Αποστολέας Θέμα: Πετάλι παραμόρφωσης σε Roland Cube 20X  (Αναγνώστηκε 5816 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Πολλή καλημέρα σας. Μιας κι άρχισα να ψάχνομαι γενικότερα στο χώρο της κιθάρας, σκέφτομαι ποιό θα είναι το πετάλι παραμόρφωσης που θα πάρω σε κάποια φάση. Μ' αρέσει ακουστικά το Metal Zone της Boss, από βίντεο που είδα έμεινα άκρως εντυπωσιασμένος. Μεγάλη γκάμα ήχων κι ομολογουμένως καλή τιμή.

Διάβασα όμως ότι σε Roland Cube δεν αξίζει να βάλεις πετάλι παραμόρφωσης. Οι ενσωματωμένες ρυθμίσεις είναι υπεραρκετές. Στο αρχάριο αυτί μου, αυτό προς το παρόν ισχύει. Εσείς θα μου πείτε περισσότερα. Γενικότερα σε comments στο youtube διάβασα ότι είναι χάλια αν βάλεις πετάλι σ' αυτόν τον ενισχυτή.
Αυτό
το βίντεο το αποδεικνύει. Δε μ' άρεσε καθόλου. Άλλοι προφανώς έχουν μείνει ευχαριστημένοι. Βέβαια μπορώ οποιαδήποτε στιγμή να κατέβω στην αγορά (Θεσσαλονίκη είμαι) και να δοκιμάσω (ξέρω κάποιους που έχουν Roland Cube και σίγουρα θα βρώ και Boss pedals).

Απλά απ' τη δική σας εμπειρία, αξίζει να "καίγομαι" να βάλω πετάλι σε κάποια φάση ή να το παρατήσω εντελώς;
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι παραμόρφωσης σε Roland Cube 20X
« Απάντηση #1 στις: 21/10/09, 11:05 »
Δεν εχω τον cube, αλλα εχω τον AD30VT, οποτε μπορω να μιλησω ως κατοχος modelling amp:

ΟΧΙ, δεν εχει νοημα να εξεταζεις τη λυση οποιουδηποτε πεταλιου σε τετοιο ενισχυτη, ποσο μαλλον distortion.

Χωρια που ειναι αμφιβολο το κατα ποσο θα συνεργαστουν σωστα για να εχεις το αποτελεσμα που θες.

Κατα τη γνωμη μου, τα πεταλια να αρχισεις να τα κοιτας αφου παρεις τον πρωτο σου λαμπατο κι εχεις σχηματισει μια σχετικα στερεα αποψη για τον ηχο που θες.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πετάλι παραμόρφωσης σε Roland Cube 20X
« Απάντηση #2 στις: 21/10/09, 17:15 »
Καλώς. Κοίτα, δε με χαλάει να μη βάλω πετάλι, άλλωστε διαβάζω/ακούω (και στο Ιντερνετ και προσωπική άποψη) ότι τα βρώμικα των Roland είναι απίστευτα καλά. Άσε που όταν θα βρω τον ήχο μου, πιθανότερο είναι να χρειαστεί ν' αλλάξω κιθάρα/ενισχυτή οπότε... Anyway, γενικότερα ρωτάω. Thanks dude \m/
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι παραμόρφωσης σε Roland Cube 20X
« Απάντηση #3 στις: 22/10/09, 04:29 »
Φιλε μου εχω τον 30Χ Cube.
Αν το πεταλι το θελεις αποκλειστικα για χρηση μεσα στο σπιτι ΜΗΝ το παρεις. Απλα βαζεις τον roland στην επιλογη R-fier που προσομειωνει τον γνωστο mesa, και αυτοματα εχεις την βαρβατιλα που περιμενεις απο το mt, πολυ πιο καθαρη και χωρις noise...
Γενικα  με τις επιλογες παραμορφωσεων που εχει ειναι ανουσια η χρηση οποιουδηποτε overdrive-dist πεταλιου.
Aσε που το Mt το εχουν αποκυρηξει οι περισσοτεροι χρηστες του συμπεριλαμβανομενου και του γραφοντα :P

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι παραμόρφωσης σε Roland Cube 20X
« Απάντηση #4 στις: 22/10/09, 09:40 »
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Stinky, όπως επίσης και με τον Mechmech, ο οποίος σωστά επισημαίνει ότι τα overdrive πετάλια έχουν περισσότερο νόημα όταν "υπεροδηγούν" έναν λαμπάτο ενισχυτή. Από την άλλη πλευρά όμως, το καθαρό κανάλι του Cube (προσομοίωση του Roland JC-120) ίσως να λειτουργήσει σχετικά καλά σαν βάση για ένα πετάλι ή ένα πολυεφφέ. Εξάλλου η ποιότητα του ήχου είναι στα αυτιά του ακροατή. Σίγουρα οι high gain προσομοιώσεις του Cube αρκούν με το παραπάνω για εξάσκηση και πειραματισμό, και αυτό είναι ένα από τα μεγάλα πλεονεκτήματα των modelling ενισχυτών. Αυτό που θα πρότεινα εγώ είναι να πας σε κάποιο κατάστημα και να δοκιμάσεις το πετάλι που σκέφτεσαι να αγοράσεις ή και άλλα πετάλια στον συγκεκριμένο ενισχυτή. Αν σού αρέσει το αποτέλεσμα, χτύπα το.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πετάλι παραμόρφωσης σε Roland Cube 20X
« Απάντηση #5 στις: 22/10/09, 19:41 »
Το θέλω καθαρά για χρήση στο σπίτι, δεν έχω άλλες βλέψεις. Ο 20Χ πάει μόνο μέχρι Metal Stack, R-Fier είναι απ' τον 30άρη και πάνω. Προφανώς βγάζει πολλή βρωμιά και προς το παρόν σίγουρα είμαι ευχαριστημένος. Άλλωστε αν παίξω με τα Stack, Gain, EQ & επιλογή μαγνητών στάνταρ βγάζω διαφορετικούς ήχους. Απλά ξες, έλεγα για κάτι πιο... "ευέλικτο".

Δεν ήξερα ότι το Metal Zone έχει έτσι άσχημη φήμη. Όλο θέματα ξεφυτρώνουν :P Και στο Youtube όλοι φαίνονται ευχαριστημένοι...

Anyway, το σωστότερο όπως είπε ο Απόλλων είναι ν' ακούσω και μόνος μου. Ευτυχώς έχουμε πολλές επιλογές στις μέρες μας.

Κάτι που μου κίνησε την περιέργεια: αν βάλεις τον ενισχυτή στο βρώμικο κανάλι κι ανοίξεις και το πετάλι παραμόρφωσης, τί γίνεται; Βλέπω ότι είσαι στο καθαρό κι ανοίγεις το πετάλι, αν είσαι στο βρώμικο κι ανοίξεις; Ντάξει δεν έχει πολύ νόημα έτσι κι αλλιώς, απλά εγκυκλοπαιδικά ρωτάω.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι παραμόρφωσης σε Roland Cube 20X
« Απάντηση #6 στις: 22/10/09, 20:53 »
Aν θες κατι  ευελικτο τοτε σιγουρα το MT δεν σου κανει.
Την φημη που δυστηχως δεν ειναι φημη αλλα πραγματικοτητα την εχει εδω και χρονια το πεταλι αυτο. Η καλυτερη αποδειξη οτι αν ριξεις μια ματια στις αγγελιες θα βρεις παρα πολλα προς ανταλλαγη η πωληση σε εξευτελιστικες τιμες.
Γιαυτο που ειπες να εχεις στο distortion τον ενισχυτη και να ανοιξεις το MT θα γινει πανικος. ΠΟΛΥ βαβουρα χωρις νοημα. Και ασχημη βαβουρα παντα...
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να το ανοιξεις με ελαχιστα ανοιγμενο το distortion που εχει πανω και να το χρησιμοποιησης σαν boost, αλλα και αυτο δεν ξερω αν θα ειναι καλο. Mε το boss DS1 σιγουρα μετραει, με το Metalzone δεν το χω δοκιμασει

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πετάλι παραμόρφωσης σε Roland Cube 20X
« Απάντηση #7 στις: 24/10/09, 17:16 »
Καλώς τότε. Έχεις δίκιο, έριξα μια ματιά στις Αγγελίες και πολύς κόσμος προσπαθεί να το ξεφορτωθεί. Κυρίως με το "ευέλικτο" εννούσα να μπορεί αν βγάλει αρκετούς διαφορετικούς ήχους. Αλλά φαντάζομαι μ' οποιοδήποτε πετάλι παραμόρφωσης κάνεις τη δουλειά σου... Anyhoo, thanks για το info dude!
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι παραμόρφωσης σε Roland Cube 20X
« Απάντηση #8 στις: 24/10/09, 19:56 »
Το ειχα και ευτυχως το ξεφορτωθηκα...
Στη θεση του εβαλα το EHX - metal muff που ειναι πολυ ανωτερο και αρκετα φτηνο. Και απο δαυτο θα βρεις κατα καιρους σε χαμηλες τιμες.
Ηθελα το Hughes & kettner warp factor το οποιο το βρισκεις στο ebay με 20-30 ευρω και ειναι αρκετα καλο πεταλι για τα γουστα μου. Αλλα ειχα αμεση αναγκη και χτυπησα το mm μεταχειρισμενο. Ριξε μια ματια σε αυτα τα 2 μπορει να σου αρεσουν

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πετάλι παραμόρφωσης σε Roland Cube 20X
« Απάντηση #9 στις: 27/10/09, 21:28 »
Από βίντεο που είδα, το Metal Muff μ' άρεσε περισσότερο. Έτσι κι αλλιώς θα κατέβω αυτές τις μέρες για ψώνια με τον κολλητό μου, θα ρίξω και μια γρήγορη ματιά γι' αυτά που είπες. Thanks mamen!
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι παραμόρφωσης σε Roland Cube 20X
« Απάντηση #10 στις: 16/11/09, 01:39 »
Φιλε μου εχω τον 30Χ Cube


παλιαααα!!! ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι παραμόρφωσης σε Roland Cube 20X
« Απάντηση #11 στις: 16/11/09, 02:23 »
Από βίντεο που είδα, το Metal Muff μ' άρεσε περισσότερο. Έτσι κι αλλιώς θα κατέβω αυτές τις μέρες για ψώνια με τον κολλητό μου, θα ρίξω και μια γρήγορη ματιά γι' αυτά που είπες. Thanks mamen!

Γνωριζω πολυ καλα την επιθυμια σου να μεγαλωσεις τον εξοπλισμο σου αλλα μην το κανεις με πεταλι distortion. O Roland Cube μια χαρα τιμιος ειναι για τα λεφτα του.
Αν θες να κανεις μια αρχη στον κοσμο των εφε παρε καλυτερα μια μεταχειρισμενη πεταλιερα. Να δεις τι χρησιμοποιεις και τι οχι και να αρχισεις να βγαζεις τα δικα σου πρωτα συμπερασματα.
Παντως να ξερεις οτι distortion και overdrive ειναι τα εφε που αλλαζουμε σαν τα πουκαμισα μεχρι να καταληξουμε καπου. ;)


Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι παραμόρφωσης σε Roland Cube 20X
« Απάντηση #12 στις: 16/11/09, 02:39 »
Παράθεση
Παράθεση από: Stinky στις 22/10/09, 04:29
Φιλε μου εχω τον 30Χ Cube


παλιαααα!!! Grin  Grin

Χαχαχαχ εχεις δικιο Σπυρο  :P Μακαρι να τον χαρεις οσο τον χαρηκα!

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι παραμόρφωσης σε Roland Cube 20X
« Απάντηση #13 στις: 16/11/09, 02:41 »
Παράθεση
Παντως να ξερεις οτι distortion και overdrive ειναι τα εφε που αλλαζουμε σαν τα πουκαμισα μεχρι να καταληξουμε καπου. Wink
Εγω εχω μια υποψια οτι βρηκα το πουκαμισο μου με το plexitube :P
Aν μετα τα live Γερμανια εχω την ιδια εντυπωση και δεν με αφησει σηξυλο τοτε θα το πω με σιγουρια!

