Αποστολέας Θέμα: Επιδιόρθωση Truss Rod Nut...  (Αναγνώστηκε 5676 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Επιδιόρθωση Truss Rod Nut...
« στις: 17/01/11, 17:36 »
Επιχειρώντας να κάνω μια επιδιόρθωση και σετάρισμα στην Stratocaster (μεξικάνα..), ενώ όλα πήγαιναν πολύ καλά (μέχρι και τους μαγνήτες έβαλα μόνος!!), επιχείρησα να χαλαρώσω λίγο το truss rod μιας και η κιθάρα για 1-2 χρόνια δεν είχε χορδές και είχε πάρει προς τα πίσω το μπράτσο. Το θέμα είναι ότι μάλλον έχει φαγωθεί το παξιμάδι στο truss rod και δεν πιάνει το allen...Τώρα τι κάνουμε????
Απ'οτι βλέπω και στο google η διαδικασία αλλαγής του παξιμαδιού είναι λίγο ζόρικι και θέλει στάνταρ μάστορα...Αλλά, αν είναι να δώσω 200 ευρά στον μάστορα, παίρνω με τα ίδια και καινούριο μπράτσο (το οποίο παίζει να είναι και πολύ καλύτερο...)
Έχετε καμιά λύση για να αποφευχθούν τα παραπάνω??Αλλιώς τι προτείνετε???
Ευχαριστώ παίδες!
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιδιόρθωση Truss Rod Nut...
« Απάντηση #1 στις: 17/01/11, 18:03 »
αν και δε νομίζω να πάει 200ε η αλλαγή .... πολλά μου ακούγονται  ::)


μπορείς να ''χαλάσεις'' ένα ίσιο κατσαβίδι διαμορφώνοντας το έτσι ώστε να σφηνώνει στη χαλασμένη αλενόβιδα ... και να κάνεις τη δουλειά σου μ'αυτό.
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Επιδιόρθωση Truss Rod Nut...
« Απάντηση #2 στις: 17/01/11, 19:02 »
αν και δε νομίζω να πάει 200ε η αλλαγή .... πολλά μου ακούγονται  ::)


μπορείς να ''χαλάσεις'' ένα ίσιο κατσαβίδι διαμορφώνοντας το έτσι ώστε να σφηνώνει στη χαλασμένη αλενόβιδα ... και να κάνεις τη δουλειά σου μ'αυτό.

Κοίτα, λέω 200 γιατί εδώ ένα σετάρισμα πάει κοντά 70...
 
Δεν κατάλαβα το πως να χαλάσω το κατσαβίδι...
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιδιόρθωση Truss Rod Nut...
« Απάντηση #3 στις: 17/01/11, 19:06 »
Να το τροχίσεις να σφηνώνει εννοώ  ;) 
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2150
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Επιδιόρθωση Truss Rod Nut...
« Απάντηση #4 στις: 18/01/11, 01:18 »
Επίσης, μπορείς πχ να γεμίσεις την τρύπα με εποξική κόλλα. Πριν ακόμη στεγνώσει η κόλλα, να χώσεις ένα κατσαβίδι, δημιουργώντας μία εγκοπή. Το αφήνεις στεγνώνει μία μέρα και γίνεται σαν σκληρό πλαστικό και μιάζει με κεφάλι κανονικής βίδας. Άλλο πάλι είναι πάλι να βάλεις εποξική μέσα στο βαθούλωμα, να έχεις κομμένο ένα μικρό κομματάκι πύρου από το άλεν σου, το οποίο θα προεξέχει από το βαθούλωμα αρκετά, έτσι ώστε όταν στεγνώσει και κολλήσει, να χρησιμοποιήσεις ένα καρυδάκι, για να μπορείς να ρυθμίσεις το Truss Rod.
Ε και ότι άλλη πατέντα σκεφτείς.
 
Ακόμη και κεφάλη βίδας, μπορείς να κολλήσεις επάνω, αλλά θα πρέπει να διαμορφώσεις κάπως το κοχλία της βίδας, ώστε να μην βιδωξεβιδώνει, αλλά να κρατάει κόντρα μέσα στη κόλλα.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/11, 01:24 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Επιδιόρθωση Truss Rod Nut...
« Απάντηση #5 στις: 18/01/11, 09:37 »
Επίσης, μπορείς πχ να γεμίσεις την τρύπα με εποξική κόλλα. Πριν ακόμη στεγνώσει η κόλλα, να χώσεις ένα κατσαβίδι, δημιουργώντας μία εγκοπή. Το αφήνεις στεγνώνει μία μέρα και γίνεται σαν σκληρό πλαστικό και μιάζει με κεφάλι κανονικής βίδας.

απο τις καλύτερες λύσεις πιστεύω...και σχετικά οικονομική...και δεν "χαλάς" κατσαβίδια.....δεν ξέρω κατα πόσο ειναι εφαρμόσιμη γιατί δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, ούτε ξέρω καποιον που να το έχει δοκιμάσει...αλλα σαν ιδέα φαίνεται πολλά υποσχόμενη...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1970
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Επιδιόρθωση Truss Rod Nut...
« Απάντηση #6 στις: 18/01/11, 09:39 »
Εγώ σου προτείνω να βρείς μια λύση για να βγάλεις το παξιμάδι του truss rod και να περάσεις καινούριο...
Δεν πολυγουστάρω τις πατεντοειδείς λύσεις πάνω σε όργανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Επιδιόρθωση Truss Rod Nut...
« Απάντηση #7 στις: 18/01/11, 10:29 »
Εγώ σου προτείνω να βρείς μια λύση για να βγάλεις το παξιμάδι του truss rod και να περάσεις καινούριο...
Δεν πολυγουστάρω τις πατεντοειδείς λύσεις πάνω σε όργανα... ;)
Αυτή ήταν η πρώτη μου σκέψη.. Έκανα ένα googlαρισμα και βρήκα κάτι εργαλεία απο stewmac τα οποία βέβαια κόστιζαν πιο πολύ και απο custom μπράτσο απο warmoth..!!
Επειδή δεν θέλω να σκάψω το μπράτσο σκεφτόμουν μήπως βρώ κάποιο τρόπο να βγάλω το μαύρο πλαστικό που βρίσκεται στο headstock (δηλαδή την υποδοχή ας πούμε του άλλεν) ώστε να έχω περισσότερο χώρο...Μετά να ρίξω λίγο σπρέι (λίγο..) σαν αυτό που βάζουν στις αλυσίδες μηχανών νομίζω για να χαλαρώσει το παξιμάδι και μετά να επιχειρήσω να το ξεσφίξω με κάποια τσιμπίδα...Όλα αυτά σε θεωρητικό επίπεδο..
Αυτό με την εποξική για προσωρινή λύση καλό ακούγεται, αλλα φοβάμαι μήπως σε τόσο περιορισμένο χώρο γίνει καμιά ζημιά..!!
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...


Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Επιδιόρθωση Truss Rod Nut...
« Απάντηση #9 στις: 19/01/11, 10:34 »
Αυτό που δεν έχω καταλάβει (και το σκέφτηκα αργότερα..) είναι το ΠΩΣ θα βγεί το nut??Αν το "ξεβιδώσω" δεν θα γυρίσει και το truss rod μαζί???
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1970
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Επιδιόρθωση Truss Rod Nut...
« Απάντηση #10 στις: 19/01/11, 10:40 »
Αυτό που δεν έχω καταλάβει (και το σκέφτηκα αργότερα..) είναι το ΠΩΣ θα βγεί το nut??Αν το "ξεβιδώσω" δεν θα γυρίσει και το truss rod μαζί???
To nut του truss rod συνήθως βιδώνει επάνω στη βέργα και μετά από ένα σημείο τη σφίγγει...
μπορείς να το χαλαρώσεις και μετά από κάποιο σημείο θα βγεί, μετά το αντικαθιστάς και ξαναπερνάς χορδές,κουρδίζεις κτλ κτλ....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Επιδιόρθωση Truss Rod Nut...
« Απάντηση #11 στις: 19/01/11, 12:42 »
Αυτό που δεν έχω καταλάβει (και το σκέφτηκα αργότερα..) είναι το ΠΩΣ θα βγεί το nut??Αν το "ξεβιδώσω" δεν θα γυρίσει και το truss rod μαζί???

To nut του truss rod συνήθως βιδώνει επάνω στη βέργα και μετά από ένα σημείο τη σφίγγει...
μπορείς να το χαλαρώσεις και μετά από κάποιο σημείο θα βγεί, μετά το αντικαθιστάς και ξαναπερνάς χορδές,κουρδίζεις κτλ κτλ....

Παιδια, όμως ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στο θέμα αυτό, διότι πολλά truss rods είναι και REVERSE που σημαίνει ότι είναι σχεδιασμένα εκτός του να σφίγγουν προς το underbow, είναι επίσης σχεδιασμένα να σφίγγουν ΚΑΙ προς το overbow που σημαίνει ότι εάν έχεις τέτοιο (two-way adjusting truss rod) και προσπαθήσεις να το ξεσφίξεις για να το ξεβδώσεις, θα καταλήξεις μαθηματικά να το σπάσεις!

http://www.espguitars.com/ESP_Owners_Manual.pdf
Σελ. 5, Neck & Truss Rod - Note.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1970
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Επιδιόρθωση Truss Rod Nut...
« Απάντηση #12 στις: 19/01/11, 12:49 »
Αυτό που δεν έχω καταλάβει (και το σκέφτηκα αργότερα..) είναι το ΠΩΣ θα βγεί το nut??Αν το "ξεβιδώσω" δεν θα γυρίσει και το truss rod μαζί???

To nut του truss rod συνήθως βιδώνει επάνω στη βέργα και μετά από ένα σημείο τη σφίγγει...
μπορείς να το χαλαρώσεις και μετά από κάποιο σημείο θα βγεί, μετά το αντικαθιστάς και ξαναπερνάς χορδές,κουρδίζεις κτλ κτλ....

Παιδια, όμως ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στο θέμα αυτό, διότι πολλά truss rods είναι και REVERSE που σημαίνει ότι είναι σχεδιασμένα εκτός του να σφίγγουν προς το underbow, είναι επίσης σχεδιασμένα να σφίγγουν ΚΑΙ προς το overbow που σημαίνει ότι εάν έχεις τέτοιο (two-way adjusting truss rod) και προσπαθήσεις να το ξεσφίξεις για να το ξεβδώσεις, θα καταλήξεις μαθηματικά να το σπάσεις!

http://www.espguitars.com/ESP_Owners_Manual.pdf
Σελ. 5, Neck & Truss Rod - Note.

πολύ σωστη παρατήρηση Adrian το περέλειψα τελείως σκεπτόμενος τη στρατ του παιδιού...

Τσέκαρε φίλε aragorn μπας και συμβαίνει και αυτό πριν δοκιμάσεις οτιδήποτε....αν και δεν νομίζω να έχεις στη μεξικάνα two way rod αλλα τσέκαρε το πριν επιχειρήσεις οτιδήποτε...
Και επίσης αν δεν αισθάνεσαι άνετα να το κάνεις μόνος σου πάντην σε κάποιον τεχνικό...

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Απ: Επιδιόρθωση Truss Rod Nut...
« Απάντηση #13 στις: 23/01/11, 12:18 »
εχω την  εντυπωση οτι οι fender εχουν διαφορετικο truss rod...δεν ειναι απλο allen...πανε καπου ρωτα....αλλα επειδη και γω ειχα παρομοιο προβλημα...δοκιμασε μηπως το αλλεν δεν μπαινει σωστα στην τρυπα...δοκιμασε αλλο πιο μακρυ αλλεν...η ακομα και κατσαβιδι αλλεν...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
9415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/04, 12:48
από FoZzZ
11 Απαντήσεις
3788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/10, 17:38
από Serviani
5 Απαντήσεις
2568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/11, 17:44
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
16232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/12, 02:35
από Ctrela02
7 Απαντήσεις
37768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/12, 15:47
από adr1anos
3 Απαντήσεις
4960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/12, 21:29
από hot_sauce (φλουτσ)
17 Απαντήσεις
6402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/13, 13:59
από hot_sauce (φλουτσ)
12 Απαντήσεις
7378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/15, 16:15
από georgesk
19 Απαντήσεις
8900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/15, 21:05
από RatBlack
7 Απαντήσεις
4963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/15, 23:55
από mixanobios