Αποστολέας Θέμα: Αγορά 5χορδου μπάσου, τα φώτα σας  (Αναγνώστηκε 30469 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Χαίρεται, θέλω να προχωρήσω άμεσα στην την αγορά ενός 5χορδου active μπάσου, για ηχογραφήσεις και περισσότερο να βρίσκεται στο studio.
Συνήθως ηχογραφώ μέσω ενός Avalon AD2022 preamp και από εκεί κατευθείαν στο mixer. Έχω και ένα SWR Working Man 400 ενισχυτή αλλά σπάνια τον χρησιμοποιώ για recordings. Το λοιπόν. Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω 2 μοντέλα:[size=78%] [/size]


http://www.thomann.de/gr/warwick_ps_corvette_std_5_ash_bk.htm
http://www.thomann.de/gr/ibanez_sr605ntf.htm


Θα ήθελα τις γνώμες σας για αυτά τα δύο, ή και τις προτάσεις σας σε ένα budget 700-750 max euro. Δεν γράφω συγκεκριμένο μουσικό είδος, διότι θα κληθούν να παίξουν τα πάντα.


Τα σέβη μου και ευχαριστώ για το χρόνο σας.
White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 5χορδου μπάσου, τα φώτα σας
« Απάντηση #1 στις: 17/04/14, 08:08 »
εγω θα επαιενα το ιμπανεζ.για τα ξυλα του λαιμου,τα μπαρτολινια,και την πιο βαρια γεφυρα

Συγχώνευση μηνυμάτων: 17/04/14, 13:12
βασικα αφου θα παρεις απο ιντερνετ δεν το ψηνεις για κανα σπεκτορ με 35 αρα σκειλ..
« Τελευταία τροποποίηση: 17/04/14, 13:12 από ((Korgy)) »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 5χορδου μπάσου, τα φώτα σας
« Απάντηση #2 στις: 17/04/14, 12:36 »
Δεν τα ξέρω καθόλου, αν μπορείς πρότεινε μου κάποιο.
White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 5χορδου μπάσου, τα φώτα σας
« Απάντηση #3 στις: 17/04/14, 15:29 »
κοιτα.ο σκοπος δεν ειναι να παρεις πιο μπασο θα επαιρνα εγω αν αγοραζα τωρα.σκοπος ειναι να παρεις ενα μπασο και να σε καλυμτει πληρος.γιατι τα 700 πεσος που διατιθεσε να δωσεις δεν ειναι και λιγα.απλα οσο πιο μακρι λαιμο εχεις τοσο καλυτερα βγαζεις την LB.βεβαια και το οργανο να αξιζει.και με 700 σιγουρα ειναι περιοπης οργανακι.
http://www.music123.com/bass/spector-legend-classic-5-string-bass
http://www.thomann.de/gb/spector_mike_kroeger_signature.htm
ειδικα το τελεθταιο βγαινει διαφορες επιλογες περι ηλεκτρικων
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 5χορδου μπάσου, τα φώτα σας
« Απάντηση #4 στις: 17/04/14, 16:12 »
Περισσότερο ήθελα να προτείνεις κάποιο για να δω τι είχες στο μυαλό σου. Το δεύτερο που έστειλες το τσέκαρα και εγώ στο thoman. Επειδή δεν γνωρίζω επί του θέματος, μαζεύω γνώμες για να καταλήξω κάπου. Όπως είπα στόχος δεν είναι ένα συγκεκριμένο είδος, αλλά κάτι all around (όσο γίνεται αυτό) με σκοπό να μπορεί να εξυπηρετήσει περισσότερο σε studio και κάποιες live καταστάσεις.


Μέχρι στιγμής έχω υπ όψην αυτά και ψάχνομαι με νετ, φίλους, reviews κτλ.


http://www.thomann.de/gb/spector_mike_kroeger_signature.htm#bewertung
http://www.thomann.de/gb/warwick_ps_corvette_std_5_ash_bk.htm
http://www.thomann.de/gb/ibanez_sr605ntf.htm
White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 5χορδου μπάσου, τα φώτα σας
« Απάντηση #5 στις: 17/04/14, 23:05 »
τελικα βρηκες τιποτα καλο?πολλες φορες εχουν ρωτησει για τα σπεκτορ.αυ κατα την γνωμη μου ειναι βολικο.35αρι με καλο ξυλο στο λαιμο και το σομα και πασιβακια μαγνητες.εγω πιστευω οτι θα εχει καλο ηχο.δεν το εχω ακουσει ομως και ουτε καποιο απο τα αλλα που λες δεν εχω ακουσει
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 5χορδου μπάσου, τα φώτα σας
« Απάντηση #6 στις: 18/04/14, 10:49 »
Μέχρι τώρα οι γνώμες όσων ρώτησα πάνε υπέρ του Warwick. Εγώ πάλι έχω μία συμπάθεια παραπάνω προς το Ibanez. Στο net διαβάζω επίσης εξαιρετικά σχόλια για το Ibanez, ενώ το Warwick είναι μία φάση love it or hate it. Στα + του Ibanez ότι είναι το πιο φθηνό από τα 3. Για το Spector πάλι δεν διάβασα και τα καλύτερα, στα περισσότερα forums λένε ότι είναι φθηνοκατασκευή για τα λεφτά του, άσε που δεν έχω άποψη για τους passive EMG. Ο ήχος του Mike Kroeger  (ειδικά) στα live των Nickelback μου αρέσει πολύ.


