Σελίδες:
  • #1 από panos470dxqm στις 11 Sep 2010
  • Καλησπερα,
     
    Προσφατα απεκτησα μια esp eclipse και προχθες ηρθε η ωρα να της αλλαξω χορδες. Φορουσε 10αρι και 10αρι της περεασα. Το θεμα ειναι οτι εχω string buzzing και γιαυτο ξεκινησα να δω πως θα τη ρυθμισω λιγο.
     
    Με το ματι ο λαιμος δεν φαινεται να εχει στραβωσει καθολου, αλλα πατωντας το πρωτο και το 14ο ταστο και ελεγχοντας την αποσταση στο 6-7ο απο το ταστο η αποσταση ειναι λιγο μικροτερη απο 0,5 χιλιοστα. Το buzz δεν ειναι παρα πολυ εντονο, κυριως στις 2 πιο μπασες χορδες. Λογικα χρειαζεται λιγη ρυθμιση η βεργα και ας μη φαινεται δια γυμνου οφθαλμου. (σημειωση οτι το action δεν ειναι χαμηλα ωστε να μας ενοχλει αυτο)
     
    Για να μπω και επι της ουσιας τωρα ανοιξω το θεμα αυτο διοτι επειδη δεν ειχα ποτε ξανα esp η gibsonοειδη γενικα κιθαρα, σε αυτες τις κιθαρες η βεργα γυριζει οχι με τα αλλεν που ειχα συνιθισει αλλα με καποιο αλλο εργαλειο το οποιο δεν γνωριζω καθολου. Επισυναπτω μια φωτο που τραβηξα για να δειτε πως εκριβως ειναι στο headstock το σημειο που γυριζει η βεργα.
     
    Μηπως θα μπορουσε κανεις να μου πει πως λεγεται το εργαλειο που χρειαζομαι?
     
     
    Ευχαριστω προκαταβολικα...
  • #2 από panos470dxqm στις 11 Sep 2010
  • #3 από tech21man στις 11 Sep 2010
  • Χορδες απο χορδες εχουν λιγο διαφορετικη ταση, απο ο,τι εχω δει μεχρι τωρα, επισης αν ειναι ολοκαινουριες...βροντανες απο buzz...Τις προτιμω πανω στη φαση που ξεκινανε να χανουν εκεινο το κενο braaaang σα συρματα που κανουν στην αρχη.
  • #4 από panos470dxqm στις 11 Sep 2010
  • Χορδες απο χορδες εχουν λιγο διαφορετικη ταση, απο ο,τι εχω δει μεχρι τωρα, επισης αν ειναι ολοκαινουριες...βροντανες απο buzz...Τις προτιμω πανω στη φαση που ξεκινανε να χανουν εκεινο το κενο braaaang σα συρματα που κανουν στην αρχη.

    Μπορει να ειναι και φυσιολογικο δλδ το buzz επειδη ειναι φρεσκιες?
  • #5 από Serviani στις 11 Sep 2010
  • Το πιθανότερο είναι ότι χρειάζεται λίιγο relief το μπράτσο της κιθάρας ή εναλλακτικά δώσε ύψος στις μπάσες χορδές,ότι λειτουργεί καλύτερα για σένα.
    Απο ότι κατάλαβα χρειάζεσαι το "πιπάκι" όπως είναι στη δεξιά φώτο απο την πρώτη σειρά στο λινκ που μας έδωσες.
    Θα βρείς σίγουρα σε μουσικομάγαζα όπως και online φυσικά.

  • #6 από Απόλλων στις 11 Sep 2010
  • Κατ' αρχήν παίρνω ως δεδομένο ότι πριν την αλλαγή χορδών δεν είχες τρίξιμο. Αυτό και μόνο θα ήταν μια ένδειξη ότι δεν φταίει το relief του μπράτσου για το πρόβλημα. Εξάλλου το relief που μέτρησες μου φαίνεται κανονικό. Βέβαια το τι είναι σωστό relief εξαρτάται από την προτίμηση του καθενός. Πάντως η Fender συνιστά ότι το relief θα πρέπει να κυμαίνεται από 8/1000 της ίντσας (δηλαδή περίπου 0,2 χιλιοστά) για κιθάρες με μεγαλύτερο radius (15"-17") έως 12/1000 (περίπου 0,3 χιλιοστά) για κιθάρες με vintage radius (7,25"). Άλλοι οδηγοί για setup που έχω δει αναφέρουν ιδανικό relief μέχρι 0.5 χιλιοστά. Θα έλεγα λοιπόν πριν κάνεις οποιεσδήποτε ρυθμίσεις, να περιμένεις μερικές μέρες να στρώσουν οι χορδές και να δεις αν το buzz επιμένει.
  • #7 από panos470dxqm στις 11 Sep 2010
  • Κατ' αρχήν παίρνω ως δεδομένο ότι πριν την αλλαγή χορδών δεν είχες τρίξιμο. Αυτό και μόνο θα ήταν μια ένδειξη ότι δεν φταίει το relief του μπράτσου για το πρόβλημα. Εξάλλου το relief που μέτρησες μου φαίνεται κανονικό. Βέβαια το τι είναι σωστό relief εξαρτάται από την προτίμηση του καθενός. Πάντως η Fender συνιστά ότι το relief θα πρέπει να κυμαίνεται από 8/1000 της ίντσας (δηλαδή περίπου 0,2 χιλιοστά) για κιθάρες με μεγαλύτερο radius (15"-17") έως 12/1000 (περίπου 0,3 χιλιοστά) για κιθάρες με vintage radius (7,25"). Άλλοι οδηγοί για setup που έχω δει αναφέρουν ιδανικό relief μέχρι 0.5 χιλιοστά. Θα έλεγα λοιπόν πριν κάνεις οποιεσδήποτε ρυθμίσεις, να περιμένεις μερικές μέρες να στρώσουν οι χορδές και να δεις αν το buzz επιμένει.

    Ναι πριν την αλλαγη δεν υπηρχε κανενα τριξιμο... Οπως προανεφερα δεν ειναι πολυ εντονο γιαυτο και θα κανω οπως προτεινεις, θα περιμενω λιγες μερες.
  • #8 από panos470dxqm στις 11 Sep 2010
  • Το πιθανότερο είναι ότι χρειάζεται λίιγο relief το μπράτσο της κιθάρας ή εναλλακτικά δώσε ύψος στις μπάσες χορδές,ότι λειτουργεί καλύτερα για σένα.
    Απο ότι κατάλαβα χρειάζεσαι το "πιπάκι" όπως είναι στη δεξιά φώτο απο την πρώτη σειρά στο λινκ που μας έδωσες.
    Θα βρείς σίγουρα σε μουσικομάγαζα όπως και online φυσικά.

    Ναι μαλλον αυτο πρεπει να ειναι...

    Να προσθεσω οτι δεν προλαβα να ρυθμισω το intonation. Αποτελει παραγοντα στο προβλημα μου?
  • #9 από Serviani στις 11 Sep 2010
  • Να προσθεσω οτι δεν προλαβα να ρυθμισω το intonation. Αποτελει παραγοντα στο προβλημα μου?

    Όχι δεν επηρεάζει η ρυθμιση του στο πρόβλημα.
    Αν το buzz που ακους δεν είναι τόσο έντονο ώστε να περνάει απο τον ενισχυτή θα πρότεινα να μην ασχοληθείς καν τώρα,περίμενε 2-3 μέρες να "ερθουν" χορδές και μανίκι και μετά αναλόγως πράττεις.


    @Απόλλων δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι έγινε στην κιθάρα στο μεσωδιάστημα αλλαγής χορδών,μπορεί και να έμεινε αρκετό καιρο χωρίς χορδές ή σε μη "φιλικό" περιβάλλον.
  • #10 από panos470dxqm στις 11 Sep 2010
  • Να προσθεσω οτι δεν προλαβα να ρυθμισω το intonation. Αποτελει παραγοντα στο προβλημα μου?

    Όχι δεν επηρεάζει η ρυθμιση του στο πρόβλημα.
    Αν το buzz που ακους δεν είναι τόσο έντονο ώστε να περνάει απο τον ενισχυτή θα πρότεινα να μην ασχοληθείς καν τώρα,περίμενε 2-3 μέρες να "ερθουν" χορδές και μανίκι και μετά αναλόγως πράττεις.


    @Απόλλων δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι έγινε στην κιθάρα στο μεσωδιάστημα αλλαγής χορδών,μπορεί και να έμεινε αρκετό καιρο χωρίς χορδές ή σε μη "φιλικό" περιβάλλον.

    Tις χορδες τις αλλαξα με τη λογικη βγαζω μια βαζω τη νεα, βγαζω την επομενη κτλ... ωστε να μην ''τρελανω'' το μπρατσο.
  • #11 από Απόλλων στις 11 Sep 2010
  • @Απόλλων δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι έγινε στην κιθάρα στο μεσωδιάστημα αλλαγής χορδών,μπορεί και να έμεινε αρκετό καιρο χωρίς χορδές ή σε μη "φιλικό" περιβάλλον.

     ???

    Εσύ από πού το συμπέρανες αυτό; Aφού είπε ο άνθρωπος ότι προχτες άλλαξε τις χορδές...  ::)
  • #12 από Serviani στις 11 Sep 2010
  • @Απόλλων δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι έγινε στην κιθάρα στο μεσωδιάστημα αλλαγής χορδών,μπορεί και να έμεινε αρκετό καιρο χωρίς χορδές ή σε μη "φιλικό" περιβάλλον.

     ???

    Εσύ από πού το συμπέρανες αυτό; Aφού είπε ο άνθρωπος ότι προχτες άλλαξε τις χορδές...  ::)

    Ναι μου το διευκρίνισε το παιδί πιο πανω.
Σελίδες: