Αποστολέας Θέμα: Επιλογή ενισχυτή - κάποιες απορίες πριν την τελική επιλογή  (Αναγνώστηκε 24209 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Εδω εχει και sound samples του Laney...
http://www.laney.co.uk/show_prod.php?prod=lx65d
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Παντως οταν με το καλο ερθει η ωρα να παρεις καινουριο (και εφοσον απορριπτεις τελειως τους hybrid/modeling amps), πιστευω αξιζει να δεις/ακουσεις και αυτον τον (αναλογικο  ;)) solid state: (1x12" Celestion, 65W, FX Loop, o LX65D εχει και ενσωματωμενα 15 εφε DSP)

http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/laney/lx65r/index.html

http://www.dv247.com/guitars/laney-lx65r-guitar-amp-combo--35583

http://www.dv247.com/guitars/laney-lx65r-guitar-amp-combo--35583

Δεν τον εχω ακουσει στα γκαζια του αλλα εφοσον θα παρεις πεταλακια οπως λες, αυτο ρυθμιζεται (ξερεις, ενα booster, eq, κτλ) ;D

Αν και πιστευω οτι με αυτον τον Marshall θα βολευτεις - βγαζεις Maiden, ακομα και Slayer - (αν σου αρεσει κρατα τον - οι Marshall ειναι σαν τα Golf, εχουν παντα αξια  ;D ;D ;D)




Σιχαινομαι τα Golf αλλα αυτο το εχω γραψει σε αλλο φορουμ...Και τους marshall δεν τους γουσταρω αλλα τον valvestate, τον γουσταρω καργα!!!

Οσο για laney πολυ καλη εντυπωση μου ειχε κανει ο 80ρης tube fusion (TF) που ειναι παλιοτερη σειρα. Τωρα για την καινουρια δεν την εχω ακουσει...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Είναι αλήθεια πως δεν έχω ακούσει καθόλου Laney ενισχυτή, πλην του μοντέλου με το οποίο έκανε ο Themos την παρουσίαση της Wildkat. Κι αυτό, γιατί έχουν φήμη low-gain ενισχυτών, προσανατολισμένων σε άλλα είδη. Δεν είναι βέβαια κριτήριο αυτό, αλλά αποτυπώνει μια γενική διαπίστωση όπως και να έχει. Θα δούμε τότε.

Πάντως ο Μαρσαλάκος με έχει κερδίσει. Για ήχο Maiden, που ανέφερε κι ο φίλος Kosthrash είναι τέλειος, έπαιζα Afraid To Shoot Strangers, Wasting Love, Hallowed Be Thy Name (χωρίς τα σόλο βεβαίως βεβαίως  ;D)και ενθουσιάστηκα!!! Αλλά και σε διάφορα Metallica που δοκίμαζα το αποτέλεσμα μου άρεσε πολύ, αν και θέλει ένα κλικ gain παραπάνω για να βγάλει thrashίλα.

Οπότε πείτε και καμία γνώμη για το Zakk Wylde Overdrive που σκεφτόμουν ή κάποιο άλλο overdrive πεταλάκι που σας έχει κάνει εντύπωση για να έχω κατά νού. Και κανένα metal distortion που έχετε σε εκτίμηση.

Και πάλι thnx.  :)
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
κανένα metal distortion που έχετε σε εκτίμηση.


mits@ko ρίξε μία ματιά σε αυτή την συζήτηση:
Αν οχι Metal Zone, τότε τι?

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Σ' ευχαριστώ για το link, την είχα διαβάσει και παλαιότερα τη συζήτηση και ομολογώ πως με μπέρδεψε κάπως, καθώς δεν είχα καταλάβει αν θα έπρεπε να στραφώ σε OD πάνω στο gain του ενισχυτή ή σε metal distortion πάνω στο καθαρό κανάλι, ή ακόμη και σε overdrive πάνω στο καθαρό. Οι απόψεις είναι αρκετά αντικρουόμενες. Έχω μάλιστα εντοπίσει και το πετάλι που πρότεινες στο ebay.co.uk στα 70 ευρώ.

Θέλω να αποφύγω μικροφωνισμό και βαβούρα όσο περισσότερο γίνεται.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Λοιπον, επειδη σε βλεπω οτι πας για χοντρο "μπλεξιμο" με πεταλια, καλωδια κτλ και ισως αυτο να σταθει αποθαρρυντικο για την μελλοντικη σου ενασχοληση με την κιθαρα (απλα βαρεθεις καποια στιγμη να δοκιμαζεις πειραματα κτλ - δεν ειναι και ευκολο να κουβαλας τον ενισχυτη σου στα μαγαζια για να δοκιμασεις πεταλια ή να αγοραζεις πεταλια και πιθανον να μην τα χρησιμοποιεις τελικα - εχω περασει απο αυτο το σταδιο-) θελω απλα να σου πω το εξης: Μολις χθες παρελαβα τον VT30 της Vox (ναι, ενα απο αυτα που εχεις απορριψει λογω modeling τεχνολογιας). Αμεσως προσπαθησα να βγαλω τους ηχους που με ενδιαφερουν αμεσα, παρακαμπτωντας τα user presets και τα εφε (ακομα και το reverb). Λοιπον σε πληροφορω οτι μεσα σε λιγα λεπτα ειχα πετυχει το ηχοχρωμα των Metallica '80s, Iron Maiden rhythm guitar, Slayer, Randy Rhoads, Slash, Petrucci (rhythm guitar). Φυσικα ακομα δεν εχω δει ουτε το 10% των δυνατοτητων του ενισχυτη (θελω να δοκιμασω να τον boostαρω με το zoom G2 μπροστα να δουλευει μονο σαν booster & eq, ακολουθωντας τις συμβουλες του συμφορουμιτη Johnie Darko, για να δω εαν θα μου κανει τον ηχο πιο στακατο και σφιχτο στα ρυθμικα). Οσο για την αισθηση παιξιματος με τον συγκεκριμενο ενισχυτη... απλα φανταστικη αισθηση (ζεστος ηχος, με ογκο και στακατος λογω πιστευω της sealed καμπινας και του 10'' ηχειου) και response & δυναμικες που απλα οι solid state (τουλαχιστον οσοι εχω ακουσει εγω) δεν εχουν. Δεν ξερω εαν φτανει σε πιστοτητα ή σε δυναμικες τους original ενισχυτες που εξομοιωνει (και αλλωστε δεν περιμενα να τους φτανει ποτε στο 100% σε αυτα τα λεφτα) αλλα σιγουρα η δουλεια που εχουν κανει οι μηχανικοι ηχου της Vox ειναι αξιοθαυμαστη ('ηχητικος χαμαιλεων' οπως ειχα διαβασει να τον χαρακτηριζουν σε ενα ξενο forum). Γενικα, ειναι απο τα μηχανηματα (οπως και το Zoom) που σε παροτρυνει να ασχοληθεις μαζι του και να παιζεις με παραπανω ενθουσιασμο κιθαρα (αν μπορεις να το πεις αυτο) σε σχεση πχ με ενα ss δικαναλο ενισχυτη και ενα OD πεταλι.

Για να προλαβω τους "ορκισμενους" πεταλαδες: Δεν λεω οτι ειναι πανακεια ο συγκεκριμενος ή οποιοδηποτε modeling ενισχυτης/πεταλιερα κτλ. Ουτε οτι τα πεταλια δεν αξιζουν (εχω ακουσει φοβερα πεταλακια, οπως πχ τα Sansamp της Tech21), ομως για εμας τους αρχαριους/ ερασιτεχνες/ χωρις μεγαλη οικονομικη ανεση,  τα περισσοτερα πεταλια (τουλαχιστον οσα αξιζουν τον ηχο τους) ειναι ειτε ακριβα ή δυσευρετα (για να τα ακουσεις στην Ελλαδα) ή θελουν γνωσεις που ενας αρχαριος δεν εχει (ακομα) για να αποδωσουν το 100% των ηχητικων τους δυνατοτητων.
Και εγω ειμαι υπερ των πραγματων που κανουν μια δουλεια (εξειδικευμενα - tailor made) και την κανουν καλα, αλλα δυστυχως δεν εχω τον απαιτουμενο χωρο, χρημα, χρονο, εμπειρια και διαθεσιμοτητα υλικου (ειπαμε στο Ελλαντα ειμαστε) για να το πετυχω αυτο. Ταυτοχρονα εχω βρει την εναλλακτικη λυση που με ικανοποιει αρκετα και ειμαι (προς το παρον τουλαχιστον  ;D) ευτυχισμενος (οχι, δεν εχω GAS, δεν εχω GAS ;D ;D ;D)

sorry για το (πιθανως) off topic και μεγαλο μου post...

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Να συμπληρώσω στα παραπάνω (ως fan των VT) ότι ένας τέτοιος ενισχυτής μπορεί επίσης να σε βοηθήσει να ανακαλύψεις ποιοί ήχοι και ποιά εφφέ σού αρέσουν, έτσι ώστε να σε κατευθύνει καλύτερα στις επόμενες αγορές σου. Φυσικά οι δυνατότητες που έχει από μόνες τους είναι αξιοθαύμαστες αν σκεφτεί ότι μιλάμε για ένα μηχάνημα που κοστίζει λιγότερο από 200 Ευρώ μαζί με τα μεταφορικά (ο VT30), ενώ με 140 περίπου μπορείς να αποκτήσεις τον μικρότερο VΤ15.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Τι να πω, μετά από τόσο ενθαρρυντικά λόγια, σίγουρα θα προσπαθήσω να δοκιμάσω εντατικά έναν VT30, γιατί σίγουρα δε μιλάτε αβάσιμα. Επειδή ωστόσο θα πάω ΝΥ τον Απρίλιο, είναι κρίμα να αφήσω την ευκαιρία να περάσει έτσι και να μη φέρω κανένα πεταλάκι, οπότε θα πάρω ένα EQ κι ένα OD, ίσως και κανένα Booster άμα βγαίνω (θα πάρω MXR που θα τα βρω πολύ φθηνά). Θα ψάξω και για τον VOX εκεί, λογικά θα τον βρω προς δοκιμή σχετικά εύκολα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Προσπαθησε να τα δοκιμασεις με κιθαρα που να εχει μαγνητες οσο το δυνατον πιο κοντα με τους δικους σου (σε περιπτωση που δε παρεις και τη δικη σου κιθαρα μαζι εννοειται). Και φυσικα να σου υπενθυμισω (εαν αγορασεις απο εκει) να προσεξεις την ταση λειτουργιας των μηχανηματων (110v AC/60Hz εκει, 220vAC/50Hz εδω  ;))
« Τελευταία τροποποίηση: 19/03/10, 11:33 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Ενισχυτή δε θα αγοράσω από εκεί, δε συμφέρει λόγω εκτελωνισμού, αλλά με τα πεταλάκια θα έχω πρόβλημα? Στα 9V δουλεύουν κι εκεί. Γνωρίζει κανείς?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Λογικα δεν θα εχεις προβλημα (τα περισσοτερα πεταλακια δουλευουν και με μπαταριες 9v ή με ενα universal εξωτερικο τροφοδοτικο που το παιρνεις και απο Ελλαδα), αλλα επειδη δεν εχω αγορασει ποτε μου εξοπλισμο απο Αμερικη, καλου-κακου ρωτα εκει τον πωλητη επιτοπου.

Παντως αφου θα πας στην "πηγη", προσπαθησε να ακουσεις και αυτο:
http://www.guitarcenter.com/Vox-ToneLab-ST-Guitar-Multi-Effects-Pedal-105349187-i1446374.gc

Θα σου ερθει 147 ευρω και χωραει και στην βαλιτσα που θα εχεις μαζι σου... ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Εγω παλι ειμαι ορκισμενος αντι-πεταλας, οταν μιλαμε οτι τα χρησιμοποιεις σαν κυρια πηγη distortion, δηλαδη metal zone σε καθαρο καναλι και τερμα. Φυσικα να καθορισω οτι εχει να κανει με τη χρηση...Δηλαδη, δεν ειναι δυνατον να περιμενω την συνολικη συμπεριφορα ενος ενισχυτη οταν ειναι σε φαση απογειωσης, να την εχω και στο σπιτι χαμηλα (εκει ζηταω μια μικρογραφια). Σε αυτην την περιπτωση, αν βρεθει πεταλι που κανει αυτο το τρικ, οκ. Απλα πλεον μου φαινεται ανουσιο παιδεμα να ψαχνω πεταλια για υψηλη κιολας ενταση που αμα λειτουργουν καλα με τον καθε ενισχυτη κτλ. Για χαμηλη δε ενταση, με το modelling στα επιπεδα που εχει φτασει τωρα πετυχαινω για πλακα πιο ικανοποιητικους ηχους.

Τελικα φαινεται και ο Vox να σου ταιριαζει και πολυ μου αρεσει που τετοιοι ενισχυτες ειναι οντως μικρογραφια καλων ενισχυτων και εχουν αρκετα presets ωστε να εχεις ταυτοχρονα πολλους ηχους. Υπο αυτη την εννοια ειναι καλυτερος και απο τον bandit που λυσσαω. Ομως ο bandit ειναι πραγματικος ενισχυτης που μπορει να παιξει ξυλο με τον drummer ενω ο VT30 οχι. Πιστευω πως οχι. Αλλα μαλλον οχι. Οποτε απλα λαβε το υποψη αν θα jamαρεις η θα παιξεις live με αυτον.

Ισως καλη λυση να ειναι ο vypyr75. Ιδια τεχνολογια με τον Bandit σε modelling εκφραση με ενσωματωμενα εφφε κτλ. Αν τυχον τα 75 watt του ειναι οσο δυνατα του bandit (80 και φορανε και το ιδιο μεγαφωνο) τοτε φτανουν και περισσευουν...Για θεμα ηχητικης διαφορας εχει κανει ο Απολλων ενα συγκριτικο τεστ που τα λεει μια χαρα και ειναι καρφιτσωμενο.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Ομως ο bandit ειναι πραγματικος ενισχυτης που μπορει να παιξει ξυλο με τον drummer ενω ο VT30 οχι. Πιστευω πως οχι. Αλλα μαλλον οχι. Οποτε απλα λαβε το υποψη αν θα jamαρεις η θα παιξεις live με αυτον.

O Bandit όμως είναι 80 Watt οπότε δεν μπορεί να συγκριθεί επί ίσοις όροις με τον VT30 ως προς την καταλληλότητά τους για συνθήκες live. Η δική μου αίσθηση άλλωστε είναι ότι οι περισσότεροι modelling ενισχυτές φτιάχτηκαν με στόχο τους αρχάριους/ερασιτέχνες κιθαρίστες που παίζουν κυρίως μόνοι τους στο σπίτι. Αν πάντως θέλεις έναν modelling ενισχυτή ο οποίος μπορεί να συναγωνιστεί τον Bandit από πλευράς έντασης, υπάρχει εκτός από τους Vypyr και ο Vox VT50, o oποίος κοστίζει είναι περίπου στην ίδια τιμή με τον Bandit και σού δίνει όλα τα πλεονεκτήματα της σειράς σε ένταση που μάλλον σε καλύπτει για ένα live. Tέλος υπάρχει και ο VT100 ο οποίος είναι ακόμα πιο δυνατός και δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα έντασης σε οποιαδήποτε χρήση, αλλά φυσικά μιλάμε για περίπου 400 Ευρώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Ακριβως ετσι ειναι. Στα συν του 50ρη Vox ειναι οτι εχει 12 ιντσο μεγαφωνο ενω ο 30ρης 10ρι...

Ρε συ αν παρεις τον marshall σε σουπερ τιμη, με τα υπολοιπα λεφτα παιρνεις και αλλη μια καμπινα απο κατω, 2χ12 θα βρεις αρκετες μεταχειρισμενες και καινουριες (νομιζω μπορει να τρεξει δυο ταυτοχρονα, και αν δεν μπορει θα μπορεσει με καμια πατεντα!!!)

Οποτε μετα εχεις κατι φορητο σαν και αυτο.



Και απο οτι βλεπεις ο ενισχυτης εχει μεν το δικο του ηχοχρωμα με το οποιο χρωματιζει ολα τα τραγουδια, αλλα εχει μπολικο και αρκετα εκμεταλλευσιμο distortion. Do the metal thing. Αν θυμαμαι το contour που εχει επανω ειναι μπομπα για να παιζεις με ωραιο βαρυ ηχο και προοδευτικα οταν το γυρνας δινει αρκετα μεσαια για να κοβει και να γεμιζει ο ηχος πιθανο σε live.

Μπορω να πω οτι με πωρωσες να βρω και ενα παλιο valvestate!!!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Εφόσον το αποφασίσω, το Marshall μπορώ να τον έχω σίγουρα για πολύ λίγα χρήματα. Γι' αυτό και τείνω περισσότερο στο να αγοράσω κάποια πεταλάκια ή την πεταλιέρα που προτάθηκε, γιατί ήδη μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις. Η 2x12 προς το παρόν μου φαντάζει περιττή, ωστόσο δε θα έλεγα όχι αν το κόστος είναι σχετικά περιορισμένο.

Έχω ήδη εντοπίσει το πλησιέστερο Guitar Center στο ξενοδοχείο που θα μείνω στη ΝΥ και θα δοκιμάσω όλες σας τις προτάσεις :).

Edit: Btw, όντως το contour μεταλιάζει σημαντικά τον ήχο. Με τέρματα bass, contour, treble και μηδέν mid, βγάζει πολύ thrash πράγμα, πάω στοίχημα πως άμα δοκιμάσω μια κιθάρα με active EMGs θα βγάλει ξύστρα ήχο α λα And Justice For All.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/03/10, 21:31 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Ασχετο επειδη μολις εφυγε, αλλα στους παλιους εβαζα metalzone και ενα σκασμο πεταλια και παντα εφερνα πολυ καλα τον ηχο!!! το οποιο δεν ισχυει για αρκετους αλλους ενισχυτες. Εν τω μεταξυ το metalzone σε valvestate διαβασα καποια στιγμη στο guitar world οτι το προτιμουσαν και καποιοι καφροι σουηδοι με ρακιερες και ρεκτο συνοδεια!!! Ουπς φανερωθηκα, αλλα μαρεσε πολυ ο ηχος!


Ο κιθαριστας στα μπαντα που επαιζα παλια το εκανε αυτο, μεταλ-ζωον σε βαλβστειτ, ή σε τελικο απο JCM, ειδικα στον πρωμο νομιζα οτι μας επιτιθονται σμηνη με μελλισες!  ;D
Προβα με ωτοασπιδες απο ενα σημειο και μετα... ειδικα οταν πηρα 600 βατ μπασο, ουτε τα τριγκερ του ντραμερ απο το ΠΑ δεν ακουγανε!  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Δεδομένου ότι κατάφερα να ανεβάσω το μπάτζετ στα 550-600 ευρώ (άμα έχεις αδερφή μάλαμα...  ;D), πλέον μπορώ να κοιτάω και προς λάμπα μεριά. Τα ξημερώματα φεύγω για ΝΥ. Πέρα από τους ενισχυτές που έχουμε ήδη αναφέρει, έχω σκοπό να δοκιμάσω και τους:

  • Blackstar HT-20 Combo
  • VHT Lead 20

και κατά τα φαινόμενα κι ένα EQ (λογικά το MXR 10-band) μαζί.

Έχετε κάποια άλλη πρόταση για να ψαχτώ περαιτέρω εκεί?

Thnx.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Καλά πας στο America και θα κοιτάξεις Blackstar??? (Καλά θα κανεις καθώς φαίνεται καταπληκτική επιλογή για το budget σου  :))
Εγώ πάντως αν πηγαινα Αμερική με 600 ευρά στο χέρι δεν παίζει να μη γυρνούσα πίσω με έναν boogie.

http://cgi.ebay.co.uk/MESA-BOOGIE-MK-III-D-Purple-Stripe-amp-head_W0QQitemZ120555350991QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item1c11a8abcf
http://cgi.ebay.co.uk/1981-Mesa-Boogie-Mark-IIB-Guitar-Tube-Amplifier-Amp_W0QQitemZ140398971885QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item20b06e4bed

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Δε θα γυρνουσες, εκτος και αν τον επαιρνες 400. Δυσκολο να βρεις mark στα 600 και μετα πρεπει και να τον στειλεις με μεταφορικη, γιατι αν τον παρεις μαζι σου θα πληρωσεις πολλα για τα κιλα του. Και οι mark ειναι σα τον Πυρρο Δημα μικροσωμοι με πολλα κιλα (τι λες για 37 για το 112 combo?)...

Αν ομως τον στειλεις δυσκολο να γλυτωσεις τελωνειο.

Ισως συμφερει καποιος προενισχυτης τυπου triaxis η studio-quad preamp αλλα, μετα θελεις τελικο, (καμια 20ρια κιλα ο 2:90!!!) και καμπινακια απο Ευρωπη.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Ακριβως οπως τα λεει ο tech21man, και να προσθεσω οτι ΗΠΑ εχουν 110βολτ, με οτι συνεπαγεται αυτο (αγορα και κουβαλημα ικανου μετασχηματιστη 110->220 κτλ).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Λοιπόν, γύρισα προχθές έχοντας δοκιμάσει τα πάντα εκτός της Vox πεταλιέρας.

Μπορώ να πω πως ο Blackstar με κέρδισε αμέσως, με τον Bandit να μου ακούγεται επίσης πολύ καλός. Ωστόσο, θα καταλήξω λογικά στον Blackstar, μιας και όπως είπα κατάφερα να ξεχειλώσω το budget. Τα 20Watt του δε νομίζω ότι θα με περιορίσουν αν κάποια στιγμή χρειαστεί να φωνάξει λίγο παραπάνω. Για το σπίτι είναι ιδανικός στις εντάσεις που παίζω.

Thank you all και θα ποστάρω νεότερα για τον ενισχυτή όταν τελικά θα τον έχω στα χέρια μου.  :)
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Φαίνεται πολύ καλή επιλογή ο Blackstar.
Αυτή τη στιγμή έχει στον θωμά και τον 40άρη σε retoured B-stock που εκτός από το παραπάνω headroom σε περιπτώση που το χρειαστείς αργότερα και
έχει και 2 modes στο καθαρό και στο βρώμικο κανάλι του αλλά και στο Reverb του. και για τα 13 ευρά παραπάνω είναι τουλάχιστον έγκλημα να μην τον προτιμήσεις.
Τα παραπάνω watt μην τα φοβάσαι καθώς έχει master volume και θα είσαι ok (εγώ ενθουσιάστηκα με το πόσο έυκολα κοντρολάρεις τον ήχο σου με το master volume όταν πήρα τον TSL60)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Βρήκα στο Θωμά τον:

http://www.thomann.de/gr/vht_lead_20_combo_av_gt1_20.htm

ο οποίος έχει 4 preamp tubes (θα ήθελα κάποιος γνώστης αν μπορεί να μου πεί τι διαφορά κάνουν σε σχέση με τα 2 στη χροιά του distorted ήχου) και φοράει πάρα πολύ ποιοτικό μεγάφωνο. Κοστίζει και 30 ευρώ λιγότερα από τον Blackstar. Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να βρω κάπου ηχητικά samples και στη ΝΥ δεν τον ήξερα για να τον δοκιμάσω :/.

Έχει κανείς κάποια γνώμη ή πληροφορία, ή έστω κατά νού που μπορώ να ψάξω για περισσότερα? Φαίνεται τρομερή περίπτωση.

(πολύ δύσκολος είμαι τελικά γ**ώτο :/)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/10, 05:02 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
ο οποίος έχει 4 preamp tubes .. αν μπορεί να μου πεί τι διαφορά κάνουν σε σχέση με τα 2 στη χροιά του distorted ήχου


Ισχυει αρκετές φορές ότι περισσότερες λάμπες είναι καλύτερα, αλλά δεν ισχύει πάντα ότι περισσότερες λάμπες δίνουν περισσότερο Gain.
Εξαρτάται το πως χρησιμοποιούνται:
 
Κάθε preamp tube έχει δύο στάδια ενίσχυσης (είναι διπλή στην ουσία). Έτσι και με 2 μόνο λάμπες μπορείς θεωρητικά να έχεις 4 στάδια gain, με πολύ καλά αποτελέσματα.

Τι μπορούμε να υποθέσουμε για τον VHT από αυτά που ξέρουμε (χωρίς να έχω βρεί κάπου τα σχέδια)?
Έχει 20watt που τα βγάζει με 2χEL84. Αυτό σημαίνει ότι είναι σε τάξη AB οπότε μία από τις προενισχύτριες λάμπες κατά πάσα πιθανότητα χρησιμοποιείται ως phase inverter, μία λειτουργία που χρειάζεται στην τάξη AB για να οδηγηθούν οι τελικές, οπότε μία από τις 4 κάνει αυτό.

Οι υπόλοιπες 3 (δηλαδή 6 στάδια) τι κάνουν?
Η συνήθης πρακτική είναι μία λάμπα να οδηγεί το effects loop. Στον VHT είναι και switchable serial/parallel οπότε μία ακόμα λάμπα μάλλον φροντίζει το effects loop με τα δύο στάδια της, ένα για send και ένα για return.

Οπότε μας μένουν 2 λάμπες (4 στάδια). Τα 4 στάδια αυτά τι κάνουν?
Σίγουρα το ένα είναι το πρώτο gain στάδιο, από την είσοδο της κιθάρας. Πρέπει να υπάρχουν άλλα 2 ακόμα, εκ των οποίων το ένα είναι συνδεδεμμένο με την λειτουργία του Overdrive που έχει ο VHT. Άρα μιλάμε για 2 στάδια gain που γίνονται 3 όταν επιλέγεται το Overdrive.

Και τελικά, ένα ακόμα στάδιο πρέπει να είναι αυτό που οδηγεί το Tone Stack (λέγεται cathode follower) πριν να πάει στο phase inverter και για ενίσχυση στις τελικές.

Όλα αυτά βέβαια είναι ένα δικό μου λογικό ταξίδι, που μπορεί να πέφτει μέσα, ή να είναι και τελείως έξω, για να σου δώσω να καταλάβεις, πχ θα μπορούσε το effects loop να οδηγείται πολύ απλά από op-amps (τρανζίστορ δηλαδή) και να είναι εξίσου ποιοτικό με τα υπόλοιπα, αφού δεν συμμετέχει στο gain. Υπάρχουν πολλές λύσεις, αλλά αυτή που σου περιέγραψα είναι η πιο "καθαρή" όταν ο κατασκευαστής θέλει να έχει έναν full tube ενισχυτή, χωρίς καθόλου τρανζίστορς.

Εδώ σου παραθέτω τις επεξηγήσεις για τις προενισχύτριες από έναν πολύ καλό τελικό με 4 preamp tubes που ακολουθεί την πεπατημμένη σχεδιαστική φιλοσοφία που σου περιέγραψα, με εξαιρετικά αποτελέσματα (είναι ένας από τους καλύτερους ηχητικά στον κόσμο):

« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/10, 10:20 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Σ' ευχαριστώ απεριόριστα για την ανάλυσή σου, με βοήθησε να καταλάβω κάποια πράγματα σχετικά με τις αρχές λειτουργίας των λυχνιών (μαζί με το ανάλογο άρθρο σου). Συμπεραίνω οπότε ότι δεν είναι θέσφατο ότι καλύτερο gain χρειάζεται περισσότερες λάμπες.

Ωστόσο, θα μπαίνατε στο τριπάκι να αγοράσετε τον VHT λόγω ενός τέτοιου χαρακτηριστικού?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
7743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/03, 16:42
από emilio
14 Απαντήσεις
6289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/05, 16:23
από JANICK GERS
25 Απαντήσεις
22402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/07, 13:15
από ScullShot
10 Απαντήσεις
4657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/08, 17:05
από Ibanezακιας
4 Απαντήσεις
3102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 01:39
από themos
14 Απαντήσεις
5372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/09, 21:32
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
6839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:19
από Jezus
9 Απαντήσεις
4896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 16:10
από themos
8 Απαντήσεις
4203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/12, 13:55
από T@sos
6 Απαντήσεις
33401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/14, 15:56
από benton_lin