Σελίδες:
  • #1 από Aggelos_chem στις 05 Jun 2009
  • Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στο site και θα ήθελα την βοήθειά σας. Είμαι κάτοχος μιας Jackson Js1 και ψάχνω ν' αγοράσω εργαλείο για την ρύθμιση του truss rod. Στον Στόλλα που ρώτησα, δεν έχω πάρει απάντηση εδώ και πέντε μέρες. Το εργαλείο είναι σε στυλ "πίπας" και όχι το κλασσικό allen.
    Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ πολύ!

    Υ.Γ.: Ελπίζω να είναι στη σωστή κατηγορία το θέμα. Αν πιστεύουν οι mods οτι πρέπει να μεταφερθεί, ας το κάνουν.
  • #2 από Serviani στις 06 Jun 2009
  • Με καρυδάκια μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου,αν τώρα έχεις θέμα χώρου και θες το "πιπάκι" δεν ξέρω αν θα το βρείς σε καταστήματα με εργαλεία,αλλά το ebay είναι γεμάτο απο τέτοια.
  • #3 από mace στις 06 Jun 2009
  • #4 από Aggelos_chem στις 08 Jun 2009
  • Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Δυστυχώς δεν είχα βρει πουθενά, ούτε σε καταστήματα με εργαλεία και τα συμβατικά καρυδάκια δεν κάνουν. Και πάλι ευχαριστώ!
  • #5 από mace στις 08 Jun 2009
  • Παράθεση
    τα συμβατικά καρυδάκια δεν κάνουν

    ...λογικο ειναι γιατι ειναι κατασκευασμενα σε μετρικο συστημα (δηλαδη μετρανε εκατοστα/χιλλιοστα) ενω η βιδα σου εχει κεφαλι μετρημενο σε λεπτα της ιντσας (US/UK system) οποτε θες και αντιστοιχα εργαλεια.Αν πας σε λυση ''καρυδακια'' φροντισε να ειναι σε ιντσες.Θα δυσκολευτεις λιγο αλλα θα βρεις σιγουρα σε μεγαλα μαγαζια με εργαλεια  ;)
  • #6 από Aggelos_chem στις 08 Jun 2009
  • Παράθεση
    Θα δυσκολευτεις λιγο αλλα θα βρεις σιγουρα σε μεγαλα μαγαζια με εργαλεια  ;)

    Δυστυχώς δεν έχω βρει. Μέχρι και σε μαγαζιά με βιομηχανικά εργαλεία έχω πάει και δεν είχαν. Άν έχεις καμιά ιδέα, ευπρόσδεκτη.
  • #7 από mace στις 08 Jun 2009
  • Κοιτα...απο τη στιγμη που βρηκα εγω,μπορεις κι εσυ.Εγω βρηκα σετ καρυδακια σε ιντσες σε μαγαζι στον Πειραια.Η πιο ενδεδειγμένη (και οικονομικη) λυση παντως ειναι ο Stew/mac που σου δινω στο λινκ....check it out  ;)
  • #8 από Aggelos_chem στις 10 Jun 2009
  • Σε βρίσκω σωστό, καθώς τρέχουν και τα έξοδα για την αναβάθμιση της κιθάρας. Θα επιχειρήσω αγορά μέσω ίντερνετ, γιατί βλέπω και άλλα "καλούδια" στο site. Και κάτι άλλο. Μήπως ξέρεις πως μπορώ να βρω τι είδους tremolo έχει η κιθάρα μου? Κοίταξα στο site της JAckson και λέει οτι είναι 2-point fulcrum tremolo. Αυτό που θέλω να μάθω, είναι πως θα ξέρω τις ακριβείς του διαστάσεις, ούτως ώστε να μην κάνω καμιά "πατάτα" και αγοράσω μεγαλύτερο ή μικρότερο!
    Σ' ευχαριστώ για την βοήθεια!
  • #9 από mace στις 10 Jun 2009
  • Απ'οτι γνωριζω τα trem systems ειναι στανταρισμενα ως προς τα μεγεθη τους....δηλαδη τα 2-point fulcrum ακολουθουν τις διαστασεις του 2-point της Fender...οποτε μαλλον θες κατι τετοιο
    http://www.thomann.de/gr/schaller_tremolo_5375_satin_chrome.htm

