Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για μετάβαση από 10ρες σε 13ρες (χορδές) χωρίς ρύθμιση  (Αναγνώστηκε 11737 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σας συνάδελφοι!

Το θέμα έχει ως εξής:
Σκεφτόμουν να κουρδίσω για λίγο καιρό σε C ή B (ή χαμηλότερα) και να αλλάξω τις 10ρες Ernie Ball (για τις οποίες έχει ρυθμιστεί η κιθάρα μου) με 13ρες ή όποιο άλλο πάχος θα δίνει την ίδια περίπου τάση σε κάποιο από αυτά τα χαμηλά κουρδίσματα.

Πριν αποφασίσω όμως πήγε η αδερφή μου και μου αγόρασε ένα σετ Ernie Ball 13ρες για δώρο και θέλω τη συμβουλή σας για το αν μπορώ να τις βάλω, να κουρδίσω σε C ή Β και να μη χρειάζεται κάποια ρύθμιση η κιθάρα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ;)

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Σίγουρα θα χρειαστεί κάποια ρύθμιση στο truss rod και στη γέφυρα για να έρθει στα ίσια της..

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μα αν οι χορδές δίνουν την ίδια τάση θα έχει κάποιο πρόβλημα το μπράτσο ωστέ να χρειάζεται ρύθμιση το truss rod;
Το τρέμολο θα έιναι μπλοκαρισμένο και δε θα μπορεί να πέσει χαμηλότερα μόνο να σηκωθεί μπορεί σε περίπτωσή μεγαλύτερης τάσης.

Είχα βρει κάπου ένα πρόγραμμα που του έβαζες για παράδειγμα το μέγεθος κάθε χορδής σου στην κιθάρα και το κούρδισμα της και του ζήταγες να σου βρει τι πάχος χρειάζεται για να έχει υπάρχει η ίδια τάση στο κούρδισμα της επιλογής σου! Το κακό είναι δεν ήξερα πως να το χρησιμοποιήσω :P ::)

Καμιά άλλη βοήθεια;

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Μα αν οι χορδές δίνουν την ίδια τάση θα έχει κάποιο πρόβλημα το μπράτσο ωστέ να χρειάζεται ρύθμιση το truss rod;
Το τρέμολο θα έιναι μπλοκαρισμένο και δε θα μπορεί να πέσει χαμηλότερα μόνο να σηκωθεί μπορεί σε περίπτωσή μεγαλύτερης τάσης.

Είχα βρει κάπου ένα πρόγραμμα που του έβαζες για παράδειγμα το μέγεθος κάθε χορδής σου στην κιθάρα και το κούρδισμα της και του ζήταγες να σου βρει τι πάχος χρειάζεται για να έχει υπάρχει η ίδια τάση στο κούρδισμα της επιλογής σου! Το κακό είναι δεν ήξερα πως να το χρησιμοποιήσω :P ::)

Καμιά άλλη βοήθεια;
το action θα θελει ρυθμιση γιατι θα αλλαξει το παχος......
Αλλα λογικα και στο intonation θα θελεις ρυθμιση...

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μα αν οι χορδές δίνουν την ίδια τάση θα έχει κάποιο πρόβλημα το μπράτσο ωστέ να χρειάζεται ρύθμιση το truss rod;
Το τρέμολο θα έιναι μπλοκαρισμένο και δε θα μπορεί να πέσει χαμηλότερα μόνο να σηκωθεί μπορεί σε περίπτωσή μεγαλύτερης τάσης.

Είχα βρει κάπου ένα πρόγραμμα που του έβαζες για παράδειγμα το μέγεθος κάθε χορδής σου στην κιθάρα και το κούρδισμα της και του ζήταγες να σου βρει τι πάχος χρειάζεται για να έχει υπάρχει η ίδια τάση στο κούρδισμα της επιλογής σου! Το κακό είναι δεν ήξερα πως να το χρησιμοποιήσω :P ::)

Καμιά άλλη βοήθεια;
το action θα θελει ρυθμιση γιατι θα αλλαξει το παχος......
Αλλα λογικα και στο intonation θα θελεις ρυθμιση...
Όντως το intonation είναι που με απασχολεί περισσότερο.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήαεις σας μέχρι τώρα, θα κοιτάξω μήπως μπορώ να κάνω τις ρυθμισεις μόνος μου (κάποια στιγμή πρέπει να μάθω!) αν και φοβάμαι ακόμα να πειράξω το truss rod!

Αν έχει να πει κάποιος κάτι άλλο ελεύθερα :)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Σίγουρα θα χρειαστεί καινούργιο set-up εφόσον αλλάζεις 3 νούμερα στο gauge.. Εδώ και 1 να αλλάξουμε πολλές φορές παρατηρούμε ότι πρέπει να τη ξαναρυθμίσουμε.. Αν και δεν θα πρέπει να φοβάσαι να πειράξεις το truss rod εν τούτοις αν δεν θέλεις, άλλαξε τις χορδές σου, σήκωσε το action (αφού θα σου τρίζει σαν δίαολος) στο σημείο που το τρίξιμο θα φύγει.. Κούρδισε και παίξε.. Αν θεωρείς ότι το action είναι ψηλά, τότε θα πρέπει να πειράξεις το truss rod (αν και υπάρχει και η ρύθμιση neck relief που όμως δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα με την ρύθμιση του rod).. Δεν είναι τίποτα πάντως.. Αν το γυρνάς λίγο-λίγο δεν θα πάθει τίποτα η κιθάρα σου ;)..

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σίγουρα θα χρειαστεί καινούργιο set-up εφόσον αλλάζεις 3 νούμερα στο gauge.. Εδώ και 1 να αλλάξουμε πολλές φορές παρατηρούμε ότι πρέπει να τη ξαναρυθμίσουμε.. Αν και δεν θα πρέπει να φοβάσαι να πειράξεις το truss rod εν τούτοις αν δεν θέλεις, άλλαξε τις χορδές σου, σήκωσε το action (αφού θα σου τρίζει σαν δίαολος) στο σημείο που το τρίξιμο θα φύγει.. Κούρδισε και παίξε.. Αν θεωρείς ότι το action είναι ψηλά, τότε θα πρέπει να πειράξεις το truss rod (αν και υπάρχει και η ρύθμιση neck relief που όμως δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα με την ρύθμιση του rod).. Δεν είναι τίποτα πάντως.. Αν το γυρνάς λίγο-λίγο δεν θα πάθει τίποτα η κιθάρα σου ;)..
To action μόνο με το truss rod μπορώ να το ρυθμίσω ε (είμαι τελείως άσχετος στο setup μιας κιθάρας);
Δε μου φαίνεται πολύ δύσκολη διαδικασία το ρύθμισμα του truss rod απλά με τόσους που βλέπω να λένε ότι αυτά τα πειράζουν μόνο οι τεχνικοί γιατί είναι εύκολο να γίνει ζημιά διστάζω :-\

