Αποστολέας Θέμα: Διατομές Χορδών – truss rod - intonation Κιθάρας  (Αναγνώστηκε 19844 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Διατομές Χορδών – truss rod - intonation Κιθάρας
« Απάντηση #25 στις: 22/09/17, 09:24 »
Στον @panixgr αξίζει, αν όχι άγαλμα, τουλάχιστον εύφημος μνεία αφού είναι από τα ιδιαίτερα ενεργά μέλη του φόρουμ  ;)

lol θυμάμαι που με μπαναραν απο το νοιζ επειδή είχα γράψει οτι πειράζοντας το truss rod αλλάζει το action στο 24ο τάστο.... ενώ κάποιος "ντόπιος" "luthier" υποστήριζε οτι αλλάζει μόνο στο μέσο της ταστιερας!! ΧΑΧΑΧΑ τι τριγωνομετρίες, τι σχέδια, ΤΙΠΟΤΕ ΑΥΤΟΙ .... μιλαμε για παράνοια....

Με κάτι τέτοιες ιστορίες, φαίνεται η τεράστια διαφορά που υπάρχει από το καλό κλίμα που υπάρχει στις συζητήσεις στο φόρουμ μας. Το kithara.gr φημίζεται για αυτό. ;)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διατομές Χορδών – truss rod - intonation Κιθάρας
« Απάντηση #26 στις: 24/09/17, 19:43 »
lol θυμάμαι που με μπαναραν απο το νοιζ επειδή είχα γράψει οτι πειράζοντας το truss rod αλλάζει το action στο 24ο τάστο.... ενώ κάποιος "ντόπιος" "luthier" υποστήριζε οτι αλλάζει μόνο στο μέσο της ταστιερας!! ΧΑΧΑΧΑ τι τριγωνομετρίες, τι σχέδια, ΤΙΠΟΤΕ ΑΥΤΟΙ .... μιλαμε για παράνοια....
Καλησπέρα. Σκεφτόμενος λίγο τη λειτουργία του truss rod δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να επηρεάζει τόσο ακριανά ταστα. Η λογική λέει πως η μέγιστη απόδοση είναι στο κέντρο (μιας και είναι μια βέργα που "καμπυλωνεται") και όσο πλησιάζουμε στις άκρες μειώνεται. Θες να μου πεις το σκεπτικό σου;

(Έχω την υποψία πως ίσως φανεί ειρωνικό το μήνυμα αλλά διαβεβαιώ πως δεν είναι καθόλου. Πραγματικά το χω απορία!)

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Διατομές Χορδών – truss rod - intonation Κιθάρας
« Απάντηση #27 στις: 24/09/17, 19:53 »
Το ειπες και μονος σου φιλτατε σαλτς.
Μεγιστη αποδοση στο κεντρο.Αρα στις ακτες ελαχιστη,οχι καθολου.Φυσικα μηλαμε για πολυ μικρες αποστασεις,αλλα ειναι εκει να μας παιδεψουν.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Διατομές Χορδών – truss rod - intonation Κιθάρας
« Απάντηση #28 στις: 24/09/17, 20:01 »
η φωτογραφία είναι παραστατική και δεν χρειάζονται άλλα λόγια
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Διατομές Χορδών – truss rod - intonation Κιθάρας
« Απάντηση #29 στις: 24/09/17, 20:04 »
Το ειπες και μονος σου φιλτατε σαλτς.
Μεγιστη αποδοση στο κεντρο.Αρα στις ακτες ελαχιστη,οχι καθολου.Φυσικα μηλαμε για πολυ μικρες αποστασεις,αλλα ειναι εκει να μας παιδεψουν.
Αυτό λέω. Ο panixgr ανέφερε πως τον μπλόκαραν επειδή έλεγε πως το truss rod επηρεάζει στο 24ο ταστο. Αρα σε άκρη.

η φωτογραφία είναι παραστατική και δεν χρειάζονται άλλα λόγια
Εεε...σε φόρουμ είμαστε. Αν δεν χρειάζονται λόγια τότε τι;

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Διατομές Χορδών – truss rod - intonation Κιθάρας
« Απάντηση #30 στις: 24/09/17, 20:19 »
lol θυμάμαι που με μπαναραν απο το νοιζ επειδή είχα γράψει οτι πειράζοντας το truss rod αλλάζει το action στο 24ο τάστο.... ενώ κάποιος "ντόπιος" "luthier" υποστήριζε οτι αλλάζει μόνο στο μέσο της ταστιερας!! ΧΑΧΑΧΑ τι τριγωνομετρίες, τι σχέδια, ΤΙΠΟΤΕ ΑΥΤΟΙ .... μιλαμε για παράνοια....
Καλησπέρα. Σκεφτόμενος λίγο τη λειτουργία του truss rod δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να επηρεάζει τόσο ακριανά ταστα. Η λογική λέει πως η μέγιστη απόδοση είναι στο κέντρο (μιας και είναι μια βέργα που "καμπυλωνεται") και όσο πλησιάζουμε στις άκρες μειώνεται. Θες να μου πεις το σκεπτικό σου;

(Έχω την υποψία πως ίσως φανεί ειρωνικό το μήνυμα αλλά διαβεβαιώ πως δεν είναι καθόλου. Πραγματικά το χω απορία!)

1ος τρόπος, μπορεις να κάνεις ένα πείραμα, πάρε filler gauge set, μέτρα action στο 5,7,12,17,24 τάστο, και μετα χαλάρωσε το truss rod ολόκληρες 90 μοίρες (για να προλάβω τους ασθμάνοντες συμφορουμίτες που σπεύδουν πανικόβλητοι μπας και σώσουν την κιθάρα σου - ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΤΙΝΑΧΤΕΙ!!!)), ξανα μέτρα action στα ίδια τάστα. Σφίξε τώρα 180 μοίρες (ΕΔΩ θέλει προσοχή, αν δεν γυρνάει τότε επανάφερε το και γράψε ποστ εδω για να βρούμε λύση, δεδομένουν βεβαια οτι είχες κάποιο relief εξ'αρχής), ξαναμέτρα, ξέσφιξε 90 μοίρες , για να το φέρεις στην αρχική του κατάσταση και άστο να ηρεμήσει.

2ος τρόπος,  :


παρατηρείς οτι στην φώτο στην περίπτωση του upbow, το μέγιστο action παρατηρείται στην περιοχή αριστερά απο το neck joint, ΟΧΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ, και ίσως μόλις οριακά στο neck joint δεν έχουμε και την μέγιστη αύξηση..

είναι θέμα μοντέλου βασικά και γεωμετρίας του μπράτσου αλλά και του truss rod, καθώς και του πως αυτό συμπεριφέρεται. Αν το tuss rod φθάνει μέχρι το 21+ τάστο ή αν είναι τύπου πρόσβασης απο το heel (πολύ παλιες strat αλλα και μερικές νέες high end strat), τότε μπρούμε να φανταστούμε οτι το "pivot" του άξονα είναι περίπου στο σημείο του 21ου τάστου : απο κει και δεξιά δεν έχουμε κίνηση, έχουμε εννιαίο σύστημα με το σώμα, ενω απο κει και αριστερά έχουμε τον άξονα στρέψης.  Εκεί και στα αριστερά τους θα έχει το μέγιστο αποτέλεσμα. Αν όμως είναι ακόμη αριστερότερα, τότε το σημείο αυτό θα είναι με την σειρά του αριστερότερα.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/09/17, 20:30 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διατομές Χορδών – truss rod - intonation Κιθάρας
« Απάντηση #31 στις: 24/09/17, 20:28 »
Χμ....σωστό φαίνεται! Δεν σκέφτηκα πως σηκώνοντας ελαφρώς το headstock απομακρύνεται η χορδή από ΟΛΗ την την τοστιέρα μιας και το σημείο αναφοράς είναι στον καβαλάρη.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Διατομές Χορδών – truss rod - intonation Κιθάρας
« Απάντηση #32 στις: 24/09/17, 20:31 »
Εδω panix υπαρχει αδιαμφισβιτητη αμφισβιτηση,γιατι σε καποιες κιθαρες (και στα πανακριβα μπασα carl thompson) το μπρατσο δεν μπαινει σε ευθεια με το top του σωματος,αλλα εχει μια κληση προς τα κατω.
Δηλαδη αν το σιαξεις αλφαδια,και βαλεις ενα μεγαλο αλφαδι απο nut-γρφυρα να ακουμπαει στην ταστιερα,θα δεις πως οσο πλησιαζεις την γεφυρα,το κενο μεγαλωνει.
Υποτιθετε για εργονομικους λογους
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Διατομές Χορδών – truss rod - intonation Κιθάρας
« Απάντηση #33 στις: 24/09/17, 20:31 »
Το θέμα δεν είναι το truss rod απλά έθεσα μια περιγραφόμενη εικόνα για να δείξω ότι οι χορδές είναι αυτές που επαναφέρουν το μπράτσο όταν ξεσφίγγεται το truss rod
Να πω ακόμα μερικά λόγια: Κατ' αρχάς η βέργα δεν καμπυλώνεται. Είτε σφίγγεις είτε ξεσφίγγεις η βέργα παραμένει ίσια για να επαναφέρει το μπράτσο αυτό είναι που καμπυλώνεται....
 
Ρυθμιζόμενο truss rod σημαίνει ότι όχι μόνο βοηθά στην ενίσχυση του μπράτσου αλλά και στην επαναφορά του σε ευθεία θέση. Το απλό trust rod λυγίζει το μπράτσο προς τη μια κατεύθυνση σφίγγοντας τη βίδα. Ξεσφίγγοντας δεν το λυγίζει προς την άλλη κατεύθυνση , απλά μειώνεται η πίεση από το trus rod και με το τέντωμα των χορδών επιτρέπεται αυτές να λυγίσουν το μπράτσο προς την άλλη κατεύθυνση.
 
Υπάρχει όμως και διπλό trus rod που λυγίζει το μπράτσο και στις 2 κατευθύνσεις
Σε πιο εξειδικευμένο άρθρο για το truss rod να το συζητήσουμε.
Όσες φορές έγραψα περίληψη είχα αυτό που λες ''ειρωνικό μήνυμα'' γι'αυτό δεν το ξανακάνω και γι' αυτό τα άρθρα μου είναι πολυσέλιδα για να μην αφήνουν κενά. Εδώ το άρθρο είναι για χορδές. Πιστεύω ότι δεν απαιτείται περαιτέρω διευκρίνηση
Ευχαριστώ για το σχόλιο
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος cigaret13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διατομές Χορδών – truss rod - intonation Κιθάρας
« Απάντηση #34 στις: 24/09/17, 20:34 »
 Ο panixgr έχει δίκιο..... Η περιοχή που κατοικώ θρύβει από υγρασία και αυξομειώσεις θερμοκρασίας, οπότε με το truss rod της κιθάρας μου έχουμε αποκτήσει μια σχέση αγάπης-μίσους... ::)    Μετρώντας στο 17ο τάστο της Strat μου για να φέρω το action εκεί που θέλω (δύο χιλιοστά), δίνοντας κλίση προς τα μέσα (upwoard bow) μεγαλώνει το action εκεί, λίγο...αλλά είναι εμφανές!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Διατομές Χορδών – truss rod - intonation Κιθάρας
« Απάντηση #35 στις: 24/09/17, 20:36 »
Το μονο τρας ροντ ειναι μεν ισιο,αλλα το καναλι εχει καμπηλη,αρα οταν μπαινει κσμπιλωνει.Αλλιως δεν λειτουργει.
Το διπλο τρας ροντ εινσι ισιο και με το κλειδι οταν το σκαλιζουμε το καμπιλωνουμε αναλογα απο ποια μερια γυρναμε το βιδακι
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Διατομές Χορδών – truss rod - intonation Κιθάρας
« Απάντηση #36 στις: 24/09/17, 20:36 »
Χμ....σωστό φαίνεται! Δεν σκέφτηκα πως σηκώνοντας ελαφρώς το headstock απομακρύνεται η χορδή από ΟΛΗ την την τοστιέρα μιας και το σημείο αναφοράς είναι στον καβαλάρη.

μπορείς να το σκεφτείς και ως εξής, με το να αυξάνουμε το up bow, ουσιαστικά όλη η κιθάρα μετατρέπεται σε ένα τόξο, αν θεωρήσουμε και το σώμα σαν ένα τμήμα έστω οριακά κοίλο. Και η μέγιστη απόσταση απο την χορδή του τόξου, μεταξύ των σημείων του τόξου (δηλ action), βρίσκεται στο κέντρο του τόξου δηλ στο τάστο 12!! αλλά επειδη στο σώμα δεν έχουμε καμπυλότητα πρακτικά απο το 12 μέχρι και 24 έχουμε το ίδιο action, ή μάλλον ,μεταβολή στο action.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/09/17, 20:41 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Διατομές Χορδών – truss rod - intonation Κιθάρας
« Απάντηση #37 στις: 24/09/17, 20:44 »
Παντως να πω και το αλλο.
Μιας και το θεμα εχει να κανει και με διατομες χορδων..
Οπως καποιοθ ξερετε,καμενος εγω με τις χορδες,καταλαβα (αν και παρα πολυ αργα) πως η διατομη ΔΕΝ μετραει ΚΑΘΟΛΟΥ.
Αυτο που μευραει ειναι το βαρος.
Εχω 2 χορδες ιδιας φιαμετρου,ιδιου υλικου,αλλα διαφορετικο τιλιγμα (η μια εχει 3 τιλιγματα,η αλλη κανα 6-7 γιατι η περιεληξη εχει διαφορετικη διαμετρο) και δεν κουρδιζουν στην ιδια νοτα.Εχουν 5 ημιτονια διαφορα.
(Βασικα σημασια εχει και ποσο ευλιγηστη ειναι η χορδη,και παρπαραει ευκολα να βγαζει αρμονικες κτλ,αλλα αυτο δεν επιρεαζει το pitch της χορδης)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Διατομές Χορδών – truss rod - intonation Κιθάρας
« Απάντηση #38 στις: 24/09/17, 20:51 »
Εδω panix υπαρχει αδιαμφισβιτητη αμφισβιτηση,γιατι σε καποιες κιθαρες (και στα πανακριβα μπασα carl thompson) το μπρατσο δεν μπαινει σε ευθεια με το top του σωματος,αλλα εχει μια κληση προς τα κατω.
Δηλαδη αν το σιαξεις αλφαδια,και βαλεις ενα μεγαλο αλφαδι απο nut-γρφυρα να ακουμπαει στην ταστιερα,θα δεις πως οσο πλησιαζεις την γεφυρα,το κενο μεγαλωνει.
Υποτιθετε για εργονομικους λογους

α) Υποτίθεται οτι ΔΕΝ έχουμε "πεταγμένο" heel στο τέλος της ταστιέρας δηλ εξόγωση ή και βύθισμα των τελευταίων τάστων, γιατί τότε μιλάμε για κατασκευαστικό πρόβλημα
β) διόλου δεν μας ενδιαφέρει τι κάνει το σώμα, το σώμα δεν έχει τάστα. Το μόνο που μας ενδιαφέρει απο κει και μετά είναι η γέφυρα..

οπότε που έγκειται η ένσταση ??

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Διατομές Χορδών – truss rod - intonation Κιθάρας
« Απάντηση #39 στις: 24/09/17, 21:07 »
Βρε,εχει schim με κληση.δεν μηλαω για καταδκευαστικο λαθος
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Διατομές Χορδών – truss rod - intonation Κιθάρας
« Απάντηση #40 στις: 25/09/17, 08:49 »
Βρε,εχει schim με κληση.δεν μηλαω για καταδκευαστικο λαθος

shim ξε-shim δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Διατομές Χορδών – truss rod - intonation Κιθάρας
« Απάντηση #41 στις: 25/09/17, 09:23 »
Βρε πασα μου,απλα λεω οτι εχει και οργανα (πχ νομιζω λεσπολ) που το μανικι εχει κληση προς τα πισο.Σκεψου μια ταστιερα με φορα οπως του βιολιου αλλα σε μικροτετο βαθμο.Ενιγουεη  :)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Διατομές Χορδών – truss rod - intonation Κιθάρας
« Απάντηση #42 στις: 25/09/17, 10:02 »
Βρε πασα μου,απλα λεω οτι εχει και οργανα (πχ νομιζω λεσπολ) που το μανικι εχει κληση προς τα πισο.Σκεψου μια ταστιερα με φορα οπως του βιολιου αλλα σε μικροτετο βαθμο.Ενιγουεη  :)

ναι, ωραία, αλλά δεν εχει σχέση, το τι γίνεται μεταξύ του τελευταίου τάστου και της γέφυρας είναι άσχετο, ας έχει το σώμα , κλίση, λακούβα, κτλ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/08, 09:07
από jkstigma
42 Απαντήσεις
32694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/13, 01:51
από blade_levinson
20 Απαντήσεις
7348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/08, 08:44
από Απόλλων
6 Απαντήσεις
3494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/09, 17:45
από Serviani
2 Απαντήσεις
10505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 19:31
από pop4life
6 Απαντήσεις
3128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 15:24
από adr1anos
8 Απαντήσεις
3448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/12, 20:00
από Υπνοβάτης...
1 Απαντήσεις
3834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/12, 16:46
από hot_sauce (φλουτσ)
11 Απαντήσεις
4952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/14, 08:33
από happydreamer
19 Απαντήσεις
22056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/15, 09:43
από modfori