Αποστολέας Θέμα: Λαμπάτος ενισχυτής χαμηλής έντασης, με σκληρό distortion  (Αναγνώστηκε 11237 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adiavastos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά.

λέω να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου και να πάρω ενισχυτή. Τα τελευταία χρόνια παίζω μέσω μιας boss me-50 με ακουστικά και είμαι ψιλοευχαριστημένος. Πεθύμησα όμως τον πραγματικό ήχο ενός ενισχυτή.

Η κιθάρα μου είναι μια les paul standard με στοκ μαγνήτες, και η εμπειρία που έχω από ενισχυτές είναι κυρίως από έναν 80ρη valvestate της Marshall, που έχω στο πατρικό μου.

Αυτή τη φορά θέλω κάτι κατά προτίμηση λαμπάτο, και σε αμερικάνικο παρά ευρωπαϊκό στυλ. Θέλω να αποφύγω δηλαδή τον ήχο του Marshall. Ο σκοπός του είναι χρήση στο σπίτι, οπότε και περισσότερα από 30watt μου είναι περιττά.

δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά (ποιός θέλει; ) και δεν με πειράζουν τα μεταχειρισμένα.

ο ήχος θέλω είναι κάτι σαν petrucci και vai, και από ενισχυτή θα ήθελα ένα Mesa mark 4-5.. αλλά δε θέλει κανείς να μου τον κάνει δώρο.... οπότε τότε πάμε παρακάτω:

αρχικά είδα τον Bugera 333 που ακούγεται πολύ καλός στα αυτιά μου και έχει και γύρω στα 300 από τον Thomann. Έχω την εντύπωση πως αν σε αυτόν αλλάξει κανείς τα ηχεία και τις λάμπες θα δέρνει. Ούτως η άλλως όμως μου ακούγεται πολύ καλός (νομίζω θέλει να μοιάσει στον Peavey XXX) Είναι όμως 120W, που είναι 100 περίπου περισσότερα απ' όσα με καλύπτουν.
Θα ήθελα επίσης να σας ρωτήσω μήπως σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί κανείς να αποσυνδέσει τα 12άρια και να συνδέσει ένα μικρότερο πχ 10ρι ηχείο, ώστε να κάνει drive τις λάμπες αρκετά διατηρώντας την ακοή του, και χωρίς να του κάνουν έξωση. Αλλιώς σε χαμηλές εντάσεις ίσως να χαραμίζεται.

Κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι να πάρω 2 μικρούς ενισχυτές πχ Super champ ή AVT 20, να τους περάσω distortion από μπροστά ή κανένα AMT preamp από πίσω και να τους έχω και σε στέρεο. Αυτό μπορεί να κοστίσει γύρω στα 400 με μεταχειρησμένους ενισχυτές. Το αποτέλεσμα όμως δεν ξέρω τι θα βγάζει.

Ένας άλλος ενισχυτής είναι ο Blackstar ht5, που φαίνεται πως δεν είναι άσχημος σε φούλ gain, και τα καθαρά του είναι επίσης συμπαθητικά. Τον βρίσκω μεταχειρισμένο, ίσως γύρω στα 3 κατοστάρικα. Με ένα DS-1 ή κάτι παρεμφερές ίσως να πλησιάζει αυτό που θέλω.

εσείς τι λέτε;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Το 10άρι μεγάφωνο δεν είναι καλή λύση για αυτό που σκέφτεσαι για 100άρη ενισχυτή.
Αφού σου αρέσει ο 333, σκέψου και την λύση του attenuator.
Δες αυτό το θέμα:
Προσθήκη Homemade Headphones-Out/Attenuator σε λαμπάτο ενισχυτή
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adiavastos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
ευχαριστώ για την απάντηση.
ναι ξέρω τα attenuators, παίζει και αυτό. απλά σκέφτομαι για πιο μόνιμη λύση, αφού δε με βλέπω να παίζω στο καραϊσκάκη σύντομα ;p

αν βγάλω πχ το ένα 12άρι ηχείο, θα παίζει στη μισή ένταση; Αλλά και πάλι η μισή των 120w με gain γύρω στα 7-8 θα είναι μαρτύριο.

σχετικά με τους άνωθεν ενισχυτές τι άποψη έχετε; ή εναλλακτικές προτάσεις;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
αν βγάλω πχ το ένα 12άρι ηχείο, θα παίζει στη μισή ένταση; Αλλά και πάλι η μισή των 120w με gain γύρω στα 7-8 θα είναι μαρτύριο.
Αν βγάλεις το ένα 12άρι, απλά θα κάψεις το άλλο..  :down
Μειώνοντας τα μεγάφωνα δεν μειώνεις την ένταση που παράγει ο ενισχυτής.


 
« Τελευταία τροποποίηση: 29/12/11, 00:15 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adiavastos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
δίκιο έχεις.. πρέπει να φτιάξω και τα Ωμ...

εσείς που το ψάχνετε γενικά, έχετε φτάσει σε κανένα συμπέρασμα για το ποιός είναι ο Mesa Boogie του φτωχού;

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
δίκιο έχεις.. πρέπει να φτιάξω και τα Ωμ...

εσείς που το ψάχνετε γενικά, έχετε φτάσει σε κανένα συμπέρασμα για το ποιός είναι ο Mesa Boogie του φτωχού;


Και τα Ωμ να φτιαξεις παλι θα το καψεις το ενα μεγαφωνο.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 29/12/11, 00:30 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος adiavastos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
καλά πάει στράφι η "μέθοδος" μου ;p
οπότε πάμε σε attenuator

από ενισχυτές κάτι που να βγάζει ήχο που να μοιάζει με bogner/diezel/mesa με λίγα βάτ (και λεφτά; )

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Αν δεν σε ικανοποιει η λυση των modeling/hybrid ενισχυτων με λαμπα οπως πχ οι Vox Valvetronix VT+ ως μια οικονομικη/ευελικτη λυση απο πολλες πλευρες (βαρους/ποικιλλιας & ποιοτητας ηχων/ εφε), μετα παμε στους οικονομικους (κοντα στα 300 ευρω) λαμπατους της Bugera που ηδη αναφερθηκαν (333xl, 6260 212) me ena attenuator.
Τελος, θα σου προτεινα να ακουσεις και αυτον τον προενισχυτη της AMT (τον SS-10), ο οποιος δεν ειναι και οτι οικονομικοτερο, ομως εχει πολυ ωραιους ηχους (τσεκαρε τα ηχητικα δειγματα στο παρακατω link  ;) ). Πιστευω θα ηταν πολυ καλη λυση σε περιπτωση που ο ενισχυτης σου εχει effects send/return (απλα συνδεεις την κιθαρα σου με τον SS-10 και την εξοδο του στο effects return του ενισχυτη - δεν γνωριζω ομως αν ο ενισχυτης που εχεις διαθετει τετοια εισοδο)



http://www.amtelectronics.com/products/amt_tube_guitar_preamp_series/amt_ss-10_guitar_preamp_1u-rack-mountable_device/

http://www.thomann.de/gr/amt_ss10.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 29/12/11, 08:02 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Player

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
μια λύση αλλά όχι και για όλα τα βαλάντια, είναι και ο mesa boogie mini recifier 25/10watt
έχει τύχει να τον δοκιμάσει κανείς; αξίζει ; για τόσα βατ δεν είναι value4money σίγουρα αλλά
είν ο μόνος boogie ρεκτιφιε που μπορεί να παίξει σε σπίτι


μια άλλη επιλογή, με αξιοσέβαστη παραμόρφωση σε λίγα βατ, όμως ευρωπαϊκη(κινεζουμπα κατασκευή  ;D [size=78%]) kαι ας το πουμε και πιο οικονομική και αξιοπρόσεχτη είναι[/size]
ο dark terror της orange


τέλος επειδή έχω 1 κόλημα και γω με boogie & βρωμια, απ ότι έχω δει ο μόνος boogie του φτωχού είναι το μοντέλο trirec  της bugera
αλλά ξεφεύγει πολύ σε βατ
"The electric guitar is kind of a bastard instrument,but the bass guitar is a real instrument,a unique instrument."-Jack Bruce ...

Αποσυνδεδεμένος adiavastos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

kosthrash αυτή τη στιγμή δεν έχω καθόλου ενισχυτή. η κιθάρα μου πηγαίνει σε ένα Boss ME-50 και από εκεί ακούω με ακουστικά senn hd 25 ii

Με modeling δε θέλω να μπλέξω. με την πεταλιέρα σκοτώνομαι να βγάλω ένα ήχο που να με ικανοποιεί, και προτιμώ να πάρω κάτι που να αξίζει και να μου μείνει. τώρα δε ξέρω κατά πόσο ο 333 μπορεί να ανταποκριθεί σε μεγαλύτερο φάσμα ρεπερτορίου.

έχω υπ' όψην μου τον SS11 και SS30 (τα rack μου φαίνονται άσχημα ;p). δεν έχω όμως καθόλου ενισχυτή τώρα. λες άμα τα βάλω αυτά σε κανένα ενισχυτή της πλάκας να βγούν καλά αποτελέσματα;

player ο dark terror δεν είναι άσχημος, αλλά δεν έχει ούτε μισό κανάλι. Επίσης, επειδή δεν έχω καμπίνα προτιμώ να πάρω κάτι σε combo.

άμα είχα τα 1200 του μίνι ρεκτ θα έπαιρνα κάτι σε μεταχειρισμένο μεγαλύτερων διαστάσεων...

o trirec νομίζω πως δεν κυκλοφορεί ακόμα. πάντως αν trirec=triple rectifier, δεν ντρέπονται τίποτα. αφού αντιγράφουν που αντιγράφουν ας βάλουν κανένα πρωτότυπο όνομα.
όντως είναι πολύ μεγάλος.



Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Από την στιγμή που ο 333 έχει Master Volume, μην σε απασχολεί το θέμα των Watt, θα πάρεις καλό ήχο και πολύ χαμηλότερα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
OK, νομιζα οτι ειχες ακομα τον Valvestate που ανεφερες στο 1ο σου ποστ...
Παντως δες και τους Bogner Alchemist:

http://www.dv247.com/guitars/bogner-alchemist-212-guitar-amp-combo--50057

Καθως και αυτο τον VHT (τον ειχε προτεινει ο Αντριανος σε ενα αλλο θεμα - δεν τον εχω ακουσει ομως μπορει να ειναι αυτο που ψαχνεις  ;) ):

http://www.thomann.de/gr/vht_lead_20_combo_avgt120.htm

EDIT: ΚΑΙ αυτος ειναι πολυ ωραιος  :P :

http://www.labogaamps.com/english/thebeastcombo.html

http://www.guitarstore.gr/productsdesc.php?id=1814
« Τελευταία τροποποίηση: 29/12/11, 12:44 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adiavastos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
κοίταξα και τον  bogner, νομίζω πως δεν φτάνει πολύ ψηλά σε gain αν και ομολογουμένως δίνει κάποιο ήχο boutique ίσως όχι τόσο όσο τα ακριβότερα μοντέλα, αλλά και το καθαρό του και το βρώμικο είναι όμορφα. θέλει όμως κάτι μπροστά για να τσιμπήσει περισσότερο. καθόλου άσχημα όμως
και ο tubemeister είναι συμπαθητικός αλλά ούτε αυτός φτάνει πολύ ψηλά.
o VHT απ' ότι βλέπω μένει στα overdriven του bogner, ενώ ο δεύτερος έχει ακόμα ένα σκληρότερο κανάλι

τον valvestate τον έχω στη κύπρο στο πατρικό μου. δεν υπάρχει περίπτωση να τον φερω. είναι και βαρύς, θέλουν αλλαγή και τα ποτενσιόμετρα του, και ούτε με ευχαριστεί ιδιαίτερα. ίσως τον πουλήσω.

ο λαμπόκα είναι και πολύ ακριβός και πολύ "ιδιαίτερος" για τα γούστα μου.

για τον Randall rg50 tc τι λέτε; ποτέ δεν τους συμπάθησα. αυτός φαίνεται καλός, αλλά νομίζω ότι δεν μπορείς να του βγάλεις τίποτε άλλο εκτός από metal.



Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Από ποιά κριτήρια συμπεραίνεις μέχρι πού φτάνει το gain του κάθε ενός από τους ενισχυτές που ανέφερες?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adiavastos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
δεν έχω και πολλές επιλογές, youtube.
αμφιβάλλω κιόλας αν υπάρχουν σε έκθεση στην αθήνα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Έχεις πέσει αρκετά έξω στις εκτιμήσεις σου γιαυτό έχουμε πει πολλές φορές ότι δεν πρέπει να βασιζόμαστε στο ΥΤ γιατί κινδυνεύουμε να πετάξουμε τα λεφτά μας.

Πολλά demos στο ΥΤ αποσκοπούν να δώσουν συγκεκριμένους ρόλους σε διάφορους ενισχυτές και όταν τους πάρεις στα χέρια σου, τελικά βλέπεις μία άλλη πραγματικότητα.

Ο καλύτερος τρόπος να εκτιμήσεις έναν ενισχυτή εάν δεν έχεις την δυνατότητα να τον ακούσεις από κοντά, (πέραν από το άν έχεις γνώσεις να βγάλεις συμπεράσματα από την σχεδίαση του), είναι να διαβάσεις πολλά πράγματα που έχουν γράψει άνθρωποι που τους έχουν αγοράσει και έχουν πρώτο χέρι εμπειρία και μάλιστα για αρκετό χρόνο μαζί τους.

Δες εδώ: http://www.harmonycentral.com/user-reviews/

Πληροφοριακά, ο VHT έχει πάρα πολύ gain, ενώ ο Tubemeister έχει αρκετό gain και είναι αρκετά σφιχτός για να παίξει άνετα metal εκτός από death ακόμα και χωρίς πετάλι μπροστά.
 
Τον Alchemist και τον Randall rg50 ξέχασε τους είναι η συμβουλή μου.. αν μπείς στο site που σου έδωσα θα διαβάσεις γιατί.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adiavastos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
ναι έχω διαβάσει για κάποιους, θα διαβάσω περαιτέρω.

η δοκιμή από κοντά όμως μου φαίνεται πως δεν είναι πολύ εύκολη στην αθήνα. προχθές που κατέβηκα στο κέντρο πέρασα από 2-3 μαγαζιά, κανένα δεν φαινόταν διατεθειμένο να με αφήσει να δοκιμάσω κάτι. δεν ξέρω την πολιτική τους, οπότε είπα να μην τους πρήξω. το μαγαζί του καγμάκη (?) στη μπενάκη ήτανε πιο φιλικό αν και είχε κυρίως marshall, μου πρότειναν τον haze και τον AV40 νομίζω, κανένας όμως δε μου κάνει.
το άλλο στη θεμιστοκλέους δίπλα στην πλατεία είχε τον 333 αλλά ήταν σαμπώς και θα του τον χάλαγα άμα τον δοκίμαζα.
την ίδια εντύπωση πήρα και από το guitar center του νάκα στα εξάρχεια.
ειδικά οι 2 τελευταίοι μου φαίνεται πως πρέπει να δουν 50ευρα για να σε αφήσουν να δοκιμάσεις.

Αποσυνδεδεμένος GrinderX

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Από την στιγμή που ο 333 έχει Master Volume, μην σε απασχολεί το θέμα των Watt, θα πάρεις καλό ήχο και πολύ χαμηλότερα.

Όντως! Κατάφερα και τον δοκίμασα σήμερα. Έπαιζε πάρα πολύ καλά, τουλάχιστον για τα δικά μου αυτιά και τη μικρή μου πείρα με το άθλημα ενισχυτής. Πολύ καλύτερα από τους Blackstar HT-20 και Bogner Alchemist που επίσης δοκίμασα. Παρ' όλο που είναι 120Watt θηρίο με 2x12" μεγάφωνα με το Master Volume περίπου στο 1 και το Volume του καναλιού κι αυτό περίπου στο 1 ο ήχος του ήταν ικανοποιητικότατος. Δες κι εδώ:


ναι έχω διαβάσει για κάποιους, θα διαβάσω περαιτέρω.

η δοκιμή από κοντά όμως μου φαίνεται πως δεν είναι πολύ εύκολη στην αθήνα. προχθές που κατέβηκα στο κέντρο πέρασα από 2-3 μαγαζιά, κανένα δεν φαινόταν διατεθειμένο να με αφήσει να δοκιμάσω κάτι. δεν ξέρω την πολιτική τους, οπότε είπα να μην τους πρήξω. το μαγαζί του καγμάκη (?) στη μπενάκη ήτανε πιο φιλικό αν και είχε κυρίως marshall, μου πρότειναν τον haze και τον AV40 νομίζω, κανένας όμως δε μου κάνει.
το άλλο στη θεμιστοκλέους δίπλα στην πλατεία είχε τον 333 αλλά ήταν σαμπώς και θα του τον χάλαγα άμα τον δοκίμαζα.
την ίδια εντύπωση πήρα και από το guitar center του νάκα στα εξάρχεια.
ειδικά οι 2 τελευταίοι μου φαίνεται πως πρέπει να δουν 50ευρα για να σε αφήσουν να δοκιμάσεις.

Λοιπόν την ίδια εντύπωση αποκόμισα κι εγώ. Είχα πολλααααα χρόνια να κατέβω Αθήνα στα καταστήματα μουσικής. Ο ένας «μόλις μου τους έφεραν, έλα το απόγευμα ή αύριο που θα τους έχω βγάλει από το κουτί». Ο άλλος με το ζόρι να δοκιμάσω τον 333 κι αφού πήγα 2η φορά, «ο 6262 έχει καεί μια λάμπα, ο Marshall αυτός είναι για πέταμα, εκείνος δε σου κάνει για το σπίτι». Μήπως δεν τους πιάνει η κρίση αυτούς και δεν τα θέλουν τα λεφτά μας;;  ::)

Αποσυνδεδεμένος adiavastos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
ίσως να πρέπει να σχηματίσει καλύτερη εντύπωση όταν σε δει. Τις προάλλες στον καγμάκη, βάλανε σε ένα παιδαρέλι να παίξει 2 μάρσαλ γιατί είχε κατέβει με τις κιθάρες του. ίσως έτσι σε εκτιμούν καλύτερα. εγώ του είπα ότι έχω λες πωλ οπότε δεν θα με άφηνε να παίξω με καμιά του μαγαζιού μπας και της κάνω κακό, έπαιξε όμως αυτός για μένα.
θα κάνω αύριο μια ύστατη προσπάθεια, θα περάσω και από το διαμαντόπουλο που είναι πιο metalheads οι υπάλληλοι και πιο ενθουσιώδεις που και που :)

τον B-52 ΑΤΧ 100 τον έχει κανείς ακουστά; είναι all tube με rectifier(?)
κινέζος επίσης, αλλά με πολύ καλύτερα σχόλια τόσο αξιοπιστίας όσο και ήχου παρά οι Bugera.
πολλοί τον αποκαλούν mesa του φτωχού.

τρικάναλος με φεντερικά καθαρά και βρώμικα αμερικανικού στυλ, με μπόλικο

στην αμερική είναι στα 600 δολλάρια η κεφαλή

http://www.b-52guitar.com/ATX.html
http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/b-52/at-100/index.html

επίσης μια ερώτηση, το παραμετρικό EQ που έχουν οι Mark σε ποιό στάδιο είναι;

διόρθωση: είναι 2 μοντέλα, ο ΑΤ και ο ΑΤΧ, ο πρώτος είναι ο rectifier όντως με κανονικό rectifier A/AB/SS AB
« Τελευταία τροποποίηση: 30/12/11, 04:04 από adiavastos »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
ίστην αμερική είναι στα 600 δολλάρια η κεφαλή
Θέλει προσοχή, διότι από Αμερική οι ενισχυτές έρχονται με 110volt και αν δεν προσέξεις να έχει Ευρωπαϊκό ρεύμα θα καταλήξεις να κουβαλάς απαραιτήτως και μετασχηματιστή ενώ δεν θα πουλιέται μετά με τίποτα..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ίστην αμερική είναι στα 600 δολλάρια η κεφαλή
Θέλει προσοχή, διότι από Αμερική οι ενισχυτές έρχονται με 110volt και αν δεν προσέξεις να έχει Ευρωπαϊκό ρεύμα θα καταλήξεις να κουβαλάς απαραιτήτως και μετασχηματιστή ενώ δεν θα πουλιέται μετά με τίποτα..

Οικονομικο High Gain Τυπου REcto δυσκολα θα βρεις. Ο trirec ισως ειναι αυτο που ψαχνεις,εχει και varipower για να πεφτει στο 1 watt!
Το να φερεις μηχανημα απο αμερικη εκτος τα 110 volt ειναι και το 25% επιπλεον φορος!
Στο σπιτι παντος να βγαλεις recto,bogner,mark iv ηχο λιγο δυσκολο!Εκτος και αν εχεις AxeFX!Αλλα μιλαμε για πολλα λεφτα μηχανημα!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος adiavastos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
ο trirec είναι μέρες του που θα βγει στο εμπόριο. στην ευρώπη φαντάζομαι θα αργήσει λίγο.

το AxeFX αντίστοιχα έρχεται στην τιμή 2 κεφαλών Mesa.. ;p

η αλλαγή τάσης από αμερικανική σε ευρωπαϊκή πως γίνεται; έχω στείλει mail στην β52 για να με ενημερώσουν για εκπρόσωπους στην ευρώπη, δεν έχω λάβει απάντηση ακόμα.

πάντως σκέφτομαι την επιλογή ενός stop pream όπως ο ΑΤΜ SS11

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγω παντος που ψαχνομουνα για την ιδια φαση με εσενα εχοντας και dual recto στο στουντιο κατεληξα στο axe fx για το σπιτι,αλλα ειμαι τοσο ενθουσιασμενος που μαλλον θα το εχω και για live!

Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος adiavastos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
(καλή χρονιά! )
ναι σε καταλαβαίνω.
θα προτιμούσα όμως κάτι που να μπορώ να βάλω τα χέρια μου πάνω για να το πειράξω (και σε κλάσμα της τιμής του AXE :) )

θα δω τι μπορεί να γίνει με bugera 333/trirec ή AMT αλλιώς θα φυλάξω λεφτά για mark 4/5

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
22659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 16:47
από dunkan
27 Απαντήσεις
12672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/07, 14:57
από hammer
9 Απαντήσεις
7554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 15:40
από talfarlow
30 Απαντήσεις
11582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 19:28
από Jezus
8 Απαντήσεις
5083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 02:58
από cyclo
24 Απαντήσεις
9934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/08, 11:09
από Johnie Darko
79 Απαντήσεις
31039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 22:39
από Jezus
19 Απαντήσεις
6378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/11, 14:59
από basilmiltos
8 Απαντήσεις
4331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 19:35
από Jezus
51 Απαντήσεις
15430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/12, 13:18
από adr1anos