Αποστολέας Θέμα: Μελωδικό Shredding..PRS antique white - Yiannis Papadopoulos  (Αναγνώστηκε 3916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Papadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
    • Youtube
Γειά χαρά σε όλους!
Το παρακάτω video είναι ένας πειραματισμός με ηχοχρώματα από διάφορες κλίμακες και τεχνικές..

https://www.youtube.com/watch?v=z07kAgmfEpw

Ελπίζω να το βρείτε ενδιαφέρον..

PS: Για όσους θέλουν να τα πούμε και από κοντά, θα χαρώ να σας δω
αύριο Κυριακή 6 Νοεμρίου στις 18:00 στο guitar clinic που θα γίνει
στα Prova Studios, Κωνσταντινουπόλεως  56 στον Ταύρο.
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=90171.new#new
Μαθήματα κιθάρας: g.papadopoulos@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μελωδικό Shredding..PRS antique white - Yiannis Papadopoulos
« Απάντηση #1 στις: 14/11/16, 09:15 »
Ωραία μίξη ήχων. Αν δεν είναι κόπος, πες μας τι κλίμακες χρησιμοποίησες, και -αν υπάρχει- το γιατί. Εννοώ, υπάρχει κάποιος λόγος που τις χρησιμοποίησες με συγκεκριμένη σειρά; Π.χ. κάποια "περάσματα" από την Α στη Β κλίμακα ακούγονται καλύτερα από αυτά από την Α στη Γ κλίμακα; Εντάξει, σίγουρα είναι μεγάλη συζήτηση, δεν χρειάζεται να επεκταθείς σε θεωρία μουσικής.

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μελωδικό Shredding..PRS antique white - Yiannis Papadopoulos
« Απάντηση #2 στις: 14/11/16, 10:58 »
Πολύ ωραίο παίξιμο και πραγματικός αυτοσχεδιασμός βασισμένος σε αρμονική ανάλυση και όχι αντιγραφή από Licks.
Το αποτέλεσμα είναι να υπάρχει προσωπικότητα στο παίξιμο και όχι μια από τα ίδια.


Ο φίλος έχει επιλέξει μια τονική, στην συγκεκριμένη περίπτωση την Αmaj.(δεν τσέκαρα εάν είναι σε drop tuning)
Αυτή την φορά δεν χρησιμοποίησε καθόλου αρμονική μινόρε.Πάνω σε αυτή(Αmaj) έχτισε διατονικά.
Δηλαδή πέρασε από τις εξής κλίμακες Αmaj(Ionian), Bmin (Dorian), C#min (Phrygian), Dmaj (Lydian), Emaj (Myxolydian), F#min (Aiolian).
Έπαιξε όλα τα παραπάνω με sweep picking arpeggios ενώ όταν έπαιζε κλίμακες τις ανέβαινε κανονικά αλλά κατεβαίνοντας περνούσε και από τις ενδιάμεσες νότες τις κλίμακες χρωματικά "Jazzίζοντας τις". Την τονική του(Α) την κράτησε σε Maj7 συγχορδία.Έπαιξε μερικά licks-bends βασισμένα στις πεντατονικές που αντιστοιχούν στις συγκεκριμένες βαθμίδες, αν και δεν είμαι σίγουρος ότι ήταν όλες σωστές και εδώ ίσως να υπάρχει και αυτό που δεν σου κάθεται καλά στο αυτί Βραζίλη.
Επίσης κάποιες αρμονικές επιλογές όπως π.χ Αmaj7-Emaj αντί για Amaj7-E7 ή το να κινηθεί μια βαθμίδα χαμηλότερα από την τονική χωρίς να χρησιμοποιεί b5, να μην κάθονται καλά στο αυτί γιατί διασπούν τo χρώμα που επιβάλετε από την τονική σαν Maj7.Όπως επίσης και όλα τα arpeggios που ήταν major-minor 5ης ίσως να μην ταίριαζαν τόσο πολύ.Θα ήταν προτιμότερο να χρησιμοποιήσει arpeggios από τις αναστροφές των διατονικών συγχορδιών 7ης ή Minor9 ή 13ής.Υπάρχουν πολλές επιλογές. Αυτά πρόλαβα να δω με μια πρώτη ματιά, τώρα αν μου διαφεύγει κάτι μπορεί να σου απαντήσει και ο ίδιος.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μελωδικό Shredding..PRS antique white - Yiannis Papadopoulos
« Απάντηση #3 στις: 14/11/16, 17:21 »
Πω πω, δεν περίμενα τέτοια λεπτομερή ανάλυση από κάποιον ακροατή. Ευχαριστώ πολύ!
Πάντως, δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει κάτι που δεν μου κάθεται καλά στο αυτί. Θεωρητικά δεν μπορώ να κρίνω γιατί δεν έχω επαρκείς γνώσεις. Ακουστικά, δεν έχω πρόβλημα με περίεργες κλίμακες και περαστικές νότες, ακούω αρκετή jazz & latin και άλλα πράγματα. Ε, αν ο Γιάννης χρησιμοποίησε σε 2-3-4 σημεία νότες που δεν ταιριάζουν ιδιαίτερα, δεν είναι τίποτα σοβαρό.

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μελωδικό Shredding..PRS antique white - Yiannis Papadopoulos
« Απάντηση #4 στις: 14/11/16, 18:52 »
Ε, αν ο Γιάννης χρησιμοποίησε σε 2-3-4 σημεία νότες που δεν ταιριάζουν ιδιαίτερα, δεν είναι τίποτα σοβαρό.

Ίσα ίσα...Αυτά είναι στα πλαίσια του αυτοσχεδιασμού και συμβαίνουν.
Η συμμετοχή στην πρόκληση(του αυτοσχεδιασμού) είναι που έχει την μεγαλύτερη αξία.

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μελωδικό Shredding..PRS antique white - Yiannis Papadopoulos
« Απάντηση #5 στις: 15/11/16, 10:45 »
Εγώ πάλι εντυπωσιαστικα πιο πολύ με την ανάλυση του talfarlow  ??? ...καλά εντάξει ο Γιάννης είναι παιχταράς...γνωστό!!!

Αποσυνδεδεμένος Taxoulaguitar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Μελωδικό Shredding..PRS antique white - Yiannis Papadopoulos
« Απάντηση #6 στις: 15/11/16, 11:12 »
Γειααα μπορεις να με βοηθησεις σε κατι ... ειμαι νεο μελος

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Μελωδικό Shredding..PRS antique white - Yiannis Papadopoulos
« Απάντηση #7 στις: 15/11/16, 15:24 »
Πολύ ωραίο παίξιμο και πραγματικός αυτοσχεδιασμός βασισμένος σε αρμονική ανάλυση και όχι αντιγραφή από Licks.
Το αποτέλεσμα είναι να υπάρχει προσωπικότητα στο παίξιμο και όχι μια από τα ίδια.


Ο φίλος έχει επιλέξει μια τονική, στην συγκεκριμένη περίπτωση την Αmaj.(δεν τσέκαρα εάν είναι σε drop tuning)
Αυτή την φορά δεν χρησιμοποίησε καθόλου αρμονική μινόρε.Πάνω σε αυτή(Αmaj) έχτισε διατονικά.
Δηλαδή πέρασε από τις εξής κλίμακες Αmaj(Ionian), Bmin (Dorian), C#min (Phrygian), Dmaj (Lydian), Emaj (Myxolydian), F#min (Aiolian).
Έπαιξε όλα τα παραπάνω με sweep picking arpeggios ενώ όταν έπαιζε κλίμακες τις ανέβαινε κανονικά αλλά κατεβαίνοντας περνούσε και από τις ενδιάμεσες νότες τις κλίμακες χρωματικά "Jazzίζοντας τις". Την τονική του(Α) την κράτησε σε Maj7 συγχορδία.Έπαιξε μερικά licks-bends βασισμένα στις πεντατονικές που αντιστοιχούν στις συγκεκριμένες βαθμίδες, αν και δεν είμαι σίγουρος ότι ήταν όλες σωστές και εδώ ίσως να υπάρχει και αυτό που δεν σου κάθεται καλά στο αυτί Βραζίλη.
Επίσης κάποιες αρμονικές επιλογές όπως π.χ Αmaj7-Emaj αντί για Amaj7-E7 ή το να κινηθεί μια βαθμίδα χαμηλότερα από την τονική χωρίς να χρησιμοποιεί b5, να μην κάθονται καλά στο αυτί γιατί διασπούν τo χρώμα που επιβάλετε από την τονική σαν Maj7.Όπως επίσης και όλα τα arpeggios που ήταν major-minor 5ης ίσως να μην ταίριαζαν τόσο πολύ.Θα ήταν προτιμότερο να χρησιμοποιήσει arpeggios από τις αναστροφές των διατονικών συγχορδιών 7ης ή Minor9 ή 13ής.Υπάρχουν πολλές επιλογές. Αυτά πρόλαβα να δω με μια πρώτη ματιά, τώρα αν μου διαφεύγει κάτι μπορεί να σου απαντήσει και ο ίδιος.
Προσκυνώ.
Excuse me while I kiss the sky!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/12, 23:43
από Crossroad
23 Απαντήσεις
6482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/13, 14:43
από Mike Moss
12 Απαντήσεις
5136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/13, 10:22
από Mike Moss
2 Απαντήσεις
3062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/13, 12:15
από Yiannis Papadopoulos
11 Απαντήσεις
5585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/14, 23:48
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
4483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/15, 12:29
από Yiannis Papadopoulos
0 Απαντήσεις
3350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/15, 19:08
από Yiannis Papadopoulos
7 Απαντήσεις
4804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/16, 14:22
από Yiannis Papadopoulos
12 Απαντήσεις
4901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/16, 20:25
από panixgr
1 Απαντήσεις
2774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/16, 18:09
από talfarlow