Αποστολέας Θέμα: τραυματισμός του άκρου της φάλαγγας στο δείκτη του αρι  (Αναγνώστηκε 32225 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sexpistol

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Γεια χαρά συνφορμίτες  :)
πριν απο καμιαά βδομάδα περίπου , κλείνοντας την μπαλκονόπορτα του δωματίου μου με μεγάλη προσπάθεια , γλύστρησε το χέρι και λόγω της μεγάλης πίεσης που ασκούσα , το άκρο του δείκτη του αριστερού χεριού ( ακριβώς πάνω στο σημείο που πατάμε τη χορδή της κιθάρας λίγο κάτω απο το νύχι ) , σύρθηκε με δύναμη πάνω σε μια προεξοχή και τραυματίστηκε  ??? . Πόνεσε αλλά είπα ότι θα περάσει . Ομως τις επόμενες μέρες εξακολούθησε να με πονάει όταν το πιέζω κι 'ετσι δεν μπορώ να αντέξω την πίεση της χορδής στο σημείο αυτό , χωρίς πόνο . Ομως αν πατήσω τη χορδή με το δάχτυλο λίγο πιό κάτω προς τη μεριά του μαξιλαριού ή στο πλάϊ δεν πονάει ! Απ'ότι καταλάβατε επειδή προκειται για τον δείκτη δυσκολεύομαι να παίξω κιθάρα κι αυτό με έχει ωευριάσει και με οδήγησε στο να πάω στο ΚΑΤ για να το εξετάσει κάποιος ορθοπεδικός αφού δεν έχει τραυματιστεί το δέρμα ή η σάρκα αλλά ο πόνος εντοπίζεται στο οστό .
Οπως ήταν αναμενόμενο η περίπτωσή μου πτους φάνηκε άνευ ιδιαίτερης σημασίας , μου είπαν απλά ότι τραυματίστηκε η φάλαγγα κι ότι θα περάσει μόνο του κι αν δεν ... σε καμιά δεκαριά μέρες να πάρω τηλ. και να κλέισω ραντεβού στα εξωτερικά ιατρεία . Παρ'ότι τους είπα ότι είμαι  κιθαριστής και αυτό είναι για μένα σοβαρό  πρόβλημα και τους ρώτησα αν μπορεί να επιεπευθεί με κάποιο τρόπο ο χρόνος επούλωσης του τραύματος , αυτοί δεν έδειξαν κανένα ενδιαφέρον , δεν μου έδωσαν καμιά συμβουλή και φυσικά δεν με παρέπεμψαν για ακτίνες ή άλλη εξέταση .
Μήπως σε κάποιον απο εσάς έτυχε κάτι ανάλογο ή έχει γνώσεις κι έχει την διάθεση να προτείνει κάτι  που θα μπορούσε να βοηθήσει στην γρηγορότερη αποκατάσταση ;  :o

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας κι εύχομαι να είστε πάντα γεροί και ατραυμάτιστοι  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 30/05/14, 14:27 από sexpistol »
It's only Rock'n'Roll

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Χωρίς να είμαι ειδικός, είχα μία παρόμοια εμπειρία, όπου ο τραυματισμός που είχα, αντί για μυικός αποδείχθηκε οστεικός και έκανε πολύ χρόνο να περάσει.
Μην αποκλείσεις την περίπτωση μικροκατάγματος του οστού, δεν το λέω για να σε τρομάξω, αντίθετα αν όντως υπάρχει κάτι τέτοιο είναι εξαιρετικά σημαντικό να απέχεις τελείως μέχρι να θρέψη.
Σε κάθε περίπτωση μία ακτινογραφία που αν στην γράψουν θα είναι πολύ φθηνή, θα ήταν ότι πρέπει για να εκτιμήσεις την κατάσταση και να πράξεις τα ενδεδειγμένα και όχι τα τυχαία.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Χωρίς να είμαι σίγουρος τι ακριβώς έχεις κάνει στο δάχτυλό σου, θα έλεγα ότι το πρώτο και κύριο είναι να μην επιδεινώνεις το πρόβλημα παίζοντας κιθάρα από τη στιγμή που σε πονάει. Ακόμα και ένα επιφανειακό κόψιμο να είχες στο ίδιο σημείο, θα προκαλούσε πόνο όταν παίζεις. Δεν είναι λογικό λοιπόν να ρωτάς συμβουλές για γρηγορότερη αποκατάσταση όταν κάνεις κάτι που εμφανώς δεν βοηθάει.

Από εκεί και πέρα θα έλεγα ότι μάλλον δεν έχει τραυματιστεί το οστό, ή αν συμβαίνει κάτι τέτοιο θα πρόκειται στη χειρότερη περίπτωση για κάποιο μικρό ράγισμα ή τραύμα του περιόστεου. Αυτό που περιγράφεις ότι έγινε δεν μού ακούγεται αρκετό για να προκαλέσει πιο σoβαρό κάταγμα. Εκτός αυτού σε μια τέτοια περίπτωση θα σε πονούσε περισσότερο και σε άλλες δραστηριότητες, όχι μόνο όταν ασκείς πίεση σε ένα συγκεκριμένο σημείο. Γι αυτό και στο ΚΑΤ δεν σε έστειλαν για ακτινογραφίες, δεν θα είχε κανένα νόημα.

Τέλος έχε υπόψη σου ότι οι άκρες των δακτύλων έχουν πάρα πολλές νευρικές απολήξεις, γι αυτό και είναι ιδιαίτερα ευαίσθητες στον πόνο. Αυτό μπορεί να σε κάνει να πιστεύεις ότι πρόκειται για τραυματισμό πιο σοβαρό από ό,τι είναι στην πραγματικότητα. Κάνε υπομονή μερικές μέρες ακόμα, ξεκούρασέ το και πιστεύω ότι θα δεις βελτίωση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
35 Απαντήσεις
51760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/07, 03:12
από parlats
2 Απαντήσεις
7300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/12, 14:39
από Iranon