Αποστολέας Θέμα: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style  (Αναγνώστηκε 18045 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Καταρχάς ξέρω ότι το ερώτημα στην ουσία δεν έχει απάντηση (και τι μας ρωτάς τότε ρε φίλε κυριακάτικα;  ;D )
Ναι, ο ήχος του SRV θεωρείται από πολλούς το Άγιο Δισκοπότηρο του blues ήχου και έχουν γραφτεί χιλιάδες γραμμές από enthusiasts που προσπαθούν να τον πετύχουν και τελικά δεν το καταφέρνουν, γιατί τα δαχτυλάκια του συγχωρεμένου δε τα πουλάνε κάπου (ακόμα  :P ).

Σε κάθε περίπτωση, δε ζητάω κάτι τόσο ακριβές. Το θέμα μου είναι ότι δυσκολεύομαι να πετύχω έναν ημικαθαρό ήχο, που θα βρωμίζει με δυνατή πένα και παράλληλα να ξεχωρίζει στη μίξη (για lead μιλάω). Όποτε προσπαθώ να πετύχω κάτι τέτοιο, για να παίξω κομμάτια όπως το "Crossfire" του SRV ή το "Going Down" του Freddie King, καταλήγω να βρίσκω έναν κατάλληλο ήχο από πλευράς χροιάς και gain, που όμως δεν έχει το κατάλληλο punch για να μη χάνεται στη μίξη. Τελικά για να το αποφύγω αυτό, το αποτέλεσμα είναι να τιγκάρω το gain και ο ήχος να γίνεται AC/DC  ;D

Χρησιμοποιώ μια Epiphone Flying V Korina, ενισχυτή Marshall Haze Combo και από drive/booster to peod palmer overdrive και το artec dual booster. Θα παρακαλούσα οι ιδέες-προτάσεις σας να αφορούν καλύτερη εκμετάλλευση (κοινώς tweaking) των υπαρχόντων πραγμάτων και όχι αγορά πρόσθετου εξοπλισμού (Ήδη παλεύω να πείσω τον εαυτό μου ότι η απάντηση στο πρόβλημά μου ΔΕΝ είναι μια strat SSS  :-\ ).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παίδες!

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #1 στις: 03/02/13, 16:16 »
παρε ενα honeybee overdrive να κανεις την δουλεια σου. το καλο με αυτο ειναι οτι ανταποκρινεται στις δυναμικες της πενιας οποτε μαλλον κατι τετοιο σε ενδιαφερει. σορυ ξερω οτι ζητησες tweaking αλλα δεν εχω ιδεα απο τον εξοπλισμο που ανεφερες :)

the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος mscmkr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #2 στις: 03/02/13, 16:58 »
(Ήδη παλεύω να πείσω τον εαυτό μου ότι η απάντηση στο πρόβλημά μου ΔΕΝ είναι μια strat SSS  :-\ ).

Μην παλεύεις πολύ...
SRV ήχο χωρίς στρατ ΔΕΝ μπορείς να βγάλεις...
(και αυτό είναι μόνο η αρχή...)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/02/13, 17:48 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #3 στις: 03/02/13, 17:05 »
(Ήδη παλεύω να πείσω τον εαυτό μου ότι η απάντηση στο πρόβλημά μου ΔΕΝ είναι μια strat SSS  :-\ ).
Κύριος, όταν πεινάτε προσπαθείτε να πείσετε το στομάχι σας ότι η απάντηση στο πρόβλημά του ΔΕΝ είναι η κατανάλωση σωστής τροφής;  ;D
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #4 στις: 03/02/13, 19:14 »
Χρησιμοποιώ μια Epiphone Flying V Korina, ενισχυτή Marshall Haze Combo και από drive/booster to peod palmer overdrive και το artec dual booster. Θα παρακαλούσα οι ιδέες-προτάσεις σας να αφορούν καλύτερη εκμετάλλευση (κοινώς tweaking) των υπαρχόντων πραγμάτων και όχι αγορά πρόσθετου εξοπλισμού (Ήδη παλεύω να πείσω τον εαυτό μου ότι η απάντηση στο πρόβλημά μου ΔΕΝ είναι μια strat SSS  :-\ ).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παίδες!

Η απάντηση δυστυχώς είναι μάλλον μία στρατ, αλλά θα μπορούσες τουλάχιστον να κάνεις το εξής...

Ψάξε και βάλε στη θέση neck έναν πάρα πολύ vintage output μαγνήτη.
Στη δικιά μου κιθάρα έχω προτιμήσει έναν seymour duncan seth lover model.
Σε συνδυασμό με ένα σετ χορδών που κρατάνε το σκάσιμο που έχουν οι φρεσκοφορεμένες χορδές για κάμποσο χρόνο (εγώ πχ χρησιμοποιώ elixir) θα έχεις έναν ήχο με περισσότερη ατάκα που θα ακούει περισσότερο τις δυναμικές της πένας και θα έχει κατά κάποιο τρόπο single coil qualities. (Θα μοιάζει ίσως λίγο με p-90)

Σίγουρα ο ήχος δεν θα είναι κόπια srv αλλά θα είσαι ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση για αυτά που υποψιάζομαι πως θες να παίξεις.

Α, και μην ξεχνάς ότι το είδωλο του srv, ο άνθρωπος απο τον οποίο "έκλεψε" ένα μεγάλο μέρος της φρασεολογίας του, έπαιζε με flying V.  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 03/02/13, 19:21 από groovymood »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #5 στις: 03/02/13, 19:23 »
Στο λαιμό η κιθάρα φοράει έναν Seymour Duncan Jazz αν βοηθάει αυτό κάπου...Αυτό για τη στρατ που λέτε το καταλαβαίνω, αλλα δε μπορώ να δεχτώ ότι ένας διπλός μαγνήτης δε μπορεί να βγάλει crunchy ήχο που να ξεχωρίζει στη μίξη...! Τόσοι έχουν παίξει χωρίς strat τα blues...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #6 στις: 03/02/13, 19:30 »
Έγραψα ένα ολόκληρο μήνυμα και το έχασα βλακωδώς... >:(.  Η ουσία του ήταν η εξής:

1. Με τον εξοπλισμό που έχεις είναι μάλλον απίθανο να πετύχεις ήχο και feel που παραπέμπουν σε SRV.

2. Χρειάζεσαι μια κιθάρα με μονούς μαγνήτες. Όχι απαραίτητα strat (άποψή μου, ας μην αρχίσουμε τις φιλολογίες).

3. Χρειάζεσαι ένα πετάλι με dynamic χαρακτήρα, δηλαδή που ανταποκρίνεται στο παίξιμό σου (ένταση, δύναμη, κλπ). Από φτηνά πετάλια θα σού ανέφερα το Boss Dyna Drive και το ISP Totally Blues.

4. (με αφορμή το τελευταίο σου μήνυμα) Πολλοί έχουν παίξει blues χωρίς strat (ίσως οι περισσότεροι). Δεν είμαι σίγουρος αν κάποιος έβγαλε τον ήχο του SRV, όπως αναφέρεις στον τίτλο του thread. Aν απλά θέλεις να παίξεις blues γιατί το συζητάμε σε αυτή τη βάση...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #7 στις: 03/02/13, 19:45 »

4. (με αφορμή το τελευταίο σου μήνυμα) Πολλοί έχουν παίξει blues χωρίς strat (ίσως οι περισσότεροι). Δεν είμαι σίγουρος αν κάποιος έβγαλε τον ήχο του SRV, όπως αναφέρεις στον τίτλο του thread. Aν απλά θέλεις να παίξεις blues γιατί το συζητάμε σε αυτή τη βάση...;


Τελικά, ίσως η αναφορά του SRV να σας αποπροσανατόλισε λίγο χωρίς λόγο...Για να το κάνω πιο σαφές:

Ψάχνω έναν ήχο που, χωρίς πολύ gain, θα βγαίνει εύκολα μπροστά στη μίξη και θα έχει blues χαρακτήρα. Με τις ρυθμίσεις που έχω δοκιμάσει ως τώρα, βγάζω ήχο είτε rock, είτε άψυχο, με την έννοια ότι χάνεται συχνοτικά.

Και με αφορμή το post του groovymood, και αυτός εδω ο ήχος είναι (σχεδον) αντιπροσωπευτικός αυτού που θέλω:
Albert King - Blues Power

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #8 στις: 03/02/13, 20:34 »
Και οι δύο μαζί... 8)


Albert King With Stevie Ray Vaughan In Session - Born Under A Bad Sign



Μήπως βάζεις πολύ gain?


Στην επόμενη πρόβα κράτα τον ήχο σου σχεδόν καθαρό και απλά τη στιγμή του solo αύξησε την ένταση.


Δεν ξέρω πως ακριβώς ακούγεται το palmer που έχεις, ούτε ξέρω πως ακούγεται το καθαρό του Haze.


Εγώ προσωπικά έχω βολευτεί με το barber ltd το οποίο είναι καταπληκτικό για "πολύ λίγο" drive.
Παίζω σε blues-rock μπάντα και ενώ έχω μία πολύ καλή στρατ και μια πολύ καλή τέλε τον τελευταίο καιρό και στις πρόβες και στα live βγαίνω με humbuckers... :) ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #9 στις: 03/02/13, 21:34 »
Εγώ προσωπικά έχω βολευτεί με το barber ltd το οποίο είναι καταπληκτικό για "πολύ λίγο" drive.
Παίζω σε blues-rock μπάντα και ενώ έχω μία πολύ καλή στρατ και μια πολύ καλή τέλε τον τελευταίο καιρό και στις πρόβες και στα live βγαίνω με humbuckers... :) ;D

Μα και το Palmer PEOD είναι πολύ καλό για χαμηλά επίπεδα drive. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι distortion, και το clean blend θα περίμενα να βοηθάει στο ζήτημα που αναφέρει, ειδικά με το Artec Dual Booster μπροστά. Έχω και τα δύο αυτά πετάλια, οπότε ξέρω πώς λειτουργούν, αλλά φυσικά δεν έχω εμπειρία από χρήση σε live καταστάσεις.

Ριχάρδε, φαντάζομαι ότι έχεις δοκιμάσει να βγάλεις τον ήχο που θέλεις από το Palmer και να boost-άρεις το σήμα σου με το Artec όταν θέλεις να σολάρεις...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #10 στις: 03/02/13, 22:21 »
Επίσης "παίξε" με το volume της κιθάρας. Συντόνισέ το με το drive ώστε στα χαμηλά επίπεδα του vol, κάπου στη μέση να ακούγεται clean και όσο δυναμώνεις να γρεζάρει.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #11 στις: 04/02/13, 11:42 »


Μα και το Palmer PEOD είναι πολύ καλό για χαμηλά επίπεδα drive. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι distortion, και το clean blend θα περίμενα να βοηθάει στο ζήτημα που αναφέρει, ειδικά με το Artec Dual Booster μπροστά. Έχω και τα δύο αυτά πετάλια, οπότε ξέρω πώς λειτουργούν, αλλά φυσικά δεν έχω εμπειρία από χρήση σε live καταστάσεις.

Ριχάρδε, φαντάζομαι ότι έχεις δοκιμάσει να βγάλεις τον ήχο που θέλεις από το Palmer και να boost-άρεις το σήμα σου με το Artec όταν θέλεις να σολάρεις...;

Ναι το έχω δοκιμάσει και έτσι πετυχαίνω τον ήχο που θέλω, αλλά δε βγαίνω μπροστά στη μίξη όπως πρέπει. Αυτό που είδα τώρα, μετά τα παρακάτω μηνύματα από groovymood και kathodio και φαίνεται καλό, είναι να ανεβάζω αρκετά, πέρα από το volume του booster, το level του palmer. Δεν είχα παίξει αρκετά με αυτό το ρυθμιστικό και φαίνεται να ανεβάζει και την ένταση αλλά και να δίνει ελάχιστο, επιθυμητό γρέζι. Βέβαια πριν την πρόβα δεν μπορώ να πω πολλά...


Μήπως βάζεις πολύ gain?


Στην επόμενη πρόβα κράτα τον ήχο σου σχεδόν καθαρό και απλά τη στιγμή του solo αύξησε την ένταση.



Επίσης "παίξε" με το volume της κιθάρας. Συντόνισέ το με το drive ώστε στα χαμηλά επίπεδα του vol, κάπου στη μέση να ακούγεται clean και όσο δυναμώνεις να γρεζάρει.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #12 στις: 04/02/13, 17:38 »
Να πω κι εγώ κάποιες σκέψεις:
Όντως η Κορίνα δεν είναι το κατάλληλο κορίτσι για το Stevie αλλά είναι μια χαρά για τον Albert και το Freddie ειδικά με τον jazz λαιμό  ;D
(θα το διαβάσει κανας μη-κιθαρίστας και θα λέει "τι λένε αυτοί εκεί μέσα;")


Αυτό που ακούς από Albert και Freddie δε μου μοιάζει με πετάλι. Εγώ ακούω τελικές λάμπες από Fender. (και με EL34 μια χαρά θα είσαι αρκεί να τις τσιτώσεις).
Οπότε ερχόμαστε στο βασικό: σε ποιο κανάλι παίζεις στο Haze; πού είναι τα volume, gain, master κλπ;


Η γνώμη μου είναι να χαμηλώσεις τους μαγνήτες της Κορίνας ειδικά από τη μπάσα πλευρά και να βάλεις το Haze όσο πιο δυνατά μπορείς. Αν δε γίνεται στο καθαρό κανάλι να πάρεις παραμόρφωση χωρίς να ξεκουφάνεις τους πάντες πήγαινε στο βρώμικο και προσπάθησε το gain να σου δίνει απειροελάχιστη βρώμα στο πιο δυνατό χτύπημα της πένας και ανέβασε το master όσο σε παίρνει. Τις δοκιμές αυτές καν'τες με τους άλλους να βαράνε γερά. Φτιάξε έτσι ένα σόλο ήχο που να έχει παρουσία και λίγη βρωμίτσα στα δυνατά χτυπήματα (το άνοιγμα του master λογικά θα σου δώσει λίγη παραπάνω) και για rhythm κόβε volume από την κιθάρα. Έχε και το OD καβάτζα να μπουστάρει λίγο τα levels αλλά το gain του να είναι επίσης πολύ χαμηλά. Παίξε μετά με συνδυασμούς σε θέση μαγνήτη, volume κιθάρας, OD on/off και πιστεύω θα βρεις τη χρυσή τομή.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #13 στις: 04/02/13, 17:58 »
Χτύπησες φλέβα τώρα φίλε zeoy...! Ο Haze είναι μεγάλη αγάπη, αλλά τα κιλάκια του με αποτρέπουν από το να τον κουβαλάω στις πρόβες, εξ'ου και η πι εκτενής αναφορά μου στο τι μπορώ να κάνω με τα πετάλια. Στα λάιβ βέβαια μπαίνει και αυτός στο παιχνίδι! Να πάρω τσίτωμα από λάμπες στο καθαρό κανάλι σε ανθρώπινη ένταση δε παίζει, θα μπορούσε να γίνει με το boost που έχει, αλλά μου χαλάει τη blues χροιά καθώς τονίζει πολύ τα μπασομεσαία. Επίσης ο ενισχυτής δεν έχει master, αλλά ένα dedicated gain και volume για το κανάλι. Είμαι με το gain στο 7-8 και το volume στο 3-4 σε συνθήκες λάιβ. Καλές οι ιδέες σου πάντως, θα πειραματιστώ και στην καεύθυνση που προτείνεις (λογικά κατεβάζω αρκετά το gain και προσπαθώ να πάρω γρέζι από το volume συν το booster μου, έτσι;)

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #14 στις: 04/02/13, 18:38 »
Ναι, για το gain-volume μίλαγα. Πάρ΄τον μια φορά στην πρόβα και δοκίμασε με gain στο 4-5 volume στο 5-6 επίσης και παίξε και με τα volumes της κιθάρας.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #15 στις: 04/02/13, 19:52 »
Η γνώμη μου είναι να χαμηλώσεις τους μαγνήτες της Κορίνας ειδικά από τη μπάσα πλευρά και να βάλεις το Haze όσο πιο δυνατά μπορείς. Αν δε γίνεται στο καθαρό κανάλι να πάρεις παραμόρφωση χωρίς να ξεκουφάνεις τους πάντες πήγαινε στο βρώμικο και προσπάθησε το gain να σου δίνει απειροελάχιστη βρώμα στο πιο δυνατό χτύπημα της πένας και ανέβασε το master όσο σε παίρνει. Τις δοκιμές αυτές καν'τες με τους άλλους να βαράνε γερά. Φτιάξε έτσι ένα σόλο ήχο που να έχει παρουσία και λίγη βρωμίτσα στα δυνατά χτυπήματα (το άνοιγμα του master λογικά θα σου δώσει λίγη παραπάνω) και για rhythm κόβε volume από την κιθάρα. Έχε και το OD καβάτζα να μπουστάρει λίγο τα levels αλλά το gain του να είναι επίσης πολύ χαμηλά. Παίξε μετά με συνδυασμούς σε θέση μαγνήτη, volume κιθάρας, OD on/off και πιστεύω θα βρεις τη χρυσή τομή.
αυτό ακριβώς του χω προτείνει κι εγώ...
πολύ χαμηλά το gain και πολύ δυνατά το volume ώστε σε strumming με κανονική δύναμη να ακούγεται καθαρό (ειδικά αν γίνει και παιχνίδι με το volume της κιθάρας) και με παραπάνω να βρωμίζει!
λογικά αυτό δε θα του δώσει και ένα έξτρα εκφραστικό μέσο μιας και θα μπορεί να παίζει με τις δυναμικές  του δεξιού του χεριού?

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #16 στις: 04/02/13, 22:51 »
Όλοι λίγο πολύ εκεί το γυροφέρνουμε ρε hot. Απλά είναι πολλά τα Watt για να αρχίσουν να πουσάρονται οι τελικές κι εκεί αρχίζουν και μπλέχουν τα πράγματα. Εγώ με το που τον έκανα με 6L6 δηλαδή 20Watt το VHT είναι δύσκολο να πάρω power amp distortion στην πρόβα (και παίζουμε σε σοβαρές εντάσεις). Ευτυχώς που έχω το power scaling (a.k.a Watts control).


Εδώ είχα διαβάσει για το Stevie ότι σε live ξενέρωνε αν ήταν να παίξει με ενισχυτές πάνω από 50Watt. Προτιμούσε σαφώς το Super από τον Twin ας πούμε.


Για το Ριχάρδο τώρα αυτά που είπαμε. Το master πάνω από το μισό για να αναπνέει ο ενισχυτής και δώρο ωτοασπίδες στους γύρω :D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #17 στις: 04/02/13, 23:00 »
όχι....εγώ εννοούσα τη βρώμα να την πάρει απ'το πετάλι....άλλωστε δεν έχει σταθερή σχέση με ενισχυτή αυτή την περίοδο... :P
νομίζω πως δεν είναι καν επιλογή να πάρει power amp distortion από δικάναλο ενισχυτή... ;D

Το master πάνω από το μισό
δεν έχει μάστερ είπαμε :P

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #18 στις: 05/02/13, 00:09 »
όχι....εγώ εννοούσα τη βρώμα να την πάρει απ'το πετάλι....άλλωστε δεν έχει σταθερή σχέση με ενισχυτή αυτή την περίοδο... :P
νομίζω πως δεν είναι καν επιλογή να πάρει power amp distortion από δικάναλο ενισχυτή... ;D

Το master πάνω από το μισό

δεν έχει μάστερ είπαμε :P

http://www.marshallamps.com/downloads/files/Haze%20handbook%20_ENG.pdf
σελίδα 3, χειριστήριο 8
"Controls the amount of signal fed to the power amp"
Αυτό είναι ο ορισμός του master volume ;D


To clean κανάλι είναι όντως non-master volume (δες τι λέει για τα χειριστήρια 3 και 4) αλλά το overdrive κανάλι είναι κλασικής master volume τοπολογίας.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #19 στις: 05/02/13, 00:25 »
αααα...αυτό εννοούσες ως master!!
εγώ όταν λέω master εννοώ όλου του ενισχυτή!
αυτό είναι απλά το volume του συγκεκριμένου καναλιού! ;D

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #20 στις: 05/02/13, 01:03 »
αααα...αυτό εννοούσες ως master!!
εγώ όταν λέω master εννοώ όλου του ενισχυτή!
αυτό είναι απλά το volume του συγκεκριμένου καναλιού! ;D


τελικά είναι μετατροπία ή όχι; ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #21 στις: 05/02/13, 01:29 »
τελικά είναι μετατροπία ή όχι; ;D

Mπα... μάλλον για μετάταση* πρόκειται, και μάλιστα καραμπινάτη...  ;)


*© Εκμέκ παγωτό, 1991
« Τελευταία τροποποίηση: 05/02/13, 01:35 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #22 στις: 05/02/13, 01:34 »
αααα...αυτό εννοούσες ως master!!
εγώ όταν λέω master εννοώ όλου του ενισχυτή!
αυτό είναι απλά το volume του συγκεκριμένου καναλιού! ;D
τελικά είναι μετατροπία ή όχι; ;D
:roll :clap :roll
Νομίζω γράφτηκε ιστορία εδώ..
 
« Τελευταία τροποποίηση: 05/02/13, 01:36 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #23 στις: 05/02/13, 01:55 »
αααα...αυτό εννοούσες ως master!!
εγώ όταν λέω master εννοώ όλου του ενισχυτή!
αυτό είναι απλά το volume του συγκεκριμένου καναλιού! ;D
τελικά είναι μετατροπία ή όχι; ;D
:roll :clap :roll
Νομίζω γράφτηκε ιστορία εδώ..


Ανδρ1ανε, πιστευω γραφονται καλυτερες ιστοριες με το να βοηθησουμε το παιδι να βρει το αγιον δισκοποτηρο και να παιξει επιθετικο μπλουζ με την κορινα του, παρα να ασχολουμεθα με ιστοριες ανιακων γεροντων. 
« Τελευταία τροποποίηση: 05/02/13, 14:31 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως θα πετύχω επιθετικό blues ήχο? SRV style
« Απάντηση #24 στις: 05/02/13, 11:19 »
τελικά είναι μετατροπία ή όχι; ;D
:P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/12, 17:03
από Alx86
20 Απαντήσεις
6853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 02:46
από giannis70
3 Απαντήσεις
2946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/08, 15:56
από parlats
9 Απαντήσεις
4171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 16:56
από Jezus
0 Απαντήσεις
2508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/08, 11:03
από armagedon
5 Απαντήσεις
2678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/09, 21:42
από armagedon
7 Απαντήσεις
2842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 22:38
από Johnie Darko
10 Απαντήσεις
4486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/11, 14:29
από Kosthrash
13 Απαντήσεις
4489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/12, 10:58
από vocalizer
4 Απαντήσεις
2591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/12, 15:08
από zeoy