Ψηφοφορία

Λοιπόν, κιθαρίστα έχουμε! Ψάχνουμε απελπισμένα αλλά δεν βρίσκουμε..

..Μπασίστα
..Πληκτρά
..Τραγουδιστή/ρια
..Ντράμερ
..Πνευστά
..Μπουζούκι
..Άλλα (βιολί, κρουστά, ή οτιδήποτε άλλο)

Αποστολέας Θέμα: Τι Μουσικούς Ψάχνουμε & ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ? (και γιατί..)  (Αναγνώστηκε 6286 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Η ίδια ιστορία κάθε φορά..
Κάποιος φίλος πάει φαντάρος, κάποιος άλλος παντρεύεται, η τραγουδίστρια φεύγει στο εξωτερικό για σπουδές, ο κολλητός έπιασε δύσκολη δουλειά και μαζεύτηκε...
Μένουμε χωρίς απαραίτητα μέλη στο συγκρότημα.
Βάζουμε τις απαραίτητες αγγελίες: Ψάχνουμε μπάσο, ντράμς, τραγουδιστή/ρια, πλήκτρα, κρουστά, πνευστά, βιολί, μπουζούκι,... αλλά ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ !!!
Τι έγινε? τελείωσαν οι μπασίστες? εξαφανίστηκαν οι πληκτράδες? δεν τραγουδάει κανείς πλέον?
Σας προσφέρω την δυνατότητα να βγάλετε τα απωθημένα σας και μαζί σας να τα βγάλω και εγώ   !!%$#!!.*&##!>...
Τι συμβαίνει?
Ψηφήστε ποιόν μουσικό δεν βρίσκετε και πείτε τον πόνο σας αβίαστα... γιατί δεν βρίσκουμε?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Λοιπον...εγω προσωπικα σαν μπασιστας δεν εβρισκα ποτε τον καταλληλο ντραμερ.Η και να τον εβρισκα θα ηταν μεσα σε μια μπαντα στην οποια δεν ηθελα να συμμετεχω.Επισης δεν ηταν λιγες οι φορες που πετυχα καβαλημενο τραγουδιστη.Γενικα..πιο πολυ παραπονο εχω για το γεγονος οτι πετυχαινω δυσκολα ατομα τα οποια να εχουν την σωστη μουσικη αντιληψη.

Οταν εννοω μουσικη αντιληψη εννοω το εξης με παραδειγματα.Σωστη ρυθμιση εντασεων..(παρατηρειται συχνα οι κιθαριστες να θαβουν τους υπολοιπους μιας και θελουν να φαινονται μπροστα),σωστη κατανομη ρολων(οχι το μπασο δεν ειναι συνοδευτικο απλα..ολοι ειναι σημαντικοι και πρεπει να τους αντιμετωπιζουμε ετσι),συνεπεια στις προβες(μια ο ενας αργει..μια ο αλλος..και ξαφνικα ο συνεπης μουσικος που ερχεται στην ωρα του και εχοντας μελετησει τα κομματια καταντα ειδος προς εξαφανιση),σωστη μουσικη καταρτιση(δεν νοοειται να παιζεις με ντραμερ που χανει το τεμπο του..ελεος..για αυτο εφευρεθηκαν οι μετρονομοι!),συνεργασια και συνεννοηση γενικοτερα που σημαινει οτι δεν ανταγωνιζομαστε κανεναν απο την μπαντα..ειμαστε μια ομαδα και κινουμαστε ομαδικα.

Τελικα κατεληξα στο εξης συμπερασμα μετα απο καποια χρονια.Οι μπαντες..οπως και οι σχεσεις των ανθρωπων στην ζωη για να πανε καλα πρεπει να εχουν καποια χημεια.Απο την στιγμη που θα βρεθουν τα καταλληλα ατομα..και η χημεια μεταξυ τους..πρεπει να κινηθουν ως προς την εξελιξη αυτης της σχεσης.Δλδ..θα κανουν δικα τους κομματια..θα κανουν λαιβ(κατι που τονωνει πολυ μια μπαντα) και γενικα θα ειναι δραστηριοι.Μεσα σε ολα αυτα παιζουν ρολο και οι καταλληλες συγκυριες παντα.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγω ρε παιδια δεν  βρισκω κανεναν..δεν θελω τιποτα σπουδαιο βασικα να του δινω μια λιστα με τα κομματια και να τα βγαζει...χωρις βουληση..απλα και ομορφα ;D ;D
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συμφωνώ στο ότι η μπάντα είναι σα να έχεις μια σχέση σε πολλά σημεία...
θέλει χημεία..κατανόηση...υπάρχουν ξενερώματα...καλές στιγμές...

αυτό που δυσκολεύομαι να βρω είναι μπασίστας και ντράμερ...

στο λάιβ που κάναμε εμείς πάντως μετά από μια βδομάδα έφυγε ο ένας τραγουδιστής και γενικώς ψιλοδιαλυθήκαμε...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τραγουδιστή δε βρίσκαμε με τπτ (όχι ότι τώρα βρήκαμε, τώρα απλώς σταματήσαμε να ψάχνουμε :P)... Ενώ θηλυκή φωνή βρίσκαμε άνετα, καναν μαντράχαλο να κρατάει το μικρόφωνο δεν μπορούσαμε να πετύχουμε..

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Επισης δεν ηταν λιγες οι φορες που πετυχα καβαλημενο τραγουδιστη.

Ενώ εμείς οι κιθαρίστες δεν είμαστε καβαλημένοι, ε;  ;D  ;D  8)  8)
Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν πιο καβαλημένοι μουσικοί από τους κιθαρίστες, ειδικά σε μια ροκ μπάντα! :)

Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
εμεις ποτε δεν βρισκουμε πληκτρά....όσοι πληκτραδες έχουν περάσει απο την μπαντα μας είχαν ασχημο τέλος.... :P (έχουμε αλλαξει 5.... :P) αλλά δεν κάνουμε κάτι κακό ρε γμτ..... :-\ έλεος πια.....ακομα και τώρα ψάχνουμε...αν ενδιαφέρεται κανεις ας στειλει ενα πμ.....

Επισης δεν ηταν λιγες οι φορες που πετυχα καβαλημενο τραγουδιστη.

Ενώ εμείς οι κιθαρίστες δεν είμαστε καβαλημένοι, ε;  ;D  ;D  8)  8)
Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν πιο καβαλημένοι μουσικοί από τους κιθαρίστες, ειδικά σε μια ροκ μπάντα! :)



εξού και το γνωστό "πόσοι lead κιθαρίστες χρειάζονται για να αλλάξουν μια λάμπα? 100...ο ένας να αλλάζει την λάμπα και οι αλλοι 99 να λένε ότι μπορουν να το κάνουν καλύτερα και πιο γρήγορα..." ::) :P

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Είναι πράγματι δύσκολο να κρατηθούν συνεκτικά τα μέλη μιας  μπάντας μέσα στο χρόνο διότι ως Έλληνες θα κοιτάξουμε να βγάλουμε τα προς το ζειν, έπειτα να σπουδάσουμε, να πάρουμε πτυχία στις ξένες γλώσσες( μην ξεχάσουμε και την πιστοποίηση ECDL) και τελευταίο να ασχοληθούμε με τη μουσική και πολύ περισσότερο με μια μπάντα....ίσως δε μένει χρόνος για αυτήν ή δεν παίρνεται υπόψην στα σοβαρά.Άσε που σε πολλά συγκροτήματα ο καθένας θέλει να κάνει πρόβες τις ώρες που τον βολεύει, στο σπίτι του άλλου και με τις δικές του προυποθέσεις..


Ήμουν σε ένα συγκρότημα παλιά όπου έκανα τα φωνητικά είχαμε κιθαρίστες , έναν μπασίστα και έναν που έπαιζε βιολί(!) και καθόλου ντράμμερ ή έστω έναν πιανίστα!Μα γίνεται τώρα να παίξεις το ''Don't cry'' με βιολί? :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/09, 13:27 από LILAKI »
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Αντε ρε Ηλια, αργησες να το πεις και ειχα αρχισει να ανησυχω..... :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Πνευστούς ρε γ@μώτο...πόσο θα ήθελα ένα brass section όπως των Blues Brothers Band...μόνο σε μία ελληνική μπάντα το έχω δει και τα έσπαγε!
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όταν το φτιάξεις πόσταρε για να σας δω..! :P

