Αποστολέας Θέμα: Λαμποπροβλήματα  (Αναγνώστηκε 12985 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Λαμποπροβλήματα
« στις: 31/05/14, 14:43 »
Καλησπερίζω δυστυχώς με προβλημα.
Μετα απο καποιες μετακινησεις που υπεστη ο ενισχυτης μου (jvm205) ήρθε η στιγμή χθες να επαναλειτουργίσει αλλα τελικα δεν ειχε την ιδια γνωμη με μένα.
Ανοίγω το Power για κανα 5λεπτο οπως κανω πάντα. Με το που ανοίγω το standbuy ακούγεται ενα "μπουμ" απο το ηχειο και η μια απο τις δυο τελικες (v1) εβγαλε μια δυνατη μπλε λαμψη (σαν έκρηξη υγραερίου ενα πραμα). Ενω ο ενισχυτης ανταποκρινεται στα midi, δεν βγαζει καθολου ηχο (ουτε απο το emulated output). Οι λαμπες ζεσταινονται κανονικα και εχουν αυτη την πορτοκαλι λαμψη τους...

Ανοιγω το board και βλεπω οτι εχει καει η FS6 ασφαλεια που βαση jvmforum ειναι η  ΗΤ Transformer (High Tension for power tubes). Την αντικατεστησα αφου πρωτα εβγαλα και ξανακουμπωσα όλες τις λαμπες για να ειμαι σιγουρος οτι ειναι καλα κουμπωμενες. Ελεγξα με το ματι το board και δεν βρηκα τιποτα "καρβουνιασμενο" μεσα.
Δυστυχως κατα την δοκιμη ειχαμε επανάληψη. Μπουμ - μπλε φως - οχι ηχος.....

Απο οτι λενε στο JVMforum ειναι προβλημα καποιας τελικης. (Στην περιπτωση μου της v2 μιας και αυτη λαμπει)

Παμε τωρα στις Ερωτήσεις:

Σκέφτομαι να αλλάξω μεταξύ τους τις V2 -V3 τελικες (ετσι τις λεει το board γιατι το ιδιο βγαινει και με 4 τελικες) και να δω αν η λαμψη θα γινει παλι στη θεση V2...εχει καποιο νοημα στο να σιγουρευτω οτι φταιει η λαμπα?

Ο ενισχυτής εχει  bias pot και test point για καθε λαμπα ξεχωριστα. Αυτο φανταζομαι, σημαίνει οτι δεν χρειαζομαι matched λαμπες. Σωστα?

Υπάρχει περίπτωση να μην είναι πρόβλημα λάμπας? Οχι τιποτα αλλο...μην μου χαλάσει τις καινούριες....

Λάμπες απο πού πέρνω? (el 34)

Σε περίπτωση που όλα πάνε στραβά που τον πάω στην αθήνα για service?(οχι bon studio)

 ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???   


Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #1 στις: 31/05/14, 15:01 »
  Λοιπόν...δεν αντεξα  ::)  αλλαξα τις τελικες μεταξυ τους και η λαμψη μεταφέρθηκε επίσης (έγινε μπλε η v3). Οπότε θεωρώ οτι σίγουρα ειναι θέμα λάμπας.

  Βέβαια δεν περίμενα να γίνει έτσι ξαφνικά μιας και ποτε δεν μετακινήθηκε ζεστός και ηχητικά δεν με προειδοποίησε με καποιο τρόπο. Μετα απο την μετακόμιση απλά έσκασε (!). (τωρα το τι εγινε κατα τη μετακόμιση δεν το ξερω).

  Από που παίρνω λάμπες?
  Να αλλάξω και τις δύο? (αφραγκίες βλέπεις)
  Αν εχει κάποιος καμιά παλιά el34 να βολευτώ για την ώρα ας μου στείλει ΠΜ (με το αζημίωτο φυσικά)

 ps: θα ήταν μια καλή ευκαιρία για συνολικό retubing μιας και τα εχει χρονάκια του ο ενισχυτής και θα γλίτωνα μεταφορικά μια και εξω, αλλά οικονομικά είμαι στριμωγμένος οπότε λέω να το αναβάλω μιας και δεν μικροφωνίζει τιποτα.... 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #2 στις: 31/05/14, 15:08 »
tubedepot.com
έχει καλές τιμές και σχετικά λίγα μεταφορικά.
η συσκευασία αποστολής είναι άψογη

Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #3 στις: 31/05/14, 17:08 »
χμ....γνωριζεις τι μεταφορικα χρεωνει γιατι δεν λεει πουθενα (φανταζομαι κατα την ολοκληρωση της παραγγελιας θα λεει αλλα...)? Δεν εχει εξτρα τελωνειο?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #4 στις: 31/05/14, 17:30 »
κοίτα , χοντρικά μιλώντας κ χωρίς να'ναι κανόνας , δέματα αξίας κάτω των 50$ περνάνε χωρίς δασμούς.

εγω για 3 12ΑΧ7 πλήρωσα 6.55$ μεταφορικά.
αν έχεις φτιάξει λογαρισμό και έχεις βάλει διευθύνσεις και τα ρέστα σου βγάζει τα μεταφορικά πριν ολοκληρώσεις την παραγγελία.
 
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #5 στις: 31/05/14, 18:52 »
Υπαρχει περιπτωση να ευθύνεται η v5 (phase inverter) για το πρόβλημα μου?
Ειναι καποια κοινη 12ax7 η πρεπει να προσεξω κατι?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #6 στις: 31/05/14, 19:43 »
δεν έχω ιδέα αν φταίει η λάμπα του phase inverter.  πιο πιθανό μου κάνει να'χει το πρόβλημα η τελική.
πάντως η λάμπα του phase inverter , απ'ότι έχω διαβάσει , τραβάει τα μεγαλύτερα ζόρια
ρίξε μια ματιά εδώ , εξηγεί πολλά και προτείνει αυτή ως καλή λύση
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #7 στις: 31/05/14, 20:49 »
Αν θες κάποιον Αθήνα για να το checkάρει μπορώ να σου στείλω κάποιν που βρήκα όταν έψαχνα μάστορα για το δικό μου (marshall jcm2555 slash). Τον βρήκα από net του έστειλα τον ενισχυτή Αθήνα και έμεινα εξαιρετικα ικανοποιημένος. Πλήρωσα παραπάνω μεταφορικά απο το service, αλλά έτσι είναι η επαρχία. Anyway αν θες σου στέλνω το προφίλ του στο facebook και επικοινωνείς.
White noise

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #8 στις: 31/05/14, 20:57 »
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες....αυτο που εχω διαβασει σε αρκετα αρθρα αλλα δεν το εχω βρει γραμμενο σαν spec απο κανεναν εμπορο ειναι αυτο "matched phase inverter". Δεν εχω καταλάβει με τι ακριβως ματσαρεται η λαμπα αυτη.....οπως και να εχει βλεπω να περνω αυτη τη sovtek μαζι με τις τελικες...
Απο περιέργεια με τι ταχυδρομιο αγορασες και ποσες μερες εκαναν να ερθουν περιπου?

Οποιαδηποτε πληροφορια τεχνικου ειναι καλοδεχουμενη!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #9 στις: 31/05/14, 21:30 »
μάλλον εννοείς "balanced" phase inverter το οποίο σημαίνει ισορροπημένες τις 2 τριόδους της λάμπας το οποίο όμως μάλλον είναι πολυτέλεια για ενισχυτή κιθάρας και δεν κάνει κάποια αντιληπτή διαφορά στον ήχο σου.


