Αποστολέας Θέμα: Αγορα ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 4168 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NickX16

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Αγορα ενισχυτή
« στις: 10/06/09, 14:40 »
λοιπον θελω να αγορασω εναν ενισχυτη για το σπιτι...15watt κατα προτίμιση και καπως οικονομικο (100 - 120ευρα).θελω ναχει αρκετο βαθος γιατι θελω να πεζω metalcore hardcore κτλπ...ποιο θα μου προτεινατε???μου ειπαν τον line 6 spider III 15..πειτε μου κιεσεις τη γνωμη σας.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορα ενισχυτή
« Απάντηση #1 στις: 10/06/09, 15:56 »
Στα χρήματα που αναφέρεις δεν υπάρχουν λαμπάτοι για metalcore/hardcore.
Η καλύτερη λύση είναι ένας αξιοπρεπής τρανζιστοράτος modelling, όπως αυτός που σωστά σου πρότειναν, πολύ καλός για αυτό που θέλεις στα λεφτά σου.
Μία άλλη λύση είναι ένας απλός καλός τρανζιστοράτος ενισχυτής με ένα καλό πετάλι distortion μπροστά, εδώ οι συνσυασμοί είναι ατελείωτοι.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος NickX16

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτή
« Απάντηση #2 στις: 10/06/09, 18:31 »
εε ναι...δεν ανεφερα λαμπατο..:P αλλα δεν θελω ας πουμε ενα απλο distortion 80s style(παραδειγμα λεω) θελω βαρυ ηχο.αυτος κανει σιγουρα??

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτή
« Απάντηση #3 στις: 10/06/09, 20:10 »
Eγώ σε αυτά τα λεφτά θα σού πρότεινα τον Peavey Vypyr 15 ή τον Roland Cube 15X. Πιστεύω ότι και οι δύο είναι πολύ καλύτεροι από τον Line 6. Eιδικά με τον Peavey έχεις ένα πολύ ευέλικτο μηχάνημα με πάρα πολλές προσομοιώσεις ενισχυτών μεταξύ των οποίων και αρκετές high gain, καθώς και διάφορα εφφέ από τα κλασσικά και αναμενόμενα chorus, delay, reverb κλπ μέχρι πιο περίεργα όπως octaver, phaser, pitch shifter και άλλα. Αυτό σημαίνει ότι θα πετύχεις σχεδόν σίγουρα τους ήχους που θέλεις (και όχι μόνο) και μπορεί να μη χρειαστείς καν το πετάλι για το οποίο έκανε λόγο ο Αδριανός.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/06/09, 20:12 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτή
« Απάντηση #4 στις: 13/06/09, 19:10 »
o vypyr ειναι ενας ενισχυτης που εχει προκαλεσει απιστευτο ντορο στο εξωτερικο με τις ηχητικες του επιδοσεις. Οπως επισης κ με τα προβληματα της σειρας τα οποια ειναι (αν θυμαμαι κυριως για τον 75ρη αλλα βλεπουμε...)

Noise gate ολιγον πρηξα....... το οποιο σου κοβει εντελως τη διαθεση σε καποιες φασεις(αλλα πραγματικα πιστευω οτι μπορεις να το χρησιμοποιησεις σαν πλεονεκτημα σε γρηγορο start stop μεταλαδικο ρυθμο ye he ah!) και κυριως δε βγαινει off. Ειναι παντα αναμμενο!

Τα dac σφυριζουν κ αργα η γρηγορα ολοι φανηκαν να εχουν το ιδιο προβλημα με ενα υψισυχνο θορυβο...

Οι ενισχυτες, παγωνουν κ θελουν...reset. Ζητω τα windows svista. Αυτο δε σε απασχολει αν εισαι σπιτι κ με ενα μικρο μηχανακι...

Εγω θα τον επαιρνα. Η peavey ειναι γνωστη προσιτη καφροεταιρεια κ αν παρεις απο thomann με 3 χρονια εγγυηση για παραδειγμα, τι σε νοιαζει κιολα!!!

Για το roland δεν εχω δοκιμασει τους καινουριους, ολοι λενε πολυ καλα λογια!!!

Δε δοκιμαζεις το peavey revalver demo? Τζαμπα ειναι μπορει να σου αρεσει(εμενα με τρελανε...) εχω φτιαξει απο ηχους carbon heavy rock tiny terror style μεχρι καφρικους (αλλα οχι ακριβως new metal...) σε λεπτα...το λατρευω!!!Αλλα θελει pc κ καρτα ηχου με Low latency

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αγορα ενισχυτή
« Απάντηση #5 στις: 13/06/09, 23:38 »
Για τον ηχο που λες ο Ibanez Tobneblaster ειναι σουπερ, δοκιμασε τον  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος piperman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτή
« Απάντηση #6 στις: 14/06/09, 04:17 »
Έχω τον Roland Cube 15X και παίζω heavy/thrash φάσεις παραπάνω και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Για την τιμή του και την ποιότητά του θα του έβαζα άνετα 10/10.  :)
All in the name of Liberty
http://www.myspace.com/ptomathrash

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτή
« Απάντηση #7 στις: 14/06/09, 10:42 »
o vypyr ειναι ενας ενισχυτης που εχει προκαλεσει απιστευτο ντορο στο εξωτερικο με τις ηχητικες του επιδοσεις. Οπως επισης κ με τα προβληματα της σειρας τα οποια ειναι (αν θυμαμαι κυριως για τον 75ρη αλλα βλεπουμε...)


H αλήθεια είναι ότι έχουν ακουστεί πολλά στα διεθνή κιθαριστικά fora σχετικά με τα προβλήματα αξιοπιστίας των Vypyr. Κάποιοι φαίνονται να μην έχουν αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα και είναι ικανοποιημένοι με την αγορά τους, ενώ άλλοι διαπιστώνουν προβλήματα κυρίως με τριξίματα και περίεργους θορύβους (το οποίο είναι μάλλον κατασκευαστικό γιατί φαίνεται ότι διορθώνεται με λίγο σφίξιμο των βιδών ή κάτι τέτοιο) καθώς και το γνωστό "πάγωμα" του ενισχυτή που χρειάζεται επανεκκίνηση για να ξαναλειτουργήσει. Ομολογώ πως για το noise gate δεν είχα διαβάσει κάτι και αναρωτιέμαι μήπως το πρόβλημα αυτό περιορίζεται στα πιο μεγάλα μοντέλα (75 και 100 Watt), γιατί όσον αφορά στα μικρότερης ισχύος, δηλαδή 15 και 30 Watt που με ενδιαφέρουν δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό. Υποτίθεται ότι η Peavey προσπαθεί να διορθώσει αυτά τα προβλήματα και ελπίζω ότι σύντομα θα το πετύχει, γιατί από άποψη ήχων οι συγκεκριμένοι ενισχυτές είναι πραγματικά εξαιρετικοί.

Όσο για το Revalver, κι εμένα μού άρεσε όταν το δοκίμασα. Προσπαθώ όμως ακόμα να αποφασίσω ανάμεσα σto Revalver και το Jamvox. Ή τουλάχιστον προαπαθούσα, γιατί πρόσφατα είδα και το ΤΗ1 από την Overloud Audio Tools, το οποίο επίσης μού φάνηκε πολύ καλό. Σίγουρα θα δούμε πολύ περισσότερα παρόμοια software στο εγγύς μέλλον. Kαμία σκέψη επ' αυτού;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος sardas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτή
« Απάντηση #8 στις: 14/06/09, 11:49 »
λοιπον φιλε, αν θες ακου εναν παθοντα που εχει μαζεψει πολλα σκουπιδια κατα το παρελθον
Παρε μια μια πεταλιερα της προκοπης μεταχειρισμενη με 200 ε παιρνεις σιγουρα μια xt live(respect) η με 120 μια gt6
καρφωσε την στα ηχεια που εχεις( σιγουρα εχεις εστω του υπολογιστη σου), αυτο που θα ακουσεις δεν εχει καμια σχεση με αυτα που συζητηθηκαν παραπανω.

Αργοτερα παρε και ενα μικρο λαμπατο με αξιοπρεπες καθαρο(και με το xt θα πετας)

Α ξεχασα το gt8 κορυφη κι αυτο... >:D

Αποσυνδεδεμένος NickX16

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτή
« Απάντηση #9 στις: 15/06/09, 16:28 »
για την ωρα ενισχυτη θελω...πεταλακι βλεπουμε...θα δω αμα ειναι τον vypyr

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ενισχυτή
« Απάντηση #10 στις: 16/06/09, 09:32 »
Sardas παροτι ιδιαιτερα το xt μου αρεσει παρα παρα πολυ, το εχω ξεκοκκαλισει, παρολαυτα σαν ηχος εστω κ απο τα ηχεια του υπολογιστη τρωει μια φοβερη ηττα απο το revalver που ειναι το demo τζαμπα στην τελικη! Το οτι ειναι καλυτερο ειναι ενα αλλο θεμα. Μιλαω οαντα για παρομοιους ηχους...Επιπροσθετα το amplitube metal π.χ. μου φανηκε carbon reverse engineering στους metal ηχους του ενισχυτη...Γενικα η τεχνολογια το ξεπερασε...

Και επειδη εχω δοκιμασει καθε τρυπα οποιου ενισχυτη μπορουσα με το xt δεν μου ακουστηκε ποτε καλα απο λαμπατο ενισχυτη. Μαλλον προς το μετριο κομπρεσσαρισμενο.

Ο vypyr απο τη στιγμη που εχει απο καποια μαγαζια εγγυηση μη φοβασαι κ στην τελικη αλλαξε τον με κατι αλλο αν καουν 3 στη σειρα σε 10 μερες(λες?)


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
9156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/05, 13:59
από Gabriel6th
24 Απαντήσεις
8337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/08, 19:15
από GreekDudeCovers
3 Απαντήσεις
3114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/08, 13:20
από hammer
3 Απαντήσεις
2926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/08, 21:02
από Ibanezακιας
1 Απαντήσεις
2962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 05:06
από Gabriel6th
0 Απαντήσεις
2094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/08, 18:10
από detroit
24 Απαντήσεις
8104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 18:18
από loo
34 Απαντήσεις
10360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 18:50
από Dr Bluz (G.K.)
11 Απαντήσεις
4503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/08, 15:40
από indie-anos laternative
9 Απαντήσεις
4065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/08, 18:04
από christos1995