Αποστολέας Θέμα: Κλασσική Juan Estruch trovador350  (Αναγνώστηκε 2819 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arahmen

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Κλασσική Juan Estruch trovador350
« στις: 01/06/11, 00:46 »
Καλησπέρα σε όλους.Σας ευχαριστώ που με κάνετε πιο σοφό σε οτι αφορά την κιθάρα.
Εντελώς τυχαία έπεσε στα χέρια μου η εν λόγω κιθάρα πρίν απο ενα χρόνο. Ξεκίνησα μαθήματα με ύλη για ακουστική όμως.
Θελω να αγοράσω μια ακουστική αλλά θέλω πρώτα να πουλήσω την κλασσική που εχω για να εξοικονομήσω κάποια χρήματα. Το μόνο που γνωρίζω ειναι οτι η κιθάρα είναι κατασκευασμένη σε έναν μικρό οίκο στη Barcelona.
      Θα ήθελα την βοήθεια σας στους προβληματισμούς μου:   1.Ποιότητα κατασκευής,ξύλα
2.Τιμή νέα/μεταχειρισμένη
3.Αν τα καστήματα αγοράζουν ή ανταλλάσουν μεταχειρισμένα?
4.Ποιός είναι ο καλήτερος τρόπος για να προσεγγίσω την αγορά?
Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

Αποσυνδεδεμένος arahmen

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Κλασσική Juan Estruch trovador350
« Απάντηση #1 στις: 01/06/11, 17:14 »
Υπάρχει κανείς που θέλει να βοηθήσει???

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλασσική Juan Estruch trovador350
« Απάντηση #2 στις: 02/06/11, 02:51 »
Μιλάς σε ένα φόρουμ που όσοι συμμετέχουν το κάνουν επειδή θέλουν να βοηθήσουν. Το ότι δεν πήρες απάντηση λοιπόν μάλλον δείχνει ότι οι περισσότεροι δεν ξέρουμε τη μάρκα, οπότε δε μπορούμε να βοηθήσουμε... Προσωπικά ούτε που την έχω ακούσει.  Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, θα σου πρότεινα μια αναζήτηση στο google για αρχή, αλλιώς να περιμένεις μήπως βρεθεί κάποιος που να γνωρίζει. Αν θες γνώμη για τα ξύλα, ίσως θα βοηθούσε αν ανέβαζες μια εικόνα μήπως μπορέσουμε να αναγνωρίσουμε κάτι οπτικά.

Όσον αφορά την πώληση νομίζω πως ο μόνος τρόπος είναι να βάλεις μια αγγελία και να περιμένεις. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν προσεγγίζεις εσύ την αγορά, αλλά περιμένεις από αυτή να σε προσεγγίσει. Δε γνωρίζω πάντως κάποιο κατάστημα που δέχεται ανταλλαγή ή αγοράζει μεταχειρισμένα. Στην καλύτερη περίπτωση θα σε αφήσουν να τους δώσεις την αγγελία σου (μόνο σε ένα κατάστημα στην Πάτρα έχω δει να το κάνουν ακόμα κι αυτό).

Καληνύχτα!

Αποσυνδεδεμένος arahmen

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Κλασσική Juan Estruch trovador350
« Απάντηση #3 στις: 02/06/11, 15:33 »
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.Λοιπόν μετά απο μια μικρή έρευνα βρήκα το site του κατασκευαστή
mailto:www.luthiers.es

Όπου σε ένα νέο μοντέλο αναφέρει τα χαρακτηριστικά:
  • Top:sappelly
  • Sides and back:sipo
  • fingerboard:wenge
Δεν αναφέρει τιμές αλλά οτι είναι χειροποίητη-νομίζω-.
Σε κάποιες αγγελίες την κατατάσουν κατω απο τα 400e.
Θα την παω για ένα μικρό service τις επόμενες μέρες σε ενα τοπικό κατάστημα και θα ζητήσω μια αξιολόγηση και ανάλογα θα κινηθώ.


Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλασσική Juan Estruch trovador350
« Απάντηση #4 στις: 02/06/11, 19:00 »
Τι είδους service θα κάνεις σε μια κλασική;

Τα ξύλα δε μου λένε κάτι, αν και στο site του κατασκευαστή τα μοντέλα 500-350 γράφει πως έχουν καπάκι oregon, πλαϊνά sapelly, λαιμό sipo και ταστιέρα wengue. Το όρεγκον έχω την εντύπωση πως είναι είδος πεύκου που εισάγεται από αμερική, χωρίς να είμαι σίγουρος. Είναι λίγο ασυνήθιστο για καπάκι. Κόβω το κεφάλι μου ότι κάπου είχα διαβάσει ένα άρθρο για τα ξύλα που χρησιμοποιούνται και τις ιδιότητές τους, αλλά δε μπορώ να το εντοπίσω τώρα.

Το ότι δεν είναι γνωστή η μάρκα εξηγείται από το ότι είναι χειροποίητη. Προφανώς πρόκειται για κάποιο εργαστήριο το οποίο δεν έχει μεγάλη διανομή. Είναι αρκετά συνηθισμένο αυτό στην Ισπανία. Ωστόσο αυτό θα σε δυσκολέψει τόσο να βρεις πληροφορίες όσο και να την πουλήσεις, αφού αν δε βρίσκεις εσύ πληροφορίες δε θα βρίσκει ούτε ο υποψήφιος αγοραστής. Το ότι είναι χειροποίητη πάντως δε λέει και πολλά. Έχουμε συνηθίσει να ακούμε χειροποίητο και να μας έρχεται στο μυαλό ένας γεράκος που έχει φάει μια ζωή να φτιάχνει κιθάρες και συνεπώς ξέρει και να τις κατασκευάζει και να διαλέγει τα ξύλα έτσι ώστε το αποτέλεσμα να είναι κορυφαίο. Ωστόσο έχω ακούσει κλασικές ισπανικές χειροποίητες οι οποίες δεν είχαν κάποιο ιδιαίτερο ήχο. Θα τις κατέτασα στις μαθητικές. Δεν τα λέω για να σε απογοητεύσω, απλά για να τα έχεις υπόψη σου.

Αν τυχόν δεν βρεις πληροφορίες που να σου απαντάνε τα ερωτήματα, η μόνη λύση που μένει είναι να τη δώσεις σε κάποιον που παίζει κλασική να σου πει τη γνώμη του.

Αποσυνδεδεμένος arahmen

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Κλασσική Juan Estruch trovador350
« Απάντηση #5 στις: 03/06/11, 11:49 »
Το service αναφέρεται στην αλλαγή καβαλλάρη.Τον πλήγωσα σε μια αλλαγή των χορδών D,A. Ίσως αλλάξω και χορδές αν με συμφέρει.
Για να μάθω κάτι για τα ξύλα σε ελληνική μετάφραση πληκτρολόγησα π.χ. sappele ξύλο στο google και μετά τροπικά ειδη ξύλου-sepele
http://users.teilar.gr/~mantanis/articles/T2009_09.pdf
Αρθρογραφούν δυο καθηγητές Έλληνες ειδικευμένοι στην ξυλεία.

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλασσική Juan Estruch trovador350
« Απάντηση #6 στις: 03/06/11, 17:12 »
Καβαλάρης και αλλαγή χορδών είναι πράγματα που τα κάνεις και μόνος σου χωρίς κανένα κίνδυνο να χαλάσεις την κιθάρα. Δε θεωρώ πως θα πάρεις κάποια αξιόπιστη γνώμη  για την κιθάρα σου έτσι, εκτός αν γνωρίζεις το μάστορα ή αν ξέρεις πως παίζει καλή κιθάρα. Όσον αφορά το άρθρο, δε δίνει καμιά πληροφορία για το ηχόχρωμα που δίνει το ξύλο όταν χρησιμοποιείται στην οργανοποιΐα οπότε ούτε αυτό βοηθάει. Η αλήθεια είναι πως οι γνώσεις μου στην οργανοποιΐα είναι μηδαμινές, αλλά ήλπιζα ότι κάποιος που το κατέχει θα μπορούσε να σου πει κατά πόσο χρησιμοποιείται το ξύλο αυτό σε καλές κιθάρες.

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος arahmen

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Κλασσική Juan Estruch trovador350
« Απάντηση #8 στις: 04/06/11, 12:55 »
Πω πω φοβερό άρθρο.
Θα κάνουμε τις αλλαγές καβαλάρη-χορδών με φίλο καθηγητή κλασσικής απο το ωδείο τζάπα.
 Μόνος μου ξεκίνησα αλλά ο νεος είναι πιο ψηλός απο τον παλιό και οι χορδές σηκώθηκαν στον θεό.Έτσι αποφάσισα να παρακολουθήσω κάποιον γνώστη του θέματος ώστε να μάθω τον σωστό τρόπο.
Αξιολόγησε δε την κιθάρα ως μαθητική κα με αξία τα 350-370e.
Θα βάλω αγγελία στα ωδεία της περιοχής.
    Κοιτάζω για ακουστική τώρα.Η αξία της ακουστικης που κοιτάζω 800-1000e.Ψάχνω και στο διαδίκτυο.Βρίσκω μεγάλες προσφορές σε αξιολογές κιθάρες και το θέμα είναι κατα πόσο να εμπιστευτώ την αυθεντικότητα,την ποιότητα μιας αγοράς online.
Π.χ. Martin απο 1000e
       Tanglewood 700e
       Gibson απο1200e
       Blueridge απο 800e(μου έχει κάνει κλικ αλλά δεν γνωριζω πολλά για την εταιρεία)
Δεν κοιτάζω μόνο τις ανω μάρκες,ψάχνω γενικότερα.Το έχω ξεκοκκαλίσει το forum να διβάζω κριτικές.
Ευχαριστώ Mindcircus.Τα λέμε......

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
44 Απαντήσεις
20640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/03, 10:14
από savarel
3 Απαντήσεις
4508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/08, 11:54
από Nicholson
1 Απαντήσεις
2480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/09, 03:41
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
2 Απαντήσεις
3247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/09, 23:50
από apostolisL
2 Απαντήσεις
2706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/09, 10:03
από Bekos®
6 Απαντήσεις
7481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/15, 21:10
από SERGIOKE
2 Απαντήσεις
2970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 17:06
από sofitia
3 Απαντήσεις
2648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/10, 16:08
από sofitia
12 Απαντήσεις
9110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 13:31
από el3os
10 Απαντήσεις
4623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/10, 22:01
από Βραζίλης