με usps ήταν η παραγγελία και μου τις έφερε ο ταχυδρόμος στο σπίτι. κάπου 7 ως 10 μέρες έκανε

και μιας και το θυμήθηκα , οι 12AX7LPS δε φωτίζουν σχεδόν καθόλου . μη σε παραξενέψει και νομίζεις οτι η λάμπα δε λειτουργεί
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #10 στις: 01/06/14, 11:59 »
Προτείνω:

Phase Inverter:
12AX7 / ECC83 Tungsol Matched, Balanced 12AX7 / ECC83 Tungsol Matched, Balanced

Τελικές Χ2:
KT77 JJ Plat. Matched KT77 JJ Plat. Matched
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #11 στις: 01/06/14, 14:28 »
Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά έλεγα να μην αλλάξω από el34. Δεν έχω ακούσει και από κοντά kt77 οπότε λέω να μη ρισκάρω...
Ωστόσο θες να μας πεις γιατί τις προτείνεις? Τι χαρακτηριστικα έχουν?

Συγχώνευση μηνυμάτων: 02/06/14, 10:14
Υπαρχει αυτη η επιλογη στην αθηνα!

www.freebytes.com/catalog/product_info.php?products_id=1685

Νομιζω οτι ειναι πολυ καλη τιμη και δεν θα εχω και μεταφορικα...


Δεν ξερω αν ματσαρονται ομως. Θα εχω προβλημα δεδομενου οτι ο ενισχυτης εχει trimpot για καθε λαμπα ξεχωριστα?

« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/14, 10:14 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #12 στις: 02/06/14, 10:29 »
Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά έλεγα να μην αλλάξω από el34. Δεν έχω ακούσει και από κοντά kt77 οπότε λέω να μη ρισκάρω...
Ωστόσο θες να μας πεις γιατί τις προτείνεις? Τι χαρακτηριστικα έχουν?
Τα έχω γράψει εδώ:
Λυχνίες preamp/poweramp: Παρουσίαση, ρυθμίσεις

Για μένα έχει μεγάλη σημασία να είναι balanced o phase inverter γιατί αλλιώς το σήμα που πάει στις τελικές δεν είναι συμμετρικό. Η Τungsol που σου πρότεινα είναι από τις καλύτερες PI.

Οι ΚΤ77 είναι απλά καταπληκτικές, πρόσφατα όλη η Diesel γύρισε σε ΚΤ77 σε όλα τα μοντέλλα και τις έχω στον DMoll. Είναι απολύτως εναλλακτές με τις EL34. Είναι δύσκολο να τις βρείς ταιριασμένες, αλλά ευτυχώς τις έχει το Banzai και μάλιστα πολύ φθηνά.


Δεν ξερω αν ματσαρονται ομως. Θα εχω προβλημα δεδομενου οτι ο ενισχυτης εχει trimpot για καθε λαμπα ξεχωριστα?
Δεν φθάνει αυτό. Χωρίς να πάμε πολύ στα τεχνικά, το biasing είναι ΕΝΑ σημείο της λειτουργίας της λάμπας, κάτι σαν αφετηρία, ενώ το Matching αφορά την συμπεριφορά της λάμπας σε ένα ευρος λειτουργίας και σε περισσότερες της μίας παραμέτρους.
Χωρίς κάποιο κύκλωμα να κάνει συνεχή ρύθμιση του Bias, δύο αταίριαστες λυχνίες θα λειτουργούν σαν να ξεκινάμε 2 άνθρωποι από μία πχ στάση αλλά στην πορεία να πηγαίνουνε σε κάπως διαφορετικές κατευθύνσεις. Γενικά να παίρνεις πάντα ταιριασμένες τελικές.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #13 στις: 02/06/14, 12:24 »
απο το φοβερο σου αρθρο εστιασα μονο σε αυτες που μπορουσα να ακουσω και δεν σου κρυβω οτι με ενθουσιασε η Tung-Sol EL34B-Reissue αλλα λεω να την βγαλω πιο οικονομικα...

Βρηκα αυτες http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?cPath=259_274_268&products_id=1685 που ειναι και ελλαδα αλλα δυστυχως δεν τις ματσαρουν οποτε δεν μπορω να τις αποκτισω...


Πολυ ωραιο το σετ σου andr1ane. Ελεγα για ποιο οικονομικο αυτο το σετ: JJ El34 matched και JJ ECC803S - selected balanced για PI
http://www.musikerkram.de/product_info.php?products_id=314
http://www.musikerkram.de/product_info.php?products_id=417


Ειναι πιο οικονομικο (47euro). Πιστευεις οτι αξιζει τα παραπανω λεφτα το δικο σου σετ(58euro)?

Μηπως το ψαχνω πολυ χωρις λογο, δεδομενου το οτι δεν κρανκαρω ποτε το master volume?
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/14, 12:43 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #14 στις: 02/06/14, 13:15 »
Ελεγα για ποιο οικονομικο αυτο το σετ: JJ El34 matched και JJ ECC803S - selected balanced για PI
Αυτές οι JJ El34 είναι οκ, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Επίσης η JJ ECC803S δεν είναι η κανονική ECC83, εγώ δεν θα την έβαζα στον PI.

Ειναι πιο οικονομικο (47euro). Πιστευεις οτι αξιζει τα παραπανω λεφτα το δικο σου σετ(58euro)?
Ναι, αξίζει. Εγώ επίσης προτιμώ την Ευρώπη για λάμπες, όχι μόνο για τα τελωνεία αλλά και το κοπάνημα στις μεταφορές.
Να συνοψίσω τις επολογές που βλέπω για σένα:

PI:
Καλή οικονομική τίμια: http://www.banzaimusic.com/ECC83S-12AX7-JJ-Matched-and-Balanced.html
Ιδιαίτερη, αξίζει να την δοκιμάσει κανείς: http://www.banzaimusic.com/12AX7LPS-Sovtek-Matched-and-Balanced.html
Η προτίμηση μου: http://www.banzaimusic.com/12AX7-ECC83-Tungsol-Matched-and-Balanced.html

Τελικές:
Καλή οικονομική: http://www.banzaimusic.com/EL34-JJ-Plat.-Matched.html
Ιδιαίτερη, με κάτι από 6L6, αξίζει να την δοκιμάσει κανείς: http://www.banzaimusic.com/6CA7-EH-Platinum-Matched.html
Η παλαιότερη προτίμηση μου: http://www.banzaimusic.com/EL34B-Tungsol-Platinum-Matched.html
Η τωρινή προτίμηση μου: http://www.banzaimusic.com/KT77-JJ-Plat.-Matched.html

Μηπως το ψαχνω πολυ χωρις λογο, δεδομενου το οτι δεν κρανκαρω ποτε το master volume?
Όχι, καλά κάνεις, δεν είναι θέμα έντασης, αλλά κυρίως χροιάς και αξιοπιστίας.
Δίνεις 90% για λάμπες και το τελευταίο 10% είναι που θα σου κάνει την διαφορά μεταξύ αποδεκτού και πραγματικά καλού.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #15 στις: 02/06/14, 14:57 »
Μαλιστα!!!! Πολλα data...χαχαχαχαχαχαχαχα

την διαφορα της ecc803s απο την ecc83 την ξερω. Απλα σκεφτηκα οτι θα βοηθουσε τις jj El34 να γινουν πιο μπασες και να μοιαζουν στις tungsol el34B που δεν τις εβρισκα φθηνα ματσαρισμενες.  Λαθος το σκεφτηκα? :p

Οπως και να εχει Νομιζω οτι αποφασισα.
Θα παω για τις ΚΤ77 εναντι των El34B κυριως λογω αντοχης (το military version αυτο δεν δηλωνει? :p) μιας και απο οτι καταλαβα εχουν και οι δυο ογκωδη μπασα και στρογκυλα πριμα. (ειναι λιγο αξεστος ο JVM. Τσιριζει και δεν εχει τοσο σωμα)

Επισης Θα προτιμησω την Tungsol 12ax7 εναντι της Sovtek LPS λογω του οτι οι δευτερες ειναι καπως επιρεππης σους μικροφωνισμους και ο jvm με τσιτα τα γκαζια εχει αρκετους απο δαυτους...

Αν δεν κανω κατι λαθος στο συλογισμο μου πειτε μου να στειλω παραγγελια! (αν θελει και κανενας αλλος τιποτα για αγορα ας το πει να του το παρω)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #16 στις: 02/06/14, 16:18 »
Ναι, νομίζω είναι οι καλύτερες επιλογές, δεν θα σκεφτόμουν κάτι να σου έδινε πιο πολύ όγκο από το loudness των Tungsol και το hint του όγκου των ΚΤ88 που δίνουν οι ΚΤ77.

Ένα ακόμα πράγμα: ΠΑΡΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μερικές (~6) ασφάλειες SLOW BLOW τέτοιου τύπου: http://www.banzaimusic.com/Fuse-slow-blo-5x20mm-0-5A.html
..αλλά πρόσεξε να δεις ακριβώς το rating που έχει ο ενισχυτής σου.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #17 στις: 02/06/14, 16:40 »
Χεχεχε....πήρα ένα πακετάκι 500mA slow-blow για το στάδιο της διάγνωσης οπότε έχω αρκετές ακόμα(αχρείαστες να ναι)

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Θα επανέλθω με εντυπώσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #18 στις: 02/06/14, 16:52 »
Ωραίος!  :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #19 στις: 12/06/14, 20:53 »
Παρελαβα σημερα τις λαμπιτσες!
Εννοείται οτι τις εβαλα πανω. χχαχαχαχα.
Ευτυχως δεν ειχε καποιο αλλο προβλημα ο ενισχυτης οποτε ολα πηγαν καλα. Εκανα και bias στα 35.5mV.
Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι αναβουν αρκετα δυνατα (αισθητα πιο δυνατα απο τις EL34 που φοραγα, και βγαζουν αρκετη ζεστη. Το εχει παρατηρησει κανενας στις δικες του? Ειναι φυσιολογικο η να ξανατσεκαρω το Bias?
Για διαφορα στον ηχο δεν θα αναφερθω μιας και η δοκιμη εγινε σε πολυ χαμηλες εντασεις και με κιθαρα φιλου την οποια εχω σπιτι για σεταρισμα (ενω την δικια μου την εχει αλλος :p).
Αυριο μετα την προβα θα επανελθω.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #20 στις: 13/06/14, 00:14 »
..αναβουν αρκετα δυνατα (αισθητα πιο δυνατα απο τις EL34 που φοραγα, και βγαζουν αρκετη ζεστη. Το εχει παρατηρησει κανενας στις δικες του? Ειναι φυσιολογικο η να ξανατσεκαρω το Bias?
Ναι, έτσι είναι οι δικές μου ΚΤ77. Για σίγουρα, τι plate voltage έχεις?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #21 στις: 13/06/14, 00:44 »
Δυστυχώς δεν ξέρω. Για το bias χρησιμοποίησα τα "test points" που έχει σστο board η Marshall. Το procedure λέειοτι εκει μετράς mV και όχι mA, από 30-40mV. Οπότε το biasing το κάνω "τυφλοσουρτη".
Δυστυχώς ακυρώθηκε και η αυριανή πρόβα οπότε τώρα περιμένω να επιστραφεί η κιθάρα μου για να δω διάφορες.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #22 στις: 13/06/14, 01:19 »
Δυστυχώς δεν ξέρω. Για το bias χρησιμοποίησα τα "test points" που έχει σστο board η Marshall. Το procedure λέειοτι εκει μετράς mV και όχι mA, από 30-40mV. Οπότε το biasing το κάνω "τυφλοσουρτη".
Όλα αυτά μία χαρά, όμως χωρίς να ξέρεις το plate voltage που σου δίνει με τις KT77 δεν θα ξέρεις πόσο hot έχεις ρυθμίσει.

Είναι πολύ απλό μιάς και τον άνοιξες και "γνωριστήκατε", με το πολύμετρο στο DC και σε εύρος 1000v, με πολύ προσοχή, με τις τελικές πάνω (πραγματικό plate voltage του δικού σου μηχανήματος), σε οποιαδήποτε από τις τελικές, μέτρα την τάση μεταξύ των ποδιών 3 και 8 (plate to cathode αντίστοιχα).

