Αποστολέας Θέμα: "ψαρας" -μολις 30αρης- ζητει την επιεικεια και τα φωτα σας  (Αναγνώστηκε 12706 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Φιλε μου επειδη εισαι αρχαριος, χεσε διπλους-μονους-κελεμπεκια-μαονια και τα συναφη και παρε ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΣΕ κ**λΩΝΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ και που θα σε εμπνεει κατ αυτο τον τροπο να ασχοληθεις με το οργανο. Οι διαφορες στα ξυλα, στον τροπο κατασκευης και στους μαγνητες ειναι κατι που θα αρχισεις να ακους πολυ-πολυ αργοτερα.

Αποσυνδεδεμένος rockprince

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
υπαρχει γνωμη γι'αυτες τις κιθαρες?

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=4488&ref=bestprice

http://www.dv247.com/guitars/ibanez-gsa60-jewel-blue--50221
 
ειδικα στην αποχρωση αυτη,με εκστασιασε:
http://www.imuso.co.uk/Electric-Guitars/15311-/Ibanez-GSA60-SKB-Gio-SA-Series-Electric-Guitar-Sky-Blue
 
αναμενω εναγωνιως τις γνωμες σας,ιδιως για την ibanez.αν και ηδη ψηθηκα πολυ ασχημα για την τελευταια .....
« Τελευταία τροποποίηση: 30/07/10, 01:40 από rockprince »

Αποσυνδεδεμένος Comrade

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Εμενα πιο πολυ στην εμφανιση, μ αρεσε η squier. Κουκλαρα...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Φίλε rockprince να προτείνω και εγώ λίγα σχόλια και ένα συνδυασμό:

1. Είναι καλό που βρέθηκες εδώ και πήρες αρκετές συμβουλές, τουλάχιστον μπόρεσες να αποφύγεις τα έτοιμα σετ και τις κακοτοπιές. Υπό την έννοια αυτή, πέρασες 1-2 πρώτα βήματα, τα επόμενα όμως πρέπει να τα κάνεις μόνος σου, δεν αποφεύγονται. Κάπου πρέπει να ξεκινήσεις
2. Πιστεύω ότι και το οπτικό που ανέφερες έχει μεγάλη σημασία, όπως και το κατασκευαστικό, για πολλούς λόγους.
3. Διάλεξε δημοφιλείς και δοκιμασμένες λύσεις. Αργά ή γρήγορα, ότι πάρεις θα το πουλήσεις. Είτε γιατί θα τα παρατήσεις (η άσχημη εξέλιξη) είτε γιατί θα την καταβρείς και θα θελήσεις να εξελίξεις τον εξοπλισμό σου (η καλή εξέλιξη). Έτσι με δημοφιλείς και δοκιμασμένες λύσεις θα έχεις και καλή μεταπωλητική αξία και περισσότερες επιλογές.
4. Ότι και να ακούσεις, όπου και να το βρείς, δεν έχεις ακόμα το αισθητήριο να το εκτιμήσεις. Αυτό θα έρθει σιγά σιγά. Τώρα απλά πρέπει να κάνεις την πρώτη κίνηση, η οποία με την βοήθεια από εδώ θα είναι καλή, αλλά όσο και αν σου φαίνεται περίεργο, δεν είναι καθοριστική όσο ίσως να νομίζεις, για τους λόγους που ανέφερα στο 3.

Στην θέση σου, με την γνώση που έχω τώρα, (την τελείως υποκειμενική) θα έπαιρνα:
PRS SE Custom 22 Electric Guitar, Tobacco Sunburst, Tremolo
και
VOX VT30 Valvetronix 30W Guitar Amp Combo
..που ήδη προτάθηκε.

Καλή επιτυχία!
 


+1000 για τις PRS SE!!!

Αν και εμενα μου αρεσει περισσοτερο η Paul Allender, αλλα ξεφευγει λιγο σε τιμη:

http://www.dv247.com/guitars/prs-se-paul-allender-model-emerald-green-burst--70211

Ασχετο, ειναι η μονη PRS στη σειρα SE (οικονομικη σειρα) με λεπτο λαιμο (wide thin neck) ή κανω λαθος?

EDIT: Ακυρο, μολις ειδα οτι και η 25th Anniversary SE Custom 24 και η SE Torero εχουν λεπτο μπρατσο...
« Τελευταία τροποποίηση: 30/07/10, 10:58 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
υπαρχει γνωμη γι'αυτες τις κιθαρες?

http://www.dv247.com/guitars/ibanez-gsa60-jewel-blue--50221
 
ειδικα στην αποχρωση αυτη,με εκστασιασε:
http://www.imuso.co.uk/Electric-Guitars/15311-/Ibanez-GSA60-SKB-Gio-SA-Series-Electric-Guitar-Sky-Blue
 
αναμενω εναγωνιως τις γνωμες σας,ιδιως για την ibanez.αν και ηδη ψηθηκα πολυ ασχημα για την τελευταια .....


Αυτή είναι η Ibanez GSA-60 που σού πρότεινα σε ένα μήνυμά μου πριν μερικές μέρες. Άψογη κιθάρα από πλευράς ποιότητας κατασκευής αν αναλογιστεί κανείς την τιμή και πολύ ευέλικτη ηχητικά. Αυτό οφείλεται όχι μόνο στο συνδυασμό των μαγνητών (ΗSS) αλλά και στην ηχητική τους ταυτότητα, αφού κάθε θέση του επιλογέα σού δίνει έναν εντελώς ξεχωριστό ήχο. Οι μονοί μαγνήτες έχουν αρκετά στοιχεία από τον ήχο μιας stratocaster, ειδικά στις θέσεις 2 και 4. Ο neck μαγνήτης είναι αρκετά γλυκός και ζεστός για μονός, ενώ ο μεσαίος, χωρίς να με ενθουσιάζει ιδιαίτερα έχει το δικό του διαφορετικό χαρακτήρα. Από την άλλη πλευρά, ο διπλός στη γέφυρα προσφέρει μια εντελώς διαφορετική διάσταση και είναι αρκετά δυνατός με πολλά μεσαία και πρίμα.

Τη Squier μπορείς να τη βρεις στο DV247 για περίπου 160 Ευρώ, και υπάρχει σε μπλε χρώμα αν σού αρέσει περισσότερο. Είναι μια αξιοπρεπέστατη κιθάρα και με μια αλλαγή μαγνητών μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερη. Για μένα όμως η Ibanez είναι ανώτερη. Προσπάθησε να δοκιμάσεις και τις δύο (δεν νομίζω ότι θα είναι δύσκολο να τις βρείς κάπου) ώστε να σχηματίσεις τη δική σου άποψη.

Όσο για τις PRS SE, νομίζω ότι αφήνουν πίσω τις περισσότερες κιθάρες σε αυτή την κατηγορία. Από πλευράς τιμής όμως σίγουρα ξεφεύγουν από τον προϋπολογισμό σου. Αν θυμάμαι καλά η πιο φτηνή παίζει γύρω στα 450-500 Ευρώ, ενώ η μόνη με HSS συνδυασμό μαγνητών στην σειρά SE είναι η PRS SE EG HSS, η οποία δεν κυκλοφορεί πλέον και είναι αρκετά δυσεύρετη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος rockprince

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
σ'ευχαριστω φιλε μου για την αναλυση.και την ενθαρρυνση βασει των λεγομενων σου να καταληξω μαλλον καπου.ξεκιναω το ψαξιμο το λοιπον.  :yeah :up
 
 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Φιλε μου σου στελνω και 2 χρησιμα (πιστευω) links, σε συνεχεια του link εκμαθησης κιθαρας που προηγηθηκε απο συμφορουμιτη, και τα οποια θα τα εκτιμησεις πολυ αργοτερα στην πορεια:

http://www.ultimate-guitar.com/top/top100.htm  (Για ταμπλατουρες τραγουδιων)

http://www.guitarbackingtrack.com/                     (Για Backing tracks κιθαρας)

Καλες ροκιες! (Και πες μας τι επελεξες τελικα) ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος rockprince

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
σ'ευχαριστω μαν.
θα σας πω,εννοειται.αν και φαβορι ειναι μαλλον η gsa60.  8)

Αποσυνδεδεμένος rockprince

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
για αγορα ibanez μαλλον δεν ενδεικνυται η μουσικη θεσσαλονικη παιδες.γυρα στα μαγαζια,οχι ολα,αλλά σχετικα ονομαστα,ομως ..... αφαντη η κιθαρα.οποτε,τι δοκιμες και ιστοριες για αγριους?τεσπα,ρωτησα σ'ενα καταστημα που ειχε καποιες ibanez ποσο την πουλανε σε περιπτωση παραγγελιας,αν κι εφοσον τη βρουν?η απαντηση 280 ευρω ......
 
δλδ 80-90 ευρω πανω σε σχεση με διαδικτυακη αγορα.το εν λογω καταστημα ειχε  γενικα εξωφρενικες τιμες σε σχεση με ιντερνετι.
 
παντως,οι ibanez συνεπερανα πως μαλλον ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΙ απο τους ντοπιους πωλητες σχεδον καθολου.
 
ερωτηση,απο ebay θα αγοραζατε ή εχετε αγορασει κιθαρα και ποιες εντυπωσεις αποκομισατε απο τη συναλλαγη?
 
 
καποιο φως φανηκε ανελπιστα στον οριζοντα:
 
http://www.liolios.gr/index1.htm
 
η τιμη πώς σας φαινεται?
 
 
κατι παιζει με το λινκ.προτεινομενη τιμη πωλησης 191 γιουρος και λιανικη τιμη πωλησης 237.η δευτερη να υποθεσω πως ισχυει,ε?
« Τελευταία τροποποίηση: 30/07/10, 23:06 από rockprince »

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
για αγορα ibanez μαλλον δεν ενδεικνυται η μουσικη θεσσαλονικη παιδες.γυρα στα μαγαζια,οχι ολα,αλλά σχετικα ονομαστα,ομως ..... αφαντη η κιθαρα.οποτε,τι δοκιμες και ιστοριες για αγριους?τεσπα,ρωτησα σ'ενα καταστημα που ειχε καποιες ibanez ποσο την πουλανε σε περιπτωση παραγγελιας,αν κι εφοσον τη βρουν?η απαντηση 280 ευρω ......
 
δλδ 80-90 ευρω πανω σε σχεση με διαδικτυακη αγορα.το εν λογω καταστημα ειχε  γενικα εξωφρενικες τιμες σε σχεση με ιντερνετι.
 
παντως,οι ibanez συνεπερανα πως μαλλον ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΙ απο τους ντοπιους πωλητες σχεδον καθολου.
 
ερωτηση,απο ebay θα αγοραζατε ή εχετε αγορασει κιθαρα και ποιες εντυπωσεις αποκομισατε απο τη συναλλαγη?
Κοιτα  εγω απο το ebay εφτιαξα μια κιθαρα αγοραζοντας την κομματι κομματι  οποτε δε μπορω να σου πω για ολοκληρη κιθαρα.Αν παρεις παντως προτιμησε ευρωπαικη ενωση για να μη μπλεξεις με τελωνεια και ιστοριες.Δεν θα εχεις προβλημα...στην συσκευαζουν σωστα και στην στελνουν  ενω οι περισσοτεροι σου δινουν και εγγυηση μηπως κατι παει στραβα( οι συναλλαγες ebay ειναι λιρα εκατο).Παντως για μενα......τοσες κιθαρες πωλουνται και μεσα στο site ακομα πολυ καλες μεταχειρισμενες......δεν χανεις τιποτα να ριξεις μια ματια.
Και μη ξεχνας...εμεις οι κιθαριστες ειμαστε απο τη φυση μας ποζεραδες....μπορουμε να μιλαμε μηνες ατελειωτους για την τελεια κιθαρα τους μαγνητες τον ενισχυτη κτλ κτλ...μετα να παιζουμε για δεκα λεπτα τσιτωνοντας τον ενισχυτη...και μετα για αλλους τοσους μηνες να παραπονιομαστε οτι δεν καλυπτονται οι αναγκες μας κτλ κτλ....αλλα ξερεις το πραγματικο παιξιμο και η μελετη....10 λεπτα :P .Γιαυτο σου λεω....θα χασεις τη μπαλα αμα μπεις σε αυτο το τριπακι...ειδικα τωρα που εισαι αρχαριος και πρεπει να σε ενδιαφερουν αλλα πραγματα(παικτικα κυριως).Στην τελικη εχεις και την εξης λυση.Παιρνεις μια καλη μεταχειρισμενη κιθαρα....και αντι για ενισχυτη χρησιμοποιεις virtual ενισχυτες μεσα απο τον υπολογιστη( που και μια χαρα ειναι...και ...τζαμπα) οποτε αρχιζεις να εξασκεισαι να μαθαινεις και μετα απο λιγο καιρο αγοραζεις και κανονικο ενισχυτη αν νομιζεις οτι τον χρειαζεσαι( και σου ερχεται και φθηνα με διολου υποδεεστερο αποτελεσμα ;) ).
Civilize the mind make savage the Body

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
12988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
39 Απαντήσεις
17435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
7 Απαντήσεις
4991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
12 Απαντήσεις
7034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 02:02
από Aganippi
64 Απαντήσεις
22098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/10, 07:08
από gkou
2 Απαντήσεις
5027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 14:41
από themos