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
χαχαχαχ στην ψηφοφορια δεν υπαρχει καν η επιλογη του κιθαριστα.....χαχαχαχα
anyway... μια αξιοπρεπη φωνη ψαχνουμε κι εμεις.... και γενικα αυτο νομιζω ειναι το προβλημα... ολα τα αλλα τα βρισκεις...
τουλαχιστον εγω ημουν τυχερος ωστε να τα βρω... και μαλιστα εις διπλουν σε καποια οργανα (βλ. μπασσο, ντραμς)
το ξερω... το ban καραδοκει...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Υπάρχουν και καλοί κιθαρίστες και καλοί πληκτράδες, μπασίστες, ντράμερ, τραγουδιστές κλπ. Τα προβλήματα είναι αλλού:

1) Πολλοί θέλουν να φτιάξουν μια μπάντα με καλούς μουσικούς χωρίς να είναι οι ίδιοι καλοί μουσικοί.
2) Οι πολύ καλοί μουσικοί συνήθως είναι καβαντζωμένοι σε 1,2,3 και βάλε μπάντες.
3) Δεν υπάρχει σχετική συνεννοήση αναλόγως των στόχων και τις βλέψεις του καθενός σε μία μπάντα.
4) Ολοι κοιτάτε απλά να κάνετε λάιβ χωρίς να κοιτάτε ότι μια μπάντα δεν είναι μόνο 4-5 παιδιά που γουστάρουν να παίζουν. Μια μπάντα χρειάζεται να είναι φίλοι τα μέλη μεταξύ τους και να υπάρχει πλήρης ταύτιση και συνεννόηση σε ότι αφορά το γκρουπ.
5) Οι αγγελίες που βλέπω τόσα χρόνια εδώ μέσα τουλάχιστον είναι ελαφρώς και επιεικώς απαράδεκτες. Σε μια αγγελία πρέπει να ξεκαθαρίζετε επακριβώς τι θέλετε να κάνετε, πόσα μέλη έχετε στη μπάντα, τι βλέψεις έχει η μπάντα, τι επίπεδο έχει η μπάντα κλπ. Αν αυτά δεν ξεκαθαρίζονται τότε έρχεστε σε ένα φαύλο κύκλο όπου πχ ο νέος κιθαρίστας είναι υψηλού επιπέδου ενώ οι άλλοι δεν είναι ή το αντίθετο κλπ.

Συνοψίζοντας απλά να πω: Σταματήστε να σας μυρίζει το ένα και να σας βρωμάει το άλλο. Ουδείς τέλειος, ουδείς ιδιοφυία, ουδείς νέος Μπετόβεν ή Μάλμστιν ή Ντίκινσον. Οταν θα βάλετε λίγο τους εγωισμούς σας στην άκρη, όταν αφιερώσετε χρόνο να γίνεστε καλύτεροι σε αυτό που κάνετε, όταν μάθετε να αγαπάτε περισσότερο αυτό που κάνετε τότε θα βρείτε και τα κατάλληλα άτομα για τη μπάντα σας. Η χημεία είναι κάτι που λείπει και όσο και αν φαίνεται μπανάλ, τα χνώτα σας πρέπει να ταιριάζουν αλλιώς θα βάζετε αγγελίες ες αεί.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Υπάρχουν και καλοί κιθαρίστες και καλοί πληκτράδες, μπασίστες, ντράμερ, τραγουδιστές κλπ. Τα προβλήματα είναι αλλού:
..3) Δεν υπάρχει σχετική συνεννοήση αναλόγως των στόχων και τις βλέψεις του καθενός σε μία μπάντα.

Πέραν των πολύ σωστών κατ΄εμέ παρατηρήσεων που γράφηκαν, θέλω να επεκτείνω το ανωτέρω σημείο στο χρηματικό θέμα.
Πολλοί πέραν των βλέψεων που σαφώς μπορεί να διαφέρουν, δεν έχουν ξεκαθαρισμένο στόχο σχετικά με το αν ακολουθούν την μουσική ως βιοποριστική ενασχόληση, ή ως hobby.
Μάλιστα η συντριπτική πλειοψηφία των ατόμων από την δική μου εμπειρία, προσεγγίζει το θέμα με το κλασσικό "πάμε και αν μας κάτσει, μας έκαστε, αλλιώς δεν πειράζει, θα κάνω τον (πχ)..λογιστή"
Σε αυτό βέβαια συνηγορεί και η Ελληνική θλιβερή πραγματικότητα που δεν προσφέρει στους μουσικούς μια αξιοπρεπή ζωή με μέλλον και διάρκεια, καθώς πολύ λίγοι που ανήκουν σε συγκεκριμένα κυκλώματα και κατ΄επέκτασιν συμφέροντα, απολαμβάνουν κάποιας επιτυχίας και βιωσιμότητας στο επάγγελμα.
Σε αυτούς δεν συμπεριλαμβάνω τους "διάτοντες αστέρες" παύλα "πυροτεχνήματα" που το star system δημιουργεί για το δικό του συμφέρον και μετά πετάει στον δρόμο σαν στιμμένη λεμονόκουπα, καμμένους και τελειωμένους φουκαράδες, σε αναζήτηση βιοποριστικής ενασχόλησης (που γίνονται και αυτοί πχ.. λογιστές!!?! για να γελάσουμε λίγο).
Ξέρουμε όλοι όμως μέσα μας ότι η προσηλωμένη ενασχόληση με τον στόχο μας, είναι προοίμιο για την επιτυχία. Τϊποτε δεν πετυχαίνει στην πλήρη του δυνατότητα με την προσέγγιση  "πάμε και αν μας κάτσει".
Πρέπει λοιπόν να έχουμε ξεκάθαρες βλέψεις, ειδικά στην μουσική, ώστε να είναι ξεκάθαρο και το τι πρέπει να κάνουμε.
Επίσης δεν πάμε όλοι για την κορυφή.
Εμείς για παράδειγμα χωρίς να είμαστε οι φτασμένοι μουσικοί έχουμε ένα ξεκάθαρο στόχο και σαφή προσανατολισμό: Εϊμαστε μερικοί φίλοι από το σχολείο, όλοι πλέον επαγγελματίες, σαραντάρηδες οι περισσότεροι, ο καθένας στην δουλειά του, και απολαμβάνουμε την μουσική μας ερασιτεχνικά.
Που και που κάνουμε και κάποιο live, για να δίνουμε στόχο και ορίζοντα στην μουσική μας έκφραση και πρόοδο.
Όμως, ξέρουμε που στεκόμαστε, και έτσι με κοινό στόχο, βρισκόμαστε σχεδόν ανελλιπώς μία φορά την εβδομάδα για πρόβα. (εξ αυτού και το όνομα μας: Once Upon a Week)
Δεν μας ενδιαφέρει το χρηματικό, δεν πληρώμουμε και δεν πληρωνόμαστε. Όταν κάνουμε συναυλία κλείνουμε ένα μέρος και παίζουμε χωρίς αμοιβή, αρκεί ο ιδιοκτήτης να μην έχει είσοδο, να αναλαμβάνει τα ηχητικά και να δίνει χαμηλές τιμές στα ποτά για τους φίλους μας.
Ο ξεκάθαρος στόχος λοιπόν, φέρνει και τις καλές συνενοήσεις, αλλά και την μακροβιότητα. Αυτό το σχήμα επιβιώνει πάνω από 5 χρόνια, και προσωπικά εγώ δεν πρόκειται να το αφήσω, όσο μπορώ και έχω την δυνατότητα να παίζω.
Επίσης είναι ξεκάθαρο όταν ψάχνουμε κάποιο άτομο, τι περίπου απαιτείται. Έχουνε περάσει διάφορα άτομα από το γκρουπ, μπασίστες, τραγουδίστριες, αλλά η κατεύθυνση είναι συγκεκριμένη. Όποιοι ταιριάζουν, μένουν. Οι άλλοι φεύγουν από μόνοι τους.
Απολογούμαι αν κούρασα με την μακροσκελή περιγραφή, αλλά πιστεύω ότι ίσως σε κάποιους δώσει κάτι χρήσιμο για τις δικές τους μουσικές επιλογές.

Edit: Για να μην παρεξηγηθούν οι λογιστές από τα παραδείγματα μου, απλά αναφέρω ότι το παραθέτω ως παράδειγμα ενός τομέα που έχει πάντα δουλειά, όσο και κακοπληρωμένη και άθλια να γίνεται κάποιες φορές, λόγω της αθλιότητας του εθνικού λογιστικού μας κικεώνα που αντί να προάγει την επιχειρηματικότητα, κάνει τα πάντα για να την πατάξει. (έβγαλα και λίγο τα απωθημένα μου ως επιχειρηματίας που την περισσότερη ώρα, αντί να ασχολούμαι με την επιστήμη και τα έργα μου, την περνάω να κάνω τον λογιστή για το ελληνικό κράτος..!!..) Αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/09, 11:42 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
1) Πολλοί θέλουν να φτιάξουν μια μπάντα με καλούς μουσικούς χωρίς να είναι οι ίδιοι καλοί μουσικοί.
2) Οι πολύ καλοί μουσικοί συνήθως είναι καβαντζωμένοι σε 1,2,3 και βάλε μπάντες.
3) Δεν υπάρχει σχετική συνεννοήση αναλόγως των στόχων και τις βλέψεις του καθενός σε μία μπάντα.
4) Ολοι κοιτάτε απλά να κάνετε λάιβ χωρίς να κοιτάτε ότι μια μπάντα δεν είναι μόνο 4-5 παιδιά που γουστάρουν να παίζουν. Μια μπάντα χρειάζεται να είναι φίλοι τα μέλη μεταξύ τους και να υπάρχει πλήρης ταύτιση και συνεννόηση σε ότι αφορά το γκρουπ.

Σε όλα αυτά, +1523,2.  ;D Ειδικά το (2) δημιουργεί πάντα προβλήματα- κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου, όχι καλής διάθεσης (δε μιλάω για μένα φυσικά, αλλά για μουσικάρες που έχει τύχει να παίξουμε μαζί). Πάντως, για το σημείο (3), οι στόχοι και οι βλέψεις εξελίσσονται ανάλογα με την πορεία του γκρουπ, π.χ. μία μπάντα που ξεκίνησε "για το χαβαλέ" μπορεί να φτάσει να έχει καλές "επαγγελματικές" ευκαιρίες (ή αντίστροφα  :) ) οπότε η αρχική συνεννόηση πρέπει να αναθεωρηθεί.

@ adr1anos: Σέβομαι απόλυτα αυτό που κάνετε και θαυμάζω τις μπάντες που προτιμούν να μην πληρωθούν για να κάνουν τα live τους πιο προσιτά στο κοινό τους. Επίσης συμφωνώ ότι όταν το χρηματικό θέμα δεν είναι ξεκαθαρισμένο,(παίζουμε για τα λεφτά; για την πλάκα μας; "ό,τι κάτσει"; )  δεν αργούν να έρθουν οι παρεξηγήσεις.Όμως τίποτα δεν είναι απόλυτο. Στη δικιά μας μπάντα, ανάλογα με το πήξιμο στις "κανονικές" δουλειές και τη γενικότερη όρεξη/διάθεση/ενέργεια όλων των μελών, μπορεί τη μία να πάμε τζάμπα ή μόνο για τα έξοδά μας ακόμη και εκτός Αθήνας, και την άλλη να ζητήσουμε μία τουλάχιστον αξιοπρεπή πληρωμή.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Εγώ από τις επιλογές που δίνονται, διαλέγω τους σοβαρούς ντράμερ, και τους ακόμα πιο σοβαρούς μπασίστες στον έναν τομέα που ασχολούμαι.
Τώρα στον τομέα της παραδοσιακής, προτιμάω να είμαι ελ επαγγελματίας και απλά να κολλάω σε ένα δύο παιδιά με βασικά όργανα με τα οποία να μπορώ να συνενοούμαι.
Τώρα όσον αφορά το οικονομικό που θίχτηκε από κάποιους ακόμα και για χομπίστα μουσικό θεωρώ ότι είναι βασικό να υπάρχει.Ντάξει στη ροκ σκηνή δεν είναι τόσο εύκολο βέβαια όσο στην παραδοσιακή, που βρίσκεις δυσκολότερα μουσικούς για συγκεκριμένες περιοχές και που οι μερακλίδες σκάνε τα 100αρικα σαν να ναι χαρτοπετσέτες. Αλλά ρε παιδιά, ντάξει έχεις από κάτω έναν κόσμο που σε ακούει, και έχει κάποιες Α απαιτήσεις από την μπαντα σου. Δεν μπορεί εσύ που είσαι χομπίστας να λες ότι το κάνω μόνο για την τρέλα μου και ταυτόχρονα να χτυπάς τον κώλο σου κάτω να ικανοποιήσεις όλον αυτόν τον κόσμο χωρίς να πληρώνεσαι. Η αν θέλετε να το θέσω και ως εξής ότι, ακόμα και εάν καποιος ξεκινήσει μια μπάντα με το σκεπτικό να μην πληρώνεται, όσο θα ανεβαίνει η μπάντα και οι απαιτήσεις του κόσμου αντίστοιχα, κάποια στιγμή θα φτάσει να ζητήσει το αντίτιμο. Για τον λόγο που ανέφερα παραπάνω, ότι δηλαδή δεν μπορεί να υπαρχει άνοδος μπάντας χωρίς αντίτιμο. Κάποια στιγμή ο ακροατής για να έχει το δικαίωμα να απαιτεί κάποια πράματα από την μπαντα πρέπει να πληρώσει διαφορετικά δεν θα έχει νόημα για την ίδια την μπάντα να συνεχίσει. Δεν ξέρω εάν γίνομαι αντιληπτός...
Και για να το κάνω πιο απτό, ως χομπίστας γκαιντατζής, ξεκίνησα να παίζω σε γλεντάκια και παρέες από μερακλίδες χωρίς αντίτιμο, και με άιντα καμιά παραγγελιά ας πούμε. Αλλά σιγά σιγά έβλεπα ότι με ήθελαν να παίζω συνέχεια όσο γινόμουνα καλύτερος, με ήθελαν να παίζω περισσότερο, ήθελαν και άλλα δύο άτομα να πλαισιώσουν την ορχήστρα, ήθελαν να κάνω 100km για να πάω στο χωριό που είναι το γλέντι, με καλούσαν σε εκδηλώσεις όπου παίζονταν χοντρό χρήμα και έβλεπα τους γύφτους με τα χάλκινα να παίρνουν με τις χούφτες τα 50άρικα, και είπα κάτσε...εγώ μλκς δεν είμαι...

adr1anos Έχεις πολύ δίκιο σε αυτά που λες, ειδικά στα περί καθορισμένου στόχου, χμ...αλλά εσείς βρίσκεστε σε διαφορετική φάση από μία μπάντα πχ φοιτητών. Εσείς μπορεί να κάνετε τα λαιβ πχ μόνο και μόνο για να ξεφύγετε από την καθημερινότητα όπως τα αντιλαμβάνομαι. Τώρα όσο για αυτό...

Παράθεση
Όταν κάνουμε συναυλία κλείνουμε ένα μέρος και παίζουμε χωρίς αμοιβή, αρκεί ο ιδιοκτήτης να μην έχει είσοδο, να αναλαμβάνει τα ηχητικά και να δίνει χαμηλές τιμές στα ποτά για τους φίλους μας.

Έχοντας δει κι έχοντας δει ιδιοκτήτες, η ιδέα ότι θα με εκμεταλλευτεί, όπως και έχουν κάνει ΟΛΟΙ και ειδικά αυτοί που το παίζουν <<φίλοι και κολλητοί>> ,είναι αυτό που με ωθεί να του ζητήσω λεφτά. Τώρα αυτό που περιγράφεις φαντάζει λίγο ιδεατή κατάσταση...

Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ιδεατή ξεϊδεατή εγώ γουστάρω να καταλήξω σε μια τέτοια φάση...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/03, 08:27
από Βραζίλης
11 Απαντήσεις
7531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 16:30
από KaBi
0 Απαντήσεις
2047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/08, 15:05
από Southernrock.gr
1 Απαντήσεις
7222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/08, 12:36
από Μαργαρίτα Π.
4 Απαντήσεις
3717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/10, 03:10
από Garvin
2 Απαντήσεις
5131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/12, 10:59
από RON14
3 Απαντήσεις
22245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/13, 16:40
από mariaaaaa
2 Απαντήσεις
31027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/14, 21:49
από peven87
6 Απαντήσεις
3166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/14, 21:45
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
27977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/15, 13:52
από xristodoylos