Αποστολέας Θέμα: yamaha thr10  (Αναγνώστηκε 12506 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
yamaha thr10
« στις: 12/02/14, 21:30 »
Καλησπέρα σε όλους.."έπεσα" τυχαία πάνω σε αυτον τον ενισχυτή

Getting Classic Sounds With The Yamaha THR10

και για να πώ την αλήθεια ενθουσιαστηκα τουλάχιστον με αυτο που ακούω απο το youtube..τον ξέρει κανείς?

« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/14, 21:46 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: yamaha thr10
« Απάντηση #1 στις: 12/02/14, 21:47 »
Τον ξέρω εγώ. Πολύ καλό παλικάρι... :P
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: yamaha thr10
« Απάντηση #2 στις: 12/02/14, 23:34 »
Εγώ τον πρότεινα και πρόσφατα αλλά κάποιος είχε κόλλημα με τους Yamaha, δεν βαριέσαι όμως, τα κολλήματα πληρώνονται..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: yamaha thr10
« Απάντηση #3 στις: 18/02/14, 13:19 »
Metalman, δεν είσαι ο μόνος που ενθουσιάστηκε τουλάχιστον από τον ενισχυτή, όντως φοβερή απόδοση έστω από το youtube. Βέβαια 300 ευρώπουλα δεν είναι ολίγα, έαν κάποιος θέλει να πάρει κάτι ίδιας έντασης αλλά πολύ λιγότερο ποιοτικό, ίσως με το 1/3 των χρημάτων. Κατά τ' άλλα υποκλίνομαι.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: yamaha thr10
« Απάντηση #4 στις: 18/02/14, 15:05 »

Αρκετοί καταστηματάρχες παραπληροφορούν ως προς την ισχύ αναφερόμενοι στους αριθμούς των μοντέλων:
πχ ο Yamaha Thr 5 σε σχέση με τον Yamaha Thr 10 έχουν ίδια ισχύ (2 Χ 5 watt) απλά ο αριθμός 10 αναφέρεται σε μοντέλο με περισσότερες δυνατότητες (πχ αποθήκευση δικών σου backing tracks…που δεν έχει ο Yamaha Thr 5 ) και όχι σε ισχύ 2 Χ 10 watt.


Εγώ πρόσφατα τον δοκίμασα και είναι πράγματι τέλειος αλλά εμένα δεν με εξυπηρετούσε γιατί δεν έχει MIC ΙΝ γεγονός που δεν με εξυπηρετούσε για το μικρόφωνο της φυσαρμόνικας μου , γι αυτό κατέληξα στον Vox mini 5 rythm όπως δίνω πλήρες revιew ΕΔΩ :

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=87668.0

‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: yamaha thr10
« Απάντηση #5 στις: 19/02/14, 00:19 »
O Στέφανος έχει δίκιο, και οι δύο αυτοί ενισχυτές (THR5 και THR10) έχουν την ίδια ισχύ, διαφέρουν όμως στον αριθμό των προσομοιώσεων και στη δυνατότητα αποθήκευσης στις μνήμες.

Για μένα η Yamaha έκανε κάτι πολύ ενδιαφέρον και ξεχωριστό από τους συνηθισμένους modelling ενισχυτές που κυκλοφορούν τα τελευταία χρόνια. Η τιμή όμως ίσως αποδειχτεί απαγορευτική για έναν αρχάριο ή και τον μέσο καταναλωτή που θα μπορούσε να ενδιαφερθεί για ένα τέτοιο μηχάνημα. Υπάρχουν πολλοί καλοί modelling ενισχυτές με λιγότερο από 200 Ευρώ που θα δελεάσουν περισσότερο όσους έχουν χαμηλό προϋπολογισμό και θέλουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ευελιξία. Από την άλλη πλευρά, στα 300 που κοστίζει ο THR10 μπαίνουμε στην κατηγορία των μικρών λαμπάτων (και κυκλοφορούν πολλοί αυτή τη στιγμή) που φυσικά προσφέρουν άλλα πλεονεκτήματα από πλευράς ποιότητας ήχου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: yamaha thr10
« Απάντηση #6 στις: 19/02/14, 01:30 »
Εγώ τον πρότεινα και πρόσφατα αλλά κάποιος είχε κόλλημα με τους Yamaha, δεν βαριέσαι όμως, τα κολλήματα πληρώνονται..

Τα θεωρώ υπερτιμημένα..
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: yamaha thr10
« Απάντηση #7 στις: 19/02/14, 09:26 »
..Υπάρχουν πολλοί καλοί modelling ενισχυτές με λιγότερο από 200 Ευρώ .. Από την άλλη πλευρά, στα 300 που κοστίζει ο THR10 μπαίνουμε στην κατηγορία των μικρών λαμπάτων..
Πολύ σωστά αυτά, από την άλλη ότι πληρώσεις παίρνεις, και όταν ακούσει κανείς από κοντά το συγκεκριμένο μηχάνημα, καταλαβαίνει ότι η Yamaha έκανε την κίνηση ρουά ματ στην παραγωγή πλήρους χροιάς μεγάλου ενισχυτή χωρίς καμία υποχώρηση ποιότητας στο σαλόνι/κρεββατοκάμαρα.

Το μηχάνημα σχεδιάστηκε αποκλειστικά για αυτή την χρήση, όλα του τα μέρη και ιδιαίτερα τα μεγάφωνα στοχεύουν σε αυτό, με αποτέλεσμα που δεν μπορούν να πετύχουν ούτε οι modeling ούτε οι λαμπάτοι με τα συμβατικά μεγάφωνα.

Βγάζω το καπέλο στην εταιρεία, η οποία σημειωτέον ΔΕΝ φτιάχνει ενισχυτές κιθάρας, που επεσήμανε και κάλυψε απόλυτα αυτό το market niche με τόση επιτυχία.

  εμένα δεν με εξυπηρετούσε γιατί δεν έχει MIC ΙΝ γεγονός που δεν με εξυπηρετούσε για το μικρόφωνο της φυσαρμόνικας μου

Αυτό λύνεται πολύ απλά με ένα τέτοιο:

..το οποίω έχω χρησιμοποιήσει επανειλημμένα χωρίς πρόβλημα.

Παράλληλα το μοντέλο THR10C είναι το καθαρότερο της σειράς, το οποίο προσφέρει Acoustic και Flat (Mic simulation) μοντέλα, ενώ ο μικρότερος (και νεότερος) THR5A προσφέρει Condenser and Dynamic Mics modeling.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/14, 09:28 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: yamaha thr10
« Απάντηση #8 στις: 19/02/14, 11:38 »


...εμένα δεν με εξυπηρετούσε γιατί δεν έχει MIC ΙΝ γεγονός που δεν με εξυπηρετούσε για το μικρόφωνο της φυσαρμόνικας μου

Αυτό λύνεται πολύ απλά με ένα τέτοιο:

..το οποίω έχω χρησιμοποιήσει επανειλημμένα χωρίς πρόβλημα.




Εννοώ ταυτόχρονη σύνδεση μικροφώνου και κιθάρας ....
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: yamaha thr10
« Απάντηση #9 στις: 19/02/14, 14:21 »
Εννοώ ταυτόχρονη σύνδεση μικροφώνου και κιθάρας ....
Αφού σε ενδιαφέρει αυτό σε συνδυασμό με την μπαταρία, προσωπικά δεν θα κοίταγα την Vox, η Roland είναι η πιο εξειδικευμένη στον χώρο του "street audio", με τον κορυφαίο:
http://www.thomann.de/gr/roland_ac33.htm

..ενώ άλλα μοντέλλα της που έχουν δυνατότητα Mic και Κιθάρας και λειτουργούν με μπαταρία είναι:
http://www.thomann.de/gr/roland_cube_street_bk.htm
http://www.thomann.de/gr/roland_mobile_cube.htm

..τα οποία καλό θα ήταν να συμπεριλάβεις και στο review που πόσταρες πρόσφατα προς χάριν της πληρότητας.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: yamaha thr10
« Απάντηση #10 στις: 19/02/14, 14:54 »
Το 1ο μάλιστα 2Χ 15 W αλλά 435 € (μισή σύνταξη)
Το 2ο 2X 2,5W ναι κι αυτό αλλά 298 €
To 3o 138 € αλλά είναι: 2x 2.5W
Το Vox mini 5 rhythm  145 €
Ευχαριστώ για την ενημέρωση δεν τα είχα υπ’ όψη τα συγκεκριμένα μοντέλα
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: yamaha thr10
« Απάντηση #11 στις: 19/02/14, 17:28 »
Βγάζω το καπέλο στην εταιρεία, η οποία σημειωτέον ΔΕΝ φτιάχνει ενισχυτές κιθάρας, που επεσήμανε και κάλυψε απόλυτα αυτό το market niche με τόση επιτυχία.

Εχει βγαλει ανα τα χρονια αρκετους ενισχυτες κιθαρας, και digital modeling, καθως και floor modelers στην αυγη της επιτυχιας του POD-II, τα οποια μαλιστα ηταν πολυ καλα και ειχαν απο τοτε την ιδιαιτεροτητα οτι δεν ειχαν ακριβη μοντελα π.χ. ενος πλεξι, αλλα ενα πολυ καλο brit-sound preset κτλ.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: yamaha thr10
« Απάντηση #12 στις: 19/02/14, 19:13 »
Εχει βγαλει ανα τα χρονια αρκετους ενισχυτες κιθαρας, και digital modeling, καθως και floor modelers στην αυγη της επιτυχιας του POD-II, τα οποια μαλιστα ηταν πολυ καλα και ειχαν απο τοτε την ιδιαιτεροτητα οτι δεν ειχαν ακριβη μοντελα π.χ. ενος πλεξι, αλλα ενα πολυ καλο brit-sound preset κτλ.
Πράγματι, το FX500:

..ήταν το πρώτο αξιοπρεπές σύστημα effects που απόκτησα πρίν από πάρα πολλά χρόνια (πάνω από 15, δεν θυμάμαι, μπορεί και περισσότερο..), και το είχα μαζί με ένα MFC06:

..το οποίο πούλησα και μετά το μετάνιωσα, γιατί πάντα ένα απλό καλό πετάλι midi έρχεται να σου χρειαστή.. δεν βαριέσαι, άλλες εποχές.. πράγμστι για την εποχή του απίθανο το FX, μιλάμε για 90΄s, πριν βγούνε τα ολοκληρωμένα floor processors όπως τα POD κλπ..

http://jimatwood.wordpress.com/2010/09/07/yamaha-fx500-effects-mfc06/

EDIT: Τώρα θυμήθηκα ότι στο Λύκειο στην Λεόντειο (70's-80's.. δεν θέλω σχόλια!!!...) είχαμε έναν Yahama 100 νομίζω ήταν αυτός (Φίλε Gold_Top pls correct me if I'm wrong!..):


..ανεβαίναμε όλοι πάνω του (και ο μπασίστας) και βόγκαγε ο κακομοίρης, ενώ τα πρώτα γκρουπάκια του σχολείου προσπαθούσαμε να παίξουμε το "a casa d'irene" που ήταν εύκολο γιατί είχε μόνο δύο ακόρντα και θέλαμε να κάνουμε φιγούρα στα γκομενάκια της εποχής!...
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/14, 19:30 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: yamaha thr10
« Απάντηση #13 στις: 19/02/14, 20:04 »
..Υπάρχουν πολλοί καλοί modelling ενισχυτές με λιγότερο από 200 Ευρώ .. Από την άλλη πλευρά, στα 300 που κοστίζει ο THR10 μπαίνουμε στην κατηγορία των μικρών λαμπάτων..
Πολύ σωστά αυτά, από την άλλη ότι πληρώσεις παίρνεις, και όταν ακούσει κανείς από κοντά το συγκεκριμένο μηχάνημα, καταλαβαίνει ότι η Yamaha έκανε την κίνηση ρουά ματ στην παραγωγή πλήρους χροιάς μεγάλου ενισχυτή χωρίς καμία υποχώρηση ποιότητας στο σαλόνι/κρεββατοκάμαρα.

Το μηχάνημα σχεδιάστηκε αποκλειστικά για αυτή την χρήση, όλα του τα μέρη και ιδιαίτερα τα μεγάφωνα στοχεύουν σε αυτό, με αποτέλεσμα που δεν μπορούν να πετύχουν ούτε οι modeling ούτε οι λαμπάτοι με τα συμβατικά μεγάφωνα.

Βγάζω το καπέλο στην εταιρεία, η οποία σημειωτέον ΔΕΝ φτιάχνει ενισχυτές κιθάρας, που επεσήμανε και κάλυψε απόλυτα αυτό το market niche με τόση επιτυχία.

Καμία αντίρρηση, ειδικά ως προς την ποιότητα του ήχου, η οποία είναι απρόσμενα εντυπωσιακή δεδομένου του μεγέθους. Προσπαθώ όμως να το δώ από την πλευρά του καταναλωτή ο οποίος κινείται σε αυτή την κατηγορία τιμής και έχει το δίλημμα "modelling ή μικρός λαμπάτος", σκεπτόμενος ότι η πρώτη λύση δίνει μεν ευελιξία αλλά όχι τόσο καλή ποιότητα ήχου, ενώ η δεύτερη προσφέρει καλύτερη ποιότητα αλλά λιγότερη ευελιξία. Αυτό ακριβώς το niche που λες κι εσύ έρχεται να εκμεταλλευτεί η Yamaha, και έχει να αντιμετωπίσει την μεγαλύτερη ευελιξία των φτηνότερων modelling από τη μία και την "αίγλη" της λάμπας από την άλλη. Eλπίζω απλά το αγοραστικό κοινό να μην αποδειχτεί πολύ μικρό για την επιβίωση και την περαιτέρω εξέλιξη της σειράς.

Πάντως η Yamaha έχει βγάλει και στο παρελθόν ενισχυτές κιθάρας, με πιο γνωστή ίσως τη σειρά DG. Ψάξε για τον DG80 και DG100.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/14, 22:06 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
Απ: yamaha thr10
« Απάντηση #14 στις: 19/02/14, 21:47 »
Εχω ακριβώς το δίλημμα που αναφέρει ο Απόλλων..Μικρός λαμπάτος ή ο thr10 στα 300 ευρω...Καθώς μιλάμε για διαμέρισμα υπάρχει και το θέμα κατα πόσο με εναν μικρο λαμπάτο μπορεις να πάρεις την ποιότητα που έχει να σου δώσει χωρίς να την "μοιραστεί" μαζί σου και ολη η πολυκατοικία...

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: yamaha thr10
« Απάντηση #15 στις: 20/02/14, 18:15 »


...εμένα δεν με εξυπηρετούσε γιατί δεν έχει MIC ΙΝ γεγονός που δεν με εξυπηρετούσε για το μικρόφωνο της φυσαρμόνικας μου

Αυτό λύνεται πολύ απλά με ένα τέτοιο:

..το οποίω έχω χρησιμοποιήσει επανειλημμένα χωρίς πρόβλημα.




Εννοώ ταυτόχρονη σύνδεση μικροφώνου και κιθάρας ....


Kάνε ένα check και σε αυτον εδω που εχει εισοδο για μικρόφωνο και ξεχωριστη για την κιθαρα,ειναι AC/DC ,μπαταρία επαναφορτιζομενη ενσωματωμένη και 15Watt .
http://www.hiwatt.co.uk/products/maxwatt/guitar-amps/p/maxwatt-busker-amp
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος Gold_Top

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: yamaha thr10
« Απάντηση #16 στις: 21/02/14, 10:47 »
Εχω ακριβώς το δίλημμα που αναφέρει ο Απόλλων..Μικρός λαμπάτος ή ο thr10 στα 300 ευρω...Καθώς μιλάμε για διαμέρισμα υπάρχει και το θέμα κατα πόσο με εναν μικρο λαμπάτο μπορεις να πάρεις την ποιότητα που έχει να σου δώσει χωρίς να την "μοιραστεί" μαζί σου και ολη η πολυκατοικία...


ως κάτοχος του thr10 αλλά και μικρών και μεγάλων λαμπάτων ενισχυτών, και επειδή μιλάς για διαμέρισμα, προτείνω ασυζητητί τον thr10
θα τον ευχαριστηθείς πολύ περισσότερο, άκουσέ τον οπωσδήποτε από κοντά με την κιθάρα σου και κρίνε

Αποσυνδεδεμένος Socrates_dtc

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: yamaha thr10
« Απάντηση #17 στις: 10/03/17, 23:43 »
Ρε παιδια να ρωτησω κατι; επαιξα με τον ενισχυτη αυτο σε φιλο μου και επαθα πλακα (προειδοποιω ειμαι νεος στο χωρο δεν εχω μεγαλη εμπειρια) και θελω να ρωτησω το εξης! Εχω ενα marshall mg30dfx και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απ τον ηχο στο clean. Στο οverdrive ομως δε μ αρεσει. Απ το να τον πουλησω και να δωσω 300 ευρω για να παρω τον thr (και δε μου περισευουν κι ολας), δεν υπαρχει κανα πεταλακι στα 100-150 να μου βγαλει αυτους τους ηχους στον marshall και να εχω και δυναμη 30ρη κι οχι 10ρι;
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Gold_Top

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: yamaha thr10
« Απάντηση #18 στις: 02/06/17, 14:59 »
O thr προσφέρει 5 ήχους "κλασικών" ενισχυτών τους οποίους διαμορφώνεις εσύ σύμφωνα με τα γούστα σου (σύν μερικούς ακόμα). Άρα ένα πεταλάκι μόνο, δεν σε καλύπτει για όλα αυτά.
Αν σκέφτεσαι για πρόβες στούντιο live κλπ, τότε σίγουρα δεν σε καλύπτει γιατί απλώς φτιάχτηκε για να καλύψει άλλες ανάγκες.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/17, 15:02 από Gold_Top »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: yamaha thr10
« Απάντηση #19 στις: 02/06/17, 15:13 »
Ρε παιδια να ρωτησω κατι; επαιξα με τον ενισχυτη αυτο σε φιλο μου και επαθα πλακα (προειδοποιω ειμαι νεος στο χωρο δεν εχω μεγαλη εμπειρια) και θελω να ρωτησω το εξης! Εχω ενα marshall mg30dfx και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απ τον ηχο στο clean. Στο οverdrive ομως δε μ αρεσει. Απ το να τον πουλησω και να δωσω 300 ευρω για να παρω τον thr (και δε μου περισευουν κι ολας), δεν υπαρχει κανα πεταλακι στα 100-150 να μου βγαλει αυτους τους ηχους στον marshall και να εχω και δυναμη 30ρη κι οχι 10ρι;
Ευχαριστω

αμα σου πω οτι παίζω χρόνια χωρίς ενισχυτή.... μόνο με το boss me-25 (200 ευρώ το είχα παρει έχει βγάλει τα λεφτά του)

Αποσυνδεδεμένος konbourvaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: yamaha thr10
« Απάντηση #20 στις: 02/06/17, 15:37 »
Φιλε τον χρησιμοποιω εδω και λιγο καιρο...εχω το THR-5 V.2 για την ακριβεια ! Βολευει απειρα στο σπιτι γιατι το καλο ειναι οτι εχει Hi-fi ηχειο...οποτε δεν "ανοιγει" σε συγκεκριμενη ενταση οπως η λαμπα...Παιζεις κ στο ελαχιστο κ αποδιδει την ιδια ποιοτητα ηχου! Στα καλα επισης ειναι οτι εχει ποικιλια εφε (delay,chorus,compressor,flanger,tremolo,reverb) οτι δλδ θα χρειαστεις συν Noise gate! Και πολλα ετοιμα πρισετς κ καλης κ κακης ποιοτητας! στα κακα ειναι οτι δεν εχει Midi πεταλιερα για να τον παιρνουμε σε λαιβ ρε γ**ωτο χαχαχα γιατι το μηχανημα σπερνει! κ επισης δεν μονταρεται ευκολα δλδ στο ιντερνετ δεν κυκλοφορουν ποιοτικα presets τυπου drive petrucci , drive govan κλπ.καποια που κυκλοφορουν του gilmour ειναι αρκετα καλα!
Επισης ειναι κ καρτα ηχου οποτε μπορεις να γραφεις cubase Μ αυτο! Εγω ετσι γραφω πλεον τα βιντεο μου στο youtube, γραφω dry-Καθαρο σημα απο αυτο και μετα του κανω reamping με plugins!
Overall εντυπωση λοιπον, για 200 ευρω (το thr-5) αξιζει με τα χιλια! απ'τις καλυτερες αγορες! 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: yamaha thr10
« Απάντηση #21 στις: 02/06/17, 21:51 »
Πρέπει να είμαι ο μοναδικός που δοκίμασε το συγκεκριμένο ενισχυτή και δεν ενθουσιάστηκε. Δεν ξέρω αν μού έτυχε ελαττωματικό κομμάτι ή απλά τα αυτιά μου ακούνε κάτι διαφορετικό...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: yamaha thr10
« Απάντηση #22 στις: 02/06/17, 22:08 »
Για τα λεφτά του το TH5 είναι άριστο. Αν μάλιστα κάποιος ψάχνει κάτι για να παίζει σε χαμηλές εντάσεις είναι super. Επίσης επειδή το έχω και το χρησιμοποιώ στο γραφείο μου (και ως multistation, δλδ ακούω μουσική κτλ από εκεί) είναι πολύ πρακτικό και όμορφο.
Ο pc editor επίσης ανοίγει πολλές δυνατότητες που δεν τις έχεις από τον ενισχυτή (παραμετροποίηση full σε fx και ήχους).
White noise

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Tama VS Yamaha

Ξεκίνησε από panikos13 Κρουστά

2 Απαντήσεις
4096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/08, 04:33
από Nicos_metal
15 Απαντήσεις
5397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/09, 14:37
από tech21man
2 Απαντήσεις
2386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/09, 15:28
από norway
0 Απαντήσεις
1931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/09, 13:12
από dragas
5 Απαντήσεις
3738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/10, 23:51
από 32soundz
1 Απαντήσεις
1887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/10, 23:08
από lordi13
122 Απαντήσεις
34965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/11, 13:51
από m@ster k@frer
14 Απαντήσεις
4442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/10, 15:51
από Ibanezos
9 Απαντήσεις
3980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/14, 21:44
από metalman
12 Απαντήσεις
5652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/14, 20:19
από saved