    αν και σε αυτην την κατηγορια οργανων σαν τη δικια σου (δηλαδη φθηνα σχετικα οργανα) δε θα το συνιστούσα εκτος βεβαια αν το παλιο εχει χαλασει....
  • #10 από Aggelos_chem στις 10 Jun 2009
  • Δεν ήξερα οτι είναι στάνταρ το μέγεθος. Θα ψάξω για κάτι όχι πολύ ακριβό εννοείται! Έχει χαλάσει και θέλω να το αλλάξω. Είναι και θέμα δεσίματος με το όργανο, καθώς είναι δώρο των γονιών επειδή πέρασα στο πανεπιστήμιο, οπότε καταλαβαίνεις. Θέλω να το έχω σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση. Άσε που δεν είναι και σταθερό. Όταν το χρησιμοποιώ δηλαδή, άλλες χορδές πάνε σε υψηλότερα και άλλες σε χαμηλότερα χορδίσματα. Είναι και 6 χρονών όργανο και μέχρι στιγμής αυτό το πρόβλημα μου έχει βγάλει. Η βέργα δεν θέλει και μεγάλη ρύθμιση, ίσα που...
    Περιμένω και την γνώμη σου βέβαια για τα ανωτέρω.
  • #11 από mace στις 12 Jun 2009
  • Καταλαβαινω απολυτα το δεσιμο σου με το οργανο.....και καλα κανεις που θες να το διατηρησεις/συντηρησεις.Σχετικα με το τρεμολο τωρο  θα ελεγα οτι λιγη σχεση εχει με τη διατηρηση του κουρδισματος.Πιο μεγαλο ρολο παιζουν τα κλειδια,το nut ακομα και ο τροπος που περνας τις χορδες.Αυτο που εχω να σου προτεινω για τη βελτιωση της σταθεροτητας του κουρδισματος ειναι καταρχην ενα ΚΑΛΟ σεταπ και μετα η τοποθετηση ενος καλου nut και ισως ενος καλου σετ lock κλειδιων....τσεκαρε και τα ελατηρια σου στην ολη διαδικασια.
  • #12 από Aggelos_chem στις 13 Jun 2009
  • Και πως μπορώ να κρίνω αν το nut είναι καλό; Κλειδιά άλλαξα πριν απο 1 μήνα.
  • #13 από mace στις 13 Jun 2009
  • Συνηθως σε αυτην την κατηγορια οργανων το nut ειναι πλαστικο και καμια φορα και κακοκομμενο...κοιτα το στην επομενη αλλαγη χορδων για τυχον αλλοιωσεις στην υφη του ειδικα στις εγκοπες του....αν θες το αντικαθιστας με κατι τετοιο

    http://www.thomann.de/gr/graph_tech_xl_jumbo_trem_nut.htm
    http://www.thomann.de/gr/tusq_pq6000_sattel.htm

  • #14 από Aggelos_chem στις 13 Jun 2009
  • Έχεις δίκιο. Παρατήρησα κάτι "σπασίματα" ψηλά στις εγκοπές και οι χορδές είναι λίγο περιορισμένες και δεν πάλλονται τόσο εύκολα. Μπορώ να λιμάρω το καινούριο nut μόνος μου? Θα υπάρξει πρόβλημα?
  • #15 από mace στις 13 Jun 2009
  • Ναι μπορεις να το κανεις μονος σου αλλα χρειαζεσαι λεπτες λιμες...ισως στο επομενο σετ απ ζητα απο τον τεχνικο σου να το κανει.....
  • #16 από Aggelos_chem στις 13 Jun 2009
  • Κάτι τέτοιο θα κάνω. Σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, σε ζάλισα λίγο. Απλά θελω να μάθω και απο κάποιον πιο έμπειρο πως να κινούμαι για το σετ απ της κιθάρας, πέρα απ' οτι έχω μάθει μόνος μου με ψάγιμο. Αν χρειαστώ και κάτι άλλο, ελπίζω στην βοήθειά σου. Και πάλι σ' ευχαριστώ.
  • #17 από mace στις 14 Jun 2009
  • Δε κανει τιποτα....οτι απορία εχεις ποσταρε την και σιγουρα καποιος η καποιοι θα απαντησουν στις ερωτησεις σου  ;)
  • #18 από panos470dxqm στις 18 Oct 2010
  • Καλησπερα.

    Για να μην ανοιγω νεο θεμα, επειδη σκοπευω να παραγγειλω ενα τετοιο εργαλειο μεσω ebay ηθελα να ρωτησω σχετικα με τις διαστασεις του. Υπαρχει σε διαφορες διαστασεις και δεν ξερω ποιο μου χρειαζεται για την esp eclipse μου...

    Για να μην αναγκαστω να πληρωσω ολοκληρο το σετ μπορει κανεις να βοηθεισει?
  • #19 από Serviani στις 18 Oct 2010
  • Καλησπερα.

    Για να μην ανοιγω νεο θεμα, επειδη σκοπευω να παραγγειλω ενα τετοιο εργαλειο μεσω ebay ηθελα να ρωτησω σχετικα με τις διαστασεις του. Υπαρχει σε διαφορες διαστασεις και δεν ξερω ποιο μου χρειαζεται για την esp eclipse μου...

    Για να μην αναγκαστω να πληρωσω ολοκληρο το σετ μπορει κανεις να βοηθεισει?

    Απο το manual της ESP:
    "To adjust the truss rod, first locate the truss rod access at the headstock (Figure 4) or end of neck by bodyjoint (Figure 5), remove the truss rod cover, and insert the correct size allen wrench (4mm) or pipe wrench(8mm) to adjust. Turn counter-clockwise to loosen and clockwise to tighten."
  • #20 από panos470dxqm στις 18 Oct 2010
  • Καλησπερα.

    Για να μην ανοιγω νεο θεμα, επειδη σκοπευω να παραγγειλω ενα τετοιο εργαλειο μεσω ebay ηθελα να ρωτησω σχετικα με τις διαστασεις του. Υπαρχει σε διαφορες διαστασεις και δεν ξερω ποιο μου χρειαζεται για την esp eclipse μου...

    Για να μην αναγκαστω να πληρωσω ολοκληρο το σετ μπορει κανεις να βοηθεισει?

    Απο το manual της ESP:
    "To adjust the truss rod, first locate the truss rod access at the headstock (Figure 4) or end of neck by bodyjoint (Figure 5), remove the truss rod cover, and insert the correct size allen wrench (4mm) or pipe wrench(8mm) to adjust. Turn counter-clockwise to loosen and clockwise to tighten."

    Σε ευχαριστω πολυ :)
Σελίδες: