Αποστολέας Θέμα: Προσθήκη Homemade Headphones-Out/Attenuator σε λαμπάτο ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 199818 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Παιδιά, TheVrachnoprofiter και m@ster k@frer σας δίνω τα θερμά μου συγχαρητήρια για την επιτυχημένη σας κατασκευή!
Μου δίνει ιδιαίτερη χαρά που αξιοποιήσατε κάποιο από τα σχέδια και μπορέσατε να φτιάξετε κάτι που να αξίζει χωρίς πολλά έξοδα.
Μπράβο και στους δύο, και για την καλή συνεργασία και για το αποτέλεσμα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Παιδιά, TheVrachnoprofiter και m@ster k@frer σας δίνω τα θερμά μου συγχαρητήρια για την επιτυχημένη σας κατασκευή!
Μου δίνει ιδιαίτερη χαρά που αξιοποιήσατε κάποιο από τα σχέδια και μπορέσατε να φτιάξετε κάτι που να αξίζει χωρίς πολλά έξοδα.
Μπράβο και στους δύο, και για την καλή συνεργασία και για το αποτέλεσμα.
Άντε τώρα περιμένουμε θεμα για κανα πεταλι....Δωσε καμια ιδεα ;D ;D ;D :P :P

Α, και επίσης δεν έβγαλε φωτογραφίες ο αλήτης...βγάλε γωτογτραφίες κρετίνεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
πολύ ωραίο και χρήσιμο το attenuator!! σκεφτομαι κι εγω να το φτιάξω για τον blackheart bh5 μου.

ηθελα να ρωτησω ομως αν γινεται κατι που σκεφτηκα,

υπαρχει τροπος να βαλουμε ενα κουμπι - πεταλι που να δινει πολυ gain στον ενισχυτή? δηλαδη να τον εχουμε στο καθαρο (30% gain), σε χαμηλη ενταση ομως με την χρηση του attenuator, και στην ιδια ενταση να αυξανεται το gain se 80-100% για να βρωμισει ο ηχος απο τις λάμπες.

κατι σαν overdrive - clean switch.

τι λες Ανδριανε?

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Παιδιά, TheVrachnoprofiter και m@ster k@frer σας δίνω τα θερμά μου συγχαρητήρια για την επιτυχημένη σας κατασκευή!
Μου δίνει ιδιαίτερη χαρά που αξιοποιήσατε κάποιο από τα σχέδια και μπορέσατε να φτιάξετε κάτι που να αξίζει χωρίς πολλά έξοδα.
Μπράβο και στους δύο, και για την καλή συνεργασία και για το αποτέλεσμα.
Άντε τώρα περιμένουμε θεμα για κανα πεταλι....Δωσε καμια ιδεα ;D ;D ;D :P :P

Α, και επίσης δεν έβγαλε φωτογραφίες ο αλήτης...βγάλε γωτογτραφίες κρετίνεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ;D ;D ;D

Να ερχόσουνα εδώ να βγάζαμε, ούτε μηχανή έχω ούτε κινητό αυτής της δεκαετίας... :P

Μιας και είπες για έξοδα adriane, ξέχασα να πω ότι όλο μαζί κόστισε γύρω στα 20€, απ' ό,τι θυμάμαι, με όλα τα υλικά αγορασμένα από Θεσσαλονίκη.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
πολύ ωραίο και χρήσιμο το attenuator!! σκεφτομαι κι εγω να το φτιάξω για τον blackheart bh5 μου.

ηθελα να ρωτησω ομως αν γινεται κατι που σκεφτηκα,

υπαρχει τροπος να βαλουμε ενα κουμπι - πεταλι που να δινει πολυ gain στον ενισχυτή? δηλαδη να τον εχουμε στο καθαρο (30% gain), σε χαμηλη ενταση ομως με την χρηση του attenuator, και στην ιδια ενταση να αυξανεται το gain se 80-100% για να βρωμισει ο ηχος απο τις λάμπες.

κατι σαν overdrive - clean switch.

τι λες Ανδριανε?
Δεν νομιζω να χρειαζεσαι adriannuator ;D για 5watt ενισχυτη...
Δεν πιστευω να παρεις και πολυ περισσοτερες δυναμικες απο τον ενισχυτη με το attenuator kauvw me ta 5watt δεν εχεις προβλημα με την ενταση εντος σπιτιου...
ο ενισχυτης του vr@chnoprofiterolopoulidi  :P ειναι 40watt και δεν μπορουσε να παρει τις δυναμικες που ηθελε απο τον ηχο του...
Αλλα ας απαντησει  και καποιος αλλος...
Επισης, σε αυτο που λες για το gain, μπορεις να βαλεις μπροστα απο τον ενισχυτη ενα πεταλι od-distortion etc (τα περισσοτερα εχουν level control) για να πρεις το gain σου πριν παει ο ηχος στον ενισχυτη,. κρατωντας το gain του ενισχυτη στο 30% οπως λες.
Και επειτα, μετα τον τελικα σου και πριν το μεγαφωνο βαζεις το attenuator(αν χρειαζεται)...
Δεν γνωριζω αν θα κανει το συγκεκριμενο attenuator για τα 5watt και ξαναλεω κατα τη γνωμη μου δεν χρειαζεται.
Παραυτα, ας σου πει και ο Adrianos (πες δασκαλε  ;D ;D ;D) και αλλοι τις γνωμες τους

Φιλικα παντα ;)

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
πιστεψε με ειναι πολύ δυνατος για σπιτι, ειδικα αν θελεις να φτασεις σε επίπεδα overdrive.

και επισης εχω πεταλια, overdrive και distortion, τα οποια και χρησημοποιώ, απλά ρωτησα αν γινεται το κολπο αυτο, για να εχω τον ηχο
της λαμπας μου σε "πεταλι"..

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
υπαρχει τροπος να βαλουμε ενα κουμπι - πεταλι που να δινει πολυ gain στον ενισχυτή? δηλαδη να τον εχουμε στο καθαρο (30% gain), σε χαμηλη ενταση ομως με την χρηση του attenuator, και στην ιδια ενταση να αυξανεται το gain se 80-100% για να βρωμισει ο ηχος απο τις λάμπες.
κατι σαν overdrive - clean switch. τι λες Ανδριανε?

Είναι δύσκολο να ενσωματώσεις σε ένα πετάλι την λειτουργία του attenuator και ταυτόχρονα την αύξηση του distortion, απλά διότι το πρώτο ενώνεται στο μεγάφωνο, το δεύτερο παράγεται στην προενίσχυση, οπότε μιλάμε για δύο διαφορετικά μέρη του ενισχυτή.

Θεωρητικά, εάν ο ενισχυτής είχε footswitch για αλλαγή καναλιού, και με αυτό αύξανε την παραμόρφωση, τότε θα μπορούσαμε να σχεδιάσουμε ένα footswitch να ενεργοποιεί το ίδιο και το attenuator, οπότε θα είχες αύξηση στην ένταση και την παραμόρφωση από την αλλαγή καναλιού, όμως παράλληλα και μείωση έντασης από το attenuator, οπότε το αποτέλεσμα θα ήταν απλά αύξηση της παραμόρφωσης με το ίδιο ακουστικά volume.. δηλαδή αυτό που θέλεις.

Η όλη φάση όμως, είναι μάλλον πολύ φασαρία για το τίποτα, συν το ότι ο δικός σου δεν έχει channel switching.
Τώρα επειδή πρόσφατα έφτιαξα ένα κιτ με λαμπάτο 5watt (το σχετικό post θα ακολουθήσει σύντομα) πράγματι είναι αρκετά δυνατός για μέσα στο σπίτι!

Για σένα με τον bh5, το attenuator με το L-Pad θα ήταν ιδανική λύση πιστεύω..
« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/10, 13:10 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μιας και είπες για έξοδα adriane, ξέχασα να πω ότι όλο μαζί κόστισε γύρω στα 20€, απ' ό,τι θυμάμαι, με όλα τα υλικά αγορασμένα από Θεσσαλονίκη.


Μπράβο, ελάχιστα χρήματα και καλό αποτέλεσμα!..

Άντε τώρα περιμένουμε θεμα για κανα πεταλι....Δωσε καμια ιδεα ;D ;D ;D :P :P


Άντε τώρα που πήρατε φόρα, τι λέτε για ένα καλό booster με ελάχιστα υλικά, πχ ΕΗ LPB-1?
Απ: Ερώτηση για booster pedal...

Ή κάτι πιο πολύπλοκο σε κίτ? υπάρχουν χιλιάδες ιδέες...
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
υπαρχει τροπος να βαλουμε ενα κουμπι - πεταλι που να δινει πολυ gain στον ενισχυτή? δηλαδη να τον εχουμε στο καθαρο (30% gain), σε χαμηλη ενταση ομως με την χρηση του attenuator, και στην ιδια ενταση να αυξανεται το gain se 80-100% για να βρωμισει ο ηχος απο τις λάμπες.
κατι σαν overdrive - clean switch. τι λες Ανδριανε?

Είναι δύσκολο να ενσωματώσεις σε ένα πετάλι την λειτουργία του attenuator και ταυτόχρονα την αύξηση του distortion, απλά διότι το πρώτο ενώνεται στο μεγάφωνο, το δεύτερο παράγεται στην προενίσχυση, οπότε μιλάμε για δύο διαφορετικά μέρη του ενισχυτή.

Θεωρητικά, εάν ο ενισχυτής είχε footswitch για αλλαγή καναλιού, και με αυτό αύξανε την παραμόρφωση, τότε θα μπορούσαμε να σχεδιάσουμε ένα footswitch να ενεργοποιεί το ίδιο και το attenuator, οπότε θα είχες αύξηση στην ένταση και την παραμόρφωση από την αλλαγή καναλιού, όμως παράλληλα και μείωση έντασης από το attenuator, οπότε το αποτέλεσμα θα ήταν απλά αύξηση της παραμόρφωσης με το ίδιο ακουστικά volume.. δηλαδή αυτό που θέλεις.

Η όλη φάση όμως, είναι μάλλον πολύ φασαρία για το τίποτα, συν το ότι ο δικός σου δεν έχει channel switching.
Τώρα επειδή πρόσφατα έφτιαξα ένα κιτ με λαμπάτο 5watt (το σχετικό post θα ακολουθήσει σύντομα) πράγματι είναι αρκετά δυνατός για μέσα στο σπίτι!

Για σένα με τον bh5, το attenuator με το L-Pad θα ήταν ιδανική λύση πιστεύω..


ναι σωστα. το σκεφτηκα σαν ξεχωριστο part, οχι ενσωματωμενο με τον attenuator. κι αυτο επειδη ο attenuator θα μειωνει την συνολικη ενταση στο μεγαφωνο, θα ειναι ανεξαρτητο απο αυτο το switch - πεταλι που λεω.

σκεφτομαι να το υλοποιήσω το L-Pad, μαλιστα να το ενσωματωσω στον ενισχυτη καπως, αν χωραει στο σωμα του πανω κατω, στο πλαι καπου ισως, καθως θελω και να τον χωρισω απο την καμπίνα επειδη ειναι κομπο.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Τώρα επειδή πρόσφατα έφτιαξα ένα κιτ με λαμπάτο 5watt (το σχετικό post θα ακολουθήσει σύντομα) πράγματι είναι αρκετά δυνατός για μέσα στο σπίτι!

Aυτα ειναι, ελπιζω το ποστ να μην αργησει!  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ

Άντε τώρα περιμένουμε θεμα για κανα πεταλι....Δωσε καμια ιδεα ;D ;D ;D :P :P


Άντε τώρα που πήρατε φόρα, τι λέτε για ένα καλό booster με ελάχιστα υλικά, πχ ΕΗ LPB-1?
Απ: Ερώτηση για booster pedal...

Ή κάτι πιο πολύπλοκο σε κίτ? υπάρχουν χιλιάδες ιδέες...

