Σελίδες:
  • #1 από quickaras στις 15 Nov 2013
  • Γεια σας :)

    Χθες γυρισα το truss rod προς τα αριστερα για να κανω περισσοτερο relief στο μπρατσο. Δε το γυρισα και παρα πολυ για να μη το χαλασω. Απο μια στιγμη και υστερα αρχισε να τριζει οποτε σταματησα.

    Μηπως εχει χαλασει? Υπαρχει κινδυνος επειδη ειναι τεντωμενο να σπασει? Πειτε μου σας παρακαλω εχω αγχωθει παρα πολυ! Μηπως πρεπει να παω τη κιθαρα σε τεχνικο?  ???   :o :-\ :'(
  • #2 από Απόλλων στις 15 Nov 2013
  • To τρίξιμο από μόνο του εμένα δεν θα με ανησυχούσε ιδιαίτερα. Έτσι κι αλλιώς στο truss rod καλό είναι να κάνεις μικρές ρυθμίσεις. Αυτό που δεν μάς είπες είναι αν με τη ρύθμιση που έκανες πέτυχες να δώσεις περισσότερο relief στο μπράτσο. Αν αυτό έγινε και δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα, δεν βλέπω γιατί να χρειάζεται τεχνικό η κιθάρα σου...
  • #3 από quickaras στις 15 Nov 2013
  • Ναι δoθηκε περισσοτερο relief και ετσι μειωθηκε το buzzαρισμα. Ειδα ενα βιντεο στο youtube και ενας ελεγε οτι αμα πειραξεις το truss rod και αρχιζει να τριζει τοτε ελεγε να τη πας αμεσως σε τεχνικο. Δηλαδη να μη τη παω?

    Συγχώνευση μηνυμάτων: 15/11/13, 15:43
    Δε θα τη παω τοτε.Ευχαριστω για την απαντηση :)
  • #4 από kbasilis στις 15 Nov 2013
  • Δεν πειράζει και εμένα έχει τρίξει πολλές φορές αλλά θέλει και το αντισκουριακό του το παξιμαδάκι ώστε να μην έχει σκουριές κτλ και σου κάνει καμιά ζημιά.
  • #5 από Απόλλων στις 15 Nov 2013
  • Θα σού έλεγα να μη βασιστείς μόνο στην άποψή μου. Έχω μάθει να κάνω setup στις κιθάρες μου, αλλά δεν δεν είμαι ειδικός σε αυτά τα θέματα, οπότε ίσως θα ήταν καλό να περιμένεις και άλλες γνώμες.

    Πάντως όπως το βλέπω εγώ, το truss rod είναι μια μεταλλική βέργα που αν δεν έχει ρυθμιστεί πολύ καιρό (ή και καθόλου) λογικό θα είναι να παρουσιάζει κάποιο τρίξιμο. Θα με προβλημάτιζε αν το truss rod δεν γύρναγε με τίποτα (όπως είχα δει μια φορά στην ακουστική ενός φίλου μου) ή αν το ρύθμιζες και δεν άλλαζε το relief. Υπόψη ότι μετά από κάθε ρύθμιση καλό είναι να δώσεις μερικές ώρες στο μπράτσο να προσαρμοστεί και μετά να δεις αν χρειάζεται περαιτέρω ρύθμιση. Έχω ακούσει για μια ολόκληρη μέρα, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι υπερβολικό.
  • #6 από kbasilis στις 15 Nov 2013
  • Θα με προβλημάτιζε αν το truss rod δεν γύρναγε με τίποτα (όπως είχα δει μια φορά στην ακουστική ενός φίλου μου) ή αν το ρύθμιζες και δεν άλλαζε το relief.

    +1

    Υπόψη ότι μετά από κάθε ρύθμιση καλό είναι να δώσεις μερικές ώρες στο μπράτσο να προσαρμοστεί και μετά να δεις αν χρειάζεται περαιτέρω ρύθμιση. Έχω ακούσει για μια ολόκληρη μέρα, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι υπερβολικό.

    Δεν είναι υπερβολικό συμβαίνει,έχω δει σε κιθάρα που είχε μεγάλο relief για πολύ καιρό και η βέργα πήρε λίγο ακόμα(προς το σφίξημο) μετά από μία βδομάδα αν θυμάμαι καλά και ο λόγος ήταν που ήταν πολύ καιρό αδούλευτη και με πολύ relief
  • #7 από Απόλλων στις 15 Nov 2013
  • Υπόψη ότι μετά από κάθε ρύθμιση καλό είναι να δώσεις μερικές ώρες στο μπράτσο να προσαρμοστεί και μετά να δεις αν χρειάζεται περαιτέρω ρύθμιση. Έχω ακούσει για μια ολόκληρη μέρα, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι υπερβολικό.

    Δεν είναι υπερβολικό συμβαίνει,έχω δει σε κιθάρα που είχε μεγάλο relief για πολύ καιρό και η βέργα πήρε λίγο ακόμα(προς το σφίξημο) μετά από μία βδομάδα αν θυμάμαι καλά και ο λόγος ήταν που ήταν πολύ καιρό αδούλευτη και με πολύ relief

    Nαι, μια τόσο ακραία περίπτωση μπορεί να πάρει λίγες μέρες. Αλλά για λογικού εύρους ρυθμίσεις που απαιτούνται συνήθως για να σεταριστεί σωστά μια κιθάρα, δεν νομίζω ότι χρειάζεται πάνω από μία μέρα.
  • #8 από hot_sauce (φλουτσ) στις 15 Nov 2013
  • @quickaras
    Καλύτερα να αναφέρεις ΑΚΡΙΒΏΣ τι έκανες...δηλαδή πόση περιστροφή κάθε φορά...πόση ώρα περίμενες...τι αποτέλεσμα είχε στο μπράτσο κάθε κίνησή σου...

    Αν και, αν έχεις υποψίες για χαλασμένη βέργα...και μια και δε μπορεί να σε βοηθήσει μέσω ίντερνετ κάποιος για τέτοιο πρόβλημα...ίσως μια βόλτα από ένα τεχνικό για να τη δει να σου έδιωχνε τις ανησυχίες.
Σελίδες: