Αποστολέας Θέμα: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ  (Αναγνώστηκε 16502 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος toamingo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« στις: 26/09/14, 10:16 »
καλημερα σας και σας ευχαριστω που με δεχτηκατε στο φορουμ. Θα σας παραθεσω τους προβληματισμους μου και ελπιζω να με βοηθησετε οσο μπορειτε με την εμπειρα κ την γνωση σας.
Θελω να μαθω κιθαρα! Ναι ετσι απλα, Λοιπον η ιστορια εχει ως εξης...
Καταρχην ειμαι ενηλικος καποιας ηλικιας, δεν με ενδιαφερει λοιπον να κανω σπουδες, να τρωω χρονο διαβαζοντας και μελετωντας, θελω να μαθω να παιζω για την παρτη μου, για να χαλαρωνω τραγουδωντας , για να παιζω σε μια παρεα . Τα τραγουδια που θελω να παιζω ειναι ελληνικο ποπ εντεχνο και rock και ξενο rock. Στο σπιτι υπαρχει μια φθηνη παλια κλασικη κιθαρα , ψιλοσκευρωμενη κ με σπασμενη χορδη (αυτο βεβαια φτιαχνει αλλαζωντας χορδες), την οποια οσες φορες εχω πιασει στα χερια μου βλεποντας video απο ytube κλπ αδυνατω να βαλω καν σωστα τα δαχτιλα μου κ να πατισω σωστα μια συγχορδια ! Σε μια μικρη ερευνα λοιπον αγορας ως τωρα καποια ωδεια μου προτυναν να κανω μαθηματα ταχιριθμα για ενηλικα με ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ενω σε καποια αλλα μου εχουν πει να εκμεταλευτω την παλια κλασικη μου και να κανω με κλασικη λεγωντας πως η κλασικη παιζει τα παντα επομενος και αυτα τα κομματια που με ενδιαφερει, κ με πλεονεκτημα πως μπορω να μαθω σωστα και περισσοτερα πραγματα για τα οποια η ακουστικη μελλοντικα πιθανον να με περιορισει. Ετσι τωρα εχω μπερδευτει.
Τα ερωτηματα μου λοιπον ειναι δυο
1 Τι κιθαρα να επιλεξω να μαθω?
2 Αν επιλεξω ακουστικη τι μου προτεινεται να παρω? τα οικονομικα ειναι δυσκολα ετσι κ αλλιως κια θα ηθελα οποιες προτασεις να αφορουν οικονομικα value for money μοντελα

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #1 στις: 26/09/14, 10:41 »
Θα σου πω πως το βλέπω εγώ.
Πρόσφατα η κόρη μιας φίλης (ηλικίας γυμνασίου) και παίζοντας ήδη τρια χρόνια κλασική κιθάρα, ανακοίνωσε στην μαμα της ότι θέλει να σταματήσει. Μετά απο κουβέντα που έκανα μαζί της (είμαστε καλοί οικογενειακοί φίλοι), κατάλαβα ότι το παιδί βαρέθηκε την ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ.
Στο μυαλό της όταν ξεκίνησε να μάθει κιθάρα το είχε όπως εσύ. Εβλεπε τα καλοκαίρια τις παρέες μας με τις κιθάρες και ήθελε το ίδιο και αυτή. Στην πορεία κατάλαβε ότι πάει αλλού το πράγμα, και μάλιστα σε ένα είδος μουσικής που δεν της αρέσει. Κλασική παιδεία δεν έχουμε όλοι μας και ούτε μπορείς ένα αρχάριο να τον αναγκάσεις να περάσει τόσο διάβασμα/εξετάσεις/ασκήσεις για σωστές τοποθετήσεις, ενω το μόνο που θέλει να αποκτήσει μια ευελεξία στο όργανο ώστε μπορεί να βγάζει μερικά ακόρντα αύριο μεθαύριο.
Θεωρω λοιπόν (γνώμη μου είναι βέβαια) ότι εφόσον θες την κιθαρα για το κέφι σου και την παρέα σου (ερασιτεχνικά πάντα) δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπλέξεις με ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ.
Θα σου πρότεινα να βρείς ένα δάσκαλο, να τους εξηγήσεις ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ θες να μάθεις, ωστε παράλληλα με την θεωρία να σου μαθαίνει με πιο μοντέρνο τρόπο συγχορδίες και τραγούδια. Τόσο απλά.
Αυτό πρότεινα και στην κοπέλα που σου ανέφερα και απο τον Αυγουστο και μετά κάνει με φίλο δάσκαλο μοντέρνα κιθάρα και ξαναγάπησε το όργανο...

Το ότι έχεις σπίτι μια κλασική κιθάρα να γρατσουνάς σε πρώτη φάση καλά είναι. Οταν θα αποφασίσεις να μάθεις όμως μάλλον θα πρέπει να την παροπλίσεις. Οχι τοσο επειδή δεν είναι ακουστική, αλλα για να πάρεις ένα καλύτερο όργανο να σε φτιάχνει κάθε φορά να παίζεις...

Αποσυνδεδεμένος toamingo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #2 στις: 26/09/14, 11:01 »
καλημερα και παλι, ακριβως αυτο που ειπες.. σε ενα ωδειο που πηγα για να συζητησω μιλησα με τον ιδιο το δασκαλο, ενα νεο παιδι, ο οποιος ηταν αυτος που με παροτρηνε για την κλασικη ενω εγω ημουν σχεδον πεισμενος για ακουστικη κ μαλιστα μου εκανε εντυπωση γιατι δεν ηταν κανενας μεγαλος κυριος , ηταν ενα νεο παιδι, και φυσικα του εξηγησα τι θελω να κανω, γι αυτο εμπλαιξα κ μπερδευτηκα

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #3 στις: 26/09/14, 11:04 »
Σπίτι σου ακούς κλασική μουσική? Κάνεις κέφι?

Αποσυνδεδεμένος toamingo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #4 στις: 26/09/14, 11:09 »
κλασικη οχι ιδιαιτερα ,πολυ λιγο , αλλα κ να ακουγα πολυ δεν θα ηθελα να παιζω κλασικη με τιποτα !!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #5 στις: 26/09/14, 11:10 »
Αρα ξέρεις τι θέλεις, δεν είσαι μπερδεμένος.
Βάλε και ένα όριο χρηματικό, μέχρι πόσα μπορείς να διαθέσεις για μια κιθάρα και θα σου ποστάρουν διάφορες.

Παράλληλα ψάχνεις δάσκαλο ή ωδείο πλεον σε αυτή την κατεύθυνση
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/14, 11:12 από NikosKo »

Αποσυνδεδεμένος toamingo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #6 στις: 26/09/14, 11:15 »
ειναι λες τοσο απλο? Γιατι ο δασκαλακος με μπερδεψε σχετικα με την κλασικη. Οσο αφορα την αγορα το οικονομικο μου κριτηριο ειναι το χαμηλοτερο δυνατο , απλα να παρω μια κιθαρα που δεν θα ειναι σε λιγο καιρο για πεταμα,λλα θα την εχω διαχρονικα, οποτε δεν ξερω τι θα μου προτεινατε? επισηα βλεπω πως υπαρχουν αρκετες στην χρυση ευκαιρα μεταχειρησμενες αλλα δεν ξερω αν κ τι να επιλεξω. Τελος οσο αφορα το ωδειο η δασκαλο, κατευθυνομαι στην λυση του ωδειου αν κ οι τιμες ειναι αρκετα ψηλα, δεν ξερω καποιον δασκαλο που ισως να μου ερχονταν σε ποιο οικονομικη τιμη
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/14, 11:17 από toamingo »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #7 στις: 26/09/14, 11:31 »
για αγγελίες σχετικά με μουσικά όργανα είναι προτιμότερο να κοιτάς σε σάιτ/φόρουμ που ειδικεύονται σε αυτό ( εδώ και εδώ ) , συν οτι υπάρχουν αξιολογήσεις για τους πωλητές.  ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #8 στις: 26/09/14, 11:38 »
οι Jumbo κιθάρες στον Thoman ξεκινούν απο 120€ ενώ για κάποιο λογο οι Dreadnought απο 75€  :o

υποθέτω και στην Ελλάδα οι τιμές δεν θα είναι δραματικά διαφορετικές....

οπότε μια βόλτα απο τα καταστήματα του κέντρου και πάρε την ακουστική που σου κάθεται όμορφα στο πόδι και έχει τον ήχο που σου αρέσει...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος KouloGiorgas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #9 στις: 26/09/14, 11:45 »
Ήμουν στην ίδια θέση ΑΚΡΙΒΩΣ με εσένα πριν ένα χρόνο περίπου.
Θα σου πω τισ εμπειρίες μου πάνω στα 3 βασικά θέματα που σε προβληματίζουν

1) "Κλασική ή Ακουστική"
Άφησε στην άκρη την κλασική και πάρε ακουστική. Είναι άλλο όργανο η κλασική. Προσφέρεται για άλλο είδος μουσικής απο αυτό που προφανώς σου αρέσει και θες να παίξεις. Επίσης εγώ τη βρίσκω πιο δύσκολη για κάποιον αρχάριο. Ο λόγος που παράτησα την κιθάρα όταν είμουν πιτσιρικάς ήταν οτι οι γονείς μου μη γνωρίζοντας τη διαφορά, μου είχαν πάρει κλασική. Ποτέ δεν βολέυτηκα με την φαρδυά ταστιέρα και πάντα ζήλευα τον ήχο της ακουστικής του κολλητού μου. Αποτέλεσμα να τα παρατήσω και να παλεύω τώρα στα 35 μου να βρώ χρόνο για να μάθω :)

2) "Τι ακουστική να πάρω"?
Οι επιλογές στην αγορά είναι άπειρες, όποιο κι αν είναι το budget σου.
Μην κάνεις το λάθος που έκανα εγώ όμως. Πήρα μια πολύ φτηνή με χαμηλής ποιότητας λαμινέ ξύλα και στο 3μηνο αγόρασα άλλη.
Βρες ακουστική στο budget σου, αλλά να έχει τουλάχιστον καπάκι απο μασίφ ξύλο.
Αντί να δόσεις 150 ευρώ για καινούρια κιθάρα με λαμινε ξύλα, βρες μια μεταχειρισμένη με μασιφ καπάκι στα ίδια λεφτά, ή ακόμα καλύτερα δόσε άλλα 100 ευρώ και πάρε μια καινούρια που θα σου αρέσει ΚΑΙ οπτικά. (Ναι έχει σημασία και το οπτικό κομμάτι. Σε κάνει να θες να παίξεις περισσότερο  :) ) Με 250 ευρώ παίρνεις πολύ καλή καινούρια κιθάρα με μασιφ καπάκι.

3) Μαθήματα.
Κάνε ιδιαίτερα μαθήματα. Εννοώ 1on1, όχι απαραίτητα στο χώρο σου.
Οι ανάγκες σου είναι αρκετά ειδικές για να σε καλυψει κάποιο ομαδικό μάθημα.
Τα ιδιαίτερα μαθήματα θα αποδόσουν καλύτερα νομίζω ακόμα και αν δεν είναι στο χώρο σου.

Επειδή έχουμε πολλά κοινά, στείλε μου πμ για ό,τι άλλο θες και μπορώ να βοηθήσω.

Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος toamingo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #10 στις: 26/09/14, 12:04 »
επισης δεν εχω καταλαβει το εξης, στην ακουστικη παιζεις μονο ακορντα? η μπορεις να παιζεις κ συγκεκριμενες χορδες  στο δεξι χερι οπωςμε μια ακουστικη με την διαφορα μονο οτ αντι να το κανεις με το χερι το κανεις με πενα?

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #11 στις: 26/09/14, 12:16 »
Για να ξεμπερδευτείς. Εσύ θες να μάθεις ακουστική κιθάρα. Με τρόπο ακουστικής μπορείς να παίξεις είτε σε κλασική, είτε σε ηλεκτρική. Αυτό που διαφέρει δηλαδή είναι ο τρόπος παιξίματος. Προτείνω κι εγώ ιδιαίτερα.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος toamingo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #12 στις: 26/09/14, 12:28 »
οκ λοιπον επειδη  ισχυει κ ο νομος της πλειοψηφιας , ακουστικη |! χαχα , τωρα τι να παρω ?

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #13 στις: 26/09/14, 12:51 »
 Αν εχεις καποιον γνωστο σου που παιζει κιθαρα, πατε μια βολτα στο κεντρο σε μαγαζια με κιθαρες. Οχι απαραιτητα να αγορασεις, αλλα για να παρεις μια ιδεα τι κυκλοφορει. Σχημα, μεγεθος, υλικα κατασκευης, εμφανιση και περισσοτερο πια θα σου ταιριαζε...

Αποσυνδεδεμένος toamingo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #14 στις: 26/09/14, 12:55 »
αυτο δεν ειναι εφικτο ,δεν εχω γνωστο μου να ασχολειται με το αθλημα, αν ειχα αλλωστε γνωστο μου να ασχολειται  δεν θα ρωταγα στο φορουμ

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #15 στις: 26/09/14, 13:03 »
οκ. Παρολα αυτα νομιζω και μονος σου πρεπει να κανεις μια βολτα στα μαγαζια. Χωρις να αγορασεις, απλα να ερθεις σε πρωτη επαφη με πολλες κιθαρες, ωστε να γινει σε αλλη βαση η κουβεντα εδω...

Αποσυνδεδεμένος toamingo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #16 στις: 26/09/14, 14:06 »
stis akoustikes  o ixos ine ektos apo pio etalikos k ligo oxi toso mpasos oso stin klasiki i ine idea mou?

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #17 στις: 26/09/14, 14:11 »
Σχετικό και αυτό. Το ένα όργανο έχει τις μισές μεταλικές χορδές και το άλλο όλες (το ισοπέδωσα  ;D ;D ). Απο εκεί και πέρα, στις ακουστικές όσον αφορά τις συχνότητες (πόσο μπάσος ακούγεται όπως είπες) έχει να κάνει με πολλές παραμέτρους (μέγεθος κιθάρας, χορδών, υλικό κατασκευής και των δυο και πάει λέγοντας).
Η βόλτα στα μαγαζιά που σου πρότεινα θα σου λύσει πολλές τέτοιου είδους απορίες ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ. Το εύκολο είναι να σου προτείνουμε όλοι μας απο μία κιθάρα που θεωρούμε καλή, ή και όλοι μαζί να σου προτείνουμε μια συγκεκριμένη. Την αγοράζεις και τέλος. Αυτό θες? ή να το δεις και λίγο μόνος σου?

Αποσυνδεδεμένος toamingo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #18 στις: 26/09/14, 14:29 »
nai alla ego apo konta pos na katalabo? aou den ksero na pezo!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #19 στις: 26/09/14, 14:44 »
Εντάξει. Tην συγκεκριμένη κιθάρα δεν την έχω παίξει. Στο νετ γράφουν τα καλύτερα για αυτές στην κατηγορία τους. Εγω εδώ και καιρο ψήνομαι για μία....


http://www.thomann.de/gr/recording_king_ro10_na.htm

https://www.youtube.com/watch?v=UEbquWXFSpc

Αποσυνδεδεμένος bozosd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #20 στις: 26/09/14, 14:49 »
Καλησπέρα στην παρέα.
Αν μου επιτρέπετε να πω και γω την γνώμη μου στην κουβέντα,θα έλεγα πως συμφωνώ απόλυτα
σε όσα έγραψε παραπάνω ο φίλος kathodios.(χωρίς να σημαίνει πως δεν συμφωνώ με τους υπόλοιπους) :)


Απλά πιστεύω πως στην περίπτωση του φίλου δεν είναι και τόσο απαραίτητο να προβεί σε άμεση αγορά
κάποιας ακουστικής,μιας και μπορεί να καλύψει τις αρχικές του ανάγκες με την κλασική που διαθέτει.
Θεωρώ πως ο ήχος της κλασικής είναι μαγευτικός και μπορείς να παίξεις τα πάντα με τον τρόπο που θέλει ο καθένας.


Επομένως,για αρχή τουλάχιστον θα μπορείς να κάνεις την εξάσκηση σου χωρίς να ενοχλείς απο άποψη έντασης
και όταν αποκτήσεις εξοικείωση και μια σχετική εμπειρία θα διαλέξεις το επόμενο όργανο με άποψη.
Όσο ζεις,μαθαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #21 στις: 26/09/14, 15:01 »
toamingo, καλώς ήρθες.
Γράφε πάντα με ελληνικούς χαρακτήρες...

Απλά πιστεύω πως στην περίπτωση του φίλου δεν είναι και τόσο απαραίτητο να προβεί σε άμεση αγορά κάποιας ακουστικής,μιας και μπορεί να καλύψει τις αρχικές του ανάγκες με την κλασική που διαθέτει.
Θεωρώ πως ο ήχος της κλασικής είναι μαγευτικός και μπορείς να παίξεις τα πάντα με τον τρόπο που θέλει ο καθένας.

Κι εγώ πιστεύω ότι η υπάρχουσα κλασική κιθάρα είναι ικανοποιητική για τα πρώτα βήματα. Για 1, 2, 5 μήνες, ανάλογα τα οικονομικά και το ποσοστό αυτοπεποίθησης για το τι ζητάει/απαιτεί ο παίκτης από τον εαυτό του και το όργανο.
Εγώ άρχισα να παίζω με μια δανεική ακουστική κιθάρα καυσόξυλο, με σκευρωμένο μπράτσο σαν τόξο, και αφού είδα ότι πράγματι το γουστάρω πολύ το άθλημα και τα δάκτυλά μου λύνονται, αγόρασα ηλεκτρική.

Αποσυνδεδεμένος KouloGiorgas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #22 στις: 26/09/14, 15:06 »
Καλησπέρα στην παρέα.
Αν μου επιτρέπετε να πω και γω την γνώμη μου στην κουβέντα,θα έλεγα πως συμφωνώ απόλυτα
σε όσα έγραψε παραπάνω ο φίλος kathodios.(χωρίς να σημαίνει πως δεν συμφωνώ με τους υπόλοιπους) :)


Απλά πιστεύω πως στην περίπτωση του φίλου δεν είναι και τόσο απαραίτητο να προβεί σε άμεση αγορά
κάποιας ακουστικής,μιας και μπορεί να καλύψει τις αρχικές του ανάγκες με την κλασική που διαθέτει.
Θεωρώ πως ο ήχος της κλασικής είναι μαγευτικός και μπορείς να παίξεις τα πάντα με τον τρόπο που θέλει ο καθένας.


Επομένως,για αρχή τουλάχιστον θα μπορείς να κάνεις την εξάσκηση σου χωρίς να ενοχλείς απο άποψη έντασης
και όταν αποκτήσεις εξοικείωση και μια σχετική εμπειρία θα διαλέξεις το επόμενο όργανο με άποψη.

