Αποστολέας Θέμα: Χαλαρα inlays σε Les Paul  (Αναγνώστηκε 8473 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος whocares

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Χαλαρα inlays σε Les Paul
« στις: 21/03/15, 00:29 »
Πριν μια εβδομαδα αλλαζα χορδες στην κιθαρα μου και παρατηρησα ότι μερικα από τα inlays εχουν αρχισει να σηκώνονται από την ταστιερα από την μερια που είναι τα καντινια σολ-σι-μι...το υψος είναι ελάχιστο αλλα γινεται αισθητο στο παιξιμο (κυριως στα bends) χωρις να με δυσκολευει, προς το παρον.

Επισης αν τα πιεσω προς τα κατω μετακινουνται στη θεση τους αλλα επανέρχονται αμεσως  :(

Η κιθαρα είναι καινουργια, ενός ετους περιπου. Εχει αντιμετωπισει κανεις κατι παρομοιο? Η λυση είναι να ξαναπεραστεί η κολλα στη βαση ? Φανταζομαι θα χειροτερεψει καθως περναει ο καιρος ..
Να και μια φωτο που απεικονιζει με αρκετη ακριβεια τι συμβαινει ( όχι από τη δικη μου κιθαρα )


Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Χαλαρα inlays σε Les Paul
« Απάντηση #1 στις: 22/03/15, 02:23 »
Δυστηχως δεν ξερω να σου απαντησω αλλα φανταζομαι πως το καλυτερο θα ηταν να επικοινωνησεις με το καταστημα που την αγορασες, για κατασκευαστικο προβλημα/αστοχια υλικων το κοβω οποτε ισως σε καλυπτει καποια εγγυηση.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Χαλαρα inlays σε Les Paul
« Απάντηση #2 στις: 22/03/15, 03:47 »
Προφανώς η κόλλα των συγκεκριμένων inlays για κάποιο λόγο δεν άντεξε στις καταπονήσεις/μεταβολές που υπόκειται ο λαιμός και έτσι ξεκόλλησαν.

Για τι είδους μοντέλο Les Paul μιλάμε?
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος whocares

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Χαλαρα inlays σε Les Paul
« Απάντηση #3 στις: 22/03/15, 12:47 »
Gibson Les Paul Standard είναι..αγορασμενη από thomann, θα προτιμουσα να μην τη στειλω πισω αυτή τη στιγμη...καλυτερα να την παω σε καποιο μαστορα αν το πρόβλημα γινει εντονοτερο στο αμεσο μελλον

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Χαλαρα inlays σε Les Paul
« Απάντηση #4 στις: 22/03/15, 15:12 »
το μπράτσο γενικά είναι εντάξει ?

μήπως καθάρισες κάποια στιγμή την ταστιερα με κάτι που θα μπορούσε να διαλύσει την κόλλα ? οινόπνευμα , ασετόν , ζιπέλαιο κτλ
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος whocares

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Χαλαρα inlays σε Les Paul
« Απάντηση #5 στις: 22/03/15, 15:31 »
Όχι, ποτε δε βαζω κατι στην ταστιερα. Μια φορα το χρονο μονο (και αν) ελαχιστο lemon oil (της Dunlop). Στη συγκεριμενη ειχα βαλει όταν ηρθε, επειδή το rosewood ηταν πολύ ξηρο, μαλλον λογω του ότι δεν ειχε παιχτεί ποτε. Περιστασιακα περναω λιγο string conditioner από τις χορδες (παλι Dunlop) αλλα ποτε δεν το αφηνω να πεσει στην ταστιερα. Το μπρατσο κατά τα αλλα είναι μια χαρα, κανενα πρόβλημα με τα ταστα η κατι τετοιο.

Παρατηρησα το πρόβλημα όταν αλλαζα τις χορδες και ειδα ότι ειχε μαζευτεί βρωμια γυρω από 2 inlays ενώ τα αλλα ηταν πεντακάθαρα. Όταν περασα το δαχτυλο από πανω τους συνειδητοποιησα ότι ηταν ελαφρως σηκωμένα..

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Χαλαρα inlays σε Les Paul
« Απάντηση #6 στις: 22/03/15, 15:53 »
αφού είναι όλα οκ βγάλε τα inlays που έχουν ξεκολλήσει, καθάρισε λίγο τις τρύπες και κόλλησέ τα με λίγη κόλλα στιγμής .  θα'ναι κομπλέ.

πολύ μικρό το πρόβλημα αλλά δε θα περίμενε κανείς να το δει σε gibson και μάλιστα καινούρια. >:(
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος whocares

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Χαλαρα inlays σε Les Paul
« Απάντηση #7 στις: 22/03/15, 17:02 »
Ευχαριστω modfori, θα περιμενω προς το παρον αφου είναι οριακα αισθητο και αν χειροτερεψει θα προχωρήσω στη λυση με την κολλα στιγμης. Είναι κατι που διαβασα και σε αλλα forum και προτείνεται σα μεθοδος επιλυσης..

Οσο για το ονομα, εγω τουλάχιστον το εχω απομυθοποιησει..όταν ηρθε η κιθαρα ειχε τα χαλια της τα μαυρα, χρειαστηκε μεταξυ αλλων να αλλαξω προσανατολισμο στο saddle της σολ για να φτιαξω το intonation σωστα, σφιξιμο του truss rod, μολυβι στο nut για να μην κολλανε οι χορδες, το action ηταν πολύ χαμηλα, και αλλα διαφορα...τελος παντων, το αρχικο σεταρισμα επιβαλλεται παντα, οποτε αυτα για μενα τουλαχιστον συγχωρούνται. Ωστοσο ακομα και τωρα, ένα χρονο αργοτερα, δεν είναι απολυτα σταθερη στο κουρδισμα της, κατι που υποδηλωνει κακοκομμενο nut  :P Αυτό είναι ελεεινο κατά τη γνωμη μου, ειδικα από τη στιγμη που διαφημιζουν τα PLEK machines  ::)

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Χαλαρα inlays σε Les Paul
« Απάντηση #8 στις: 23/03/15, 11:54 »
Πριν μια εβδομαδα αλλαζα χορδες στην κιθαρα μου και παρατηρησα ότι μερικα από τα inlays εχουν αρχισει να σηκώνονται από την ταστιερα από την μερια που είναι τα καντινια σολ-σι-μι...το υψος είναι ελάχιστο αλλα γινεται αισθητο στο παιξιμο (κυριως στα bends) χωρις να με δυσκολευει, προς το παρον.

Επισης αν τα πιεσω προς τα κατω μετακινουνται στη θεση τους αλλα επανέρχονται αμεσως  :(

Η κιθαρα είναι καινουργια, ενός ετους περιπου. Εχει αντιμετωπισει κανεις κατι παρομοιο? Η λυση είναι να ξαναπεραστεί η κολλα στη βαση ? Φανταζομαι θα χειροτερεψει καθως περναει ο καιρος ..
Να και μια φωτο που απεικονιζει με αρκετη ακριβεια τι συμβαινει ( όχι από τη δικη μου κιθαρα )



εγω αυτο που παρατηρω εκτος απο σηκωμενο inlay ειναι και κακο ρουταρισμα στο ταστιερα με μεγαλα κενα γυρω απο το inlay, το ξεκολλημα μπορει να συμβει σε οποιαδηποτε κιθαρα, ενδεχομενος να πρεπει να την πας σε μαστορα για να καλυψει και το κενο γυρο γυρο ενδεχομενος με κολλα και τριματατα απο rosewood για να μην φαινεται, αν παντως δεν υπαρχει αλλο προβλημα σε μπρατσο-ταστα δεν ειναι κατι σοβαρο. επισης το οτι ειναι μια πανακριβη κιθαρα φτιαγμενη μαλλον απο ξυλο του τιμιου σταυρο δεν την κανει αυτοματα και κορυφαια το QC της gibson εχει αποδειχθει ουκ ολιγες φορες κατωτερο του ονοματος της εταιριας και του κοστους των οργανων της.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/03/15, 11:57 από harrisxr650 »
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος whocares

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Χαλαρα inlays σε Les Paul
« Απάντηση #9 στις: 23/03/15, 14:53 »
Δεν είναι από τη δικη μου κιθαρα η φωτογραφια.

Στη δικη μου φαινεται να συμβαινει το αντιθετο, δηλαδή το ξυλο εχει συρρικνωθεί και 'πεταει' το inlay προς τα εξω. Δε διακρινεται δηλαδή η τρυπα περιμετρικα, απλα το inlay εχει μαζεψει βρωμια στην περιφερεια του και από κατω..

Στα υπολοιπα δε διαφωνούμε καπου  ;)

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Χαλαρα inlays σε Les Paul
« Απάντηση #10 στις: 23/03/15, 15:15 »
Παραξενεύομαι που μια κιθάρα φαινομενικά καλής ποιότητας έχει ταστιέρα που "μάζεψε" τόσο πολύ ώστε να πετάξει έξω τα inlays. Μάλλον θα κάνω χρόνια να πάρω Gibson.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χαλαρα inlays σε Les Paul
« Απάντηση #11 στις: 23/03/15, 16:57 »
Επικοινώνησε με το κατάστημα που την αγόρασες ( ή και με την ίδια την Gibson ) και δες τι θα σου πουν.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Χαλαρα inlays σε Les Paul
« Απάντηση #12 στις: 23/03/15, 17:42 »
Παραξενεύομαι που μια κιθάρα φαινομενικά καλής ποιότητας έχει ταστιέρα που "μάζεψε" τόσο πολύ ώστε να πετάξει έξω τα inlays. Μάλλον θα κάνω χρόνια να πάρω Gibson.
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχει γίνει κάτι τέτοιο, η κιθάρα θα φάλτσαρε ακατάσχετα πολύ πριν περαχτούν έξω τα inlays, το πιθανότερο είναι ότι διαφορά υγρασίας μεταξύ της εσωτερικής και εξωτερικής πλευράς των inlays τα έκανε να κυρτώσουν. Και πάλι απαράδεκτο για Gibson όπως και να έχει..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Χαλαρα inlays σε Les Paul
« Απάντηση #13 στις: 23/03/15, 18:50 »
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχει γίνει κάτι τέτοιο, η κιθάρα θα φάλτσαρε ακατάσχετα πολύ πριν περαχτούν έξω τα inlays, το πιθανότερο είναι ότι διαφορά υγρασίας μεταξύ της εσωτερικής και εξωτερικής πλευράς των inlays τα έκανε να κυρτώσουν. Και πάλι απαράδεκτο για Gibson όπως και να έχει..

Ή απλά ξέχασε να βάλει κόλλα ο συναρμολογητής του μπράτσου  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Χαλαρα inlays σε Les Paul
« Απάντηση #14 στις: 23/03/15, 19:57 »
Παραξενεύομαι που μια κιθάρα φαινομενικά καλής ποιότητας έχει ταστιέρα που "μάζεψε" τόσο πολύ ώστε να πετάξει έξω τα inlays. Μάλλον θα κάνω χρόνια να πάρω Gibson.
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχει γίνει κάτι τέτοιο, η κιθάρα θα φάλτσαρε ακατάσχετα πολύ πριν περαχτούν έξω τα inlays, το πιθανότερο είναι ότι διαφορά υγρασίας μεταξύ της εσωτερικής και εξωτερικής πλευράς των inlays τα έκανε να κυρτώσουν. Και πάλι απαράδεκτο για Gibson όπως και να έχει..
Ναι σίγουρα, το θέμα είναι ότι αυξάνουν και τις τιμές στο καπάκι.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος whocares

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Χαλαρα inlays σε Les Paul
« Απάντηση #15 στις: 23/03/15, 20:03 »
Ναι σίγουρα, το θέμα είναι ότι αυξάνουν και τις τιμές στο καπάκι.

Ε αφου φετος εχουμε Titanium saddles και υποχρεωτικο Min-E-Tune σε ΟΛΑ τα μοντελα και σε οποιον αρεσει :P  Πως να μην αυξηθουν οι τιμες?

Περα απ΄την πλακα, το πρόβλημα δεν είναι αισθητο προς το παρον και δε θελω σε καμια περιπτωση να τη στειλω εξωτερικο και να μεινω μακρια της 1+ μηνα.. :'( ο Αδριανος περιεγραψε σωστα αυτό που συμβαινει, αλλα όπως ειπα, είναι ανεπαισθητο αυτή τη στιγμη και συμβαινει σε 2 inlays μονο και όχι σε όλα (αυτό ελειπε). Αν και όταν γινει χειροτερο θα την παω σε καποιο μαστορα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χαλαρα inlays σε Les Paul
« Απάντηση #16 στις: 24/03/15, 02:32 »
Αν και όταν γινει χειροτερο θα την παω σε καποιο μαστορα.

Καλό θα ήταν να ενημερώσεις από τώρα όμως και να κρατήσεις το απεσταλθέν mail ώστε να μην έχεις "μα μου" στο μέλλον. Και πρόσεξε τους χρόνους εγγύησης...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Χαλαρα inlays σε Les Paul
« Απάντηση #17 στις: 24/03/15, 19:50 »
Ε αφου φετος εχουμε Titanium saddles και υποχρεωτικο Min-E-Tune σε ΟΛΑ τα μοντελα και σε οποιον αρεσει :P  Πως να μην αυξηθουν οι τιμες?

Περα απ΄την πλακα, το πρόβλημα δεν είναι αισθητο προς το παρον και δε θελω σε καμια περιπτωση να τη στειλω εξωτερικο και να μεινω μακρια της 1+ μηνα.. :'( ο Αδριανος περιεγραψε σωστα αυτό που συμβαινει, αλλα όπως ειπα, είναι ανεπαισθητο αυτή τη στιγμη και συμβαινει σε 2 inlays μονο και όχι σε όλα (αυτό ελειπε). Αν και όταν γινει χειροτερο θα την παω σε καποιο μαστορα.
Κοίταξε, δεν μπορούμε να πούμε ότι η Gibson δεν έχει συνεισφέρει στην καθιέρωση διαφόρων στάνταρ χαρ/κων της σημερινής κιθάρας, όπως πχ το truss rod. Αλλά από το '90 και μετά, όπου κάθε rock συγκρότημα είχε Les Pauls, το πράγμα ξεφτιλίστηκε. Πηγαίνανε τα παιδάκια να πάρουν κιθάρα και το μόνο που τους ακουγόταν σωστά ήταν οι Les Pauls γιατί πολύ απλά αυτό άκουγαν στο ράδιο συνέχεια.
Τα τελευταία χρόνια όμως το έχουν λίγο ξεφτιλίσει. Αλλάζουν 2 πράγματα και θεωρούν ότι +500 Ευρώ είναι λογική αύξηση. Λυπάμαι αλλά υπάρχει και η Fender για rock/blues/punk καταστάσεις.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Χαλαρα inlays σε Les Paul
« Απάντηση #18 στις: 25/03/15, 01:53 »
Κοίταξε, δεν μπορούμε να πούμε ότι η Gibson δεν έχει συνεισφέρει στην καθιέρωση διαφόρων στάνταρ χαρ/κων της σημερινής κιθάρας, όπως πχ το truss rod. Αλλά από το '90 και μετά, όπου κάθε rock συγκρότημα είχε Les Pauls, το πράγμα ξεφτιλίστηκε. Πηγαίνανε τα παιδάκια να πάρουν κιθάρα και το μόνο που τους ακουγόταν σωστά ήταν οι Les Pauls γιατί πολύ απλά αυτό άκουγαν στο ράδιο συνέχεια.
Τα τελευταία χρόνια όμως το έχουν λίγο ξεφτιλίσει. Αλλάζουν 2 πράγματα και θεωρούν ότι +500 Ευρώ είναι λογική αύξηση. Λυπάμαι αλλά υπάρχει και η Fender για rock/blues/punk καταστάσεις.

Ξεφεύγουμε από το θέμα μας, αλλά δεν θα έλεγα ότι και η Fender τα πάει καλύτερα σε αυτό τον τομέα. Μπορεί σε απόλυτες τιμές οι κιθάρες της να είναι πιο προσιτές, αλλά ούτε και αυτή σαν εταιρία έχει την πιο ρεαλιστική και προσγειωμένη τιμολογιακή πολιτική. Και το κύριο πρόβλημα είναι ότι και οι δύο εταιρίες εξαργυρώνουν το όνομα και την ιστορία τους έχοντας αφήσει την ποιότητα των οργάνων που κατασκευάζουν σήμερα σε δεύτερη μοίρα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος whocares

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Χαλαρα inlays σε Les Paul
« Απάντηση #19 στις: 27/03/15, 23:53 »
Γραφω ένα update εδώ για οποιον ενδιαφέρεται, εστειλα mail διερευνητικου χαρακτήρα στο thomann και μου απαντησαν στελνοντας μου Return Label με δελτιο δεματος ΕΛΤΑ για πληρωμη από παραληπτη παρακαλω  8)

Μου ειπαν επισης ότι από την περιγραφή που τους εδωσα, πιθανότατα καλύπτεται από την εγγυηση του κατασκευαστη το συγκεκριμενο πρόβλημα αλλα θα παρει 4-5 εβδομάδες μεχρι να διορθωθεί και να μου επιστραφει η κιθαρα, οποτε προς το παρον απλα κραταω το mail στο συρταρι για το (ευελπιστώ μακρινο) μελλον. Υπαρχει στανταρ fee των 35 ευρω παντως για να μπει στο repair shop του thomann η κιθαρα.

Παρομοια τιμη μου ειπαν και στο Νακα που ρωτησα σημερα στη Ναυαρινου (είναι εξουσιοδοτημενο service Gibson πλεον) . Τελος παντων , η κιθαρα μενει μαζι μου μεχρι νεωτερας :)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Χαλαρα inlays σε Les Paul
« Απάντηση #20 στις: 27/03/15, 23:58 »
Γραφω ένα update εδώ για οποιον ενδιαφέρεται, εστειλα mail διερευνητικου χαρακτήρα στο thomann και μου απαντησαν στελνοντας μου Return Label με δελτιο δεματος ΕΛΤΑ για πληρωμη από παραληπτη παρακαλω  8)
Ναι έτσι γίνεται, είναι απίθανο το επίπεδο εξυπηρέτησης. Όμως..

προς το παρον απλα κραταω το mail στο συρταρι για το (ευελπιστώ μακρινο) μελλον.
..αυτό γίνεται ΜΟΝΟ για το πρώτο χρόνο της εγγύησης, για τους επόμενους πληρώνεις εσύ όλα τα (αρκετά) μεταφορικά, οπότε σκέψου καλά την στρατηγική σου.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος whocares

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Χαλαρα inlays σε Les Paul
« Απάντηση #21 στις: 28/03/15, 01:01 »
Δεν ισχυει για την πληρη περιοδο των 3 ετων που δινει εγγυηση το thomann? Προφανως θα ληξει καποια στιγμη το Return Label και θα πρεπει να ζητησω καινουργιο, η εγγυηση αυτή καθ'αυτη αφορα μονο τα εργατικα μετα το περας του πρωτου ετους? Δεν το ειδα καπου να αναφέρεται γι'αυτο ρωταω

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
6000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
6 Απαντήσεις
6012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/07, 02:29
από Jezus
17 Απαντήσεις
8107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/07, 19:28
από cyclo
36 Απαντήσεις
11127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 22:58
από Transparent_criminal
13 Απαντήσεις
5095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 01:05
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
3 Απαντήσεις
2763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/11, 00:27
από lordi13
13 Απαντήσεις
5770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/12, 23:47
από vaig3
12 Απαντήσεις
5076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 16:26
από ritchieblackmore
14 Απαντήσεις
7390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/15, 01:50
από harrisxr650
91 Απαντήσεις
20882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/17, 08:08
από panixgr