Δες εδώ για να προσανατολιστής αναφορικά με το πάνω-κάτω:

« Τελευταία τροποποίηση: 13/06/14, 01:23 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #23 στις: 13/06/14, 15:38 »
ειχα την εντυπωση οτι το plate voltage ειναι στθερο στα 450Vdc (περιπου). οχι?
Φοβηθηκα και φοβαμαι να μετρησω ρευματα πανω στη λαμπα με πολυμετρο. Καποια στιγμη στο μελλον ισως αγορασω τη βασουλα με τους ακροδεκτες που μετραει το PV...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/06/14, 16:03 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Λαμποπροβλήματα
« Απάντηση #24 στις: 21/06/14, 22:42 »
Επανηλθα με αρκετα Data ;D

Χθες εκανα την πρωτη προβα με τις καινουριες λαμπες! Θυμιζω οτι εβαλα ΚΤ77 τελικες της JJ http://www.banzaimusic.com/KT77-JJ-Plat.-Matched.html και στη θεση της PI εβαλα την tungsol 12ax7 matched balanced http://www.banzaimusic.com/12AX7-ECC83-Tungsol-Matched-and-Balanced.html.

  Σαν αποτελεσμα εμεινα εκπληκτος! Δεν πιστευα οτι αλλαζοντας τελικες θα ειχε τοσο μεγαλη διαφορα ο ενισχυτης. Βεβαια απο EL34 (κινεζικες) πηγα σε KT77 αλλα και παλι δεν περιμενα τοσο μεγαλη διαφορα. Ο ηχος ζεστανε πολυ. Γεμισε στα μπασα και γενικοτερα ειναι πιο "στρογγυλος". Σταματισε τα ενοχλητικά πριμα και πλεον δεν ξυριζει καθολου. Εχει αποκτησει ογκο, με πολυ γεματα lead και τρομερο definision ακομα και σε full ακορντα με τερμα γκαζια στον neck μαγνητη. Πραγματικα δεν κλαιω τα 57 ευρω που εδωσα, αντιθετως επρεπε να τα ειχα δωσει αμεσως οταν πηρα τον ενισχυτη :P !

  Τωρα για το Biasing. Ειχα πει οτι φοβουμενος να μετρήσω ρευματα πανω στις τελικες, εκανα το bias τυφλοσουρτη απο τα bias points της marshall στα 35mA. Παρατήρησα ομως οτι περα απο την πολυ ζεστη και την εντονη πορτοκαλι λαμψη που ειχαν οι νεες τελικες, εβγαζαν και μια μπλε λαμψη πανω στο γυαλι τους. Το λεγομενο blue glow (https://www.google.gr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=kt77+blue+glow) το οποιο δεν ηξερα οτι ειναι φυσιολογικο
:P . Σε πρωτη φαση σκεφτικα πως κατι εκανα λαθος ή το "αυτοματοποιημενο biasing" δεν δουλευει σωστα στις KT77 οποτε βρηκα το θαρρος να μετρησω το plate voltage...

  Για αρχη να πω οτι ευχαριστω πολυ τον Ανδριανο για τις πολυτιμες συμβουλες του!
Πηγα να μετρήσω τα pins 3-8 αλλα οι KT77 δεν εχουν 8 pins αλλα 7. Ωστοσο στο jvmforum και συγκεκριμενα εδω http://jvmforum.com/phpBB3/viewtopic.php?f=21&t=5002  βρηκα οτι μετρας το Plate voltage απο το 3 ποδι με τη γη (σασι στην περιπτωση μου) οποτε μετρωντας μου εβγαλε 450Vdc. Ακολουθωντας και αυτον τον τυπο - 450*0.035=15.75 watt- δλδ 63% της μεγιστης ισχης που μπορει να δωσει η ΚΤ77 εβαλα το bias στα 35mA

Σας ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια!
« Τελευταία τροποποίηση: 21/06/14, 22:57 από kkmspm »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/14, 13:42
από noe13