Ακόμα την ψάχω τη δουλειά όπως βλέπεις.
White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 5χορδου μπάσου, τα φώτα σας
« Απάντηση #7 στις: 18/04/14, 12:47 »
για μενα και οι 3 μαρκες ειναι αξιοπιστες.δεν εχω προβλημα με καμια.και παραλιγο να επαιρνα warwick αλλα με τα ιδια λεφτα πηρα το πενταχορδο που εχω.δηλαδη τελευταια στιγμη εγινε η τραμπα.και απο την σιγκεκριμενη εταιρια εχω παιξει το thumb bolt-on ολο απο bubinga ομως το γερμανικο μπασο.με μπρουτζινο καβαλαρη που ρυθμιζεις το υψος της καθε χορδης χορια με 6 βεργες για κοντρα μεσα στον λαιμο με αλλη πλακετα μεσα με αλλους μαγνητες με με με με... με 3.700 ευρω..ε χαιρω πολυ θα ειναι σπεσιαλ.το ιδιο ειναι μια μερσεντες με 250.000 ευρω με μια των 20.000?απλα καποιοι τρονε κολλημα με τις φιρμες.γιαυτο καποια πραγματα τα βρησκεις πλεον και κατω απο τις πετρες.ελλαδαρα.ολοι πεφτουμε στο ονομα.εγω κοιταζω το αποτελεσμα.δηλαδη να μου κανει την δουλια.αν δεν μπορεις να τα βρεις να τα δοκιμασεις τοτε κοιτα τι ξυλα εχουν,αν ειναι κολλητος-βιδοτος-νεκ θρου ο λαιμος και τα ηλεκτρικα.αυτα ειναι ολο το οργανο.αν και τα ηλεκτρικα αλλαζουν ομως παλι αν θες 300 ευρω για πλακετες-μαγνητες..ειναι κοστος.οσο για το σιγκνατουρ,μην τα πιστευεις και πολυ.φισικα το μπασο του μαικ δεν εχει καμια σχεση με αυτο που πουλιετε στα μαγαζια.καποτε ειχα κολλημα ηθελα ιδιο μπασο με τον τομ απο τους σοντομ.φυσικα δεν βγαινει εδω και χρονια και φυσικα δεν ηταν καν σιγκνατουρ.ενα ibanez destroyer dt 650 με pj μαγνητες.το βρηκα σε καναδα ομως στραβωσε η δουλια και το μπασο δεν το αγορασα ποτε.μετα ειδα οτι ο τομ δεν φορουσε τους dimarzio που ηταν οι οριτζιναλ του μπασου..μπηκα στο σαιτ να δω τι ενησχητη και συναφη εχει.στο επισιμο σαιτ λεει : Marshall Amplifier EL 34, Sansamp Tech21, diverse Ibanez Destroyer bass guitars, Fernandez bass guitar, Rotosound Swing Bass Strings, Fender delrin picks.
εγω παλι που τους ειδα λαιβ και ημουν και πρωτη γραμη,εκανα stage-diving,πηρα μπιρονι απο το χερι του τομ,μια πενα με την υπογραφη του η οποια ειναι dunlop tortex και οχι fender delrin,τον ειδα να παιζει ενα warwick stryker με d-tuner στην Ε αντι του ibanez που εβλεπα παλια στις φωτο και αναφερετε στο επισημο παρακαλο σαιτ,και τι sansamp και marschal..το μπασο πηγενε καρφι σε εναν  engl..απλα καποιες εταιριες πληρωνουν για διαφημηση κ ολα κομπλε.και μην νομιζεις οτι ο  steve bailey το αγορασε το warwick που εχει..οχι φυσικα,αλλα δωσε ενα τζαμπα για διαφημηση και με τα 10.000 πεσος που θα πουλησουμε το καθε σιγκνατουρ θα τα βγαλουμε τα σπασμενα και με το παραπανω..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 5χορδου μπάσου, τα φώτα σας
« Απάντηση #8 στις: 12/07/14, 00:42 »
τελικα τι εκανες;ποιο πηρες;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 5χορδου μπάσου, τα φώτα σας
« Απάντηση #9 στις: 13/07/14, 01:38 »
Πήρα το ibanez και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Ήταν τυφλή αγορά, δεν τα δοκίμασα για να έχω άποψη, αλλα είμαι πολύ happy και από specs, ήχο και το τρομερο μπράτσο του. Χωρίς το ξαναλέω να έχω άποψη για το warwick και μόνο λόγω μπράτσου, έπραξα σωστά θεωρω.
White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Αγορά 5χορδου μπάσου, τα φώτα σας
« Απάντηση #10 στις: 13/07/14, 03:32 »
μεγεια  :clap
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αγορά μπάσου...

Ξεκίνησε από gers Μπάσο

6 Απαντήσεις
5277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/08, 17:57
από Jezus
7 Απαντήσεις
5065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/08, 15:47
από GreekDudeCovers
Αγορά μπάσου...

Ξεκίνησε από morpheas « 1 2 » Μπάσο

34 Απαντήσεις
15085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/08, 03:04
από Jezus
15 Απαντήσεις
6686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/08, 16:21
από Aenima
24 Απαντήσεις
8101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 18:18
από loo
Αγορα μπασου (plz help)

Ξεκίνησε από Lucky13 « 1 2 » Μπάσο

28 Απαντήσεις
11382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/09, 08:40
από ogyon21
33 Απαντήσεις
13006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/09, 13:23
από filthy_dwarf
9 Απαντήσεις
11944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/12, 19:04
από bassman(4 String Suicide!)
Αγορά μπάσου

Ξεκίνησε από srv 88 Μπάσο

7 Απαντήσεις
10579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/12, 13:04
από BASSKILLER
12 Απαντήσεις
23691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/13, 19:03
από xρήστης