Αποστολέας Θέμα: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;  (Αναγνώστηκε 52095 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #25 στις: 09/02/13, 13:31 »
μα αύριο, αν είμαστε χειρότερα οικονομικά, θα του είναι ακόμη πιο εύκολο, θεωρώ, να παίξει ένα κομμάτι όχι δέκα αλλά εκατό φορές αν του κολλάνε κατοστάευρα στο κούτελο!

άλλωστε...είναι η δουλειά του...δεν παίζει για την δική του διασκέδαση....αλλά για των πελατών...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #26 στις: 09/02/13, 13:47 »
Αγαπητοι φιλοι, αν ενας ανθρωπος δεν εχει να δωσει φαγητο στο παιδι του, θα στησει και κ@λο στο λιμανι για να βρει λεφτα.
Αλλα πιστευω αυτα τα πραγματα και τετοιου ειδους καταστασεις δεν ειναι για να συζητιωνται εδω στο φορο.

Στεφανε ενα θεμα που εσυ ανοιξες προσπαθεις να το μειωσεις, γι αυτο αρνουμαι να συμμετεχω.


Και αφου μου δινει το δικαιωμα η διαχειρηση σβηνω και οτι εχω γραψει σε προηγουνενο ποστ μου.

« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/13, 14:46 από freemind »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #27 στις: 09/02/13, 14:14 »
Οταν ξεκιναμε αυτα τα "πρεπει" και τα "διοτι" στο τι ειναι Τεχνη, τι ειναι Καλλιτεχνης και τι επαγγελματιας, μου ερχεται αυτη η διαθεση να ξεκινησω να συζηταω τι ειναι εντεχνο και τι ατεχνο...


Λοιπον, επειδη ολα αυτα τα θεματα οδηγουν μαθηματικα σε διαλογους που δεν χαρακτηριζονται απο εντεχνη ( ??? ) διαθεση, θεωρω πως το να μιλαμε για "πρεπει" σε καταστασεις που δεν μπορουν να χαρακτηριστουν απο "πρεπει", αλλα απο "επειδη", ειναι ανοητο!


Και δεν αναγνωριζω τιποτα απο αυτα που θα μπορουσαν καποιον να τον ονοματισουν μουσικο ή τροβαδουρο ή οτιδηποτε αλλο κατεβαινει στο μυαλο μας.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #28 στις: 09/02/13, 14:21 »
Δικαίωμα σου thomsot.
Φυσικά έχεις πρόβλημα μαζί μου και θα το συζητήσουμε, όταν έρθει η ώρα διεξοδικά και σημείο προς σημείο. Σκοπός σου είναι να με προκαλείς με άσχημες εκφράσεις και να δημιουργήσεις εντυπώσεις . Αν η διεύθυνση βλέπει κάτι το μεμπτό ας κάνει αυτό που ορίζει το καταστατικό του ιστότοπου.
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #29 στις: 09/02/13, 14:40 »
Στεφανε, η διευθυνση δεν ειναι ο διαιτητης, ουτε ο νηπιαγωγος για να βαζει στη θεση τους παιδια που παιζουν στην αυλη! Λυπαμαι που το λεω ετσι, ομως εχει συμβει ξανα στο παρελθον κι επειδη δεν νομιζω πως ειμαστε διατεθειμενοι να περναμε τα ιδια και τα ιδια, ο,τι προβλημα εχετε μεταξυ σας, να το λυσετε με προσωπικα μηνυματα.

Το forum δεν ειναι ουτε ρινγκ, ουτε τηλεοπτικο panel.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #30 στις: 09/02/13, 14:53 »
Μισοαστεία - μισοσοβαρά δεν θα είχα κανένα ηθικό φραγμό να μου κολλήσουν 3-4 κατοστάευρα στο κούτελο σε μια βραδυά (ναι, το έχω ζήσει και αυτό) Στο κάτω κάτω με τη δουλειά μου τα κέρδισα!
Την άλλη μέρα επίσης νοιώθεις πολύ καλύτερα!




διαβασα πως εγινε αναφορά σε μένα.


Το να παίξω πρελούδια, μουσικη για κηδείες , EBM,κλασικό Ροκ ,λαικά αι ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ , το θεωρώ μεγάλο πράγμα γιατι δεν ειμαι κολλημένος και δεν χαλιεμαι με το να συχαίνομαι το όποιο ειδος μουσικης προκύπτει να παίξω. Ακόμα και μια νότα σε ενα κομμάτι να πατήσω, θα το χαρώ.  Ειδικά , αν πεσει κανα κολλαριστό και σαλιωμένο στο κούτελο εκει να δεις γλέντι!
Εφαγα καποια χρόνια σε σκυλομπαρα και λοιπούς ποιοτικούς χωρους. Μπορεί να βαριομουν καποιες φορές να παω να παιξω, ΑΛΛΑ με το που ανεβαινα στο πατάρι και ηχουσαν οι πρώτες νότες, εμπαινα στο παιχνίδι πάλι.
Μεγαλη μου χαρά να διασκεδάζω ή να ψυχαγωγώ το ακροατήριο, ακομα μεγαλύτερη χαρα αν πεφτει στο κούτελο η ταπετσαρία και η απόλυτη χαρά οταν στα μισα του όποιου κομματιού μετά απο σόλο και ενω ο τραγουδιαρης εχει αρχισει το λαλαλαα   να χειροκροτούν για το ταξίμι που τους έφτιαξε εγκεφαλικά.




όπως ειχε πεί κάποτε ο Peter Gabriel,   
Music is like Sex. There are people who have sex and people who watch someone having sex.




Ένα και το αυτό.



Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #31 στις: 09/02/13, 15:00 »
Εντάξει freemind  όχι ‘’πρέπει’’ σε καλλιτέχνες. Να πούμε καθήκον; πχ
Ένας  καλλιτέχνης δεν έχει και καθήκον να εκφράζει πχ και τις δύσκολες καταστάσεις που ζούμε μέσα απ’ τη μουσική του , από τα τραγούδια του, από το έργο ζωγραφικής…;
Απ’ την άλλη δεν μας προκαλούν ( σε ορισμένους) έργα σύγχρονων καλλιτεχνών που δεν κατανοούμε; Πχ  στίχοι (Δεν πάω μέγαρο θα πάω με τον παίδαρο….), εκσπερμάτωση σε εικόνα…;
Δεν είναι πχ αυτό ένα 16.) στη λίστα ;
Η λίστα είναι ανοιχτή .Απορρίπτετε τα περισσότερα ή όλα ‘’πρέπει’’ και θέστε τα δικά σας ή διαγράψτε το θέμα σαν ανόητο.
Δηλαδή αν αυτός ο τίτλος ή το περιεχόμενο μιας ερώτησης μου έστω ‘’σε καταστασεις που δεν μπορουν να χαρακτηριστουν απο "πρεπει", αλλα απο "επειδη", ειναι ανοητο!’’ όπως λες , και πράγματι μπορεί να είναι ανόητες ή δώστε οποιοδήποτε άλλο χαρακτηρισμό αύριο θα πρέπει να παίρνω  άδεια ; Απλώς διαγράψτε το θέμα απ’ την αρχή αν αντιβαίνει στον κανονισμό και ‘ούτε γάτα ούτε ζημιά’.
Είπα ότι θα απαντήσω , όταν έρθει η ώρα , εννοώντας όταν δημοσιευτεί το προηγούμενο θέμα μου . Δεν πρέπει δηλαδή να απαντήσω , και μάλιστα με πλήρη σεβασμό σ' όλους , όταν θα υπάρχουν όλα τα στοιχεία διαθέσιμα;

‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #32 στις: 09/02/13, 15:05 »
Συγνωμη, η προσωπικη μου αποψη ειναι πως το θεμα ειναι ανοητο. Η καλλιτεχνια δεν στηθηκε σε κανονες και πρεπει, αλλα σε προσωπικη διαισθηση και ενασχοληση.  Δεν εχει φιλοσοφικη βαση, δεν εχει πρακτικη βαση, δεν εχει καν σχολιαστικη βαση. Θυμιζει εκεινη τη λιστα των 100 "Μην" που ειχε δημοσιευσει καποτε η Μητροπολη Θεσσαλονικης!

Θεωρω πως πρεπει να ξεκινησεις τη μελετη σου απο τη θεωρια της Προσληψης πρωτα και μετα να αναλυσουμε τι ακριβως μπορει να ειναι ενας μουσικος. Εξαλλου το εαν μπορει να κανει καλο transport σε ενα κομματι, δε σημαινει αμεσα πως επιτελει και κατι ιδιαιτερο σε σχεση με ενα συναδελφο του που δεν μπορει να το κανει.


Το καθηκον ενος καλλιτεχνη καθοριζεται απο τον ιδιον. Δεν μπορουμε να βγουμε με ενα οπλο ως κοινο και να τους απειλουμε να κανουν αυτο που θελουμε. Θελει να πολιτικοποιηθει; Καλως, καποια μεριδα του κοινου θα του αρεσει, καποια οχι. Θελει να ειναι pop art artist; Καλως, μια μεριδα του κοινου θα γουσταρει, μια αλλη οχι.

Δεν μπορεις να στηριξεις την τεχνη σε "μη" και "οχι", επειδη αυτο που δεν καταλαβαινεις εσυ, ειναι κατανοητο σε καποιον αλλον κι αντιστροφα.

Μουσικος ειναι κι αυτος που θα παιξει το ταξιμι στο σκυλαδικο Γ΄ κατηγοριας στη Λαμια και μουσικος ειναι κι αυτος που θα παιξει το εκπληκτικο σολο στην εντεχνη σκηνη της Θεσσαλονικης/Αθηνας. Γιατι να τους βαλω σε καποια κατηγορια; ΕΠειδη παιζουν αλλο υφος κι αλλο στυλ;

Δεν μπορω να ξερω τι σταυρο κουβαλαει ο καθενας και τι εχει στο μυαλο του. Μπορω να δεκτω την πολυπροσωπη τεχνη, οσο ειμαι ενας ελευθερος ακροατης/θεατης. Ειναι η ελευθερια της εκφρασης ετσι! Ελευθερη τεχνη, ελευθερο κοινο!
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/13, 15:07 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #33 στις: 09/02/13, 15:21 »
Έγραψα για πλάκα στο Google: ο καλλιτέχνης πρέπει να…
και σταχυολογώ μερικά απ’ αυτά τα δεκάδες πρέπει να του καλλιτέχνη ,που  πήρα και μάλιστα στα 2 πρωτοσέλιδα στο Google:


Χρήστος Π.: «Ένας καλλιτέχνης πρέπει να εκφράζει και την ...
Πάνος Κιάμος: Ο καλλιτέχνης πρέπει να αφουγκράζεται την κοινωνία…
~ zouzouni blog: Ο καλλιτέχνης πρέπει να είχε έμπνευσηηηη....
ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ : Ο καλλιτέχνης πρέπει να 'χει πολιτική συνείδηση…
Dou.gr - «Ο καλλιτέχνης πρέπει να κάνει ότι λέει η καρδιά του»
 [365MD.com] – Τι Είναι Ο Καλλιτέχνης; ένας καλλιτέχνης δεν πρέπει απαραίτητα να ασχολείται….
mavrikiosm.com :“Ο καλλιτέχνης πρέπει…” |
Γιώργος Χρίστου “Η δουλειά του καλλιτέχνη πρέπει να είναι κομμάτι ..
Ναταλία Τσαλίκη: «Ο καλλιτέχνης για να βρει το στόχο του πρέπει να….
Μανώλης Μητσιάς: Ο καλλιτέχνης πρέπει να θίγει τα κακώς κείμενα ...
Βασίλης Καρράς: «Ο καλλιτέχνης πρέπει να έχει τα όπλα όταν θα βγει…
Άννα Βίσση: «Πιστεύω ότι ο αληθινός καλλιτέχνης πρέπει να τολμάει…
..............................................
.............................................
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #34 στις: 09/02/13, 15:24 »
Αυτο ειναι αποδεικτικο επιχειρημα για την αποψη του "πρεπει"; 

Λυπαμαι, αλλα νομιζα πως συζητουσαμε επι προσωπικων αποψεων κι οχι μεσω του google. Εαν στοιχειοθετειται συζητηση με παρεμβαση του google, τοτε καλως ηρθαμε στη νεα εποχη της δικηγοριας.

Καλη συνεχεια στη συζητηση. Την θεωρω ανοητη και η απουσια μου μαλλον θα ειναι πιο ωφελιμη, απο την παρουσια μου.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #35 στις: 09/02/13, 15:38 »
Ο ερασιτέχνης μουσικός μπορεί να κάνει ό,τι του καπνίσει (αρκεί να μην ενοχλεί άλλους)


Ο επαγγελματίας μουσικός (αυτός δηλαδή που πληρώνεται για να παίξει) πρέπει να κάνει ό,τι λέει το συμβόλαιο ή ό,τι θέλει αυτός που τον πληρώνει.
Αν αυτό είναι να παίξει καλά κλασική μουσική φορώντας φράκο να το κάνει. Αν παίζει σε ένα μπαράκι και ο ιδιοκτήτης θέλει να γίνει ατμόσφαιρα και να πίνει ο κόσμος να φροντίσει να το κάνει. Αν παίζει σε ένα σκυλάδικο να παίζει καλά τα σκυλάδικα. Αν κάνει συναυλίες και ο κόσμος πληρώνει εισητήριο να φροντίζει ο κόσμος να φέυγει ικανοποιημένος.


Αν έχει σκοπό να παίξει ποιοτική μουσική, όπως αυτός την αντιλαμβάνεται, και θέλει και να 'γαργαλήσει' λίγο τα αυτιά και το μυαλό των ακροατών του (και κάποιος/κάποιοι τον πληρώνουν γι'αυτό) ακόμα καλύτερα.


Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες και προκύπτουν από τα παραπάνω. Όπως σε κάθε δουλειά κάποιοι την κάνουν καλύτερα και κάποιοι χειρότερα. Κάποιοι την τιμάνε και κάποιοι όχι


Σε σχέση με τα κολαριστά κατοστάρικα (παρότι έχω παίξει λίγο σε παρόμοιες καταστάσεις) δεν μου έχει τύχει. Μου έχει τύχει όμως να παίζω σε μπαρ rage against the machine και μετά τα επαναλαμβανόμενα "f@ck you I won't do what you tell me" ενθουσιώδης ακροατής μας έχει ανοίξει μπουκάλι σαμπάνια κι έχουμε βρεθεί να κάνουμε πρόποση κρατώντας τα αντίστοιχα γελοία ποτήρια. Σουρεάλ σκηνικό τελείως (χάθηκε μια τεκίλα ρε γ**ώτο  ;D ).

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #36 στις: 09/02/13, 15:44 »
Φυσικά αν δεν μπορεί να κάνει καλό transport σε ένα κομμάτι ( εγώ το δήλωσα απ’ την αρχή ότι δεν μπορώ ) , δε σημαίνει όπως λες και συ: <<..πως επιτελεί και κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με ένα συνάδελφο του που δεν μπορεί να το κάνει.>> και συμφωνώ απόλυτα .
Όμως κάποιος που προσπαθούσε μέχρι τώρα να πετύχει transport on live και δεν το κατάφερνε , μαθαίνει ότι υπάρχουν και πολλοί ανώτεροι του που επίσης δεν το καταφέρνουν . Το δήλωσα  απ’ την αρχή ( Απάντηση #5 ) ότι:
<< Επειδή γνωρίζω ότι πολλοί απ' τους μεγάλους μουσικούς δεν μπορούσαν να επιτελέσουν μερικά απ’ αυτά , η λίστα έχει το νόημα ότι αν μερικοί μουσικοί τη διαβάσουν να μας δώσουν τις δικές τους δυνατότητες οπότε εμείς οι ‘’μουσικοί’’ δεν θα πρέπει να κυνηγάμε χίμαιρες. Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα μ’ αυτά που λες Απόλλωνα >>


Σ' αυτές τις 2 φράσεις είναι όλη η βαρύτητα του θέματος με τη λίστα.

‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #37 στις: 09/02/13, 16:00 »
εγω νομιζω οτι εχετε δωσει στο θεμα μεγαλυτερη βαρυτητα απ'οσο πρεπει...οποιος θελει ας γραψει τη γνωμη του και σε οποιον δεν αρεσει το θεμα,ας ανεβοκατεβει καμια κλιμακα,καλο θα του κανει!
Μια απλη συζητηση ειναι το θεμα,δε θα γινει και Βιβλος...δηλ δε φανταζομαι καποιον αρχαριο να βλεπει το θεμα και να λεει...'χμ για να δω τι πρεπει να κανω για να γινω μουσικος...εχμ το 1 το χω,το 2 θελει προσπαθεια ακομα,χμ το 3 ετσι κ ετσ'!!!
Χαλρωστε λιγο!!!

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #38 στις: 09/02/13, 16:11 »
‘’Γεια στο στόμα σου’’ noe 13
Μια απλή συζήτηση είναι το θέμα , έστω και ανόητο στο τέλος κάτι θα μείνει. Όμως ακούστε κι αυτό:


Έχω φίλο μουσικό (όχι πτυχιούχο) που έχει όμως τη μουσική στο DNA (τα παιδιά του πτυχιούχοι ωδείου) και πολλά από τα καλά ‘’πρέπει’’ της λίστας τα διαθέτει σαν να ήταν πτυχιούχος.
 Έχει μαγαζί με μουσικά όργανα και έπαιζε με groups μέχρι 5 όργανα (πλήκτρα , μπουζούκι , κιθάρα , βιολί , ντραμς  - τραγουδιστής) .


Από την αρχή της κρίσης πούλησε ελάχιστα όργανα (εκτός απ’ τις γιορτές κάτι μικρά keyboards  ,  παιδικές κιθάρες , φλογέρες..) τις άλλες μέρες τζίρο 10 , 20 ευρώ για χορδές και μικροαναλώσιμα. Οι ταβέρνες  αφού ο κόσμος είναι ελάχιστος και να βάλουν όργανα πληρώνουν ελάχιστα ή δεν θέλουν ορχήστρα…τα χαράτσια , ενοίκια τρέχουν…η κατάθλιψη πλησιάζει…


Αγόρασα ένα σωρό πράγματα (αξεσουάρ κιθάρας , φυσαρμόνικες…) που δεν τα χρειαζόμουνα, παρακαλώ φίλους να κάνουν δώρα στα παιδιά τους μουσικά όργανα …Πως αλλιώς να τον παρηγορήσω και συμπαρασταθώ;


Θεωρείτε αυτό το θέμα - έστω που προέκυψε συζητώντας τα άλλα ανόητα -  , ‘’ανόητο’’ να συζητηθεί σε μουσικό forum;


Το ότι μάθαμε , έστω τα περασμένα χρόνια – και πιθανόν να ξανασυμβεί – ότι  φιλοδωρούσαν μ΄αυτόν τον τρόπο τους καλλιτέχνες δεν είναι κάτι το διδακτικό ;
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #39 στις: 09/02/13, 16:16 »
Απορω γιατι εξαρχης δεν ξεκινησες ετσι το θεμα ομως, κι επεμεινες σε μια λιστα απο πραγματα, τα οποια δεν δινουν καν την εντυπωση πως αυτος ειναι ο αρχικος στοχος! Απορια μου δηλαδη, γιατι μερικες φορες νομιζω πως απλως γραφουμε για να γεμιζουμε σειρες απο λογια, ανευ ουσιας!

Γιατι δεν ξεκινησες ενα θεμα, βασισμενο στην ιστορια αυτη; Ποσο πιο απλο, ξεκαθαρο και λιτο θα ηταν?!


Υποψιν, ολα αυτα που περιεγραψες για το φιλο σου, δεν ειναι προνομιο μονο των μουσικων καταστηματων και δεν εχει σχεση η κινηση του παρελθοντος με το εαν πηγαιναν οι επαγγελματιες να αγορασουν αναλωσιμα και μουσικα ειδη!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #40 στις: 09/02/13, 16:29 »
Γιατί απλά θεώρησα ότι  το θέμα είναι μια απλή συζήτηση. Δεν φαντάστηκα ούτε ότι θα ήταν η λέξη που είπε ο thomsot και την έσβησε μετά , ούτε ανόητο.
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #41 στις: 09/02/13, 16:33 »
Τη λεξη την εσβησα εγω Στεφανε, οχι ο thomsot.

Οσο για το θεμα, και μαλιστα με την αποκαλυψη του ερεισματος, νομιζω πως παραμενει ανοητο για την προσωπικη μου αποψη. Μακαρι να ειχαν τεθει οι προβληματισμοι που υπηρξαν μεσα στο τελευταιο σου post.

Υποψιν, αυτα ειναι αποψη μου ως ανθρωπος και μελος, οχι ως mod. Αυτο το τονιζω για να γινει διακριτη η διαφορα του τι ειναι θεμιτο και τι οχι.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/13, 16:37 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #42 στις: 09/02/13, 16:53 »
Επειδή μ' αρέσουν οι καθαρές κουβέντες.
Θεωρείς  και τον συγγραφέα του θέματος ανόητο;
Δεν το πιστεύω να το εννοείς για έναν διαδικτυακό φίλο που έχει σεβασμό στις γνώσεις σου και τη συμπεριφορά σου αλλιώς σίγουρα θα έπαυες να συμμετέχεις απ’ το πρώτο post. Απλώς επειδή έγινε πολύς λόγος το αναφέρω.
Όμως ξεφύγαμε και ειλικρινά αν έθιξε κάποιους η λίστα το έρεισμα ήταν αυτό με τα έντονα κόκκινα γράμματα που το επαναλαμβάνω για 3η φορά και τίποτε άλλο. Η λίστα έχει το νόημα ότι : <<αν μερικοί μουσικοί τη διαβάσουν να μας δώσουν τις δικές τους δυνατότητες οπότε εμείς οι ‘’μουσικοί’’ δεν θα πρέπει να κυνηγάμε χίμαιρες >> .[/size]Εκτός αν μου προσάπτεται κάτι άλλο!!




‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #43 στις: 09/02/13, 17:45 »
Αναφερομαι καθαρα στο θεμα, και στην ουσια του, που διαφερει κατα παρα πολυ απο την πραγματικη σκεψη δημιουργιας του. Ειναι οσο ξεκαθαρο γινεται και η τοποθετηση μου επισης το ιδιο!

Απο εμενα σταματαει η συμμετοχη μου, εφοσον ξεκαθαρισα και τη θεση μου πιο πανω.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #44 στις: 09/02/13, 17:55 »
Αυτό το "πρέπει" που κοτσάρεται στην αρχή του θέματος είναι το πρόβλημα. Είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας η χρήση αυτής της λέξης και νοοτροπίας σε διάφορες πλευρές της ζωής. Για μένα, η μουσική είναι από τις πτυχές που επιτρέπουν την απόλυτη ελευθερία και το να προσπαθούμε να τη βάλουμε σε ρέγουλα είναι κομμάτι εκνευριστικό.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #45 στις: 09/02/13, 18:07 »
Πείτε φίλοι μου έναν άλλο τίτλο για να βάλω τη συγκεκριμένη λίστα και αφού έχω ακόμα το χρόνο 'Τροποποίησης' να τον αλλάξω.
Το 'ξερα freemind ότι εννοούσες καθαρά το θέμα. Απλά ήθελα να σιγουρευτώ 100%.
Συγνώμη αν άθελα μου στενοχώρησα κάποιους και δεν θέλω να ξαναεπαναλάβω το έρεισμα μου γιατί θα γίνω και κουραστικός.






‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #46 στις: 09/02/13, 18:22 »
Και για να κλείσει  το θέμα και με κάτι εύθυμο θα σας διηγηθώ ένα συμβάν που έζησα όταν δούλευα γκαρσόν.
Σε μια τέτοια λοιπόν γιορτή η ορχήστρα αποτελούμενη από βιολί και λαγούτο έπαιζε στο εν λόγω κέντρο. Κάποιος φορτηγατζής σηκώθηκε χόρευε και όταν ήρθε στο κέφι ‘ντάριζε’ χαρτονομίσματα στον βιολιτζή αλλά του τα ‘βαζε στην τσέπη του αντί στο μέτωπο. Ανά 5 λεπτο και χαρτονόμισμα. Είχε ξετρελαθεί ο βιολιτζής.
Στο τέλος αποχώρησε ο φορτηγατζής , σηκώθηκαν άλλοι…. κι όταν τέλειωσε το γλέντι και κανε κασέ αποδείχτηκε ότι τα λεφτά ήταν ‘κοντζαμάδες’ – κατοχικά. Έγινε σούσουρο , αλλά επειδή τον ξέρανε δεν δώσανε συνέχεια.
Μετά από μήνες ο βιολιτζής έφτιαχνε το σπίτι του και παράγγειλε ένα φορτηγό άμμο που όταν τη ξεφόρτωσε τον πλήρωσε με τους ‘κοντζαμάδες’……….
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #47 στις: 09/02/13, 20:22 »
Στέφανε, τώρα τελευταία, υπάρχουν και μουσικοί εκ γεννετής κουφοί, μάλιστα πολύ πετυχημένοι. Μόνο ο εσωτερικός ρυθμός είναι αναγκαίος αλλά και η αίσθηση των εξωτερικών δονήσεων, ώστε να υπάρχει επικοινωνία. Βέβαια, επειδή όλοι δεν έχουμε τις ίδιες δυνατότητες, αυτό που είναι εφικτό για κάποιον, για εμάς μπορεί να είναι χίμαιρα και το αντίθετο. Δεν είναι κακό άλλωστε να κυνηγάει κάποιος χίμαιρες, αρκεί αυτό να μην απειλεί την επιβίωσή του, τη θετική ψυχική διάθεσή του και τους άλλους γύρω του. Όρια στα οποία, έχει σχεδόν πάντα, τον τελευταίο λόγο ο ίδιος.
Πολύ καλά εξηγήθηκες στο φιλαράκι σου. Είναι δύσκολη η εποχή και δυστυχώς άνθρωποι που τίμια και με αρκετό κόπο, προσπαθούσαν και προσπαθούνε είτε μέσω της δουλειάς τους, είτε μέσω μιας μικρής επιχείρησης να βγάλουν το ψωμί τους βρίσκονται σε απόγνωση. Κι αυτό, γιατί από τη μία ο κόσμος δεν έχει τόσα φράγκα όσα είχε, από την άλλη, όσοι έχουν είτε κάνουν οικονομία, είτε τα κρύβουνε και τέλος το κράτος προσπαθεί με κάθε τρόπο να πάρει από τους ελάχιστα έχοντες και να αφήσει ανενόχλητους τους έχοντες.
Δεν πιστεύω να πλήρωσες με Ευρωπαϊκούς "Κοντζαμάδες" ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #48 στις: 09/02/13, 21:55 »
Μα στο 1.) ανήκε ο Μπετόβεν που παρά την κώφωση του από τα 26 χρόνια του  έγραφε μουσική μέχρι το τέλος της ζωής του.
Ζήτησα έναν άλλο τίτλο. Δεν έχετε να προτείνετε κάποιον που θα ταίριαζε ή μερικές ή όλες οι φράσεις 1. - 15. θεωρούνται ότι κακώς γράφτηκαν;
Εγώ πάντως , παρά την κάποια ένταση , πήρα πάλι αρκετά  και ευχαριστώ όλους τους συμμετάσχοντες.

‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ο μουσικός πρέπει να….Συμφωνείτε;;
« Απάντηση #49 στις: 09/02/13, 23:23 »

Θα ήθελα ξανά να αναφερθώ στον αποχωρήσαντα διαδικτυακό φίλο freemind  (πράγματι όνομα και πράγμα – ‘’ελεύθερος νους’’) και να πω ότι αποδέχομαι ότι δεν ισχύει το ‘’δείξε μου το γραπτό σου να σου πω ποιος είσαι’’ . Δηλαδή αν κάπου έγραψα μια ανοησία είμαι και ανόητος . Το εννόησα 99,9% ότι δεν είχε κάτι μαζί μου ,αλλά με τον τίτλο , με τη λέξη ‘’πρέπει’’  .. και μερικές απ' τις φράσεις της λίστας.
Ούτε ο thomsot κρίνεται από μια άσχημη έκφρασης και μια απαξιωτική τοποθέτηση. Ίσως σε μια παρέα με κρασάκι και τραγούδι γινόμασταν κι αχώριστοι.
Όμως σε έναν εικονικό κόσμο , όπως ο παρών ιστότοπος,  αφού δεν υπάρχει γνωριμία εκ του σύνεγγυς και κάποιας διάρκειας,  στον πραγματικό  κόσμο, τότε εκπροσωπούμαστε μόνο από τα γραφόμενα μας.
Τα γραφόμενα μας είναι τα ΜΟΝΑ που μας εκπροσωπούν σαν άτομα. Συμπέρασμα δικό μου (υποκειμενικό):  ‘’  Όταν επιτίθεσαι στα γραφόμενα μου, άθελά σου επιτίθεσαι και σε μένα τον ίδιο’’.


Τα γράφω αυτά γιατί πράγματι στενοχωρήθηκα γιατί μου καρφώθηκε το ‘’…. γεμιζουμε σειρες απο λογια, ανευ ουσιας!.’’ ή μάλλον περισσότερο που στενοχώρησα ένα φίλο.
Ξάπλωσα και δεν μπορούσα ήθελα να γράψω κάτι και να ηρεμήσω γιατί τη λίστα που έγραψα –καλύτερα να αερολογούσα για τη λίστα Λαγκαρντ – ούτε τη θεώρησα σαν ‘’αριστούργημα ‘’που θα μου λέγατε μπράβο , ούτε όμως ότι ήταν και κάτι για αερολογία.


Καλή σας νύχτα

‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein