατί να πάρω ένα τσιπάτο, ενώ μπορώ να πάρω ένα λαμπάτο και αν θέλω διάφορους ήχους να του πετάξω και μια λαμπάτη πεταλιέρα.. Δεν είναι κακή ιδέα, απλά ένας πολύ καλός sim, σαν τον Vetta για παράδειγμα, έχει από μόνος του καλές προσομοιώσεις οπότε γιατί να δίνεις και χρήματα για πεταλιέρα και εν πάσει περιπτώση αν δεν παίζεις 50% bluez κατά την μελέτη σου, ποιος ο λόγος να αγοράσεις λαμπάτο; Θα μου πείς βέβαια και από την άλλη, αρκετά έπαιξα με τα τζιτζίκια.. Πιστεύω στην ανωτερότητα των λαμπάτων γι' αυτό ήρθε η ώρα να αγοράσω και εγώ έναν.. Κατά τη γνώμη μου, ένας λαμπάτος (από την εμπειρία που αποκόμισα) πρέπει να αγοραστεί μόνο αν έχει κάποιος αποφασίσει ότι αυτός είναι ο ήχος που θέλει.. Το να πειραματίζεσαι με διάφορους λαμπάτους είναι ότι χειρότερο κατά τη γνώμη μου.. Χρήμα, χρόνος και απογοήτευση.. Επειδή όμως υποψιάζομαι ότι έχεις κατασταλάξει στον ήχο που θες, περνάμε παρακάτω:

Αν επιλέξεις λαμπάτο, υπάρχουν 2 άκρα.. Ο μπάσος ήχος των Mesa και ο crunchαριστός μεσαίος ήχος των Marshall.. Στην προενίσχυση τα πράγματα είναι λίγο-πολύ ίδια με κάποιες παραλλαγές της 12AX7, αλλά στο τελικό θα έλεγα ότι υπάρχουν αυτές οι δυο σχολές..

1) Mπάσος ήχος Mesa Boogie.. Όγκος ο οποίος αναδεικνύεται στα riffs.. Επίσης έχει όμορφα καθαρά, αρκετά χρωματισμένα και είναι απίθανο να παίξεις ένα riff σε κάποιον ενισχυτή με τσιτωμένους 6L6 και να μην ακουστούν 2-3 pinched harmonics ακόμα και αν δεν το επιδίωξες :D.. Για τα γούστα μου χάνει κάπου σε clarity, αλλά πραγματικά πρόκειται για το άκρο άωτο του gain.. Τα lead του είναι πορωτικά, αλλά λόγω της μονολιθικότητας του ήχου τους, κάποιος μπορεί να τα βαρεθεί γρήγορα.. Οι λυχνίες που αναδεικνύουν αυτόν τον ήχο είναι οι 6L6..

2) Crunch ήχος Marshall.. Διακρίνεται από τα πολλά μεσαία του, τα οποία δίνουν μια "μουσικότητα" στο παίξιμο.. Δεν έχει τόσο όγκο όσο η πρώτη κατηγορία, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί mid-gain amp.. Τα καθαρά του είναι αξιόπιστα, αλλά στεγνά.. Πιστεύω ότι με έναν τέτοιου τύπου τελικό έχεις πιο πολλές επιλογές στον ήχο σου, "παίζοντας" με το tone και το volume της κιθάρας σου, την θέση του δεξιού χεριού σου, την επιλογή μαγνήτη κ.λ.π.. Τολμώ να πω ότι είναι ελαφρώς πιο all-around ήχο από τον πρώτο.. Τα lead του είναι σαφώς πιο πεσμένα από την πρώτη κατηγορία, αλλά μπορείς να παίξεις από overdriven leads, μέχρι και high-gained distorted leads, μια ποικιλία η οποία είναι λίγο δύσκολη να επιτευχθεί με τον πρώτο τελικό.. Οι λυχνίες που αναδεικνύουν αυτόν τον ήχο είναι οι EL34..

Επομένως, αν κάποιος από τους 2 ως άνω ήχους σε ικανοποιεί, κοιτάζεις ο εξοπλισμός σου (ο τελικός κατά βάση) να έχει τις συγκεκριμένες λυχνίες.. 6L6 για Mesa-style ή EL34 για Marshall-style.. Υπάρχουν και οι μικρές αδερφές αυτών των λυχνιών (6V6 και EL84) οι οποίες υποτίθεται ότι ζεσταίνονται πιο γρήγορα από τις άλλες και δεν απαιτούν μεγάλες εντάσεις για να παίξουν σωστά..

Αν όμως νιώθεις είτε ότι κανένας ήχος από αυτούς δεν σε ικανοποιεί, είτε θέλεις πολλούς ήχους στο οπλοστάσιο σου, τότε μπορείς να κοιτάξεις κατά sim μεριά.. Γνωρίζω ότι ο λαμπάτος είναι το όνειρο κάθε κιθαρίστα, αλλά για να τον καταλάβεις πρέπει να πάρεις και μια ωραία καμπίνα (ένας combo λαμπάτος που άκουσα δεν με ικανοποίησε με το 1Χ10'' ηχείο) και πρέπει να τον τσιτώσεις για να δεις την διαχείριση του clipping των λυχνιών.. Αν παίζεις death metal αποκλειστικά, ποιος ο λόγος αγοράς ενός λαμπάτου; Επίσης το response ενός λαμπάτου είναι πιο αργό, γεγονός που άλλους τους ενοχλεί, ενώ άλλους όχι.. Από την άλλη μεριά, ο λαμπάτος είναι μια καλή ευκαιρία, να αξιολογήσεις το παίξιμο σου.. Όσους γνωρίζω (συμπεριλαμβανομένου και εμένα) όταν πέρασαν από το τρανζίστορ στη λάμπα, δεν πίστευαν το πόση βρώμα περιείχε το παίξιμο τους, η οποία δεν ακουγόταν με τον τσιπάτο, αλλά με τον λαμπάτο έβγαζε μάτι (ή καλύτερα αυτί).. Δυστυχώς ξεκινάς καινούργιες ασκήσεις για σωστό muting χορδών, τοποθέτησης χεριού στη ταστιέρα, κ.α., κάτι το οποίο το θεωρώ πολύ χρήσιμο..

Όπως και να έχει, το πρώτο στάδιο αγοράς είναι η επιλογή του ήχου που θέλεις να πάρεις από τον ενισχυτή σου.. Μετά κοιτάζεις specs, και στο τέλος τσεκάρεις στα καταστήματα, αν τα specs ακούγονται καλά στα αυτιά σου..

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #45 στις: 08/06/08, 14:49 »
Πωω πωω αυτό είναι ποστ..

Δηλαδή οι διαφορές αυτών των δύο σχολών που λές (mesa vs marshall), η μπασίλα του μέσα και το crunch του marshall αναφεικνύονται από τις λάμπες του τελικού, και όχι από τον προενισχυτή?
Ο ENGL E840 που δεν έχει ούτε el84 ούτε 6v6, πού ανήκει?

Άμα ήτανε να επιλέξω ανάμεσα στους δύο "ήχους" που λές, θα διάλεγα το Mesa. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μου αρέσει η χροιά marshall (αν αυτή αντιπροσωπεύεται από τον ήχο που πήρα όταν έπαιξα με έναν dsl401).
Θα έλεγα όμως ότι προτιμώ να επιλέξω του ενισχυτή που θα μου δώσει πιο καλό ήχο σε όλο το φάσμα του gain, δηλαδή και bluesιάρικο ήχο και rock και metal. Δεν πιστεύω όμως ότι ένας mesa boogie ενισχυτής δεν θα μου δώσει ικανοποιητικό ήχο για blues, αφού ακόμα και με τον ενισχυτή που έχω τώρα παίρνω έναν σχετικά καλό ήχο, κιας είναι σχεδιασμένος για πιο high gain καταστάσεις.
Α και τα καθαρά με ενδιαφέρουν πολύ.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #46 στις: 08/06/08, 15:07 »
Πωω πωω αυτό είναι ποστ..

Δηλαδή οι διαφορές αυτών των δύο σχολών που λές (mesa vs marshall), η μπασίλα του μέσα και το crunch του marshall αναφεικνύονται από τις λάμπες του τελικού, και όχι από τον προενισχυτή?
Ο ENGL E840 που δεν έχει ούτε el84 ούτε 6v6, πού ανήκει?

Άμα ήτανε να επιλέξω ανάμεσα στους δύο "ήχους" που λές, θα διάλεγα το Mesa. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μου αρέσει η χροιά marshall (αν αυτή αντιπροσωπεύεται από τον ήχο που πήρα όταν έπαιξα με έναν dsl401).
Θα έλεγα όμως ότι προτιμώ να επιλέξω του ενισχυτή που θα μου δώσει πιο καλό ήχο σε όλο το φάσμα του gain, δηλαδή και bluesιάρικο ήχο και rock και metal. Δεν πιστεύω όμως ότι ένας mesa boogie ενισχυτής δεν θα μου δώσει ικανοποιητικό ήχο για blues, αφού ακόμα και με τον ενισχυτή που έχω τώρα παίρνω έναν σχετικά καλό ήχο, κιας είναι σχεδιασμένος για πιο high gain καταστάσεις.
Α και τα καθαρά με ενδιαφέρουν πολύ.


Χαχα :D, τα πράγματα είναι λίγο tricky με τις ονομασίες των λυχνιών.. O Engl 840 που ανέφερες έχει 5881 σαν τελικές λυχνίες.. Αυτές οι λυχνίες ανήκουν στην κατηγορία των 6L6.. Για μια πρόχειρη περιγραφή των λυχνιών και των ονομασιών τους μπορείς να τσεκάρεις εδώ.. Δεν είναι ό,τι πιο εκτενές αλλά you'll get the picture (αριστερά --> tube lists)..

Τώρα όσον αφορά τα καθαρά των 6L6.. Σε καμιά περίπτωση δεν είναι του πεταματού.. Άλλωστε για τέτοιες ποιότητες ενισχυτών (και τέτοιες τιμές) δεν συμβιβάζεσαι με τίποτε λιγότερο από το τέλειο.. Απλά δεν θα σου δώσουν την bluez αίσθηση που βγάζει ο Govan όταν παίζει με κάποιον Cornford (EL34).. Και οι προενισχύτριες διαμορφώνουν τον ήχο, αλλά πρέπει να είσαι πολύ έμπειρος για να καταλάβεις διαφορά (μην ξεχνάμε ότι εκεί παίζουμε με παραλλαγές των 12AX7), ενώ με διαφορετικούς τελικούς την καταλαβαίνεις σχεδόν αμέσως.. Γνώμη μου ότι καλά κάνεις και πηγαίνεις για πιο all-around ήχους, άρα σε πρώτη φάση θα σου έλεγα να κοιτάξεις προς EL34 μεριά..

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #47 στις: 08/06/08, 16:07 »
Απο τη στιγμη ομως που δεν ειμαι ο petrucci και δεν εχω δεκα ατομα να μου τις κουβαλανε,προτιμω να ανεβαινω στη σκηνη ξεκουραστος,χωρις να ποναει η μεση μου και να τρεμουν τα χερια μου απο το κουβαλημα! ;D

Αυτο ειναι πολυ σωστο!!! Την εχω παθει με κουβαληματα, γι'αυτο το λεω...
Βεβαια πλεων αλλαζουν οι καταστασεις, οι ενισχυτες μπασου εχουν πλεων (στα καλα μοντελα) μεγαφωνα με μαγνητες νεοδυμιου (χαμηλο βαρος) και ελαφρια κατασκευη, και παιζουν απιστευτα και ζυγιζουν ελαχιστα!
Οσον αφορα την κιθαρα, δεν εχουν φτασει εκει ακομα τα πραγματα, πανντως εχω δει 1-2 κομπο χαμηλου βαρους που επαιζαν απιστευτα σχεδον τα παντα!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #48 στις: 09/06/08, 09:57 »
Χαχα :D, τα πράγματα είναι λίγο tricky με τις ονομασίες των λυχνιών.. O Engl 840 που ανέφερες έχει 5881 σαν τελικές λυχνίες.. Αυτές οι λυχνίες ανήκουν στην κατηγορία των 6L6.. Για μια πρόχειρη περιγραφή των λυχνιών και των ονομασιών τους μπορείς να τσεκάρεις εδώ.. Δεν είναι ό,τι πιο εκτενές αλλά you'll get the picture (αριστερά --> tube lists)..

Τώρα όσον αφορά τα καθαρά των 6L6.. Σε καμιά περίπτωση δεν είναι του πεταματού.. Άλλωστε για τέτοιες ποιότητες ενισχυτών (και τέτοιες τιμές) δεν συμβιβάζεσαι με τίποτε λιγότερο από το τέλειο.. Απλά δεν θα σου δώσουν την bluez αίσθηση που βγάζει ο Govan όταν παίζει με κάποιον Cornford (EL34).. Και οι προενισχύτριες διαμορφώνουν τον ήχο, αλλά πρέπει να είσαι πολύ έμπειρος για να καταλάβεις διαφορά (μην ξεχνάμε ότι εκεί παίζουμε με παραλλαγές των 12AX7), ενώ με διαφορετικούς τελικούς την καταλαβαίνεις σχεδόν αμέσως.. Γνώμη μου ότι καλά κάνεις και πηγαίνεις για πιο all-around ήχους, άρα σε πρώτη φάση θα σου έλεγα να κοιτάξεις προς EL34 μεριά..

Καλά ναι, ξέρω περίπου μέχρι που τί blues ήχο μπορώ να περιμένω, και ασφαλώς και δεν πιστεύω ότι θα έχω τον τέλειο blues ήχο, και πώς άλλωστε αφού ούτε η κιθάρα μου είναι bluesoκιθάρα..
Τεσπα, αν και όλη η rackοκατάσταση μου φαίνεται ψιλοδύσκολη ευχαριστώ για τις συμβουλές..

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #49 στις: 09/06/08, 10:28 »
Τεσπα, αν και όλη η rackοκατάσταση μου φαίνεται ψιλοδύσκολη ευχαριστώ για τις συμβουλές..
Χαχα :D.. Σκέψου όμως σκηνικό..

Στέκεσαι όρθιος με την κιθάρα στη ζώνη, υπό το φως των λαμπών του Furman.. Παίζεις ένα ύπερ-riff και βλέπεις τα φωτάκια του rack να "τρέχουν" αριστερά-δεξιά σαν τρελά.. Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από αυτό ;D..
Σοβαρά τώρα.. Το στήσιμο ενός rack θέλει χρόνο, χρήμα και αφοσίωση.. Ίσως να μην σε αφήσει να μελετήσεις και όσο χρειάζεται οπότε καλά πας για κεφαλή-καμπίνα ;)..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/07, 17:37
από Υπνοβάτης...
72 Απαντήσεις
27359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 22:11
από ed_hunter
93 Απαντήσεις
31761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/10, 10:27
από Vaiking
31 Απαντήσεις
8590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 00:47
από DarkHorse
0 Απαντήσεις
5154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/11, 13:00
από antonis_mh
31 Απαντήσεις
13103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/13, 14:13
από Kosthrash
4 Απαντήσεις
5095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/13, 05:40
από quickaras
0 Απαντήσεις
2376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/13, 16:10
από gers
0 Απαντήσεις
2618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/14, 19:18
από Crusader3
39 Απαντήσεις
12043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/14, 08:24
από neeckos