Σελίδες:
  • #1 από Χάρος(Χάρης) στις 21 Apr 2011
  • ακουστε.μολις ρυθμισα το truss rod και αρχισα να παιζω αρχισε ενα τριξιμο !!!!!το τριξιμο ερχεται απο την βεργα!τι να κανω?
    μην μου πειτε για μαστορες και παραμυθια δεν εχω λεφτα
  • #2 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 21 Apr 2011
  • Να κάνεις πιο καλές περιγραφές συνοδευόμενες απο φωτογραφίες, είναι μια καλή αρχή.
  • #3 από hot_sauce (φλουτσ) στις 21 Apr 2011
  • α ρε Νιρβάνα....μην δημιουργείς συνέχεια νέα θέματα σου λένε.....ακάθεκτος....
    διάβασε όλα τα ανεπτυγμένα θέματα σχετικά με το εκάστοτε πρόβλημα..μπααα.....
    να το πας σε μάστορα, 20Ε κάνει....και έστω...αν δεν έχεις...πήγαινε να τη δει ένας...δεν χρειάζεται να την αφήσεις και να πληρώσεις τίποτα....στο έχουν πει πολλές φορές....

    μην μου πειτε για μαστορες και παραμυθια

    όσο για...τα παραμύθια....δεν στο λέμε ούτε επειδή είναι "παραμύθια" και θέλουμε να σε δουλέψουμε...ούτε επειδή κερδίζουμε αν στείλουμε πελάτη σε αυτούς.....
    όπως σου έχουμε πει πολλές φορές τηλεδιάγνωση δεν μπορεί να γίνεται για όλα

    για την παρούσα περίπτωση πάντως....δεν έχω ξανακούσει να τρίζει η βέργα
    δοκίμασε να την ρυθμίσεις ξανά όπως σου λένε οι οδηγίες, τις οποίες ελπίζω να έχεις βρει κάπου και να ακολουθείς, και απομάκρυνε τις χορδές από την ταστιέρα μεγαλώνοντας το action από τον καβαλάρη
  • #4 από Απόλλων στις 21 Apr 2011
  • Λεφτά για τεχνικό δεν έχεις, εμπειρία και γνώσεις δεν έχεις (προφανώς)... τι θέλεις και παίζεις με το truss rod; Δεν μάς λές κατ' αρχήν πώς και γιατί το ρύθμισες, για να πάρουμε μια ιδέα τι έχεις κάνει. Και όπως σωστά είπε ο hot sauce, το τρίξιμο είναι εξαιρετικά απίθανο να προέρχεται από τη βέργα. Μάλλον με τη "ρύθμιση" που έκανες, ίσιωσες πολύ το μπράτσο και τώρα τρίζουν κάποιες χορδές.
  • #5 από adr1anos στις 21 Apr 2011
  • ακουστε.μολις ρυθμισα το truss rod και αρχισα να παιζω αρχισε ενα τριξιμο !!!!!το τριξιμο ερχεται απο την βεργα!τι να κανω?
    μην μου πειτε για μαστορες και παραμυθια δεν εχω λεφτα

    Να διαβάσεις προσεκτικά θέματα όπου έχει συζητηθεί αναλυτικά το θέμα αυτό.
    Για να σε βοηθήσω αυτή την φορά:
    Setup κιθάρας - Πόσο επικίνδυνο είναι να το κάνεις μόνος σου
    Σεταρισμα ηλεκτρικης κιθαρας
    Αποριες σχετικα με το σεταρισμα ηλεκτρικης...
    Truss rod ρυθμιση λιγη βοηθεια
  • #6 από hot_sauce (φλουτσ) στις 21 Apr 2011
  • και να παρατηρήσω κάτι άλλο....
    όλο τεχνικά θέματα ποστάρεις...
    όχι ότι μου πέφτει κανένας λόγος φυσικά αλλά...λίγη τροφή για σκέψη....
    μελετάς καθόλου? με τόσα τεχνικά θέματα (και προβλήματα) μου φαίνεται πως έχεις ξεχάσει το "γιατί" πήρες την κιθάρα και ψάχνεις να την βελτιώσεις μέχρι εκεί που δεν πάει.....
    σκέψου το λίγο....
    πρότασή μου....ξαναξεκίνα τη μελέτη, μάζεψε σιγά σιγά όσα λεφτά χρειάζονται για σετάπ, κάντης ένα και θα είσαι κύριος....
Σελίδες: