Αποστολέας Θέμα: Ποιο τύπο ηλ. κιθάρας προτιμάτε για τα "καθαρά"?  (Αναγνώστηκε 20830 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
@neeckos δεν ξερω πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα, αλλα ειμαι βεβαιος οτι ειναι λαθος. Σιγουρα καποιοι παιζουν κυριως μεταλ και αντιλαμβανονται τα καθαρα σαν ενα αρπισμα στο τραγουδι οπως ειπες, αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι ο κανονας (τουλαχιστων για τους περισσοτερους στο νημα που γνωριζω).

Η ενσταση μου ως προς τα καθαρα στην ηλεκτρικη, περα απο σαρκασμο  ;D  , εχει να κανει και με το προσωπικο γουστο πανω στον ηχο. Γενικα μαρεσει να παιζω με αρκετα αρπαγμενα καθαρα παντα τα οποια και ελεγχω με το volume της κιθαρας.

Σαφως υπαρχουν μουσικες που δε σηκωνουν πολυ γκαζι, αλλα αν θελω "καθαρα" καθαρα, θα παιξω με ηλεκτρακουστικη. Για οτιδειποτε αλλο εχω πανα "αρπαγμενο" ηχο και τον στρωνω με τα δαχτυλα και τα ποντεσιομετρα. jazz/blues/funk/ελληνικο κιθαρομπασο κτλ. και βεβαια με διαφορετικο ηχο και οργανο(εαν αυτο ειναι εφικτο) για το καθε στυλ.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν το είπα για να προσβάλω κανέναν. Ειπα αυτό που νιώθω ότι συμβαίνει.
Να σου πω...

Πριν μερικά χρόνια έτυχα σε στούντιο φίλου και έπαιξα με μια 335 με ένα σετ Seth Lovers επάνω. Από τότε έχω τον ήχο αυτό στον μυαλό μου ως σημείο αναφοράς.
ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ!!! Την δοκιμασα σε 5-6 ενισχυτές που είχε το στούντιο και παντού κελαηδούσε. Δυναμικές, ήχο, καθαρότητα ότι τέλος πάντων θεωρώ καθαρό παίξιμο σε μια κιθάρα.
Αυτή η κιθάρα όμως (κάποιοι που έχουν εμπειρία θα το ξέρουν) κάνει ΜΟΝΟ για αυτό. Γκάζι δεν παίρνει. Μικροφωνισμοί, παράξενες επαναλήψεις κλπ διάφορα περίεργα είναι στο προφίλ της συγκεκριμένης. Δεν είναι τυχαίο ότι δεν βλέπεις σκάφος ηλεκτρική σε ροκ/μεταλ.

Πες μου τώρα εσυ αντικειμενικά. Αν προτείνω εγώ εδω μέσα, σκάφος καρφί σε ενισχυτή, πόσοι θα συμφωνούσαν και πόσοι το κάνουν ήδη?

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Το ερώτημα δεν το εθεσα για να γινει καποια αγορα, αλλα καθαρα απο περιεργεια να δω τις προτιμησεις σας στα καθαρα μερη. Σαφως και αναλογα με το ειδος μουσικης θα επιλεξει καποιος το αναλογο οργανο, ομως γνωριζω πολλους που προτιμουν να χρησιμοποιουν ηλεκτρικη κιθαρα γιατι εργονομικα/παικτικα ειναι οπως να το κανουμε πιο ανετη απο πχ ηλ/ακουστικη και επειδη δεν μπορουν να αποχωριστουν τον κρυσταλλινο ηχο της ηλεκτρακουστικης επιλεγουν ηλεκτρικη που να εχει και piezo pickups ή προσθετουν γεφυρα με piezo συστημα... περι ορεξεως  ;D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Δεν έχει σημασία. Η ερώτηση είναι "Ποιο τύπο ηλεκτρικής κιθάρας προτιμάτε για τα καθαρά"; Επομένως, περιμένει κανείς όπως είναι φυσικό υποκειμενικές απαντήσεις, με βάση την προσωπική εμπειρία του καθενός (που έχει να κάνει προφανώς και με τα ακούσματά του) καθώς με τα γούστα του.


Ως εκ τούτου, δεδομένου πως η πλειοψηφία δίνει βάση κυρίως σε ηλεκτρικούς ήχους, οι περισσότεροι έχουν άλλες απαιτήσεις και προσδοκίες για τα "καθαρά" σε σχέση με κάποιον που παίζει blues ή/και jazz και επομένως και οι απαντήσεις τοποθετούνται κάτω από αυτό το πλαίσιο.


Είναι καλό λοιπόν που άτομα με μεγαλύτερη εμπειρία και υψηλότερες απαιτήσεις στο παίξιμο με "καθαρά" καταθέτουν τη γνώμη τους. Το κατά πόσο η απάντηση που δίνει κάποιος βρίσκει σύμφωνο ή καλύπτει τις απαιτήσεις (παικτικά / ηχητικά) κάποιου άλλου δεν έχει καμία σημασία. Η ερώτηση είναι πιο πολύ κάτι σαν poll. Και είναι αναμενόμενο πως διαφορετικές σχολές μουσικής (metal, jazz) κ.λ.π. θα διαφέρουν στο ζητούμενο ήχο καθώς και στον τρόπο να τον επιτύχουν. So, no worries!  :)

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Αν προτείνω εγώ εδω μέσα, σκάφος καρφί σε ενισχυτή, πόσοι θα συμφωνούσαν και πόσοι το κάνουν ήδη?

εγώ θα συμφωνήσω
παίζω με μία yamaha aex 520 (semi hollow αλλά όχι ακριβώς σκάφος) που της φόρεσα πρόσφατα σετάκι p90 Sanfords (9022) σε έναν λαμπάτο ενισχυτάκι teisco (φτιαγμένο το 60κάτι) κάπου στα 3-4 watt. κελαηδάει σε καθαρά και σε ψιλοβρώμικα :D
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΟΚ. Συμφωνώ με όλους.
Το κάνω πιο απλό.

Κιθάρα για καθαρά ως βάσης συζήτησης κατ εμέ, είναι όταν καλούμε να παίξω τζαζ (ως παράδειγμα, δεν είναι το είδος μου) και θα διαλέξω μια συγκεκριμένη κιθάρα με συγκεκριμένους μαγνήτες, ένα καλό καλώδιο και θα πάω στο στούντιο να παίξω. Ετσι απλά. Χωρίς παρελκόμενα.

Μέχρι τώρα καταλαβαίνω από την κουβέντα ότι καθαρή κιθάρα θεωρούμε όταν απο την πεταλιέρα βγάζουμε OFF όλα τα πετάλια και μένει ο αρχικός ήχος, ή όταν χαμηλώνουμε το volume της κιθάρας και «καθαρίζει».

Απέχουν πολύ αυτά μεταξύ τους. Αυτό λέω.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Οι περισσότεροι που ξέρω απο το φόρουμ δεν παίζουν μέταλ αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου για τα καθαρά χωρίς όμως να διαφωνήσω και με τους άλλους για τα βρώμικα. Με την ηλεκτρική έχεις όλες τις επιλογές. Διαλέγεις και παίρνεις.
Για εμενα μία απ όλα!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μα και το σκάφος ηλεκτρική είναι. Δεν ανέφερα πουθενά ηλεκτρακουστική ή άλλο πράγμα εγω

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Για τους περισσότερους, η ερώτηση μεταφράζεται ως "Για καθαρά χρησιμοποιείτε coil-split στους humbuckers κάποιας super-strat ή single-cut? Ή μήπως προτιμάται το neck ή θέσεις 2 / 4 σε κάποια strat (single-coil PUs)? Ή χρησιμοποιείται κάποια tele?". Φυσικά, υπάρχουν κι άλλες απαντήσεις / προσεγγίσεις πέρα από αυτές, όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε.


Πάντως, γενικά ένας λαμπάτος με καλό "clean" channel νομίζω πως είναι μια καλή βάση για να πάρεις καλά καθαρά (καθώς και για να πάρεις καλά "βρώμικα", αν γουστάρεις να παίρνεις όλο ή μέρος του overdrive / distortion από πετάλια), ανεξαρτήτως κιθάρας. Από εκεί και πέρα, με έναν SD Jazz neck θα έχεις σίγουρα καλύτερο αποτέλεσμα από ότι με έναν SD Invader neck, αυτό είναι δεδομένο. Και με piezzo μαγνήτες τα πράγματα βελτιώνονται ακόμη περισσότερο, και πάει λέγοντας. Αλλά όπως πάντα, ο ενισχυτής παίζει το μεγαλύτερο ρόλο στον ήχο σου.



Anyway, μιας που κάνουμε τη συζήτηση αυτή και το νήμα αναφέρεται σε κιθάρες, εμένα τα καθαρά που παίρνω παίζοντας καρφί σε λαμπάτο amp με καλό (εώς hi-fi για κάποιους...) καθαρό κανάλι (H&K TM36) και τον neck μαγνήτη σε coil-split (BKP VHII) μιας set-neck PRS-style solid-body ηλεκτρικής με καλύπτουν. Σίγουρα όμως υπάρχουν και πολύ καλύτερα καθαρά, δεν το συζητάμε. Απλά δεν είναι το ζητούμενό μου να τα ψάξω (προς το παρόν τουλάχιστον, στο μέλλον ποιος ξέρει...).

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Α γειά σου. Αυτό ακριβώς λέω.

Ουτε το να γυρίσεις το overdrive πετάλι στο 1 είναι καθαρός ήχος,
ούτε όταν γυρίσεις το volume της κιθάρας στο 1 για να καθαρίσεις το overdrive πετάλι σου είναι καθαρός ήχος,
ούτε όταν τα σβήσεις όλα τα πετάλια σου, αλλά έχεις τον ενισχυτη με gain είναι καθαρός ήχος.

Αυτό λέω τόσην ώρα.
Το αν σου αρέσει έτσι είναι άλλο πράγμα και σεβαστό. Το αν είναι καθαρός ήχος, δεν είναι. Πως να το κάνουμε.
Καθαρός ήχος είναι κιθάρα/καλώδιο/ενισχυτής χωρίς ίχνος gain. Αναλόγως κρίνεται υποκειμενικά ο κάθε συνδυασμός.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Διαφωνώ σε αυτη την προσέγγιση. Το τι θεωρει ο  καθενας καθαρο ειναι υποκειμενικό. Καποτε επαιζα με εναν fender pro 185 transistor, με ολοστρογγυλα καθαρα χωρις ιχνος gain και επειδη δε με κάλυπτε, εβαζα και ενα acoustic simulator της boss για να παρω τον ηχο που ηθελα.
Καθαρο ηχο θεωρω μονο τον ηχο που θα βγαλει ενα piezo σε di. Ολα τα αλλα απλα θεωρούνται καθαρα. Ακομα και ο wes Montgomery εχει γρεζι στον ηχο του....

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Διαφωνώ σε αυτη την προσέγγιση. Το τι θεωρει ο  καθενας καθαρο ειναι υποκειμενικό. Καποτε επαιζα με εναν fender pro 185 transistor, με ολοστρογγυλα καθαρα χωρις ιχνος gain και επειδη δε με κάλυπτε, εβαζα και ενα acoustic simulator της boss για να παρω τον ηχο που ηθελα.
Καθαρο ηχο θεωρω μονο τον ηχο που θα βγαλει ενα piezo σε di. Ολα τα αλλα απλα θεωρούνται καθαρα. Ακομα και ο wes Montgomery εχει γρεζι στον ηχο του....

Βασικά δεν κατάλαβα σε τι διαφωνείς.
Το τι θεωρει ο  καθενας καθαρο ειναι υποκειμενικό. Το ίδιο λέω και εγώ. Τη διαδικασία περιγράφω. Το αν δεν σε κάλυπτε ο συγκεκριμένος ενισχυτής με τα καθαρά του και δεν σου άρεσαν, οκ. Εβαλες λοιπόν ένα πετάλι στο ενδιάμεσο (acoustic simulator της boss). Επαψες πλέον λοιπόν να έχεις το καθαρό του ενισχυτή. Ασχετως αν σου αρέσει ή όχι το αποτέλεσμα. Ασχέτως αν κυνηγάς έναν άλλον ήχο.
Αν άλλαζες ενισχυτή για παράδειγμα, ή αν είχες τη δυνατότητα να δοκιμάσεις πολλούς ενισχυτές, μπορεί να έβρισκες κάποιον να σε κάλυπτε χωρίς παρεμβολή κανενός πεταλιού.
Η διαδικασία δοκιμών για τα καθαρά όμως θα ήταν κιθάρα/καλώδιο/εκάστοτε ενισχυτής. Αλλιώς δεν σε ικανοποιούν τα καθαρά του. Τόσο απλό.
Το να χρησιμοποιείς πετάλια στον έναν και μοναδικό ενισχυτή που έχεις σπίτι ώστε να φέρεις το υποκειμενικό επιθυμητό αποτέλεσμα για τα αυτιά σου, δεν είναι ο ορισμός του καθαρού ήχου του ενισχυτή σου. Εχεις παρεμβάλει πετάλια ήδη.

Οταν για παράδειγμα αναφέρεται κάποιος σε Fender Twin με στανταρ Stratocaster αμέσως το μυαλό σου πάει σε ΕΝΑΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ήχο (από τους πιο αναγνωρίσιμους). Σημείο αναφοράς είναι η κιθάρα απευθείας στον fender twin. Κανείς δεν το κάνει σε συνδυασμό με πετάλια.

Δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω. Σταματάω εδώ.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Λοιπον.Κιθαρα->προενισχυση σηματος που βαχουν μικροφωνα κτλ χωρις ρυθμιστικα->τελικος ss ΡΑ και ακους την κιθαρα αυτουσια  0:)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Ωωωωω μα τί ωραίο θέμα!

Λοιπόν...

Εγώ 'καθαρά' καταλαβαίνω ΚΑΘΑΡΟ ήχο, καρφί στον ενισχυτή χωρίς τπτ πάνω. Για τη δουλειά αυτή χρησιμοποιώ είτε τη Les Paul είτε τη Strat. Γενικά σε τέτοιο 'καθαρό' μ'αρέσει ο neck μαγνήτης με κομμένα αρκετά τα πρίμα (από την κιθάρα, παίζω πολύ με vol and tone knobs). Αν μάλιστα βάλουμε κι ένα compressor-άκι στην στρατ και πλησιάσουμε σε John Mayer φασούλα, μούρλια. Στην στρατ φυσικά τρέλα είναι και η δεύτερη θέση αλλά και o bridge (με κομμένα πριμάκια πάλι) για πιο funky φασούλες.

Από εκεί κ πέρα, θα συμφωνήσω με τον φίλτατο kkmspm. Προτιμώ γενικότερα να είναι το drive κανάλι ενεργοποιημένο (συνήθως ο ενισχυτής παίζει σε gain καταστάσεις) και ρυθμίζω εγώ από το volume το πόσο 'καθαρός' θα είναι ο ήχος, κάτι σε frusciante style δηλαδή. Για εμένα αυτό το καθαρό βολεύει πολύ. Ακούγεται πολύ ωραία και δένει καλύτερα στο συγκρότημα, ειδικά όταν ο drummer βαράει και λίγο, ενώ τρελαίνομαι ν'ανεβάζω volume και να 'μουγκρίζει' η ρουφιάνα. Σε κάτι πιο χαλαρό όμως, συνήθως volume τέρμα, καθαρό κανάλι ενισχυτή, κομμένα πρίμα κι αναλόγως το άσμα επιλέγω pickup position.

No need to argue my friends. Both worlds can be equally useful λέμεεεεε. ;D

Αυτάααα ;D
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Πωπωπωπω μιστραλ εισαι παικτης.Τοσες φορες που διαβασα "κομενα πριμα" βγηκε ξα να ο ηλιος στην συνεφιασμενη μου ζωη.Βραζιλη.Αγαλμα στον μιστραλ τωρα.Μιστραλ,επομενο βημααα..ξες,ε;αφου ξες..ελα τωρα..δεν ξες;αφου ξες..
Αρχηνα μπασο  ;D ;D ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ

Πωπωπωπω μιστραλ εισαι παικτης.Τοσες φορες που διαβασα "κομενα πριμα" βγηκε ξα να ο ηλιος στην συνεφιασμενη μου ζωη.Βραζιλη.Αγαλμα στον μιστραλ τωρα.Μιστραλ,επομενο βημααα..ξες,ε;αφου ξες..ελα τωρα..δεν ξες;αφου ξες..
Αρχηνα μπασο  ;D ;D ;D


 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D


Βρε συ saved λες τελικά να είμαι κρυφο-μπασίστας ???? Πραγματικά αυτά τα πρίμα δεν τα μπορώ καθόλου. Ίσα - ισα να κόβουν την απόλυτη μουντίλα χρειάζονται. :P Εντάξει, είναι και φορές που τα θέλουμε λίιιιιγο παραπάνω σε κανά σολάκι, να ξυρίσουμε κανά hipsterά klp, αλλά γενικός κανόνας... ΜΑΚΡΙΑ ΤΑ ΠΡΙΜΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ !  >:D ;D 8)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Α,ε,δικος μας παιδι εισαι εσυ
Γενημα θρεμα μπασιστας.Απλα ακομα δεν το ξερεις.
Ομως μην πτωεισε!!ο θεις saved ειναι εδω για να σε βοηθισει να ανακαλιψεις και εξερευνισεις τον κρημενο σου εαυτο.lets call it mistralbass :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ

Α,ε,δικος μας παιδι εισαι εσυ
Γενημα θρεμα μπασιστας.Απλα ακομα δεν το ξερεις.
Ομως μην πτωεισε!!ο θεις saved ειναι εδω για να σε βοηθισει να ανακαλιψεις και εξερευνισεις τον κρημενο σου εαυτο.lets call it mistralbass :P


χαχααχχαχα η ασχετοσύνη μου πάντως με το μπάσο είναι τόσο μεγάλη, σε βαθμό που αναρωτιέμαι πώς παίζουν με δαύτο... :P Λες να με δυσκολεύει η πένα και να προτιμώ με δάχτυλα τελικά? Ρε λες??? :P  :o :o ::)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
οοοοουυυυυυυυυυ σιξ σιξ σιξ οοουυυυυυυυ σιξ σιξ σιξ  0:)


εγω παλι θελω πολλα πριμα! ο neck πρεπει να ξυριζει κοντρα  >:D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Ηηηηηηηηη.βραστα αυγα στα αμασχαλα του κκμσπμ τωρα!! :P :P :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Α γειά σου. Αυτό ακριβώς λέω.

Ουτε το να γυρίσεις το overdrive πετάλι στο 1 είναι καθαρός ήχος,
ούτε όταν γυρίσεις το volume της κιθάρας στο 1 για να καθαρίσεις το overdrive πετάλι σου είναι καθαρός ήχος,
ούτε όταν τα σβήσεις όλα τα πετάλια σου, αλλά έχεις τον ενισχυτη με gain είναι καθαρός ήχος.

Αυτό λέω τόσην ώρα.
Το αν σου αρέσει έτσι είναι άλλο πράγμα και σεβαστό. Το αν είναι καθαρός ήχος, δεν είναι. Πως να το κάνουμε.
Καθαρός ήχος είναι κιθάρα/καλώδιο/ενισχυτής χωρίς ίχνος gain. Αναλόγως κρίνεται υποκειμενικά ο κάθε συνδυασμός.


Νίκο, συμφωνω μαζί σου, εκτος του μερους που λες για το volume... εξαρταται απο τον ενισχυτη, πχ σε μερικους μονοκαναλους λαμπατους μικρης ισχυος, και καρφι να παιζεις, απο μια ενταση και πανω θα "αναγκαστεις" να "παιξεις" με το volume για να καθαρισεις/βρωμιζεις.


Οποτε, αν θεωρησουμε δεδομενο τον ενισχυτη (που τον εχετε επιλεξει για το tone του στα καθαρα), ποια χροια (δηλ. τυπο κιθαρας/ συνδυασμο μαγνητων) γουσταρετε περισσοτερο να "κουμπωσετε" πανω του?  (και ναι, αυτο ειναι το ερωτημα που επρεπε να ειχα βαλει απο την αρχη  ;D )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@Kosthrash Την κουβέντα δεν την έκανα για να σε διορθώσω. Το καταλαβαίνεις φαντάζομαι ε? Δεν την ξεκίνησα για παρεξηγηση  ;D  απλά είπα πως το αντιλαμβάνομαι. Αυτό


Τώρα. Εγώ λατρεύω fender γενικότερα. Twin και Super Reverb τους θεωρώ αναφορά στο πως αντιλαμβάνομαι τον καθαρό ήχο σε ηλεκτρική. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που τους τερματίζει ώστε να βρωμίσουν  ;D ;D  από το 1 στο volume (και μέχρι 3 ή 4 που αντέχουν τα αυτιά) είναι πεντακάθαροι.


Απο εκεί και πέρα σε κιθάρα θέλω οπωσδήποτε μονοπήνιο μαγνήτη και Low Output.
Δικιά μου άποψη, υποκειμενική πάντα. Ετσι μ αρέσει εμένα...


EDIT: Δεν αναφέρομαι σε θέση μαγνήτη σκόπιμα. Συχνοτικά αναλόγως την μπάντα που θα παίζω μαζί θα βρώ και τη θέση του μαγνήτη και τη θέση του tone.

« Τελευταία τροποποίηση: 31/03/17, 11:48 από neeckos »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εξαρταται απο τον ενισχυτη, πχ σε μερικους μονοκαναλους λαμπατους μικρης ισχυος, και καρφι να παιζεις, απο μια ενταση και πανω θα "αναγκαστεις" να "παιξεις" με το volume για να καθαρισεις/βρωμιζεις.


Aυτό τώρα είναι άλλο πράγμα και πολύ ενδιαφέρον. Ακόμα και εγώ έχω σπίτι έναν μικρό που ξέρω που αρχίζει να βρωμίζει. Είναι φορές που θέλω λίγη παραπάνω ένταση σε καθαρό.
Αυτό λοιπόν είναι ωραία κουβέντα από μόνο του, σε άλλη λογική όμως. Του στυλ «Τι λύσεις υπάρχουν να έχω καθαρό ήχο σε μικρό ενισχυτή?»


Εκεί μάλλον κάποιο πετάλι σε ρόλο booster με πολλά db+ ?? χωρίς να αλλοιώνει τον ήχο?
Δεν ξέρω...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Πώς εξηγείτε το γεγονός ότι στα καθαρά οι μονοπήνιοι ακούγονται πιο «γεμάτοι» συχνοτικά, ενώ οι humbuckers πιο «λεπτοί», ενώ το αντίστροφο ισχύει για την παραμόρφωση (δλδ οι διπλοί ακούγονται πιο “γεματοι” εναντι των μονοπήνιων)? Αυτό το έχω διακρίνει σε όλους σχεδόν τους διπλούς (κ μονούς) που έχω δοκιμάσει… Τελικά γιατρέ είναι μόνο ιδέα μου ή ισχύει κάτι που δεν ξέρω???

εικάζω πως οφείλεται στο γεγονός ότι οι humbuckers έχουν μεγαλύτερο output απο τους μονοπήνιους που σημαίνει για καθαρά με humbucker τείνουμε να βάζουμε το volume του ενισχυτή χαμηλότερα απ' ότι θα το βάζαμε με sungle coil οπότε και ακούγεται πιο άδειος ο ήχος.
στα βρώμικα δε , το μεγαλύτερο output δε δίνει μεγαλύτερη ένταση οπότε εκει φανερώνεται το χαρακτηριτικό του πιο γεμάτου ήχου που έχουν οι διπλοί.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
θυμάμαι με τον Seymour Duncan Livewire Metal έπαιζα χωρίς ενισχυτή κατευθείαν απο το jack της κιθάρας στα ακουστικά, αλλά δυστυχώς με τον Livewire Metal, δεν μπορείς να έχεις καθαρά ούτως ή άλλως.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
16 Απαντήσεις
16818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
18 Απαντήσεις
14646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/08, 22:32
από profsokin
15 Απαντήσεις
10464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
17 Απαντήσεις
7998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 22:30
από Jezus
29 Απαντήσεις
8372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/10, 17:27
από JACKSONMAN
8 Απαντήσεις
3865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 15:10
από Makis Van Halen
2 Απαντήσεις
2544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/12, 00:09
από Nicholson
19 Απαντήσεις
9406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/12, 10:25
από freemind
0 Απαντήσεις
2857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/13, 18:09
από Spyros Delta