Χμ χμ...εχω φτιαξει προσφατα ενα Od-Booster με μια διοδο πυριτιου και ενα led και δεν ψηνομαι για booster παλι :P...
Ισως να ξεκινησω το orange squeezer η καποιο αλλο  compressorακι... ;D ;D
εχεις να προτεινεις κατι σε comp???

Εντωμεταξυ, αυτες τις μερες τελειωσα κατι mods στο crybaby και ασχολουμαι με ενα Delay (το rebote 2,5 αν το εχεις ακουστα)...

A, και +1 για το θεμα με τον λαμπατο...φωτιες μας αναβειιιιιιιιιις :yeah

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Under public demand... Και για να εγκαινιάσω την καινούρια μηχανή. ;D

(βάζω μόνο links γιατί είναι τεράστιες)

Μία πανοραμική του εσωτερικού:
http://img.photobucket.com/albums/v295/TheTr00p3r/P3120001.jpg

Φάτσα:
http://img.photobucket.com/albums/v295/TheTr00p3r/P3120005.jpg
(Headphones-Switch-Pot. To pot τοποθετήθηκε ανάποδα, και ανοίγει προς τα αριστερά, δηλαδή προς το 0. Μικρό το κακό.)

Οπίσθια:
http://img.photobucket.com/albums/v295/TheTr00p3r/P3120006.jpg
(Out-In)

Και η μεγάλη ξενέρα: Το καλώδιο του ηχείου δεν φτάνει ώστε να τοποθετηθεί πάνω στον ενισχυτή, οπότε το έχω καταχωνιάσει πίσω, πάνω σε κάτι άδεια DVD... :P
http://img.photobucket.com/albums/v295/TheTr00p3r/P3120007.jpg
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πολύ ωραίο, γερές κολλήσεις, πετυχημένο τρύπημα, τακτικότατο και πολύ όμορφο pot!. Μπράβο!

Μία μικρή παρατήρηση: βλέπω στο ένα από τα δύο πίσω βύσματα (μάλλον είναι η είσοδος από τον ενισχυτή?) το έλασμα επαφής του θετικού να είναι στραβωμμένο προς τα πάνω.
Πρόσεξε πολύ διότι, ειδικά το βύσμα που δέχεται το σήμα από τον ενισχυτή, εάν δεν κάνει καλή και αξιόπιστη επαφή, ο ενισχυτής θα μείνει χωρίς φορτίο και μπορεί να πάθει ζημιά.
Αξίζει στο μέλλον να πάρεις κάποια βύσματα τύπου Switchcraft ή Neutrik που είναι γαιδούρια αξιοπιστίας..

Και πάλι συγχαρητήρια!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Πολύ ωραίο, γερές κολλήσεις, πετυχημένο τρύπημα, τακτικότατο και πολύ όμορφο pot!. Μπράβο!

Μία μικρή παρατήρηση: βλέπω στο ένα από τα δύο πίσω βύσματα (μάλλον είναι η είσοδος από τον ενισχυτή?) το έλασμα επαφής του θετικού να είναι στραβωμμένο προς τα πάνω.
Πρόσεξε πολύ διότι, ειδικά το βύσμα που δέχεται το σήμα από τον ενισχυτή, εάν δεν κάνει καλή και αξιόπιστη επαφή, ο ενισχυτής θα μείνει χωρίς φορτίο και μπορεί να πάθει ζημιά.
Αξίζει στο μέλλον να πάρεις κάποια βύσματα τύπου Switchcraft ή Neutrik που είναι γαιδούρια αξιοπιστίας..

Και πάλι συγχαρητήρια!