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι παραμόρφωσης σε Roland Cube 20X
« Απάντηση #14 στις: 16/11/09, 02:55 »
Παράθεση
Παράθεση από: Stinky στις 22/10/09, 04:29
Φιλε μου εχω τον 30Χ Cube


παλιαααα!!! Grin  Grin

Χαχαχαχ εχεις δικιο Σπυρο  :P Μακαρι να τον χαρεις οσο τον χαρηκα!
μετα απο καμποσες ωρες με τον line 6,ειναι δεδομενο οτι θα τον χαρω τον roland.αν και εγω προβλεπεται να τον χαρω περισσοτερο καιρο απο σενα  :P

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι παραμόρφωσης σε Roland Cube 20X
« Απάντηση #15 στις: 16/11/09, 13:32 »
Εγω εχω μια υποψια οτι βρηκα το πουκαμισο μου με το plexitube :P
Aν μετα τα live Γερμανια εχω την ιδια εντυπωση και δεν με αφησει σηξυλο τοτε θα το πω με σιγουρια!

Να πάθει κατι ειναι μαλλον απιθανο! Ειναι σαν τανκ.
Το καλο με το πεταλι αυτο ειναι οτι ειναι πολυ συνεπες. Παιζει καλα ανεξαρτητως ενισχυτη. Αρα μπορεις για τα γκαζια σου τουλαχιστον να μην εξαρτασαι απο την ποιοτητα του ενισχυτη. Βεβαια αν τον βαλεις σε μια καλη λαμπα εκει θα δεις και τα καλυτερα αποτελεσματα.
Anyway, Stinky πιστευω πως για τη μουσικη που παιζεις δεν υπαρχει κατι πιο ταιριαστο...


Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι παραμόρφωσης σε Roland Cube 20X
« Απάντηση #16 στις: 22/11/09, 22:34 »
Ειχες απολυτο δικιο... Οχι απλα με εβγαλε ασπροπροσωπο αλλα καθαρισα και με το θεμα soundcheck. Σε ολα τα λαιβ τωρα Γερμανια με ενα απλο line check ειχα επιτελους σωστο ηχο. Απλα εχωνα το plexitube στην κεφαλη σε clean κ flat eq και με ενα απλο πατημα μεταμορφωνοταν σε μια μηχανη πολεμου :P
Οποτε επεζα μονο με το master...
Ωωωω ποσο το αγαπω αυτο το πεταλι!!!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Πετάλι παραμόρφωσης σε Roland Cube 20X
« Απάντηση #17 στις: 23/11/09, 00:40 »
Ειδες? Ειναι πολυ σημαντικο να ξερεις οτι βρεξει χιονισει θα εχεις μαζι σου τον ηχο σου... ;)


Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Πετάλι παραμόρφωσης σε Roland Cube 20X
« Απάντηση #18 στις: 23/11/09, 09:42 »
Ντάξει, τώρα το θυμήθηκα αλλά τέλος πάντων... Είχα πάει σε κατάστημα και δοκίμασα το Metal Zone στον Cube 20X. Σαν ήχος καλός βγήκε. Πειράξαμε λίγο τις ρυθμίσεις κι έλεγε.

Αλλά να πώ την αλήθεια, ίσως να το αφήσω εντελώς το θέμα. Ένας φίλος προχθές μου έδειξε rhythm metal ρυθμίσεις στο eq του ενισχυτή μου (γιατί ως γνωστόν τ' άφηνα και τα 3 knobs στο 4) και μου είπε να παίζω με τον bridge μαγνήτη (έπαιζα και με τους 2 ή με τον neck γιατί έβγαζε πιο βαθύ ήχο - doh!) οπότε ΚΑΜΙΑ σχέση ο ήχος τώρα! Πολλά γκάζια κι ό,τι πρέπει για ρυθμικό παίξιμο... (κι έλεγα γιατί δε μου 'βγαινε καλός ήχος σε κάτι βίντεο του Ζήρα...)
How to program a metalhead?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/08, 12:29
από hammer
Roland Cube 30X

Ξεκίνησε από apressas « 1 2 » Ενισχυτές

41 Απαντήσεις
13418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/08, 14:30
από apressas
33 Απαντήσεις
10269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/09, 17:27
από Vicarious
5 Απαντήσεις
3172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/09, 16:46
από zelepios
9 Απαντήσεις
3842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/10, 20:39
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
2585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 17:31
από Giannis1995
19 Απαντήσεις
6340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 02:13
από kopaniamento
24 Απαντήσεις
7364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/10, 19:13
από songless_bird
2 Απαντήσεις
2414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 12:46
από Kosthrash
13 Απαντήσεις
5691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/15, 20:56
από Spyros Delta