Αποστολέας Θέμα: Review DIY Pedal KITs 2009-12  (Αναγνώστηκε 94561 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Review DIY Pedal KITs 2009-12
« στις: 16/01/10, 11:41 »
Review DIY Pedal KITs 2009-10

To 2009 αποδείχθηκε για μένα πολύ παραγωγικό έτος όσον αφορά τον μουσικό εξοπλισμό.
Αιτία: Δυστυχώς η αιτία δεν ήταν πολύ ευχάριστη. Μετά το Πάσχα, από ένα γελοίο γλίστρημα (!!..) είχα ένα ιδιαίτερα σοβαρό κάταγμα, έσπασα το αριστερό χέρι μου μέσα στον ώμο (η επίφυση έγινε 4 κομμάτια!..)..

Αποτέλεσμα:
4½ ώρες χειρουργείο, 5 ημέρες νοσοκομείο, 8 καρφιά και μέταλλο στο κόκαλο (στα αεροδρόμια όμως δεν χτυπάει τελικά όπως νόμιζα, περίεργο!..), 1½ μήνας εκτός γραφείου, 2½ μήνες χωρίς κιθάρα, 3 μήνες χωρίς οδήγηση και πρόβες, 6 μήνες φυσιοθεραπεία σε 30 συνεδρίες και πολύς πόνος.

Side Effect: Χρόνος για έρευνα και ενασχόληση με τα καθαριστικά (για να ξεχνώ τον πόνο μου) και ιδιαίτερα με τα DIY Kits.

Δευτερεύον αποτέλεσμα: Ολοκλήρωση 12 DIY kit πεταλιών μέσα στο 2009:



Θέλω λοιπόν να μοιραστώ τις εμπειρίες μου από όλο αυτό το ταξίδι, που εμένα μου έδωσε πολύ χαρά σε δύσκολες στιγμές, μου άλλαξε τελείως την οπτική όσον αφορά τα pedal effects, μου ξαναθύμισε την παλιά μου τέχνη στις παλιές καλές μέρες του Πολυτεχνείου στην Αγγλία, μου ακόνισε τις γνώσεις στα αναλογικά ηλεκτρονικά και μου πρόσφερε πολύ εμπειρία, πολύ χαρά και διασκέδαση, ένα hobby πραγματικό κόλλημα και άψογο καθαριστικό εξοπλισμό. 

Ήθελα να κάνω λοιπόν ένα Review των kits που έφτιαξα, ένα-ένα, αναλύοντας κάποια κοινά πράγματα, για να δώσω το έναυσμα και σε άλλους φίλους να ασχοληθούν και ιδιαίτερα να ξέρουν τι κάνει το κάθε ένα kit και να μπορούν να βρουν εύκολα αυτό που τους ταιριάζει στον ήχο και την χροιά που επιθυμούν να αποκτήσουν. Το Review αυτό το ετοιμάζω αρκετό καιρό και νομίζω είναι σε καλό στάδιο να ανέβει στο Forum.

Σχετικά με τους Παράγοντες της Βαθμολογίας, που ομολογώ ότι είναι τελείως αυθαίρετοι και προσωπικοί, εξηγώ τι είναι:

1.   Χροιά = ως Χροιά ορίζω την ακουστική μορφολογία του ήχου που παράγεται από το κύκλωμα του πεταλιού, αυτό καθεαυτό, και όχι την κιθάρα. Αφορά αποκλειστικά την ακουστική συμμετοχή του κυκλώματος στην διαμόρφωση του τελικού ηχητικού αποτελέσματος και τις ιδιαιτερότητες που αυτό προσδίδει.

2.   Ευελιξία =  ως Ευελιξία ορίζω την προσφορά δυνατοτήτων από τον σχεδιασμό του πεταλιού, με την μορφή ρυθμιστικών, διακοπτών, κλπ, εσωτερικών ή εξωτερικών, για την μορφοποίηση από τον χρήστη των παραμέτρων της χροιάς του ήχου που παράγεται και για την όσο το δυνατόν εγγύτερη προσέγγιση προς τον ιδανικό ήχο-στόχο.

3.   Διαύγεια = ως Διαύγεια (transparency) ορίζω την πιστότητα της τελικής χροιάς που παράγεται από το κύκλωμα του πεταλιού, σε σύγκριση με την αρχική χροιά που εισάγεται από την ίδια την κιθάρα. Αφορά καθαρά την σύγκριση του Bypassed σήματος με το Παραγόμενο. Περισσότερη αλλοίωση της αρχικής χροιάς του οργάνου, λιγότερη διαύγεια.

Όπου έχουν γίνει μετατροπές (Mods) και επεκτάσεις πέραν του αρχικού σχεδιασμού (Stock) που προσφέρεται από το Kit, έχω παραθέσει ξεχωριστά αναλυτικές βαθμολογίες ώστε να είναι ξεκάθαρα αντιληπτή η αξία της επιπλέον προσπάθειας για την κατασκευή των μετατροπών και η συμμετοχή τους στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα.

Ξεκινάμε λοιπόν:
« Τελευταία τροποποίηση: 18/07/12, 12:28 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #1 στις: 16/01/10, 11:42 »
#0 Review DIY Pedal KITs 2009-10

Όνομα:                                 Confidence Booster                         
Link:                               http://www.buildyourownclone.com/confidence.html
Κατηγορία:                      Booster
Είναι κλώνος του:            -
Ρυθμιστικά:                     -
Εσωτερικά Ρυθμιστικά:     Volume trimpot
Διακόπτες:                       -



Mods που έκανα: Πρόσθεσα ένα 8pin socket (σε ένα δεύτερο που έφτιαξα) για να μπορώ να αλλάζω Op Amps για να βρω την χροιά που μου ταίριαζε περισσότερο.

Τι μου άρεσε: Έχει ένα hint από Overdrive! Πολύ λίγο, με γεμάτο ήχο και ενδιαφέρουσα χροιά. Πολλοί από το forum της Byoc το λάτρεψαν…

Τι δεν μου άρεσε: Έχει ένα hint από Overdrive (πάλι!!!.) ...εγώ όχι! Όταν φτιάχνω Booster, θέλω να έχει τον πιο καθαρό και διαυγή ήχο που υπάρχει..

Ποιο πετάλι αντικατέστησε: -

Αναλυτικότερη παρουσίαση: -

Βαθμολογία
___________________________________
Χροιά:                                   ###### (6)
Ευελιξία:                               # (1)
Διαύγεια (transparency):  ##### (5)
______________________________________
Συνολικά:                             #### (4)


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #2 στις: 16/01/10, 11:42 »
#1 Review DIY Pedal KITs 2009-10

Όνομα:                                 Active Volume Pedal με το Confidence Booster
Link:                               http://www.buildyourownclone.com/confidence.html
Κατηγορία:                      Volume Pedal - Booster
Είναι κλώνος του:            -
Ρυθμιστικά:                     Minimum Volume Pot, , True Bypass Fsw
Εσωτερικά Ρυθμιστικά:     -
Διακόπτες:                       -



Mods που έκανα: Κανένα, απλά προσάρμοσα το Volume Pot του πεταλιού ώστε να αντικαταστήσει το volume trimpot του booster. Παράλληλα έβαλα ένα 3PDT footswitch στο τέλος της διαδρομής για να γίνεται το πετάλι True Bypass. Επίσης το πετάλι είχε ένα έτοιμο side volume pot το οποίο το χρησιμοποίησα και είναι πολύ χρήσιμο για να ρυθμίζει το ελάχιστο volume που περνάει, στο minimum της διαδρομής του πεταλιού, έτσι ώστε όλη η διαδρομή να είναι πιο χρηστική.

Τι μου άρεσε: Δίνει τρομερή ευελιξία στο Volume Pedal, δεν στερεύει τον ήχο της κιθάρας, το Volume ρυθμίζεται ενεργά και ο ήχος δεν χάνει τις δυναμικές του, παίζει τον ρόλο του buffer και οδηγεί πολύ καλά επόμενα πετάλια, χωρίς πτώση της διαύγειας.

Τι δεν μου άρεσε: Έχει ένα hint από Overdrive (πάμε πάλι!!!..) Εκ των υστέρων είδα ότι με την ίδια πατέντα, για Active Volume Pedal θα ήταν καλό να χρησιμοποιούσα ένα πιο διαυγές Booster για το Volume Pedal, όπως το Mosfet Booster του Jack Orman (ακολουθεί..).