Χμ, αν κατάλαβα καλά λες για αυτό που είναι "κάτω" όπως βλέπεις την πρώτη φωτογραφία. Αυτή είναι η έξοδος στο ηχείο. Του έριξα μια ματιά, όντως είναι πιο πάνω αλλά δεν "παίζει", οπότε ίσως από κατασκευής του να ήταν έτσι (δεν το πρόσεξα, να σου πω την αλήθεια). Όσο για τα Neutrik, τέτοια θα έπαιρνα αλλά δεν υπήρχαν στο μαγαζί οπότε συμβιβάστηκα με αυτά. Μπορεί να τα αλλάξω αργότερα σε κάποια φάση.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Οπα φιλος, παιζει προβλημα οντως με το jack σου...Μαλλον στραβωσε καποια στιγμη μετα γιατι οσο το ειχαμε εδω δεν ηταν ετσι...
Καλυτερα μη το χρησιμοποιεις μη γινει καμια ζημια στον ενισχυτη αστο να το δουμε καποια στιγμη... και βαζουμε το πολυ πολυ αλλο jack...

ΒΤW @Adr1anos τα jack αυτα τα προτιμησαμε απο αλλα φθηνα που υπαρχουν στην αγορα της θεσσαλονικης καθως ειναι πιο στιβαρα και made in japan (Οσο καλο η κακο ειναι αυτο ;D ;D) εγω μεχρις στιγμης δεν ειχα καποιο προβλημα με αυτα...

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
  Ισως απο τα καλυτερα post που εχω διαβασει τον τελευταιο καιρο :)  Οι αποριες μου.

  Κατοχος ενος 50 watt ενισχυτη. Σχετικα με το L - PAD, ισως, ειναι το πιο γρηγορο που μπορω να φτιαξω γιατι εχω προβλημα στα λαιβ, δυστυχως.    Οι τελικες του ενισχυτη δινουν πολυ ωραιο ηχο οταν τοποθετω το volume των βρωμικων καναλιων στο 5 αλλα δυστυχως μου κανουν συνεχη παραπονα εξαιτιας της εντασης. Μακαρι να ειχα tube sound με ενταση στο 3,5. Γνωριζουμε αν υπαρχει στην Ελλαδα αντιστοιχο  ποτενσιομετρο των 8 ohm, που να αντεχει εως και 100 watt?
  Αλλιως, παω σε αυτην τη λυση που αντεχει εως και 200 watt. http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p3773_TT-Pos-200-Pro-KIT.html
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
Γιώργο για σένα, το σχέδιο με το L-Pad με την προσθήκη εξόδου για ακουστικά:




Ερωτηση:

αυτο το L-pad ειναι μονο για 8ohm μεγαφωνα? το δικο μου στον blackheart bh5 ειναι 16ohm. μηπως πρεπει να διαλέξω αλλο L-pad?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
αυτο το L-pad ειναι μονο για 8ohm μεγαφωνα? το δικο μου στον blackheart bh5 ειναι 16ohm. μηπως πρεπει να διαλέξω αλλο L-pad?


Φίλε chriskar, πράγματι θέλεις ένα σύστημα των 16ohm, δεν κάνει το L-Pad των 8ohm.
Υπάρχουν διάφορες λύσεις στο πρόβλημα:

1. Αγοράζεις ένα L-Pad των 16ohm. Δυστυχώς το TubeTown δεν έχει, όμως έχει το Parts Express:
http://www.parts-express.com/pe/showdetl.cfm?Partnumber=260-261
και επίσης έχει και η Amazon:
http://www.amazon.com/dp/B0002KR1K0/ref=asc_df_B0002KR1K01110612?smid=A385A0XNQBW8HY&tag=dealtmp52147-20&linkCode=asn&creative=380341&creativeASIN=B0002KR1K0
..το οποίο περιέργως παίρνει και αυτή από το Parts Express!..

2. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις 2 L-Pads των 8ohm, συνδέοντας τα με τέτοιο τρόπο, ώστε να προκύψει ένα συνολικό σύστημα των 16ohm.
Εάν θέλεις κάτι τέτοιο μπορώ να σου κάνω το σχετικό σχέδιο.