Έτσι όμως υπάρχει ο κίνδυνος να ξενερώσει.
Αυτή ακριβώς η λογική ήταν που με οδήγησε εμένα στο να τα παρατήσω.

Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά δε νομίζω οτι είπε αυτό ο kathodios.  :)

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #23 στις: 26/09/14, 15:57 »
Κι εγώ με τη σειρά μου θα σου προτείνω τον απλό ανέξοδο τρόπο...

1. Περνάς χορδές στην κλασσική και αγοράζεις κι ένα κουρδιστήρι.

2. Βρίσκεις (σου στέλνουμε) ένα pdf που περιέχει όοοοοολα τα ακκόρντα (σχηματισμοί πώς πιάνονται). Σου λέμε κιόλας ποια πρέπει να κοιτάξεις γρήγορα γρήγορα πριν καν δεις τραγούδια.

3. Μαζεύεις μία λίστα με τραγούδια που σου αρέσουν πολύ. Προτίμησε κάτι σε 'έντεχνη ποιότητα - κουλτούρα - τύπου πυξ-λαξ'. Αυτό καθώς περιέχουν εύκολες συγχορδίες.

4. Βρες τί συγχορδίες έχει το εκάστοτε τραγούδι που σου αρέσει, κύκλωσέ τες στο pdf, μάθε τες και προσπάθησε να παίζεις μαζί με το τραγούδι. Δεν είναι πυρηνική φυσική. Θα πονέσεις λίγο στην αρχή, αλλά οκ...

5. Αν δεις πως σου αρέσει, αγόρασε μία ακουστική...

Θέμα κλασσική vs ακουστική
Υπάρχουν σημαντικότατες διαφορές, ΑΛΛΑ... μπορείς να παίξεις ακκόρντα ΚΑΙ με την κλασσική. Απλά δεν ακούγεται ΤΟΣΟ υπέροχα όπως στην ακουστική. Αλλά δεν πιστεύω πως αυτό θα σ'εμποδίσει. Είναι φανερό βέβαια πως προτιμάς την ακουστική και για τον σκοπό που την θες, χρειάζεσαι ακουστική. Αν σου περισσεύουν χρήματα λοιπόν και δεν σε νοιάζει αν στο μέλλον τα παρατήσεις, βρίσκεις μία φθηνή ακουστική κι επαναλμβάνεις τα βήματα που σου έγραψα. Στο θέμα του δασκάλου όμως, είμαι κάθετος (προσωπική άποψη πάντα). Δεν τον χρειάζεσαι...Κάνε τα παραπάνε βήματα. Στην χειρότερη, βάλε και κανένα video στο youtube! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/14, 16:01 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ Κ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
« Απάντηση #24 στις: 26/09/14, 16:09 »
Νομίζω το παραπήγατε παιδιά...
Αν ήταν έτσι θα εβγαινε ένα μανιουαλ να μάθουν όλοι μόνοι τους.
Κάποιος πρέπει να του δείξει 5 πράγματα απο κοντά. Απο το λιγότερο, πως δουλεύει ένα κουρδιστήρι και πως να περάσει μια χορδή, μέχρι μέχρι μέχρι...
Εναν δάσκαλο για λίγο (έστω) διάστημα (ή κάποιον να του δείξει) όλοι χρειάζονται.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 18:06
από LILAKI
0 Απαντήσεις
1811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/09, 17:10
από paul moore
4 Απαντήσεις
2836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 14:06
από benbass
12 Απαντήσεις
4948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/09, 16:39
από CLIFF EM ALL
5 Απαντήσεις
6742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/11, 19:22
από VaBassix
1 Απαντήσεις
2194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/11, 18:26
από adr1anos
7 Απαντήσεις
31828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/12, 04:39
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
17 Απαντήσεις
7586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/11, 14:07
από pipokas99
1 Απαντήσεις
3536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/13, 10:11
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
32144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/14, 04:14
από konstantinossgounelas