Ποιο πετάλι αντικατέστησε: -

Αναλυτικότερη παρουσίαση: Κατασκευή DIY: Ενεργό Volume Πετάλι Booster/Buffer – με φωτογραφίες & περιγραφή

Βαθμολογία
___________________________________
Χροιά:                                   ###### (6)
Ευελιξία:                               ####### (7)
Διαύγεια (transparency):  ##### (5)
______________________________________
Συνολικά:                             ####### (6)


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #3 στις: 16/01/10, 11:43 »
#2 Review DIY Pedal KITs 2009-10

Όνομα:                                 Classic Phaser                         
Link:                               http://www.buildyourownclone.com/phaser.html
Κατηγορία:                      Analogue Phaser
Είναι κλώνος του:               MXR Phase 90/100
Ρυθμιστικά:                     Depth, Rate, True Bypass Fsw
Εσωτερικά Ρυθμιστικά:     Fets bias trimpot
Διακόπτες:                       -



Mods που έκανα: Έφτιαξα μία τρύπα στο πίσω μέρος για να μπορώ να ρυθμίζω το Fets bias trimpot με ένα λεπτό κατσαβιδάκι από έξω, χωρίς να ανοίγω το πετάλι.

Τι μου άρεσε: Η χροιά του! Λάτρεψα το Phaser, και παίζοντας με το bias trimpot ανακάλυψα ολόκληρους νέους κόσμους από χροιές Phase στις οποίες δεν είχα πρόσβαση μέχρι τώρα. Επίσης έχει δύο ακόμα πολύ καλά: Πρώτον είναι True Bypass, και Δεύτερον παίρνει εξωτερική τροφοδοσία 9v που αναιρεί αυτόματα την εσωτερική μπαταρία. Χρήσιμο για όταν είναι μόνιμα μέσα στο pedalboard.

Τι δεν μου άρεσε: Που δεν είχα περισσότερα ρυθμιστικά. Έτσι επανήλθα και το ξαναέφτιαξα (!) σε μεγαλύτερο κουτί, με τα mods που ήθελα. (ακολουθεί..)

Ποιο πετάλι αντικατέστησε: MXR Phase EVH που είχα ακούσει και ήθελα να αγοράσω.

Αναλυτικότερη παρουσίαση: Κατασκευή DIY: BYOC Classic Phaser – με φωτογραφίες και πλήρη περιγραφή

Βαθμολογία
___________________________________
Χροιά:                                   ######## ( 8 )
Ευελιξία:                               ###### (6)
Διαύγεια (transparency):  ######## ( 8 )
______________________________________
Συνολικά:                             ######## (7)


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #4 στις: 16/01/10, 11:43 »
#3 Review DIY Pedal KITs 2009-10

Όνομα:                                 Classic Phaser Fully Moded                         
Link:                               http://www.buildyourownclone.com/phaser.html
Κατηγορία:                      Analogue Phaser
Είναι κλώνος του:               MXR Phase 90/100
Ρυθμιστικά:                     Depth, Rate, Feedback, Fets Bias, True Bypass Fsw
Εσωτερικά Ρυθμιστικά:     -
Διακόπτες:                      Phase/Vibe



Mods που έκανα: Έβγαλα το Fets Bias Trimpot και το έκανα κανονικό εξωτερικό Pot. Πρόσθεσα ένα κύκλωμα Feedback, το οποίο βαθαίνει πολύ το phasing effect και του δίνει ενός είδους Resonance. Πρόσθεσα ένα κύκλωμα με ένα διακόπτη που, όταν επιλεγεί, τροποποιεί το Phaser ώστε να έχει χροιά Vibe.

Τι μου άρεσε: Η χροιά του Vibe το οποίο με εξέπληξε, δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο. Επίσης το Feedback έδωσε νέα διάσταση στο βάθος του  phasing effect. To phasing όταν μπορεί να ρυθμιστεί ως προς το βάθος, δίνει εξαιρετική ευελιξία στην χροιά, και ειδικά σε χαμηλά επίπεδα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί με πολύ μεγάλη επιτυχία όπως έχω διαπιστώσει σε rhythm μέρη, όπου ειδικά με το Feedback λίγο σηκωμένο, μοιάζει πολύ με chorus αλλά είναι πιο γεμάτο και με περισσότερες “πτυχές” στον ήχο του. Τέλειο!.

Τι δεν μου άρεσε: Που δεν είχα ΑΚΟΜΑ περισσότερα ρυθμιστικά (!!!..) Φαίνεται ότι και πολλοί άλλοι είναι όσο άρρωστοι όσο και εγώ.. Η ίδια η εταιρεία μετά την τεράστια απήχηση των Mods, επανήλθε στο κιτ και το ξαναέφτιαξε μεγαλύτερο και με περισσότερα ακόμα στάδια Phasing ( 6 αντί για 4 !!!) και περισσότερα standard ρυθμιστικά όπως Feedback, Mix και Phase/Vibe! Έτσι προέκυψε το Phase Royal. Άντε πάμε και για τρίτο Phaser μέσα στο 2010!..

Ποιο πετάλι αντικατέστησε: To Classic Phaser.

Αναλυτικότερη παρουσίαση: Απ: Κατασκευή DIY: BYOC Classic Phaser – με φωτογραφίες και πλήρη περιγραφή

Πως ακούγεται:
BYOC ULTIMATE MODED: MXR Phase 90 Script-era clone with all the extras!


Βαθμολογία
___________________________________
Χροιά:                                   ######## ( 8 )
Ευελιξία:                               ######### (9)
Διαύγεια (transparency):  ######## ( 8 )
______________________________________
Συνολικά:                             ######## ( 8 )


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #5 στις: 16/01/10, 11:44 »
#4 Review DIY Pedal KITs 2009-10

Όνομα:                                 TriBoost                         
Link:                               http://www.buildyourownclone.com/triboost.html
Κατηγορία:                      Booster / Treble Booster
Είναι κλώνος του:               Dallas Rangemaster + Mosfet Booster + Silicon Booster
Ρυθμιστικά:                     Volume, True Bypass Fsw
Εσωτερικά Ρυθμιστικά:     -
Διακόπτες:                      Germanium/Mosfet /Silicon Booster, EQ (Treble/Mid/Full)



Mods που έκανα: Πέρασα το Volume Pot σε ένα εξωτερικό διακόπτη και το συνέδεσα με ένα στέρεο θηλυκό βύσμα ώστε να μπορώ να αλλάζω το Volume από ένα εξωτερικό Expression Pedal. Τελικά δεν μου χρειάστηκε τόσο και το έβγαλα.

Τι μου άρεσε: Η χροιά του Germanium Treble Booster δεν παίζεται. Κρυστάλλινο Treble Boost, με εξαιρετικό Definition, και με επιλογή από τον διακόπτη EQ πόσο παχύ bottom end θέλουμε. Κάνει δυνατούς πολλούς ήχους που ψάχνουμε και δεν βρίσκουμε.  Μία μέρα έβαλα το Triboost πριν από ένα Overdrive 2 (ακολουθεί..) και έπαθα πλάκα.

Τι δεν μου άρεσε: Το Silicon Boost έχει λίγο Overdrive. Δεν μπόρεσα να το καθαρίσω περισσότερο και ενώ είναι γεμάτο, με καλά μπάσα, χάνει λίγο σε definition. Το Mosfet Boost είναι περισσότερο καθαρό, και αγγίζει το κρυστάλλινο.

Ποιο πετάλι αντικατέστησε: Ήθελα να αντικαταστήσω το MXR MC401 Line Driver (έχω 2), αλλά αντιστέκεται σθεναρά. Το Triboost είναι ιδανικό για κάποιον για πρώτο booster (και μιας και το αναφέρουμε, είναι ιδανικό και για πρώτο κιτ), αλλά έχοντας τα MC401, χρησιμοποιώ το Triboost κυρίως για την χροιά του Germanium Treble Boost, η οποία είναι καταπληκτική.

Αναλυτικότερη παρουσίαση: -

Πως ακούγεται:


Βαθμολογία
___________________________________
Χροιά:                                   ######## ( 8 ) Mosfet
Χροιά:                                   ####### (7) Silicon
Χροιά:                                   ######## ( 8 ) Germanium
Ευελιξία:                               ######### (9)
Διαύγεια (transparency):  ######## ( 8 ) Mosfet
Διαύγεια (transparency):  ####### (7) Silicon
Διαύγεια (transparency):  ######### (9) Germanium
______________________________________
Συνολικά:                             ######## ( 8 )


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #6 στις: 16/01/10, 11:44 »
#5 Review DIY Pedal KITs 2009-10

Όνομα:                                 Stereo Analog Flanger                         
Link:                               http://www.buildyourownclone.com/flanger.html
Κατηγορία:                      Analog Flanger
Είναι κλώνος του:               MXR, BF-2, Pearl (Normal Mode), A/DA, Electric Mistress (Differential Mode)
Ρυθμιστικά:                     Rate, Depth, Regeneration, Manual, True Bypass Fsw
Εσωτερικά Ρυθμιστικά:     Trimpot ρύθμισης Bias, χωρίς ιδιαίτερη σπουδαιότητα
Διακόπτες:                       Normal /Differential Mode



Mods που έκανα: -

Τι μου άρεσε: Πολύ ευέλικτο, εξαιρετική δυνατότητα ρύθμισης των παραμέτρων του Flanging Effect. Το Differential Mode είναι πολύ ενδιαφέρον με ιδιαίτερη χροιά και πιο βαθύ Flanging. Πράγματι δύο ηχητικές σχολές σε ένα πετάλι.

Τι δεν μου άρεσε: Δεν έχει χώρο για μπαταρία, λόγω της πολυπλοκότητας του κυκλώματος. Παράλληλα ο τρόπος που επεμβαίνει στην χροιά της κιθάρας δεν με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο, σαν να αδειάζει λίγο τα μπάσα. Θα ήθελα λίγο περισσότερο διαύγεια. Βέβαια έτσι είναι τα Flanger, λειτουργούν επηρεάζοντας το sound envelope. Μεταξύ Phaser και Flanger, προσωπικά θα διάλεγα σαφώς το Phaser για σόλα και γενικότερα, ενώ το Flanger για ακόρντα μελωδικά και χωρίς distortion. Με overdrive δεν μου άρεσε, γίνεται μονότονο και ενώ στην αρχή εντυπωσιάζει, κουράζει γρήγορα.

Ποιο πετάλι αντικατέστησε: Θα ήθελε να αντικαταστήσει το απίστευτο Fulltone ChoralFlange που θέλω να αγοράσω εδώ και πολύ καιρό, αλλά τελικά δεν θα καταφέρει να με σταματήσει από το να το αγοράσω. Κάποια στιγμή θα έρθει σε αντιπαράθεση μαζί του και νομίζω ότι ίσως χάσει.. Δεν είμαι σίγουρος.. θα δούμε.

Αναλυτικότερη παρουσίαση: Απ: Κατασκευή DIY: BYOC Classic Phaser – με φωτογραφίες και πλήρη περιγραφή

Πως ακούγεται:


Βαθμολογία
___________________________________
Χροιά:                                   ####### (7) Normal
Χροιά:                                   ######## ( 8 ) Differential
Ευελιξία:                               ######## ( 8 )
Διαύγεια (transparency):  ###### (6)
______________________________________
Συνολικά:                             ####### (7)


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #7 στις: 16/01/10, 11:44 »
#6 Review DIY Pedal KITs 2009-10

Όνομα:                                 OverDrive 2                          
Link:                               http://www.buildyourownclone.com/overdrive2.html
Κατηγορία:                      Overdrive + Booster
Είναι κλώνος του:               Tube Screamer
Ρυθμιστικά:                     Booster Level, TS Level, TS Distortion, TS Tone, True Bypass Fsw
Εσωτερικά Ρυθμιστικά:     Minimum & Maximum Distortion Trimpots, Louder Trimpot
Διακόπτες:                      EQ: Mid /Full/Fat, Clipping: Silicon/Mosfet/NoClipping



Mods που έκανα: Το πετάλι αυτό το πέθανα στα Mods και το ανέστησα καλύτερο από ποτέ. Το δούλευα με αλλαγές πάνω από 1 μήνα. Έβαλα τόσα sockets σε τόσα εξαρτήματα για να τα αλλάζω εύκολα και να πειραματίζομαι, που στο forum της Byoc με ανακηρύξαν “SocketMan” (παρωδία του γνωστού RocketMan). Πήρα το επιπλέον Mosfet Kit και του άλλαξα τα φώτα, δοκιμάζοντας όλους τους πιθανούς συνδυασμούς. Η συζήτηση επί του θέματος είναι τεράστια.. Αναλυτικά που κατέληξα, μπορείτε να δείτε στο link στην Αναλυτικότερη Παρουσίαση παρακάτω.

Τι μου άρεσε: Το πετάλι αυτό για μένα δεν υπάρχει!! Μάλλον μόλις ξεκίνησε να υπάρχει. Αν μου έλεγε κάποιος, -Άρπαξε ένα μόνο πετάλι από όλα που έχεις και τρέχα για πρόβα, χωρίς να ξέρω που θα παίξω και με τι, θα έπαιρνα αυτό. Απίστευτη ευελιξία, καταπληκτικός ήχος, γεμάτος, δεν κόβει πουθενά, πάει από clean σε boost, σε ελάχιστο Overdrive, σε full-on distortion, σε shredder territory. Θέλεις Mid Emphasis, έχει, θέλεις Full, θέλεις Fat Bottom, θέλεις Solo Kick έχει.. Αν του έβαζα δύο τελικές λάμπες πάνω, ίσως  να γινόταν Marshall!!!.  Τι να πώ, απλά μου κλίκαρε σε όλα τα επίπεδα. Εσείς κρατήστε μία επιφύλαξη, γιατί ο έρωτας τυφλώνει!...

Τι δεν μου άρεσε: Εεεεεε…….εεεεεμμμ…..εεεεεε…!!.. ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΤΙ…!!!...  Μάλλον θα ήθελα ακόμα περισσότερα Clipping Options, από τα 3 που δίνει ο διακόπτης, δηλαδή 2 και χωρίς clipping. Για μένα αυτό το πετάλι μου ξεκίνησε το ταξίδι στον κόσμο του Clipping Diode & Transistor combinations, και το ταξίδι αυτό το τελείωσε το απερίγραπτο Mighty Mouse με 6 Clipping Options (ακολουθεί..)

Ποιο πετάλι αντικατέστησε: Είχα ένα πετάλι Fulltone Fulldrive Mosfet 2 το οποίο έχει ψηφιστεί από το Guitar Player Magazine ένα από τα 50 καλύτερα πετάλια όλων των εποχών, και στο 2007 Guitar Player Magazine's είναι "Reader's Choice Poll "BEST STOMPBOX." Είναι στο ίδιο στυλ, διπλό, Mosfet Booster με Mosfet Distortion. Μόλις τα έβαλα πλάι-πλάι, το Fulltone που ήταν το αγαπημένο μου, έφυγε από το παράθυρο χωρίς σκέψη. Απίστευτο!!!  Πλέον κάθε φορά το δανείζω στον συν-κιθαρίστα μου στις πρόβες για να παίζει. Τις τελευαίες πρόβες μάλιστα, του το έδωσα να το κουβαλάει αυτός σπίτι του!.. (Σημείωση στον εαυτό μου: να θυμηθώ να του το πουλήσω, πριν ξεχάσει ότι είναι δικό μου..!...!...)

Αναλυτικότερη παρουσίαση: http://www.buildyourownclone.com/board/viewtopic.php?f=8&t=20841

Πως ακούγεται:

Γράφει ο gearmanndude: «This may be the best over drive pedal ever offered.» Την έχει ψωνίσει και αυτός σαν και εμένα…

Βαθμολογία
___________________________________
Χροιά:                                   ######## ( 8 )
Ευελιξία:                               ######### (9)
Διαύγεια (transparency):  ######### (9)
______________________________________
Συνολικά:                             ######### (9)


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #8 στις: 16/01/10, 11:45 »
#7 Review DIY Pedal KITs 2009-10

Όνομα:                                 Reverb                         
Link:                               http://www.buildyourownclone.com/reverb.html
Κατηγορία:                      Reverb
Είναι κλώνος του:            -
Ρυθμιστικά:                     Reverb Level, Dwell, Tone, True Bypass Fsw
Εσωτερικά Ρυθμιστικά:     -
Διακόπτες:                      -



Mods που έκανα: Έβαλα μερικά εξαρτήματα σε sockets έχοντας διαβάσει ότι το ποσοστό του Reverb είναι πάρα πολύ μεγάλο και αν κάποιος δεν θέλει τόσο πολύ, μπορεί να το ρυθμίσει ώστε το υπόλοιπο να έχει λίγο περισσότερη πιστότητα. Έκανα την συγκεκριμένη μετατροπή αλλάζοντας κάποιες τιμές εξαρτημάτων και μου άρεσε περισσότερο έτσι.

Τι μου άρεσε: Έχει πολύ ωραία χροιά Reverb. Το Dwell είναι πολύ καλό και το Level είναι ιδιαίτερα χρήσιμο παίζοντας τον ρόλο του Mix εάν κάποιος θέλει να το έχει μόνιμα στο effects loop. Έτσι ήθελα να το έχω και εγώ, στο effects loop του Cornford Roadhouse 30 head που πήρα και δεν έχει Reverb. Τελικά όμως… 

Τι δεν μου άρεσε: .. δεν κάνει για μόνιμα, γιατί κόβει λίγα μπάσα. Όλα τα άλλα οκ, εντάξει τα πρίμα, οι δυναμικές, όλα καλά, αλλά τα μπάσα με χάλασαν. Θέλω τέτοια πετάλια που μπαίνουν στο effects loop και νοούνται να είναι μονίμως πάνω, να είναι τόσο transparent ώστε να πατάς το Fsw και να μην αλλάζει τίποτα, μα απολύτως τίποτα, από την χροιά της κιθάρας. Μίλησα με κόσμο στο forum, άλλαξα 3-4 διαφορετικά Op Amps, έκανα 2 αλλαγές σε πυκνωτές που έπαιζαν ρόλο, το πρόβλημα λύθηκε σε ένα 70%, αλλά το υπόλοιπο 30% μου έκατσε στο λαιμό. Έτσι δεν μπήκε εκεί που έπρεπε. Δεν το καταλαβαίνω, διότι η Byoc έχει σχεδιάσει εκπληκτικά transparent πετάλια, όπως π.χ. το ανεπανάληπτο σε διαύγεια Ping Pong Delay (ακολουθεί..) και εδώ μας τα χάλασε.

Ποιο πετάλι αντικατέστησε: -

Αναλυτικότερη παρουσίαση: http://www.buildyourownclone.com/board/viewtopic.php?f=8&t=22020

Πως ακούγεται:

Βαθμολογία
___________________________________
Χροιά:                                   ######## ( 8 )
Ευελιξία:                               ####### (7)
Διαύγεια (transparency):  #### (4)
______________________________________
Συνολικά:                             ###### (6)


« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/10, 14:15 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #9 στις: 16/01/10, 11:45 »
#8 Review DIY Pedal KITs 2009-10

Όνομα:                                 Digital Echo & Ping Pong                         
Link:                               http://www.buildyourownclone.com/pingpong.html
Κατηγορία:                      Digital Delay
Είναι κλώνος του:            -
Ρυθμιστικά:                     PingTime, PongTime, Repeats, Delay (Mix), True Bypass Fsw
Εσωτερικά Ρυθμιστικά:     -
Διακόπτες:                      PingPing/Echo Modes



Mods που έκανα: Κανένα!. Ήταν ήδη τέλειο!!!....

Τι μου άρεσε: Ήμουν τυφλός και ανέβλεψα!.. Να το πω αλλιώς: είχα ένα πετάλι του εμπορίου, αρκετά ακριβό και με ιδιαίτερα καλές κριτικές και νόμιζα ότι είχα το τέλειο Delay. Απλά έβλεπα τον κόσμο ασπρόμαυρο… Και μετά ήρθε η έγχρωμη, τρισδιάστατη τηλεόραση, συνδεδεμμένη με καρέκλα simulator!..  Από πού να ξεκινήσω..
Διαύγεια =Reference!. Όλα τα άλλα πετάλια πρέπει να είναι τόσο transparent όσο αυτό!.
Feedback =Θεϊκό!. Κάνει self oscillation και φτάνει να γίνεται Looper. Δεν σταματάει με τίποτα!..
Delay =Απίστευτη ποιότητα! Ψηφιακή αναπαραγωγή του Delay, ενώ το σήμα της κιθάρας συνεχίζει να περνάει αναλογικό και να αναμειγνύεται με το delay στο τέλος!!!..
Modes =2 Πολύ Χρήσιμα, μονό Echo και PingPong!. Στο PingPong Mode έχει ΔΥΟ echos, ο χρόνος για κάθε ένα ρυθμίζεται ξεχωριστά (το Ping και το Pong έως 400ms το καθένα). Δηλαδή, μπορείς να κάνεις το πρώτο echo να είναι βραχύ, σαν Plate Reverb ή Slapback και το δεύτερο να είναι κανονικό Delay. Απίστευτο αποτέλεσμα, απερίγραπτη ευελιξία!.   

Τι δεν μου άρεσε: Ότι και στο Overdrive 2. ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΤΙ. Θα ήθελα κάτι παραπάνω? Πιο πολύ χρόνο Delay ίσως? Μα από 800ms? Το χρειάζομαι? –Πάντως στην πραγματικότητα έχω κάτι που θέλω και το έγραψα στα παιδιά στο forum και ήδη βρήκαμε λύση. Θέλω να προσθέσω ένα ποδοκουμπί (momentary) το οποίο θα κόβει εσωτερικά το σήμα από το να πηγαίνει στο Delay, ενώ το υπάρχον Delay θα συνεχίζει ακούγεται κανονικά.. Γιατί? Γιατί είναι τόσο καλό το πετάλι, που με το self oscillation που κάνει θέλω να μπορώ να γράφω ένα Loop το οποίο θα παίζει και πάνω του, κρατώντας πατημένο το ποδοκουμπί να σολάρω (λειτουργία τύπου Jamman Looper σε μικρογραφία). Έτσι θα κάνω διπλοσολιές σε real time!!.. Καταπληκτικό!

Ποιο πετάλι αντικατέστησε: Το MXR Carbon Copy, το οποίο το έφερα μία μέρα στην πρόβα και το θαύμασε ο μπασίστας μας.. τώρα μάλλον θα το πάρει για δώρο στα γενέθλια του.. εγώ έκλεισα από Delay!.. Πάρτε το MXR Carbon Copy και προσπαθήστε να κάνετε
αυτό το riff της εισαγωγής από το Another Brick In The Wall
– καλή επιτυχία- !!!.. Βέβαια για να είμαστε δίκαιοι, το MXR Carbon Copy είναι Αναλογικό και όχι Ψηφιακό, οπότε ας μην το βαράμε, μια χαρά είναι, μάλιστα από τα καλύτερα.. απλά εξ’ ορισμού, ως αναλογικό, δεν μπορεί να κάνει τόσα πολλά echos χωρίς δραματική πτώση της ποιότητας. Δεν μπορεί να κάνει self oscillation, μία από τις πιο χρήσιμες λειτουργίες για τις πιο «παράξενες» εφαρμογές των delays.

Αναλυτικότερη παρουσίαση: -

Πως ακούγεται:

Αυτό το χάλια και τελείως α-χαρισματικό demo δεν λέει ούτε το 1/10 από το τι μπορεί να κάνει το πετάλι αυτό..

Βαθμολογία
___________________________________
Χροιά:                                   ######### (9)
Ευελιξία:                               ########## (10)
Διαύγεια (transparency):  ######### (9)
______________________________________
Συνολικά:                             ######### (9)


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #10 στις: 16/01/10, 11:45 »
#9 Review DIY Pedal KITs 2009-10

Όνομα:                                 Wah Fully Moded                          
Link:                               http://www.buildyourownclone.com/wah.html
Κατηγορία:                      Wah
Είναι κλώνος του:               Vintage McCoy
Ρυθμιστικά:                     Stock: True Bypass Fsw
                                      Fully Moded: Dual Inductor Selector, Range Capacitor Selector, Gain, Bass, Mids, Q, True Bypass Fsw
Εσωτερικά Ρυθμιστικά:     Stock: Gain, Bass, Mids, Q  trimpots
Διακόπτες:                      Fully Moded: Buffer On/Bypass



Mods που έκανα: ΟΛΑ!!!!!. Ότι γινόταν και δεν γινόταν!.. Και δεν το μετάνιωσα για κανένα, παρά το γεγονός ότι κάποια άξιζαν περισσότερο την απαιτούμενη προσπάθεια από άλλα.. (τα Mods τα έχω βαθμολογήσει αναλυτικά ένα-ένα στο τέλος).
Πρώτον έβγαλα έξω, σε κανονικά pots τα 4 ρυθμιστικά που είχε το αρχικό κιτ, εσωτερικά σε trimpots. Όλα καλά μέχρι εδώ, χρήσιμα σε ένα βαθμό, αν και όταν καταλήξει κανείς στις ρυθμίσεις που του αρέσουν τείνει να μην πολύ-αλλάζει τα συγκεκριμένα ρυθμιστικά.
Δεύτερον, το buffer bypass το οποίο είναι χρήσιμο για συνδυασμό του Wah με πετάλια Fuzz, όπου η σειρά είναι πρώτο το Wah και μετά το Fuzz (πολύ καλύτερο αποτέλεσμα, μόνο που τα Fuzz δεν έχουν καθόλου καλή σχέση με τα buffers, οπότε είναι καλύτερα χωρίς.
Τρίτον, το Range Capacitor. Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα και τα πολύ ωραία μαζί!!. Το RealMcCoy Custom RMC3, έχει ολόκληρη συστοιχία από διακοπτάκια, ακριβώς για να ρυθμίζεις το Sweep Range μέσω αλλαγής τιμών σε έναν πυκνωτή. Η αλλαγή αυτή, κάνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ στον χαρακτήρα και την χρησιμότητα του Wah. Ασχολήθηκα πολύ πειραματιζόμενος με διάφορες τιμές, και επέλεξα τελικά 6, τις οποίες τις έβαλα πάνω σε έναν περιστροφικό διακόπτη 6 θέσεων. Η ευελιξία που δίνει δεν παίζεται!!..
Τέταρτον και σπουδαιότερο, το κύκλωμα δίνει την δυνατότητα να μπει ακόμα ένας inductor και να χρησιμοποιείται σε συνδυασμό με τον αρχικό. Ο αρχικός είναι ένας Halo replica με ήχο Vintage και εγώ πρόσθεσα έναν Fasel Red. Εδώ αρχίζουν τα κουφά. Το αρχικό σχέδιο είχε οδηγίες για περιστροφικό διακόπτη 3 θέσεων, για τα πηνία μόνα τους το κάθε ένα και μετά τα δύο μαζί σε σειρά. Διαβάζοντας όμως προσεκτικά το forum, βρήκα πληροφορίες και αποκωδικοποίησα μία συνδεσμολογία που δίνει ακόμα μία θέση με τα 2 inductors παράλληλα. Σύνολο τέσσερις!.  ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!... Έγραψα και στο forum και περιέγραψα την λύση, αφού είδα ότι οι 4 θέσεις του διακόπτη έδιναν 4 διαφορετικές και πολύ χρήσιμες χροιές Wah, με την τελευταία που είχε τα 2 inductors παράλληλα, να βγάζει ένα απίστευτο vocal effect που δεν έχω ξανακούσει σαν να παίζει μαζί και octaver!... Ανεπανάληπτο, και μόνο για αυτό το mod των 2 inductors, το wah δεν υπάρχει!...

Τι μου άρεσε: …Τα είπα ήδη όλα. Δεν υπάρχει κάτι περισσότερο που να γίνεται με το κλασσικό κύκλωμα Wah και όλα που έγιναν ήταν από πολύ χρήσιμα έως απερίγραπτα!. Μερικές φορές κάτι δεν το καταλαβαίνουμε μέχρι να το βιώσουμε. Με 2 inductors in parallel!… Για μένα, αυτό το πετάλι άνοιξε όλο τον κόσμο του wah και τον έκλεισε μέσα του ταυτόχρονα!!...

Τι δεν μου άρεσε: Το ότι το Q δεν έκανε ιδιαίτερη διαφορά στην χροιά, όπου και να το ρύθμιζα, λίγα πράγματα, σίγουρα λιγότερα από το αντίστοιχο ρυθμιστικό στο RMC3.

Ποιο πετάλι αντικατέστησε: Το RealMcCoy Custom RMC3 που έχω, είναι ήδη το πιο ευέλικτο πετάλι της αγοράς, με ατελείωτα ρυθμιστικά μέσα και καταπληκτική χροιά, που δεν κόβει μπάσα, ένα σύνηθες πρόβλημα των Wah. Σε stock μορφή, το Wah που έφτιαξα θα πλησίαζε πολύ κοντά του αλλά δεν θα το εκτόπιζε. Αυτό που έκανε την τεράστια διαφορά, είναι το Mod με τα 2 inductors. Το θέμα έληξε. Σε δυνατότητα για διαφορετικές χροιές, το RMC3 έμεινε πίσω, καθώς παίρνω μαζί μου στις πρόβες το νέο wah για να πειραματιστώ περισσότερο και να δω τι νέες χροιές θα ανακαλύψω κάθε φορά!.. 

Αναλυτικότερη παρουσίαση: http://byocelectronics.com/board/viewtopic.php?f=8&t=22095&start=0&st=0&sk=t&sd=a

Πως ακούγεται STOCK:
b.y.o.c. wah kit II

Λυπάμαι που τo demo είναι για τα μπάζα.. Είναι σαν να έχεις Ferrari και να δείχνεις από μέσα το πορτμπαγκάζ της για demo(!!.)… Δεν υπάρχουν αξιόλογα.. Δυστυχώς ειδικά για Moded δεν υπάρχουν καθόλου demos… Λίγοι μπαίνουν στην όλη διαδικασία! Θα κάνω κάτι όμως εγώ, όταν βρω τον χρόνο..

Βαθμολογία STOCK
___________________________________
Χροιά:                                    ######### (9)
Ευελιξία:                               ##### (5)
Διαύγεια (transparency):  ######### (9)
______________________________________
Συνολικά:                              ######## ( 8 )


Βαθμολογία Χρησιμότητας των MODS σε σχέση με την έξτρα προσπάθεια υλοποίησης:
___________________________________
Gain Pot:                              ###### (6)
Mids Pot:                              ######## ( 8 )
Bass Pot:                             ######### (9)
Q Pot:                                    #### (4)
Buffer Bypass:                    ###### (6)
Range Selector:                  ########## (10)
2ο Inductor + Selector:    ################################################# (∞) !!!!...
______________________________________

Βαθμολογία FULLY MODED
___________________________________
Χροιά:                                    ######### (9)
Ευελιξία:                               ########## (10)
Διαύγεια (transparency):  ######### (9)
______________________________________
Συνολικά:                              ######### (9)

« Τελευταία τροποποίηση: 05/06/13, 23:20 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #11 στις: 16/01/10, 11:46 »
#10 Review DIY Pedal KITs 2009-10

Όνομα:                                 Large Beaver                         
Link:                               http://www.buildyourownclone.com/beaver.html
Κατηγορία:                      Distortion
Είναι κλώνος του:               Big Muff (Triangle Specifications)
Ρυθμιστικά:                     Volume, Tone, Sustain, 4 way EQ: Mid-Scoop/Flat-Mids/Mid-Hump/BypassToneCircuit, True Bypass Fsw
Εσωτερικά Ρυθμιστικά:     -
Διακόπτες:                      Mod: ClippingSwitch: Silicon/Off/Mosfets



Mods που έκανα: Μετά από πολύ μεγάλη έρευνα και πειραματισμούς με πολλά διαφορετικά εξαρτήματα που δημιουργούν Clipping (παραμόρφωση) που έκανα για το Mighty Mouse (ακολουθεί..) διάλεξα τα δύο καλύτερα που ταιριάζανε στην χροιά του Large Beaver και να ενσωμάτωσα σε ένα διακόπτη On/Off/On ώστε να έχω  SiliconClipping/NoClipping/MosfetsClipping. Το κύκλωμα από μόνο του έχει 4 στάδια ενίσχυσης και παράγει τρομακτικό Gain, οπότε ακόμα και χωρίς Clipping, το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό. Τα διάφορα εξαρτήματα, ανάλογα με την τοποθέτηση τους μέσα στο κύκλωμα και το υλικό από το οποίο είναι κατασκευασμένα, έχουν διαφορετικές συμπεριφορές όταν τα χρησιμοποιούμε για Clipping. Πιο τετραγωνισμένο σήμα ακούγεται σκληρό (σαν Fuzz), στρογγυλεμένο ακούγεται πιο μαλακό (σαν Tube):



Βρήκα λοιπόν ότι συνδυασμοί υλικών με σκληρότερο Clipping όπως δίοδοι που ταιριάζουν τέλεια στο Mighty Mouse (που έχει ένα στάδιο ενίσχυσης) ή στο OverDrive 2 (που έχει δύο) δεν είχαν τόσο καλό αποτέλεσμα στο Large Beaver, στο οποίο ταιριάζουν και πιο soft Clipping υλικά. Έτσι εκτός από το Silicon (hard) πρόσθεσα και Mosfets (2 x IRF520+1N34A με softer Clipping). Το stock πετάλι δίνει μέσα του την δυνατότητα να διαλέξει κανείς ένα είδος από κάποια υλικά που θα παράγουν παραμόρφωση ώστε να πετύχει τι clipping θέλει, αλλά η επιλογή των τριών από έξω με τον διακόπτη, απογειώνει το πετάλι και το κάνει τρομερά ευέλικτο ώστε να μπορεί εύκολα το ταιριάζει κανείς με πολλούς ενισχυτές, όπου και αν βρεθεί!..

Τι μου άρεσε: Το απόλυτο πετάλι για Gilmour! Η επιτομή της Stratocaster σε ήχους Pink Floyd, παλαιούς και νέους. Από τρομερό βρυχηθμό σε μπάσες χορδές μέχρι ουρλιαχτό σε σόλα, το πετάλι αυτό, με λίγη βοήθεια από το EQ το δικό του (πολύ χρήσιμο, και ενσωματώθηκε στο νέο version 2 του πεταλιού, δεν υπήρχε πριν) αλλά και του ενισχυτή, κάνει όλη την δισκογραφία των Pink Floyd (δεν διάλεξα τυχαία το οπτικό θέμα του πεταλιού), αλλά και πολλών άλλων.

Τι δεν μου άρεσε: Κακομαθημένος από τους λαμπάτους μου αλλά και από τα Overdrive πετάλια μου, περίμενα να χαμηλώνεις το Volume της κιθάρας και να καθαρίζει… ναι καλά!.. Με 4 στάδια ενίσχυσης, καλή επιτυχία!.. ξέχασε το! Εδώ είμαστε σε Distortion Territory αποκλειστικά!.. Είναι για πολλά γκάζια και μόνο!!.. 

Ποιο πετάλι αντικατέστησε: Δεν είχα ποτέ Big Muff Triangle, αλλά τώρα είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να αγοράσω!.. Δείτε και εδώ γιατί:
byoc triange muff shootout


Αναλυτικότερη παρουσίαση:  http://byocelectronics.com/board/viewtopic.php?f=8&t=22212

Πως ακούγεται:
BYOC Large Beaver

Εξαιρετικό Demo με τρομερή παρουσίαση και τέλειο ήχο, από τον φίλο μας τον Burgerman!.. (και ένα καλό demo επιτέλους!)

Βαθμολογία
___________________________________
Χροιά:                                   ########## (10)
Ευελιξία:                               ########## (9) Stock
Ευελιξία:                               ########## (10) Moded με Clipping Selector Switch
Διαύγεια (transparency):  ####### (7..  Έ, Distortion είναι, πώς να έχει διαύγεια..!!....)
______________________________________
Συνολικά:                             ######### (9)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/14, 00:33 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #12 στις: 16/01/10, 11:46 »
#11 Review DIY Pedal KITs 2009-10

Όνομα:                                 Mighty Mouse                         
Link:                               http://www.buildyourownclone.com/mouse.html
Κατηγορία:                      Distortion
Είναι κλώνος του:               Proco Rat
Ρυθμιστικά:                     Volume, Filter, Distortion, 6 way Distortion Switch: 3 Distortions(Vintage,Turbo,Assymetrical) + 3 Overdrives(Symmetrical,Assymetrical,Mosfet), True Bypass Fsw
Εσωτερικά Ρυθμιστικά:     -
Διακόπτες:                      -


(κατάφερα να βάλω το LED στην μύτη του Ratatouille, όπως είχα σκεφτεί, αλλά είχα δύο παράπλευρες αστοχίες:
1.   Τα μάτια και το στόμα του κρύβονται εν μέρει από τα pots, και.. ακόμα χειρότερα..
2.   ..το footswitch έπεσε (παντελώς τυχαία) πάνω σε περίεργο σημείο!!!!!!!!!!!!!!....)

Mods που έκανα: Το πετάλι αυτό, με οδήγησε να κάνω μία μεγάλη πραγματεία στα διάφορα υλικά/κυκλώματα που δημιουργούν Clipping (παραμόρφωση). Έστησα ένα ειδικά διαμορφωμένο breadboard με όλα τα πιθανά εξαρτήματα (διόδους σιλικόνης, γερμανίου, fets, mosfets, κλπ) και πειραματίστηκα πολύ με όλους τους πιθανούς συνδυασμούς, μέχρι να βρω τι χροιά προκαλείται από ποια υλικά και ποιοι είναι οι ιδανικότεροι (για μένα) συνδυασμοί.



Η εμπειρία που απόκτησα, με βοήθησε όχι μόνο να ακούσω στην πράξη τις διάφορες χροιές για τις οποίες διάφορα πετάλια είναι διάσημα, αλλά και να εφαρμόσω την γνώση αυτή σε άλλα πετάλια που χρησιμοποιούν τέτοια κυκλώματα Clipping, όπως το OverDrive 2 και το Large Beaver. Τελικά Modαρα μόνο 2 θέσεις από τις 6 που είχε το Mighty Mouse, γιατί οι άλλοι συνδυασμοί ήταν ήδη πολύ πετυχημένοι! Οι stock επιλογές από κυκλώματα Clipping που έχουν κάνει οι σχεδιαστές είναι τελικά εξαιρετικές και κάνουν για all round κάλυψη πολλών στυλ. 

Τι μου άρεσε: Το ότι είναι ένα εξαιρετικό εργαλείο για να βγάλεις ότι είδους παραμόρφωση προτιμάς, σε πολλές διαφορετικές συνθήκες. Το πετάλι είναι της κατηγορίας Distortion, αλλά είναι λιγότερο επιθετικό από το Large Beaver και αποτελεί την ιδανική επιλογή για να έχει κάποιος αξιοπρεπή παραμόρφωση, με τον ενισχυτή σε χαμηλές στάθμες. Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να πετύχει καλύτερη ποιότητα παραμόρφωσης, από solid state υλικά (χωρίς να καταφύγει σε λυχνίες) από την ποιότητα παραμόρφωσης που προσφέρει το πετάλι αυτό.

Τι δεν μου άρεσε: Ούτε αυτό καθαρίζει όταν  χαμηλώνεις το Volume της κιθάρας. Καθαρίζει όμως καλύτερα από το  Large Beaver, με την χρήση του Distortion pot. Αλλά ας μην γελιόμαστε, αυτά τα πετάλια δεν είναι για καθαρά!..

Ποιο πετάλι αντικατέστησε: Δεν είχα ποτέ Proco Rat, αλλά και πάλι είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να αγοράσω!.. Πιστεύω πάντως ότι τα πετάλια Distortion τύπου Big Muff και Rat πρέπει να είναι στην διάθεση κάθε κιθαρίστα που εστιάζεται στον αναλογικό ήχο, είναι εξαιρετικά χρήσιμα. (και τα δύο, ως δύο πολύ σημαντικές σχολές ήχου, έπαιξαν πολύ σημαντικό ρόλο στην διαμόρφωση της προσωπικής χροιάς του Gilmour, διαβάστε εδώ, και εδώ σχετικά και αμέτρητων άλλων καλλιτεχνών).

Αναλυτικότερη παρουσίαση: -

Πως ακούγεται:


Βαθμολογία
___________________________________
Χροιά:                                   ########## (10)
Ευελιξία:                               ########## (10)
Διαύγεια (transparency):  ####### (8..  Λίγο καλύτερα, αλλά παραμένει Distortion !!....)
______________________________________
Συνολικά:                             ######### (9)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/05/14, 18:29 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #13 στις: 16/01/10, 11:47 »
#12 Review DIY Pedal KITs 2009-10

Όνομα:                                 Mosfet Buffer/Booster                         
Link:                               http://www.muzique.com/schem/mosfet.htm
Κατηγορία:                      Booster
Είναι κλώνος του:            -
Ρυθμιστικά:                     Volume, Boost/Buffer Fsw, True Bypass Fsw
Εσωτερικά Ρυθμιστικά:     -
Διακόπτες:                      -



Mods που έκανα: Το κύκλωμα χτίστηκε πάνω σέ ένα έτοιμο PCB που πήρα από τον Jack Orman με υλικά δικά μου (από το Banzai). Ο Orman με την παραγγελία, στέλνει με email αναλυτικές οδηγίες για την κατασκευή και την σύνδεση του κυκλώματος σε πετάλι. Το κύκλωμα αρχικά σχεδιάστηκε ως το καθαρότερο Mosfet Booster που μπορεί να σχεδιαστεί. Μετά εξελίχθηκε σε ένα κύκλωμα που μπορεί να είναι είτε Buffer, είτε Booster (Η διαφορά μεταξύ των δύο είναι μεγάλη και εξηγείται πολύ καλά εδώ). Εγώ ήθελα ακριβώς κάτι τέτοιο, ένα μόνιμο Buffer ακριβώς μετά την κιθάρα, το οποίο όμως να μπορεί να γίνει Booster με το πάτημα ενός δεύτερου Fsw, ώστε να «κλωτσάει» τον λαμπάτο για Overdrive. Αυτό ήταν το τέλειο κιτ για την εφαρμογή αυτή. 

Τι μου άρεσε: Το ότι είναι εξαιρετικά διαυγές. Έχω γράψει επανειλημμένα την φιλοσοφία μου για τα καλά πετάλια, και ειδικά τα Booster:  «Τα πραγματικά καλά πετάλια, έχουν μία ρύθμιση, στην οποία όταν τα ενεργοποιήσεις δεν κάνουν απολύτως τίποτα!». Η θέση αυτή, αν και ακούγεται ακραία, αποσκοπεί να υποδηλώσει ότι θεωρώ πραγματικά καλά τα πετάλια εκείνα είναι τόσο προσεγμένα, που μπορούν –υπό συνθήκες- να αφήνουν τελείως απείραχτη την χροιά του οργάνου. Ο παράγοντας Διαύγεια αντικατοπτρίζει αυτή την παράμετρο, και το Mosfet Booster του Jack Orman παίρνει το 11!!!!... Δεν είναι ότι δεν ακούς καμία διαφορά.. είναι ότι ακριβώς ακούς τα πρίμα και τις δυναμικές να επιστρέφουν, όταν μετά την κιθάρα έχεις πολλά πετάλια και καλώδια!.. Αυτό είναι το απίστευτο!..

Τι δεν μου άρεσε: Δεν βρίσκω τίποτε που δεν μου άρεσε!!!!!!!.......

Ποιο πετάλι αντικατέστησε: Στο σημείο όπου το χρησιμοποιώ, πρώτο πετάλι μετά την κιθάρα, αντικατέστησε το MXR MC401 LineDriver/Booster, το οποίο θεωρώ πολύ μεγάλο επίτευγμα!. Θεωρώ το πρώτο πετάλι μετά την κιθάρα ότι πιο σημαντικό για την περαιτέρω εξέλιξη της διαμόρφωσης του ήχου, μέσα από την αλυσίδα πεταλιών και ενισχυτή που ακολουθεί. Είχα στην θέση αυτή ένα MC401, και το είχα συνεχώς ενεργοποιημένο, γεγονός που προστατεύει μεν το σήμα της κιθάρας, αλλά καταργεί την χρήση του MC401 ως booster.  To κιτ του Orman με τα δύο Fsw που μπορεί να λειτουργεί και ως Buffer και ως Booster είναι ότι ακριβώς χρειάζεται.

Αναλυτικότερη παρουσίαση: -

Πως ακούγεται: Ακριβώς όπως η κιθάρα σας !!!!.....

Βαθμολογία
___________________________________
Χροιά:                                   ########## (10)
Ευελιξία:                               ########## (10)
Διαύγεια (transparency):  ########## (10) (έχει 11?..)
______________________________________
Συνολικά:                             ########## (10)

« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/12, 09:57 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #14 στις: 16/01/10, 11:48 »
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ, & η συνέχεια δική σας..

Σαν Συμπεράσματα, για να μιμηθώ το πολύ οργανωμένο format του φίλου μου του Απόλλωνα, θεώρησα δόκιμο να γράψω μία σύνοψη από σκέψεις που προέκυψαν από την εμπειρία που απέκτησα και θέλω να μοιραστώ. Πλεονεκτήματα και συμπεράσματα λοιπόν:

1.   Νούμερο ένα πλεονέκτημα των kit (όχι δεν είναι τα λεφτά!..) είναι το γεγονός ότι τα DIY πετάλια σε kit, σε ένα πολύ σημαντικό βαθμό μπορείς να τα ρυθμίσεις/προσαρμόσεις στα δικά σου γούστα και προτιμήσεις. Αυτό είναι για μένα το μεγαλύτερο πλεονέκτημα τους!

2.   Νούμερο δύο πλεονέκτημα (πάλι δεν είναι τα λεφτά.. μην βιάζεστε!..) είναι ότι είναι πολύ πιο ευέλικτα από τα έτοιμα, και μπορούν με mods να γίνουν ακόμα περισσότερο!.

3.   Νούμερο τρία πλεονέκτημα (τώρα είναι τα λεφτά!..) είναι πολύ πιο φθηνά από τα εργοστασιακά και σαν σχέση τιμής/απόδοσης είναι στην δική τους κατηγορία!.

4.   Ακόμα και μετά την κατασκευή, εξακολουθούν να μας προσφέρουν χαρά και ενασχόληση με τις ρυθμίσεις υλικών και εξαρτημάτων που βλέπουμε από την πράξη να είναι χρήσιμες και επιλέγουμε να πραγματοποιήσουμε, είτε σε αλλαγές και πειραματισμούς με διαφορετικά υλικά, είτε σε Mods/επεκτάσεις ρυθμιστικών και λειτουργιών.

5.   Δεν είναι τόσο δύσκολα όσο φαίνονται!. Εκεί που φαίνεται να έχεις πελαγώσει, με λίγη προσήλωση και ίσως λίγη βοήθεια από άλλους ή τα fora των κατασκευαστών των κιτ, θα την βρεις την άκρη. Τα περισσότερα κιτ μου βγήκαν με την πρώτη. Το πρώτο όμως, όχι!..(και ένα-δύο άλλα…)

6.   Τέλος, τα κιτ δεν είναι για όλους!.. Λυπάμαι που το λέω, και αντίθετα με την θέση της BYOC, και άλλων ίσως υπεραισιόδοξων κατασκευαστών, εγώ θα σας πω με σιγουριά, ότι χρειάζονται κάποιες minimum ικανότητες. Ακριβώς, όπως δεν μπορούν να είναι όλοι πχ μουσικοί. Αυτοί που το έχουν σπουδάσει, δεν χρειάζονται εμένα να τους πω τι μπορούν και τι δεν μπορούν να κάνουν. Οι υπόλοιποι, σας συνιστώ να ξεκινήσετε σιγά και σταθερά. Walk before you Run! To Confidence Booster, το Triboost της Byoc ή το Mosfet Booster του Jack Orman είναι πολύ καλά και χρήσιμα πρώτα projectάκια που θα σας δείξουν αν «το έχετε» και αν μπορείτε να το εξελίξετε.. Μην ενθουσιαστείτε διαβάζοντας τα γραφόμενα μου στα Reviews και πάτε τρέχοντας να παραγγείλετε ένα σκασμό από κιτ που θα καταλήξουν πεταμένα λεφτά. Ότι χτίζεται βαθμιαία και σταθερά είναι και αυτό που διαρκεί, στην Ζωή και στο κιθαριστικό DIY, ομοίως.

Στον τίτλο έβαλα Review DIY Pedal Kits 2009-10, ενώ εγώ κάλυψα μόνο το 2009. Δεν σημαίνει λοιπόν ότι θα σταματήσουμε στα 12 πετάλια. Υπάρχουν πολλοί περισσότεροι κατασκευαστές και εταιρείες που φτιάχνουν κιτ για DIY πετάλια. Ανά καιρούς έκανα τις έρευνες μου, και έτσι μπορώ να παραθέσω κάποια χρήσιμα Links από πολύ αξιόλογους κατασκευαστές κιτ, για να μην χαρακτηρίσει και εσάς η μανία/μονομέρεια/έρωτας που με έπιασε με την BYOC (αν δεν το επιλέξετε!..). Λοιπόν έχουμε:

Κατασκευαστές ΚΙΤ και Σχεδιαστές DIY Pedal Κυκλωμάτων:
--------------------------------------------------------------------------------------------------
ΑΜΖ kits  http://www.muzique.com/
BYOC  http://www.buildyourownclone.com/
TonePad  http://www.tonepad.com/
ToneClone  http://www.toneclonepedals.com/
GuitarTone  http://www.guitartone.net/
General Guitar Gadgets  http://www.generalguitargadgets.com/
Officially Licensed Circuits  http://www.olcircuits.com/olckits.html
BeavisAudio  http://www.beavisaudio.com/
DIYstompboxes  http://www.diystompboxes.com/
DIYGuitarist  http://www.diyguitarist.com/
Commonsound Kits  http://commonsound.org/kits
DiyAudioProjects  http://diyaudioprojects.com/
Pedalbuilder  http://pedalbuilder.com/
GEO's Effects Projects and Tech Tips  http://www.geofex.com/fxprojex.htm
Nelson Gallery  http://aronnelson.com/gallery/main.php?g2_page=1
Headwize  http://headwize.com/projects/index.htm#discrete
Runoffgroove  http://www.runoffgroove.com/articles.html
Circuit Projects  http://www.circuit-projects.com/audio-circuits/
Circuitworkshop  http://circuitworkshop.com/forum/index.php
The Gallery  http://www.aronnelson.com/gallery/main.php?g2_page=3

Προμηθευτές DIY Υλικών/Εξαρτημάτων:
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Banzai  http://www.banzaimusic.com/
Maplin  http://www.maplin.co.uk/
Mouser Electronic Parts  http://mouser.com/
PedalParts Pedal  http://www.pedalpartsplus.com/
Small Bear  http://www.smallbearelec.com/
TubeTown  https://www.tube-town.net/ttstore/shopping_cart.php/language/en


Η σκυτάλη λοιπόν δική σας, για τις δικές σας εμπειρίες, περιπέτειες, σχόλια και γενικά ότι σας ενδιαφέρει/απασχολεί για το κιθαριστικό DIY.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #15 στις: 16/01/10, 11:51 »
wow...Καθε φορα που κανεις ενα αρθρο DIY μου πεταγονται τα ματια οξω... ;D
Μπραβο ρε παλικαρε...φοβερος

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #16 στις: 16/01/10, 12:36 »
adr1ane μας έχεις σπάσει τα νεύρα. δεν υποφέρεσαι πια!!! ;D ;D

περαστικά και γρήγορα μάλιστα! αν έμενες λίγο ακόμη κλινήρης θα έφτιαχνες περισσότερα πετάλια από τη boss.

τι άλλο να πω; πόσο ζηλεύω και θαυμάζω αυτά που κάνεις;;;
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #17 στις: 16/01/10, 13:25 »
Υπέροχο review  ;D
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #18 στις: 16/01/10, 13:35 »
Λοιπον τωρα αρχιζω να το διαβαζω...
Οντως μας εχεις σπασει τα νευρα.δλδ χαλας την πιατσα.Δεν γινεται εμεις να δινουμε απαντησεις του στυλ"καλο πεταλι με ωραια καθαρα" και μετα να βλεπουμε τα δικα σου αρθρα(γιατι αρθρα ειναι και μαλισα απο αυτα που θα ζηλευαν πολλοι).δλδ μερσι ρε συ μερσι
Παντως εγω περα απο το μπραβο θελω να σου πω και ευχαριστω γιατι οντως με εχουν βοηθισει πολυ τα αρθρα σου να καταλαβω αρκετα πραγματα.

Υ.γadr1ane εισαι απιστευτος.Καλα ρε συ σου ειπαν οι γιατροι να ξεκουρασεις το χερι και εσυ εγραφες 2 σελιδα ποστ για καθε ερωτηση μας???και εκανες και 12 πεταλια???δλδ αν σου λεγαν "ντξ δεν ειναι τπτ "τι θα εκανες???

Και τωρα το διαβασα.Να σαι καλα ειλικρινα.
1)ειναι ωραιο γιατι μερικα απο τα πεταλια τα παρακολουθησαμε μεσα απο το φορουμ και βλεποντας τα τωρα ειναι ολα τα λεφτα
2)εχει μεγαλο ενδιαφερον για εμας να βλεπουμε την εξελιξη σου ειτε στυλιστικα στα πεταλια σου,ειτε σε επιπεδο μοντας
3)πρεπει να ανεβασεις φωτο με ολο το pedalboard και οχι μονο των πεταλιων που εφτιαξες εσυ(ετσι απο περιεργεια)
4)(Σημείωση στον εαυτό μου: να θυμηθώ να του το πουλήσω, πριν ξεχάσει ότι είναι δικό μου..!...!...)
ολα τα λεφτα....οχι αληθεια ειναι ολα τα λεφτα.και να το κανεις και γρηγορα.εγω εχω δωσει εναν ενισχυτη σε φιλο και τωρα μου λεει"απο την στιγμη που ειναι τοσο καιρο σπιτι μου μην εχεις την απαιτηση να τον παρεις πισω"(μα γιατι οχι??????γκρρρρρ).Μη σου πω οτι και στον μπασιστα το πεταλι που το πας για δωρο να του το μαυραγοριτικοπουλησεις.(σορρυ ρε συ μπασιστα αλλα....)
5)Δεν παιζει να πεινασεις ποτε >:D >:D >:D(το ξερω οτι δεν σε ενδιαφερει να πουλας αλλα δεν θα πεινασεις)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/10, 14:01 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #19 στις: 16/01/10, 13:56 »
Adriane, thx για ακόμα ένα πολύ αναλυτικό και εμπεριστατωμένο post (ή μάλλον posts) ;).. Όπως είπα και σε ένα άλλο topic από την συγκεκριμένη εταιρία αγόρασα το Shredder το οποίο λέω να το φτιάξω μια "καλύτερη" μέρα (από άποψη υγρασίας) για αποφυγή προβλημάτων λόγω στατικού ηλεκτρισμού.. Απλά μου έκαναν εντύπωση οι βαφές κάποιων πεταλιών.. Να φανταστώ ότι είναι κάποιο αυτοκόλλητο ή μπορείς άνετα να φορέσεις μια περούκα-αφάνα και να γυρίσεις επεισόδια αντί του Bob Ross στην ΕΤ-3; Ειδικά το reverb και ο Ratatouille είναι τέλεια σχεδιασμένα..

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #20 στις: 16/01/10, 14:10 »
τι να πει κανείς... adriane, είσαι ένα κιθαριστικό site μονος σου! πολλά μπράβο και να είσαι πάντα καλά.
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Freedom (modeerf)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Άντρας
  • Sssouoouounnnd....
    • Προφίλ
    • Freedom of Music<=>Music of Freedom
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #21 στις: 16/01/10, 14:33 »
Ανδριανέ, προσπαθώ τοση ωρα να σκεφτώ πόσα 'μπράβο' και 'συγχαρητήρια' να σου δώσω και πόσα 'ευχαριστώ' για τον κοπο και τον χρονο σου...  ;)
Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #22 στις: 16/01/10, 14:46 »
Δεν θεωρώ δόκιμο να εκθειάσω εκ νέου τις κατασκευές με τις οποίες καταπιάνεται ο Αδριανός, την οργάνωση και τη μεθοδικότητα των μηνυμάτων του, τις τεχνικές γνώσεις, τις ικανότητες ή την εφευρετικότητα που κρύβεται πίσω από τα εντυπωσιακά αυτά αποτελέσματα κλπ. Όλοι εμείς που έχουμε έστω και μια αμυδρή σχέση με τα θέματα τα οποία πραγματεύεται, μπορούμε να κρίνουμε το επίπεδο στο οποίο βρίσκεται και το οποίο οι περισσότεροι από εμάς θα είμαστε τυχεροί αν κάποια στιγμη πλησιάσουμε έστω και σε ένα μικρό ποσοστό. Πρέπει όμως να πω ότι συζητήσεις σαν και αυτήν είναι θησαυρός για ένα forum σαν το δικό μας, γιατί εξερευνούν ένα χώρο εν πολλοίς άγνωστο στο μέσο Έλληνα κιθαρίστα και κατ' επέκτασιν διευρύνουν σημαντικά το πεδίο γνώσεων ξεφεύγοντας από τα κλασσικά θέματα που αφορούν εξοπλισμό μαζικής παραγωγής τα οποία συνήθως βλέπουμε σε σχετικές ιστοσελίδες. Σαν συντονιστής αλλά και σαν απλός θαμώνας αυτού του site και αιώνια ερασιτέχνης κιθαρίστας, θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Αδριανό για τη δουλειά που κάνει και να τού ευχηθώ... να σπάσει και κανένα πόδι!!! ;D

Έχω ήδη προτείνει στους διαχειριστές να δημιουργήσουν μια νέα υποκατηγορία στον πίνακα "Moυσικά Όργανα και Εξοπλισμός" αφιερωμένη αποκλειστικά σε DIY, μετατροπές, αναβαθμίσεις κλπ. Εκτός από τα πρόσφατα post του Αδριανού, έχουν κατά καιρούς εμφανιστεί και άλλα παρόμοια θέματα που εγώ τουλάχιστον βρήκα πολύ πολύ ενδιαφέροντα. Ο σκοπός μιας τέτοιας ενέργειας θα ήταν κατ' αρχήν η συγκέντρωση όλων των σχετικών thread σε ένα ξεχωριστό κομμάτι του forum για κατηγοριοποίηση και πιο εύκολη πρόσβαση. Μελλοντικά θα προσέβλεπα στην εξάπλωση του ενδιαφέροντος για παρόμοιες κατασκευές και γενικά θέματα μετατροπών, αναβαθμίσεων κλπ σε περισσότερα μέλη που πιθανόν να θεωρούν ότι κάτι τέτοιο είναι πέρα από τις δυνατότητές τους. Ανανενώνω την πρότασή μου και δημόσια, γιατί πιστεύω ότι τέτοια thread αξίζουν καλύτερης αντιμετώπισης από το να χάνονται σε μια κατηγορία που έχει πολύ γενικότερο περιεχόμενο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #23 στις: 16/01/10, 17:35 »
Παρ' ότι τώρα άρχισα ν' ασχολούμαι με την κιθάρα κι οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες, άρθρα σαν κι αυτό μου μαθαίνουν πολλά...

Μακάρι να είχα 10 αντίχειρες για Thumbs Up!
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Review DIY Pedal KITs 2009-10
« Απάντηση #24 στις: 16/01/10, 23:23 »
Ευχαριστώ ιδιαίτερα, όλους τους φίλους για τα καλά σας λόγια, νάστε καλά!..

..μια νέα υποκατηγορία στον πίνακα "Moυσικά Όργανα και Εξοπλισμός" αφιερωμένη αποκλειστικά σε DIY, μετατροπές, αναβαθμίσεις κλπ.
Είναι πολύ καλή ιδέα, θα χαρώ να συνεισφέρω όσο μπορώ. 

..αγόρασα το Shredder..
Καλή επιτυχία σου εύχομαι, νομίζω ότι θα ήταν πολύ ωραίο να το παραθέσουμε και αυτό όταν με το καλό θα το τελειώσεις.

..μου έκαναν εντύπωση οι βαφές κάποιων πεταλιών.. Να φανταστώ ότι είναι κάποιο αυτοκόλλητο ή μπορείς άνετα να φορέσεις μια περούκα-αφάνα και να γυρίσεις επεισόδια αντί του Bob Ross στην ΕΤ-3; Ειδικά το reverb και ο Ratatouille είναι τέλεια σχεδιασμένα..
Γέλασα πολύ με τον Bob Ross!.. Τα σχέδια, με εξαίρεση το πρώτο Phaser και το Flanger που είναι στο χέρι, είναι  water slide decals με φωτογραφίες που προσάρμοσα στο Photoshop.  Εδώ και καιρό σκέφτομαι ότι κάποιο επόμενο DIY ποστ θα είναι καλό να αφορά την τεχνική των water slide decals, από την αρχή μέχρι το τέλος, με οδηγίες και φωτογραφίες. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
6107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/03, 16:44
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
40 Απαντήσεις
27721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/08, 13:49
από Υπνοβάτης...
2 Απαντήσεις
3979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/07, 22:40
από Zeppelin
1 Απαντήσεις
3800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/07, 03:12
από Minotaur
9 Απαντήσεις
10425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/13, 13:49
από JP.M
8 Απαντήσεις
5196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/08, 23:52
από Kli Klis
34 Απαντήσεις
12083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/08, 14:32
από faser
5 Απαντήσεις
12249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/12, 16:38
από kkmspm (φλουτσ)
16 Απαντήσεις
5778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/09, 15:55
από paranoid_gr
6 Απαντήσεις
5771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/12, 17:55
από kkmspm (φλουτσ)