3. Μπορείς να συνδέσεις το L-Pad των 8ohm σε σειρά με μία αντίσταση υψηλής ισχύος των 8ohm, όπως αυτή:
http://www.tube-town.net/ttstore/index.php/cat/c247_High-Power-Resistors.html
Το σύστημα που θα προκύψει, θα έχει 16ohm φορτίο, όμως το attenuation που θα προκύπτει θα ξεκινάει από το 50% της έντασης με το L-Pad στο minimum και θα μειώνεται σταδιακά από εκεί μέχρι το μηδέν. Αυτό δεδομένων των συνθηκών ίσως να είναι και η πιο βολική λύση, και τυχαίνει να είναι και η φθηνότερη.
Και πάλι, εάν θέλεις κάτι τέτοιο μπορώ να σου κάνω το σχετικό σχέδιο.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/05/10, 17:05 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
σ ευχαριστω για την απαντηση.
μαλλον θα παρω την 16ohm εκδοση κατευθειαν.. τα 11-12 $ δεν ειναι πολλα.. οταν το υλοποιησω θα ποσταρω

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Να προσθέσω κι εγώ τα συγχαρητήρια μου στον Ανδριανό και σε όλους που το υλοποίησαν.
Μερικές ερωτησούλες/παρακλήσεις


α) Ανδριανέ μπορούμε να έχουμε ένα σχεδιάκι αντίστοιχο με αυτό που δείχνεις με το L-Pad αλλά για 16Ohm καμπίνα (με 16Ohm L-Pad) ;
β) Αν το κάνεις δε μας δείχνεις πως μπορεί να μπει και ένα line-out (χωρίς speaker simulation φυσικά)
γ) Παίζει να μπει κανά πηνίο/πυκνωτής πουθενά να αναπληρώνει τα χαμένα πρίμα όταν κατεβάζεις πολλά dB; Κάτι σαν bright switch;
δ) Υπάρχει περίπτωση να βρούμε L-Pad 16 Ohm σε μαγαζί της Αθήνας; To Parts Express λέει minimum παραγγελία 50$ για international orders.
ε) Στα ακουστικά πως ακούγεται αυτή η υλοποίηση; Έχω την εντύπωση ότι χωρίς έστω ένα υποτυπώδες low-pass κάπου στα 5KHz θα ξύνει πολύ, ειδικά στα βρώμικα.


Αυτά τα ολίγα και ευχαριστώ εκ των προτέρων  :)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Λυπάμαι για την καθυστερημένη απάντηση, βλέπεις έχουμε και DIY πετάλια να ολοκληρώσουμε, τι να πρωτοπρολάβεις!..
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10


α) Ανδριανέ μπορούμε να έχουμε ένα σχεδιάκι αντίστοιχο με αυτό που δείχνεις με το L-Pad αλλά για 16Ohm καμπίνα (με 16Ohm L-Pad) ;

Το σχέδιο είναι ακριβώς το ίδιο εάν χρησιμοποιηθεί L-Pad των 16Ohm

 
β) Αν   το κάνεις δε μας δείχνεις πως μπορεί να μπει και ένα line-out (χωρίς   speaker simulation φυσικά)

Για επίπεδα σήματος LineOut, αρκεί να μειωθεί λίγο το Gain από το υπάρχον ποτενσιόμετρο του volume των ακουστικών.

 
γ) Παίζει να μπει κανά πηνίο/πυκνωτής   πουθενά να αναπληρώνει τα χαμένα πρίμα όταν κατεβάζεις πολλά dB; Κάτι   σαν bright switch;

Όπως ξέρεις καλά, δεν υπάρχει παθητικό κύκλωμα που να αναπληρώνει κάτι, μόνο να κόβει.
Μπορούμε ίσως να σχεδιάσουμε ένα tone stack με έμφαση σε κάποιες περιχές, αλλά θέλει πολύ προσοχή διότι εδώ είμαστε μετά τον τελικό, και πρώτον έχουμε volts και όχι mV και δεύτερον η σύνθετη αντίσταση οιουδήποτε tone stack θα επηρρεάζει το συνολικό φορτίο του τελικού. Το συγκεκριμένο, εάν δεν πας με την κλασσική εισαγωγή ενός απλού high pass που κάνουν τα περισσότερα πρόχειρα bright switches και θέλεις κάτι πιο κομψό, θέλει αρκετή μελέτη.

 
δ) Υπάρχει περίπτωση να βρούμε L-Pad 16 Ohm σε   μαγαζί της Αθήνας; To Parts Express λέει minimum παραγγελία 50$ για   international orders.

Ιδιαίτερα αμφίβολο.. αλλά δεν γνωρίζω με σιγουριά.
 
ε) Στα ακουστικά πως ακούγεται αυτή η   υλοποίηση; Έχω την εντύπωση ότι χωρίς έστω ένα υποτυπώδες low-pass κάπου   στα 5KHz θα ξύνει πολύ, ειδικά στα βρώμικα.

Όχι δεν ξύνει πολύ, διότι οι ενισχυτές έχουν ήδη φίλτρα στις κατάλληλες συχνότητες.
Πάντως αυτό, με ένα μικρό πυκνωτάκι παράλληλα με τα ακουστικά λύνεται πολύ απλά.
Μέτρα με ένα πολύμετρο την αντίσταση των ακουστικών σου και μπορώ να σου προτείνω μία καλή τιμή πυκνωτή.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
α) super
β) ομοίως
γ) ναι, σκεφτόμουν οτι ένας πυκνωτής ή ένα πηνίο (σε σειρά η παράλληλα ... φτου ... πρέπει να ξεσκονίσω λίγο τα RC RL RLC γιατί δε θυμάμαι ούτε τα βασικά) θα μπορούσε να μειώνει τη συνολική εμπέδηση στις ψηλές κι έτσι να αφήνει να περνάνε πιο πολλές στο μεγάφωνο άρα πιο bright ήχο. Ναι, high pass σε απλά ελληνικά  ;D .  Καλά δε χάθηκε κι ο κόσμος. Έχουμε και το tone stack του ενισχυτή στην τελική
δ) για να δούμε. έχω ακούσει για κάποια μαγαζιά στο κέντρο αλλά πού καιρός για ψάξιμο γ**ώτο . Όπου ρώταγα για L-pad με κοίταγαν σα χαζοί. Ρε μπας κι εχουν κανά άλλο όνομα στην πιάτσα; Ξέρω ότι  χρησιμοποιείται σε εγκαταστάσεις ηχείων εντοιχισμένων, για έλεγχο της έντασης τοπικά και όχι από τον ενισχυτή.
ε) ναι, είδα και το αλλο το παλικάρι που έλεγε ότι ακούγεται πολυ καλά στα ακουστικά. Ας φθάσουμε μέχρι εκεί και βλέπουμε  ;) . Το βασικό είναι να βρω L-Pad.


Thanx

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
προβλημα!! απο amazone δεν στελνει καθολου ελλαδα, και το parts express θελει μινιμουμ 50$ παραγγελια!! τι κανουμε τωρα?
Lpad, housing και 2 jacks ειναι 17,55$... κλαψ

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Τα συγχαριτηρια σε ολους !!!!!
 
αλλα ρε παιδια η αρχη αυτου του θεματος που πεφτει ??? Θελω πολυ να φτιαξω την φοβερη αυτη κατασκευη για τον Blues junior μου ...αλλα καπου εχω χασει επεισοδια χεχεχε.....
 
 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
προβλημα!! απο amazone δεν στελνει καθολου ελλαδα, και το parts express θελει μινιμουμ 50$ παραγγελια!! τι κανουμε τωρα?
Lpad, housing και 2 jacks ειναι 17,55$... κλαψ


μήπως να το κάναμε x2 (αν είσαι Αθήνα και βολεύει να συνδυαστούμε) ;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
9973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/05, 01:10
από fender ultra
11 Απαντήσεις
6202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 21:46
από thanasis b
19 Απαντήσεις
7641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 13:10
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
9 Απαντήσεις
5831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 15:29
από woodaki
30 Απαντήσεις
12454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/09, 02:06
από Alex_Under
5 Απαντήσεις
6004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/10, 12:49
από Nenarl2
5 Απαντήσεις
5842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/10, 23:01
από delus
4 Απαντήσεις
3655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 14:40
από adr1anos
5 Απαντήσεις
4718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/13, 12:17
από tech21man
3 Απαντήσεις
3748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/14, 00:23
από zeoy