Αποστολέας Θέμα: EBS octabass  (Αναγνώστηκε 15808 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
EBS octabass
« στις: 03/10/14, 11:34 »
Λεω να πω 2 λογακια για το πεταλι τουτο..
Λοιπον,μια πολυ καλη και στιβαρη κατασκεβη,με 2 ποτενσιομετρα ενα διακοπτη με 3 επιλογες και το κλασικο ον-οφ διακοπτη.
1ο ποτενσιομετρο,η ενταση του οριτζιναλ σηματος,2ο η ενταση του επεξεργασμενου σηματος,διακοπτης με 3 επιλογες σε οκταβες,πανω,μεση,κατω.Δηλαδη που θελουμε να κυμενετε το σημα που θα βγει επεξεργασμενο.Τροφοδοτητε απο την κλασικη 9αρα μπαταρια η απο τροφοδοτικο το οποιο δυστυχος δεν εμπεριεχετε.εαν ο ενισχιτης βγαζει phantom στο jack,τοτε τροφοδοτιτε επισεις.Αυτο ειναι μια καλη μαγκια της EBS που εχει στους ενισχιτες και τα πεταλια της.Εαν εχει καποιος φουλ εξοπλησμο EBS τοτε η τροφοδοσια γινετε απο τον ενισχιτη και περναει απο πεταλι σε πεταλι μεσω stereo jack.
Εγω προσωπικα το εχω ρυθμισει στην κατω,με το 1ο ποτενσιομετρο στο τερμα και το δευτερο στην μεση.
Πολυ καλο tracking,παιζει ακομα και double-stops και το κυριοτερο ειναι οτι παιζει σε ολες τις νοτες.Ειτε ψηλες,ειτε χαμηλες.και οταν λεω ολες εννοω σε πενταχορδο μπασο και ακομη και πιο χαμηλα.μονο στην  lowF# κανει κατι νουμερα,αλλα αν παμε ακομα πιο χαμηλα που δοκιμασα lowC# δεν ειχε κανενα προβλημα.Ενταξη,τοσο χαμηλα δεν θα το χρισιμοποιησει κανεις και μαλιστα με το διακτοπτη στα χαμηλα,οποτε δεν ειναι προβλημα αυτο.
Δεν το χρισιμοποιω παντα,τα αναβω οταν θελω εναν πιο φουτουριστικο ηχο.
Ειμαι υπερ ευχαριστημενος απο αυτο ομως πραγματικα το πηρα με κλειστα ματια γιατι δεν ειχα χρεισιμοποιησει ποτε καποιο οκταβερ της προκοπης και τελικα καταλαβα πως δεν το χρειαζομουν.
Εμπιστευτικα ομως το ονομα της φιρμας και δικαιοθηκα.Σε οποιον σκεφτετε να παρει κατι αναλογο του λεω πως αξιζει να αφιερωσει 1-2 ωρες να το δοκημασει.
Αυτα τα λιγα για αυτο το μικρο και απλο πεταλι.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: EBS octabass
« Απάντηση #1 στις: 03/10/14, 13:43 »
Ευχαριστούμε για την παρουσίαση του πεταλιού. ;)
Θα βοηθούσε βέβαια κάποιο ηχητικό δείγμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: EBS octabass
« Απάντηση #2 στις: 03/10/14, 15:03 »
Οκ.θα προσπαθησω στο αμεσο μελλον να ανεβασω κατι
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: EBS octabass
« Απάντηση #3 στις: 04/10/14, 18:07 »
Kαλυσπερα.Εχουμε και λεμε,ο εξοπλησμος παει..vig cobra 5string select series-ebs octabass-lexicon alpha-laptop με προγραμα το audacity,44100Hz 16 bit mono chanel.
Οι ρυθμισεις ειναι με την εξης σειρα
true bypass
high chanel normal midle octave midle
high chanel normal close octave full

mid chanel normal midle octave midle
mid chanel normal close octave full

low chanel normal midle octave midle
low chanel normal close octave full
Καθως και ολες οι ρυθμισεις στο μπασο ειναι "flat"


https://soundcloud.com/tsompanos/octabass
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: EBS octabass
« Απάντηση #4 στις: 01/11/14, 13:33 »
Εγραψα το ιδιο θεμα ομως αθτην την φορα παιγμενο μια κλημακα κατω.Οποιος θελει να εχει ενα μετρο συγκρησης του εφε με το φυσικο κουρδισμα μιας οκταδας κατω,πιστευω πως τον βοηθησα με αυτο.
https://soundcloud.com/tsompanos/subbass
Χρησημοποιησα ενα custom fretless 39,5"scale bass-lexicon alpha-laptop με προγραμα το audacity,44100Hz 16 bit mono chanel.

« Τελευταία τροποποίηση: 01/11/14, 13:57 από saved »
The μπασό is the law