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
και επίσης, (δε ξέρω) μήπως θα χρειαστεί να διορθώσεις και το nut, αφού τα αυλάκια του μπορεί να μην χωράνε τις πιο χοντρές χορδες
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Σίγουρα θα χρειαστεί καινούργιο set-up εφόσον αλλάζεις 3 νούμερα στο gauge.. Εδώ και 1 να αλλάξουμε πολλές φορές παρατηρούμε ότι πρέπει να τη ξαναρυθμίσουμε.. Αν και δεν θα πρέπει να φοβάσαι να πειράξεις το truss rod εν τούτοις αν δεν θέλεις, άλλαξε τις χορδές σου, σήκωσε το action (αφού θα σου τρίζει σαν δίαολος) στο σημείο που το τρίξιμο θα φύγει.. Κούρδισε και παίξε.. Αν θεωρείς ότι το action είναι ψηλά, τότε θα πρέπει να πειράξεις το truss rod (αν και υπάρχει και η ρύθμιση neck relief που όμως δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα με την ρύθμιση του rod).. Δεν είναι τίποτα πάντως.. Αν το γυρνάς λίγο-λίγο δεν θα πάθει τίποτα η κιθάρα σου ;)..
To action μόνο με το truss rod μπορώ να το ρυθμίσω ε (είμαι τελείως άσχετος στο setup μιας κιθάρας);
Δε μου φαίνεται πολύ δύσκολη διαδικασία το ρύθμισμα του truss rod απλά με τόσους που βλέπω να λένε ότι αυτά τα πειράζουν μόνο οι τεχνικοί γιατί είναι εύκολο να γίνει ζημιά διστάζω :-\
Ο κύριος τρόπος είναι μέσω της γέφυρας.. Ανάλογα με το είδος της γέφυρας (σταθερή, vintage, floating) υπάρχει και ο ανάλογος τρόπος ρύθμισης του action.. Τι γέφυρα έχεις; Αν έχεις floating (λόγω avatar --> Ibanez) τσέκαρε για βίδες allen (είτε 2 βίδες αριστερά και δεξιά της γέφυρας, είτε 2 βίδες στο saddle κάθε χορδής, δηλαδή συνολικά 12 μικρές allenoβιδούλες)..

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σίγουρα θα χρειαστεί καινούργιο set-up εφόσον αλλάζεις 3 νούμερα στο gauge.. Εδώ και 1 να αλλάξουμε πολλές φορές παρατηρούμε ότι πρέπει να τη ξαναρυθμίσουμε.. Αν και δεν θα πρέπει να φοβάσαι να πειράξεις το truss rod εν τούτοις αν δεν θέλεις, άλλαξε τις χορδές σου, σήκωσε το action (αφού θα σου τρίζει σαν δίαολος) στο σημείο που το τρίξιμο θα φύγει.. Κούρδισε και παίξε.. Αν θεωρείς ότι το action είναι ψηλά, τότε θα πρέπει να πειράξεις το truss rod (αν και υπάρχει και η ρύθμιση neck relief που όμως δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα με την ρύθμιση του rod).. Δεν είναι τίποτα πάντως.. Αν το γυρνάς λίγο-λίγο δεν θα πάθει τίποτα η κιθάρα σου ;)..
To action μόνο με το truss rod μπορώ να το ρυθμίσω ε (είμαι τελείως άσχετος στο setup μιας κιθάρας);
Δε μου φαίνεται πολύ δύσκολη διαδικασία το ρύθμισμα του truss rod απλά με τόσους που βλέπω να λένε ότι αυτά τα πειράζουν μόνο οι τεχνικοί γιατί είναι εύκολο να γίνει ζημιά διστάζω :-\
Ο κύριος τρόπος είναι μέσω της γέφυρας.. Ανάλογα με το είδος της γέφυρας (σταθερή, vintage, floating) υπάρχει και ο ανάλογος τρόπος ρύθμισης του action.. Τι γέφυρα έχεις; Αν έχεις floating (λόγω avatar --> Ibanez) τσέκαρε για βίδες allen (είτε 2 βίδες αριστερά και δεξιά της γέφυρας, είτε 2 βίδες στο saddle κάθε χορδής, δηλαδή συνολικά 12 μικρές allenoβιδούλες)..
Η γέφυρα είναι floating (Edge III νομίζω) και έχει 2 βίδες allen αριστερά και δεξιά και έχει και από μια όμως σε κάθε saddle (που μπαίνουν σε μία από τις 2 τρύπες του κάθε saddle).

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
και επίσης, (δε ξέρω) μήπως θα χρειαστεί να διορθώσεις και το nut, αφού τα αυλάκια του μπορεί να μην χωράνε τις πιο χοντρές χορδες
Σε αυτό δεν υπάρχει πρόβλημα το τσέκαρα! Thanks πάντως!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Σίγουρα θα χρειαστεί καινούργιο set-up εφόσον αλλάζεις 3 νούμερα στο gauge.. Εδώ και 1 να αλλάξουμε πολλές φορές παρατηρούμε ότι πρέπει να τη ξαναρυθμίσουμε.. Αν και δεν θα πρέπει να φοβάσαι να πειράξεις το truss rod εν τούτοις αν δεν θέλεις, άλλαξε τις χορδές σου, σήκωσε το action (αφού θα σου τρίζει σαν δίαολος) στο σημείο που το τρίξιμο θα φύγει.. Κούρδισε και παίξε.. Αν θεωρείς ότι το action είναι ψηλά, τότε θα πρέπει να πειράξεις το truss rod (αν και υπάρχει και η ρύθμιση neck relief που όμως δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα με την ρύθμιση του rod).. Δεν είναι τίποτα πάντως.. Αν το γυρνάς λίγο-λίγο δεν θα πάθει τίποτα η κιθάρα σου ;)..
To action μόνο με το truss rod μπορώ να το ρυθμίσω ε (είμαι τελείως άσχετος στο setup μιας κιθάρας);
Δε μου φαίνεται πολύ δύσκολη διαδικασία το ρύθμισμα του truss rod απλά με τόσους που βλέπω να λένε ότι αυτά τα πειράζουν μόνο οι τεχνικοί γιατί είναι εύκολο να γίνει ζημιά διστάζω :-\
Ο κύριος τρόπος είναι μέσω της γέφυρας.. Ανάλογα με το είδος της γέφυρας (σταθερή, vintage, floating) υπάρχει και ο ανάλογος τρόπος ρύθμισης του action.. Τι γέφυρα έχεις; Αν έχεις floating (λόγω avatar --> Ibanez) τσέκαρε για βίδες allen (είτε 2 βίδες αριστερά και δεξιά της γέφυρας, είτε 2 βίδες στο saddle κάθε χορδής, δηλαδή συνολικά 12 μικρές allenoβιδούλες)..
Η γέφυρα είναι floating (Edge III νομίζω) και έχει 2 βίδες allen αριστερά και δεξιά και έχει και από μια όμως σε κάθε saddle (που μπαίνουν σε μία από τις 2 τρύπες του κάθε saddle).
Οι δεύτερες είναι από πίσω και σταθεροποιούν την χορδή όταν την αλλάζεις ενώ οι πρώτες κοιτάνε προς τα πάνω και ευθύνονται για το action.. Αν είναι έτσι (που λογικά σε Edge tremolo αυτό θα ισχύει) δοκίμασε να σηκώσεις το action από τις 2 βίδες αριστερά και δεξιά της γέφυρας..

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Σίγουρα θα χρειαστεί καινούργιο set-up εφόσον αλλάζεις 3 νούμερα στο gauge.. Εδώ και 1 να αλλάξουμε πολλές φορές παρατηρούμε ότι πρέπει να τη ξαναρυθμίσουμε.. Αν και δεν θα πρέπει να φοβάσαι να πειράξεις το truss rod εν τούτοις αν δεν θέλεις, άλλαξε τις χορδές σου, σήκωσε το action (αφού θα σου τρίζει σαν δίαολος) στο σημείο που το τρίξιμο θα φύγει.. Κούρδισε και παίξε.. Αν θεωρείς ότι το action είναι ψηλά, τότε θα πρέπει να πειράξεις το truss rod (αν και υπάρχει και η ρύθμιση neck relief που όμως δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα με την ρύθμιση του rod).. Δεν είναι τίποτα πάντως.. Αν το γυρνάς λίγο-λίγο δεν θα πάθει τίποτα η κιθάρα σου ;)..
To action μόνο με το truss rod μπορώ να το ρυθμίσω ε (είμαι τελείως άσχετος στο setup μιας κιθάρας);
Δε μου φαίνεται πολύ δύσκολη διαδικασία το ρύθμισμα του truss rod απλά με τόσους που βλέπω να λένε ότι αυτά τα πειράζουν μόνο οι τεχνικοί γιατί είναι εύκολο να γίνει ζημιά διστάζω :-\
Ο κύριος τρόπος είναι μέσω της γέφυρας.. Ανάλογα με το είδος της γέφυρας (σταθερή, vintage, floating) υπάρχει και ο ανάλογος τρόπος ρύθμισης του action.. Τι γέφυρα έχεις; Αν έχεις floating (λόγω avatar --> Ibanez) τσέκαρε για βίδες allen (είτε 2 βίδες αριστερά και δεξιά της γέφυρας, είτε 2 βίδες στο saddle κάθε χορδής, δηλαδή συνολικά 12 μικρές allenoβιδούλες)..
Η γέφυρα είναι floating (Edge III νομίζω) και έχει 2 βίδες allen αριστερά και δεξιά και έχει και από μια όμως σε κάθε saddle (που μπαίνουν σε μία από τις 2 τρύπες του κάθε saddle).
Οι δεύτερες είναι από πίσω και σταθεροποιούν την χορδή όταν την αλλάζεις ενώ οι πρώτες κοιτάνε προς τα πάνω και ευθύνονται για το action.. Αν είναι έτσι (που λογικά σε Edge tremolo αυτό θα ισχύει) δοκίμασε να σηκώσεις το action από τις 2 βίδες αριστερά και δεξιά της γέφυρας..

Αν μιλάτε για τις βίδες που συγκρατούν τη γέφυρα μην τις πειράξεις με τις χορδές περασμένες και κουρδισμένες :o :o :o. Θα δημιουργηθεί πρόβλημα και το τρέμολο δεν θα έχει σωστή επαναφορά :'( :'( :'( ;) ;) ;)

Τώρα όσον αφορά στη γενικότερη ρύθμιση της κιθάρας σου όντως δεν είναι τίποτα τρομερό αλλά καλό είναι να το κάνεις μεζί με κάποιον που να έχει ασχοληθεί λίγο μιας και τα locking trems έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες ;) ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/08, 09:25 από teo.gp »
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ


Οσον αφορα τη λειτουργια και τη ρυθμιση του truss rod δες αυτο το βιντεο ειναι αρκετα κατατοπιστικο....

Ομως προσοχη οχι ακραιες ρυθμισεις στο truss rod,
παντα λιγο λιγο... ;)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Αν μιλάτε για τις βίδες που συγκρατούν τη γέφυρα μην τις πειράξεις με τις χορδές περασμένες και κουρδισμένες :o :o :o. Θα δημιουργηθεί πρόβλημα και το τρέμολο δεν θα έχει σωστή επαναφορά :'( :'( :'( ;) ;) ;)
Τι εννοείς teo.gp ότι πρέπει οι βιδούλες αυτές να ρυθμίζονται ενώ οι χορδές δεν είναι περασμένες; Μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο να ρυθμίζεις το action χωρίς να τεστάρεις μετά από κάθε βίδωμα αν οι χορδές είναι στο ύψος που θες (σε περίπτωση που δεν είναι περασμένες).. Την διαδικασία την έχω κάνει αρκετές φορές χωρίς πρόβλημα πάντως..

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Αν μιλάτε για τις βίδες που συγκρατούν τη γέφυρα μην τις πειράξεις με τις χορδές περασμένες και κουρδισμένες :o :o :o. Θα δημιουργηθεί πρόβλημα και το τρέμολο δεν θα έχει σωστή επαναφορά :'( :'( :'( ;) ;) ;)
Τι εννοείς teo.gp ότι πρέπει οι βιδούλες αυτές να ρυθμίζονται ενώ οι χορδές δεν είναι περασμένες; Μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο να ρυθμίζεις το action χωρίς να τεστάρεις μετά από κάθε βίδωμα αν οι χορδές είναι στο ύψος που θες (σε περίπτωση που δεν είναι περασμένες).. Την διαδικασία την έχω κάνει αρκετές φορές χωρίς πρόβλημα πάντως..

 Το ξέρω πως είναι δύσκολο και χρονοβόρο... Μετά από κάποια στιγμή όμως (και ανάλογα με την ποιότητα του μετάλλου που είναι κατασκευασμένη η γέφυρα) τρώγονται οι ''καμπύλες'' της γέφυρας στο σημείο επαφής με τις 2 βίδες και αυτό έχει ως αποτέλεσμα η γέφυρα να έχει προβληματική επαναφορά μετά από χρήση του τρέμολο.
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
http://www.youtube.com/watch?v=6GD7zXzkrdM

Οσον αφορα τη λειτουργια και τη ρυθμιση του truss rod δες αυτο το βιντεο ειναι αρκετα κατατοπιστικο....

Ομως προσοχη οχι ακραιες ρυθμισεις στο truss rod,
παντα λιγο λιγο... ;)
Πολύ καλό το βίντεο, είδα και τα άλλα δύο που έδιναν οδηγίες για ρύθμιση του action και intonation και ξεκαθάρισαν τα πράγματα ;D

Έχω ακόμα κάποιες ερωτήσεις:
-Οι αλλενόβιδες των saddles κάτω από τις χορδές μου φαίνεται λίγο δύσκολο να ρυθμιστούν ενώ εχω βάλει τις χορδές. Είναι σωστό να ρυθμίζονται ενώ τις έχω βάλει κανονικά τις χορδές;
-Τις 2 βιδες αριστερά και δεξιά τις γέφυρας τελικά να τις ρυθμίσω ενώ έχω βάλει τις χορδές ή όχι;
-Οι χορδές παθαίνουν τίποτα αν τις βάλω, τις ξαναβγάλω και τις ξαναβάλω αφού έχω κάνει κάποια ρύθμιση;
-Ποια είναι η σειρά των ρυθμίσεων που πρέπει να κάνω; Πρώτα το truss rod, μετά το action και μετά το intonation;
-Τα ελατήρια από πίσω δε θα χρειαστούν ρύθμισμα;

Σόρυ για τον καταιγισμό ερωτήσεων αλλά δεν έχω και κάποιον γνωστό με εμπειρία από ρύθμιση κιθάρας που να μπορεί να με βοηθήσει  ::)

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Οι χορδές είναι μιας χρήσης. Αν τις βγάλεις και τις ξαναβάλεις θα έχουν τσακίσει σε ορισμένα σημεία και θα είναι πιο ευαίσθητες στο να σπάσουν... Άσε που αυτά τα σημεία μπορεί να μην συμπίπτουν με τα προηγούμενα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Κοίταξε.. Δεν αντιλέγω ότι αυτό που λέει ο teo.gp είναι σωστό, απλά επειδή την ρύθμιση του action την κάνεις μια φορά στους 6 μήνες και αν, δεν νομίζω να χαλάσει η γέφυρα από μερικά βιδώματα.. Οπότε θα σου έλεγα να το κάνεις..

Τώρα όσον αφορά τις ερωτήσεις σου..

-Οι allenόβιδες κάτω από τις χορδές αποσκοπούν στο να "μαγκώσουν" τις καινούργιες χορδές.. Όταν αλλάζεις μια χορδή, αφαιρείς φυσικά τη παλιά και περνάς τη καινούργια στο saddle.. Αφού το κάνεις αυτό, σφίγγεις την allenόβιδα για να "κλειδώσεις" τη χορδή..
-Δες πάνω..
-Για τις χορδές σου απάντησε ο Fteo..
-Αν και δεν υπάρχει σωστή σειρά (ή μάλλον η σωστή σειρά είναι η σειρά που προτιμά ο κάθε κιθαρίστας) εν τούτοις ενδείκνυται να ξεκινάς πρώτα με action, κούρδισμα, buzz checking, truss rod και neck relief, κούρδισμα, παραλληλισμός του tremolo με τα ελατήρια στη πίσω πλευρά της κιθάρας, κούρδισμα και τελευταίο το intonation..
-Εννοείται ότι θα χρειαστούν γιατί το tremolo με χορδές διαφορετικού gauge δεν θα είναι πλέον παράλληλο στο σώμα..


Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια! Σε λίγο θα ξεκινήσω (κι ο Αλλαχ βοηθός ;D) έχω όμως μια τελευταία ερώτηση:

Μιας που θα κάνω τις ρυθμίσεις κανονικά, από την αρχή, λέω να τη σετάρω για drop-c και ύστερα να κουρδίζω και σε χαμηλότερα κουρδίσματα. Θα αντέχει όμως η συγκεκριμένη κιθάρα 13ρες σε drop-c; Θυμάμαι πως κάποιος σε ένα κατάστημα μουσικών οργάνων μου είχε πει ότι αυτές οι κιθάρες δεν προορίζονται για τέτοια πάχη χορδών ???

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
 Μηπως ειναι καλυτερα να αποφυγεις ολες αυτες τις ρυθμισεις που μπορει να μη σου βγουν και σε καλο και να αγορασεις μια 7-χορδη που θα σου κανει καλυτερα τη δουλεια μιας και ειναι προορισμενη για τοσο χαμηλες τονικοτητες;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η 7-χορδη είναι πρώτη στο στόχαστρο για όταν βρω μια δουλειά! Προς το παρόν όμως δεν έχω λεφτά ούτε για συχνά
setup σε μάστορα :-\

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα η κιθάρα αλλά γιατί δεν δοκιμάζεις πρώτα με 11άρες ή 12άρες, που θα είναι μια χαρά για τα χαμηλά κουρδίσματα?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Αν εννοείς Drop C το CADGBE τότε είσαι ΟΚ.. Αν εννοείς το CGCFAD, τότε θα σου έλεγα να το αφήσεις.. Και το κλασικό Ε μια χαρά είναι..

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν εννοείς Drop C το CADGBE τότε είσαι ΟΚ.. Αν εννοείς το CGCFAD, τότε θα σου έλεγα να το αφήσεις.. Και το κλασικό Ε μια χαρά είναι..
Drop C εννοούσα το CGCFAD!
Γιατί να το αφήσω βασικά;

Την αλλαγή την έκανα τελικά αλλά αποφάσισα να την πάω στον τεχνικό γιατί φοβήθηκα μη μείνω με την κιθάρα στα χέρια αν χρειαστεί περισσότερα ελατήρια στο tremolo! Έβαλα 12ρες τελικά και τη σέταρα για Drop-C αλλά συνήθως την έχω σε D Standard (δεν έχει πρόβλημα). Είναι και αυτή μια εμπειρία να μπορώ να κουρδίσω χαλαρά μέχρι Drop-A# και οι χορδές να είναι μια χαρά tight :guitar: :guitar:

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια ξανά, θα μου χρειαστεί για όταν την επαναφέρω μόνος μου σε E Standard με 10ρες μιας και δε θέλω να χαλάσω κι άλλα λεφτά για αυτό το πείραμα ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
6171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/07, 20:41
από dodgevibe
14 Απαντήσεις
8172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 04:50
από dellas
25 Απαντήσεις
11415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/07, 14:56
από PlusYeaR
2 Απαντήσεις
3544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/08, 15:47
από the bard
23 Απαντήσεις
9122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 21:01
από Jezus
1 Απαντήσεις
2815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/09, 07:30
από dr.K-Miller
4 Απαντήσεις
26830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/10, 20:45
από draned
1 Απαντήσεις
3408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/11, 10:51
από Υπνοβάτης...
7 Απαντήσεις
2803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/12, 17:03
από dio21
14 Απαντήσεις
24192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/13, 01:48
από bassakos