Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια-Συμβουλές για επιλογή 1ου λαμπάτου ενισχυτή ηλ  (Αναγνώστηκε 11707 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
Καλησπέρα στην παρέα
Λοιπόν, είμαι κάτοχος ενός line 6 spider iii modelling ενισχυτή εδώ και περίπου 6 χρόνια. Με βοήθησε αρκετά στα πρώτα μου βήματα να εξοικειωθώ κάπως με τους διάφορους ήχους που προσφέρει και τα εφφέ, ώστε να έχω μια (έστω επιδερμική) άποψη. Αυτό που κατάλαβα παίζοντας με τον δάσκαλο μου στον δικό του λάμπατο ενισχυτή, είναι ότι η διαφορά στο παίξιμο μου είναι η μέρα με τη νύχτα. Παρατήρησα ότι τα όργανα αντιδρούν καλύτερα στη λάμπα, παράγουν πολύ όμορφα ηχοχρώματα και κυρίως ότι ο ενισχυτής φανερώνει τα λάθη σου σε αντίθεση με τον ine 6 που "κρύβει" ατέλειες.


Για τους λόγους που θα παραθέσω σε συνδιασμό με τον υπέροχο "μπούσουλα" που έχει φτιάξει ο ανδριανός (βλ. στάδιο 1, στάδιο 2 κτλ) , θα προσπαθήσω να επεξηγήσω όσο καλύτερα μπορώ βάσει των γνώσεων μου τι ψάχνω και αν μπορείτε να με συμβουλέψετε αναλόγως


Οι γνώσεις μου περί λαμπάτων (και μη) ενισχυτών είναι ελλιπείς. Δεν ξέρω τίποτα από συντήρηση αυτών και ως εκ τούτου η αγορά μου θα είναι ανάλογη του επιπέδου μου για να μην κακομεταχειριστώ έναν ακριβό ή καλό ενισχυτή. Αυτό που ψάχνω είναι ένας ενισχυτής για χρήση σπιτιού (διαμέρισμα) που θα βοηθήσει να γίνω καλύτερος κιθαρίστας, να "ακούει" και να αποδίδει το παίξιμο μου, να "ξεγυμνώνει" τα λάθη μου, ώστε να μπορώ να τα βελτιώνω και να ακούγομαι καθαρά, κάτι που δεν μπορώ να κάνω ακόμα γιατί δεν είμαι εξοικειομένος.  Ιδανικά θα ήθελα να έχει δυο κανάλια για καθαρό-"βρώμικο" και να ακούγονται οι δυνατότητες του χωρίς να χρειάζεται ear-bleeding εντάσεις.


1. Μπορώ να διαθέσω μέχρι 400 ευρώ είτε για καινούριο , είτε μεταχειριμένο. Μπορώ να κάνω υπέρβαση αν πρόκειται για κεφαλή-καμπίνα κάτι που προτιμώ σε σχέση με combo αλλά δεν είναι δεσμευτικό (προφανώς head-cab που να είναι bedroom friendly σε μέγεθος και ισχύ)
2.  Δε θα ήθελα να βάλω περιορισμούς στα είδη μουσικής γιατί κυριολεκτικά με γοητεύει ό,τι αφορά την ηλεκτρική κιθάρα. Αν κρίνεται απαραίτητο θα πω blues rock (Gary Moore πχ), southern rock (Lynyrd Skynyrd φάση), stoner/psychedelic rock (kyuss,sleep, 1000mods), hard rock τύπου GnR. Σε μέταλ μ αρέσει η "αμερικάνικη σχολή" τύπου (Pantera, Black Label Society, Machine Head, Down φάση)
3.  Δε θα ήθελα να έχει ενσωματωμένα εφφέ, το gain θέλω να μου το δίνει ο ενισχυτής και μόνο και όχι κάποιο πετάλι.
4.  Δε διαθέτω κανένα πετάλι-πεταλιέρα και δε θα αποκτήσω αν πρώτα δεν έχω εξερευνήσει όλους τους ήχους που μπορεί να προσφέρει ο ενισχυτής και η κιθάρα που θα συνδυάζεται.
5.  Έχω 4 κιθάρες αν αυτό σας βοηθήσει κάπου. Schecter Hellraiser solo 6, Schecter Blackjack c-1 FR, PRS SE Custom 24 και μια partcaster strat με texas special + SD little 59 στο bridge
6. Για watt δεν έχω προτίμηση, έχω την άποψη ότι για τη δουλειά που θέλω να κάνω με καλύπτουν πολλές επιλογές. Ειδικά αν παρέχεται η δυνατότητα εναλλαγής ισχύος με διακόπτη
 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους θα διαβάσουν το μεγάλο κείμενο και θα παραθέσουν τις απόψεις τους
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/15, 22:06 από Last_Rebel »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ


το gain θέλω να μου το δίνει ο ενισχυτής και μόνο και όχι κάποιο πετάλι.

κακά τα ψέματα οι μη modeling ενισχυτές και δη οι λαμπάτοι έχουν κάποιο προσανατολισμό. για να παίξεις διάφορα είδη μουσικής και για να πλησιάσεις τον ήχο των κιθαριστών που σου αρέσουν δε νομίζω πως αρκεί το gain ενός μόνο (του) ενισχυτή. θα χρειαστείς κάποια στιγμή και ένα overdrive πετάλι με διαφορετική χροιά , ένα fuzz , ένα distortion βρε αδερφε.
φαντάζομαι οτι έχεις 4 κιθάρες όχι μόνο λόγω gas και επειδή μπορείς .. αλλά γιατι σου δίνουν διαφορετικά ηχοχρώματα η καθε μία. έτσι θα χρειαστείς και κάποια πετάλια ή και άλλον έναν ενισχυτή για ποικιλία.


6. Για watt δεν έχω προτίμηση, έχω την άποψη ότι για τη δουλειά που θέλω να κάνω με καλύπτουν πολλές επιλογές. Ειδικά αν παρέχεται η δυνατότητα εναλλαγής ισχύος με διακόπτη

για την ισχύ θα πρέπει να έχεις προτίμηση.  θα επιλέξεις με βάση τη χρήση για την οποία προορίζεται
αν καταλήξεις με 100 βαττ λάμπα να παίζεις στο σπίτι αποχαιρέτα δυναμικές , απόκριση , "ζεστασιά" στον ήχο κτλ.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Μια λύση κοντά στα 400 για bedroom φάση είναι ο Blackstar HT-1. 1 Watt ισχύος, με 8" ηχείο και κανένα εφέ. Αρκετά καλός ήχος για τέτοιο μικρούλη ενισχητή, κυρίως όμως έχει την καθαρότητα που έχουν όλοι οι λαμπάτοι και πράγματι θα σε βοηθήσει να γίνεις πιο σωστός στο παίξιμό σου. Βασικότατο πρόβλημά του βέβαια είναι η έλλειψη EQ knobs, αφού το EQ ρυθμίζεται μόνο μέσω ενός ISF knob. https://www.blackstaramps.com/products/ht-1

Κάποια άλλη επιλογή στα χρήματα αυτά για καινούργιο ενισχυτή δεν μπορώ να σκεφτώ, εκτός από κάποιους μικρούς Vox ΑC4 οι οποίοι όμως δεν προορίζονται για το στυλ που θες να παίζεις, ειδικά όταν τον πρώτο καιρό δεν θα έχεις πετάλια.


Θα μπορούσες να κοιτάξεις και τον τελευταίο Orange Micro Dark, ο οποίος "ταιριάζει" με ένα μικρό Orange ηχείο (παρόμοια με τον Blackstar Fly κτλ), αλλά μπορεί να οδηγήσει και 4x12 καμπίνα. Είναι βέβαια hybrid, έχει το ίδιο πρόβλημα με τον HT-1 και επίσης έχει ένα μόνο κανάλι, αν και κατά γενική ομολογία είναι πολύ βερσατάιλ που λένε στο χωριό μου. https://orangeamps.com/products/guitar-amp-heads/dual-dark-series/micro-dark/
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος coolalekos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Δύσκολα βάζεις…Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι με 400€ λαμπάτο ενισχυτή 2 καναλιών που να καλύπτει το εύρος των ήχων των συγκροτημάτων που αναφέρεις δεν υπάρχει. Οι τιμές των λαμπάτων ενισχυτών που μπορούν να προσφέρουν μεγάλο εύρος ήχων ξεφεύγουν κατά πολύ από το budget σου. (βλέπε Mesa Boogie σειρά Mark,ENGL e670, κλπ).
Τα Watt των λαμπάτων είναι ζόρικα…50W λάμπα είναι ΠΟΛΛΑ για σπίτι! Δυστυχώς όλοι σχεδόν οι HighEndενισχυτές είναι αρκετά Watt.

Το service δεν είναι κάτι τρομερό αλλά κοστίζει και εξαρτάται από το πόσες τελικές και πόσες προενισχύτριες λάμπες έχει ο ενισχυτής. Τις προενισχύτριες τις αλλάζεις μόνος σου ενώ τις τελικές συνήθως πρέπει να στις αλλάξει τεχνικός για να σου ρυθμίσει το ρεύμα που θα περνάει από μέσα τους (η διαδικασία λέγεται Bias).

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
H θέση σου είναι ξεκάθαρη, και οι απαιτήσεις σου συγκεκριμένες, είσαι από τους ανθρώπους που θα χαρούν έναν λαμπάτο περισσότερο από όλους. Το πρόβλημα είναι ότι αυτή η καθαρότητα έρχεται συνήθως αργότερα, με μεγαλύτερα ποσά, άρα και καλύτερες επιλογές.
 
Η γνώμη μου είναι ότι η καλύτερη επιλογή για σένα είναι ένας καθαρόαιμος, πιουριστικός ενισχυτής, με ξεκάθαρη σχεδίαση, που θα σε φέρει όσο πιο κοντά στην λάμπα γίνεται, αντί να σε απομακρύνει με υβριδικά στάδια, εφέ και μπλιμπλίκια. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος και κατανοητός, ένας τέτοιος ενισχυτής, που θα σου πήγαινε απίθανα ανεξαρτήτως χρημάτων, είναι αυτός:
http://www.vhtamp.com/products/the-special-series/special-1220-rt-combo
..δες και εδώ:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=85772.msg682640#msg682640

Λίγοι τέτοιοι ενισχυτές υπάρχουν γενικά, και ακόμα λιγότεροι στα λεφτά που ανέφερες. Θα κάνω ένα ψάξιμο όμως, θα βοηθήσουν και οι άλλοι φίλοι και θα βρεθεί η λύση που θα σε ικανοποιήσει.

EDIT: Δύο ακόμα παραδείγματα του τι εννοώ όταν λέω "καθαρόαιμος, πιουριστικός ενισχυτής, με ξεκάθαρη σχεδίαση" σε ότι πιο φθηνό (σε combo) βρήκα στον Thomann:
http://www.thomann.de/gr/laney_l5t112_lionheart.htm
http://www.thomann.de/gr/egnater_tweaker_112.htm
..και για το ακαδημαϊκό της υπόθεσης, το σημείο αναφοράς αυτού του είδους ενισχυτή είναι αυτό:
http://www.thomann.de/gr/soldano_hr_50_head_bk.htm

EDIT2:Εδώ είσαι, ότι καλύτερο, αν σε παίρνει το επιπλέον έξοδο για καμπίνα, δες το πολύ σοβαρά:
http://www.thomann.de/gr/vht_special_44_head_b_stock.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/15, 02:33 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
ευχαριστώ πολύ όλους σας για τον χρόνο σας και τις συμβουλές σας


ένας ενισχυτής που θεωρώ ότι καλύπτει τις ανάγκες μου, με βάση την έρευνα μου, είναι ο Victory Countess 30w.  Αλλά φοβάμαι να κάνω ένα  τόσο δαπανηρό βήμα απ την στιγμή που είμαι σχετικά αρχάριος . Θα λάβω σοβαρά υπόψιν τις απόψεις σας  και θα ρίξω πολύ μελέτη


κακά τα ψέματα οι μη modeling ενισχυτές και δη οι λαμπάτοι έχουν κάποιο προσανατολισμό. για να παίξεις διάφορα είδη μουσικής και για να πλησιάσεις τον ήχο των κιθαριστών που σου αρέσουν δε νομίζω πως αρκεί το gain ενός μόνο (του) ενισχυτή. θα χρειαστείς κάποια στιγμή και ένα overdrive πετάλι με διαφορετική χροιά , ένα fuzz , ένα distortion βρε αδερφε.φαντάζομαι οτι έχεις 4 κιθάρες όχι μόνο λόγω gas και επειδή μπορείς .. αλλά γιατι σου δίνουν διαφορετικά ηχοχρώματα η καθε μία. έτσι θα χρειαστείς και κάποια πετάλια ή και άλλον έναν ενισχυτή για ποικιλία


εδώ πράγματι έχεις δίκιο. Έχω κατά νου κάποια πετάλια, για τα οποία όμως θα κατασταλάξω αφού εξερευνήσω πλήρως αυτά που μπορεί να μου προσφέρει ο ενισχυτής και σε ό,τι δεν καλύπτομαι θα κινηθώ αναλόγως (αναφέρομαι σε distortion , fuzz κτλ). Για τις κιθάρες που λες, όντως είναι ένας συνδυασμός των παραμέτρων που αναφέρεις, τρώω σκαλώματα και εμμονές και έχω την ευλογία να μπορώ, αλλά πάντα με γνώμονα την ποικιλία δυνατοτήτων των οργάνων (δεν έχω πχ 2-3 μεταλοκιθάρες κτλ και δε θέλω να έχω)


Τέλος, να αναφέρω ότι ο περιορισμός χρημάτων δεν είναι οικονομικός, αλλά ένα "όριο" που βάζω στον εαυτό μου λόγω επιπέδου. Από την στιγμή που είμαι αρχάριος (άντε intermediate) πιστεύω ότι δεν είμαι σε θέση να διαχειριστώ μια ακριβή επένδυση και ίσως να μην μπορώ να την χαρώ κιόλας....Αν η εμπειρία σας λέει ότι αυτά είναι "ψυχολογικά" ίσως κάνω το οικονομικό βήμα παραπάνω

ευχαριστώ και πάλι όλους
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/15, 05:01 από Last_Rebel »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν 2-3 καλές επιλογές για combo ενισχυτή που θα σού δώσουν αρκετή ευελιξία (κάθε ένας με το δικό του τρόπο) ή άλλα πλεονεκτήματα και θα σε βοηθήσουν να κάνεις τα πρώτα σου βήματα στον κόσμο της λάμπας χωρίς να ξεφύγεις καθόλου από τον προϋπολογισμό σου. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τους ανέφερε κανείς μέχρι τώρα:

Βugera V22
Δικάναλος ενισχυτής 22W (με ρύθμιση για να παίζει στα 13W), με 12άρι ηχείο, πλήρες EQ, Master Volume κλπ. To μόνο εφφέ που διαθέτει είναι το reverb, το οποίο νομίζω ότι θα σού φανεί χρήσιμο, αλλά φυσικά αν δεν θέλεις δεν το χρησιμοποιείς. Έχει πολύ καλές κριτικές και είναι ίσως η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα χρήματα. Επιπλέον λόγω της χαμηλής του τιμής, θα σού μείνουν και 100 Ευρώ για 2-3 πετάλια ή κάποια μικρή πεταλιέρα αν το θελήσεις.

Laney Cub 12R
Eπίσης πολύ καλός ενισχυτής, 15W αλλά με ξεχωριστή είσοδο που δίνει μόνο 1W (ιδανική για εξάσκηση στο σπίτι ή αν θέλεις να παίρνεις την παραμόρφωση του ενισχυτή σε λογικά επίπεδα έντασης). Έχει κι αυτός 12άρι ηχείο, πλήρες EQ και reverb. Πιο μικρός και ελαφρύς από τον Bugera, θα ήταν ιδανικός αν σκοπεύεις αργότερα να τον κουβαλάς εκτός σπιτιού. Πολύ καλός για bluesy ήχους και με το κατάλληλο πετάλι μπροστά σου δίνει ότι άλλο θέλεις.

Vox AC4C1-12
Παραθέτω και τον Vox ως τρίτη επιλογή. Είναι μόνο 4 Watt, υπεραρκετά σαν ένταση για εξάσκηση στο σπίτι, με 12άρι ηχείο και ρυθμιστικά μόνο Gain, Volume, Treble και Bass. Με μια πρώτη ματιά είναι λιγότερο ευέλικτος και πολύ πιο περιορισμένος στις δυνατότητές του από τις άλλες δύο επιλογές. Είναι όμως ένας πολύ καλός λαμπάτος ενισχυτής που, ακριβώς επειδή δεν έχει όλες τις δυνατότητες και τις ρυθμίσεις των άλλων δύο, ίσως σε βοηθήσει καλύτερα να καταλάβεις πώς μπορείς να χειριστείς τις λάμπες με τα λίγα ρυθμιστικά που έχει, με το volume της κιθάρας σου και κυρίως με το παίξιμό σου. Με βάση την τιμή, ίσως οι άλλοι δύο να φαίνονται πιο δελεαστικοί, άκουσε όμως και αυτόν πριν αποφασίσεις.

Και μερικά σχόλια για κάποιες από τις προτάσεις που έχουν γίνει ήδη. O Egnater Tweaker που πρότεινε ο Aδριανός είναι πολύ καλή επιλογή για την απόλυτη ευελιξία, αν και θα πρέπει να σού πω να μην περιμένεις ακριβώς ήχο Fender, Vox ή Μarshall, ανάλογα με τη ρύθμιση του σχετικού διακόπτη. Στην καλύτερη περίπτωση θα σε φέρει κάπου κοντά στους συγκεκριμένους ήχους, ειδικά με τη σωστή χρήση του EQ, αλλά δε θα βγάλεις αυτούς τους ήχους ακριβώς. Πάντως είναι πολύ καλός αν θα είναι ο μόνος σου ενισχυτής, και θα σού δώσει τη δυνατότητα να πειραματιστείς κάποια στιγμή με διάφορες τελικές λάμπες αν το θελήσεις. Λίγο πιο πάνω από τον προϋπολογισμό σου, εκτός και αν τον βρεις μεταχειρισμένο. Ο VHT Special 12/20 είναι ένας υπέροχος ενισχυτής, φαίνεται όμως ότι έχει προβλήματα αξιοπιστίας και είναι πλέον ιδιαίτερα δυσεύρετος στην Ευρώπη. Αν τον βρεις πουθενά μεταχειρισμένο και ξέρεις ότι δουλεύει καλά, χτύπα τον χωρίς δεύτερη σκέψη. Έχω την εντύπωση ότι το ίδιο ισχύει και για τον VHT Special 44, αν κρίνω από τις επιστροφές που είχε ο Thomann (το μοντέλο στο link του Αδριανού είναι B-stock και δεν είναι πλέον διαθέσιμος στον Τhomann καινούργιος) και τα σχόλια που διάβασα.

Τέλος, όσον αφορά σε ενισχυτές 1-5 Watt, προσωπική μου γνώμη είναι ότι θα ήταν καλύτερο να τους αποφύγεις από τη στιγμή που μπορείς με τα λεφτά που διαθέτεις να βρεις ενισχυτές καλύτερους, με μεγαλύτερη ισχύ, μεγαλύτερο ηχείο, περισσότερες δυνατότητες και γενικά πιο σοβαρούς από κάθε άποψη. Ο μόνος λόγος που πρότεινα τον Vox AC4C1-12 είναι ακριβώς το 12άρι ηχείο που κάνει σημαντική διαφορά σε σχέση με τα άλλα ΑC4 μοντέλα που έχουν ηχείο 8 ή 10 ιντσών.

Καλή συνέχεια και καλές αγορές.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
ένας ενισχυτής που θεωρώ ότι καλύπτει τις ανάγκες μου, με βάση την έρευνα μου, είναι ο Victory Countess 30w.

Σηκώνεις πολύ ψηλά τον πήχυ. Ο victory είναι ένας καινούριος ενισχυτής που ακούγεται πολύ ωραία στο Youtube θυμίζοντας φυσικά Fender, αλλά αν φύγεις σε τόσα χρήματα υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να λάβεις υπ'όψιν (και πολλές επιλογές). Παραπέρα, μιας και είναι πολύ καινούριος δεν ξέρω αν θα επένδυα τα χρήματα. Γενικότερα υπάρχει μία διάθεση από τους andertons και Daniel TheGigRig να τον προμοτάρουν πολύ. Αλλά... κρατάω και μία πισινή που λέμε. :)

Τώρα αν δεν υπάρχει θέμα οικονομικό, πρέπει να σκεφτείς όχι τόσο πόσα μπορείς να δώσεις, αλλά τί ανάγκες έχεις και τί ήχο ψάχνεις καθώς ξεφεύγεις από το αρχικό σου post :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Προσωπική μου άποψη είναι ότι οι καλοί ενισχυτές πρέπει να αγοράζονται όσο το δυνατόν πιο "σύντομα". Σε αντίθεση με τις κιθάρες, δεν είναι κακό να πάρεις έναν top end ενισχυτή ακόμα και αν θεωρείς τον εαυτό σου intermediate επιπέδου κιθαρίστα. Και κρίνοντας από τις κιθάρες που έχεις ήδη, το rig σου με έναν πραγματικά καλό λαμπάτο, θα είναι από τώρα κοντά στην... τελειότητα! Όσο κοντά μπορεί να είναι δηλαδή με το GAS, το οποίο προσβάλει παγκοσμίως δεκάδες χιλιάδες φίλους μουσικούς κάθε χρόνο. Επομένως αν έχεις να διαθέσεις και άλλα χρήματα, μόνο καλό μπορεί να σου κάνει.


Επίσης, συμφωνώ ότι έχεις καλή κατεύθυνση όσον αφορά το τι ζητάς και έτσι η επιλογή θα είναι πιο εύκολη από άλλες περιπτώσεις.


Τον Victory ούτε εγώ θα τον πρότεινα, οι καινούργιοι ενισχυτές που δεν έχουν αποσταλεί σε πολλά Μέσα για review συνήθως είναι 50-50 οι πιθανότητες να βγουν πραγματικά καλοί. Ο VHT είναι πράγματι μια barebones επιλογή η οποία θα σου ταίριαζε κουτί, αλλά και εγώ δεν βλέπω γενικά πολλούς VHT στους ευρωπαϊκούς καταλόγους.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Εγώ σαν κάτοχος Victory, αλλά και παλαιότερα Cornford (πίσω και από τα δύο είναι ο Martin Kidd) θα σου έλεγα ότι αν μπορείς να το κάνεις το βήμα να το κάνεις. Δεν έχει καμία σχέση (ούτε ποιοτικά, ούτε οικονομικά βέβαια) με όχι έχουμε συζητήσει μέχρι τώρα εδώ. Σαν κάτοχος του Silverback έχω μόνο καλά να λέω, και για την ποιότητα κατασκευή, και για τον ήχο εν τέλη που είναι και ζητούμενο. Έχει το χαρακτηριστικό που είχε και ο Cornford, ότι έχει προσωπικότητα, δεν είναι λίγο το ένα λίγο το άλλο, είναι εκπληκτικός ενισχυτής με δικό του voicing, η κάθε νότα αναπνέει, παίζεις και το νιώθεις ζωντανό. Δες και τον V10 ο οποίος αν και 10w (και ακριβός) είναι μία κατηγορία μόνος του συνδιάζοντας 2 διαφορετικές τελικές λυχνίες (EL84 + 6L6) με ξεχωριστα volume και είναι και combo.


Επίσης συμφωνώ με την άποψη που λέει ότι όσον αφορά τον ενισχυτή, πάρε τον καλύτερο που μπορεί η τσέπη σου ασχέτως επιπέδου.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/15, 13:34 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Εγώ σαν κάτοχος Victory

Και γιατί δεν μας έχεις κάνει ένα review βρει?? :) :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
(Εαν ενδιαφέρει να το κάνω)
White noise

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
(Γιατί να μην ενδιαφέρει? Προσωπικά τουλάχιστον μου έχουν κινήσει την περιέργεια αρκετά. Όπως έγραψα παραπάνω βλέπω να προμοτάρονται αρκετά στο UK. Αυτό που ακούω στο youtube μου αρέσει πολύ - ο Duchess ειδικότερα - και σίγουρα θα ήθελα να διαβάσω ένα review από κάποιον κάτοχο :) Με την ησυχία σου όμως).

Για να μην ξεφύγω από το topic όμως, φίλε Last_Rebel δώσε κάποιες παραπάνω πληροφορίες σχετικά με το budget που θα μπορούσες να φτάσεις και φυσικά πού παίζεις? Σπίτι, live, από εντάσεις πόσο ψηλά μπορείς να φτάσεις? Υπάρχουν γείτονες? Με άλλα λόγια θες απαραίτητα bedroom levels ή μπορείς και παραπάνω? :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
Παιδιά ευχαριστώ πολύ και παλι για τη βοήθεια σας

Μιστράλ, αν και πιστεύω ότι έχω αναφέρει τις συνθήκες , θα επανέλθω λεπτομερεστερα  όταν γυρισω απ τη δουλειά με εντιτ γιατί γράφω από κινητό

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
(Εαν ενδιαφέρει να το κάνω)
Περιμένουμε ανελλιπώς review και σαφή σύγκριση με τον Cornford please!..  :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Άμεση σύγκριση με τον Cornford δύσκολα καθώς έφυγε πριν λίγες μέρες! Μία αίσθηση πάντως μπορώ να σου δώσω (όχι ηχητικό δείγμα). Το βάζω στα σχέδια.
White noise

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.

Σηκώνεις πολύ ψηλά τον πήχυ. Ο victory είναι ένας καινούριος ενισχυτής που ακούγεται πολύ ωραία στο Youtube θυμίζοντας φυσικά Fender, αλλά αν φύγεις σε τόσα χρήματα υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να λάβεις υπ'όψιν (και πολλές επιλογές). Παραπέρα, μιας και είναι πολύ καινούριος δεν ξέρω αν θα επένδυα τα χρήματα. Γενικότερα υπάρχει μία διάθεση από τους andertons και Daniel TheGigRig να τον προμοτάρουν πολύ. Αλλά... κρατάω και μία πισινή που λέμε. :)  Τώρα αν δεν υπάρχει θέμα οικονομικό, πρέπει να σκεφτείς όχι τόσο πόσα μπορείς να δώσεις, αλλά τί ανάγκες έχεις και τί ήχο ψάχνεις καθώς ξεφεύγεις από το αρχικό σου post :)


αυτή είναι και η φοβία μου, ότι δεν ξέρω τι πρέπει να λάβω υποψιν. Τι ανάγκες έχω και τι ήχο ψάχνω το έχω αναφέρει αλλά δεν έχω ιδέα που πρέπει να ψάξω και ποια προϊόντα τις καλύπτουν. Οι προτάσεις που μου δώσατε προστίθενται στην έρευνα αγοράς μου.....Επίσης να πω ότι τον victory countess 30w που ανέφερα, τον έχω ακούσει και έχω παίξει σε αυτόν και ξετρελάθηκα, αλλά γενικά δεν έχω παίξει σε πολλούς ενισχυτές, συνεπώς το ταξίδι για την αναζήτηση μου θα είναι γοητευτικά μεγάλο





Για να μην ξεφύγω από το topic όμως, φίλε Last_Rebel δώσε κάποιες παραπάνω πληροφορίες σχετικά με το budget που θα μπορούσες να φτάσεις και φυσικά πού παίζεις? Σπίτι, live, από εντάσεις πόσο ψηλά μπορείς να φτάσεις? Υπάρχουν γείτονες? Με άλλα λόγια θες απαραίτητα bedroom levels ή μπορείς και παραπάνω? :) )


Μπορώ να ανεβάσω το budget μου, ας πούμε στο χιλιάρικο με πόνο τσέπης ;D , αλλά αναλογίζομαι ότι ένα τέτοιο πόσο για έναν μαθητευόμενο παίκτη ίσως ήταν too much και "δεσμευτικό". Θα παίζω αποκλειστικά σπίτι, σε διαμέρισμα, για λόγους εκμάθησης και ο,τι άλλο ανέφερα στο αρχικό ποστ μου. Δεν είμαι σε θέση να παίξω λαηβ, δεν έχω ούτε τα skills ακόμα, ούτε εξοικείωση με το όργανο ούτε εμπειρία. Γι αυτό το λόγο ψάχνω και ενισχυτή που να μπορεί να με αποδίδει σε καλό επίπεδο χωρίς τις εντάσεις που συνήθως απαιτούνται, να βάλω τη λάμπα στη ζωή μου και να με ωθήσει στο να γίνω καλύτερος παικτικά σε συνδυασμό με διασκέδαση (να βάζω γούστα που λέμε :) ). Βέβαια, με μια κεφαλή π.χ. 30w και επιλογές για λιγότερα 15w/7w με διακόπτη που βλέπω ότι προσφέρουν αρκετοί, θα ήμουν σε θέση όταν έρθει εκείνη η ώρα να μπορώ να τον χρησιμοποιώ σε πρόβες με μπάντα και μικρά λαηβ. Αλλά μακρινό όνειρο ακόμα


Αν κρίνετε ότι αξίζει τον κόπο να κοιτάξω από τώρα "μπροστά" , θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά.


Ευχαριστώ για άλλη μια φορά όλους σας για το ενδιαφέρον
« Τελευταία τροποποίηση: 07/12/15, 00:13 από Last_Rebel »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Για φουλ λαμπάτο combo ενισχυτή κατάλληλο για σπιτικές εντάσεις, όπως αναφέρεις:


 
Θα παίζω αποκλειστικά σπίτι, σε διαμέρισμα, για λόγους εκμάθησης και ο,τι άλλο ανέφερα στο αρχικό ποστ μου. Δεν είμαι σε θέση να παίξω λαηβ, δεν έχω ούτε τα skills ακόμα, ούτε εξοικείωση με το όργανο ούτε εμπειρία. Γι αυτό το λόγο ψάχνω και ενισχυτή που να μπορεί να με αποδίδει σε καλό επίπεδο χωρίς τις εντάσεις που συνήθως απαιτούνται, να βάλω τη λάμπα στη ζωή μου και να με ωθήσει στο να γίνω καλύτερος παικτικά σε συνδυασμό με διασκέδαση (να βάζω γούστα που λέμε :) ).



θα σε συμβούλευα να δεις και τον Marshall DSL5c (ευκολα τον βρίσκεις για δοκιμη & αγορα στην Αθήνα):


https://marshallamps.com/products/amplifiers/dsl-series/dsl5c/




Πιστεύω ο ήχος του θα σε καλύψει στο μεγαλύτερο φάσμα μουσικών που αναφέρεις (εννοείται το gain θα μπορείς να το παίρνεις αποκλειστικά από την λαμπάτη προενίσχυση του Marshall), θα τον καταευχαριστηθεις και θα γουστάρεις τρελά και στο σπίτι (αφού θα μπορείς να τον "σκάσεις", σε αντίθεση με μεγαλύτερων watt ενισχυτές...) και θα σε βγάλει και σε μικρά lives (για πρόβες με ντραμερ έχει και έξοδο για καμπίνα του στούντιο...). Έχει effects loop για να προσθέσεις εφε με πεταλάκια αργότερα, emulated line out/ headphones για silent practicing και ηχογραφήσεις, επιλογη γαι 5/1watts κτλ. Μαζί με τις προτάσεις του Απόλλωνα αλλα και των παιδιων παραπάνω πιστεύω ότι ειναι ενας απο τους ενισχυτες που πρέπει να δοκιμασεις  ;)  (βγαίνει και σε 15w αλλα δεν εχει effects loop...)


Επίσης αν αργότερα πας σε μεγαλύτερο λαμπάτο για πρόβες/live, τον μικρό θα τον κρατήσεις 99% για home practicing/recording.


Ειδάλλως στο budget που αναφέρεις, υπάρχουν και οι Jet City JCA50Head αλλά και μικρότερα μοντέλα (designed by Soldano) - δεν ξέρω πόσο κοντά ειναι στον Soldano που ανέφερε ο Αντριανος παραπάνω  ;) ... ομως εγω θα δισταζα  ;D  να στον προτεινω για σπιτικη χρηση (ακομα και με master volume)


http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jca50h.htm


edit: Αν θυμαμαι καλα τον μικρο DSL τον εχει ο Sfanfan, οποτε (ως κατοχος) θα ειναι καταλληλοτερος να σε συμβουλέψει περαιτερω σε περιπτωση που ενδιαφερεσαι (εγω τον ειχα δοκιμασει για κανα 20λεπτο μόνο)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/12/15, 10:02 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ειμαι ο μόνος που του αρέσει ο Koch studiotone? ???
μεταχειρισμένο τον βρίσκεις κοντά στα λεφτά που θες.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Συνοπτικά.
Δεν έχει να κάνει πόσο καλός είσαι στην κιθάρα ώστε να πάρεις ΚΑΛΟ ενισχυτή. Το σημαντικό είναι να σου αρέσει η κιθάρα, να γνωρίζεις πως δεν πρόκειται να την βαρεθείς ώστε να μην κλαις αύριο τα χρήματα που έδωσες. Το θέμα είναι να σου αρέσει εσένα ο ήχος και να 'φτιάχνεσαι' με αυτό που ακούς, είτε είσαι ο Eric Clapton είτε ένας αρχάριος κιθαρίστας.

Πού άκουσες τον Victory?? Τον φέρνει κάποιος Ελλάδα ή βρίσκεσαι εξωτερικό (από περιέργεια ρωτάω)? Όπως και να έχει, αν σου άρεσε και μπορείς οικονομικά, πάρτον. 

Πρέπει να έχεις στο μυαλό σου το εξής απλά. Συνήθως όσο ανεβαίνεις σε τιμή θα πρέπει να έχεις και περισσότερες απαιτήσεις. Για παράδειγμα, αφού θες να παίρνεις ΚΑΙ την βρώμα από τον ενισχυτή, τότε θες δικάναλο τουλάχιστον. Τώρα δεν χρησιμοποιείς εφέ, αλλά στο μέλλον προφανώς θα χρησιμοποιήσεις. Άρα θες και Fx Loop. Παραπέρα, επειδή το βρώμικο κάποια στιγμή ίσως το βαρεθείς, απαραίτητο (για μένα) είναι ένα ΚΑΛΟ καθαρό, ώστε να μπορείς να χτίσεις τον ήχο σου στο καθαρό (αν χρειαστεί).

Συνεχίζουμε..

Με κάποιον όπως ο victory, θα πάρεις overdrive αλλά distortion, όχι. Επομένως θες έξτρα πετάλι (κάποιο overdrive boost ίσως). Ανοίγουμε πολλά θέματα με άλλα λόγια.

Συνεπώς, αν βρεις κάποιον που σου αρέσει και ξετρελαθείς με τον ήχο του δεν έχει νόημα να σου προτείνουμε εμείς οτιδήποτε άλλο. Ο victory μου ακούγεται πολύ ωραίος (στο youtube τουλάχιστον) και σίγουρα αποτελεί μία καλή αλλά ακριβή λύση. Σε πιο φθηνούς υπάρχουν αρκετοί, όπως αυτοί που έχουν προαναφερθεί παραπάνω, o Blackstar HT studio 20, o Marshall DSL, κλπ. Αν έχεις την πολυτέλεια λοιπόν, άκουσέ τους και πάρε αυτόν που αντέχεις οικονομικά χωρίς πολλές σκέψεις.

ειμαι ο μόνος που του αρέσει ο Koch studiotone? ???
μεταχειρισμένο τον βρίσκεις κοντά στα λεφτά που θες.
+1000
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Τρομερός ο studiotone, αλλά όχι για χαμηλές εντάσεις. Αν αυτό δεν είναι πρόβλημα τότε βάλτον πολύ ψηλά στη λίστα σου.
White noise

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
έχω δοκιμάσει τον 20αρη και μπορώ να πω πως ακόμα και σε χαμηλή σχετικά ένταση έπαιζε υπέροχα.
Με ενθουσίασε το γεγονός ότι σε όλους τους συνδυασμούς του  eq πήρα πολύ καλό ήχο
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Εγώ πάλι βρώμικο ήχο σε χαμηλή ένταση δεν πήρα από τον Studiotone, πολύ fizzy πολύ trebly χωρίς όγκο. Αν το master ανέβει πάνω από το 2 το σκηνικό αλλάζει άρδην (και μαζί και το eq του). Αν μιλάμε για καθαρά οκ παίζει και χαμηλά, αλλά ο 20άρης (και εγώ για αυτόν μιλάω) είναι δυνατός γενικά. Βέβαια έχει το καλύτερο onboard cab sim της αγοράς μακράν και δυνατότητα να παίξεις με ακουστικά, να στείλεις σε κάρτα ήχου κτλ και μάλιστα "κόβοντας" το μεγάφωνο.
White noise

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το studiotone ειναι εξαιρετικο και για πεταλια,εχει ομως 3 ελλατωματα. 1ον δεν παιζει χαμηλα,το 2 ειναι ενταση που σπαει τζαμια αν εισαι σε δωματιο.2ον τον gain του ενω ειναι πολυ δεν εχει αυτο που οι ροκαδες/μεταλαδες ζητουν,δεν "βραζουν τα μεσαια",κατι εχει που με χαλαει. 3ον οταν θα αλλαζεις καναλι με το f/s ακους 1 ωραιοτατο γκουπ.
Εγω σαν εναλλακτικη σου λεω να κοιταξεις και το Bugera G5. Φθηνος,με πολλα χαρακτηριστικα για να παρεις τους ηχους που ζητας,μπορεις να παιξεις και μικρο live και προβα με κανιβαλο ντραμερ(αν παρεις 2χ12 καμπινα) και γενικα εχει φοβερο ηχο. Υπαρχουν βιντεο στο youtube να δεις,αν θελεις σου στελνω και 1 μικρο demo που εχω κανει. Εγω παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
Πού άκουσες τον Victory?? Τον φέρνει κάποιος Ελλάδα ή βρίσκεσαι εξωτερικό (από περιέργεια ρωτάω)? Όπως και να έχει, αν σου άρεσε και μπορείς οικονομικά, πάρτον. 


Αθήνα, μένω. Άκουσα και έπαιξα μέσω φίλου που τον αγόρασε από UK, σε στούντιο. Βρίσκεται σε ελάχιστα ευρωπαϊκά καταστήματα απ ότι παρατήρησα στο site της εταιρείας




ευχαριστώ και τα υπόλοιπα παιδιά για τις ενδιαφέρουσες προτάσεις

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
154 Απαντήσεις
75107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/07, 12:54
από Vaiking
14 Απαντήσεις
7418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 15:24
από themos
8 Απαντήσεις
4997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 22:44
από Jezus
9 Απαντήσεις
4897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 16:10
από themos
26 Απαντήσεις
10309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 00:05
από King Lui
41 Απαντήσεις
12754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 10:09
από JP.M
77 Απαντήσεις
20536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/10, 11:55
από adr1anos
19 Απαντήσεις
6541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 01:52
από Jezus
12 Απαντήσεις
3862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/12, 12:53
από ibanezakias2
10 Απαντήσεις
4594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/13, 20:22
από Απόλλων